c D e-stadtot 14 Mei 1940 MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad „Aanval van APRA vlak voor onze deur Beethoven's Fidelio in de Schouwburg „De Joden, spiegel van het Christendom" Onderaardse gang in Jericho ontdekt F. C. Bonman overleden Rfieumatische Fijnen schieten 13 als een mes jn de Maar ze vallen niet van de ene dag op de andere weer van, I) af. Inwoners aan het ontbijt verrast door de eerste schoten Bevolking volkomen overstuur Feestavond Palthena Dinsdag 31 Januari 1950 Gevaarlijke fanaticus? -Drie en een half. jaar heb ik als OVW'er in Indië gediend en ik ge loof, dat het volk. daar Westerling harder nodig heeft dan Sukarno. Waarom scheldt u op een man, die het goede voor heeft? Westerling komt met daden in plaats van met diners en vele conferenties. D. J. DE JONG U schrijft: „Westerling, een vij and van ons volk." Dat klopt niet. Hij is mijn Vijand niet, want iemand, die mij (en mij niet alleen) plezier bezorgt, kin mijn vijand niet zijn. Ook de Nederlandse sol daten in Indie zien hem niet als vijand, want hun duim gaat om hoog, als zijn troepen voorhij ko men. Doen ze dat ook voor de TNI? Eigenaardig toch! A. C. GROTENDORST U betitelt in uw krant de ex-ka pitein Westerling als een „Gevaar lijke Fanaticus" en schrijft over hem: „Evenmin vecht hij daarvoor (voor de politieke aspiraties van de Pasundan. Red.) als hij ooit voor het Nederlands belang heeft ge vochten." -Ik vind deze bewering van u op zijn zachtst aanmatigend. A. BUDDINGH Jeevaratham hielp mij Ik was de enige blinde tijdens de bijeenkomst van Sadhu Lam Jeeva ratham, de zendeling, die verleden week Maandag in „Ons Huis" te Rotterdam een voordracht hield. Terwijl hij bad, streek hij met zijn vingers over mijn ogen. Daarna nam-Ik mijn plaats op zes meter .van het podium weer in, en kon toen de spreker zien, al thans onderscheiden. Mijn vrouw bevestigde mij, dat wat ik zag wer kelijkheid was. Woensdag had ik mij weer willen laten behandelen. Daarom spijt het me, dat de auto riteiten Lam. Jeevaratham hebben uitgewezen. - F.-VAN THIENEN (Wij begrijpen volkomen, dat deze schrijver graag de behande ling door het phaenomeen Lam Jeevaratham zou hebben voortge zet. Betreurenswaardige vertonin- ningen met verschijnselen, die een grondige studie in experimentele laboratoria vereisenhebben de po litie echter genoodzaakt tn te grij pen in het algemeen belang). 't Klopt niet met die 5 De kosten van het Levensonder houd zijn gestegen 'en' daarom zijn de lonen met vijf procent omhoog gegaan. Maar is het nu juist, dat een gezin met een laag inko men maar twee tot vijf gulden per week meer krijgt en een gezin met een groot inkomen twintig tot der tig gulden meer? Hier klopt iets niet. De ontevre denheid wordt er door in .de. hand- gewerkt en daarmede *n voedings- bodam^geschapenl voor het commu nisme. M. ALKEMA Huis vol mensen II Als meneer D. v. A. last heeft van rumoer bij zijn buren, dat het gevolg is van hun radiogenot, laat hij dan geluiddempers kopen, die de gebooringang van het oor af sluiten. Iedere drogist of apotheek kan hem er aan helpen en hij zal ongestoord kunnen studeren. J. R. v D. Nog eens: luisterbijdrage Vroeger betaalde de minder wel gestelde vrijwillig b.v. vijf gulden per jaar, de beter gesitueerde even eens'vrijwillig 25 tot 100 gulden per jaar aan een radiovereniging. Nu, in een tijd van geleide eco nomie, moet de eerstgenoemde 12 gulden betalen en .behoeft laatstge noemde maar hetzelfde bedrag te offeren. De eerste betaalt dus naar verhouding veel meer dan de twee de. Is dat een billijke gelijkschake ling? OPMERKER, Kwetsend De eerste uiting van de pas ver worven vrijheid is in Indonesië,, dat de straatnamen, speciaal die, wélke, naar Oranjevorsten zijn genoemd, worden veranderd. Onze Oranje- vorstin is toch hoofd van de Neder lands-Indonesische Unie. Behalve „klein" is het bovenge noemde kwetsend ten opzièhté van het'hoofd der Unie, waarin. Indone sië als gelijkgerechtigde wenst be handeld te worden. *5' - C. M. Gz. Dokter heeft 't te druk Iedereen klaagt over het func- tionneren der - ziekenfondsen. De dokter omdat hij het te druk heeft met wisse-wasjes. De patiënt om dat hij niet die aandacht krijgt, die hij nodig vindt. De oorzaak is, dat er te veel mensen bij de dokter komen, die daar eigenlijk helemaal niet horen. Dit kan bestreden worden door van elke patiënt te verlangen, dat hij uit eigen zak de eerste twee dok tersvisites betaald. Alle kosten die verder aan doktersbehandeling zijn verbonden zouden dan onbeperkt kunnen worden vergoed: door het - fonds. Daardoor zouden automatisch alle schijnzieken afvallen en" werkelijk zieken een grondiger be handeling kunnen krijgen. ARGUS. JERICHO Hevige regens lu Palestina hebben in-de algelopen dagen verzakkingen doen ontstaan, waardoor men het bestaan heeft ontdekt van een achttien kilome ter lange onderaardse gang, die van het-klooster van de „Beko- ringsberg" bij rericho tot in de buurt van Jeruzalem loopt. Deze gang geeft toegang tot grote zalen met stenen banken en .tafels. Archeologen hebben een nader onderzoek ingesteld, De heer. F. C. Bouman, een ge ziene figuur in scheepvaartkrin gen, directeur van de Holland Amerika Lijn, is in zijn woning aan de 's-Gravenweg te Rotter dam op bijna zestigjarige leeftijd overleden Dé heer Bouman was Hagenaar van geboorte .doch kwam reeds op jeugdige leeftijd naar Rotterdam, waar hij zijn han delsopleiding genoot en in dienst kwam bij de N..V. Blaauwhoeden- veem. In 1930 girxg hij naar Ned. Indlë, waar hij het eerst werk zaam was bij de firma Van Nie en Co, vertegenwoordigster van de Nederlandse Koninklijke Pa- ketvaartmaatschappij op Sumatra. In 1914 werd hij agent van deze maatschappij*te Tandjong Balei. In 1927 werd. hij agent van de In- cematio en hoofdvertegenwoordi ger van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd te Batavia In 1936 keerde hij naar het moederland terug en nam de directie op zich van de Holland Amerika Lijn.'De moeilijke jaren van deze maat schappij voor en in de oorlog en de opbouw van het verwoeste be drijf na -de bevrijding heeft hij sa men met de heer W. H. de Mon- WEET-U-NOG waar me die halen daar in Grote Kerkplein en Een Nou nou. zei hii. 't ken dit bruggetje zich dat stinkeltje!". en hii Centje 'n Duikelaar ziin nog bonter!" Hoe oud was bevond? Weet U nog van wees ernstig naar een hier bij een rel allebei in ik? vijf. zes jaar?... Spui. Haagse Veer en het. Punt buiten de plaat. het water gerold. Een zol- Nummer zes vroeg be- noordereind van de Wes- Hummer twee zei: „Geef derschïpper viste ze er al- - Ho h tt d t te "Wagenstraat? mu die prent. Links ach- lebei uit en van kwaad- e Wii legden deze Drent ter de kastanjes, ergens heid rolden ze er .weer straatje naar links ook (Dolf Henkes tekende ze. hi\ die antiquair van De in." alweer? Dan passeerde je uit het hoofd, na de ver- Tegel, huisde zo'n vrouw. Nummer vier zei kort; de Torenstraat en je woesting der stad. toen hii die 's avonds haar ramen ..Aan Bordewijk's Karak- kwam in de Oppert, vlak in 't buitenland vertoef- opschoof en dan naar de ter". bil Van Witsen de boe- de en zich allerlei beelden Weste Wagenstraat brul- Nummer viif zei: „Daar kenman en bij dat ge uit zijn oude Rotterdam de: hen de Hollandse j^b ik miin eerste op- heimzinnige huis. De aan hem opdrongen), wii Maagd van de Nieuwe tocht gezien. ..De rode Drie Kolommen van de legden deze prent voor Markt kiik maar! .en dan straatmakers, zei m'n va- Vrijmetselaars, en dan aan allerlei Rotterdam- stak ze 'cen vlaggestok der. hou-je vast aan de keek je even naar de Sint mers en Schiedammers. mc^ een msnnehoed erop leuning en anders vlucht- Laurens voor je die steeg die de merkwaardige bin- naar huiten. En dan be- je die krakeling (rechts in-dook naar de Binnen- nenstad- gekend hebben fion €r steevast, achter ..als hun zak" en wii haar. een vent te razen vroegen ze: .Waaraan die ziiri hoeri^ wou terug- denk-.ie nu?" op de plaat) maar in." En rotte,1 Toe nou. hoe hii las me voor wat er op heette dat straatje-links de spandoeken stond die nu aók alweer?" Nummer een zei: „Aan ik heb. „borsthoning. 8 cent Per Nummer drie zei: „Het ons": m'n hoesterige opoe Duiven vrouwtje van het hebben.... Geiachen.dat ze meevoerden: „Achtuur Dat straatje heette naar krom..acht uur recht..': Sint Jacob. Kiik maar ge acht uur plat.straten- rust vertederd naar deze makers-eis indeuzestad!" prent van Dolf Henkes. Hirarktfestlei rentflaegels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet enz. Vraag: J. 'N., die huiseigenaar, verschuldigd is, maakt het dus is, .wil graag weten of hij, dan wel de huurder de kosten van het leegpompen van-een ondergelopen kelder moet betalen. An/two o,r Het is -niet bui-, ten gesloten dat in de streek een soort van traditie bestaat, dat de huiseigenaar deze kosten betaalt. Mocht de hierbedaelde gewoonte niet bestaan, dan zijn de kosten voor rekening van de huurder. Vraag: J. F. R. Deze vraagt of de Gemeentelijke Dienst voor So ciale Zaken na het overlijden van een gesteunde, wanneer er nog iets is, aanspraak kan maken op een deel ervan. Antwoord Ja, dat kan. Door de Gemeentelijke Diénst" voor So ciale Zaken zal zeer zeker reke ning worden gehouden met wat. er is nagelaten en bovendien met de omstandigheden van hen, die een eventuele inboedel hebben te ver delen. Vraag: Mevr. A. O.-B, wil weten of wanneer aan 1 persoon een gedeelte van het huis is ver huurd, de huiseigenaar de huur met 5% mag verhogen. Antwoord: Wanneer deïe onderhuur heeft plaats gevonden na 9 Mei 1940 mag voor 1 persoon, zo deze geen familie is van de huurder, de huur met 5% worden verhoogd, V r a a g H. J. P. wil thans reeds bijzonderheden weten over de ko mende 15% huurverhoging. Antwoord; Dit kunnen we eerst doen als het wetsontwerp is ingediend. Vraag: J. R; H. zit met enige moeilijkheden over een boerderij, n.l. over de hoogte van de pacht som, de kwaliteit van de grond -enz.- 1 Antwoord: Wil in dit geval de betrokken Rijkslandbouweonsu- lent raadplegen. Alleen een ter plaatse goed bekende deskundige moet U adviseren. Vraag: L. V. Deze vraagt eni ge inlichtingen over belastingen. Antwoord: Het opleggen van een' aanslag in. dé inkomstenbelas ting zal ingevolge de artikelen 54 en 55 van het Besluit op de Inkom stenbelasting 1941 slechts geschie den: 1. Indien het zuiver inkomen meer dan f 4.000,- bedraagt; 2. indien het onzuiver inkomen voor tenminste f .4.000,- bestaat uit aan inhouding van loonbelasting onderworpen inkomsten; 3. indien het onzuiver inkomen voor meer dan f 200.- uit andere bestanddelen dan onder 2 vermeld, bestaat; 4. indien de belastingplichtige fof zijn echtgenote) in het kalenderjaar of het belastingtijdvak langer dan een maand meer dan één dienstbe trekking tegelijk vervuld 'heeft; 5. indien de belastingplichtige voor een bedrag van tenminste f 200,- aanspraak heeft op verre kening van nieuwe verliezen of op aftrek van overgebrachte verlie zen, ingevolge art. 16, lid 1, 1®. van het Besluit op de Inkomstenbelas ting 1941. In de handleiding van de Loon belasting is verder bepaald: punt 10 N.B. Voor de uitkeringen inge volge een sociale-verzekeringswet, die niet door of door tussenkomst van de werkgever worden uitbe taald, en waarover dus géén belas ting wordt ingehouden, moet ae werknemer later toch belasting be talen. ook al blijft het bedrag be neden f 200,-. Hij krijgt dan een aanslag iri de inkomstenbelasting. Voor het bedrag, dat aan belasting geen verschil of de werknemer de uitkering ontvangt van de werk gever of van het uitvoeringsorgaan; alleen wordt in het eerste geval de belasting reeds vaagde uitkering afgeh-uden. Vraa-g: B. S.-Dstelt enkele vragen over het bedrag van de kosten, indien iemand, verzekerd bij een ziekenfonds, moet worden vervoerd. Antwoord: Wanneer de be handelend geneeskundige blijkens een door hem ondertekende ver klaring van oordeel is, dat de zieke uit medisch oogpunt wordt ëe- noopt, zich te laten vervoeren en tevens uit medisch-oogpunt wordt verhinderd, hierbij van een open baar middel van vervoer gebruik te makèn, kan de verzekerde voor rekening van het ziekenfonds wor den vervoerd. Behoudens in spoedgevallen kan., dit vervoer eerst plaats vinden, na dat tevoren door het zieken fonds een machtiging tot zieken vervoer is verleend Een aanvrage daartoe moet, onder overlegging van de verklaring van de behandelend geneeskundige, tevoren, bij het ziekenfonds worden ingediend. Door ons kan niet beoordeeld worden of in dit geval van een spoedgeval sprake was. Dit wordt beslist door het ziekenfonds, ge hoord de bevoegde controlerend geneeskundige. Advertentie (LM.) En toch.... als ge met morgen te be ginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich demonstreert in een allengs wijken van Uw pijnen, in een groeiend gevoel van welbehagen. Dat doen de zes mtnerale zouten, waaruit Kruschen is samenge steld. Die geven Uw bloedzuiverende organen weer het elan van de jeugd, de krachtige werking, nodig om onreinhe den uit het bloed, die zich mi ophopen en vastzetten, los te maken en af te voe ren .tot welzijn van Uw hele gestel. Dus spoedig Kruschen nemen en.... regel matig Kruschen nemen.'iedere morgen steevast Het is een goede gewoonte van mülioenen mannen en vrouwen, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maar wel regelmatig! Ala eten en- drinken! Kruschen is verkrijg baar bij alle Apothekers en Drogisten. BRIEF UIT BANDUNG: DEN HAAG Hoewel de tele grammen uit Indonesië reeds dtU- deiyk In het licht hebben gesteld, op welke wrede wijze de actie van Westerling wordt uitgevoerd, gaat het Juiste beeld noe altijd enigszins schuil achter de afstand. Een duide lijker beeld leveren thans de eerste brieven uit Bandung op die werden geschreven onmiddellijk na de over val op de 28e Januari. Een lezer van ons blad, stelde ons een brief ter be schikking welke zjjn dochter hem op de 24ste over de gebeurtenissen in Bandnng schreef. „Het gebeurde vlak voor onze chy meegemaakt De' heer Bou- j deur",zo schrijft zij. „Ik waande me man, die in verscheidene onderne- i weeJ ,n <?e Bersiap-tijd. In de oeh- mirgen een bestuursfunctie ver- I !k,ln bet sonnetje ta mtjn vulde, was Officier in de Orde vnn tVlW1- Ik1.*onii hel Oranje Nassau en ridder in de f f f poljtie-aeen- °rde van lipoid II van België, i op delo^ÊtS^de TambX' ian- De begrafenis Js bepaald op houden, vervangen waren door een ponderdag 2 Februari te half I TNI-soldaat. Ik dacht niet anders, twaalf op het kerkhof Oud-Kra- J dan dat er een hoge ome zou ko- ungen. men voor een inspectie van bet Sterfdag van Gandhi plechtig herdacht NEW DELHL De tweede ver jaardag van Gandhi's sterfdag werd Maandag in geheel India herdacht door gebedsbijeenkomsten en mas sale spin-demanstrati.es wegens Gandhi's .voorkeur voor deze han denarbeid. Van alle openbare ge bouwen in. India's hoofdstad hing de vlag halfstok, en president Rad jendra bad op de plaats, waar Gan dhi twee jaar geleden, werd ver moord. Minister-president Nehxoe. de plaatsvervangende .premier Pa tel en-de Nederlandse ambassadeur Lamping, als vertegenwoordiger van. het corps diplomatique, legden kransen op de plaats, waar Gandhi is gecremeerd. Het is zeker geen toevalligheid, dat Beethoven zich weinig op het gebied van de opera heeft bewogen. Voor alles was hij symphonicus en uit het feit, dat hij zich met zijn opera Fidelio tien jaar lang inten sief bezighield kan men gemakke lijk afleiden, dat hij in het libretto, bewerkt naar een toneelstuk van Bouilly meer zag dan alleen maar een middel om een opera te com poneren. Beethoven had een hoge opvatting van de liefde tussen man en vrouw. Vandaar dat het libretto van Fidelio hem in sterke mate aantrok. Het stelde hem in de ge legenheid zijn ethische.gevoelens te dien opzichte in klank te realiseren. Hoewel de dramatiek van het ge geven zeer treffend in de muziek is geaccentueerd en verwerkelijkt,' doet het werk toch meer aan als een dramatische symphonie, dan als een opera. Want de typische effec ten en het vocaal-theatrale element die de echte opera-stijl kenmerken, mist men er ten enenmale in. Maar juist het sterk op de voorgrond treden van het symphonische ele ment geeft dit-werk een bijzondere aantrekkelijkheid en feen muzikale spanning, die al de grote scheppin gen van de meester bezitten." De Fidelio is een partituur waaruit een geniale, onweerstaanbare -schep pingskracht spreekt. Er klinkt een muziek uit op, die verre uitgaat boven het sentimentele gegeven, een gegeven dat met al zijn literai re tekortkomingen, door de mu2iek zelfs aanvaardbaar wordt, omdat Beethoven er de ethische en psy chische achtergrond van in klanken volkomen heeft gerealiseerd, zo doende een algemeen menselijk accent gevende. Vele muziek-histo rici hebben zich uitgesloofd om aan te tonen, dat Fidelio een mislukte opera is.. Maar Fidelio is in het ge heel geen mislukte opera. Wie het muziek-psychologische met het muzikaal aesthetische bij het horen van deze echt-Beethoveniaanse werken kan vereenzelvigen wordt door deze muziek geboeid van de eerste tot de laatste noot. Het mag als een bijzondere ver dienste worden beschouwd, dat de Nederlandsche Opera dit werk op haar repertoire heeft genomen, niet alleen maar het heeft weten te brengen tot een model-opvoering ervan. De eerste vertoning voor Rotterdam gisteravond in de Schouwburg overtrof in heel veel opzichten de stoutste verwachtin gen. In de eerste plaats ging de be wondering uit naar de vertolkers der hoofdrollen. Daar was om te beginnen Gré Brouwenstijn als Fidelio, De wjjze waarop ze haar taak vocaal volbracht was van dién aard, dat men, zelfs wanneer haar acteren te wensen had overgelaten, reeds van een grootse prestatie had kunnen, spreken. Maar deze werd nog belangrijk verhoogd door de natuurlijke manier waarmee zich in mannelijke kleding bewoog. Met de vertolking van deze veeleisende rol heeft Gré Brouwen stijn zich een groot ktmstenaresse getoond. Ook Frans Vroons schonk als Florestan grote ontroering. De 7 diepe bewogenheid, gedragen door beeld was nog niets te krijgen, het- hoofdkwartier, toen de eerste scho ten vielen. Als een haas ben ik naar binnen gegaan, en nadat we de deuren en vensters hadden gesloten, heb ik boven post gevat. Door een kier van het venster heb ik een goed over zicht op het geheel gehad. De eerste schoten kwamen uit het telefoon kantoor. Zij werden onmiddellijk beantwoord door de posterende sol daten. Daarna kwamen de mitrail leurs aan het woord. Het was een geschiet van belang en ik dook wij selijk weg achter een betonnen muur, In de linkerhoek van de voortuin van het hoofdkwartier stond de mi trailleur opgesteld, Spoedig zag ik, dat een van de schutters getroffen, was. De andere sloop over het muurtje en maakte dat hij ïn de gang kwarp, zijn gewonde kameraad ach terlatend. Die werd later met vijf schoten ais een hond door een Am- bonnees neergeschoten. Terwijl er van bet telefoonkan toor een stormloop werd onderno men, kwamen van da Tamblongweg zes „Westerlingen". De TNI-wacht, die daar eerst geposteerd stond, was de kali ingedoken en verdwenen. Zwaaiende met hun hoeden gaven 2e (de „Westerlingen") hun kama raden te kennen, dat de boel omsin geld was. Op dat ogenblik wilde plotseling een jeep in snelle vaart de O.-Hospitaalweg in rijden. Bij sommatie wilde of kon de jeep niet stoppen en zonder pardon werden de inzittenden vervolgens neerge schoten. Nog een 10-tal meters schoot de jeep met een lekke benzinetank door waarna dé inzittenden links en reel 's uit de jeep vielen. Een halve dag bleven zij daar ongedekt in de zon op straat liggen. Vele uren later viel er nog 'n lijk uit een klapper boom, Het was verschrikkelijk Dit was slechts een beeld van bet gebeuren óp één punt van de stad. Uit de brief blijkt verder, dat <Js be volking geheel over stuur was. zij bet dat de jeugd wsl 'nieuwsgierig was, In de loop van de dag hadden de APRA-troepen de stad weer ver laten. maar de volgende dag was het leven in Bandung nog steeds verstoord. Op de Passar bijvoor zijn indrukwekkende vocale mid delen sprak rechtstreeks tot het hart. Otakar Krauss als Don Pi- zarro, bleek voor deze rol in alle opzichten de aangewezen vertolker te zijn, en de MarzelUne-roi van Greet Koeman mocht er eveneens zyn. Gerard Groot, de cipier en Chris Sclïeffer, zijn kriecht Jaquino, Voldeden evenals" Jos Burcksen (Don Fernando) ten zeerste. Veel lof komt de dirigent Paul Fella toe, want hij bewees een di rigent te zijn die de partituur in het hoofd en hart had, een dirigent, die het orkest op enkele uitzonde ringen na'-bij-voortduring een ge acheveerde klank liet ontwikkelen evenals de koren,die; uitmuntend en klankvol zongen. En bepaald magestraal klonken orkest en koren in de finale, die met haar branden de gigantische driften, haar frap pante overeenkomst met het ka rakter der koor-finale van de Ne gende Symphonie een moment van diepe muzikale ontroering werd. HERMAN VAN BORN geen vooral gevolgen had voor de levensmiddelen voo rzi ening. Examens Aan de technische hogeschool te Delft zijn voor het candidaats-exa- men voor scheikundig ingenieur geslaagd de heren A Brake!, S. C. Bijlsma C H Aans, K van Helden, C de Jónge, M'J Pleket en K Rau- kema, allen te Rotterdam en de heer M J Koedood te Lekkerkerk. BENOEMINGEN Bij -beschikking van ds minister van Verkeer en Vfaterstaat.zjjn bij de Rijksverkeersinspectie in vaste dienst benoemd de heer J." Lager waard, tot administratief ambtenaar 2de klasse, en mevrouw de wed. J. C. Coppel—Van Leeuwen tot admi nistratief ambtenaar B 2de klasse, beiden ter standplaats Rotterdam en voordien werkzaam op arbeids overeenkomst. - ÏJET blijkt herhaaldelijk, datdiep in ons het antisemitisme huis. Wij Jood aan het kruis heeft Zijn ver- 17 lezen zo nu en dan, bijvoorbeeld in het verslag uan een rechts- kiezing óók betaald met de schuld zitting, dat de verdachte een Jood was. En toen er in Nederland een dag- en zonde van alle mensen. Van de blad opnieutü verscheen, dat een hele en weinig jraaie historie achter mensen, die eerst als de genade Gods de rug had, zegden bij andere bladen enkele abonné's hun abonnement duidelijk wordt, over hun leven, be- op, omdat-ze „mt niet langer uw Jodenkrant behoefden te lezen". seffen wie zip zijn: rebellen en op- En in dit blad heeft enige tü'd geleden iemand zich vergaloppeerdtoen in Noorwegen een Joods jongetje een vliegramp overleefde. Wel komt tegen deze en dergelijke «ifingen ook altijd protest. Maar niemand-zal het ontkennen, dat ergens een weerstand is, al is het nog zo gering, tegen de Jood Deze weekt in Kerk en Wereld Het Nation aal-Socialisme heeft deze gevoelens eerdér vergroot dan weggenomen. En zo kan men zeg gen, dat overal fn de wereld een antisemitisme wordt levendig ge houden, misschien, voor een deel zelfs wel door tegen uitlatingen dere volken zijn semieten. De Ara- daarvan op te treden, bieren bijvoorbeeld, maar zij zijn Déze vraag houdt .niet alleen de allerminst vrienden van de Joden, kerkelijke mens bezig, wanneer zij en daarom, ofsch®jn zij semieten om een christelijk antwoord zijn, waren zij de vrienden van komt. Buiten Kerk en Christendom Hitier. roerkraaiefs. En dat wordt niet ge demonstreerd aan de Eeyptenaren of Babyloniërs, niet aan Engelsen of fatsoenlijke Zwitsers, niet aan Grie ken en Romeinen, maar aan de Jo den! Het licht, dat God over hen heeft doen vallen, ontdekt precies hoe het met éns staat. En déérom g De bekende Baselse theoloog g KarE Barth heeft in een radio- g voordracht in Zwitserland het m Joden-„trraagstuk" zo dat H er -mocht zijn behandeld, g De schrijver van deze ntbriek g geeft hiernevens enkele passa- §1 ges uit Barth's redg weer en B belicht daarbij wat de hoitding {S der christenen moet zijn. ^;i!miiiiiii!ii!tiimii(i:iiii!!3riinQiiDiii;i:iiii!in:!ii:iii!!uii!5!BaiininHH^:iiM:iiniUi]iii In de eerste plaats: erkennen, dat zonder enige twijfel de Joden ook nu nog het door God uitverkoren volk zijn. zoals zij dat in Oud en Nieuw Testament geweest zijn. Zij hebben moeten wij niets van de Joden heb- de belofte Gods en wij hebben die 2ijn er, ook. in ons land. mensen, die met het probleem geen raad weten, en in. elk geval er voor worden be ziggehouden. Door het verschijnsel in de wereld van de Jood. Het is ons bekend, 'dat alleen uit het onbeant woord blijven vao deze vraag, som migen naar net Oud.e- Testament grijpen, die met Kerk of godsdienst ben. zetten wij de spiegel tegen de v;and of gooien haar stuk. Maar dat helpt niets: ons beeld is weerge geven!" Er is nog iets anders, .heeft Barth aangetoond. Dit: wij voelen het als iets onbehaaglijks, dat de Joden ont worteld en onveilig, schaduwachtig als zii leven, tóch door de wereld geschiedenis blijven gaan en onder ons verkeren. En wij voélen ons on behaaglijk, omdat ook wij ontwor teld en onbeschermd leven. Het be- staan der Joden toont ons aan, dat er in de wereld eigenlijk voor nie- Zij hebben ook geen eigen taal, de Joden. Ja, l'n het huidige Israël ont staat een nieuw-Hebreeuws. Maar dat is een soort van Esperanto, om dat de Joodse, nieuwe bevolking uit alle delen en landen der wereld is gekomen en ook alle talen als mand een tehuis Is, geen geborgen- nen die ene Jood. Jezus Christus, haar moedertaal sprak. En het bij- held en veiligheid. Voor geen mens niet erkennen zonder ons juist, in belse Hebreeuws is niet meer dan en gCen voik Dan alleen in de over- hoogste en laatste solidariteit, met slechts, omdat wij mèt hen door God verkoren zijn. De christelijke gemeente bestaat trouwens niet an ders dan zoals de Joden bestaan: wonderbaarlijk in stand gehouden, door de tijden heen, een volk van vreemdelingen en. evenals de Joden, ergernis en aanstoot gevend. Van daar dan ook, dat de wezenlijke antisemiet even wezenlijk de chris ten haat. En nu verbindt ons met de Joden hetzelfde wat ons van hen scheidt: d e Jood aan het kruis. En wij, „christenen uit de heidenen" kun- verbindingen hebben. Maar dc een. aChtergrond voor theologische gave a'an de genade God3. ïetterlilk: de Joden één te weten, gang dér Joden in de wereidge- discussie, die zich uit de aard dor op genede of ongenade. Maar dat gang schiedenis willen zij nagaan en ont dekken. Het is weer Karl Barth geweest, die in een radiovoordracht de vraag van de Joden en haar christelijke beantwoording aan de orde heeft gesteld.-. Daarbij heeft de Baselse theoloog er op gewezen, dat de antisemitiese „men" altijd spreekt van „de" Jood. Maar wie of wat bedoelt men daar eigenlijk mee? Een volk7 Niemand zaak tot kleine kring beperkt. Vanwaar nu het antisemitisme? Deze bij iedereen aanwezige, meer of min gemitigeerde gevoelens van afstand-nemen, als het om de Joden gaat? Dat komt. zei Karl Barth, niet om dat de Jood slechter is dan elk an der lid van elk ander volk. Maar het komt en dat is dus een psy- neemt niemand onzer. Want wie wil Waar die wetenschap ontbreekt en nade van iemand, die hij nooit heeft ontmoet of gezien? christen antisemiet zijn. En dé&rom „vergist" hij zich onophoudelijk En. toch, zegt Karl Barth: het heil „freudiaans" wanneer hy, Booms- komt van 'de Joden. Die ene Jood Katholiek of Protestant, lets zegt of aan het kruis, demonstreert alle heil schrijft dat de Jood van hem distan en het enige En dat nemen we óók cieert «iet. D"rvoor .bdlöeft men niet Hst is één van de belongrUke har. chologische oorzaak omdat wij eens antisemiet te zijn. De Jood zelf kenningstekenen van het bijbels het de Joden kwalijk nemen, dat rij verzet zich ook daartegen, met alle christendom dat er een christ'e- kan zeggen, dat de Joden een volk ons zichzelf voorhouden als een kracht lijke gemeente is, die vóór alle dirt- zün. Vandaag, als alle andere volken, spiegel, die precies laat zien wie w U Blijft de vraag nochtans: welke gen haar houding zó tegenover Is- Een ras7 Wat verstaat men dan pre- zijn. „De Jood boet er vóór, dat hij dient onze christelijke houding te raël heeft bepaald.,., en daaruit des onder het Joodse ras? Ook an- de uitverkorene Gods Is.'. Die ene zijn? leeft Maandagmorgen zijn de eerste schepen in de Tweede Petroleum- haven bij het terrein van de Cal- tex aangekomenHet zijn het Deense motortankschip Katrine Maersken het Amerikaanse s.s. Maecham. Dé schepen waren be scheiden gepavoiseerd. De Rotterdamse athletiek vereni ging „Palthena" herdacht Zaterdag avond jl. in een tot de laatste plaats bezette feestzaal van „de Heem raad"' met een feestavond haar vier jarig bestaan, In een wel zeer vlot tempo werd het eerste deel van de avond gevuld met een gevarieerd programma, geheel door eigen krachten ten tonele gebracht, waar bij vooral het optreden van de „Paltheta's" opvï'el met haar popu laire moderne songs alsmede het humoristische schetsje .SulenBrul'. Na> de pau2e brachten de Paltheta's als slot van hun derde optreden een aardig Frans programma, waar na de bevriende H,B.S.-elub O.S.C. de aanwezigen tot elf uur geboeid hielden met bun keurige opvoering van een el'eraardigste sketch. Vanzelfsprekend werd deze uit stekend geslaagde feestavond beslo ten met een bal. Museum Boymam Naar wjj vernemen is Maandag 6 Februari onherroepelijk de laatste dag, dat de tentoonstelling van te keningen van Franse meesters van Fouquet tot Cézanne te zien zal zijn. Daarentegen duurt de tentoon stelling van beeldhouwwerken en .gouaches van Ossip Zadkine een week langer, namelijk tot en met Zondag 12 Februari. OSLO. Gevreesd wordt, 'dat 17 Noorse vissers om het leven rijn gekomen, doordat twee vissersbo ten bij een orkaan ter hoogte van de noordpunt van Noorwegen zijn vergaan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3