HET ROTTEEDAMSCH PAROOL Indonesisch Kabinet beveelt arrestatie van Westerling Samengaan van Duitsland met Rusland grootste gevaar bido-China onder rode druk gezet Tot 15 Mei iedere maand 9000 man naar huis M.s. Delftdijk door mijn vrij ernstig beschadigd Nederlandse deserteurs zijn in bewaring gesteld Volendam vaart om Amerikanen verwachten communistische opmars naar Zuidoost Azië Saarkwestie mag Europa's eenheid niet verstoren Bonn zoekt contact met het Westen De tijd zal leren Demobilisatiezorgen geen beletsel voor tempo der repatriëring J Rotterdamse meteorologische dienst in nieuw huis Nee toch... ?Heus! k.- J .Auto schuift onder trailer Een dode en twee zwaar gewonden McCloy belicht sombere kant van ernstig probleem „Er zullen nieuwe incidenten komen" 10e Jaargang, no. 21' Red en Adm Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prijsi per week CL32 per kwartaal f 4,10. losse nummers 0J09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Woensdag 25 Januari 1950 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Arosterdamsche Bank te, Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur; W. B. F. Schaper Ongeveer een'week later te Rotterdam (Eigen bericht) Het stoomschip Volendam van de Holland Amerika Lijn is vanmor gen om 3 uur te Melbourne aange komen om de tweede en laatste groep voor Australië bestemde emi granten te debarkeren. Oorspronkelijk lag het in de be doeling-dat het schip van Melbour ne rechtstreeks naar Djakarta zou varen om. vandaar op 12 Februari met militairen naar Rotterdam te vertrékken, alwaar .het 13 Maart zou worden verwacht." In dit vaarplan is onverwacht een verandering gekomen. De Volen dam zal namelijk voor rekening vande Verenigde Nederlandsche scheepvaartmaatschappij naar Nou mea in Nieuw Zeeland vertrekken cm aldaar een 1500 2000 Javanen aan boord te nemen met bestem ming Djakarta. Door deze omweg zal de rondreis van de Volendam ongeveer een week langer duren. Het vertrek uit Djakarta met mili tairen zal nu op 18 of 19 Februari geschieden en de aankomst te Rot terdam op 19 of 20 Maart. HONGKONG. Sinds korte tjjd oefenen de Chinese communisten grote druk nlt op Indo-China en de omliggende gebieden. Op grond hier van hebben Amerikaanse militaire autoriteiten voorspeld, dat de legers van Man Tsc Toeng dwars door dit land een opmars naar Zuidoost Azië zullen beginnen. Reeds hebben zU.een politiek offensief Ingezet en de af gelopen dagen heeft de communistische radio scherpe aanvallen gericht op Vietnam, Birma. Thailand, Malakka, Indonesië, Hongkong en bovenal op de Fransen. In de erkenning van dc Vietnamese tegenregering van Ho Tsjl Minh ziet men een aanwijzing, dat de Chinese communisten van plan zijn naar het zuiden door te stoten. Hoewel de Fransen tot dusver hebben tegengesproken, dat commu nistische troepen reeds Indo-China waren binnengedringen, verwacht men toch binnen afzienbare tijd een nieuwe crisis. Terwijl de rode troe pen langs de noordelijke grenzen van Indo-China staan, is. de helft van het Franse leger in een bittere guerilla-strijd—gëwikkeW" met op-- standige Vietnamese strüdkrachten. En juist deze Fransen zitn het, die volgens Amerikaanse waarnemers, een opdringen van de rode troepen naar Zuidoost Azië zullen moeten verhinderen. In een eventuele strijd In i»rt xoeklicKt .VER. NATIES Wegloop-diplomatie ,YX/EGLOFEN" begmt zo Langza- 9 merhand een erkend diplo matiek wapen te warden. Maar de- geen, die het gebruikt, moge be denken, dat het tot nu toe weinig succesvol is gebleken. In 1933 ver liet Matsoeoka, „met kalme vastbe radenheid" de zitting van de Vol kenbond en daarmede ging Japan de weg op, die naar de val leidde. Mus solini's Vertegenwoordiger, baron Alosi, liep een paar jaar later „woedend" uit het .Volkenbondspa leis weg. Het deed het fascistische regiem ten slotte geen goed. De Sowjet-Unie volgde deze voorbeel den voor de eerste maal op in Maart 194B, toen Gromyko de Veiligheids raad de rug toekeerde, omdat deze weigerde de behandeling van de Perzische zaak wt te stellen. Dit heeft voor niemand ernstige gevol gen gehad, omdat Rusland ten slot te deed, waartoe het verplicht was en zijn vertegen woordiger de Sow jet-zetel in de Raad weer innam. Anders ging bet in het voorjaar en de zomer van 1948, toen de Russen eerst de Ge allieerde Bestuursraad in Duitsland en daarna de Berlijnse Komman- dantura verlieten. Beide lichamen stierven na deze amputatie. De hui dige manoeuvre van de Sowjets in de Verenigde Naties is ernstiger dan het weglopen van Gromyko; zij ge lijkt meer op de in Duitsland onder nomen actie. Klaarblijkelijk is de Sowjet-Unie van plan alle organi saties van de V.N. te boycotten, zo lang de Chinese nationalisten er zit ting in hebben. Dat is niet slechts een protest tegen een. enkele be slissing. Het stempelt elke actie van de VN. voor de tijd, dat rood China nog niet toegelaten is, tot „illegaal". G-ehoopt moet worden, dat Moskou nog eens met zichzelf te rade zal gaan. Het is beslist onmogelijk de overige leden van de V.N. op deze ■wijze tot erkenning van Mao Tse- Toeng te bewegen. Het enige feite lijke resultaat ervan kan slechts zijn, dat de Sowjet-Unie zichzelve op da duur geheel isoleert van de overige wereld. De Verenigde Naties kunnen daarvan moeilijk de dupe worden. Maar de organisatie zal er een an dere vorm door krijgen en Rusland zal daarbij slechts de verliezer kun nen zijn. DJAKARTA. De Indonesische premier drs Mohammed Hatta heeft bekehd gemaakt, dat er door de regering van de R.I.S. een bevel is uit gevaardigd, kapitein Westerling te arresteren. „Westerling zo zeide Hatta Is meer dan een rebel. Hü is een vijand". Indonesische politie heeft zich Dinsdagavond op bevel van de Indonesische minister van defensie by het leger aangesloten, om mede te helpen bjj pogingen kapi tein Westerling en zijn bende onschadelijk te maken. In een communiqué van het Indonesische ministerie van defensie wordt verklaard, dat men met de hulp van alle apparaten, waarover de jonge staat beschikt, er naar zal streven een geordende toestand te scheppen. Het Indonesische volk, zo heet het, moet erhter begrijpen, dat de moeilijkheden, die van Neder lands Indi'é ais erfenis zijn ontvangen, niet in een of twee dagen uit de weg kunnen worden geruimd. Uit mededelingen van hei mini sterie voor Uniezaken en Overzeese Riiksdelen blijkt dat de APRA bet zuidelijk deel van Bandung be zette evenals het daar gelegen hoofdkwartier van de Slliwangi- divisie en het telefoonkantoor. De APRA keerde zich uitsluitend tegen de troepen van de RIS. welke naar schatting dertig doden verloren Troepen onder Nederlands bevel, die zich ingevolge de regelingen van de RTC afzijdig hielden, leden geen verliezen Wel vielen slacht offers onder de burgerbevolking De troepen van de RIS handhaafden zich in het stadsdeel ten noorden van de spoorbaan. Na de bpzettioe van het zuidelijk deel van Bandung heeft de com mandant der Nederlandse troepen in West Java contact opgenomen met de plaatselijke leider van de APRA. de vice-premier van Pasun- dan en de chef-staf van de Sili- wangi-divisie ,Dït contact had uit- rittdelnk int resultaat, dat d» AE»RA het zuideliik del van Bandung omstreeks 5 uur 1n de middag weer ontruimde, waarna het opnieuw door de RJS-troepen werd bezet en een normaal beeld vertoonde. Bovendien meldden zich vrijwpl allen die de voorgaande nacht hun onderdelen verlieten om zich bij de APRA aan te sluiten, weer bij hun commandanten Zij behoorden tot het detachement speciale troepen en tot* de federale recruten uit het de pot te Padalarang. Op last van de chef ven de Nederlandse strijd krachten werden deze deserteurs geconcentreerd en ontwapend Zij werden naar Djakarta vervoerd en aldaar in verzekerde bewaring ge steld. Officier te Arnhem laat waarschuwing aan auto bestuurders horen ARNHEM De Officier van Justitie b« de rechtbank te Arn hem heeft m een van ziin requisi toirs meegedeeld, dat auto's van dronken bestuurders in het vervolg ïn ziin ressort in beslag genomen zullen worden. met hen zullen de Chinese commu nisten moeten bewijzen of zij tot militaire prestaties in Zuidoost Azië in staat zijn. De regering van India heeft lange de gehele noordgrens een reeks van controleposten ingericht, o.a. in ver band met de verklaring van radio Peipïng; dat--„de bevrijding van Ti bet van imperialistische invloed" voor de deur staat N. V. Schokbeion ïs begonnen met het bouwen van een tweede partij- betonnen boerderijen in de Noord Oost Polder;-Het betreft hier 48 stuks Er zijn reeds 123 beton nen boerderijen gereed. BONN. Het Vüestfiuttse kal)! net heeft gisteren verklaard, dat goede betrekkingen tussen Frank rijk en Westduitsland voor de nhJ- ficatic van Europa te belangrijk zijn om te worden verstoord door de Saarkwestie. Het kabinet heeft eenstemmig besloten al bet mogelijke te doen om het Duitse volk er van te door dringen, dat ziln toekomst parallel loopt niet die van Europa en dat verzet moet worden geboden tegen alle nationalistische stromingen. De "Westduitse regenng js voorne mens nauw samen te werken met de Westelijke geallieerden. Weinig wind Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond; 'Geleidelijk meer bewolking maar overwegend droog weer. Aanvankelijk zwakke en ma tige wind uit oostelijke richtin gen. Vannacht en morgenoch tend matige tot strenge en mor gen overdag matige tot lichte vorst. 26 Jon,; Zon op B 30, onöer 11.18; Maan op 11.12, onder 1.43 «Je. Verkiezingen, evenals trouwens nieuwe merken margarine, cho coladeauto's, schoenen en der gelijke, zijn buitenkansjes voor reclame-tekenaars. Achter hun tekenstift staat 'n legertje man nen en vrouwen die wetenschap pelijk de tekst, de tekening, de kleuren, kortom alle accenten af wegen om t artikel zo goed mo gelijk te brengen. Zie hier enkele producten van hun hand, die de volle laag moet ondersteunen, waarmede ChurcMHs conserva tieven de Labourregering uit het zadel hoopt-te lichten. Deze verklaring is afgelegd in verband met uitlatingen van de minister van Justitie, dr Thomas Dahler, die te Hamburg heeft ge zegd. dat de westelijke geallieer den mede verantwoordelijk zijn voor de opkomst van het Hitier- regime en in verband met een me morandum over het Saarland, dat is opgesteld door het ministerie voor zaken betreffende geheel Duitsland, waarin werd gezegd, dat het Saargebied als een Duitse pro vincie moest worden beschouwd. Zowel de rede van Dehler ais het memorandum heeft veel onrust verwekt. De Duitse regering heeft zich van dit alles gedistancieerd en wel met bijzondere nadruk, nu de Saarkwestie- het onderwerp is geworden van internationale be sprekingen langs diplomatieke ka nalen. In verband hiermee heeft de regering van Bonn aan de Duit se pers verzocht het onderwerp te laten rusten. Prinses ViLhelmina op Diemer ijsclut» AMSTERDAM, Dinsdagmiddag omstreeks half vier heeft HXR Prinses Wilhelmina met haar hof dame mevrouw De Beaufort enkele ogenblikken op de baan van de Diemer ïjsclub vertoefd. De Prinses onderhield zich met enkele bestuurs leden en een paar kinderen móch ten haar een handje geven. Argentinië zal dit jaar Prins Bemhard ntet binnen zijn gren zen hebben. Het plan er heen te gaan moet de pnns laten varen, omdat hij er slechts 24 uur zou kunnen verblijven in- verband met zijn andere afspraken. Hij hoopt echter het volgend jaar naar Argentinië te kun nen gaan en dan deze gehele grote Zuid-Amerikaanse staat te bereizen. Inmiddels trekt de prins van het ene eiland - der Neder landse Antillen naar het andere. Een van de hoogte punten was de over handiging van een door de Koningin geschonken vaandel aan de commandant van de KonLand macht in Willem stad, lt.-kol. J, E Lezer. Koning Gustaaf hervat zijn werk STOCKHOLM Koning Gustaaf van Zweden heeft zyn werkzaamhe den hervat. Hij kan weer wandelen en de kabinetszittin gen presideren. DEN HAAG, Het repatrieringsprogramma is lot dusverre vlot afge werkt. Het staat vast, dat, onvoorziene omstandigheden, zoals machine- schade e.d., voorbehouden, inderdaad alle troepen, behorende tot de 7-December-divisie en wat daartoe gerekend wordt, voor hei einde van deze maand uit Indonesië zullen zijn vertrokken. Aldus is Maandagavond door de minister van oorlog, mr W. F. Schokking, verklaard in een radio toespraak, die h(j tn het programma van de Nederlandse strijdkrachten heeft gehouden. Weldra om de drie dagen een troepenschip Werk ondanks verhuizing normaal Tdoorgegaan „Ja. wïi zon over en de dienst gaat normaal door al zit ten we natuurlijk in de rom mel." Hierbij doelde de heer G. F, de Ronde, eerste assis tent en observator van de fl- Iïaalïnrichting van het Konink lijk Nederlands Meteorologisch Instituut, op de verhuizing van deze dienst van het Poortge bouw aan de Stieltjesstraat naar het nieuwe pand In de R!- vierstraal hoek Westerl^de. Vorige week Vrijdag is men met öe verhuizing gestart en vandaag is met het inrichten van. het meuwe huis een begm gemaakt, AJleen Zaterdag is het weer kaart] e niet verschenen, omdat de telex, overgeplaatst moest worden. Het andere -werk, bijvoorbeeld het regelen van de kompassen ten be hoeve van de scheepvaart en het kykeronderzoek kon normaal door gang vinden/ Op het dak, aldus de heer De Ronde, staat een nieuwe windmeter, al komen de gegevens nog van de oude, die nog op het Poortgebouw staat. Zo kunnen wij nog een veertien dagen het nieuwe apparaat controleren welke tactiek eveneens ten aanzien van het in de tuin geplaatste waarnemershuisje wordt gevolgd. Zijn de nieuwe apparaten in orde bevonden, dan gaan de oude naar de Bilt, waar men er wel weer een ander plaatsje voor heeft. Voor het weerkaartje, dat iedere ochtend verschijnt en gemaakt wordt aan de hand van gegevens van 's mor gens zes uur, hestaat in Rotterdam veel belangstelling, aldus de obser vator zodat o.a. sleepdiensten en scheepvaartmaatschappijen er zich op geabonneerd hebben. De heer De Rede is met de overplaatsing van de füiaalsnrichting best tevreden, omdat het werk door de bruggen in de omgeving van het Poortge- boum werd bemoeilijkt. Naast de schepen, die in Enge land konden worden gecharterd, heeft men thans ook"— voorlopig voor éen reis —.het grote Franss passagiersschip "*Le* Pasteur" tei beschikking gekregen, dat in 17 of IS dagen ongeveer vierduizend man naar huis kan brengen en boven dien zullen nog enkele schepen van de International Reiugee Organi zation worden ingeschakeld, Het geheel aan tonnage, dat aldus ter_ beschikking komt, zal het mo gelijk maken de eerstkomende maanden niet minder dan ruim 9000 man per maand naar Neder land te brengen. De afvoer van troepen uit Indonesië is voorlopig gegarandeerd. Op 1 Januari 1850 bevonden zich 69.500 man van de Koninklijke Landmacht in Indonesië. In Decem ber waren er reeds 6030 vertrokken Ook in November en December van het vorige jaar kwamen er al enkele duizenden terug. Voor de arbeids markt is dat een zware belasting De regering heeft zich echter op het standpunt gesteld, dat demobili satiezorgen in Nederland geen be letsel mogen zijn voor het tempo der repatriëring. Aan de regel, dat men repatrieert in volgorde van aankomst in Indo nesië wordt vastgehouden, voor zo veel dat mogelijk is. Uit de omge ving van Surabaja zullen nog 1400 mariniers worden gerepatrieerd Weldra zullen met tussenpozen van enkele dagen troepenschepen aan de kade komen. Wij hopen, dat mets ons schema m verdrukking zal brengen. De -minister besloot met de op merking, dat hetgeen hij had mee gedeeld betrekking heeft op het tijdvak tot 15 Mei a s. „Neem het m# met kwalijk schreef mevr. Mary Ann Car ter aan Attlee, „maar ik trek 23 Februari niet tiaar stembus. Sinds enkele maanden interes seert politiek mij geen zier meer. ik ben trouwens 104 ge worden met Kerstmis" Parys man die buurman tn holst van nacht huwelijks toestemming wilde afdwingen voor zich en buurmans dochter,, moet 6 dagen brommen.' Scheer mes waarmede hp had gezwaaid afgenomen. Hü huilde, om dat hy ,.met zo'n baard" uit ba les zal komen. v In 1949 vlogen 23.000.000 mensen, d.io x. elke dag 70.ÖÖÖ. Per seconde daalden of startten 5 vliegtuigen. Over Atlantische Oceaan toerden 11.000 vluchten gedaan. Van iedere 30 mensen die naar Amerika gaan, vliegen er 20 Van iedere II mensen die uit Amerika komen, vliegen er 6. DE AMERIKAANSE HOGE COMMISSARIS in Duitstand, John J. McCloy, die met zijn ge zin zijn vacantia in Garniisck doorbrengt, ontmoette tijdens een wandeling in de bergen de ver tolker van de Petrusrol in de Passiespelen van Oberammergau. Tsjechische priesters leggen eed van- Itouw af onder druk PRAAG. Tn kerkelijke kringen te Praag wordt bevestigd, dat de grots meerderheid der gcestelyken, behalve de bisschoppen, tot wie hei verzoek met werd gericht, de eed van trouw aan de Tsjechoslo waakse regenng heeft afgelegd. Zij deden dit onder een zekere druk Pries ters die weigerden het eedsformu- her te tekenen werden enkele da gen later opnieuw opgeroepen en kregen te horen dat zy naar een werkkamp zouden worden gezon den als zij niet tekenden. Radio Vaticaan heeft een oproep tot de Tsjechische geestelijkheid gericht waarin zij wordt aange spoord sterk te blijven in deze tijd van beproeving. (Van een onzer verslaggevers) Een hoop verwrongen metaal van nog geen halve meter hoog. Dat is alles wat er overbleef van de personenauto, die omstreeks middernacht met een enorme klap op de verkeersweg Den Haag Rotterdam ter hoogte van de Broekslootkade tegen een grote trailer met oplegger van de fa. Van der Schuüt uit Rotterdam botste. De personenauto een two-seater verdween geheel onder 't chas sis van de reusachtige trailer. Na dat deze enkele meters was terug gereden. ontdekte men in de resten van de personenwagen 3 personen. De 70-jarige W. S. B. uit de David Blesstraat in Den Haag was op slag gedood. De bestuurder, de 22-jari ge A. M. van O. en de 21-jarige P. v. O. uit Delft waren zwaargewond. Beiden hadden een schedelbasis- fractuur en zware inwendige kneu zingen. Ooggetuigen vertelden, dat de personenauto met grote snelheid men schatte 80 a 90 km oer uur uit de richting Rotterdam naderde. Toevallig stonden er trams uit bei de richtingen bij de halte Broek slootkade stil Uit de richting Den Haag naderde roet een snelheid van ongeveer ^0 km een trailer met op legger. „Het was" zo vertelde de bestuüxder van de truck geheel ontdaan, „verschnkkéliik". De be stuurder T*au de personenauto deed op volle snelheid een bijkans waan zinnige pagina om m de nauwe doorgang tussen beide trams num. trailer te „snijden". Dit kon. niet goed gaan en de two-seater sloeg te pletter tegen de stalen bumper en schoof onder mijn trailer. Be dolven onder stukken metaal vönd ik de inzittenden." De brandweer moest de inzitten den met takels uit de resten be vrijden, Uren lang waren politie en brandweer bezig met de weg vrij te maken. Schijnwerpers verlicht ten de in elkaar gefrommelde stuk ken auto waaruit slechts met moei te "kon worden vastgesteld wat een deur en wat een spatbord was ge weest. De zwaargewonde ,A. M. van O. werd naar het ziekenhuis aan de Suidwal vervoerd; P. van O. naar het,Militair Hospitaal m Den Haag, Vanochtend was hun toestand re- deluk. Er bestaat eeen direct le vensgevaar. Wapenarsenaal in Djakarta ontdekt DJAKARTA In het hart vèn Djakarta is „een waar wapenarse naal" ontdekt Na een schermutse ling met personen, die zich in een pand in de Kramat-wijk van de stad bevonden, werden dozijnen machinegeweren, geweren en een hoeveelheid ammunitie in het pand in beslag eenomen. Een van de twee Nederlandse militaire vracht auto's, die voor het pand stonden, droeg op het stuur het-teken van APRA van Westerling. Een en an der is zo juist medegedeeld door de Indonesische militaire gouverneur van Djakarta. „WIJ MAKEN LANGZAAM WATER" ROTTERDAM. Het dubbeNchroef-motorvrachtschip Delftdfjk van de "Holland—Amerikaljjn, varenrlc in de dienst van Rotterdam op de Pacific-kust, hééft de twijfel ar 5 tge eer, dit jaar het eerste Neder- iandse schip te zün, dat slachtoffer is geworden van het nog altijd loerende gevaar voor de zeeman: „de onderzeese mijn". WASHINGTON. Er Is een mogelijkheid van een herleving van het Duitse nationalisme. Dat is een gevaar, waarvoor Duitsland moet oppassen. Veel groter echter Is het gevaar, dat Duitsland Ach zal verbinden met de Sowjetunïe. Aldus verklaarde gisteren de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, in een radiotoespraak, die hij in de Verenigde Staten heeft gehouden. Hjj voegde Hieraan toe. Cat er veel positieve ele menten la Duitsland zyn en dat hö van de negatieve zuilen winnen. McCloy somde diverse punten op, die hij gezamenlijk „de sombere kant van het Duitse probleem" noemde. In de eerste plaats begint het nationalisme de laatste tijd meer en meer de kop op te steken. Maar de geallieerden hebben nog voldoende macht om met een natio nalistische herleving korte metten, te maken. In de tweede plaats zijn/ overtuiging bezit, dat deze het er verscheidene vooraanstaande mensen, die noe steeds op dezelfde plaats de touwtjes in handen hebben als tijdons het Nazibewind. In de derde plaats bestaat er verzet tegen hervormingen in de civiele diensten en de onderwijsprogramma's Ten slotte toont een groot deel van het Duitse volk zich volkomen onver schillig voor de Duitse problemen en laat gaarne de zaken aan anderen over. Hier tegenover staat, dat er thans in het westen een vrij gekozen re uring Is, die de staat langs derao- ■atische wegen leidt? dat het parle ment uitsluitend uit mensen be staat. die zich tegen "t Hitlerregime hebben verzet; dat de staatshoofden door de geallieerden zijn gekozen en hun benoeming daarna bij stem ming door de Duitsers is goedge keurd; dat de pers zich gestaag in democratische richting ontwikkelt. Ondanks de grootste inspanning van de westelijke geallieerden, zo verklaarde McClov. 2ullen in Duits land meuwe incidenten plaats heb ben, die zowel betreurehswaardïg als alarmerend zijn Hij wees er ech ter op. dat alle sporen die Hitler in twaalf jaar heeft achter gelaten, niet in vijf jaar kunnen worden weggewist. Uw kolengulden! Donderdag 26 Januari kunt u op het dichtst-nab Ijzende postkantoor tegen inlevering van bon 544 (Le vensmiddelenkaart 909) uw kolen- gulden innen, als uw naam begint met Ml tot en met No, Vrijdag 27 Januari ztfn zij aan de j beurt, wier naam begint met Na tot en met PI, zelfde voorwaarde. I Flink gat in de romp Het 10.220 ton bruto metende vaartuig, dat zich thans op de voor reis bevindt voor de uitreis nsrar de westkust van Noord Amerika, ver trok gisteren van Bremen naar Rotterdam met een kleine lading stukgoed en een ongeveer Sö koppen tellende bemanning. Vannacht ving radio Schevemngen van radio Norddeich het telegram op dat het stoomschip Delftdijk om tien' voor half twaalf is getroffen door een ontploffende mijn op drie en een halve mijl van boei F 11 „Wij maken langzaam water. Zend ons zo spoedig mogelijk een sleep boot Onze machines .zijn defect en de radio-ontvanger is buiten wer king, Wy horen u niet. Verleen s v.p. hulp bij het doorgeven var» verdere berichten", aldus seinde de gezagvoerder Op -het verzoek om hulp van óe Delftdijk zijn de Duitse sleepboten Danzig, Atlas en Titan ter assisten tie uitgevaren. Zij hebben met de kapitein een Lloydscontract afge sloten op basis van „No cure, oo pay" Verder werd gemeld, dat het Ne derlandse schip vrij zwaar is be schadigd, maar dat zich slechts één lichtgewonde aan boord bevindt. Om 4.16 uur hedenmorgen is dc sleepboot Danzig langszij de Delft- dijk aangekomen. De Danzig zal trachten het beschadigde vaartuig, dat zich op dertig myï buiten de monding van de Weser bevindt, deze rivier binnen, te slepen. Op de Delftdyk werd o.rn. schade aangebracht in de machinekamer, doch het schip blijft drijvende en ex is geen onmiddellijk gevaar. Ook de radtczender was aanvankelijk uitgevallen, zodat de scheepsleidïng noodseinen uitzond met de sirene. Later werd de zender met eigen middelen hersteld. De sleepboten Atlas en Danzig hebben volgens een telegram van de gezagvoerder het motorschip Delftdijk vastgemaakt en koers gezet naar de dichtst bijzijnde ha ven Bremerhaven Het sleeptran- sport vordert -uiteraard langzaam en wordt in de loop van de dag op ziin oestemming verwacht. De schade, door de mijn veroor zaakt, bestaat uit een fhnk gat in dc romp. De Holland Amenkalijn deelde oiis nog mede, dat de op varenden zich m goede welstand bevinden. Dg mogelijkheid zal wor den onderzocht de Delftdijk voor lopig te dichten en dan naar Rot terdam te slepen. Het motorschip Delftdijk van de HAL dat 30 myt buiten de Weser door een rmjnontplcfftng werd getroffen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1