«■I Voorjaarsploeg 1950 wordt wel in dienst geroepen „Prof." Pootjes moet morgen verantwoording afleggen Alleen de Dinkel buiten baar oevers getreden Italiaanse Kamerleden leveren veldslag Voornamelijk bestemd voor de kaderopleiding Stuivertje wisselen Jongeman vermist Communistische rel in Nice Debacle in Oudewater heeft geen bedelaars gemaakt Van alle kanten wordt hulp geboden Uitterivaarden goeddeels blank Trotse aken in ruim water 24 Februari 1950 Vrouwen- Werelds gebedsdag „Mijn liefde voor de historie van het land nam steeds dreigende vormen aan WAT VOOR WEER Zacht en weinig regen De Gasperi krijgt vertrouwensvotum IJselmeer nog niet ijsvrij Ex-ambtenaar staat terecht wegens wisseltruc Woensdag 15 Februari 1950 3 (Van onze parlementaire redacteur) dc n?d0e-ling ?et dc voor^aarsploeg: van de lich- tuig 1950 zijn allerlei geruchten in omloop. De minister van Oorlog ver zekert nu, dat er geen sprake van is, dat de voorjaarsploeg niet in wer kelijke dienst zal worden geroepen. Deze ploeg Is alleen "van beperkte omvang en de daarbij Ingedeelde dienstplichtigen zyn ln hoofdzaak be stemd voor officiers- en onderofficiersopleiding. By een viertal korpsen worden echter in beperkte mate dienstplichtigen in werkelijke dienst ge roepen, die niet bestemd zif" voor kader opleiding. Eike lichting, aldus de minister, ook de lichting 1950. wordt be schouwd als een reservoir, waaruit naar behoefte wprdt geput, zowel voor de voorjaars- als voor de na- jaarsploeg. Er wordt gelegenheid ge geven tot het kenbaar maken van voorkeur voor één dezer ploegen, doch slechts om rekening te hou den met de maatschappelijke belan gen van de dienstplichtigen. Nu de voorjaarsploeg 1950 een ge ringere sterkte heeft dan de na- jaarsploeg, is het niet mogelijk om m alle gevallen rekening te houden met de opgegeven voorkeur, omdat anders de druk van de dienstplicht te onevenredig zou worden ver deeld. Het ligt dus niet in de be doeling om de ingeschrevenen, die voorkeur hebben opgegeven voor mdeling bij de voorjaarsploeg, vrij te stellen van eerste oefening, om dat aan die voorkeur niet kan wor den voldaan. Aan deze mededelingen op vragen van het Tweede Kamerlid Fens voegt de minister nog toe. dat het wegens broederdienst vrijstellen van hen, die afkomstig zijn uit ge zinnen. waarvan een zoon dient of heeft gediend, ongeveer 30.000 inge schrevenen aan de mankracht van lichting 1950 zou onttrekken. Daar door zou zowel de functionele in deling als de noodzakelijke kader vorming bij verschillende onderde len van de strijdmacht zodanig in gevaar worden gebracht, dat geen toezegging in deze richting kan wor den gedaan. In verband met de verminderde sterkte voor 1950 is de minister eeh. ter bereid om enige uitbreiding te geven aan de groepen, die buiten de normale opkomst blijven, daaronder begrepen de dienstplichtigen, die afkomstig zijn uit gezinnen waarvan twee zoons dienen of gediend heb ben. Voor zover de behoeften van de dienst zulks toelaten zal verder zoveel mogelijk rekening worden gehouden met de belangen van hen. die een broer hebben, die dient of gediend heeft. Dit laatste zal ook geschieden ten aanzien van hen, die behoren tot gezinnen, die reeds gro te offers aan het vaderland hebben Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Voordat tn de Eerste Kamer de beslissing zou vallen over de souperenuteits- overdracht aan Indonesië zijn te voren natuurlijk de neuzen ge teld. In verband met de ziekte van dc Detftse burgemeester mr. Van Walsum kon destijds op de aanwezigheid van dit P.v.d.A.-hd niet worden gerekend, terwijl in verband met de te verwachten houding der C.H .-fractie geen stem gemist kon worden. Mr. Van Walsum heeft toen, ats hd der Eer ste Kamer bedankt en juist op tijd fcon dr. Wi&atu, die reeds in een vorige zittingsperiode Eerste Ka merlid was geweest, worden be ëdigd. Doch gisteren vms by de inge komen stukken de ontslagname als lid der Eerste Kamer van dr. Wibazit, die als lid der hoge ver gadering voornamelijk opviel door zijn bescheidenheid. Men moet niet denken, dat hy plotse ling een afkeer heeft gekregen van zijn ambt als vol Issuer tepen.- tuoorchger. De reden van zijn vrijwillig aftreden wordt ver klaard door het feit, dat mr. Van Walsum nu weer op zijn beurt de opvolger van dr. Wibaia zal worden en daardoor de zetel terugkrijgtdie Fiy ter beschik king had gesteld. VEENENDAAL De politie te Veenendaal verzoekt namens de ouders, opsporing, aanhouding en terugbrenging van Arie Blanken- spoor, wonende te Vecner.daal, Prattenburgerwog 8, oud 29 jaar. Hij is Dinsdagmiddag om ongeveer twaalf uur met zijn drie%vieler- invalidewagentje naar onbekende bestemming vertrokken. Om vier uur 's middags is hij' gezien op de weg Woudenberg-Zeist. Hij i§ van klein postuur. Hij kan niet lopen en niet praten, heeft een hazenlip en is aebterlyk. Gekleed in bruine overjas, blauwe broek, bruine al pino muts, bruine geblokte das en groene sokken en bruine lage schoenen. gebracht door het verlies van een of meer gezinsleden- Daarbij wordt niet alleen gedacht aan gesneuvel den, doch ook aan slachtoffers ter koopvaardij en door bombardemen ten omgekomenen, alsmede aan ■overlijden als gevolg van actief verzet, langdurig vermist, krijgsge vangen of ernstig verwond ge lest zijn in Indonesië en derge- bike De minister is bovendien be reid om voor 1950 op ruimer schaal dan tot dusver uitstel van eerste oefenine te eeven. zowel ten behoe ve van studie als om zakelijke re denen. NICE Communistische haven arbeiders te Nice hebben Dinsdag geweigerd oorlogsmateriaal te laden in een Italiaans schip, dat naar Indo-China zou" vertrekken. Het kwam tot vechtpartijen met de politie De arbeiders maakten zich meester van een raket-instal latie die per truck werd aange voerd en wierpen deze, ondanks de aanwezigheid van de „Garde Republicaine" in zee. De rebelle rende arbeiders werden tenslotte met behulp van traangas uiteen gedreven. Advertentie (i M.) is zo vaak tiet begin van ernstige aan doening en, die de gezondheid van het kind komen bedrei gen. Aarzel niet, grijp tijdig in en we! op de meest krachtdadige wijzei AXKER'S abdijsiroop is en bli/Jt het kindermiddel bij uitstek, dat wegens zijn geneeskrachtige en sfijmoplossen- de werking jeugdige .Mesters" ets een schild bescherm!. Gebruik steeds AKKERS Geredden van „ICarhula" terug naar Finland AMSTERDAM. De Finse zee lieden. die de ramp met de „Karhu- !a" overleefd hebben, zijn met een toestel van de Fmse Luchtvaart Maatschappij Aero naar Helsinki teruggekeerd. Alleen de beide ver stekelingen bevinden 2ich nog\ on der de hoede van de Amsterdamse Vreemdelingenpolitie. Zij zullen binnenkort per schip of trein naar hun land terugkeren. (Van onze speciale verslaggever) LANGS DE RIVIEREN, De mensen, die dachten öat wij de eeuwige droogte tegemoet zouden gaar, zoals een schipper het vanmorgen uitdruk te, hebben de laatste dagen gezien dat er toch ook nog wel water in de rivieren kan komen. Het peil is in enkele dagen met sprongen gestegen en heeft op de meeste plaatsen een stand bereikt, die een meter hoger ligt dan de hoogstwaargenomen stand in 1949. De beperkende bepalingen voor de scheepvaart, in verband met de droogte reeds geruime tijd van kracht, konden al worden opgEheven. De rivieren hebben opnieuw overal de win terbedden betreden. Zy vullen de uiterwaarden en staan van dijk tot dyk. Eerste Kamerlid Bierema overleden (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Tg Usquert in Groningen is op 65-jarige leeftijd overleden 't Eerste Kamerlid dr S. E. B. Bierema (WD). Hij was een hekend deskundige op landbouw ge bied, waarvan hij tijdens zijn lang du rig lidmaatschap van de Tweede Kamer herhaaldelijk blijk heeft ge geven. Ondanks, dat de heer Biere ma de laatste tijd lijdende was, is hij niet in gebreke gebleven om voor de stemming over de souve- xeiniteitsoverdracht van Indonesië de lange reis van Usquert naar Den Haag te maken om zijn stem voor het wetsontwerp uit te brengen en daarmede, de verhouding van voor- en tegenstemmers in aanmerking nemend, zijn land een grote dienst te bewijzen. West-Duitsland krijgt weer munten BONN. West-Duitsland zal het bestaande papiergeld tot en met de coupures van vijf mark door mun ten gaan vervangen. De regering zal geldstukken aanmunten van éfii, twee, vijf, tien en vijftig pfennig en van een, twee of vijf Mark. HELSINKI. Slechts enkele uren voordat daar de 300 kiesman nen bijeen zouden komen, ter voor bereiding van de verkiezing van de nieuwe Finse president, is Dinsdag morgen vroeg in heC_ Finse parle ment een bom ontploft, De bom, die van geringe omvang, moet zijn geweest neeft de glazen panelen van de beide zware deu ren in de hoofdingang van het par- lementsgeboutv versplinterd. Arbei ders begonnen dadelijk met repare ren. Men heeft de daders nog niet gearresteerd Even buiten Nijmegen stroomt nu een machtige, griis-greene vloed van een kilometer breedte, waarin de sterke winden hoge golven op jagen. Hier en daar pieken boom- to poen uit het water omhoog en mudden op de Tivier varen trots de grote aken eindelijk weer in ruim water. Eenzelfde beeld krijgt men over al langs de rivieren In Venlo en \7oIgende week Vrij- dere kerken cn zelfs ben gestudeerd heeft dag zullen vrouwen andere huidskleur zich zij in haar geboorte- uit vrijwel alle landen °P deze dag bezonnen land geholpen. de ter wereld zich met el- °P de noden van we- Y.W.C.A. (de wereld kaar verbonden weten rcld en eigen land en bond van christelijke door hun gemeen- voïh en hebben zij ge- ionge vrouwen en schappelijk gebed. Het beden om leniging van meisjes) te oxganise- is dan Vrouwen-We- deze noden. ren. In 1929 stichtte 2i.j roldsgebedsdag. die' dit De vrouwen doen dit in een Evmna- jaar voor de twintigste in door plaatselijke co- sium voor meisies. maal in Nederland zal mité's belegde samen- Door reizen naar Ame- worden gehouden. De- komsten, waarin een rika en _Europa onder- ze dag werd in ons liturgie wordt ge- hield zij contact met land geïntroduceerd bruikt. die op dezelfde het westerse christen door Baronnesse Van dag, in tientallen talen dom Boetzelaer van Dub- vertaald, dienst doet Vorig laar hebben in bcldam-Van der Hoop in alle landen, waar Nederland meer dan van Slochteren. die op vrouwen ter gelegen- 20.000 vrouwen aan de een conferentie van de heid van de gebedsdag wereldgebedsdag deel- Oecumenische Bewe- samenkomen. Voor dit genomen. Ook dit iaar ging te Jeruzalem met iaar is deze liturgie sa- hebben de plaatselijke de gedachte had kennis mengesteld door de comité's grote activi- gemaakt. Sedert 1928, dochter van een Ja- teit ontplooid. Zii ver- panse Shinto-priester. wachten, dat steeds Michi Kawai, meer vrouwen dit be- Zii kwam op scholen scheiden maar waar van Amerikaanse zen- devolle werk zullen delingen met 't chris- steunen, door de sa- tendom in aanraking, menkomstcn van be- Zii werd christin en na zinning en retraite bij met een onderbreking van drie jaren tijdens de oorloe. hebben Ne derlandse vrouwen, in geestelijke gemeen schap met vrouwen van andere landen, an- in Philadelphia te heb- te wonen. Roermond a. d. Maas. in Nijmegen a. d. Waal, in Arnhem a, d. Riin. in Zutphen en Deventer a. d. IJssel. maar nergens heeft het water nog de kaden overschreden en staat het aan de voet of zelfs in de kamers der huizen. Een toestand, zoals wij hier vroe ger wel eens meegemaakt hebben, toen wij hele losgeslagen steigers met pakhuizen erop midden op de Waal en op de Rijn zagen drijven, ligt nog niet in het onmiddellijke verschiet. In Arnhem, waar wii in de vroeg te waren, wfees de peilschaal van de Riin een stand aan van 10.46, dat is 1.89 meter boven middelbare rivierstand, maar het is nog 3 me ter lager dan. de hoogst waargeno men stand, die in 1926 werd geno teerd Wat niet is kan nog komen. De laatste dagen van 11 tot 14 Fe bruari is het water ts Arnhem 2.77 meter gestegen en in Nijmegen, waar de peilschaal 10.84 aanwees, is het niet veel anders. Bij de sluis in Weurt was de stand op 1 Fe bruari 5.92 meter en op het ogen blik is hii 10.50 meter. De stand van de Maas te Roermond was op 1 Februari 12.70 meter en vanmor gen vroeg 17.88 meter. Als bii deze stand van het water nu in Duits land en België de zware regens ko men. zal binnen korte tiid een cri- tieke toestand worden bereikt, die het nodig maakt de riviercorres pondentie te laten functionneren, waarbij de diiken dag en nacht worden bewaakt. Tenzij deze bijzondere regenval optreedt, verwacht men echter dat de sterke was van het water spoedig tot stilstand komt. Bij Weurt is de laatste 24 uur nog maar 24 cm was geweest en. in Nijmegen 32cm. Van de bovenloop in Duitsland wordt lichte val gemeld, die zich binnen enkele dagen ook hier zal doen ge voelen. Een verder gaande val van het water in Duitsland zal natuurlijk ook zijn invloed doen. gelden op de kleinere rivieren in Oost-Nederland, zoals de Dinkel in Twenthe, die plot seling buiten zijn oevers is getreden. (Van onze speciale verslaggever) OUDEWATER. Wij dach ten een geslagen stadje te vin den. nog sprakeloos vanwege het ongeluk van de Oudewa- terse bank. WH' hebben ons vergist Natuurl0k, in de ge sprekken duikt dit tragische debacle nog meermalen op maar overigens gaat alles weer zijn gewone gang. Dat komt mis schien, doordat de gedupeerden zeker zijn van hulp, waar dat maar even mogelijk Is. De Kampenaar. die spontaan een percent van zijn spaarduiten aan Oudewaters burgemeester over maakte, heeft navolgers gekregen. Het bedrag, dat de burgemeester thans voor de zwaarst getroffen heeft opgespaard, mag dan niet in de duizenden lopen, het is een wel kome handreiking en een bewijs van gemeenschapszin, die goed doet in een tijd van nood. Natuurlijk is dit niet voldoende De diaconieën en de armbesturen van kerkelijk Oudewater zijn met elkaar gaan praten met als gevolg, dat de gemeentelijke ambtenaar voor sociale zoken lijsten heeft sa mengesteld V',n gedupeerde*1 boven de 65, die thans wellicht voor uit kering volgens de oodwet Drees in aanmerking komen. Als Den Haag goedvindt, dat met de (verdwenen) spaarduiten geen rekening wordt gehouden, is voor deze mensen al thans een minimum inkomen ge waarborgd. Van wie nog een paar flinfee handen aan zijn lijf heeft wordt verwacht, dat hij zelf zal meehel pen om de slag te boven te komen. Als hij een zaak heeft op een be hoor! ij kp basis, kan hij een crediet krijgen van het Borgstellingsfonds in Gouda. Er is veel begrip en me deleven en dat maakt het alles min der moeilijk. Het faillissement is nog lang niet afgewikkeld. De curatoren zjjn van plan. binnenkort een uitkering te doen aan de getroffenen van het geld, dat de crediteuren van de bank zo spoedig mogelijk moeten stohten, In de raadhuis zitten van Januari af twee rechercheurs de boeken na te pluizen; het is een in gewikkelde materie. En het zal nog wel even duren, eer de lijst van schuldeisers (lees getroffenen) kan worden gepubliceerd. Maar Oudewaer is zo groot niet en als het faillissement iemand tot de bedelstaf had gebracht, had men het geweten Daarvan nu is niets bekend. De stroppen zim vaak heel groot en tal van mensen verkeren m moeilijkheden. Zeer tragisch ziin de gevallen van mensen, die nog in December van het vorig jaar cnigt- tienduizenden guldens op de bank kwamen brengenIn he" alge meen echter kan men zeggen: het had veel erger kunnen zijn. Gronings student gaat op zoek naar de ark GRONINGEN. De heer A, J. Smith uit Greensboro (N. Carolina! zal komende voorjaar een nieuwe expeditie naar de berg Ararat m Turbije ondernemen om zijn naspo ringen naar eventuele overblijfse len van de ark van Noach voort te zetten. Aan de expeditie zal worden deelgenomen door de 21-jarige R. B. Noorbergen uit Groningen, die een jaar theologie studeerde aau het La Sierra College in Califomie en daar in contact kwam met cU organisatoren van de onderneming. Als hij slaagt met zijn voorberei dingen zal hij zich per motor naar Ankara begeven. Wrakstukken van „Kar- hula" vermoedelijk gevonden DEN HAAG. Het Amerikaan- se s.s. „Christian Bergh" heeft ten Noorden van Ameland de brug van een klein schip, een kompas en het raam van een radio-richtingzoeker waargenomen. De mogelijkheid be staat dat het hier wrakstukken van het Zondag op de Haaksgron- den bij Den Helder vergane Finse schip „Karhula" betreft. Franse spionnen in Polen veroordeeld STETTIN. De Franse burgers Robineau en Druet, die tezamen met vier Polen te Stettin terecht hebben gestaan op beschuldiging van spionnage, zijn respectievelijk tot twaalf en tien jaar gevangenis straf veroordeeld. Den der Polen, Klimczak, is ter dood veroordeeld. De andere drie, Pielecki, Blanstein en Rachtan, kre gen respectievelijk levenslange, vijf tien en acht jaar gevangemsitraf. {Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. Morgen, om even voor half elf, begint voor de Amsterdamse rechtbank het proces tegen Johan Willem Pootjes, „professor" Pootjes, zoals h|j zichzelf placht te noemen, hoogleraar aan de „Bijzondere Hogeschool der Cultusvrye Christus-- belijders". Maandenlang heeft deze man de verbeelding van het Nederlandse volk" ge prikkeld door de manier, waarop liy zich aan een arrestatie wist te onttrekken. Maanden lang zjjn dc meningen omtrent zijn persoon fel op elkaar gebotst. Sommige pacifisten hebben hem verheerlijkt als de kampioen van het anti-militarisme, als de man, die consequent cn met inzet van fijn gehele persoonlijkheid gevochten heeft tegen de uit zending van militairen naar Indonesië, als eenling, die de moed had te strijden voor z|jn afwykende overtuiging, ook toen die hem in conflict bracht met de justitie. Anderen hebben hem als een gevaarlijke volksopruier beschouwd, die zo snel móge lijk achter slot en grendel diende te worden gezet en zij achtten hun rechtsgevoel eerst bevredigd ten het dan eindelijk zo ver was. In één woord: de hoofdfiguur in het proces van morgen Is een man, van wie men met Schiller zeggen kan: „Von der Parieien Lieb' und Hass umwebt, schwankt sein Charakterblld in der Geschichte"; mits men dat dan maar niet zo verstaat, dat Johan Willem Pootjes ook maar in enig opzicht een historische figuur zou zijn, al is hij er zelf heilig van overtuigd, dat hij, zo hij dit nog niet is, toch in ieder geval zal worden. Deze overtuiging heeft „professor" Pootjes nimmer onder stoelen of banken gestoken. In een van de publicaties van zijn hand leest men: mijn geslacht zal Nederland bezitten.... het Ne derlands gezag woont in mij en ik zal het openbaren.ik spreek in naam dés Konings.... ik stel mijzelf voor het gemak als medium van de Ne derlandse constitutionele of On schendbare Koning.sedert mijn bewustwordenvoelde ik, dat de Koningsgeest in my voortleefde en tot ontwikkeling kwam Verbaast het u, dat onze „prof. onmiddellijk op deze laatste woor den laat volgen: „Mijn liefde voor s lands historie en 's lands wetgeving nam steeds dreigender vormen aan? Het zal, dunkt ons, een van de din gen zijn, die de rechter hem morgen ook wel zal willen toegeven, af-zul len hy en de verdachte wellicht van mening verschillen wie er nu eigen lijk door deze liefde wordt bedreigd: de z.g. „Grondwetschenders", waar tegen „prof." Pootjes onophoudelijk fulmineert of „prof." Pootjes zelf, die in één van zijn geschriften ..uit roept; „Ik zeg dat zij (Koningin Ju liana en. Prinses Wilhelmina) van de troon vervallen zijn verklaard krach tens de wet Jn naam des Konings." Vraagt u, of al deze citaten werkelijk letterlijk in Pootjes geschriften zijn te vindey, dan antwoorden wij met de hand op het hart, dat er nog veel vreem dere uitlatingen zouden kunnen, worden, aangehaald, zoals bij voorbeeld die, waarin onze „prof." in heilige ernst verzekert, dat wylen Koning Willem I (sic!) de man van H.K.H, Prinses Wil helmina is, alsmede een aantal opmerkingen, die wy werkelijk met aan het papier durven toe vertrouwen. Zegt u, dat u toch wel enige reden hebt om aan de juistheid van „pro fessors" mededelingen te twijfelen, dan kunnen wij u verzekeren, dat hij zich daar bitter weinig van zal aan trekken. Ergens ln een van zijn bro chures kunt u lezen, dat hij het be ter dan wie ook in den lande weet. Morgen krijgt de heer Pootjes de gelegenheid dit voor de groene tafel in het Amsterdams palcis van justitie nu eens haarfijn aan te tonen. Of het hem gelukken zal is tets, dat wij niet met zekerheid durven voorspellen. De mogelijkheid bestaat, dat hij na afloop van het proces verklaren zal,, Na twee jaar in de verborgen heid van een onderdvikkamertje in Hilversum, te hebben vertoefd, komt hy morgen in het licht der openbaarheid om te s vertellen hoe het eigenlijk in elkaar zit, die „hogeschool der Cultusvrije Christusbelijders", - waarvan hij„profes- i sorJohan Willem Pootjes zich hoog- ieraar noemt. Vriend der ver- drukten of gevaar- lijke voUcsmisleider Morgen sal in een duel tussen aankla- s per en verdediger 1'^*" ondersteund door tat van getuigen - ver klaringen de zaak waarvoor deze man zegt te strijden mis schien tot klaarheid komen. Moeilijk schijnt dit niet, wanneer wij er gens in 2y» brochu res lezen, dat hij zich de enig recht hebbende acht op de Nederland se troon. De „prof" cehf de regering een troep „eedbrekers". Ook over zaken als de atoom bom heeft hij zijn mening. Deze noemt hij „üe kristallisatie van een diep relipeus gevoel en het hoogste intellect." Raadsels kent deze man niet. Op elke vraag heeft hy een ant woord, want zegt hij: „Ik heb de gehele mythologie der wereld in mijn boekenkast. Ik beheers de wijsheid" wat hij ook in één van zijn boekjes heeft verklaard: „Men nam mij van zelfsprekend niet au sérieux". Mis schien is dat dan weer een van die dingen, die de Amsterdamse rechter, op het moment, dat hij voor de laat- ste maal zijn hamer vallen laat, zal beamen met een kort/maar duidelijk Vanzelfsprekend niet!" Memoires van Skorzeny in beslag genomen PARIJS In de Paryse voor stad St. Germain en Laye heeft de politie beslag gelegd op de momoi res van Otto Skorzeny, de Duil«t kolonel, die indertijd Mussnhnj heeft bevrnd. Skorzeny. die op le gale weg Frankrijk is binnengeko men. woonde irt het genoemde plaatsje in een klein hotel. Hy ver dween, nadat het pro-communis tische blad ..Ce ^oir" een foto had gepubliceerd, waarop men hem -n gezelschap van een meisje over de Champs Elvsées zag wandelen Skorzeny had sn Frankrijk de naam van. Reef Steiner aangenomen. Eijn memoires zijn in het Duits geschre ven. Achter de depressie die geduren- de het afgelopen week-end in onze omgeving storm veroorzaakte, stroomde koudere lucht in de rich ting van ons 'and. Hierin konden vrij zware buien tot ontwikkeling komen, die Maandag plaatselijke regenhoe veelheden van meer dan 20 mm veroorzaakten. De buien activiteit begon gisteren echter si el af te riemen, ten gevolge van de nadering ven een gebied met hoge barometerstand. Onder invloed hieruan kwamen gistermiddag flin ke opklaringen voor. Op de Oceaan blijven de depressies echter grote activiteit verionen. Hun storingen, die Maandna ten Zuiden van Nete- Fcnmdfand lagen, namen snel in diepte toe en verplaatsten zich naar het zeegebied ten Zuid-Westen van IJsland. Hoewel deze depressie zich nu slechts Icugeaam beweegt, trokken dc fronten van de storin gen snel verder in oostelijke rich- tin g. Het reqertgebied dat met het warmtefror.i samenhangt, bereikte in de afgelopen nacht ons land. Na het voorbij trekken ran dit front treedt zachte en vochtige lucht lot onze omgeving door, zodat de tem peraturen tot omstreeks acht d tien graden kunnen oplopen. Oofc mor gen zal ons land in deze zachte lucht blijven, zodat de temperatu ren vrij aanzienlijk boven normaal zullen zyn. Er bhjft veel vocht, 1 naar de neerslagkansen zijn gering. Dc jonge Haagse schaakmeester Donnar, die plotseling in het middelpunt van de belangstelling fcuiaro te staan door het vrij sterk bezette Hoogoven-toumooi te Beverwijk te winnen, bond gis teren te Den Haag de strijd aan tegen dr. Max Euwe. De wed strijd eindigde in remise. ROME. ln de Italiaanse Kamer van afgevaardigden hebben zich ernstige incidenten voorgedaan. Een communistische afgevaardigde probeerde premier Alcide de Gdsperi Dinsdagavond een slag toe te brengen, toen deze de beschuldiging uitsprak, dat de onlusten te Mode na, waarbij zes arbeiders om het leven kwamen, waren aangesticht door de communisten. De 30-jarige sïeiliaan Luigï di Maura stormde op d« premier toe, maar voor hij de Gasperi bereikte, waren drie Christen- Democratische ministers van hun plaatsen gesprongen, die hem in be dwang hielden. Er ontstonden vuistgevechten tussen de communisten en Christen-Democraten. De vergadering werd tien minu ten geschorst. Voorzitter Giovanni Gronctn liet dt sirenes loeien om de publieke tribunes te ontruimen De communistische leider Palmiro Togliatti, de bril dankend op zijn neus, bevond 2lch midden in het gevecht, maar men zag hem geen klappen uitdelen. De Gasperi was slechts enkeit minuten aan het woord, toen de vechtpartij ontstond. Later op de avond gai de Italiaanse kamer het kabinet De Gasperi met 314 tegen 589 stemmen haar eerste ofüciele vertrouwensvotum. De communis ten, links-socialisten, monarchisten en nco fascisten stemde tegen. In Triest wordt een algemene staking gehouden, waaraan ook door de winkeliers, met uitzondering van bakkers en andere verkopers van onmisbare artikelen, wordt deelge nomen. Reeds tien dagen lang is, door dertigduizend industrie-arbei ders gestaakt om een bonus van zestig lire per dag- De kleinere on dernemers zijn met de stakers tot een compromis gekomen over een loonsverhoging van 56 lire per dag AMSTERDAM De „Jan Nie- veen" van de Groninger-Lemmer Stoombootmaatschappij heeft Dinsdag voor het eerst na de ijs- periode de normale route gevaren van de Lemmer naar Amsterdam over het IJselmeer. Het schip ontmoette even buiten de Lemmer een strook ijs ter breedte van 3 h 4 kilometer, die een vertraging van ongeveer 2 uur opleverde. Na de hevige ijsperiode werd de dienst Amsterdamde Lemmer vice versa door deze maatschappij onderhouden via de kanalen in de Ncord Oostpolder. Cor Heus gaat naar Eskilstuna HAM AR. In onderlinge wed strijden tussen Langedijk, Heus en Maarse is uitgemaakt wie als vier de man van de Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschappen hardrijden te Eskiïsluna zal worden ingeschreven. Hier volgen de gemaakte tijden: 500 meter: Maarse 46 sec, Heus 47.3 sec. K, Langedijk 47.5 sec. 5ÜOO m. Heus 8.47.4; Maarsen 8.57.0; Lan gedijk 9.00.0 Heus wordt als vierde man in de Nederlandse ploeg opgenomen. Hij keert Maandag, na afloop van de wereldkampioenschappen naar Ne derland terug, Maarse gaat als re serve mee en zal nog in enkele wedstrijden in Zweden uitkomen. AMSTERDAM -- Dc Amster- damse rechtbank behandelde gis termiddag de zaak tegen de 71- jarige gepensionncerde gemeente ambtenaar L. J. M uit de hooi'd- stnd, die er van wordt beschuldigd, onder oen valse naam en onder opgave van een gefingeerd adres, in het bijkantoor van de Neder landse Bonk aan de Herengracht een wisseltruc te hebben gepleegd en daardoor zich wederrechtelijk in het bezit van f 1.000,- te hebben gesteld. In een z.g. „verwissel- nota" zou hij een rekenfout heb ben gemaakt, waardoor de bank hem 3.000,- uitbetaalde voor de f 2.000,- die hij ter wisseling aan bood. Verdachte, die gearresteerd werd omdat een der bankbedien den hem een half jaar na het ple gen van de daad op straat zag lopen en herkende, ontkent hard nekkig iels met de zaak te maken te hebben ondanks dc positieve verklaringen van enkele getuigen, cn ondanks de rapporten van tweo grafologen, die onafhankelijk van elkaar zyn handschrift hebben onderzocht en tot de conclusie zijn gekomen, dat hij de verwis- selnoia's moet hebben ingevuld. De officier van justitie eiste acht msanden gevangenisstraf. De verdediger drong op vrijspraak aan wegens gebrek aan bewijs. Amerikaanse bommen werper vermist SEATTLE Een B-36. de groot ste bommenwerper in de wereld, met 17 man aan boord, is ongeveer 650 km._ ten noordwesten van Seattle (in dc staat Washington) is Brits-Columbia gedwongn to lan den door ijsvormlng cn brand in een motor. Men vermoedt, dat het vlieg tuig in het water voor de kust van Brits-Collimbia terecht is gekomen. Vliegtuigen zijn opgestegen om het vermiste toestel op tc sporen. Israël laat Arabische vluchtelingen toe TEL AVIV. Israël en Egypte hebben een overeenkomst bereikt, waarbij bepaalde categortèn Arabi sche vluchtelingen, "namelijk ge huwde vrouwen, meisjes cn jon gens, die thans in Egypte wonen, naar hun haarsteden ln Israël kun nen terugkeren. De eerste groep refugié's, n.l. 115 personen uit het gebied van Gaz\ hebben Dinsdag de grens van Israël overschreden onder supervisie van een gemengde bestandscommissie.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3