HET ROTTERDAMSCH PAROOL Londen breekt met Tsjiang en erkent Mao's regiem Bank genoot ten onrechte faam van veiligheid Assistentie van deurwaarder Speur gaat voor fotograaf op de loop Kunst vuurt Poolse opbouw aan r Truman zegt: geen wapens voor Formosa Twintigste Cypria-show in de Diergaarde Deze wéék weer atoomexplosie in de Sowjet Unie r x HET MGHTENDE WONDER m X' 10e Jaargang, no. 5 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prijai per week 0.33 per kwartaal 4.10. losse nummert 0JJ9 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" DE SCHIEDAMMER Vrijdag 6 Januari 1950 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 —'Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B. de Vrle» Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper LONDEN. Veel en groot nieuws is vandaag over China binnengekomen. Uit Singapore wordt bericht dat Malcolm McDonald, de Britse Commissaris-Generaal in Zuld-Oost-Arië, aan de Chinese consul-generaal, dr Woe Paak Sjiog. heeft medegedeeld, dat Groot- Brittannië de Chinese communistische regering beeft erkend. Kort te voren was reeds in Londen bekend geworden, dat de Britse minister van Staat, Hector McNeill, er de Chinese ambassadeur In Londen van op de hoogte bad gesteld, dat de Brit se regering haar diplomatieke be trekkingen met bet regiem van Tsjïang Rai-Tsjek verbroken had. Ook .de regering- van Ceylon heeft heden de regering van Mao Tse- Toeng erkend. India, Pakistan Birma deden dit reeds eerder. En ten slotte is. uit Washington het verras sende bericht gekomen, dat president Truman op een persconferentie heeft medegedeeld dat Amerika de Chinese nationalisten geen mili taire steun In.de vorm van wape nen of adviseurs zal verstrekken om van het eiland Formosa, (ISO kilometer buiten de kust van het Chinese vasteland) een laatste bol werk te maken tegen öe opdringen de communistische legers. De pre sident voegde aan zijn mededeling toe, dat de V.S. niet, willen worden betrokken bij de burgerstrijd In China door de Amerikaanse gewa pende macht in de huidige situatie te mengen. De verklaring van Truman; hakt een' stroom van geruchten af als zou hij oor hebben vóór aandrang, voornamelijk van republikeinse zijde, om zo nodig-de. Amerikaanse vloot in te zetten om eèn verove ring van Formosa door de :cpmmu- nisten téverhinderen..- De. beslissing: van de president komt na overleg van: Öestafchefs van de Amerikaanse, defensie, die tot de conclusie" zijn. gekomen, dat MAO hoewei Formosa belangrijk zou zijn voor de Amerikaanse defensie in de Stille Oceaan, het toch niet voldoende strategische waarde be zit om er grote internationale ge varen, die aan een directe inmen ging van de V.S in de Chinese burgeroorlog vasfc zitten, voor te riskeren. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die de verkla ring van president Truman nader toelichtte, zeide, dat Amerika niet. voornemens is de Britse stap van erkenning van het rode China" te volgen. Wel heeft, zo zeide hij, En geland de V.S. voortdurend op de hoogte gehouden van de door haar gevolgde politiek. In de Amerikaanse senaat, die momenteel bijeen is, heeft de-ver klaring' van Truman felle critiek bij de republikeinenteweeg ge bracht. Senator Knowland noemde het besluit van de president een verraad aan de menselijke vrijheid, even groot als destijds het verraad van München. Het beleid van Acheson betitelde hij als „bankroet- politiek" Reeds heeft de regering der V.S. inmiddels Amerikaanse staatsbur gers op Formosa officieel geadvi seerd het eiland te verlaten. Men houdt er in Washington re kening mede, dat het eiland zonder veel stryd zal vallen, door ineen storting van het nationalistische regiem als gevolg van infiltratie en opstand.' Uit Talpeh (Formosa) wordt ge meld: De Chinese communisten heb ben de buitenlandse- scheepvaart maatschappijen beloofd, de schade te vergoeden, indien haar schepen bij het breken van de. nationalistische blokkade averij oplopen. GRIEKSE REGERING AFGETREDEN ATHENE, Griekenland heeft sedert gistermiddag geen regering meer. De minister-president Alex ander Diotnedes heeft de koning hei ontslag van rijn kabinet aangeboden, welk aanvrage door de koning is in gewilligd. Het aftreden van de regering is het gevolg van eeh.keten van oor zaken. Deze begint bij Tsaldaris. de minister van buitenlandse zaken, die door het land een reis maakt om propaganda te maken voor de aan staande verkiezingen. In een van zijn redevoeringen heeft hij dingen gezegd, die generaal Papagos de op perbevelhebber van het leger niet welgevallig waren en deswege ont slag- nam. Dit is gevolgd door het besluit van tien ministers om ook af te treden, fïet gevolg hiervan was weer. dat de premier naar de koning ging om het ontslag van zijn gehele kabinet in te dienen. In Maart aanstaande moeten in Griekenland algemene verkiezingen worden ge houden. HOE WEET Dl E MAN DAT? De Courcy vóórspelde ook de eerste Smvjet-bom LONDEN De' tweede atoom explosie in-Rusland zal, indien de Inlichtingen welke daarover zijn ontvangen door Kenneth de Courcy redacteur van de Intelligence Digest' juist zU", plaats hebben op Zaterdag. 7 Januari te middernacht. De Courcy, die in ^.samenwerking met vice-admiraa! <3: S. Freeman zijn maandblad, dat gewijd is aan' internationale -aangelegenheden, uitgeeft, maakte dit opzienbarende nieuws Donderdag onder dit voorr behoud bekend,, dat ingeval van onvoorziene omstandigheden de explosie zal worden;, uitgesteld tot 10 Januari. r: De .Intelligence. Digest', zo bren- GROOT-BRITTANNIE Verkiezingen JN de lobp van de -volgende maand, aldus wordt thansvrijwel alge meen' in Groót-Briitanië aangeno men, zal'Attleé, een beroep opde kiezers 'doen. "Als datum voor de ontbinding van 'het/parlement wordt 3 Februari een dag vóór het be gin van het jubileumcongres vatn .de Labour Party genoemd. Is dit juist,, dan - zullen de algemene ver kiezingen op 23 Februari gehouden kunnen worden en zal, in Londen op 0 Maart een nieuwe-.regering de Franse president; yin cent Auriol, die voor een officiéél bezoek aan En geland is uitgenodigd, 'begroeten. Wanneer Attlée inderdaad op' kor-' te termijn een niéuwe gooi naar de. gunst van het Britse volk wil -J deen, is het ogen- blik ongetwijfeld goed gekozen. De zojuist .door Sir. Stafford Gripps bekend gemaakte cijfers geven een aanzienlijke .ver betering in de stand van de goud en dollar-reserves te zién. Een goe de indruk heeft verder gemaakt, dat de regering er toi. nu toe, ondanks de devaluatie, in geslaagd is, de prij zen op het niveau van voor de waar de vermindering., van-het -pond te handhaven! (Öf zij dat o.ok in de.toe- komst zal'kunnen dóen, is een' an dere vraag). Maar de belangrijkste overweging yoöy de Britse kiezer.bij het uitbrengen van zijn stem moet wel zijn, dat de arbeidavrede, voor Engeland zo buitengewoon belang rijk; slechts.bndër'een Labourb'ewihd bewaard zal ktinnen blijven. Het is immers nauwelijks aannemelijk dat de Britse arbeiders,'die reeds, thans, de van hen „gevraagde offers met veel voorbehoud brengen, onder een conservatieve regering niet tegen de loonstop in opstand zouden komen. Inhet zoeklicht gen United Press en Associated Press in herinnering, voorspelde in Januari 1949 dat Rusland de eer ste atoombom van eigen fabrikaat in Juni gereed zou hebben. Enkele, dagen voor de regeringen van de V.S., Engeland en Canada de Rus sische atoomexplosie van 22 Sep tember wereldkundig maakten, had het blad nog eens weer op zijn voorspelling van Januari 1949 ge wezen en gezegd dat niet alleen die voorspelling was uitgekomen, maar dat inlichtingen welke uit Rusland waren ontvangen, hadden aangetoond dat het land al een soort atoombom bezat De Courcy deelde dit keer mede dat de tweede expk sie op 7 Janu ari te middernacht is vastgesteld, maar dat de Russische generale staf wellicht zal besluiten tot uit stel tot komende Dinsdag, Hij noemde als plaats van de nieuwe explosie bet zuiden van Centraal Azië in de nabijheid van de grens tussen Alma Ata en Sïn- kiang. Volgens hem zou de explosie in verband staan met opruiming van obstakels bij de aanleg van irrigatiewerken, - Op de voorspelling van de Cour cy kon geen officieel commentaar worden verkregen omdat een ieder die een werkzaam aandeel heeft in het atoomonderzoek of de fabricage van atoombommm wettelijk tot stipte geheimhouding verplicht is. De Courcy deed zijn mededeling in: een verklaring aan de pers; Hij zei, dat hij zijn- informatie baseer de op particuliere berichten, dia hem van achter het ijzeren gordijn hadden bereikt In verband met zijn mededeling dat de komende atoomexplosie verband houdt met irrigatie werkzaamheden, merkte de Courcy op, dat daaruit kan opge maakt worden dat Rusland de V.S. op het gebied van nuttige toepas sing van. de atoomenergie vaor is. Voor het eerst sedert tien jaar Zaterdag 7 en Zondag 8 Januari zal in de Rivièrahal van Diergaar-- de-Blydorp ccn grote tentoonstel ling van pluimvee en konijnen worden gehouden, georganiseerd door „Cypria.". vereniging van pluimvee en konynenlïefhebbers te Rotterdam. Tevens zal op genoemde dagen door „Cypria",- in samenwer king met de Ned. Bond van Vogel liefhebbers in de theeschenkerij van de Diergaarde een aantal ito- ker wijze van exposeren van tro pische vogels, Deze propaganda is in de eerste plaats gericht tot de verenigingen, aangesloten bij de Ned. Bond van Vogelliefhebbers Van deze Bond is de heer Noordzij, chef van de vogelafdeling van 'de Diergaarde, voorzitter. De vogels, die in de theeschenke rij bijeengebracht zijn. heeft men zoveel mogelijk een passende en natuurlijke entourage gegeven. Dit in plaats van de enige kooitjes, die tot dusver gebruikelijk waren op dit soort exposities. Op de tentoon- vau ue uiertiuuuï een muwi uw- .„n" nïsrhp "otip'pIi pn irana.ries worden f stelling zullen o-m. te zten zijn ka- piscae vogels en Kanaries woraen l 5_ verwbnipnd^ klonron: in- geëxposeerd. Rotterdam is niet verwend op het gebied -van. tentoonstellingen- en ze ker niet ten aanzien Van pluimvee exposities van meer dan locale be tekenis- De vereniging „Cypria" die reeds meer. dan 30 jaar bestaat, heeft tien jaar geleden haar laatste pluim veetentoonstelling, bekend als „Cy-; pria-show"r in Rotterdam gehouden. Zoals het bestuur van de vereni ging ons meedeelt, is het dank zij de bemiddeling van de directie van Diergaardé-Blijdörp mogelijk ge worden dit jaar wederom, een Cy pria-show'te organiseren: Tevens is het dc vereniging ge lukt, de jaarlijkse tentoonstelling van de Ned. Bond van Slerdniven- verenigingen naar Rotterdam te trekken, die thans deel uitmaakt van de Cypria-show. Deze sierduiven-ten toonstelling omvat niet minder dan 1300 exem plaren. Er zijn duiven in grote ver scheidenheid en van de beste soor ten. Van de Hollandse Krapper, in diverse- kleurslagcn. zijn er 241, van de Brünner en Norwichkropper 170 en 126. Verder zijn er 80 Vink- duivenen een aantal Modena's, in totaal 60 groepen. Aan postduiven is op' deze expositie minder aan dacht besteed, aangezien deze feite lijk tofc een andere categorie beho ren. De pluimvee-afdeling omvat ruim 200 hoenders in verschillende on- dervarieteiten en 40 konijnen; die de voornaamste rassen vertegenwoor digen, Iets-nieuws, ook voor Rot-' terdam. is'de watervogelafdeling, dis een kleine 30 dieren omvat. De tentoonstelling' van tropische vogels en kanaries in kooien en vo lières, opgesteld in de theeschenke rij, is meer bedoeld als propagan da voor de nieuwe en aantrekkelij- Waarom huil je Bambino BERLIJN. In Leipzig (Sowjet-zone van Duitsland) waren reusachtige aanplakbil jetten aangebracht, welke onder de titel „Waarom huil je, Bam bino", de inwoners'opwekten een onder die naam vertoonde revue te bezoeken. De politie heeft de aanplak biljetten verwijderd, daar men met potlood op de biljetten het (ongevraagde) antwoord gaf: „Omdat ik in de. Sowjet-Russi- sche zone woon". naries in verschillende kleuren; secten en vruchtenetende vogels, de Engels-Indische vliegenvanger, wil de eenden Uit Amerika en China, baardvogels en geelkopspreeuwen. In totaal rijn in vitrines en twee volières een 200-tal "kooi"-vogeis bijeengebracht. De ..Cypria-show, die Zaterdag geopend is van 10-10 en Zondag van 9-6. (entree 0.00), zal stellig de belangstelling trekken van de lief hebbers -in en buiten Rotterdam. Maar ook"de'leek zal op' deze expo sitie worden .geboeid door de kleu ren én vorm m?van'véle. vanhier. tentoongestelde dieren. Desgewenst kan men deskundig worden voorge licht. Achttien keurmeesters hebben vandaag de tentoongestelde dieren gekeurd. Onder de prijzen bevindt zich o.a. een medaille van Prins Bemhard. WAT VOOR WEER? Vorstgrens in de buurt Van onze weerkundige medewerker De «rij zachte lucht, die Woensdag ons land bereikte, was niet in staat de vorstgrens verder naar het Oosten terup te dringen. 'De koude lucht die zich boven Finland en Zuid-Scandi- navië bevond, spreidde zich oofc over net N.O. gedeelte van ons land uit, zodat in de nacht vanWoensdag op Donderdag in Groningen de tempe ratuur nog tot even 'ander nut fcon dalen. Inmiddels naderde over de Britse Eilanden een regengebied, dat ook tot onze omgeving doordrong. Ten gevolge van de aanwezigheid van de koude iucht in de Oostelijke provin cies, viel de neerstag er in de vorm van sneeuw, die echter weer snei verdween. De vorstgrens .bleef vrij dicht bij ons land. Gisteren vroor het in Denemarken nog ruim zes graden terwijl in midden Scandinavië tem peraturen van meer dan 30 graden onder nul voorkwamen. Op de Oceaan is de activiteit van de depressies weer sterk toegenomen. Een diepe depressie lag hedenmorgen boven Schotland en het front hier van passeerde in de afgelopen nacht ons landwat vooral in het Noorden van flinke regenval vergezeld ging. Midden op de Oceaan ontstond een nieuwe actieve storing, waarvan de fronten zich snel in de richting van West Europa bewegen. Het ziet er dus naar uit, dat hét onnustige weer met vrij veel toind en af en toe eni ge regen nog zal aanhouden. Daar de koude lucht boven Midden- en Noordeuropa zich echter handhaaft, blijft de mogelijkheid bestaan, dat achter een depressie om, deze koude lucht fijdeltjJc ook tot ons land" zal kunnen doordringen. Harry Denis in KC van „Zwaluwen'.' Ir. Harry Denis uit Den Haag, die niet minder dan 56 maal in het Nederlands elftal speelde, waarvan 37 maal als aanvoerder,is dezer dagen benoemd als lid van de keu- zecommi5sie van dé vereniging: De Zwaluwen, aldus Sportief. Andere leden van de keuzecommissie zijn de heren Triebél en v. d. Slik. Wij kunnen deze benoeming niet anders dan toejuichen, want er zal moei lijk iemand in Nederland zijn te vinden die juistere 'jk op spelers 'heeft dan Denis. Nieuwe complicaties voor Finse regering HELSINKI- De sociaal-demo cratische regering van Finland heeft haar .politieke leven in eigén handen genomen door te besluiten een loonsverhoging met zeven pro cent goed te keuren, zulks tegen de wens van alle politieke ^partijen en het algemeen vakverbond, in.' Het vakverbond eiste.een verhoging -an 10 procent. De politieke partijen, behalve de communistische, achtten een verhoging ongerechtvaardigd. Het: parlement is voor.ieen bijzon dere ritting op Dinsdag bijeenge roepen. Het blad van'de regerings partij „Sosiali. -Demokraatti".. -.vc.or- spelt'zelfs de val van de regering. Inmiddels wacht de „Sowjet-Ume op antwoord op def.;beschuldiging dat er ongeveer. 390 oorlogsmisda digers in Finland 'gastvrijheid; ge nieten- - HET OUDE WATER SE FAILLISSEMENT Gedupeerden achten regering moreel tot tegemoetkoming verplicht OUDEWATER. ,Jn de achter ons liggende Jaren heeft de regering tallozen, die vroeger nooit aan een bank hebben gedacht, ge dwongen naar een bank te gaan. De geidsanering geschiedde via de banken, de effecten»-«*sristratie, uit betaling rente grootboek, verhan delen iiteshrljvingen grootboek, kortom een groot gedeelte van het financiële teven crescbieddc ge- dtvongen via de banken", aldns de heer Vos, een der door bet faillisse ment van de Oudewaierse Bank ge dupeerden. .Door hun min of meer officiële positie, hebben banken een aureool van veiligheid en betrouwbaarheid gekregen dat hen. blijkbaar niet toe komt Het toezicht van de overheid is te slap geweest Daardoor valt de regering een morele verantwoorde- Aantal auto's in Nederland groeit gestadig AMSTERDAM. Het Nederland se autopark bestond, volgens een opgave van het CJB.S., per 1 Aug. 1949 uit totaal 113.477 personen auto's, (86.369 per 1 Aug. 1948), 5-942 autobussen, 64.612 vrachtauto's, (58.059). 11.764 tractoren en ruim 6,700 trekauto's, en speciale voertui gen. De provincie Zuid-Holland ging in genoemde categorieën aan de kop met 29.581 personen- en 17.823 vrachtauto's Hierna volgde Noord- Holland met resp. 27.183 en 12.576 stuks. Gelderland en Noord-Brabant kwamen op de 3de en 4de plaats met 10.500 personen- en 6.700 vrachtauto's. In de provincie Gro ningen. was het grootste aantal trac toren in gebruik: 2.041, gevolgd door Zeeland: 1304. Kouderecord in Zweden STOCKHOLM. In Zweden is een kouderecord van 51 graden Celcius onder nul geregistreerd. Deze temperatuur is waargeno^ men- op twee thermometers ia-,het dorp Alvros in Midden-Zweden. Het Zweedse record was 16'gra den lager dan. de temperatuur, die Donderdag in Moskou -heerste en negen, graden beneden het oude kouderecord, dat -op 17 Januari 1940 in Moskou werd geregistreerd. Winderig en koel Weersverwachting van Vrij dagavond tot Zaterdagavond. Half tot" zwaar bewolkt met tijdelijk regen; *Jri» het binnen land meest 'krachtige ert aan de kust gedurende enige tijd harde Zuid-westeUlke wind. Weinig veranderingwan.temperatuur. 7 Jan Zón op 8.47, ondor 16.48; Maan op 20JB, aider 1687. Huisuitzetting ten gunste van voormalig politiek delinquent kon niet doorgaan DEVENTER. Na de bevrijding, van ons land viel een politiek délin quent, die aan de Boxbergerweg nummer 80 in deze stad een winkel dreef 'het lot van vele. zijner kornuiten ten deel. De man werd opgepakt en zjjn Winkelpand onder beheer geplaatst. Het beheersinstituut verhuurde daarop de winkel aan een andere neringdoende, die. z(jn winkel in hoeden en petten verloor by een luchtbombardement, Aanvankelijk waren er geen moeilijkheden. Dat veranderde echter toen de politieke delinquent weer op vrije voeten kwam en in rijn winkel wilde trekken, "r 1 Nog scheen Re zaak vrij eenvou dig omdat de: boeden- en petten- man.een nieuw, pand zon krijgen, waarvan de bouw .inmiddels was begonnen, en dat op 1 Januari van dit jaar gereed zou zijn om te wor den betrokken. Op dezelfde datum zou de ex-foute landgenoot zijn [en huis weer kunnen betrekken. Er kvarn echter een - kink - in de kabel, doordat de nieuwe winkel niet tijdig gereed kwam. De.man, die naar het nieuwe pand zou'gaan, bleef in- afwachting daarvan op zijn tijdelijke adres ritten en 'dit weer verdroot de oorspronkelijke bewo ner van nummer 80. Deze nam toen' het gerecht in de arm en dat wees hem zijn eis tot ontruiming toe. Zo verscheen dus gisteren de deurwaarder, die de toepasselijke naam Speur draagt, op het omstreden adres en eiste ontruiming. Hij had daartoe een paar mannetjes meegebracht, die zoudeif helpen als de winkelier niet inschikkelijk-was. Zoals/een goed zakenman fee* WARSCHAU. Polen, vurig bezig aan zijn weder opbouw, vergeet de kunstenaars niet en vooral niet hen, die de wederopbouw weten te stimuleren met hun woord. Van mond tot mond gaat de ode: „Ik heb gezien, hóe de Polen Warszawa. ophouwen. Het is ontroerend te zien, met hoeveel liefde, met hoeveel pathos en met hoeveel inspi ratie dat gedaan wordt! In de geschiedenis van het Poolse volk is een nieuwe, schone bladzijde geschreven over mensen, die hebben in gezien "dat de Phoenix, die oprijst uii zijn as, ?en Poolse vogel is. Ik heb studenten gezien, die na de colleges hui- - - zen bauwden. Ik heb kunstenaars gezien, die het nieuwe Polen op het linnen vereeuwigden. Ik heb de geredde - monumenten van Kraków gezien, zijn met m°s begroeide stenen en zijn vrolijke kinderen Groei, schoon Warszawa! Laat de mooie meisjes glimlachen, laten de fabrieken dreunen te Wroclaw, laat de bloemen bloeien op de Markt van Kraków." m .-. Ook Galczynski Lied van Weder opbouw- en Vrede is zeer geliefd. De eerste coupletten luiden: Voor de een een gedicht als violen, Voor de anderschouwburg of scholen^— Of alleen maar een huis met een, raam op 't verschiet. Als men klaar is met boutoen; Komen fluks jonge vrouwen En elk raa-m krijgt een bloem die de wereld beziet Die begonia:, dat Is de vrede f En dte verzen: dat is de vrede; En die straat waar je doorloopt als 't werk is verricht". Zie goed toe want lippenstift, sleutel, dit. is iets bijzonders geld, brieven en de Het is niet zomaar een lange rii dingen die plaatje van een tasje een vrouw met zich en een meisje dat haar meesleept' vinden, lippen schminkt Het Krijgt ze in het don- is, zo melden Duitse ker een wild gevoel kranten, „het lichten- dat ze haar make up de wonder". ..de engel moet herstellen: het in de nacht", „de ko- kan. Zie maar, die ningin dér tassen". En spiegel is. helemaal overdreven is dit alles verlicht. Honderd dui- niet want als ge dit zend van die tasjes tasje openknipt dan zijn door Amerika be gaat er een lampje branden. In. het holst van de nacht, in duis tere bioscopen voor nachtzwarte huisdeu ren, waar dan ook kan de eigenaresse gemak kelijk haar spiegel. steld en in ons land zullen ze stellig ook verschijnen. Het is in derdaad een enorm handig instrument. Hoevee! het kost staat ér niet bij. dat zullen we ook nog wel horen. taamt, toonde deze zich echter allerbeminnelijkst. Alleen stak hij niet onder stoelen of banken, dat hij een persfotograaf en een jour nalist in de buurt had, die plaatjes en een verslag zouden maken van de onsympathieke uitdragerij van zijn bezittingen. Voor zoveel publiciteit voelden t e assistenten van deurwaarder Speur niet. Zij gaven er de brui aan en adviseerden de deurwaarder dan zelf maar het v:eze werkje op te knappen. Deze heeft daarop nog tot drie keer toe getracht anderen te vinden, die hem zouden willen helpen bij het uitdragen van de voorraad hoeden, petten en huis raad, maar evenvaak ving hij bot, zodra de mannen van 'meeleverde buren hoorden hoe de vork in de steel zat. Het laatste nieuws van de mis lukte uitzetting is, dat de deur waarder vandaag zou-'terug komen met verse hulptroepen"- in. de hoop, dat hij daa zün plicht1 zal kunnen vervullen. Soldaten-emigranten in Australië zeer welkom DJAKARTA. Australië wil niets liever dan Nederlandse soldaten- anten uit Indonesië opnemen, zo heef t dé Australische minister van buitenlandse raken, Mercy Spènder, Donderdag in Djakarta vérklaatü.HIJ zeide deze zaakreeds met officiële personen ie hebben besproken* - Nee tochHeus! „Ikwens mijn vrijheid te rug", zei de 64-jarige mrs Cassurs te Los Angeles. want mijnman is yd el, babbelachtig en onachtzaam tén opzichte van mij.""Hoe oud is kü?'\ vroeg rechter. „Vierentachtig;* zei imijheidslievende. „Oh," zei reehter. „Foei", zei rechter ie Coluin- bus, Ohio, tot inbreker, „inat bent u eigenlijk voor een sin jeur?" „Ik, ik ben op 2 na de beste inbreker van het land; nog een half jaartje en ik laat die 2 ver achter me!", annooord- de verdachte Scott mét gepast gevoel van eigenwaarde. In Manhattan ontsloeg café houder A. een kellner B., omdat A. dacht ,dat B. een scftaitdaal-sIeutelToman over hem schreef. „Ontslag gaat niet door", besliste Raad van Beroep, „want men mag niemand per- hinderen iets toe te voegen aan Amerikaanse cultuur!" „Onze X2 zal 3500 a 4000 km per uur afleggen. En onze X5 nog meer", aldus een bemoedi gend prospectus van^ de Bell. Alrcraft-mij te Buffalo. Zolang al die X-en niet sneller gaan j dan onze. gedachten;rvinden toy j het maat niets, I J lijkheid toe, die haar haast verplicht de gedupeerden bij te springen, al dus deze spreker. Per stadsomroeper van Oude wa ter waren de door het failliet gaan ,van de bank gedupeerden bij elkaar geroepen en Donderdagavond zaten er in een vergadering ter plaatse ongeveer 250 bij elkaar om te over leggen wat nu-te doen. De heer Vos maakte zich tot hun woordvoerder en betoogde, dat er in brede kring te Oudewater onge rustheid heerst," daar wie midden standers en kleide spaarders hun zaken over deze bank lieten -lopen. De Amsterdamse Bank heeft per circulaire doen weten, dat rij in Oudewater een bijkantoor zal ope nen om de zaken van de gedupeer den verder te behartigen. Ter ver gadering besloot men echter hierop voorlopig niet, in te gaan. in al- wachting van nadere bijzonderhe den omtrent de financiële positie waarin de Oudewaterse Bank zich thans bevindt. Het is thans nog niet mogelijk hierin een inzicht te verkrijgen derjr de chaotische toestand, waar in de boekhouding van de bank ver keert. De zich in Rotterdam in arrest bevindende directeur van de Oude waterse Bank, mr C. M. V. heeft tegenover de officier van justitie verklaard, dat hij met een Amster damse bankrelatie handel heeft ge dreven in zwarte effecten. Deze laatste is op verzoek van de officier van justitie in Rotterdam, gearres teerd. Tevens heeft de directeur ver klaard voor 1948 een valse balans te hebben opgemaakt Mysterie Schallenberg B en W van Den Haag hebben zich vergist (Eigen berichtgeving) DEN HAAG Naar aanleiding van de opmerking \in de Memorie van Antwoord van B. en W. vaa 's-Gravenhage aan de Gemcèatè- raad, waaruit kon worden afgeleid, dat de zaak.Schallenberg voor dé strafrechter zal komen, wordt ona thans medegedeeld, dat in het. offL dele antwoord een ernstige fout 1b gemaakt. Het Is aan B. en W. niet bekend, zo wordt ons medegedeeld, dat er een strafzaak zal komen, wel ke verband houdt nae t. d e doo d van Schallenberg. In'Verband daarmede zal naar aanleiding van onze publi caties binnenkort een nota van wij ziging op de Memorie van Antwoord worden ingediend. f Verhoging plafond voor verplichte verzekering DEN HAAG. Zoats bekend geldt voor verplichte verzekering volgens de riekte wet een loongrens' van 3750. Om nu tevoorkomen, dat arbeiders, die bij de per 1 Ja nuari toegestane loonsverhoging van vijf procent juist boven deze grens zouden komen te liggen, niet langer verzekerd zouden zijn, is door de minister van sociale zaken toegestaan dat deze arbeiders, ook wanneer zij boven dit plafond zijn gaan verdienen krachtens deze wet verplicht verzekerd blijven. -In 'af wachting van een definitieve rege ling van deze materie is de uitvoe ringsorganen van deze wet gead viseerd voor arbeiders wier. jaar- loon de f 4500 niet te boven gaat de verzekering te handhaven. Deze- regeling geldt uitsluitend voor hen, die op 31 December 1949 verzekerd waren. Razzia's van TNI tegen onruststokers DJAKARTA Het Indonesische legér heeft tijdèhs gróte 'razzia's te gen illegale groepen in en rond Ma- lang, het centrum van onrust op Oost Java, meer den 300 personen gearresteerd, zo verneemt United Press. 70 van de gearresteerden werden gegrepen omdat zij zonder daartoe het recht te hebben uniform en -on derscheidingstekenen van de TNI droegen, in het bezit waren van wapenen en opruiende lectuur ver spreidden. - Malang is -het vorige jaar het brandpunt geweest van een misluk te communistische opstand. De actie heeft rustig kunnen ver lopen omdat de TNi tevoren da marktwyk had afgezet en daarna een ieder binnen het afgezette ter rein fouilleerde. Alle ontdekte wa penen werden in beslag genomen. Tarieven van overdekte zwembaden omhoog AMSTERDAM. De Nederlandse Bond van Overdekte Zweminrichtin gen heeft besloten mee te doen aan de door de regering geadviseerde loonsverhoging van 5. procent. Voorts is besloten tot eentariefsverhoging in verband met de .sinds 1939 geste gen exploitatiekosten. Baby verdronken in een wasketel - APELDOORN, In een onbe waakt ogenblik is;hel anderhalfja- rig dochtertje van het gézin K„ aan' de Korteweg te Apeldoorn in een met water gevulde wasketel ge raakt en verdronken. V, FRANKFORT.:V Engeland en West-Duitsland zullen in Februari besprekingen openen, die ten doel hebben uitbreiding'van het handels verkeer tussen beide landen. Een van de voornaamste punten van bespreking zal zijnopheffing van. de verplichting tot betalingen in dollars- voor beide partijen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1