L VOORAL VOOR Beginnen met 'n dissonant wordt radiostation met stoorzender T)etM0*vitrmA Als alle poezen pas mochten zitten Het derde kind wanneer de boel aan kant was,.. Reeën-oog Hippisch tournooi in de Ridderzaal 3 ...dan zouden ze in zo'n mierenlevon toch heel wat moeten missen Twee millioen Kinderen MODE-NOVELLETTE Orgelcentje Maar nu verder Evelien spreekt. VAN VROUW TOT VROUW Grote rubberbrand in Kansas Laat ook s'winters verven en witten Noors motorschip Taiwan vergaan Paardenwet ontmoet hindernissen *°°r 35 ci. Teulings in vertraging Waterstaat geen spraakwaterval i De twee vorige beschouwingen Heten zien dat er zowel voor het enig kind als voor dat uit „Twee kinderen gezinnen" ongunstige ken, snorren, likten en dan maar mogelijkheden lig- heerlijk suffen. Maar eerst even dit J en dan weer dat en oh, nu nog direct Êen- derde kind beeft op dat andere. Van uur tot uur, almaar eigen door. zijn geboortenummer door. Tot er tenslotte een kwartier faalde wijze moeilijkheden overschoot voor dat wat die poezen lang geleden als haar goed recht be- Het staat tegenover twee sterke- schouwden. ren, die hun meerderheid graag Dan zouden ze eindelijk haar na- [aten voelen. Het heeft het voor gels intrekken, de zachte pootjes te- - tvd hu gen zich aandrukken, ophouden mei Geel l^makkelyk van de ouderen kijken en spinnend gaan denken aan te leren (door zich met hen te een poes, voor wie de tijd had stil- willen gelijkmaken), gestaan. Of ze zouden een boekje pakken vol roekeloze verhalen, die middelste kind voelde bet niets met 't gedoe van elke dag te kleinste hij de geboorte het sterkst maken hadden. En als er films te rivaal. Het was zeh eerst de zien waren m zulk een poezenstand, bevoorrechte jongste Het oudste zouden ze die kiezen waardoor ze heeft langer geleden hetzelfde leed voor haar geld het dichtst bij het ge- door de verschijning van het twee- droom op die zonnige, luie venster- de kind moeten verwerken. Als bank belandden. Allerlei geralli- het nu partij trekt voor de kiein- neerde katers niet afkerig van. dat ste zit daar een goed stuk zoete geld, zouden zorgen, dat er steeds wraak in. Zo komt de kleinste zulke films en verhalen waren. Sta- tussen de belangen van de grote pels en stapels. Aldoor weer andere ren als tussen twee vuren die het met altijd dat eendere waarvan, die behoorlijk kunnen schroeien, poezen geen genoeg konden krijgen. Ual_.f. Net als au de buÜrvrouw die ver- Tegehjtertud beleeft het dife- standig is en overal raad op weet, wftls noe de twee anderen gemene zich door niemand laat bedotten, ge- zaak maken, het plagen en buiten vangen wordt door de boeken van sluiten. De ouders nemen het jong- het uitleen-winkeltje verderop. Boe- ste kind dan ook permanent in ken over rijke erfdochters, avontu- Bescherming tegen de anderen. Van de mensen naast ons kende ik voor kort alleen het ondergoed, want ren, koetsen, villa's en paarden, die Hier schuilt een gevaar. Uit grotere dat hangt elke Maandagmorgen. als ik, net uit bed, naar buiten kijk, aan de ze huurt voor een dubbeltje per gezinnen ontwikkelen de jongste lijn. Weer of geen weer.'om half acht, om zeven uur: 't is er altijd. Hemden week en waarnaar de vraag volgens kinderen zich dikwijls tot zwakke, - de winkelier „enorm" is. Ze zijn bij- slappe volwassenen, die de ouder- na even begeerlijk als de verhalen ijjke bescherming in hun leven niet {K7..T te- h.Aftn Kaf en ponnen waarvan je zou kunnen denken, dat ze niet meer bestonden, maar blinkend vau helderheid in die grauwe, winterse morgens. De broe- - - - me ken zijn met de hand gebreid en heus niet uit anderhalve knot, „Ik zit Jzf JU meer kunnen missen en daardoor er net zo lang aan als aan een trui," zei laatst die buurvrouw, met wie ik opeens een beetje intiem geworden ben. Ze as van het slag waarvan wel nen en de rust, dat de was in het po; beweerd wordt, dat onze maatschap- staat Nu is het gemakkelijk om handig gegoochel met de ontluiken de liefde vaak te zoetsappig om op windend te zijn, maar buurvrouw zegt: „Je denkt aan wat anders, hè?" Daarom, gaat ze ook naar films, later als volwassenen een zielig fi guur slaan. Ben andere ongunstige ontwik keling zien wij bij het kind, dat zo nii PTvm rtri ft nil 1« pmi hartwiM mSL**waarin zijden gewaden ritselen als in doordrongen werd door het „Wie pij erop drijft. Dit ts een harkerige hierover een beetje nuffig te lachen, de oude gnPOOMes en de heldin zich niet sterk is moet slim *»m" zin, maar ik heb *t ook van horen 't is onjuist ook, want als buurvrouw de oude sprookjes en de heldin zich niet sterk is moet slim zijn", dat in weelde wentelt Of waar geleden een ongenietbare, lastige, brutale zeggen, 't Gaat erom, dat men van d'er man, en velen met hem. een Rita f orntaie zo'n vouw op aan kan r haar vljjt is Hay worth getrouwd hadden, waren met klasstek?muztek erbS' gelijk aan die van de mieren. Ze stellig de kruidenier, de slager en S^innne*. alle f -J 6 21 Üge Ze" zorgt van 's morgens vroeg tot laat al de lieden, die aan een gezin ver- „pn<.A5 LLiJ? I» hJa»* ril» riit site. nuwpa n 1S' morgens vroeg in de avond en wat eist ze eigenlijk dienen moeten, voor zich zelf? Een kop koffie* om elf uur en de hun trek gekomen, jaar in, jaar uit schoen wrinet Maar als het waar is dat de vrouw scii°lr3. Trm*ï- zenstad. weten de lieden die dit alle maal in elkaar zetten, waar Voor ouders die met inzicht wil- len opvoeden drukt de verantwoor- t Zit hem in die vensterbank en delijkheid voor de opvoeding van -- - --- t rjpjj. in Qie veUaierDBnR en »uv» uc vuvuci voldoening dat Zondags het huis het meeste met de poes gemeen eigenlijk ook daarin weer niet alleen, drie kinderen even zwaar straalt van de reinheid, de regelmaat, heeft, moet ze m zo o mierenieven Wat glorie als de kinderen mee uit wandelen gaan op glanzende sehoe- toch wat missen. Buurvrouw beweert van niet en ze ziet er niet uit als iemand, die iets tekort komt De vol doening, die het draven en werken oplevert is haar stellig liever dan het zitten in een zachte stoel, tevre- BÏBEB. die van één Op een middag zit zoontje terts- pinnend W{? J03,1? de 3?n' vej de melk, de vis. Gelijkde lieverdjes loehtelijk te schrijven, vol getallen. „Wat doe je toch" Een vraag in luilekkerland. Ach. hoe is dat: als alle poezen van de wereld van nu ai aan pas mochten gaan zitten wan- nieuwsgierig want zulk een ft neer ze de boel aan kant hadden, zou is met gewoon. Hij kijkt op noch er na honderd jaar misschien een om, zacht mompelend cijfert hf] poezensoort bestaan, bedrijviger dan door. Na een poosje roept hij als welke vrouw dan ook. Dus niet zo- gold bet een zaak van groot ge- ajs nu. -wakker worden, melk drin- wicht: „Zeg even gauw hos oud ze zijn." „Wie?" „Nou de oma's en opa's uit Am sterdam en O verveen." Ik weet het niet precies maar omdat het dringend blijkt te zun, sla ik er een slag na. De oudste blijkt de Overveense grootvader en zoontje praat geheimzinnig: „Dan zal ik maar met hem begin nen." Kwartieren krabbelt hij door. 't Zusje dat de laatste dagen haar ".clrimft'* nritrrinm wordt. T.i+. 7.net Eskimo's ontrouw wordt, zit zoet op een stoel bewonderend toe te kijken. „Mooi hè" praat ze, wij zend naar al dat gekras. Na een uur begrijp ik er niets meer van. „Wat doe je toch, joh. Waarom ga je niet naar buiten? Zoontje rekent maar aan Vier vellen zijn al vol. Eindelijk kijkt hij op, een beetje verward alsof hij te lang in de zon gekeken heeft. „Meer dan twee millioen," zucht hij voldaan. „Eventjes meer dan twee millioen, dat had ie niet ge dacht, hè?" „Hoe? Wat?" „Opa," knikt hij. „Opa uit Over- vcen. Die is meer dan twee KdV* lioen dagen op de wereld." „Nee maar," zeg ik en omdat ik over het bestaan in dagen nooit heb nagedacht, herhaal ik het ver baasd. „Nee maar „Hoe heb je dat eigenlijk uitge rekend?" Pas als ik zoontjes systeem zie, Twee jaar geleden moesten we zorgen voor een nieuwe silhouet. Nu is er wat met onze ogen aan de hand. Bij dat korte haar, zo vond men m Parijs, behoort iets dat het ontbreken van kostbare krullen doet vergeten Mond, hals, oren kun je wei versieren, maar dat gebeurt al lang. Nieuw is dit niet te noemen. „Hoe kijkt zo'n moderne wouw?" daeht men toen. „Een beetje driest, een beetje fel, nogal zakelijk, en coquet. Wacht, daarin moet ver andering komen. We geven haar een tedere, onschuldige blik met een snufje melancholie om het kruidig te maken, dan kan ze met d'er korte haren wel weer een poosje voort. Fernand Aubry, de visagist, die door z'n stelling, dat er geen lelijke vrouwen bestaan, rijk geworden is, ging op zoek naar de begeerde oogopslag. En toen hij onder de mensen nergens die tedere onschuld vond, trok hij naar de dieren in het bos. 't Hert..., kijk aan, hoe had hij dat kunnen vergeten? Hij schetste en schetste en doopte tenslotte z'n vondst het „reeën- oog" (l'oeii de bicbe). Alle mannequins van Carven, Dior, Molyneu en de rest keken op de laatste shows met die nieuwe ogen. Fernand is meer dan ooit dé man. Op de tekening ziet ge hoe het gaat. Men omlijnt de ogen aman delvormig, licht oplopend naar de buitenkant. Hierdoor krijgt men een volkomen andere uitdrukking, die heus niet alleen teder en onschuldig te noemen is. „Erg leuk, maar niet voor Holland," zei een kapper uit deze stad, die regelmatig voor z'n vak naar Parijs gaat. Er is natuurlijk wel kans dat men hieraan went, zo ging het ook met de lippenstift. "Maar daarvoor is tijd nodig en een gril als deze weet van geen tijd. Een gril heeft haast BIBEB In de film bestaat de Liefde met een grote L. Zodra de held en de heldin elkaar ontmoeten, begint er een viool te jubelen, dat is om het makkelijker te maken; nu weten ze dus allebei dadelijk: Wij zijn voor elkaar bestemd. En de zaal weet het ook; er komt nog wel een misverstand, maar och, als aan 't begin van de film eenmaal die melodie geklonken heeft, zal zij aan het eind nog wel eens dubbel zo sterk klinken en dan is alles weer goed. In het leven van alledag gebeurt er by de aanvang van een idylle eigen lijk iets dergelijks. Als het meisje en de jongen elkaar ontmoeten, begint er weliswaar niet meteen op de hoek van de straat een onzichtbaar orkest te spelen, maar dat hoEft ook niet, want ze horen de muziek in zichzelf, en er is geen publiek dat zit te kijken en denkt; Aha» beter, als we maar eenmaal ge trouwd zijn. De verloving afma ken? Nee. hii houdt toch van me, 't zou hem helemaal kapot maken en dan we hebben al een ameu blement gekocht. Vader en moeder zijn zo met hem ingenomen, hii heeft zulke goede vooruitzichten en dande ene man is niet zo anders al maar 365 bij elkaar optellen, zeventig keer lang, zie ik de fout. „Je hebt je vergist," kalmeer ik. „Ik dacht ook alKijk, hier is een nul te veel en dat eind ge tal heet vijf-en-twintig duizend, vijfhonderd vijftig, dat is nog lang geen twee millioen." Zoiets is niet opmonterend als je een uur lang hebt zitten zwoe gen. Maar dat joch, anders zo snel in rep-en-roer, zegt niets. stopt z'n potlood in z'n zak, vouwt de papleren op en kijkt naar bui ten. Pas als het zusje een beetje liefde aan hem kwijt wil, praat hij berustend, als iemand die ge goocheld heeft met duizenden 'da gen. ,,'t Wordt donker. De Woensdag is om." BIBEB Het verdere verloop van de on zichtbare muziek is, iatnmer ge noeg. niet altiid zo zoet en melo dieus als op de film. Wat vaak ge beurt is dit: Ze ziin verloofd en 't is allemaal zoooó enig: Receptie, kaartles, ca- deaux, uitkiiken naar een huis (hoewel dat laatste op de duur minder énig wordt). Ze zien elkaar iedere dag en gaan samen uit, naar de bioscoop, naar tentoonstellingen en naar kennissen. En dan is het vaak het meisje dat ontdekt, dat zii zoveel dingen mooi vindt, die hii lelijk vindt; dat zii om zoveel grappige situaties moet lachen, waar hii ernstig aan voor bijgaat: dat ziin kennissen onmoge lijk de hare kunnen worden en om gekeerd, Ze ontdekt dat bepaalde gewoonten van haar hera_ ontzettend irriteren en dat ook hii bepaalde manieren heeft waar zii regelrecht de kriebels van krijgt. Hii ziet alles uit een gezichtshoek, die de hare niet ïs, ook al doet ze nog zo haar best om het te zien als hii. Toch houdt ze van hem. maar heel erg veel met hem praten kan ze niet, er is niet bar veel contact. Als het meisje zich die dingen bewust wordt (en 't is meestal het meisje dat over dergelijke gevoe lens nadenkt) dan zou ze eigenlijk radicaal een eind aan de situatie moeten maken. Maar 't gekke is. dat ze-denkt: Och. dat wordt wel Alles, alles. alles letterlijk is een aanleiding tot geprikkeld zijn. de toekomst van de kinderen, maar ook het theezeefje en de radio en het gaat de hele dag zo door. Hadden ze maar eens eenmaal per maand een denderende ruzie, het zou te overkomen zijn. als er dan weer een goede periode volg de. maar bii deze mensen is het een kwestie van: elkaar niet kunnen verdragen. Hun melodie is niet de zelfde. het klinkt vals. zodra ze sa men zijn. 't Verstandigste wat ze kunnen doen is nog zichzelf zoveel mogelijk bewust te zijn van die moeilijkheid en een wijze van om gang te zoeken, die. zo niet harmo nieus. dan toch dragelijk en be hoorlijk is. Blijkbaar is die jubelende viool in de film nog niet zo gek: Inder daad moeten de held en de heldin in eenzelfde toonsoort door het le ven gaan. wanneer ze met een dis sonant beginnen wordt het later een radiostation met een stoorzen der! dan de andere er zal aan allemaal wel iets mankeren, ik laat het maar zo, het zal wel meevallen. Maar 't nare is. dat het helemaal nooit meevalt, wanneer het eenmaal op die manier begonnen is. Het idee van: ..Als we maar eenmaal getrouwd zijn" is een bedrieglijk baken, waarop alfveel huwelijken schipbreuk leden.' Wat zien we het niet vaak om ons heen. zo'n huwelijk waarbij de partners elkaar voortdurend schij nen te irriteren. Soms is het 20 erg. dat ftet de mensen, die op visite komen, beklemt; Als hij een mopje vertelt, zit zij er lijdend bij met een gezicht van: Dit is de vijftigste keer dat ik het moet aanhoren. Als zij over hoedjes praat, zit hij er naast als een frigidaire met het air van: Altijd weer die beuze- lingen! NORTH KANSAS CITÏ. Een geweldige brand heeft gedurende acht uur gewoed in twee grote ge bouwen van de Goodyear Tire and Rubber Cy. te Kansas City. De tota le schade wordt geschat op drie mil lioen dollar. Meer dan 80.000 bui tenbanden van allerlei soort en 70.000 binnenbanden, ter gezamen lijke waarde van 2.900.000 dollar, zijn verloren gegaan. LONDEN. Luchtmaarschalk Lord Tedder, tijdens de oorlog plaatsvervanger van de geallieerde opperbevelhebber generaal Dwight Eisenhower, is tot voorzitter be noemd van de gecombineerde mis sie der Britse strijdkrachten te Washington. DEN HAAG Het is een bekend verschijnsel, dat de werkloosheid onder de huisschilders en stuca- doors het grootst is in de- winter maanden. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting doet daarom een dringend beroep op allen, die opdrachten tot het verrichten van schilder- en stucadoorwerk geven, mede te werken aan een zodanige verdeling van de werkzaamheden, dat een te grote vraag naar deze arbeidskrachten in het zomersei zoen en werkloosheid in de winter maanden wordt voorkomen. Omdat de overheid daarbii het goede voorbeeld moet geven, zal de minister een dergeliike werkverde ling nog eens nadrukkelijk onder de aandacht brengen van de desbe treffende rijksinstellingen Verder heeft de minister mede namens de minister van binnen landse zaken op de gemeentebestu ren eveneens een ernstig beroep gedaan om van hun kant een doel treffende werkverdeling in deze geest zoveel mogelijk te bevorde ren. Advertentie (LM.) Y in cellofaan 70 ceni Het 5500 ton bruto metende Noorse motorschip ..Taiwan" od weg van Basrab naar Rotterdam en andere Europese havens is Woensdag op een rif in de Rode Zee in zinkende toestand door de bemanning verlaten nadat het bil Rocky Island de grond had ge raakt. Na het vastlopen kwam het schip op eigen kracht vlot en de kapitein hoopte onder escorte van het te hulp gekomen Engelse stoomschip Mathura nog de haven van Ras Benas te bereiken. De „Taiwan" bleek evenwel zodanige lekkage te hebben dat ruim 1 al onder water stond en de bemanrling in haar ge heel moest overgaan op de Mathu ra De „Taiwan" die in 1924 werd gebouwd en eigendom is van de reder Wilhelmsen te Oslo. deed op haar neizen naar en van de Verre Oost geregeld de Rotterdamse ha ven aan. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Gistermiddag; verdiende de Ridderzaal haar ruiterlijke naam ten volle. Verschillende landbouwspecialisten uit de Tweede Kamer bestegen het strijdros om de Paardenwet van minister Mansholt de dood steek toe te brengen. De aangevallene zeide, zieh te gevoelen als een voer man, wiens eerst geestdriftige passagiers onderweg waren uitge stapt om zyn karretje met stenen te belagen Maar terwillc van het goede doel wilde hjj met zijn „best stamboekpaard" koppig blijven voortzwoe- gen. Zo hardnekkig was hij echter niet of hij verklaarde zich hereid het voorstel tot verplichte keuring van jrereeïstreerde merries te laten vallen. Daarmee was aan het verzet ten minste één tand onttrokken Besloten werd nu, de beraadslaging met de minister voorlopig in de binnenkamer van de commissie van de landbouw voort te zetten. Anders was het wetsontwerp vermoedelijk verworpen. Ook het kruisingsverbod van ver schillende paardentypes ontmoette nJ. veel bezwaar. Zo meende bijv, de heer den Hartog (WD) dat kruisingen goede gebrulkspaarden opleverden, die voor de export best gewild waren. Ook de heer van der Wejjden (KVP) wilde zich niet door de minister aan de teugel laten leideu. In zijn. door hippische spreekwoorden aaneengeschakelde, rede bepleitte hij deze paardenkwes- tie aan het publiekrechtelijk geor ganiseerde bedrijfsleven over te la ten Van belang was, dat hij liet doorschemeren, dat zijnugehele frac tie. wellicht na enige inwendige schermutselingen, in dit opzicht ach ter hem stond. Theatraal verklaarde de heer v. d. He u v e 1 (AR) zich tot princi pieel tegenstander van deze „on duldbare vrijheidsbeperking". Hij laakte het grote aantal verboden in het wetsontwerp en betitelde de voorgestelde keuring op het exte rieur als reactionnaix; dp bloedlijn is belangrijker. Het kruisingsverbod achtte hij overbodig omdat de ken ners best weten, dat kruisingen op de duur geen goede resultaten af werpen. Als het ware motief van deze regeling wees hij aan: de paar den duurder te maken. Met verbazing bleek dr. Vonde ling (Arb.) deze felle uitval ie hebben aangehoord. Hij wees er op dat zijn voorganger er een half jaar geleden radicaal anders over had gedacht Deze herinnering was' de heer v. d. Heuvel blijkbaar zo on aangenaam dat bij, na een wijle, de zaal verliet. Intussen betoogde de woordvoerder Van de P.v.d.A., dat de verplichte merrie-keuring in Friesland bij provinciale verorde ning was ingevoerd. Zij bleek en blijkt dringend noodzakelijk. En wie nu principiële bezwaren op- roe'pt bedenke dat de rundvee- en varkensteeltregelmgen van het Be drijfschap nog veel verder gaan, Ook de heer de Ruiter (CHU) bleef in het karretje van de minis ter zitten, in de overtuiging, dat er in de paardenstapel veel „kroms" school Het is niet de bedoeling, de paarden duur te maken; Tiet gaat om qualiteitsverbetering. Het ont werp richt jzich tegen een klein Advertentie Door de aanmerkelijke uitbreiding van onze sortering tex tiel was onze huishoudafdeling letterlijk en figuurlijk een beetje in de hoek gedrukt. Hen Interne verbouwing met opoffering van ons snel buffet (overigens kunt U Uw geld tegenwoordig wel beter ge bruiken) geeft ons weer voldoende ruimte. Dit was ook dringend nodig, want onze voorraden hebben zo'n enorme omvang aangenomen dat het beslist nodig was er eens flink het mes in te zetten. Wij doen bij voorkeur geen half werk er» wij zouden ons ook wel wachten om U op Zaterdag met een pak onder de arm te laten lopen als U er geen tienlallen guldens mee kon verdienen. Een partij grote emaille pannen 24 cm in diverse kleuren v. f 6,00 Emaille steelpannen Nesten emaille pannen van 4 stuks 16-22 cm in reseda, gebiesd, on gebiesd en grijs ^34 gewolkt van f 17.50 voor Du/zen dan gebrul- ken nu Pelicsn huishoudzeep (wfj yerkochfen 60.000 sit/kiwi» In 3 dagen) en daarom gaan wij door mal deze verkoopook nu koopt U twee dubbela stukken Waarom zag U het laatste jaar nergens een aanbieding emaille? Omdat niemand U de sterk ge stegen prijzen durfde vertellen! Maar Zaterdagmorgen om 9 uur begint de speciale verkoop emaille van eerste klas fabrieken voor prijzen 40 tot 50°/" onder de normale waarde. MATHENESSERLAAN (DUKZICHTJ groepje, dat toont van fokken geen. verstand te hebben. Nadat het veto van rar. Stokvis (Coram.) door een defect aan do vers ter kmgsinstallatie was weggestor ven, zette minister Mansholt zich schrap in het zadel Hij wees er op, dat de echte deskundigen een hoogleraar in Wageningen en alte rij'ksveeteeltconsulenten de krui sing van verschillende types ver oordeelden Met kruisingsproducten kan immers worden voortgefokt- Ook de warmbloed fok kers de heng- stenhouders zijn voor deze wet. Aan de bezwaren van de koudbloedfok- kers meende de bewindsman tege moet te kunnen komen door de geregisteerde merries van keuring vrij te stellen Voor het overige is de keuring echter noodzakelijk. De zaak loopt met goed. De Kamer zou een zware verantwoordelijkheid op zich laden door de landbouw op dit punt de middelen te onthouden om vooruit te komen: het voorstel immers beoogt de qualiteit ven de paardenstapel te verbeteren. En dit is van groot economisch belang Er ziin 330 000 paarden in Nederland: alle ingepolderde gebieden zijn nog niet voldoende om deze te voeden. De materie achtte minister Mansholt van zo groot gewicht, dat hij meende, niet te mogen wachten tot dat er een publiekrechtelijk bedrijfs orgaan komt, dat deze regeling ter hand kan nemen Nadat hij aldus diverse hinder nissen had geattakeerd. werd de be raadslaging op voorstel van de voor zitter. geschorst Gepensionneerden kunnen wachten (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het wekelijks vragenuurtje in de Tweede Kamer hebben de heren Stapelkamp (ar) en var> Sleen (pvda) benut door de, lijdensgeschiedenis der gepension neerden weer eens op te halen. Eerstgenoemde vroeg aan^,minister Teulings of reeds besloten was de 5 toeslag ook aan deze,.groep toe te kennen, op gelijke wijze ais dit* voor de noodwet ouderdomsvoor ziening is voorgesteld. De tweede herinnerde aan zijn motie'plus amendement anno 1948 tot verho ging van het basispercentage van 25 tot 35 en drong er op aan, dat de in uitzicht gestelde regeringsnota dat de aard van het pensioen recht nu eindelijk eens zou verschijnen. Minister Teulings antwoordde, zich verzet tegen het verstrekken van een 5% toeslag op overeen komstige wijze als dit voor de noodregeling ouderdomsvoorzie ning geschiedt. De pensioenverde ling zou daardoor principiële wijzi ging ondervinden en niet steeds ten voordele van de betrokkenen. Des- nietttemin overweegt de regering in hoeverre aan redelijke verlan gens van de gepensionneerden kan tegemoet gekomen worden: daarbij zal uiteraard de toestand van s-rijks schatkist in het oog gehou den moeten worden. Zij betreurt intussen de opgetreden vertraging, doch, zo verzekerde minister Teu lings. zij streeft ernstig naar de spoedige indiening van wetsvoorstel of nota tot verbetering van de si tuatie. Gevraagd naar het noemen van een streefdatum, antwoordde de be windsman. dat hem dit onmogelijk was. Zou hij immers meedelen, dat de indiening voor Pasen of de grote vacantie te verwachten viel, dan zou daarmee worden vooruitgelo pen op overleg binnen het kabinet, waarop hij nog is aangewezen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Voorzitter Kor- tenhorst deelde gistermiddag mede, dat het vertrouwelijk karakter van de nota, welke de Tweede Kamer over de inpolderingsplannen van het IJsselmeer van minister Spitzen had ontvangen, was opgeheven. Enigszins verontwaardigd snelden de heren Posthumus (pvda) en En- gelbertinck (kvp) naar het spreek gestoelte om te protesteren tegen de geheimzinnigheid, waarmee water- sta at" zijn plannen omkleedt. In middels was immers een persbe richt verschenen over een aanbe steding in de polders, terwijl de Ka mer de mond was gesnoerd. De he ren meenden, dat hierdoor het voe ling houden met de publieke opinie werd bemoeilijkt De heer Engel- bertink deelde voorts mede, over deze kwestie vragen te zullen stel len aan minister Spitzen. De voor zitter beloofde deze bewindsman met het gevoelen der Kamer in kennis te zullen brengen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3