1 HET ROTTERDAMSCH PAROOL' Amerikaanse wapenleveringen beginnen over enkele weken Paasikrvi's herkiezing verzekerd Zaak tweeling Hooper nu voor Schots Hof 10e Jaargang, no. 15 Benzine in Februari hog niet duurder Vredesverdrag met Japan op de lange baan gekomen COLOMBO Nieuw hoofdstuk De Huizen Habsburg en De Ligne verenigd Zo bemind is Eva Voor Nederlandse strijdmacht tanks en machinegeweren Vrijheid kan verdedigd worden Moeder tuil kinderen schande besparen Berlijnse socialisten voeren actie tegen communisten Lichte vorst Amerika heeft watersnood en bosbranden te verduren Gevangenen ontvlucht op station Utrecht r Nee toch Heus! V. Nationalisten leggen mijnen in de Jangtse Oorlogsdoden uit Frankrijk te Amersfoort aangekomen Majoor Flinterman gestart Oudewatersche Batik-affaire levert nieuwe stof Vlieger-recordbreker verslaat voor ons de Ralley .J Red en Adm. Lange Haven 141. Schiedam Tel. 69300 Aboinprljsi per west 0.32 per kwartaal f 4,10. losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE Woensdag 18 Januari 1950 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankieri Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur» B. de Vriei Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper HELSINKI Op rrond van de uitsla? van de in de algelopen twee dagen gehouden stemming in Finland, waarbij 300 kiesmannen gekozen werden, die de volgende maand de Finse president zullen kiezen, kan geconcludeerd worden, dat de 79-jarige president Paasikl- vi voor een nieuwe periode van zes jaar herkozen zal worden, Aangewezen zijn 85 conservatie ve. 65 socialistische,.24 Zweeds-de mocratische, 66 volksdemocratische en 62 agrarische kiesmannen. Daar de conservatieven, liberalen; socia listen en Zweeds-democraten hun stem voor Paasikivi zuilen uitbren gen. kan dé huidige president dus op 172 stemmen rekenen. Zelfs in dien de volksdemocraten en agra riërs'zich zullen verenigen, kan Mi dus niet verslagen worden. Het aantal stemgerechtigden be- ve en liberale. 65 socialistische. 24 Zweeds-democratische. 66 volksde mocratische en 62 agrarische kies mannen. Daar de conservatieven, liberalen, socialisten en Zweeds democraten hun stem voor Paasiki vi zullen uitbrengen, kan. de huidi ge president dus op 172stemmen rekenen. Zelfs indien de volksde mo cr aten en agrariërs zich zullen verenigen, kan hij dus niet versla gen worden. (Eigen bericht) DEN HAAG. De verhoging van de benzineprijs, welke tot on geveer 34 cent per liter zal stijgen, zal in geen geval voor Maart zijn beslag krijgen. Het wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine moet nog in de Hamers worden behandeld. De Tweede Kamer komt niet voor 31 Januari by een en dan moet het af delingsand erzoek .nog b.eginnen. Zélfs als beide Kamers bijzondere spoed betrachten zal; het wetsont werp toch niet voor eind Februari gereed zijn voor uitvoering. Het kan ook nog wel enige weken later wor den. Wie in de oorlog in zijn schuil plaats heimelijk naar Radio-Oranje luisterde ving in Januari 1943 dit bericht op: Prinses Juliana heeft op 19 Ja nuari.des avonds om zeven uur Ca nadese tüd het leven geschonken aan een dochter". Die dochter was Margriet, Pietje, dié morgen zeven jaar wordt. De tijding van haar geboorte bracht even zon in de 'sombere beklem ming waarin ons volk toen ver keerde. Morgen zal het feest zijn in het paleis SoestdijkMargriets stoel zal versierd zijn en er sullen ca deautjes voor haar zijn, een fami liefeest, dat door ons gehele volk zal worden meegevierd. - De 15 overlevenden van 't ongeluk met de Truculent hebben Dinsdag rapport uitgebracht aan de commissie van onderzoek. WASHINGTON. De plannen voor het beleggen van een conferentie over een vredesverdrag met Japan zullen voor onbepaalde tijd worden uitgesteld als gevolg van het conflict tussen de regeringen van de V-S. en de communistische Chinese regering ten gevolge van de actie tegen het Amerikaanse consulaat in Fexping, Door het incident in Peiping is de kans op erkenning van rood China door de V.S. voor lange tijd verkeken en in de tweede plaats is ten gevolge van de na het incident toegenomen spanning de positie versterkt van die Amerikaanse mi-, litaire bewindslieden die naar vo ren hebben gebracht dat het on verstandig is een eind te maken „Wij hebben een nieuw hoofd stuk in de historie geopend", zo verklaarde de Ceylonese minister van Buitenlandse Zaken," Sena- nayake. bii de sluiting der confe rentie van de" landen van het Brit se Gemenebest in Colombo en daar was geen ziertje overdrijving -bii. Want de vorming van een comité, dat tot taak heeft een ter conferen tie opgesteld plan 'voor de economi sche ontwikkeling van Zuid-Oost- Azië ten uitvoer te brengen, is een daad, waarvan .de betekenis niet te hoog kan worden aangeslagen Reeds lang zijn de deskundigen in Aziatische aangelegenheden het er over eens. dat slechts een verho ging van de welvaart een dam te gen de uitbreiding van het commu- nisme in dat we- relddeel kan .op- Ju net I werpen. Maar het vmtlflirlit zijn de landen van zoe tenen i het Gemenebesti 1 die hiertoe ten slotte het initiatief hebben genomen en in dit opzicht de leiding van de Verenigde Sta ten hebben overgenomen.' Het in Colombo opgestelde plan heeft twee grote voordelen. In de eerste plaats brengt het Groot-B rittannië; Canada. Nieuw-Zeèland en Au stralië. die iet» aan te bieden heb ben. samen met de Aziatische do minions. die hulp dringend behoe ven. En in de tweede plaats houdt1 de bepaling, dat ook niet-leden van het Gemenebest als schenkers en ontvangers kunnen optreden, ter wijl bovendien de nadruk wordt geleed op het principe van de we derzijdse hulp. de hoop levendig, dat het plan Amerikaanse hulp zal aantrekken. Tegenover- dit alles kan het.- feit, dat men bijvoorbeeld geen overeenstemming heeft be-' reikt over de erkenning van het regiem van Bao Dai en het sluiten van een Pacific-pact (Pandit Nehroe sprak daarover vastbeslo ten zijn veto uit, met het ongetwij feld juiste argument, dat een be wapeningswedloop de Aziatische landen geheel zou ruïneren) nau welijks teleurstelling wekken. aan de bezetting van Japan zolang de toestand in het'Verre Oosten zo roerig is. De kwestie van deelneming door de R I-S. aan de vredesconferentie met Japan is Dinsdag voor de eer ste maal openlijk in Indonesië ter sprake gekomen in een verklaring van een hoge functionaris van het ministerie van Buitenlandse Za ken, waarin bevestigd wordt, dat ,.de R.Ï.S. het vredesverdrag met Japan moet tekenen en aan a* voorafgaande besprekingen moet d.eelnemen." BRUSSEL Op het historische kasteel van Bel Oeil in de provincie Henegouwen heeft kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen, het .huwelijk ingezegend van aarts hertog Karei van Habsburg, zoon van wijlen keizer Karei en keizerin Zita van Oostenrijk, met prinses Yo- lande, dochter van prins Dc Ligne, ambassadeur van België te New Delhi. Aartshertog Karei werd als vijfde kind op 10 Maart 1918 te Baden bij Wenen geboren. Na de revolutie van 1918 bleef de keizerlijke familie in Oostenrijk tot April 1919. Aartshertog Karei studeerde te Leuven reebten en politieke weten schappen en promoveerde te Quebec., - Vier Belgische detectives .waren' aanwezig in verband met de hoge waarde van do juwelen, die door de vorstelijke gasten werden gedragen. TOKIO. Nederlandse officiële vertegenwoordigers te Tokio heb ben in Japan de vorige maand ruim 100 miilioen. yards textiel voor 'In donesië gekocht. De aankopen zijn verricht met geld van de Marshall- toewijzing van 16,5 miilioen dollars, BUENOS AIRES Alle treinen in Argentinië hebben Dinsdag avond tien minuten stilgestaan „uit -dankbaarheid voor het her stel van senofa Eva Per cm", de echtgenote van de president, die dézer dagen aan haar blindedarm is geopereerd. (Een onzer redacteuren) DEN HAAG. Nog in de loop van deze maand zal naar verwacht wordt het verdrag tussen Nederland en de Verenigde Staten worden getekend in zake de wapenleVeranties In het kader van het Atlantisch Pact. Voor Ne derland zal dat onder meer betekenen, dat de Nederlandse strijdmacht, waarvan de opbonw ten gevolge van het conflict In Indonesië eerst in de komende zes maanden krachtig kan worden aangepakt, van de aanvang af de beschikking krijgt over de modernste wapenen, om daarmee aan de veiligheid ^vran ons land en van onze bondgenoten op de meest doeltref fende wijze "bii te dragen. ganse Atlantische, gemeenschap, zal moeten bijdragen, worden reeds door de vliegtuigfabriek Fokker gebouwd: 150 straaljagers van het type Gloster Meteor. Bommenwer pers zal de Nederlandse lucht macht niet omvatten en wat dit be treft hééft Nederland'dus geen be langrijke behoeften. Hoewélwij daarover nog geen volledige zekerheid konden 'ver krijgen, is aan te nemen, dat de bi laterale verdragen, welke de Euro pese partners in het Atlantisch Pact met de Verenigde Staten zul len sluiten, gelijkluidend zullen zijn. Aan alle deelnemers is inder tijd eenzelfde ontwerpenn tract voor gelegd, dat echter van ieder tand weer andere bezwaren heeft ont moet. Het staat wel vast dat de Verenigde Staten aan deze bezwa ren in zeer ruime mate tegemoet zijn gekomen. In het uiteindelijk verdrag is nu aan de grootstege mene deler van alle bezwaren te gemoet gekomen. Aanvankelijk waren de bezwaren, vooral van Engelse zijde zeer ernstig. Dit vond zijn oorzaak in de oor spronkelijke bepaling, dat de ma terialen, welke de Verenigde Sta- Hoewel de bepalingen van het Atlantisch Pact inhouden, dat de Amerikaanse hulpverlening ook ge richt zal zijn op de verbetering van de eigen wapenproductie, zal de eerste hulpverlening toch in hoofd zaak uit wapenen en veel minder uit machines en materialen voor verbetering van de eigen produc tie, zoals bijvoorbeeld de artillerie inrichting Hembrug, bestaan. Geweren, machinegeweren, tanks antï-tankgeschut etc., zullen het hoofdbestanddeel vormen van de eerste Amerikaanse uitrusting voor onze strijdmacht. Bij het sluiten van de volgende contracten zal het accent wellicht meer vallen op de gereedschappen, waarmee de wa penen voor de verdediging van on ze vrijheid kunnen worden ge. smeed. Het eerste uitvoeringscon tract is er vooral op gericht de Europese strijdmachten in de kortst mogelijke tijd voor hun taak ge schikt te maken. Hoewel in het kader van het eerste uitvoerings contract aan verschillende landen ook vliegtuigen zullen worden ge leverd, zal dat voor Nederland nau- welijks of niet-het geval zijn. De vliegtuigen, welke Nederland als zijn aandeel in de verdediging van West .Europa en eigenlijk van de ten aan de verdragspartners zouden leveren, uitsluitend in het ressort van het Atlantisch Pact gebruikt zouden mogen worden. Vooral waar het betrof-de levering van; machi nes voor wapenproductie achtten de Engelsen, die met andere belan gen buiten dé Atlantische sfeer re kening moeten houden, een on overkomelijke, bepaling. Voor Ne derland geldt, sedert de zelfstan digwording van Indonesië en de terugtrekking van onze strijdmacht uit Indonesië dit bezwaar niet-meer Suriname en de Antillen betrekken hun verdedigingsmiddelen in hoofdzaak uit de V;S. zelf. Intus sen is deze moeilijkheid nu ook voor Engeland wel overwonnen. Wanneer straks in Washington de ondertekening geschiedt, zullen er onmiddellijk twee stukken ter te kening liggen. Het eerste is het verdrag met- de voorwaarden, waaronder de hulpverlening ge schiedt. Dat geldt voor de gehele periode van de hulpverlening Daarnaast echter wordt de hulp verlening zelf krachtens een aantal uitvoeringscontracten geregeld. Het eerste daarvan wordt .tege lijk met het verdrag getekend, fn het verdrag mét Nederland wordt bepaald, dat wij zelf dé transport kosten moeten betalen. Voorts zal Nederland zelf de kosten moeten betalen van de Amerikaanse mis sie, die op grond van de bepalingen van het verdrag naar Nederland wordt gestuurd. Die betaling zal vermoedelijk in Nederlands courant mogen geschieden. Ih tegenstelling tot verschillende tegenstrijdige berichten, schijnt we] te mogen worden aangenomen, dat de wapenleveranties direct naar onze eigen haven zullen worden ge leid, en met naar een centrale ha ven in Frankrijk, van waar zij ver der naar Nederland- gedirigeerd zouden, moeten worden. EDINBURGH Dinsdag is de zaak van de Schotse tweeling Hoo per behandeld voor het "gerechts hof alhier. Zoals men zich zal her- inner'en deed het Haagse geréchts- hof uitspraak, waarbij mevrouw Eltzbaeher de vroégëre mevrouw Hoóper; werd.aangewezenals voogdes.' Hooper echter slaagde erin in Schotland een beslissing te krijgen, volgens welke de beide meisjes naar Schotland moesten terugkeren. Mevrouw Eltzbaeher en de beide meisjes .waren naar Schotland gekomen om deze beslis sing te betwisteri. De. vroegere mevrouw Hooper BERLIJN Een reeks socialisti sche, tégen hét communistische Oost-Duitse bewind en de Russen ge- richte démonstraties .zal op' 24 Ja nuari beginnen, volgens socialistische kringeii, Tijdens-de blokkade van Berlijn hebben soortgelijke demonstraties geleid tot - bloedige opstootjes. Tij dens: de' ergste daarvan, in Septem ber 1948, openden de Russen het vuur op 250(190 Bcrlijners. die bij de Bran denburger-Poort samengekomen wa ren. Droog-weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Van nacht lichte vorst behalve vlak bii de kust en plaatselijk mist. Morgen overdag tctnperatuur om het vriespunt. Weinig wind. Prins Bernharcl op weg naar Curasao SAN JUAN (PUERTO RICO) - Frins Bernhard is aan boord van het Nederlandse smaldeel uit Puerto Ri co naar Curacao vertrokken. Zater dag a.s. zal hy namens de Koningin in het militaire kamp Suffisant eeo vaandel aan de Koninklijke land macht in de Nederlandse Antillen uitreiken. Het bezoek aan de Boven windse eilanden zal op 25 Januari aanvangen, dat aan Bonaire zal waarschijnlijk op 28 Januari plaats hebben. zei de, Öat zij de kinderenhad-'meek genomen naar! Nederland, om.hen de vernedering te' besparen' van verwijdering, vari dè school, "die zij bezochten, daar Hooper, diein (fi nanciële moeilijkheden verkeerde, niet in staat was het schoolgeld te betalen. Haar advocaat voerde voorts aan dat-,Hopér,esn: bankroe tier is. Hij is eenmaal: veroordeeld tot een boete van 50 pond (500 gul den) wegens frauduleuze handelin gen. De heer Hopper zeide er geen bezwaar tegen te hebben, indien de kinderen bij' hun moeder blijven wonen in Den Haag. Hij - wenst echter dat het officieel wordt vast gelegd, dat hij in eerste, instantie de zeggenschap over hén behoudt. Ook wil hij, de zekerheid hébben, dat in geval van oorlog de kinde ren onmiddellijk naar Schotland terugkeren. Mevrouw Eltzbaeher heeft haar tegenwoordige echtgenoot, een Ne derlander, (geen Duitser, zoals'on langs abusievelijk werd gemeld) leren kennen in 1937, toen bij haar kinderen onder medische behande ling-heeft gehad. Haar huwelijk met Hooper,metwie zij sedert 1928 was gehuwd werd in. het vorige jaar ontbonden. Vandaag is de zitting - van het Schotse Hofin deze- zaak voortgezet. TEN GEVOLGE VAN een hevige sneeuwstorm zijn in de Verenig de Staten ongeveer 52 personen om helleven gekomen. De mate riële schade wordt op millioenen dollars geschat. De stad Portland (Oregon) werd geheel geïsoleerd. Doordat de sneeuw in regen to as overgegaan, waren de straten spiegelglad en haast onbegaan baar. Regeling nationaliteit op Antillen goed opgevat WILLEMSTAD, CURASAO Dc staten van de Nederlandse Antillen hebben met genoegen/kennis geno men van het hun om advies toe gezonden wetsontwerp tot het rege len van de nationaliteiten, waardoor voldaan wordt- aan een sinds lang in de Antillen geuit verlangen tot af schaffing van het Nederlands onder daanschap. De staten achten de landskinderen die onder de wet van 19ID (no. 55) Nederlands onderdaan zijn, door de voorgestelde wijziging voldoende beschermd en zij kunnen zich derhalve met het voorstel vol komen verenigen. Wel wensen zij nu reeds zoals ook in het advies op de interim-regering naar voren ts ge bracht op het vraagstuk van de dubbele- nationaliteit te wijzen, waarmee eventueel rekening zou kunnen worden gehouden bij het sa- mensteEen van het nieuwe ontwerp op het Nederlanderschap. BRUSSEL Het Belgische Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met 104 tegen 93 stemmen en 2 onthoudingen een voorstel om de wet op het referendum voor advies op haar grondwettigheid naar de Raad van State te zenden verwor pen. De debatten over de wet zul len voortgezet worden en men ver wacht dat zij over ongeveer tivee weken zullen eindigen met de de finitieve goedkeuring ervan. NEW YORK. In het grote rivierbekken in het Midden-Westen zijn de Ohio, de Wabash en de Kileine Wabash buiten hun oevers getreden. Deze rivieren bedreigen grote gebieden met watersnood. In Illinois, Indiana en Arkansas zjjn honderden gezinnen door de vloed verdreven en in Zuld- Missouri hebben 12.000 gezinnen, verspreid over een gebied van 500 vier kante kilometer, uit veiligheidsoverwegingen opdracht ontvangen om hun huis te verlaten. Bij Vincermes in Indiana zal de Wabash-riviet tegen Vrijdag, haar .hoo^e--^peh^n-imegen-a-/..:tign-.An>e-. ter bereiken. Zelfs schooljongens zijn gerecruteerd om te helpen de dijken met zandzakken te verhogen. Bij Colorado-Springs bedreigt een kreupelbosbrand het legerkamp Carson. Men trekt met bulldozers brandgreppels om de opslagplaat sen en kazernes. Een pakhuis is ech ter reeds in vlammen opgegaan. Het vuur verbreidde zich sinds middernacht over een oppervlakte van meer dan. 130 km2 en was tegen de middag nog toenemende. Vele buitenhuizen en andere ge bouwen ten zuiden van het weelde rig vacantie-oord Colorado Springs werden vernield. De bekende berg- dierentuin van Cheyenne is ge heel door de vlammen omringd. Bij de bestrijding zijn meer dan 7.009 man soldaten en marinereservis ten betrokken. Twee geboeide gevangenen zijn Dinsdag ontsnapt op het Centraal station te Utrecht, op weg naar de gevangenis in Alkmaar. Tezamen met nog twee andere gedetineerden waren zij van het huis van bewa ring aan de Gansstraat in Utrecht per celwagen naar het station ge bracht. Terwijl de parketwachters, die met het geleide waren belast, op het tweede perron naar een ge schikte coupé uitzagen, hebben de beide mannen kans gezien de vlucht te nemen. Terstond werd een achtervolging ingezet, waarbij de gemeente politie werd ingeschakeld. Het ge hele emplacement en het goederen perron is aan een nauwkeurige in spectie onderworpen, maar van de ontsnapten vond men geen spoor. Men vermoedt, dat zij door de tunnel van het tweede perron zijn gerend en. kans hebben gezien langs één of andere uitgang de vrijheid te bereflfen. LE HAVRE. In weerwil van een oproep van de door de commu nisten geleide C.G.T. (Algemeen Vakverbond), hebben de havenar beiders van Le Havre besloten de ,.Ile de France" te lossen. Het 45.Ö0Ö ton metende Franse vlaggeschip is sinds Zaterdag opgelegd ten gevolge van een staking van de bemanning. De havenarbeiders weigerden Maan dag uit solidariteit met de beman ning de 310 ton lading te lossen. Op een vergadering werd echter over eengekomen om over te gaan tot lossen. Wy willen een man, een oor logsheld!, riepen de school kinderen te Gosseliès< bi? Char- leroï, en zij gingen in staking, omdat de overheid hun een aar dige jonge vrouw toewees cis schoolhoofd. Gosselies in last.' Kleurentelevisie door middel van 8 ontvangtoestellen ver toond te Washington. Het moet een aardige toverlantaren.verto- ning zijn geweest (dit vol respect, voor de techniek) In Georgia is blanke predi kant Picdrdi door menigte gekielhaald, omdat hij 't woord Gods aan negers had verkon digd. In Lierke-plazierke - is Ti-ja rige supporter van icoede be zweken toen scheidsrechter strafschop toekende aan bezoe kende voetbalclub. Toen straf schop gemist was, werd 71-ja- rige heer Heus van tribune ge dragen HONGKONG De eerste bevesti ging van de bewering van de Chine se nationalisten, dat zij mijnen heb ben gelegd in de rivier de Jangtse, werd gisteren gegeven door het Ca nadese vrachtschip Lake Canim. De Lake Canim is Dinsdag' in Hongkong binnengelopen. Dg kapitein van de Canadese boot, A. J Wright, deelde mee, dat hij ge zien had, hoe drie nationalistische oorlogsschepen op Kerstavond in de Jangtse mijnen legden. Het lijdt geen twijfel, of de hoofdvaargeul naar Sjanghai is bezaaid met mijnen, zei hij. De Lake Canim heeft voor. Kerst mis driemaal een poging gedaan om tot Sjanghai door te dringen, doch telkens werd het schip tot terugke ren gedwongen door nationalistische kanonneerboten. Ten slotte loste de Lake Canim zijn lading in Tjingtao- Wright voegde eraan toe, dat een communistische autoriteit in Tjing tao hem had meegedeeld, dat de communistische regering geen bui tenlandse schepen in Sjanghai wenst te zien. en dat zij liever had, dat deze helemaal geen handel met China dreven. Verliezen in Indonesië DEN HAAG De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Overleden 6 Januari 1950 in het militair hospitaal te 's-Gravenba- ge ,ten gevolge-van een op 1 Juli. 1949 bekomen verwonding in. Indo nesië: H. W. A-. Broekaart. afkom stig uit Venlo (Blerik). Kon, Ned. Ind. Leger: gesneuveld 12 Decem ber 1949. soldt D. Deo. afkomstig uit Indonesië: vermist sédert 14 December 1949. stoffelijk overschot gevonden, soldt- J- F. H. Beer uit Indonesië; gesneuveld 23 December 1948: sedert genoemde datum niet van een verkenningsvlucht terug gekeerd. kant vlieger, waarnemer M. L. F. Stumpff. afkomstig uit Amsterdam. Het ministerie van defensie der RIS komt te Bandung. De minister van defensie, sultan Hamengku Bu- wono 9. za) voorlopig zyn Intrek hé men in de grote villa. Lamminga- weg 17, in afwachting van de Ont ruiming van het voormalig paleis van de legercommandant aan de Menadostraat. ROOSENDAAL. Met sober militair vertoon kwamen Dinsdagmid dag de stoffelijke resten van de ïn de laatste oorlog in Frankrijk ge sneuvelde Nederlandse militairen en verzetshelden aan de Nederlandse grens bii Nispen aan. In Atrecht waren de stoffelijke resten Maandag officieel aan de hoede van de Nederlandse leger- autoriteiten toevertrouwd. Eenzelf de plechtigheid had eveneens plaats bij de Nederlands-Belgische grens te Nispen, ter beëindiging van het feit dat het Belgische GOUDA. De zich In arrest bevindende directeur van de N.V. Oude- waierscheJBank, mr. C. H. V-, blijkt ook directeur te zijn van de Algemene Handel- en Import Maatschappij(A^XM,), aldus heeft het verdere onderzoek, geleid door de officier van justitie mr R. Grasso, uitgewezen. In 1941 kocht .mr C. H. V. dezo maatschappij, die ln 1931 was opgericht, als een 7..g. „lege N.V". Volgens het handelsregister had deze maatschappij een kapitaal van 100,000.waarvan 25.000.was volgestort. Van een obligatielening, groot 100.000.zyn pandbrieven in omloop. Deze maatschappij heeft een belangrijke vordering op de fail liete inboedel tan de N.V, Oudewa- tersche Bank. Mr. Grasso kan nog niet mededelen in hoéverre de AHTM bij het faillissement betrokken is. De AHIM, die in Utrecht was gevestigd, had oorspronkelijk ten doel handels bedrijven aan te kopen, hierin deel te' nemen of ze te financieren. De -voorlopige hechtenis van de gearresteerde directeur V, is met dertig dagen verlengd. De procura- behoudster van. de bank, die de .vo rige week In Oudewater was gearres teerd; is naar het huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Gistermorgen in alle vroegte zijn twee bekende ralley- rijders gestart:, dr J. M.. Beekman (zittend in de autoen majoor J> L. F lin terman, houder van het Ne derlandse hoogte- en snel heidsrecord voor vliegtui gen. Zondag 21 Januari ver trekken zij uit Monte Carlo voor hun onafgebroken tocht via Amsterdam terug naar het uitgangspunt. Geduren de die dagen zuilen in ons blad artikelen verschijnen van de hand van maf oor Flinierman, waarin hij onze lezers op dehoogte houdt van zijn wederwaardigheden. (Eigen foto) ministerie, van oorlog zorg had ge- dragen voor de tocht door België. Toen de grote wagen van het Frari. se ministerie van oorlog, waarmede vijftig kisten werden vervoerd, om half zes bij de grens aankwam stonden daar aan weerszijden van de slagboom detachementen Ne derlandse soldaten opgesteld en een compagnie gendarmerie uit Antwerpen. Hoornblazers brachten „The Last Post" ten gehore. Er werd niet gesproken door de aan wezigen, onder wie zich verscheid dene autoriteiten bevonden. Nadat enige kransen in de auto waren gelegd begaf de stoet zich naar de Engelbrecht van Nassau- kazerne te Roosendaal. Om zeven uur begon de tocht naar Amers foort.. Omstreeks middernacht was men in de Dodenhal van het Centrum Amersfoort van de Dienst Identifi- catïe en Berging gereèd 'met het voorlopig opbaren van de kisten. De Commandant van het Centrum, de Majoor J. H. A. van Luijk. uitte zijn grote tevredenheid, over dit door de Fransen verzorgde trans port. Nog zelden, zo vertelde hij ons, is in de Dodenhal zo'n schat van bloemen aanwezig geweest. Onder de vele kransen bevonden zich die van le Ministre des A. C. et Victimes de Guerre, van le Gouvernement de ia RepubÜque Franpaise en van le Ministère l'Intérieur (Service d'Identification :et sépull.ure des personnes décédécs victimes des opératlona ou des .evinements de guerre). Vandaag legde men de laatste hand aan het opbaren. Een ieder, die daarna de Dodenhal za] betre den. moet onder de indruk komen van hetgeen de Franse Redering heeft gedaan als laatste eerbewijs aan de vijftig Nederlanders, die als militairen of verzetslieden hun le aven in. Frankrijk lieten. Uw -kolen-lilden Donderdag 19 Januari a.s. knnt n op het dichtst-bijzijnde postkan toor tegen inlevering van bon 544 (Levensmiddelenkaart 909) uw kolengulden innen, als uw naam begint met He tot en met Ho. Vrijdag 20 Januari zijn. zij aan dr beurt, wier naam begint met Hu tot en met Ka, zelfde voor waarde.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1