Di HET ROTTERDAMSCH PAROOL Vlammenzee in 'n Amerikaans krankzinnigengesticht Minister eist politietoezicht bij een studentenconferentie Groter kiezersirivloed bij stemmingen gewenst „Vuurbol" zweeft boven kerkhof in Voorburg Tientallen geesteszieken sterven achter tralies Verpleegster gelooft alarm niet Centraal Stembureau doet voorstel voor herziening van Kieswet Effectenzwendel in België beïnvloedt koningskwestie i Strijd om olie Meningsverschil in Jaarbeursbestuur Felle brand vernietigt gloeilampenfabriek in Tilburg Recht van vergadering wordt geschonden, meent Politeia Communistisch China wil zetel in Veiligheidsraad Moskou's eis brengt Finnen in ongelegenheid Brits Gemenebest begint slag voor de vrede Nieuw Guinea hééft een gouverneur In Colombo wordt grote politiek gemaakt 10e Jaargang, no. 7 Red. en Adm. Lange Haven Hl. Schiedam Tel. 6930a Abonn.prtjsr per week 0,33 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de S lichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMEE Maandag 9 Januari 1950 Uitgave De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier; Amsterdarasche Bank te Rotterdam Directeur: B, de Vries, Hoofdredacteur; W. B. F. Schaper Bij de rampzalige brand in de afdeling voor geestelijk-zieken van hét Merctf-hospitaal te Davenport" (Iowa, U.S.A.) .zijn Zaterdag 26; patiënten in de vlammen omgekomen. De brandweer vo_cht met het vuur. en worstelde met de tegen stand die getraliede vensters boden, om met gevaar voor eigen leven te redden wie mo gelijk was en om de geredden veilig op de begane, grond te brengen, waar een koude van 10 graden heerste. DAVENPORT (Iowa). Tenminste 29 geesteszieke vrouwen, opgesloten achter tralies in de speciale afdeling yan het „Mcrcy Hospital" in Dave port, z|jn omgekomen in de vlammen van een verschrikkelijke brand, dié een gehele vleugel van genoemd ziekenhuis in as legde. Acht andere patiënten worden nog vermist en het is vrijwel zeker, dat ook zp het leven verloren hebben, hoewel er een kleine kans is. dat .deze geesteszieken ongemerkt op de vlucht zijn gegaan. In het geheel Werden in de afdeling G5 vrouwen en 3 mannen verpleegd. Van hen worden 31 thans behandeld wegens brandwonden en ander letsel. en inmiddels gealarmeerde dokters en verplegend personeel probeerden nog te redden, wat er té redden was. Maar de brand had reeds le ver om zich heen gegrepen om alle patiën ten, van .wie er velen opgesloten za ten, tijdig te bevrijden. De brandweer, die móest werken bij felle wind in een temperatuur van 10 graden onder nul, stond voor een schier hopeloze, taak. Eerst na vier uur slaagden de mannen er in, de vuurzee in bedwang te krijgen. Een assistent-verpleegster vertel de: „Het gillen der patiënten wekte me. Ik opende een raam, doch be merkte niets vreemds. Ik deed eén deur open en rook brandlucht, schoot een mantel aan en rende, naar be neden. JBcn patiënt rende met mij mee. Wjj keken naar boven: vlam men .schoten uit liet gebouw om hoog, Bij -19 graden vorst, kwam de brandweer aanvliegen, klom tegen de westelijke vleugel op en stortte zich op de tralies, om deze door te snijden, maar draadtangen eri bijlen braken eri versplinterden. De wei nige patiënten die gered werden, wilden weer in net brandende ge- -Slet zal wel Woensdag worden voor alle slachtoffers van de ramp zalige brand in de psychiatrische afdeling van het Mercy-hospitaat worden begraven. Het onderzoek heeft nog nieta opgeleverd daar de 31 geestelijk- zieken, die gered zijn, niet meer begrijpen waar het onderzoek om draait. Het dramatische bij deze brand is. dat een van de krankzinnigen een verpleegster tijdig waarschuwde dat er brand op een van de kamers was uitgebroken. Deze, een jonge hulp verpleegster, meende echter, dat de patiënte een van haar gewone crises had en keerde zich het was in de nacht van Zaterdag, op Zondag rustig in haar bed am. Eerst toen zij voorde tweede maaldoor gehuil Werd gewekt, stond zij op en ging kijken. Op dat ogenblik sloegen de rook en de vlammen haar reeds in de gang tegemoet. De brandweer werd gewaarschuwd bouw terug, ..want hétwas bulten zo koud". Een der brandweerlieden liet zich kletsnat spuiten: overdekt, met een Ijslaag sprong hij in de vlammen van de tweede verdieping en kwam met een vrouw in de armen te voor schijn: beidenwerden gered. Een zuster sloeg, wild huilend, deken* om hen heen" Het Iecggebrande gebouw is 69 jaar oud en brandde ais een schoor steen D" afdeling werd geleid dood de zusters van de katholieke orde „Sisters of Mercy". Volgens de laatste gegevens zijn bij de brand, die het krankzinni gengesticht' te Davenport, verwoest heeft, 44 vrouwen óm het leven ge komen, onder wie 1 verpleegster: 24 personen werden geréd. DEN HAAG- Onzè evenredige vertegenwoordiging is gebaseerd op het lastenstelsel, waarop door voorkeurstemmen eventueel correcties krinnen worden aangebracht. Doch het systeem der voorkeurstemmen heeft prak tisch geen uitwerking behalve een enkele keer htf raadsverkiezingen ïn kleine gemeenten omdat er te veel stemmennodig zjjn om een Candida at op een hogere plaats te brengen. Het Centraal Stembureau, heeft om deze reden aan de minister, van binnenlandse zaken een ontwerp aangeboden voor een nieuwe Kieswet,- - - Doordat een verpleegster geen geloof hechtte aan de waarschu wing van een krankzinnige, werd de gehele psychiatrische afdeling van het ziekenhuis in-Ddveiiport in ds gelegdwaardoor .waar schijnlijk 37 krankzinnigen in de vlammen omkwamen. BRUSSEL. De zaak der knoeie rijen met de niet aangegeven effec ten. waarover wij reeds berichtten, blijft de gemoederen in België be zig houden en sommige politieke waarnemers houden het niet voor onmogelijk, dat zelfs de, volksraad pleging over de terugkeer, van de koning er door op de achtergrond zal geraken. Deze veronderstelling heeft nieuw voedsel, gevonden in het feit, dat gisteren de minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, ende voorzitter van de C. V. F. plotseling een; bezoek aan Nice, waar koning Leopold op het ogenblik verblijft, hebben getracht. Gefluisterd wordt, dat de koning er op zou hebben aangedrongen de de batten in de Kamer over de volks raadpleging uit.te stellen, totdat de ;'effectón-affairè, die verschillende leden van. de C. V. P, dre'gt te com promitteren, geheelis opgehelderd. Nvt1 toch Heus De weerbaarheid van Euro pa-West vervult alle leiding mei zorg en werkwoede, zelf1* de Zwitsers, want hun leger mag geen paarden zonder staart meer aanschaffen, „daar een Zwitsers paard zich moet kun nen verdedigen legen vliegen" „Wordt gevraagd; een scheepskapitein (alle diplo ma's!, niet bang voor atoom- slralcn, om op kust via. Cumber- land de s'traalgevaren van de atoamfabriek te Winscales 'te onderzoeken", hel Britse de partement van bevoorrading zoekt er een. „Niets gaat verloren, doch wordt in de atmosfeer opge borgen. IV y gaan het opsporen eri brengen het weer. in beeld. Ziedaar wat de filmtechniek 'zich tot taak stelt om vóór het jaar 2060 te bereiken", oldws Dcna/d Crisp, uitvinder-vete raan te Hollywood. Wederopbouto-Kaboel („weg met dlle lemen huizen!") werkt dag en nacht met mu ziek. Alle militaire kapellen hebben derhalve ook dag-en- nacht toeterdienst gekregen. Leverworst veroorzaakt weer eens paratyphus DELFZIJL. Wederom, is ifi ons land paratyphus uitgebroken; ditmaal in Delfzijl,, waar zes men sen met deze gevaarlijke 'ziekte zij» aangetast De ziekte heeft slachtoffers gemaakt via besmette leverworst. Deze worst is afkom stig van een varken, dat door een hulsslachter in de gemeentelijke slachtplaats'te Delfzijl werd ge slacht. Het vlees werd goedge keurd en over enige slagers ver deeld. Bij een onderzoek door po- litie en medici is echter gebleken, dat de slager, die de worst be reidde, drager van paratyphus- badllen was -Twee', van de slacht offers zijn in de barakken'iri-Gro ningen opgenomen. De vier andé ren maken het redelijk wel. (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG, -—. Verschillende Voorburgers zagen Zaterdagmiddag om ongeveer kwart voor vier tot hun schrik, dat boven de begraafplaats aan de Rode laan te Voorborg een gloeiende bol in schuine richting naar het aardoppervlak zweefde. Amper had men de „vuurbol" waargenomen, of zij splitste zich in twee delen. De ene helft verdween in luttele seconden, maar de andere ging loodrecht omlaag en kwam in aanraking met het gras van het polderland achter het kerkhof. Hierna werd nog enige tjjd een witte rookpluim waargenomen. /Vatuurverschijnsel, of gewone lichtkogel? Het meent, dat het.niet juist is om uitsluitend de politieke partij te la ten beslissen over de volgorde der eandidaten. Aan de kiezers moet bij de stemming ook invloed ten aanzien van de aanwijzing der gekozenen worden toegekend.. Men moge het betreuren, het is nu eenmaal een feit; dat de grote massa der kiezers een lid is van een politieke party-organi satie en. daardoor uitgesloten is van invloed op de opstelling der ean- didatenlijsten. SYRIË HET is nu zo langzamerhand duidelijk geworden, datde reeks staatsgrepen, die Syrië 'be leefd heeft en in de toekomst mis schien nog beleven zal, een gevolg is van Britse, en Franse'machina ties, De Britten hadden hun hand in het spel, toen de Fransen uit Syrië en de Libanon werden gezet op een ogenblik, dat Frankrijk door de Duitsers bezet en dus vrij wel machteloos was. De Fransen hebben dit slechts tandenknersend geaccepteerd, Terwijl nu de Liba non ook sedertdien overwegend pro_ Frans is geweest, hebben Franse agenten in Syrië al hun best moe ten doen, om de Franse invloed daar niet geheel te door te laten gaan,'Het resultaat daarvan is een jaar van min of meer openlijke burgeroorlog geweest. Toen kolo nel Hoesji Zaim zich in. Februari. 1949 van de I macht meester maakte, deed hjj 1 dit als'vriend van ^Frankrijk. Toen bij. op zijn beurt "door generaal Sami Hennawi: op bloedige" grijze uit het zadel .werd gelicht, werd de Syrische politiek in prc-Bratse richting omgebogen. De ^betrekkin gen met'Engélands protégé, koning AbdoeJIah van.de-Jordaan, werden veel vriendschappelijker. En hei Syrische-parlement stond juist op het punt, zich-'Uit te-spreken voor een „Groot-Syrië", bestaande uit Syrië, Irak en -deJordaan feen Brits project), tóen -enige .weken geleden kolonel Adem Sjaisjakh de macht greep. Opnieuw.-.draaide de weerhaan. Het nieuwe regiem IS anti-Abdoellah,- anti-Londen - -en pro-Parijs. Achter deze - strijd-tus sen Britten en Fransen om_ de. sterkste invloed gaat natuurlijk de oude geschiedenis van de olie van' het Midden-Oosten- -schuil.-; Maar terwijl Moskou ook in'die gebi eden op de loer ligt, kunnen de Britten en Fransenzich dergelijke gevaar lijke meningsverschillen nauwe lijks veroorloven. In bet zoeklicht 'l Daarom, -wil het.Centraal Stembu reau, dat de kiezer zal kunnen stem men op de lyst in haar geheel, waar door de volgorde automatisch wordt aanvaard, doch dat hij ook, in plaats daarvan, de volgorde der. eandidaten zal kunnen bepalen door ze te num meren. Bij verkiezingen vóór kleine ge meenteraden, namelijk die van zeven of elf leden, dient naar de mening van het Centraal Stembureau zelfs nog 'n stap verder gegaan te worden. Daar zal de kiezer de mogelijkheid moeten hebben voorkeur tot uitdruk king te brengen door nummering van eandidaten van verschillende lijsten. Het samenstellen van de kiezers lijst zal-volgens het ontwerp, niet meer jaarlijks dienen te geschieden. Er zal een klesregister dienen - te worden ingesteld; dat blijft- gelden; en waarin de wijzigingen voortdu rend worden bijgehouden, evenals in het bevolkingsregister. Het kiesrecht zal voorts moeten worden toege kend aan degen, die op de dag der candidaatstelling, het begin van lede- reverkiezing aan de geldende eisen voldoet. Voorts is in bet ontwerp verbetering aangebracht in de mo gelijkheden elders te stemmen en het stemmen bij volmacht. Tenslotte wordt voorgesteld het stemmen niet meer met rood potlood, te doen geschieden, doch.met zwart.. Proefnemingen hebben namelijk aangetoond, dat het rode potlood voor het nummeren'van de ^eandida ten niet voldoende hardheid heeft. Het slijt te.snel af en zou telkens ér geslepen mo eten worden. q De tijding ging als een lopend vuurtje door het dorp. De vreemd- soórtigste verklaringen voor het zonderlinge verschijnsel werden ge geven. Men zou te doen hebben met een zogenaamde „vuurbol", een sa menballing van electriscb geladen lucht, die zeer zelden waargenomen wordt ra onweer. Hoewel mén het beslaan van dergelijke „vuurbollen" in wetenschappelijke kringen betwij felt. meent men op verschillende plaatsen in de wereld a] eens zo'n ..vuurbol" te hebben gezien. De laatste meldingen, uit Italië afkom stig, dateren al van enige jaren te rug. Noch de sterrewacht in Leiden, noch het Meteorologisch Instituut in De Bilt konden nadere gegevens over het merkwaardige voorval ver strekken. Een deskundige in Den Haag verklaarde, dat het onmogelijk was. dat men te doen had met een „vuurbol". Onweer was er absoluut niet. boven Voorburg, zodat hij een samenballing van. electriscb geladen lucht als nonsens bestempelde. De enige mogelijkheid leek een meteoorsteen. Wij spraken een van de ooggetuigen, die meedeelde, dat hij- de afstand niet heeft kunnen schatten. Web meende hij met stel ligheid tc kunnen zeggen, dat de ene helft van het gloeiende lichaam, dat rood-gekleurd was, niet ver achter de begraafplaats is neergekomen. Het opstijgen van de witte rook'of stoom duurde zo verklaarde hij enige minuten. Inmiddels trachtte hjj de plek, v/aar hij meende dat de „vuur bol" was neergekomen, te bereiken. Maar. hij slaagde er niet in haar te vinden, omdat- er in de omgeving velé door de Duitsers gemaakte loop graven en bunkers zijn. Ook achtte de ooggetuige het mo-: gelijk, dat de „vuurbol" was neerge komen in een tankgracht. Doordat het gloeiende lichaam-misschien met het water in aanraking kwam, zou er stoom zijn ontstaan. Inmiddels staat nog steeds niet; vast of ér inderdaad van een-„vuur bol" of meteorsteen sprake is. Het is niet uitgesloten, dat de vuurbol niets anders is geweest dan een.... dood gewone lichtkogel. "Wij vernemen na melijk dat Zaterdagmiddag in de pol der achter de Voorburgse begraaf plaats militairen oefeningen hebben gehouden.Er zouden daarbij licht- kogels zijn afgevuurd. UTRECHT. Jhr. ir. A H Op ten Noort, onder-voorzitter van d- Raad van oeheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs, die sinds 1917 lid van dit college was. heeft zijn functie neergelegd. Reden daarvan is ccn verschil van mening over du bouw van een machinehal op hot Jasr- beursterrein r.;in de ('roosrinan. Het door het Jaarbeursbestuur in 1948 gepubJicserde plan bestaat uit de oprichting van een gebouw van HKJ bij 209 meter met een technische outillage, welke, naar de mening van de heer Op ten Noort vér uit gaat boven de behoefte. Voor de uitvoering hiervan wens te jhr. Op ten Noort niet langer verantwoording te dragen. .Daarom bedankte hij voor het lidmaatschap van de Raad vat- Beheer. Koude ochtend Weersverwachting, geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: Droog weer met' enkele over drijvende wolkenvelden en meest zwakke'wind overwegend, uit zuidelijke richtingen. Van nacht en morgenochtend tempe-' raturen om hét vriespunt tot. lichte vorst en hiér en daar mist. Morgen overdag overal; temperaturen boven het "vries- •punt;"'.r>;>- 10 Jan. Zon op 8-46, onder, 18.50 Maan op onder 1.35. TILBURG. Een felle brand heeft gistermiddag de Lumax-gloei- lampenfabriek iri Tilburg vrijwel in as gelegd. Om half vier ontdekte een wandelaar, dat uit de fabriek rook opsteeg.. Hij waarschuwde de brand weer, die met groot materiaal uit rukte. Toen deze arriveerde stond reeds twee-derde deel van het ge- houw In lichterlaaie.' Hoewel het vuur met acht stralen bestreden werd, duurde het een uur, voordat men de brand meester was. De schade is- zeer aanzienlijk. .Verschil lende kostbare machines zijn zwaar beschadigd, terwijl ook grote voor raden lampen en grondstoffen'' ver loren gingen. Omtrent de oorzaak Van de brand tast men in het duis- - ter. Minister Kardelj heeft zeven onder-ministers BELGRADO. Zó Juist zijn ,vier nieuwe Zuidslavische onder ministers van Buitenlandse Zaken benoemd. Daar er reeds drie wa rén heeft de minister, Edward. Kardelj. thans de beschikking over niet minder dan zeven assistenten. Officieel Amerika: Fox is ons onverschillig DJAKARTA. Een autoriteit van de Amerikaanse ambassade in Djakarta heeft medegedeeld, dat de ambassade onverschillig staat; tegenover de heer Fox, die Zater-, dag in Indonesië is aangekomen' en z|jn contracten. „Voor ons be-; tekent hij zoveel als een zwervend Amerikaans zakenman." HAARLEM Een geschil, dat do vrijheid van vergadering tot onder werp heeft, is uitgebroken tussen do democratiscb-soclalistischB studen tenvereniging Politeia" en de minister van Justitie. Genoemde vereniging houdt op het ogenblik in het Woodbrookershuls in Bentveld een confe rentie, welke wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van- Zuid-Oost» Aziatische laqden. Omdat ook deze buitenlanders het woord voeren, heeft tie politie op order van do minister van Justitie het recht opgeëist, bij deze lezingen aanwezig te rijm Het dagcijjks bestuur van „Politeia" heeft deze els van de hand gewezen, aangezien dit bestuur zulks een ernstige in breuk op het recht van vergadering achtte. Na aandrang, aldus deelde het be. stuur ons mede, is tenslotts do mi nister bereid gevonden dc eis, dat de politie dc vergaderingen bij woont, in te trekken. Ifij stelde ech ter de voorwaarde, dat, de vergade ringen, waarop door buitenlanders het woord wordt gevoerd, strikt be sloten zouden z|jn en dat de pers niet zou worden toegelaten. Van dBze vergaderingen zou wel een communiqué kunnen worden gezon. den aan do pers, dit echter onder voorwaarde, dat een politiek be trouwbaar journalist het communi qué zou controleren. Het dagelyks bestuur van de stu dentenvereniging heeftgemeend, deze' voorwaarde te moeten accep- teren om de conferentie niet in ge vaar te brengen. Immers,b|j niet- aanvaarding van deze-, voorwaarde zou de minister b|j z|jn eis, om elke -vergadering door de politie tc laten bqwonen, volharden. Het dagelijks bestuur van „Poli- •téia"' wenst echter ernstig protest tegen deze handelwijze aan te teke nen, Zij acht dit optreden van de minister een belediging voor dé Ne derlandse pers, die hét recht wordt ontzegd vergaderingen of conferen ties -bg te wonen en een belediging voor de veïeniging „Politeia" die, ondanks-het uitgesproken demócra. tische karakter, blijkbaar niet (Vol doende betrouwbaar - wordt geacht om een perscommuniqué samen-'te steDen. -• -"l"- '1 Naar aanleiding van het commu niqué heeft het AJST.P. zich tot de minister van Justitie gewend. Deze toonde zich hogelijk verbaasd over de toon van het communiqué. „Alle buitenlanders, die aan de besprekin gen van Politeia deelnemen, hebben daarvoor vau de Nederlandse rege ring een vergunning gekregen. Als gebruikelijke voorwaarde geldt voor onbekende vreemdelingen, dat z|j zich niet in het openbaar over poli. tieke onderwerpen mogen uitlaten. Om te controleren of men zich hier aan zou houden, had de politic op dracht, in de zaal aanwezig to zijn. Kort voor de vergaderingen een aanvang zouden nemen, is de minis ter door het Tweede Kamerlid Boat- humus opgebeld met de vraag, of de aanwezigheid van politie hu wel nodig was, vooral omdat het een' be sloten vergadering "betrof, waartoe de pers geen toegang had. Daar ech ter wel omtrent het besprokene een perscommuniqué zou svorden gege-. ven, achtte' de minister die besloten heid slechts betrekkelijk. Om nu een oplossing te vinden beeft da minis ter goed gevonden, dat politiecon trole zou achterwege blijven, indien zou worden toegezien waarmede de heren Posthumus en Voskuil (boofdredacteur Vrije Volk) zich. zouden belasten dat geen in poli tiek opzicht ongewenste uitlatingen van buitenlandera in het communi qué zouden worden opgenomen. Secretaris NVV zegt Geen loonsverhoging, dan ultimatum HELMOND; „Er zijn nog be drijven in Nederland, die de door de regering toegestane 5 loons- verhoging nog niet hebben aan vaard, Zij zullen van het N.V.V. een ultimatum ontvangen en daar van zal: onder geen enkele voor waarde worden afgeweken" zei de heer Ad. Vermeulen, secretaris van het N.V.V., op een vergade ring te Helmond over de „loon en. prijspolitiek" in Nederland. Spre. ker waarschuwde verder voor de geluiden, die aï weer in bepaalde kringen worden gehoord om zo' spoedigimogelijk të komen tot een vrije economie en een vrije loon-: politiek. LONDEN.Het Communisti sche China is zijn aanval op de Nationalistische zetel in de Veilig heidsraad begonnen; In een tele gram aan de voorzitter der V.N., Generaal Romulo. werd de uit zetting van de nationalistische af gevaardigden uit de Veiligheids raad geëist. Hgt telegram was on dertekend door Tsjoe En Lai, mi nister van Buitenlandse Zaken te Peking. HELSINKI. De Finse regering is in zoverre voor het Russische memorandum het blijkt geenno-- ta te zijn geweest waarin» om uitlevering van driehonderd oorlogs misdadigers wordt gevraagd. be zweken, dat. zij een aantal arresta ties heeft laten verrichten. Een moeilijkheid is, datzich onder de gearresteerden, wier aantal nog zeer klein is. mensen, vari Finse nationaliteit bevinden; Zij zijn af komstig uit Ingermarland, gelegen ten Noord-Westen van Leningrad,. Toen de Duitsers dit gebied bezet ten, vluchtten zij naarFinland en werden daar voor dé keus gestéld, of dienst te nemen in het Firise le ger, dat tegen Rusland streed, of naar hun woonplaatsen terug te ke- ren. Sommigen van hen; die diehst namen. kregen later de Finse: ni-' .'-. tionaliteit. - -v., "De 'Tinsè'>"3tf5K"dwètJ'l3"taat^mïetrtóa 7.T dat Finse onderdarién naar andere landen' worddn gedeporteerd. Da huidige (gematigd socialistische) Finse regering ziet zich thans voor de keus gesteld of te weigeren'het. Russische verzoek in te willigen, óf* ongrondwettig te handelen, of, het het verzoek van de Sowjet-Unie aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen. In het met Finland gesloten vredesverdrag is namelijk bepaald, dat Finland oorlogsmisda digers aan de geallieerden moet'uitr- leveren. Indien verschil van me- ning -over dit punt bestaat,, moet een scheidsrechterlijkeuitspraak beslissen. -j- c.V- '.'v Hoffman: Europa heeft nog 5 milliard nodig WASHINGTON „Er 'is nog. 51 milliard dollar nodig 'voor do twee! dienstjaren 1950-'51 en 1951~'52 orm het plan Marshall op; beledigende wijze te voltooien," zo heeft de ad-: ministrateur' van de. E.CiA., Fauli 'Hoffman, 'vefrklaard. - COLOMBO In Colombo (Ceylon) fa heden een conferentie van ver tegenwoordigers van het Britse Gemenebest begonnen, welke tien dagen zal duren en van groot politiek en economisch belang wordt geacht. Kevin, Pandit Nehru, P. C. Spender (Austr.), F. W. Doldge (Nè-Zceland), Ghoelam Mohammed (Pakistan), Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken en Paul Saner, minister van vervoer van Zuld- Afrika, nemen cr aan deel; Ben delegatie van drie man uit Znid-Rhodcslë 1» eveneens aanwezig, maar zal alleen deelnemen aan de economische be sprekingen. Engeland wordt, behalve door Bevln, vertegenwoordigd door Noel Baker en Malcolm MacDonald, commissaris-generaal voor Zuid- Oost-Azië. 6, Defensie-problemen in Zuid-Oost, Azië. Economische deskundigen zullen de gevolgen van de devaluatie en de aterling-balansen bespreken. Twee belangrijke.kwesties, welke de afgevaardigden zullen trachten op te lossen, z|}n: welke bijdrage kan het Gemenebest leveren tot de voorkoming van een derde wereld oorlog en hoe kunnen de lévensöm- standigheden worden verbeterd, op dat een der gunstige factoren voor de machtsuitbreiding,van het com munisme in 'het Gemenebest kan worden weggenomen? De erkenning van de Chinese re. gering ?te Peking zal eveneens wor den: hesproken. Minister Bevln zei bij z|jn aankomst te Colombo: ...Ik ben hier gekomen om deze zeer be langrijke conferentie.bij te. wonen, dié zowel voor het Britse Gemene best'als vóór de wereld ads geheel belangrijk.zal z|jn." Hij verwachtte goede resultaten en" een' grote bij drage -tot de wereldvrede. DEN HAAG. De heer 8. G J. van Waardenburg, ond.gedclegeer. dc van ll.V.K. voor Zn id.Sumatra, is tot gouverneur van Nieuw Gui nea benoemd. Deze benoeming wordt geacht op 27 December te zfjn ingegaan De heer Waardenburg, diq op 21 Februari 1900 is géboren, „w3S voor de oorlog als onderhoofd van dc afdeling Bestuurszaken Buitèn- gewesten aan het departement van Binnenlands bestuur te Batavia werkzaam. Na de Japanse bezèt- üngsperiode kwam hij op genoemd departement terug aanvankelijk,, air adviseur voor Locale Fin an- ciën, later als Hoofd van de afde ling Algemene Bestuurszaken. Van-j af Augustus 1949 is hij.als gede legeerde van de HVK voor Zuid-, Sumatra té. Palembang - geplaatst geweest, «v- Philip Noel-Baker, Brits minister voor betrekkingen met het Gemene, best, verklaarde gisteren op -een persconferentie, dat da conferentie zes belangrijke punten zal bespre-1 ken: 1. De Europese politieke toestand, voorzover deze voor.het Gemene best van belang is. 2. De economische ontwikkeling in Zuid-Oost»Azië. 3. Verhindering van de communis-, tische machfeuitbreiding in Zuid-; Oost-Azië."'"", 4. Het Japanse vredesverdrag.- -* i 5! De toestand,'welke het gevolg 'is - van de communistische machts uitbreiding in Ciüna. i. Monaco's verkiezingsleus Geen belastingen MONACO. De nationale coali- tiegróep heeft elf van de achttien zatels in de Nationale Raad (parle ment) van Monaco behaald bij. de. algemene verkiezingen, die hier zijn gehouden. Het verkiezingsprogramma van alle partijen in Monaco had dezelfde leus: „Geen belastingen". De: bevolr king van Monaco -is bang, dat' aan de belastingloosheid van hun staat je een eind zou kunnen komen, wan neer de inkomsten vari'dé speelbank - verminderen.:. Zweedse koning lijdt aan bronchitis STOCKHOLM Koning Gus- taaf lijdt aan een chronische bron chitis, die in één keelontsteking is ontaard. De koning "hêft verho ging van temperatuur,.- doch het hart werkt nog prima. De,lijfarts' van de 91-jarige monarch heeft thans zijn intrek genomen in het paleis. Hij verklaarde dat de toe stand van de koning, ongewijzigd was.: vVó'.''Óa;v.>:!, Uw kolengulden Dinsdag 10 Januari 1950 kunt a op het dichtstnabüzijnde postkan- v toor tegen inJevering- vanbonf, 544 (Levensmiddelenkaart 909) !r uw kolengulden innen, als .uwjiiiaami; begint met Be tot en met Bl. Woensdag II Januari zyri zü aan de beurt,,wier naam begint met Bo tot en met Bre. V

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1