D oorzaak van verbreide tuberculose in Sowjet-zone Zware taak volbracht ILLEGAAL OP REIS DOOR OOST-DUITSLAND SOMBER BEELD Publiek vraagt zich af of liet bij de neus is genomen tp H H (B na Belgische Koningskwestie door alle partijen verknoeid (j Vijftien tot twintig procent dei' kinderen besmet Strijd wordt uitgevochten met gemeenschapsgeld Ook Katholieken hopen op een aftreden van Leopold Zaterdag ia Maart 1950 A AN de vooravond van prins L 1 Bernhards terugkeer in het va derland van een rondreis door Mid den-, Zuid- en Noord-Amerika, past een terugblik op hetgeen deze grote tournée van zulk eon hoge vertegen woordiger des lands voor Nederland heelt betekend en stellig nog beteke nen zal. Op 2 Januari vertrok de Prins met het vliegkampschip „Karet Doorman", begeleid door een smal deel van onze marine, uit Rotterdam. Hij bezocht Porto Rico, Aruba, Cura cao," St. Eustatius en Saba, waar door het onstuimige'weer de landing heel moeilijk was. In Venezuela ontving hij de pers en gaf uitvoerige inlich tingen over het herstel van Neder land en de Nederlandse emigratie- politiek. De Curacaose en Surinaam se handelsdelegatie vond door dit be zoek haar pad zeer geëffend. In Su riname bezocht de Prins ook de die pe binnenlanden, tochten, die per auto, trein en zelfs per korjaal, de Surinaamse kano, o.a, naar de goud mijnen voerden. In Brazilië heeft de Prinsde eeuwen-oude banden tus sen. dit land en Nederland nauwer aangehaald. Op een persconferentie heeft de Prins de Brazfliaanse jour nalisten degelijke inlichtingen ver strekt over de economische vraag stukken, waarvoor ons land zich ziet gesteld, en gepleit voor Nederlandse immigratie van boeren. Behalve in het Frans en het Engels beantwoord de prins Bernhard verscheidene vra gen in een daartoe' zorgvuldig ge leerd Spaans. Wat de pers zeer voor hem innam. Over het bezoek is zeer geestdriftig geschreven, in Mexico heeft de Prins voor de radio gesproken; zün contact met de jour nalisten daar heeft Nederland een tot dusver ongekende publiciteit in de Mexicaanse pers bezorgd. In de Verenigde Staten heeft president Truman de prins ontvangen; bezoe ken aan industrieën versterkten be staande contacten of legden nieuwe. In Canada waren het Nederlandse emigranten, die de Prins ontvingen i als een persoonlijke groet uit het moe derland. Het bestek van een artikel als dit laat niet toe, alles, wat Prins Bernhard tijdens deze reis voor ons land heeft nagestreefd en bereikt, recht te laten wedervaren, maar zon der de geringste overdrijving kan worden vastgesteld, dat hij bergen werk heeft yerzet. A* ANGEBOREN beminnelijkheid en een groot aanpassingsvermo gen stempelen iemand reeds tot een. goed vertegenwoordiger van zijn land, maar lot de geestelijke bagage van. Prins Bernhard behoort meer. Gebleken is, dat de Prins deze grote reis degelijk en intelligent heeft voorbereid. Zijn kennis van de vraagstukken, die hij in de bezochte landen heeft ontmoet, heeft velen, geïmponeerd. Vooral dp. economisch gebied bleek de Prins zeer goed te zijn geïnformeerd. In Suriname stel de een deskundige inzake de rijst bouw de vraag, of de Prins zich in de problemen daarvan had gespecia liseerd; met zóveel kennis van gaken voerde Prins Bernhard het discours. Vooral wat betreft de goede vej> standhouding tussen Nederland ener-, de Antillen én Suriname an derzijds, kan de betekenis van het bezoek van-de Prins der Nederlan den niet te hoog worden aangeslagen. In de binnenlanden van Suriname, ■waar de een al tot de ander had ge zegd: „Hier zal de Prins wél niet komen!", is door dit bezoek mééi goedgemaakt,-<(dan iemand anders, •wat 'hij ook aan beloften meebracht, had kunnen bewerkstelligen. In de Zuid-Amerikaanse landen, Mexico, de Verenigde 'Staten en Canada is deze rets voor ons land- propaganda op het hoogste,,plan geweest dank zij de overgave, waarmee Prins Bernhard zich aan deze zware taak heeft gewijd, /-ƒ ONOER, ondervoedingtuberculose, ondermijning van de godsdienst, geestelijke dwang. Dat is het sombere beeld dat de Deense journalist Henrik BondeHenriksen schildert in zijn derde artikel over de Sovjet-zone van DuitslandBonde—Henriksen maakt met hulp van relaties in Westers georiënteerde Oostduifse verzetskringen een illegale reis door de Russische zone. Hij vertelde zijn wederwaardigheden reeds in twee artikelen in ons blad. Er volgt nog een slotartikel. Dit zal gaan over de oppositie tegen het communisme en de moei lijke omstandigheden waaronder zij voortlèeft, de terreur van de „Volkspolizei' en de mannen die naar men in de Russische zone ver wacht, over enige tijd door de Rus sen naar voren geschoven zullen worden DE PRINS was reeds bij sijzi ver trek in een niet. al te goede lichamelijke conditie.; De tournée zelf is, naar .wie haar- meemaak ten rapporteren, onménselijk-ver moeiend geweest. Met groot begrip heeft de Prins' zich telkens aange past aan een 'ander geestelijk kli- maat, om van de slopende aanpas sing aan de snelle wisseling van telkens een ander meteorologisch klimaat nog maar te zwijgen. Toen Prins Bernhard, lijdend aan influen za, eindelijk móést rusten, slaagden de artsen er niet in, hem langer dan één da? te bed te houden. Hij be schouwde zijn reis als- eenplicht jegens zijn land. Gezien de voortreffelijke en ge- tr. ,)we wijze, waarop, hij zich van die zelfgekozen plicht heeft gekwe- ien. is ons land hem grote dank ver schuldigd. Het moge Prins Bernhard tot voldoening stemmen, dat onze Rijksgenoten in de West met grote waardering op zijn bezoek en de bete kenis daarvan kan terugzien en dat hij de naam van Nederland heeft hoog gehouden in landen, waarmee het onderhouden van de beste betrek kingen, voor ons land vooral in de huidige omstandigheden een levens belang is van de eerste orde. Rood Chini-.zet Engeland onder druk LONDEN De Chinese commu nisten. hebben Groot-Brittannië doen'wéten, dat zij verlangen, dat dit land hun aanspraken op een ze tel in de Veiligheidsraad van de V.N, 'steunt. De Chinese communisten dreigen dat er anders geen voortgang He- maakt zal kunnen worden met da bevestiging van volledige diploma tieke betrekkingen tussen beide landen,' In de Arnhemse parken Sonsbeek en Zijpendaal wordt druk ge werkt aan, de gebouwen, die de komende grote tentoonstelling Mijlpaal 1950 zullen huisvesten De foto toont de hoofdingang tot. net tentoonstellingsterrein. Nederlandse leden Europees parlement aangewezen DEN HAAG De Staten-Gene- raal hebben aangewezen als Neder landse vertegenwoordigers in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Burdpa voor de gewonè zitting 1950, welke op 19 Juli te Straatsburg zal worden gehouden, de heren Van dë Kiéft (PvdA) en Kersteng (KVP), leden van' de Eer ste Kamer, en Serrarens (KVP), Van der Goes Van Naters (PvdA), Bruins Slot (AR) en Korthals Altes (VVD), leden van de Tweede Ka mer. Als plaatsvervangende ver tegenwoordigers treden op de heren Beaufort (KVP) en. Rip (AR), leden van. de Eerste Kamer, en mej, Klompé (KVP), alsmede de heren Burger (PvdA), Schmal (CHI7) eiri Ruijgers (PvdA), leden van de Tweede Kamer. De vertegenwoordi gers zullen, evenals vorig jaar, ver gezeld worden door mr M. F. F. A. de Neree tot Babberich, commies griffier bij de Tweede Kamer, die onlangs werd aangewezen- als ver tegenwoordiger van het secreta- DE TREINEN die uit de-Weste lijke zones komen, vormen een dankbaar object voor de honge rige kinderen. Met grage handen nemen zij de gaven van de pas sagiers in ontvangst. WAT VOOR WEER? Tijdelijke opklaring Het weer in ons land uiordt thani geheel bepaald door enkele randsto- rtngen, die om het uitgestrekte lage drukgebied op de Oceaan trekken. Deze storingen bewegen zich met de zuidwestelijke luchtstroming in de richting van Wast-Europa en geven in omze omgeving vooral aanleiding windL arbeiders hier niét aan te pas komen. winden. Het weer vertoont daardoor D c]jsntèip bestaat alleen uit tarten O NZE reis door de Russische zone van Duitsland bracht ons naar een stad in de provincie Mecklenburg", waar Heinz, mijn begeleider, mij in contact bracht met een pastoor. Deze toonde mij zijn kerk. Die was groot en indinkwekkend, maar het was er ijskoud. In de oorlog waren de vensters vernield en de kerk kreeg, geen materiaal om nieuwe vensters in te zetten. Wind en regen hadden vrij spel op het altaar. Ook de banken waren verweerd. Gedurende een strenge winter kon de kerk niet gebruikt worden. Vaak werden eigendommen van de kerk gestolen die geen financiële waarde hadden, maar die voor de gelovigen een geestelijke betekenis hadden en niet gemist kon den worden bij de kerkdiensten. Er was geen twijfel aan, dat dit het werk van de communisten was. De politie legde bij haar nasporingen een duidelijke onverschilligheid aan de dag. Ziekenhuizen hebben groot tekort aan instrumenten Zijn grootste probleem was de jeugd, vertelde de pastoor. Het was hem toegestaan, godsdienstonderricht te geven na schooltijd, maar dat was niet gemakkelijk, omdat de natuur- kundeleraar in de school verkondig de, dat er geen God was en „de pas toors slechts een overblijfsel uit de kapitalistische tijd waren." Gesprekken met huisvrouwen en moeders draaiden steeds om de zorg voor haar kinderen. Die kregen on voldoende t« eten, en er was een schrikbarend tekort aan schoenen, zodat ze een gemakkelijke prooi vormden voor epidemieën. In vele woningen heb ik ondervoede jon gens en meisjes gezien, die tubercu lose hadden. De rantsoenen De rantsoenen in Mecklenburg be dragen voor volwassenen per dag 400 gr, brood. 30 gr. vlees, 35 gr. bloem, 15 gr. vet, 25 gr. suiker. 30 gr. jam. Kinderen tussen negen en vijf tien jaar krijgen 10 gram vlees min der, fi gr. yet en 10 gr. suiker meer. Bovendien krijgen ze een kwart liter taptemelk per dag. Kinderen onder de vijf jaar krijgen een halve liter volle melk en 20 gr. boter in plaats van vet, -Tuberculeuzen krijgen eed kwart liter melk per dag en boven dien per maand een pond boter. Zwangere vrouwen krijgen een liter taptemelk per dag vanaf de vijfde maand. Dit alles echter onder voor behoud, dat ze het geld er voor heb ben en de winkelier het heeft, want ook dat laatste is niet altijd het ge vat// Buiten de bonnen om kan men echter kopen wat men wi! in de zo genaamde „H.O- Geschafte". Dit zijn. speciale winkels, die. het eigendom zijn van de staat, waar tegen hoge prijzen (een pond boter voor 20 mark), de zeldzaamste artikelen te koop aangeboden worden. Een soort door de staat gedreven zwarte han del dus. Onnodig te zeggen, dat de EEN BEELD ALS UIT DE HONGER WINTER. Hoetoei het oostelijk gedeelte van Duitsland rijfc is aan kolen, heerst er toch groot gebrek aan örandstoj. 's Nachts trekt de bevolking de bossen in om clandestien bomen te zagen. nigingsmiddelen. In Saksen, waar zich uraniutnmünen bevinden, heeft ongeveer 30 van dc hele bevol king tuberculose. Moderne sanatoria zyn er niet. De ziekenhuizen hebben een groot tekort aan instrumenten, vooral aan Röntgen-apparaten. In Jena wordt in beperkte mate penicilline ge maakt. Een dokter vertelde me ech ter, dat, toen hij in een geval van zware longontsteking een paar am pullen penicilline nodig had. de bu reaucratie de verzending zo lang op hield, dat de patiënt al gestorven was toen de penicilline aankwam. Ook met eon medische student heb ik gesproken. Hij vertelde, dat hij lid van de „socialistische eenheids partij" was geworden omdat hij an ders geen kans had op een studie beurs. „Mijn moeder is weduwe. Zij heeft een pensioen van 52 mark per maand. Ik krijg van de staat '150 mark per maand. Vijftig mark stuur ik naar huis. Mijn kamer kost 30 mark, gas en licht vijf mark. verwar ming 10 mark. Een abonnement op de centrale gaarkeuken voor studen ten kost 20 mark. Toen ik achttien jaar was moest ik soldaat worden. Wat vrijheid bete kent weet ik alleen uit de boeken. Wat heb ik voor toekomst? Naar West-Duilsland vluchten als ik ov.er een half jaar afgestudeerd ben? Daor kan ik alleen maar een van de 18.000 werkloze artsen worden. En natuur lijk wordt mijn titel daarginds niet erkend. Hoe kan het ook anders bij de wetenschappelijke standaard die hier aangelegd wordt. Het wordt hier steeds erger. Een communist kan hier zo van de straat in een cursus stappen, die hem in een paar maanden klaar stoomt voor de universiteit. Dan kan hij medicij nen of een andere wetenschap ga&n studeren." World copy right by' Centropress lo - Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden. West-Duit;,'and weer in Rijnvaartcommissie BONN West-Duitsland heeft een uitnodiging van de geallieerde Hoge Commissie aanvaard, om weer toe fce treden tot de controle-CDm- missie voor de Rijnvaart. Daardoor zal West-puitsland met de andere oeverstaten zijn stem kunnen laten horen bii de regeling van het Riin- verkeer. Tot dusverre werden de West-Duitse belangen door de Hoge Commissie behartigd. De West- Duitse regering weet evenwel nog niet. of Duitsland in de commissie een gelijkgerechtigde status zal krijgen. een wisselend karakter niet nu dan buien, -terwijl ook flinke opkla ringen voorkomen. Op de oceaan treffen ten zuiden van New Foundland reeds een volgende ac tieve depressie aan, die zich snel naar het oosten beweegtj. Tussen het langgerekte lagedrukgebied, waarvan het centrum vanmorgen ten westen van Schotland lag en deze nieuwe depressie, bevindt zich een zone met hoQere barometerstanden. Aangezien dit gebied in de loop van Zondag ook tot ons land doordringt, bestaai riaat-generaal van de Raad van de mogelijkheid dat morgen een tij Europa in Nederland. I delyke toeersuerbetering optreedt. De clientèle bestaat alleen uit leden van de nieuwe bevoorrechte klasse; de goedbetaalde partijfunctionaris sen. Geen moderne sanatoria Dokters wezen mU op de wijdver breide tuberculose onder de kinde ren. Over de hele zone genomen wordt het aantal slachtoffers op 15 tot 20 van bet totaal aantal kin deren. geschat Het is moeilijk de woningen helder te houden, want er tekort aan zeep en andere rei- MARGARINE-OORLOG GAAT NU PAS BEGINN (Van onze landbouwredaoteur) ROTTERDAM, Het einde van de margarine-oorlog is voorlopig nog- niet.in zicht. Het lükt er eerder op, dat hij pas goed gaat beginnen, nu ook enkele nieuwe en goedkope merken het publiek worden aange boden. De margarine waaraan vitamine A en D is toegevoegd, blijft op haar oude prijs van 34 cent per pakje. De fabrikanten hebben de win keliers deze prijs bindend voorgeschreven, zij die er zich niet aan hou den, worden van leveranties uitgesloten. Voor de goedkope margarine hebben de fabrikanten een consumentenprijs van 30 cent geadvi seerd; het is de winkeliers dus niet verboden beneden deze pr«s te verkopen; enkelen doen dit ook, zelfs voor 25 cent per pakje. Er zitten aan deze margarine- oorlog een paar opmerkeliike kan ten. De margarine wordt door de overheid nog steeds gesubsidieerd met 25 cent per kilogram, Iedereen meende, dst dit beslist noodzake lijk-was, om de margarmefabrikan- ten in staat te stellen hun product voor f 1.36 per kg aan het publiek te leveren. Ssl' 5 - Toen in het voorjaar van 1949 de regering de vitaminering van mar garine niet meer betaalde, zeiden de fabrikanten dat zij deze kosten (maximaal 3,5 cent per kg) niet voor eigen rekening konden nemen als de margarineprlJs niet met een geliik bedrag mocht worden ver hoogd. Sinds 8 .Maart is echter gebleken, dat de fabrikanten de vitaminering zelf wé] kunnen betalen. Stellig gaat dit ten koste vafi hefc grootste deel yan hun winst. Dat zii echter met verlies werken liikt niet waar schijnlijk. Het mag immers uitge sloten worden geacht, dat zii straks, wanneer de concurrentie strijd is geluwd, de vitaminering ongedaan zouden, kunnen maken. Het onvermijdelijke gevolg zou dan ziin. dat de regering haar subsidie met 3,5 cent dot kg gaat verlagen. Ook is het niet aannemelijk, dat de regering bereid zou ziin de mar- garinepriis te verhogen. Het staat natuuriïik vast dat de fabrikanten, alvorens niet de concurrentie te beginnen, deze kant van de zaak hebben overwogen. Nu zou er voor de consumenten alleen maar reden zijn deze marga rine-oorlog met belangstelling te vol gen, ware het niet, dat bij. voor een deel wordt uitgevochten met ge meenschapsgeld,n.1. met de over- heidssübsidie van 25 cent per-kg., die de consumenten gezamenlijk In de vorm van belastingen opbrengen. Onder deze omstandigheden Is het begrUpeljJk, dat het bnplick zich begint af te vragen; hebben dB margarinefabrikanten ons tot 6 Maart 1950, bü ©en wekelijks verbruik van 2400 ton margarine, voor 84.000 per week fijj de neus genomen? Het lijkt er veel op; want was het eerst niet mogelijk de margarine goedkoper te produceren dan 1.08 per kg. (fabrieksprijs)mi blijkt, dat de fabrikanten de vitaminering h 3,5 cent per kg. ook nog kunnen betalen.. Hieruit kan toch de conclusie wor den getrokken, dat de subsidie 3.5 cent per kg. te hoog was. Het is al thans niet bekend, dat de regering de grondstoffenprija voor de marga rine-productie heeft verlaagd. De margarine-oorlog wordt ook in de hand gewerkt door de 20 tan mar garine, die iedere fabrikant weke lijks. mag maken bóven zijn In. de margarine-conventie vastgelegde hoeveelheid. In Nederland zijn zes tien margarinefabrikanten, die een onderling overeengekomen percen tage van de binnenlandse margarino- behoefte produceren. De grootste fa brikant levert hiervan 74 of 1.85 millioen kg. per week, de daarop vol gende 8" of 200.000 kg. Voor de overige veertien is de resterende 450.00G kg. bestemd. Een ietwat on« gelijke verhouding dus. g Onder de kleinste fabrikanten schijnen er te zijn, die krachtens dc conventie slechts 600 kg. per week mogen produceren. Niettemin is ook de laatste bóven hun 600 kg. een we kelijkse franchise toegestaan van 20.000 kg. De bedoeling hiervan is, dat dc fabrikanten met deze extra- iroductie dé mogelijkheid hebben ;un omzet, tevergroten. Het gevolg is echter, wan neer zij alleen van de toegestane franchise volledig gebruik tnakeri, dat per week 16 maal 20 ton is 320.000 kg. margarine boven de bin nenlandse markt zweeft, waar eigen lijk geen vraag naar is. Dat deze res pectabele hoeveelheid een zware druk. vooral onder de huidige om standigheden, op .de prijzen kan uit.* oefenen, is duidelijk. De koningskwestie in België is door alle partyen grondig verknoeid. Deze aangelegenheid had, voor de rust van het land, onmiddellijk na de bevrijding van de koning geregeld moeten worden. Even onzeker en stuntelig echter als de poli tiek van de Belgische regering na de capitulatie van Mei 1940 geweest is, zo was zij het ook weer in 1945. Weinigen van de hoofdpersonen, onverschillig of zij later al dan niet te Londen terecht kwamen, worden gaarne aan hun beleid in de voorzomer van 1940 herinnerd. Men maakt elkaar daarover nu verwijten, over en weer. Men zou heter doen die te laten rusten. Er zyn grote fouten, op verkeerd inzicht en,niet op kwade wil berus tend, doof beide partyen begaan. Zij zjjn niet de ware achter grond van het geschil, zy vormen alleen maar materiaal in een discussie, die rijkelijk onverkwikkelijk is geworden. Zeker, er is in de strijd allerlei tegen de koning en zyn omgeving aangevoerd, dat onprettig aandoet; niet eehfcer van dien aard, dat zyn voornaamste bestrijders daarvoor Leopold zouden willen disqualificeren. 'Daarom is het te ongelukkiger, dat in de strjjd dergelijke dingen omhoog zijn gewoeld. Geen goed vooruitzicht voor rustig bewind In waarheid staan de strijders in het katholieke en in. hel libero-so cialistische kamp niet zover uit el kaar. Dezer dagen ias ik in een' Belgisch blad: Als politieke tegen standers nu erover in gesprek ra ken. laait onmiddellijk een opge wonden discussie op. Maar na 5 mi nuten praat men weer kalm en ver standig. en blijkt .men het niet eens -door Dr. M, v. Blankenstein zo erg oneens'te zijn. Niet lang geleden bevond ik mij in het gezelschap van enige hoofd figuren uit het katholieke kamp. mannen die tot België's voornaam ste staatslieden gerekend worden, ïn volle overeenstemming zei men mij het volgende: ..Dat wij op de terugkeer .van.de koning staan.is. omdat men van zijn aftreden een politieke eis heeft gemaakt. Voor ons is het een principieel punt. Wij kunnen niet toelaten dat de socia listen het weggaan van de koning afdwingen, omdat daarmede het beginsel zou hebben gezegevierd, dat dynastieke kwesties door een Parlementaire meerderheid van het PRINS BOUDEWtiïN Zal hij straks koning zijn?. PAUL HENRI SPAAK „Ondanks alles monarchist, maar..." ogenblik zouden kunnen worden bedisseld. Deze keer gaat het enkel om de persoon van de koning. De socialisten ziin mdnarchistisch.Maar wordt de koning zo weggedrongen, dan is een precedent geschapen en als de anti-monarchistische .stro ming in de partij weer de over hand kreeg, tegen de dynastie als zodanig kan worden gebruikt. Daarom laten wii dé koning niet los. Wii hopen echter vurig dat hij zelf zo verstandig zal'zijn.' onmid dellijk na zijn volledig herstel in eer en waardigheid, af te treden." Dit was niet bedoeld als een con cessie aan de tegenpartij. Men meende dat de persoonlijkheid van Leopold, door zijn autoritaire nei gingen en ziin gebleken toeganke lijkheid voor constitutioneel onver antwoordelijke raadgevers, geen goed vooruitzicht bood op een rus tig bewind.' België is een land dat reeds voor de oorlog zeer moeilijk te regeren was. De parlementaire machine PIERLOT „In geen geval een precedent/*,-J ziin tegenstanders In de Belgisch® politieke wereld ook zéker genoe gen nemen als zii zelf zich niet reeds ïn een dwangpositie bevin den door de geesten, die zij hebben opgeroepen. De zaak is grondig verknoeid. Ik vertelde reeds.'hoezeer het stand punt van de katholieke leiders voortsproot uit principieel-monar- chistische overwegingen. Maar kon men heviger tegen deze beginselen zondigen dan dóór het al dan met aanblijven van de koning aan een referendum te onderwerpen? Men heeft dit met een constitutioneel 'sausje willen overgieten door de bepaling, dat 't referendum slechts zou dienen als aanwijzing voor da volksvertegenwoordiging, aan 'wie het laatste woord bleef. Dit omweg je verhelpt niets.'Komt Leopold, te rug dan is het dank zij het resul taat van eenstemming. _En op grond; van een' meerderheid, die aanzienlijk te klein zou zijn voor enige constitutionele beslissing. Het onbegrijpelijk hoe Leopold zelf, die toch een aanhanger schijnt van het koninklijk": recht bi! de gratie Gods. een stemming heeft kunnen aanvaarden. Nu is die stemming nog zo ongë*\ lukkig mogelijk verlopen. Had Leo pold 66. pet, der stemmen gehaald, dan zouden socialisten en liberalen hem aanvaard, hébben. Een koning.' die van de eenheid van het ypik de. uitdrukking moet zijn, kan niet bii eenvoudige meerderheid worden, gekozen. Leopold zelf beeft dat in gezien, en daarom heeft hii te vo ren verklaard, slechts te zullen te rugkeren als hii tenminste 55 pet. van dé stemmen' verkreeg. Weer een engheid van gebaar, die onge lukkig v/as. Is het verschil tussen.. 51'en 55 pet. van principieel be lang? En nu heeft''hy. maar ruim 2% percent meer gekregen dan.het door hem zelf gestelde minimum; hii is dichter gebleven bii de fatale 50 pet. dan bii de 68 die.zijn tegen standers eisten. En wat nog erger is. de stemming heeft bevestigd, dat. er ten aanzien van ziin persoon diepgaand verschil van opvatting! heerst tussen Walen en Vlamingen! De stemming ware voor hem een triomf geworden als eruit gebleken ware. dat een grote meerderheid van beide stammen ziin troon schraagt, dat hii het vereni- werkte slecht. Regeringen volgden gende element is in een, door taal elkaar in snelle volgorde op. vaak zonder dat de conflicten het parle ment bereikten! Met wijze leiding had koning Leopold veel. goed kun nen do^i. Wij weten niét van enig constitutioneel vorst in West-Euro pa, die daarbij: niet méér opbou wende tact zou hebben getoond dan hii. Ziin houdinE uit die dagen, re sultaat van een inmiddels nog ster ker aan den dag gekomen geaard heid. maken hern zelfs voor ziin verdedigers tot een^hxmder bege renswaardig koning. Men mag dan ook gerust aannemen dat het ad vies, dat hem thans door de hoofd figuren in de katholieke partij ver strekt wordt, in derichting gaat van een aftreden, zeer spoedig na ziin terugkeer. Daarmede zouden en mentaliteit verdeeld volk. Het tegendeel staat nu vast. Hij is blootgesteld aan het verwijt, voor namelijk de koning der -Vlamingen te ziin. Dit ware voor België een tragi sche situatie. als zxi niet stellig on- middelliik kon worden opgeheven, door de troonsbestijging ..van zijn' zoon. Zijn naaste: «omgeving dringt bii Leopold aan op vasthouden. Is dit verantwoord? Men moet hopen dat hii de raad aanvaard, van af te treden onmid dellijk na ziin herstel. Dit kan ech ter slechts ontspanning brengen, als het de leiders 'van de oppositie wordt meegedeeld; En deze mede deling.. is een bittere bil. 'dié door Leopold moeiliik te slikken zal zijn.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5