Geniet van een wolk kieviten hoog in de lucht .HET GAAT NIET OM DE PRIES, MAAR OM DE SPORT a WA A ROM DRA A GT U GEEN HOED i Heren dragen hoeden" zegt de winkelier, maar velen verkiezen blootshoofds te gaan Geniet van zon en wind ;f Trek er op uit „In veilige haven" Zeilen Rotterdamsche Gemeenschap in voorjaarsstemming Vele aantrekkelijke lentetochten staan er op het programma Spangen en OSCR tegen elkaar Interessante Zondag voor de hockeyers Zwaard van Damocles valt op Houtrust-terrein Zaterdag 1 April 1950 5 De pet in de Icncl Geef nu eens toe aan het logische, dlep-menselijke verlangen van: Ik heb zin -m'n longen eens vól te zuigen met echte voorjaarslucht. Ik wjl eens water zien met zeilen, riet, vogels en oevers - bónt - van - bloemen, Ik tuil eens een wolk kieviten kunnen volgen van horizon tot horizon, Ik wil zon en tvind op mijn huid. voelen, ik wil beseffen dat deze wereld zo slecht nog niet is. Overtuig er u van-door Hat Jaag- het zomerhuisjeskamp bij de Mo- pad met de klaphekken langs,, de Rotte-oostzijde van Terbregge tot en met de Hottemeren af, te dwalen. Enorm zijn de 'diepe polders^ naar Zevenhuizen to'e. Ver laat'v'avohds ROUTE'S DOOR DE BOLLENVELDEN flajbwotefi rojte Tramwag 5tohon ausfvfteHMrtem- Nmrdwijk Rugershoe NcDrdwijkerhou Wassenaar Beetsjoeanaland brengt ovatie aan Séretse FRANCISTOWM. Duizenden bewoners van Beetsjoeanaland brachten Seretse Khama een ovatie toen hij met het -toestel van de 'Britse regering een tussenlanding maakte te Francistown, in Beetsjoe analand, op weg naar Gabar ones, ongeveer 440 km. Zuid-Oostelijk yan Francistown gelegen. Tien jaar geleden beeft de heer, ;C. de Groot, commies bij, het Ha venbedrijf der gemeente Rotter dam, een zeer nuttig boekje sa mengesteld, dat onder de titel „In veilige haven" ten doei had. meer bekendheid té geven aan, de „Ha- venverordening Rotterdam", een 'complex van. bepalingen gericht op het verkrijgen en, handhaven van een zo groot mogelijke orde, veiligheid en netheid in de Rot terdamse haven. Thans is van de- zelfde schrijver een tweede her ziene en .bijgewerkte druk van het werkje: „In veilige haven" uitge geven, waarin wederom de talrijke •uitvoeringsvoorschriften van bo vengenoemde verordening zijn ver werkt en wel zodanig overzichte lijk, dat het met. behulp van een alphabetisch register al heel een voudig is een bepaald onderwerp te vinden. Een apart hoofdstuk werd gewijd aan. de z.g. benzinè- bepalingen. De schrijver droeg dft .nieuwe boekje op aan de nage- Jdachtenis van wijlen de heer A. Kortlandt, in leven Havenmeester l.Van Rotterdam, die in 1945 in het concentratiekamp Neuengamme overleed. lensluizen en houd heimwee naar die vrede en die rust met wat ac- cordeoumu2iek over het uvater. Fiets binnendoor naar j,. de;. hoge molens van'Delfgaüw ^gè kimt over Delft of over Berkel,terug) en zie eer.s toe hoe de boeren jeugd uit de omgeving in de schutkolk duikt en zwemt eerlijke jolijt. Ga Delft eens zien: zo vlak bij en zoveel ongerept historisch schoons, en toch verwaarlozen de niet-Delf. tenaren het maar al te zeer. Prin senhof en Nieuwe kerk, Oude Delft en Markt: in het buitenland kent men ze beter dan wij 2el£. Ga de grote rivieren op. cxploresr het eiland tot cn met Goidschalx- oord; rust uit in Rhoon onder de hoge bomen, vang nog iets op van de oude legenden van ttfssen Noord en Oude Maas, en neem een kloek besluit van „nu doorzetten tot ostvoome, Rockanje en Den Briel" het loont allemaal. Mogen we Hoek van Holland, en omgeving? vergeten met zijn zee, schepen, hoofdenstrand, kampeer- mogelijkheden en Staalduinse bos? Cirkel de afstanden van Den Brie) en de Hoek om naar het Oosten en wij komen ver achter het merk waardige Tergouw, met Haastrecht, Vlist en Schoonhoven, waar men sightseeing kan doen als ,ware men 'n Amerikaan die Marshallhulp komt brengen. En wij dan?, vragen „die van "Nieuwkoop", over de Schoanhoven.se Lek; „en wij?'* de Graafstroom en de Giessen. Ja, zij die tegen een tocht van 109 120 km niet opzien kunnen daar zelfk drie dubbel genieten, want men -is er volkomen buiten en misschien zells wel in het mooiste landelijks dat tussen onze rivieren te vinden is. Met welke uitlating de Dordtena- ren zeer in hun wiék geschoten zijn; „ontdek onze stad 'en. gij zult .smul len. Wij bieden alles voor lopers, fietsers, tfeiners*. filosofen en vro lijken." Het valt alleen maar te beamen. (Van een onzer verslaggevers) „Waarom draagt U geen hoed?" „Och, 'k weet niet „Kosten ze te veel naar Uw zin?" „Nou duur. zijm ze wel, maar dat alleen is ,'t toch niet. Tientallen, keren het zelfde vra- genspelletje- Met bekenden 'en on-, bekenden. Thuis, in de bus, ophet" voetbalveld eh in. de-_ bioscoop. En byna altijd onbevredigden antwoor den. Ja, waarom dragen-zoveel man nen ook al$ ze het. best betalen kunnen geen hoed meer? De vraag hield me bezig sedert mijn vriend de hoedenverkoper zich te genover mij beklaagde. Tot ik de diepzinnige, mét hoed, tegen het lijf liep en hem zijn me ning vroeg. „Nee maar, dat is toch zó klaar als een klontje", vond hij. „Ga mee een kop koffie drinken, dan zal ik het je uitleggen." In een restaurant gingen we voor het brede raam zitten. „Kijk", zei de diepzin nige, „de mode is niet zo maar een gril, maar de Uitdrukking van een bepaald verlangen. Heb je de nieuwste damesmodellen al gezien? Wat anders gestyleerd; maar verder is de lijn toch precies dezelfde als van zo'n dertig jaar geleden. De goeie, ouwe tijd, snap je?"' „En wat is dé oorzaak, dat zoveel arbeiders geerf pet mèer dragen? Man, daar zit de wens achter, hun maatschappelijke verheffing ook in de kleren tot uiting te brengen. Waar ze .gelijk in hebben! Maar nu die hoeden. We leven snel .tegen woordig. Tc. snel/En het bestaan lijkt al korter en vreugdelozer te worden. Atoombom, waterstofbom, straaljagers en zo. Vind jij het dan zo gek, dat een hoop mannen hun jeugd zo lang mogelijk vast willen houden? En geen hoed dragen, om dat die ouder maakt?" Ik keek haar de mannen op straat, telde de hoeden en speerdeop de ge zichten er onder naar de zekerhe den. die hun de hoed op het hoofd hielden. Van de eerste honderd mannenhoofden droegen er veertig ^een hoed. De tweede keer het er zeveni en dertig. Twee dagen later stapte ik weer bij mijn vriend de hoedenverkoper binnen. „Nu weet ik waarom je zo weinig hoeden, verkoopt", zei ik. 1 A De kinderen halen hun'.speel goed, hun meubeltjes en servies je naar buiten en gaan op een zonnig plekje in de luwte bui ten spelen." Van moeder moeten, ze echter nog wel haar jasjes aanhouden „Het is de atoombom, of de straal jager, daar wil ik af wezen". Ik ver. telde hem van mijn gesprek. Hi) luisterde met verholen nieuwsgie righeid en zei tenslotte. „Dat van die petten geloof ik graag. Wat dat betreft hebben we de hoop allang opgegeven. En: die cijfers van. jou. kloppen wel ongeveer, al zijn ze iets aan de lage kant; Begrijp jij overi gens die manhen? Zijn 2e dan alleen nog maar speelballen van hun nooit te verwezenlijken, verlangens? Met een onbedekt hoofd hou je immers de ouderdom niet tegen. Laten ze toch van de nood een deugd en een vreugd maken. En ook geen alpino petje maar een smaakvolle hoed dragen als het hoofd kaal of het weer koud is." Hij liep naar een glazen kast vol bijna onverkoopbare hoofddeksels- „Zie eens hier". Op de top van zijn ene wijsvinger liet hij een. lichtgrijze hoed ronddraaien. „Een kwieke hoed en een vlotte das bepalen vóór een goed deel de indruk,, die de man op zijn omgeving maakt.-Vraag het maar eens aan de dames. Negentig procent is pal vóór de man met de hoed. Veel gekleder, vinden ze. Een man, die de hoed ^voor haar af neemt, noemen ze pas een héér. Of Zo'n tribune langs het voetbal veld is eengruwel voorde hoé-; denmaker.: Supporters zien ge spanhen toe naar de verrichtin- gen van, hun club. Maar voor onze verslaggever staat zijn uitslag al vast 62. Zes met; en twee zon- der hóed, 't nu - zomer, winter óf lente is." jrj Verontwaardigd ging hij weer aan. het werk. Hoeden afstoffen.. .Giste-, ren belde hij me op. Hij gaat toch maar een psycholoog in de arm ne men, om hem de reclame te laten verzorgen. (Van een onzer rédacteuren! ouderwetse oer-Hollandse sport Het ruikt er naar vernis, touw en ben zinebranders in de loodsen waar de bootjes liggen. Je hebt 2e in Loos- drecht, Reeuwjjk. en Warmond en al die dorpjes-langs en bij de-grote plassen. Zo langzamerhand loopt ■het werk op een eind. De enkele we ken vorst hebben bet werk stil gelegd, en toen de dooi al weer lang in de lucht zat, zaten de waterdrup pels nog dik op de bootshuid. Pas toen de botert weer even- warm waren als de buitenlucht 'begon hgt branden, bet schrappen en schuren opnieuw. Straks als een glanzende laag vernis de sharpies, de jollen en vergróte BJVL's gloeiend bruin kleurt, als de; geurige hennep-val len en de blanke schoten van ge vlochten katoen door de blokken ratelen, gaan ze het water in. Dan zit de onderkant wèer dik in de De buitenboordmotor wordt nog eens grondig ónder -handen ge- nomen.' .y">' teer, de koperen kikkers kahtsen het zonlicht .terug, dat de. ogen er pijn „van doen, stagen zijn nageke ken en vernieuwd,' krom getrokken sluitingen zijn vervangen. Dan kunnen ze weer mee voor een seizoen. Angstig wordt er de eerste weken gewaakt tegen ieder krasje; op de wit-glimmende dek- jes van de Valken ligt een dweil. Voeten vegen voor Je aan boord komt. Maar dat mindert wel. Als eerst maar een wedstrijd is "geva ren, Het is net als met moeders schone tafellaken:- na deeerste vlek komt het er niet meer zo ot> aan. En wie kijkt er op vlekken en schrammen in de wedstrijd? Als .ic met tien boten tegelijk voor de wind bij de eerste boei komt geldt het dóórdrukken en oploeven. Maar nu wordt er nog gewerk; op de werven, in de avonden die ol wat langer worden en op Zon dagen. Er wordt" gehamerd en ge klonken, met forse streken strijken de zeilers de Valspar-lak op tic gladde delen, kastjes worden opge knapt, ogen gesplitst aan gloed nieuwe landvastjes; 's avonds than komt de naaimachine er aan te pa - zeilen nakijken cn verstellen. Straks, met Pasen, glijden over de plassen. Ook de kano's, dn- Pukkie heten of Robbedoes, twc< jongens er in met zwembroeken: de O-jollen met een eenzame zei ler hangend over de boordrand. een dik stuk touw aan de helm stok: de forse Regenbogen met hun Hollandse namen, Pipa, Jan va:i Gent, drie man er in met dikke truien; ook de statige Draken Hein Goden wind o£ Dracula, waar alleen maar heren in zeilen, witte broeken en zeilpetten zonder een smetje. Maar ook en laten we die vooral niet vergeten de Tjotters met vader, moeder en de hele fa milie er fn. Die komen op het wa ter voor de gezelligheid, de zon, de wind en een brok gezondheid. Erf die hebben vooral gelijk. Want het! gaat niet om de pries, zeggèn de Friezen. Het gaat om de sport. Zeilen, een ouderwetse, oer-Hol- landse sport. ,Tn Luxemburg is dezer dagen de In 1898 geboren Belgische kunstenaar VJen tij n Edg, van XJytvanck over leden. Na de eerste wereldoorlog week hij uit Antwerpen uit en ves tigde zich in ons land waar hij tot de groep van expressionisten' be hoorde en zeer bijzondere portretten tekende van Nederlandse schrijvers (o.a. Du Perron, Marsman, Slaucr- hoff). De leritesfeer ..is ook doorgedrongen in 't kantoortje van de Rotterdamsche Gemeenschap aan de Mathenesserlaan. Daar worden olv. de heer J. M. de Heer enthousiaste plannen voor het. voorjaar gesmeed. Op tweede Paasdag zalde Rotterdam sche Gemeenschap haar lenteprogram- ma inzetten met een excursie naar het lentefeest in de „Keukenhof" te Lis- se, waar tot eind Mei een grote nationale bloemententoonstel ling wordt gehou den. De Keukenhof is een ongerept stuk bos in het hart van de bloembollen streek. Op dit ïust- oord, waar Jacoba van Beieren eens een jachtslot heeft laten bouwen, heeft de stichting Keukenhof een. tentoonstelling van bloeiende bolgewassen georgani seerd, die niet. minder .dan 25 h.a. omvat. Het is een goede gedachte van dc Rotterdamsche Gemeenschap haar leden in de gelegenheid te stel len deze tentoonstelling te bezoeken. De R-G. heeft echter nog meer lentepijlen op haar boog. Zo zullen speciaal voor moeders goedkope len tetochten naar de bloembcllenvclden worden georganiseerd. Het doel hier van is de huisvrouwen eens voor een enkele dag of middag de beslomme ringen van het. huishouden te doen vergeten cn hen ook eor.s te laten profiteren van het voorjaar. De tochten zullen op Woensdagmidda gen worden-gemaakt. !De moeders zullen dan eventueel hun kinderen, die dan vrij hebben van school, mee kunnen nemen. Voor het gehele gezin zullen weer de bekende tochten naar de Betuwe worden georganiseerd en voorts rjn er speciale tochten naar het natuur reservaat De Beer op het eiland Ro zenburg, waar in het'voorjaar dui zenden. vogels zitten te broeden, ge projecteerd. En dan zijn er vanzelfsprekend de bekende Zalcrdagmiddagtochlen, on der meer naar Rockanje. Öostvoorne, die het lenteprogramma van de Rot terdamsche Gemeenschap voor 't ge hele gezin attractief maken. Alle tochten zullen per autobus worden germ-ckt, waarbij het de bedoeling is de mensen zoveel mogelijk natuur schoon te laten zien. De Rotterdamsche Gemeenschap treft tevens reeds voorbereidingen voor de uitvoering van haar zomer- programma, in het bijzonder waar het de vacantlebesteding betreft. In verband met de hBvententaonstelIihg Ahoy,.is voor dc ouderen sléchts een bescheiden programma opgezet t en richt het werk vóór de vacanticbe- steding zich. voor een belangrijk ge- (Van onze korfbalmedewerkér) De compétitie der Zuidhollandse eerste klas is op. een'obr-na gevild en de beslissingenv zijn reeds ge vallen. Uiteraard hebben de. reste rende wedstrijden dus weirag meer cm hét lijf. Toch mogen' we aar dige spannende wedstrijden;.tege-. moet zien,' daarverschillende ploe gen- er op" uit zijn Kun positie op ce ranglijst nog wat te verbeteren. Het Zuiden zal zich door Achilles niet willen laten slaan_ Een 'kam pioen.'mag van lager'geplaatsten geen ;partij: meer verliezen. Het zal dus wel spannen, aan de Smeets- londse dijk, want: Achilles, dat. zo midden in de ranglijst zweeft, kan aardig spel te .zien geven. Verder mogen we een felle wedstrijd ver wachten tussen Spangen en OSCR. De blauwwittenwonnen voor eni ge tijd wel, doch nadien zijn de geelzwarten opmerkelijk beter gaan spelen. Het zal ons dan ook niet verwonderen, als het tussen deze twee ploegen een wedstrijd wordt,, waarin weinig krachtsver schil te - bemerken vslt. Vicus Orientis speelt te Dordrecht zijn laatste partij van deze competitie legen Deetós. De Leid a nar en zul len voor een goed slot willen zor gen en daaromzalDeetos op zijn qui vive moeten zijn. In Noord-Holland zijn Blauw Wit en Wester kwartier weer de enige gegadigden voor de titel. Ze hebben elk na 15 wedstrijden 25 punten en a.s, Zondag zal op het Blauw Wit-terrein de beslissing kunnen vallen. Wie wint is kam pioen, maar bij gelijkspel zal een derde wedstrijd nodig zijn. Het krachtsverschil is zo gering, dat bij benadering niet is te voorzien, wie de titel zal behalen. ALO en Spangen 2 spelen voor de tweede ,k3as een belangrijke wedstrijd, want, wie dit treffen wint,_ is goed op weg zich in vei ligheid te brengen. Geniet eens van dat jon ge pluizige goed, een lammetje in een prille wei of wat zwermende jonge eendjes in een Zvyvar,.-]:' -■ .J'J deelte op het kinder- wer.k. Er zullen een dertigtal kinder; voorstellingen in di verse speeltuinen worden gehouden, waarop niet minder dan 15.000 kinderen .worden, verwacht. (Hét vorig jaar heb ben circa 10.000 kin dereu deze voorstel lingen bezocht).' De Rotterdamsche Ge meenschap zal te vens verschillende wandeltochten voor de jeugd organise ren', die onder lei ding van wandel- sportverenigingen in de omgeving van Rotterdam zullen ■worden gehouden- Op het verdere zomerprogramma van da R.G. zullen wij te gelegener tijd nader terugko men. Victor van Vriesland onderscheiden DEN HAAG. De letterkundige Victor E. van Vriesland, onze lezers wel hekend. is vergunning ver leend tot het aannemen van de hem door de Prins Regent van Bel giëverleende onderscheiding van Officier der 'Orde van Leopold II. (Van onze hockeymedewerker) Het hockeyprQgramma voor morgen biedt, een zeer grote, verscheidenheid aan .wedstrijden. Allereerst Is daar d« semi-lnterlandwedstrijd tussen de B-'elf- j*ederIa"? en België op Klein Zwitserland, waarbij we Splele van Vie- *or£a op de mlddenvoorpiaats zien opge- si!l7rj belooft een seer spannende strijd te worden daar- Aangenomen wordt dat de Belgen met een eterka ploeg zullen verschijnen, Dat enige spe lers in belde elftallen speciaal de aan dacht op zich gevestigd zullen zien in verband met de nog definitief samen te stellen A-ploesen is Wel zeker: Om de Amsterdambeker strijden tham nog een. 10-tal veronlgingen. Ook MBHC bevjndt rich daar nog bij, doch. het.riet er naar: uit dat dat niet lang meer .zal duren. Morgen reizen deRotterdam mers namelijk naar de Bekerwinnaar van het vorig jaar, het Eindhoven? HTCC .waarvan het al heel moeilijk, zal zijn te winnen. Overigens is een gelijk spel reeds voldoende om ;de Eindhove- naren uit-te schakelen; Met de Treslingbeker gant het even eens hard naar de laatste ontmoetingen, BNC de bekerhouder, speelt morgen, te gen het Delftse Hudlto, waarvan het, naar mag worden aangenomen, wel kan winnen. Van de competitiewedstrijden is die tussen Aeolus en HDS verreweg de be langrijkste. Wint Aeolus, dan ia het'in derdaad In punten gelUk gekomen mei Tempo '34 en moet «en beslissingswed strijd tussen doze plooesn gespeeld te stellén wie aan etitie mag Aeolus «en, uiterst moeilfjke partij. Voor een plsata in de 3e klasse vindt vervolgens het treffen plaats tussen BNC III, dat reedg 2 punten heeft verzameld, en Vletorla- III, dat er al 3 heeft, Victoria heeft mis schien iets betere papieren. worden om vast Dezoetwater marine is met schraphout. en bussen glanzende geurige lak bezig de laarste hand tc leggen aan haar scheepjes. 't Kan zowel Neptunus als DWS treffen Voor Rotterdam ligt morgen de grote beslissingswedstrijd op Hout- rust. Neptunus zal daar de beslis singswedstrijd tegen DWS moeten spelen met naar onze mening de minate kansen. Toch valt er weinig te zeggen van deze wedstrijd, want men kan er zeker van zijn, dat morgenmiddag niet de beste ploeg wint, maar die ploeg, welke het minst last van 'zenuwen heeft. Ove rigens kan Neptunus zich gesterkt voelqn door de grote schare Roter- damse sppporters, die naar Den Haag stroomt om daar de sympa thieke club morele steun te geven om moeilijkheden te overwinnen, waaraan zij zelf niet debet is. Niet een inzinking bij de spelers zelf, maar een verlies van goede spe lers -hetzij door overschrijving,, hetzij door mankementen heeft Neptunus gebracht, waai* het nu is en juist daaro.m is de in Rotterdam reeds dikwijls verkondigde stelling, dat Amsterdam met dc kampioenen ook de dcgradatic-candidatcn moar moét houdeni zo juist, Of het. inder daad zal gebeuren? Waarschijnlijk zou zelfs het orakel van Delphi hier geen antwoord op weten. In de tweede klasse, A spelen Overmaas en "VTJC de laatste com petitie-wedstrijd. Deze begint om half drie 's middags doordat dé le den van Overmaas eerst *6 Zon dagsmorgens een variété-voorstel ling gaan bijwonen in Palace. Dit ter gelegenheid van het 29-jarig be staan van, Overmaas pp 1 Maart. Een iets verlaat feest dus,, maar de pret zal er waarschijnlijk niet min der door zijn,-want het bestuur of dé feestcommissie heeft een paar artisten géëngageerd, die heus wel weten 'wat vermaakis. Maar dat heeft eigenlijk niets meer of weinig met voetbal te maken. Belangrijker is de tweede i B, waar Emma door een overwin-' nlng op Gouda als kampioen naar voren kan komen. De Dordtenaren' maken een uitstekende kans hierin' te slagen, temeer daar de wedloop met Excelsior wel als geëindigd kan worden beschouwd. Op Woudesteiiïi zelf komt HW op visite. Het resul taat van deze ontmoeting is gezien de laatste prestaties van Excelsior moeilijk te voorspellen evenals .dat van de wedstrijd RFC-Coal,-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5