HET EOTTEEDAMSCH PAROOL Ook Devèze slaagt niet, wil mi praten met de koning m Koleti van de bon Raad van Europa nodigt Bonn en Saarland uit Attlee slikt nederlaag met gratie en aan De Zeeland gaat zich in Den Hoek vestigen Léon Blum overleden (nu officieel) Artikel in Nieuwe Gidswekt ongerustheid bij links KOUDE OORLOG Weinig hoop op beëindiging Crediteürenberoep van L.V.V.S. is toegewezen Daar vliegt een schotel Hogerhuis geeft ook een speldeprik Nee toch.Heus V. Vrouw-zijn een Loongrens f 4500 voor de sociale verzekering Onzekerheden bedreigen ons landbouwperspectief Op exportmarkt: groeiende concurrentie In binnenland: dalende consumptie De ANTB treedt uit de EVC ilOe Jaargang, no. 77 RedL en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonnuprijs: per week 0-32 per kwartaal ƒ4.10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Vrijdag 31 Maart 1950 Uitgave N V, De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te: Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper Prijzen zijn niet vrij DEN HAAG. De minister van economische zaken, heeft besloten de distributie en de rantsoenering van vaste brandstoffen voor huis brand en kleine industrie met in gang van 1 Mei 1950 te beëindigen. aankoop van deze brandstoffen (met inbegrip van anthraciet en eierbrike(ten) zijn van deze datum af geen bonnen of vergunningen toeer nodig. Het ligt voorsbands niet in.de bedoeling de prijzen vrij te laten- Nieuwe trucs en oude beproefde tritcs men kail ze dagelijks van smokkelaars verwachtenZo hadden Duitse smokkelaars aatt de Limburgse grens een gang ge graven onder de grens door en STRAATSBURG. Het comité van ministers van de Raad van Europa heeft besloten West-Duitsland en het Saargebied uit te nodigen toe te treden tot de Raad van Europa. De uitnodigingen zijn heden verstuurd. Duitsland krijgt de zijne via de drie Hoge Commissarissen en het Saargebied via de Franse regering, zo verklaarde d?> Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, na afloop van de vergade ring van Donderdag. •Er- «ün -geèni voorwaarden, verbonden aan-de invitaties^ behalve de aanvaarding van het statuut van de raad en de bereidheid, de bepalin gen ervan goed te keuren en na te leven. knoopt aan het lidmaatschap van West-Duitsïand in zijn onlangs aan de drie Hoge Commissarissen ge zonden schrijven. Zijn drie punten waren geen voorwaarden dóch vra gen, waarop thans antwoord is ge geven, aldus Schuman. Het is nu aan West-Duitsland om te beslis sen of de uitnodiging van da Baad van Europa aanvaardbaar is. Het comité van ministers besprak Donderdag eveneens zijn betrek king tot de consultatieve vergade ring (het zogenaamde parlement). Men was het er over eens, zo ver klaarde Schuman, dat er een ge brek was aan contact tussen de twee organen en deze situatie dien de te worden verbeterd, Deministers bestudeerden de verschillende voorstellen, die door de commissies van de assemblee en het secretariaat van de raad te dezer zake waren ingediend Schuman sprak voorts de wens uit, onofficieel de indruk te wil len wegnemen, dat dr Adenauer voorwaarden zou hebben vastge- n.E.hoop is wijd verbreid, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie, die op 3 Mei in Londen bijeenkomen, middelen zullen vinden om tot nieuwe onderhandelingen met Mos kou over een beëindiging van de koude oorlog te geraken. Hoe be grijpelijk deze hoop op ontspanning, in een verdeelde v/ereld ook is, op de feiten gefundeerd is zij niet. Want deze wijzen er helaas op (men denke slechts aan het grove Russische antwoord op dé „zeven prmten" van Achesonl, dat Moskou op het ogenblik geen vermindering van de spanning tussen Oost en West wenst. Dit betekent natuurlijk niet, dat het Kremlin de bedoeling heeft een. nieuwe oorlog te ontke tenen. Maar het wenst kennelijk wel een voortzetting van de koude oorlog. Wanneer derhalve de verte genwoordigers van het Westen in Londen opnieuw over de mogelijk- Sn het aoehlicht heid van vrede zouden 'repp.en, lopen zij alle - kans, dat zij even- als Acheson on langs onmiddellijk van agressieve plannenbeschuldigd zullen wor den. Het Kremlin, heeft voor zijn afwijzende, houding ongetwijfeld verschillende redenen. Een ervan is misschien de verwachting, dat de koudeoorlog, die de - Sowjet-Unje ongetwijfeld enige, successen heeft opgeleverd,nog verderevoordelen zal -kunnen.' afwerpeh;', Verder speelt waars chijnlijkookhét' ongetwijfeld tegen het. Westen - bestaande wan trouwen een rol.' Maarer is nog een andere oorzaak, die men in het Westen in hét .algemeen over het hoofd ziet. Het 'communisme heeft aan .de volken „der Sówjet-Uniè en der satelliet' staten nog steeds niet de ■welvaart,1, die hun beloofd was,, ge bracht.Daarvoor moet een. recht vaardiging gevonden worden. En het sprookje van een Imperialistische agressie biedt deze rechtvaardiging. Het brengen van offers en het handhaven van een ijzeren discipli ne kunnen immers gemakkelijk als nodig voor de verdediging tegen een altijd aanwezig gevaar worden voorgesteld. ^ÈII!IU!ll!aBlII!IIIIII!!!lMi3!lBUI!UIC!liIMiE;ll1llllir^' Veel bewolking Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag- avonds Zwaar bewolkt met voorna melijk in het noorden van het land plaatselijk wat lichte re gen of motregen. Matige en langs de Waddenkust krachti ge westelijke wind. Vannacht zachter, overdag ongeveer de zelfde temperatuur als van- daag. 1 April zon op 6.16, onder 39-13. maan op 17.32, onder 5.55. s (Van onze correspondent) BRUSSEL, De pogipg, die de ambitiense leider, der Belgische libera len, Albert Devèze, heeft ondernomen om op grond van een nationale oplossing der koningskwestie een kabinet te vormen, is op niets uitgelopen. Zoals kon worden verwacht, hebben vijf dagen van met een onwezenlijke hardnekkigheid gevoerde besprekingen Devèze de conclusie opgeleverd, dat een nationale veraoening niet mogelijk Is. Ook voor de „coup de theatre", die hij, tot verontwaardiging van de Leopold is ten, als een moge-, lijkheid had voorgespiegeld, namelijk de door een kabinet onder zijn lei ding uitgevoerde parlementsontbinding, is hjj teruggeschrokken. Toch be schouwt Devèze zijn missie nog niet als beëindigd, aangezien, zyn eigen partij er op heeft aangedrongen, dat hy persoonlijk de uitkomst van zijn consultaties aan koning Leopold zal voorleggen. Het was een vinnige en als door zijn nederlaag gegroeide Devèze, die gisteravond meedeelde, dat hij door de onverzoenlijke houding der katholieken alle hoop op het tot stand brengen van de nationale eendracht had moeten opgeven. Uit de mededelingen van de parlemen-. taire fracties der Christelijke Volks partij en ook uit de besprekingen met katholieke leiders was geble ken, dat zij met Devèze's oplossing niet instemden, Devèze had na deze mislukking eigenlijk de hem verleende- op dracht aan de prins-regent tèrug willen geven, maar de tussenkomst van het bureau der liberale partij had hem hiervan doen afzien. Dit bureau had, ha een 's middags ge houden bijéénkomst unaniem ook dus de Vlaamse .leden, onder streepte Devèze als zijn mening uitgesproken, dat Devèze zijn op dracht niet als geëindigd moest be schouwen, voordat hij te Pregny de koning op dè. hoogte had gebracht van het resultaat van-zijn uitge breide besprekingen. Op grond van deze aandrang heeft Devèze giste ren via 'skonings secretaris een audiëntie aangevraagd, zodat hij nu hoopt, na zijn Zondagavond ge ëindigd bezoek aan Den Haag ten spoedigste een onderhoud met de koning te. hebben. -c - „Wie zal u dan vergezellen?" werd de om: zijn. laatste loodjes dobbelende staatsman gevraagd, die veelzeggend en kennelijk mïet zeer verzoeningsgezind slechts kon antvjoordeir. „men gaat niét naar Pregny met-wie men maar wil". Inderdaad zullen 's konings raadge vers uit de cercle van. Zeeland wel reedg hun adviezen te Fxegny-heb ben 'gedeponeerd, voordat Devèze. arriveert .en, zal ook deze stap Vruchteloosiiblijven. Hét- nationale comité van de Christelijke Volks partij sprak zich trouwens gister avond al tegen dit bezoek uit, dat, naar men zei, leidt tot een nutte loos verlengen van de crisis, waar van het land met ongeduld de op lossing verlangt. Dat Devèze zal rapporteren, dat ook in de kringen van het bedrijfsleven het ongeduld groeiende is, maar dan om nu ein delijk de haarden van onrust en verdeeldheid eens opgeruimd te zien, zal te Pregny wel niet de door hem gewenste indruk opleveren. Blijven nieuwe verrassingen uit, dan zal thans een homogene katho lieke regering aan bod komen men noemt van Zeeland al als for mateur die ook een meerderheid in de Kamer zal kunnen krijgen, nu enkele Vlaamse liberalen rich uit drukkelijk als voorstanders van het beëindigen van het regentschap heb ben doen kennen. Dat eert dergelijke regering na terugkeer van de ko ning aan het bewind kan blijven, is echter onwaarschijnlijk en dan staat men. toch weer voor een parlements- gang moest eindigen in een ,is te Kerkrade. Laat ze nu net vier meter te kort geworden zijn en midden in de Nieuwstraat uit monden! Daarmee is alle moeite voor niets geweest ontbinding. De gematigde katholie ken,. die liever- geen verkiezings strijd met de koning in het land zou den. zien en-die maar liefst nu direct het parlement wilden ontbinden, hebben bakzeil moeten halen tegen over de heetgebakerde jongeren, in hun. partij. Waar dezënr'naar toe wil len. onthulde de katholieke „Nieuwe Gids", gisteren zeer. uitdagend, door te schrijven." dat' de koningskwestie maar een element in een veel groter vraagstuk is, namelijkde politieke gezondmaking van het openbare le ven door het bereiken-van de abso lute meerderheid der katholieken! (Van een onzer verslageefsters) DEN HAAG De éfdeling recht spraken. van de Raad voor het Rechtsherstel in Den Haag. heeft de circulaire, die de beheerders van LWS op 12 Januari aan de credi teuren hebben toegezonden, vernie tigd. Hef beroep, dat enige credi teuren van LWS hebben ingesteld tegen deze.'circulaire is dus toege wezen eri mr Sanders, die pleiter was, heeft rijn zaak gewonnen. De uitspraak, wérd voorgelezen door prof, 'mr Duyfjes. Het Nederlands Beheersinstituut,, is-, in de kosten van het geding veroordeeld, be groot op duizend gulden. Maak uw eigen vliegende schotels" en laat ze vliegen. Drie Milanezen hebben een metalen etensbord van ■kleine raket jes voorzien, startten het ding van Mussolini's vroegere hoofdkwartier, te Milaan, en ja hoor: op het Cavourplein liepen de Milanezen te hoop... Een proefneming dus die slaagde en die ongetwijfeld tot navolging zal loeïckett. Nieuw gebouw aan de Harwich-steiger Sedert dé bevrijding In 1945 heb ben velen zich-bezig gehouden met de vraag of de StoomvaartMij. Zeeland, die voor 1940 een dagelijk se bootdienst tussen Engeland en Vlissingen onderhield, maar na de -oorlog een dergelijke dienst vanuit Hoek van Holland begon, te exploi teren, zal terugkeren-naar de Schel- destad, of in Rotterdam, met name in Hoek van Holland, zal blijven. Door het gemeentebestuur van Vlissingen werd alles in het werk gesteld om de bron van welvaart, die de „Zeeland" ongetwijfeld voor ■haar stad. betekende, terug te krij gen en enige tijd geleden werd de kwestie zelfs voorgelegd aan de regering. Een definitieve beslissing is toen niét. gevallen, maar "het is intussen wel duidelijk géworden, dat de Mij. Zeeland voorlopig althans in Rotterdam zal blijven. Want al was in de afgelopen jaren alleen de afdeling Expeditie in Hoek, van Holland gevestigd, bin nenkort waarschijnlijk in de loop van Juni zullen ook de directie, passagcafdeling en de verschillende technische diensten die nu nog de gast zijn van de N.V. Wm. H. Mul ler Co. te Rotterdam naar de Hoek verhuizen. Begin Juni hcopt tnen namelijk gereed te komen met de bouw van ccn groot kantoren-complex dat aan de Harwich-steiger te Hoek van Holland juist tegenover ce aan legplaats van de op Engeland va rende schepen wordt gebouwd en waarin de Mij. Zeeland zich min of Voor de montage van de In sec ties aangevoerde beeldengroep dat in het midden van de gevel wordt opgesteld, is nog een klei ne roerksteiger nodig. Verder is het gebouw, dat waarschijnlijk op 10 Juni zal worden geopend, van buiten geheel klaar» De binnen- afwerking zal echter nog wel ent- ge tijd in beslag nemen (Eigen joto),. meer permanent- schijnt te gaan in stalleren. Behalve de „Zeeland" zal ook Hudig Pieters, die een Engelse spoorwegmaatschappij vertegen woordigt, in het gebouw worden gevestigd. Verder vinden de doua ne-diensten er een onderdak en het grensbewakingsdetachement van de Koninklijke Maréchaussee. Er zijn twee grote douane-hallen die samen een oppervlakte van cir ca 1000 m2 beslaan, en een modern- geoutilleerde passen-contröle, die zorgt, dat de uit Engeland gearri veerde reizigers, na hun debarkatie zonder veel oponthoud de grens- formaliteiten kunnen ondergaan en daarna via het gemoderniseerde station, in. de trein kunnen stappen. Een bijzonderheid aan dit gebouw, dat door ir S. v. Ravensteyn is ont worpen, vormt de bunker, die juist in het centrum van het 160 m. lange gebouw is ingebouwd. De grote kolos van ongeveer 5Ö0 m3 beton, een erfenis van de bezetters, kon niet worden afgebroken en daarom is het onding achter dc gevel van het pand weggemoffeld. De zetel LONDEN. Toen het Lagerhuis gistermiddag weer bijeenkwam, stond Churchill, onder toejuichingen van de banken der conservatieven, op en vroeg prémier Attlce glimlachend, of hij wellicht enige verkla ring had af tc leggen naar aanleiding van het voorgevallene van Woens dagavond (toen de regering een nederlaag leed, daar een door.de con servatieven ingediende motie, strekkende tot verdaging van het debat over benzine en. steenkool,, met 283 tegen 257 stemmen werd aangeno- inen)vlij;*-'_** was geregeld en ik zou van een ervaren strateeg als de heer. Chur chill ook niet anders hebben ver wacht. De troepen der conservatie van lagen min of meer in hinder laag (gelach bij Labour, geroep van „neen" bij de conservatieven). In het algemeen gesproken neemt de socialistische partij het standpunt in dat, nu zij de last van de regering op zich heeft genomen, terwijl ,iü; slechts ovey .egij. kleine meerderheid hr 'het Lagerhuis be schikt," zij ook .moet doorzetten. De stemming van Woensdag wordt door.de regering in geen geval als een aanwijzing beschouwd, dat het Lagerhuis haar niet langer zijn vertrouwen schenkt, aldus de mi nister-president. Churchill verwekte grote hilari teit; toen hij daarop Attlee met zijn besluit geluk wenste en gewag maakte van „de grote vreugde en opluchting, die de mededelingen van de premier in- de socialistische gelederen teweeg hebben ge bracht."- Overigens moest, de regering van Attiee gisteren.haar tweede neder laag siikken. ditmaal in het Hoger huis. Het gingbm een amendement op een wetsontwerp voor vroed vrouwen, Ook deze nederlaag brengt de Labourregering niet in gevaar, daar, het Hogerhuis, waar de conservatieven de meerderheid hebben, de regering niet ten val kan brengen. Attlee antwoordde^-- onder bijval van de banken der socialisten: „hgt is duidelijk, dat er bij de huidige 'samenstelling van het Lagerhuis alt jj dkan s :i is,, „dat de regering -bij een-; bepaalde riémming't'^e neder laag leidt. Bij de' stemming' van Woensdag was geen hoofdlijn van de régèrïngspoUtiek betrokken. Ik moet zeggen, dat alles schitterend ,gll de ellende in dit land (Haïti) is door vrouwen ver oorzaakt. Wij zijn gemïneerd, dank zij de vrouwen. Zij zijn. er ger dan mest", en dus kreeg de Haitiaanse in 1946 geen stem recht, omdat kamerlid Demes- min zo welsprekend was. Thans lopen de Haitiaansenweer storm, toont -stemmen willen ze! (Veel succes). Omdat de Tonga-eilanders van koningin Salote (Char- lotte) alleen maar cricket(t)eh en alle werk vergatents er nu een wet afgekondigd, dat de Tonga-eilanders met 2 volle da gen cricketen per week genoe gen moeten nemén, „opdat de varkens niet langer onze bana- nenoögst oppeuzelen, terwijl het volk speelt". In Bristol (Eng.) herkende George Law een. auto die hem 3 jaar geledén ontstolén wasén waaraan alles veranderd was, op een propje kauwgom, na, waarmede George 3 jaar geleden een oUelek had gestopt. VAAT AFWASSEN, BEDDEN OPMAKEN, kinderen aankle den, eten. koken, stof afnemen, kort om: :öe hele boel beredderen, ter wijl de echtgenoot in. het zweet zijns aanschijns zijn broodverdient, ai die taken van.' de vrouw des hui zes vormen die nu een beroep, ja of neen? Dat is de vraag, die de Nationale VrouwenRaad wil be antwoorden. En als het een beroep is, wat rijn dan de gevolgen ervan? Moet de vrouw dan in de ongevallenwet vallen, sociaal verzekerd worden, krachtens de bepalingen van het ziekenfondsen besluit verplicht ver zekerd worden,: en zo nog meer? Als zij geen beroep vervult, is het dan een roeping? Moet rij. (en is zij?) blij met deze dagelijks terug kerende zorgen? Acht de gemeen schap anno-1950 het zo gesteld, dat kopjes wassen en vloeren dweilen, ja. dok kinderen grootbrengen en hen ten goede opvoeden het aandeel der vrouw zijn waarmee zij zo ge lukkig en tevreden moet wezen, dat zij dit ais de consequenties van het huwelijk aanvaardt? Of is het een beroep, weliswaar als gevolg van een huwelijk, maar dan dit huwe lijk gezien als een toch ook ten dele zakelijk contract. Uit hoofde waarvan mén behalve plichten ook rechten kar. laten gelden als uit eik ander geheel zakelijk contract. F.n om het nog Ingewikkelder te maken: als wij zo modern kunnen denken, dat we de taak der huis vrouw inderdaad als een beroep aanvaarden, in wiens dienst staat zij dan? Is zij eigen baas (en daarbij denken wij aan de zich veranderen de positie van de vrouw, mede door de opheffing van de handelingson bekwaamheid) of is zij in dienst bij haar echtgenoot, of.... van de over heid? Zie hier enkele gedachten waar toe men kan komen, wanneer men de enquête leest welke de Nationale Vrouwen Raad houdt en waarbij men zich ook nog baseert op de Verklaring van dc Rechten van de mens, waarin immers is vervat, dat ieder recht heeft op sociale rechten en rechtvaardige arbeidsvoorwaar den. Daarbij doet zich de vraag voor, of vooral die laatste, die gun stige arbeidsvoorwaarden in alle ge zinnen wel is verzekerd. "Wij twij felen hieraan en denken daarbij niet alleen aan die gezinnen met „tien kinderen en meer. Velen zullen de gehele probleem stelling; „Oefent de huisvrouw een beroep uit, ja of nee?" gemakkelijk kunnen afdoen," omdat het. moeilijk is te aanvaarden, dat wat reeds eeuwen alsvanzelfsprekend wordt geaccepteerd, wel eens dubieus kan •worden. Men moet van een enquête als die van de' Nationale Vrouwen Raad ook niet verwachten datzij op slag zal leiden tot zegeltjesplak- ken en rentekaarten, loonlijsten cn üe hele rataplan meer. •Maar van betekenis is-, het, dat wij ons eens rekenschap gaan ge- ven van de vraag o f bet wel alle maal zo van zelf spréékt, dat de vrouw haar bezigheden uitsluitend con amore verricht zonder enige verzekering tegen overbelasting en nadelige gevolgen. Een figuur uit de beelden groep uan het kantoorgebotuo op de Harwichsteiger in Hoek van Hol land. (Eigen foto) van de voormalige Hafen-Anstalt doet nu dienst als bergplaats van onderhouds-materiaaL Het gebouw, dat door do firma Nederhorst uit Sliedrecht wordt ge zet, heeft een verdieping boven de begane grond en is 814 m. hoog. Met zij'n forse beeldengroepen, die boven de gevel uitrijzen, vormt het bouwwerk een waardige huisves ting voor de Mij. Zeeland. Voor Hoek -van Holland is het met het oog op de vele buitenlandse reizi gers, die vooral in de zomermaan den via de Hoek ons land bezoeken, een entree, die van grote represen tatieve waarde Is. PARIJS. Gisteren, juist tien dagen voor zin 78ste verjaardag, is In de Parjjsë voorstad Joy en Josas overleden Lean Blum, de grijze lei der der Franse socialisten. Blum werd In Mei van het .vorig jaar ern stig ziek en ls sindsdien twee maal geopereerd. Htf leed aan aderontste- king, Blum was niet slechts een voor aanstaande politicus, maar boven dien een brillante journalist en een uitstekende rechtsgeleerde. Drie maal is hij premier geweest Zijn plotseling heengaan in de middag uren schreef bij nog een artikel voor zijn blad Populaire" heeft tot ver buiten de grenzen van Frankrijk die pe indruk gemaakt. Minister-presi dent dr Drees verklaarde gisteren avond: ,.Ik heb de grootste bewonde ring voer deze man, die zo vele jaren een strijder voor het. socialisme is geweest endie .bovendien zo breed van opvatting was." Devoorzitter van de P.V.Ö.A., de heer J. J. Vorrink. zei: „Met Leon Blum is een,der fijn ste geesten van hét Europese socia lisme heengegaan! Zijn overlijden Is een smartelijk verlies." Voor een' levensbeschrijving van Blum en een beschouwing over zijn persoonlijkheid door onze Parijse correspondent, verwijzen wij naar pagina 3. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen tot wijziging van de sociale ver zekeringswetten, hetwelk ó.m. in houdt de verhoging van de loon grens van f 3750 tot ,4500 en wij ziging van het maximumdagloon, waarover ten hoogstepremie kan worden gevorderd, van f 10.-— tot ƒ.13-—.' (Van onze landbouwrcdacleur) UTRECHT. Hoewel de droge zomer van 1949 abnormaal gunstige exportkansen voor de tuinbouw bood, moest toch nog een bedrag van f 33)39.000 aan vergoeding voor doorgedraaide producten worden uitbetaald, ne grote onzekerheid, die de afzet voor tuinbouwproducten nog-steeds bedreigt, maat het noodzakelijk, dat ook voor 1950 bet stelsel van ver- goediagsprijzro voor doorgedraaide producten b!|jft gehandhaafd. Op de exportmarkten is «en toenemende concurrentie merkbaar, tcrwfól op de binnenlandse markt door de verminderende koopkracht van de consumen ten dc afzet geringer wordt. Gezien deze onzekere situatie, besloot de alge mene vergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, die gisteren in het N.V. Huis tc Utrecht werd gehouden, 7/10 van de bruto-opbrcngBt die de tuinder van de veiling ontvangt, te storten in het afzetfonds. Het voorstel van het bestuur, 1/10 van de bruto-opbrengst te heffen voor subsidiëring van het wetenschappelijk onderzoek, ont moette in de vergadering, naast veel steun, ook zware tegenstand. De tegenstanders waren van me ning, dat het Centraal Bureau zich uitsluitend met de afzet van de productie heeft' bfeziê té hóuden. De voorstanders, waaronder, de heer Boudewiiti voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie en burgemeester" Schelhaar van de Langedijk. waren van mening-, dat het wetenschappelijk onderzoek de grondslag was voor de bevordering van de afzet. De meningen bleken echter zo verdeeld .te-zijn. dat het bestuur dit-voorstel- Introk:- Tegen het voorstel van het be-; stuur, aan allé léden het weekblad ..Groenten en Fruit" van Het Cen traal Bureau van dé Tuinbouwvei lingen gratis té verstrekken, was groot verzet van dè Katholieke Ne derlandse Bóeren- en Tuindersbond gerezen.. De vier Eeestellike advi seurs van deze Bond hadden de rooms-katholieke 'bestuursleden van het Centraal Bureau schrifte lijk. medegedeeld, dat dit voorstel voor de katholieken onaanvaard baar was. Het bestuur heeft daar op. om zijn katholieke leden niet voor een gewetensconflict te plaat sen, het voorstel ingetrokken, De vergadering machtigde het hoofdbestuur een algemeen direc teur te<benoemen (de tegenwoordi ge secretaris, mr. L. Nïemöller. is voor' deze functie aangezocht), -be-: nevens een secretaris en een of meer directeuren vóór de diverse afdelingen van het Centraal Burau. Nu ten gevolge van het z.g. pro tocol van 9 Mei 1947.'de* tuinbouw- export naar België in een nog on gunstiger positie is gekomen dan voor de oorlog, heeft de vergade ring het bestuur opgedragen alles te doen om bij bet inwerking tre den van de Economische.Unie. een onbeperkte export van tuinbouw producten naar België mogelijk te maken. In zijn openingswoord tot deze algemene vergadering van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen. wees de heer Prins erop. dat de vooruitzichten voor de tuin- 'bouw voor een groot deel liggen buiten de invloed van deze organi satie. Toch z.B 1 deze ernaar moeten streven op een aantal punten in vloed uit to oefenen en wel door het aanvaarden van normale risi co's waardoor de Nederlandse, han del en tuinbouw groot ziin gewor den. Nimmer is een bedrijf of ccn bedrijfstak groot geworden door garanties en zekerheden. ROTTERDAM. De ANTB, bond van employé's in het theater bedrijf, direct na de bevrijding toe getreden tot de EVC, heeft besloten zich daarvan af te scheiden. De oorzaak van dit uittreden is gele gen in het feit, dat de belangrijke afdracht van gelden, die regelmatig aan de EVC werd gedaan, besteed werd voor het uitgeven van „Dc Waarheid", hetgeen de ANTB niet bevredigde. Men besloot aansluiting te zoeken bij eeD neutraal vakver bond. Meibezoek van Nehroe aan Indonesië DJAKARTA Omtrent het be zoek. dat de premier van India Pandit Nehroe. in de tweede helft van Mei aan Indonesië brengt, be richt het ministerie van voorlich ting, dat Nehroe per vliegtuig naar - Singapore reist; vandaar vaart bij met een oorlogsschip van India naar Priok. Waarschijnlijk zal hij met president Sukarno een tocht door de archipel doen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1