In Rotterdam is NUTTELOOS gebouwd Gebrek aan materiaal en mensen, maar de banken bouwen Moord op Kitty van der Have if eerst nu onthuld Skelet aan Coolsingel felle aanklacht Er zijn kennelijk grote vergissingen gemaakt Ergerlijke verspilling in een tijd van nijpende schaarste gewenst m AGENDA Het feest van Koninginnedag Ware toedracht van liquidatie reeds kort na ontdekking volledig bekend Klaarheid na vijf jaar TS'iiensilaj 5 April 1950 3 (Van een oozer redacteuren) Op de Coolsingelstaat een enorm bouwskelet. Het is bijna even machtig van fassade als het Postkantoor-of hotel Atlanta, maar van binnen is het leeg, spookachtig leeg. Van buiten, op de plaats waar ramen horen te zitten' en van binnen, waar et age's en trappenhuizen horen te zijn, kijkt men er recht door heen. Het is alleen maar een geraamte, een skelet van stevige, massieve, betonnen zuilen, die gedeelten van verdiepingen ichragen. Het gedruis van de arbeid is er verstomd en er lopen geen werklie den meer rond- De lieren en hijs katrollen zijn verdwenen, evenals de bakstenen, het hout, het 'zand en al die andore grondstoffen, waarmede de. mensen-huizen en kantoren bou wen. Een hermetisch gesloten muur met een klein, onopvallend poortje beveiligt het skelet tegen ongenode gasten. Het verkeer van de grote stad raast er voorbij. Maar het skelet zwijgt en wacht gelaten met zijn hongerig opengesperde raam openingen op hen. die er weer leven in zullen brengen. Het skelet weet niets van woning nood of. materiaalverspilling. Hel weet niet eens hoeveel beton, ijzer, hout. en arbeidsuren in zijn zielloos geraamte zijn. geïnvesteerd. Het weet ook niet., dat het eigendom is van de Amsterdamsche Bank en dat daar óttiiiMM Donderdag interpelleert Dr Oudkerk (A.K.) in de gemeen teraad van Rotterdam over het langzamerhand berucht ge- Worden bouwskelet van de Amsterdamsche Bank aan de Coolsingel. Deze interpellatie is zo moge lijk nog belangrijker en drin gender dan die van enkele we ken geleden over de R.T.M. Nog dringender, omdat wyin onze stad geen enkele bfehoefte hebben aan onvoltooide ge bouwen. Het muurtje, dat om dit skelet is opgetrokken, voor spel niet veel goeds. Men kan eruit afleiden, dat deze kwes tie in een impasse is geraakt en dat afbouw op'korte termijn blijkbaar niet mogelijk is. heren zitten die heel precies kunnen uitrekenen wat al dat beton, ijzer en hout heeft gekost en hoe groot het bedrag is, dat aan de arbeiders die er werkten, werd uitbetaald. Het staat er maar, midden op de Coolsingel, in het hartje van de ver woeste. stad, ten aanschouwe van iedereen en het hult zich in een spbynxachtig zwijgen. Maar het staat ér ook als een aanklacht, als een koud bewijs van 'outieve plan ning, als een treurig toonbeeld van ergerlijke verspilling in een tijd, die om kapitaal en materiaal schreeuwt. Want zjj, die al jaren naar. een wo ning zoeken, kijken er iedere dag opnieuw in een soort machteloze verbittering tegen aan Dit bouwskelet staat aan de Coolsingel als een toonbeeld van foutieve planning. Wat men moet weten! Apothekers-nachtdienst: C. L Janssen, Swammerda.msingel 41. Bellen bij ongevalr G.G. en G. D Tuin la an 80. Telef 63290. 0 Clubhuis Ongeorgan/ Jeugd: Doele-Gebouw. Da. (beh. Do.) 1617.30 uur: 8—13 'jarigen; 19-30—21.30 u, (DL 19.15—20.45): 1421 jarigen. Toneel; 8 April, Volksgebouw. 8 uur: .Kunst na Arbeid met. ;jlet begon in een gracht". Films; Passage. Da. 2, 7, 9.30. Zo. 1.45, 4,15. 7, 9.30 u; {Do. geen voor stelling): D- onsterfelijke wals (14 jaar), Monopole. Da 2, 7, 9, Za, 2, 5, 7, 9. Zo. 3, 5, 7, 9 u: Moord te mid dernacht (14 jr.). Bijeenkomsten: 5 April, Volksgebouw, 8 uur: Ned. Ver, tot Afschaff. 'v. Alco- holhoud. Dranken en Hum. Ver bond. Voordrachtavond Cor van Beek. 5 April, Sportfondsenbad, 8 u: Zwemrevue Schied. scholen. 6 April. Passage-theater, 8 uur; Schied, Bést. Bond, Cabaret revue „De Korte Golf", Recepties: 8 April, Musis Sacrum, 35 uur: Receptie t.g.v. 30-jarig bestaan SJP.S.V. AMSTERDAM. Op de toog- dag van.de Jonge Kerk, op Twee de Paasdag te Apeldoorn zal H, K H. prinses Wilheknina tot de jon ge lidmaten spreken. Haar toe spraak zal tussen 17.15 en 17.45 uur door. het Ikor .wordenuitge zonden. Toen Koninginnedag 1949 nog maar juist achter de rng was, begon de Oranjevereniging reeds weer plannen uit te werken voor de viering van de komende verjaardag van Koningin Juliana. Ben stadse-commissie werd Ingesteld om ie onderzoeken in hoeverre er buiten de tot dusver "bewan delde paden mogelijkheden voor een intensieve feestviering lagen. Als resultaat van dit onderzoek is men thans gekomen lot een feestprogramma, dat inderdaad het beste van deze dag doet verwachten. Als het weer ten- ininste meewerkt. Oude banden met het geadopteer de Oostburg deden de Oranjevereni ging, in samenwerking met mr. Peek, het contact met burgemeester Hoek- sema van Oostburg opnemen. Na een bespreking in Schiedam toog men derwaarts, doch tot een uitwisseling zal het niet komen, daar de moge lijkheden van Oostburg te klein ble ken of de plannen financieel onuit voerbaar waren. Het idee óm uit een of andere pro vincie iets karakteristieks naar Schiedam te halen, liet het O.V.-be- stuur echter niet los en zo krijgen we dan in de middaguren van de eerste Mei op het SW-tenrein de beroemde vcndelzv/aaicrs van het uit 1603 daterende St. Anthoniusgilde uit het Brabantse Beek en Dook te zien. Deze groep vendelzwaaiers, die des tijds 0.3. medewerkte aan het sta- dionspel, bestaat uit dertig gilde- leden en bergt zelfs nog twee ko ningen en een keizer. Op- het SW-terrein zullen dan 's middags ook nog 150 volksdansers hun kunnen tonen en er komt waar schijnlijk een nummer keurtumeh. De tamboers en pijpers van de Har monie luisteren de feestelijkheden aan de Hayendijk op met muziek en parade. De feestviering in de avonduren zouden we het beste het motto „De benen van de straat" kunnen geven. Op de hoek van Singel en Broers- vest verrijst weer een groot plankier. Om half acht beginnen hier weer de volksdansers met hun demonstraties en tegen acht uur gaat mevr. Grim- berg-Huyser de volkszang leiden. Het hoogtepunt komt echter pas na dien, ais de showband van Jan de Klerk Dp het podium gaat zitten om dé "stemming er wat in tc brengen. Aan de vooravond van Koningin nedag,dat is in dit geval op Zater dagavond, is er traditiegetrouw weer een taptoe op de Grote Markt. De ochtenduren van de feestdag zelf worden g. vuld met-de finale van het school voetbal-tonmooi. Toen men de eerste plannen voor deze Koninginnedag maakte, is .de Oranjevereniging ervan uitgegaan, dat de feestdag zeer waarschijnlijk op 6 September. d.i..de kroningsdag, gevierd zou worden. Inderdaad zijn hiervoor verscheidene stemmen op gegaan, doch de regering besloot voor dit jaar anders. Hierdoor moest men verschillende plannen laten schieten, doch een September-plan, zal toch nog worden uitgevoerd. Op 28 Augustus wordt in de R.K. Volks bond en in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen een floralïa-ten- toonstelling geopend,waarop 1600 door schoolkinderen gekweekte plan ten een plaatsje krijgen. Ook gaan bloemisten en hoveniers hier stands inrichten en het ligt in de bedoeling in het kader van deze tentoonstel ling, die precies in de Vacantieweek valt, regelmatig natuurfilms te ver tonen. Een dezer dagen zullen de 1600 planten over de scholen warden ver deeld. Per school komen er veertig planten, die tegen een kleine ver goeding door de kinderen kunnen worden afgenomen. Ter compensatie krijgen de jeugdige kwekers en kweeksters dan vrije toegang tot de tentoonstelling. Naar het bestuur van het Oranje feest ons meedeelt zou een deel van de festiviteiten op Koninginnedag plaats vinden op het S.V.V.-terrein. In de -■ Dinsdagavond gehouden bestuursverga dering van S.VA', is echter besloten, hieraan geen toestemming te verlenen in verband met bet plan, om de gras mat op het hoofdterrein van S.V.V. aan de Havehdijk te vernieuwen. Nu zal alsnog een beroep worden gedaan op het bestuur van Kermes D.V.S., om in de middaguren van de lfite Mei liet veld 'aan de Damlaan be schikbaar te stellen. T If normale tijden zou een „vergis- •*- sing", zoals blijkbaar is geschied met de nieuwbouw van de Amster damsche Bank aan de Coolsingel, hoogstens aanleiding hebben gege ven tot een aantal min of meer ge slaagde mopjes. Het publiek zou met enige verwondering van deze geldverkwisting en materiaalver- spilllng hebben kennis genomen, doch er verder weinig aandacht aan geschonken hebben. Meer critische burgers zouden zich hebben afge vraagd hoe een dergelijke vergis sing, om ons nu maar bij dit neu trale woord te bepalen, te rijmen •alt met de bijkans spreekwoorde- Jjke voorzichtigheid, de degelijk heid en het commerciële inzicht van onze vaderlandse kooplieden, van wie het toch in de gehele wereld bekend is, dat zij met pijnlijke nauwkeurigheid hun plannen bere kenen en nimmer over één nacht ijs gaan. In normale tijden, zou men er ook wel in. geslaagd zijn de vergis sing spoedig ongedaan te maken. De hele. kwestie zou binnenskamers af gehandeld zijn; geen taan had er verder naar gekraaid. Zoiets is thans ondenkbaar. Zij, die nauw verbonden zijn met alles watwederopbouw heet, zitten in een glazen huisje. Iedere misstap wordt gezien, ieder woord gehoord. Een woningtekort, waarbij zovele duizenden landgenoten onmiddellijk betrokken zijn, is meer nog dan vroeger een openbare aangelegen heid. Het laat zich niet wegmoffe len. En wanneer er iets scheef gaat, bemoeit ons gehele volk zich ermee, terecht, want wanneer ergens volks belangen op het spel staan, is het hier. Dit legt een enorme verantwoor delijkheid op de schouders van hen, die in een of ander- opzicht, bestu rend of uitvoerend, bij de. weder opbouw zijn betrokken, Dan mag hét sjok niet voorkomen, dat 'eetï bankinstelling vergunning krijgt tot het bouwen van. kantoorruimte, die later overbodig blijkt te zijn. Het bouwskelet, dat thans volkomen nutteloos aan de Coolsingel staat, is daarom een aanfluiting van-de ver antwoordelijkheid,- die wjj bij de gezaghebbende instanties, mogen veronderstellen. Het meest schokkende is wel, dat men. zich in bepaalde kringen bij de tegenwoordige stand van zaken ■schijnt neer teleggen. Wij missen immers de man, die klare wijn schenkt, en zonder geheimzinnig heid, deze afschuwelijke vergissing tilt de doeken doet. Interpelleren ïs een schone zaak en een goed recht, maar aan behoort er ook openhar tig op geantwoord te worden. Wij willen' weten waar we' aan'toe zijn, Rotterdam is te zwaar getroffen om zich de weelde van nutteloze bouw- skelètten ie kunnen permitteren. Rotterdam moet te hard vechten om van .zijp centrumweer een stadte maken en van zijn stad een behoor lijk woongebied. Als er op de. Coolsingel sprake is van een schandaal, dan zal men niet moeten schromen het een sèhandaal te -noemen. En als er- op de Coolsingel onvergeeflijke fouten zijn gemaakt, dan zal men et niet voor moeten terugdeinzen de schul digen aan de .kaak té stellen. >Niet alleen, omdat alle burgers van onze stad .er recht pp hebben te weten welke zonderlinge praktijken er zijn bedreven en hoe er met allerlei be langen is. gesold, maar ook, omdat dit de enige manier is -correcties toe te passen en nieuwe schandalen ièvoorkomen. Voor de dag er dus meel Het is niet de eerste maal, dat banken in aanbouw onrust en ongerustheid verwekken in Rotterdam. Kort na de bevrijding^ toen allerwege werd geroepen om zoveel mogelijk woningen, bleken hoofdzakelijk de banken in staat zichtbare vorderingen en resultaten te tonen. Op dat ogenblik stagneerde de. woning bouw in ergerlijke mate. Er waren geen deviezen en omdat er geen deviezen waren, bleven de materialen weg; kwamen er materialen, dan waren er weer niet voldoende arbeidskrachten, enz. De banken bouwden rustig verder aan hun enorme projec ten, ware kastelen, die in het lege centrum uitdagend begonnen te domineren. Zij hadden blijkbaar wel deviezen, en dus wel materialen, en met de arbeidskrachten scheen het niet tegen te vallen. Er waren ook geen bureaucratische belemmeringen en waar de geteisterde middenstand steen en been klaagde als het er om ging in het bezit van de vereiste vergunningen te komen, de banken klaagden niet, maar bouwden onverstoor baar verder. Het was voor de gemiddelde bur ger moeilijk hiervoor begrip te to nen. Het argument, dat met het vol tooien van de bankgebouwen woon ruimte zou vrijkomen, omdat vele kantore» door het gebrek aan ruim te in woonhuizen waren gehuisvest, werd met wantrouwen en wrevel aangehoord. Spoedig heette het: in Rotterdam bouwt men alleen maar banken. Men denke zich de psychologisch* uitwerking in op de meer dan 25-000 woningzoekenden in onze stad. De weinige bouwblokken, welke in die jaren werden opgeleverd, vormden niet meer dan de bekende druppel op de gloeiende plaat. Duizenden en nogeens duizenden zitten opgesloten op zolderkamers of wonen in bij ouders en schoonouders- met alle onvolkomenheden van dien, ook met alle ellendige gevolgen van dien als ruzies en gezondheidschadelïjke toe standen, Zy zien weinig of geen wo ningen verrijzen, wel bankgebouwen sis paleizen zo groot. En terwijl zü zich moevechten in geschillen met de Volkshuisvesting, die tegen een dergelijk omvangrijk leger van wo ningzoekenden machteloos staat, valt opeens over een van die reuzen, nog niet meer dan een skelet, -de stilte. De Amsterdamsche Bank heeft om redenen .van interne aard plotse ling van de verdere bouw afgezien; een fusie tussen haar en de Incasso- bank leidde tot gezamenlijke exploi tatie van een kantoor op de Blaak. Punt, Eert doodnüchtere oplossing maakte op dat ogenblik een einde Dit gebouw aan de Blaak is plot- seling groot genoeg om Amster- davise Bank en Incassobank te herbergen. aan de legende, dat het bouwen van banken zo noodzakelijk is voor de commerciële ontwikkeling van onze stad. Foutieve planning Waarom? - Had men zich verke ken? Deugde de planning niet? Alle maal vragen, waarop tot dusver geen antwoord is "gekomen. De di rectie van de Amsterdamsche Bank zwygt in alle talen- Het is nu eenmaal geen usance in deze kringen om over interne kwesties verklaringen af te leggen. Het gemeentebestuur zit er nu mee. Vragen, gesteld tij dens de behandeling van de gemeen tebegroting, werden beantwoord met de tamelijk vage en hoogste on bevredigende mededeling, dat de gemeente aan het stopzetten van de werkzaamheden weinig of niets kan' doen en niet verantwoordelijk is. Het jaarverslag van de Amster damsche Bank bracht al evenmin de noodzakelijke opheldering. Er werd zelfs geen woord, over gerept en dit maakt de zaak alleen maar geheim zinniger. Enkele weken geleden heeft een lid van de Tweede Kamer zich ermee bemoeid. Hij kreeg van minister In 't' Veld ten antwoord, dat naar een oplossing zal worden gestreefd. Thdns heeft het. anti-revo lutionaire raadslid dr Oudkerk ver lof gevraagd over het intussen be rucht geworden bouwskelet te mo gen interpelleren Het zal de vraag zijn of wij dan wijzer zullen wor- den. Hoe men de zaak ook wendt of keert, het skelet staat er, onafge- bouwd. Zolang het een skelet blijft, heeft het geen enkele waarde. Het moet dus voltooid worden. Door wie? Welke zakenman is bereid het over te nemen- om er een kantoor of een warenhuis van te maken? Na tuurlijk, de verbitterde en tot wan hoop gebrachte Woningzoekenden weten er wel raad op. Men moet er alleen niet aan denken wélke een exorbitant hoge huur een dergelijk pand zou moeten opbrengen om de exploitatie enigszins lonend te ma ken. Zo eenvoudig is de oplossing niet. Nog altijd vormt de balans van winst- en. verlies de enige concrete basis, waarvan-in deze wereld wordt uitgegaan. Volksbelang op het spel Een andere vraag is hoe het nu met de Incassobank zit. Een gebouw, dat toch aanvankelijk voor één con cern is opgezet, blijkt er opeens twee te kunnen herbergen. Een zaak van effieiëncy? Best, maar dan heeft zowel de een als de ander zich toch behoorlijk in zijn ruimte vergist en wanneer dit inderdaad het geval is, maakt dit de zaak alleen nog erger. Men kan zich terecht bezorgd ma ken om de grote volksbelangen, die bij de bouw van deze twee reuzen op het spel' zijn gezet. Daarom, nu wü de gevolgen zien, willen wij ook gaarne de oorzaken leren kennen. Er is volledige openbaarheid ge wenst over het beleid, dat hierin is 'gevoerd .en wie voor deze schande lijke verspilling van kapitaal, mate riaal en arbeidskrachten verant woordelijk moet worden gesteld. Want men stelle zich duidelijk vopr ogen: in dit bouwskelet zitten enige tonnen guldens, voor welk be drag naar schatting enige tientallen arbeiderswoningen gebouwd hadden kunnen worden. Meer willen wij er niet van zeggen Pmksterdemonstratie alleen in Oost-Berlijn BERLIJN De door de commu nisten beheerste SED heeft te ver staan gegeven, dat de voorgenomen Pinkstermars in Berlijn, waaraan 500.DDO. leden van de communisti sche „Vrije Duitse Jeugdbeweging" zullen deelnemen; slechts In Oost- Berlijn zal worden gehouden. In een verklaring worden de West-Berliiners uitgenodigd de „reusachtige demonstratie in Oost- Berlijn" te komen zien. De bezet tingsautoriteiten der drie westelijke mogendheden hebben een commis sie ingesteld, die plannen zal uit werken voor maatregelen, welke getroffen zullen worden bi.i een eventueel uitbreken van wanorde lijkheden tijdens de Pinksterde- moastratie. Westelijke waarnemers verwachten botsingen, wanneer 20.000 leden van de ..Vrije Duitse Jeugdbeweging" op de hoeken van straten debatten zullen beginnen, na individueel de Westelijke sector binnengekomen te ziin. West-Ber lijn zal 11.000 politiemannen en de geallieerde garnizoenen op de been brengen. Twee figuren uit de Rotterdamse illegaliteit zouden zijn aangehouden op grond van verklaringen van een gearresteerde smokkelaar, die aan de rijkspolitie onthullingen zou hebben gedaan over de mysterieuze dood van het Rotterdamse meisje Kitty v. d. Have, wier lijk in een 2ak genaaid enige weken na de bevrijding op 11 Juni 1945, uit het water van het Boerengat te Rotterdam is opgehaald. Als betrokken bij deze zaak wer den genoemd A. van T. en de beken de 27-jarige Jos de G., alias „Jos de Killer" of „Josje K.P.", leider van een zogenaamde „wilde knokploeg", die onlangs in Rotterdam heeft te rechtgestaan wegens oplichting en verduistering ten nadele van zijn pa troon, de Rolterdamse parfumerie handelaar H. De behandeling van zijn zaak en die van H. die eveneens voor de Rotterdamse Rechtbank terecht-- stond, bracht weinig klaarheid, w.el werd het duidelijk dat men hier ir»?t lieden te doen had. die in meer duis tere affaires gewikkeld waren aria:- res die gedeeltelijk reeds in de ille galiteit begonnen warén Zo stond ..Josje" ook in contact met de royste- rie-man „José" ietder van de I,ü.. na dc oorlog hoofd van de Rotter damse P.O.D.. die nog terecht >oct staan wegens verduistering van Ille gale fondsen en o.a. secretaris was van de geheimzinnige particuliere inlichtingendienst „Stichting oplei ding arbeidskrachten Nederland", waarover in de afgelopen maanden het een en ander bekend is gewor den. Toen wij ons met de Officier van Justitie te Rotterdam, mr Semeyns de Vries van Doesburgh, in verbin ding stelden voor bevestiging vsn de berichten over de arrestaties van de beide mannen, weigerde deze in lichtingen te verstrekken. Het staat wei vast. dat de rijkspolitie het on derzoek in deze-zaak thans geheel heeft overgedragen aan: deze, Offi cier van Justitie. Merkwaardig is dat de Rotterdamse politie, die des tijds eer uitgebreid onderzoek naar de toedracht ..van de dood van „Kitty" zou hebben ingesteld, tot geen positief resultaat kon- komen: een rechercheur, die destijds zeer intensief bij de opsporing, van - poli tieke delicten werkzaam is geweest, vertelde ons zonder blikken of blo zen. dat hij kort na de ontdekking var het lijk de toedracht en de daders kende. Daar hij echter geen opdracht had gekregen, deze zaak te vervolgen, had hij er geen verdere aandacht aan besteed. ..Je hoorde in die tijd zoveel sensationele geschiedenissen," zei hy. Dat deze zaak eerst thans aan het rollen schijnt te komen, hangt ver moedelijk wel zeer nauw samen met het verschijnsel dat pas nu, na zo veel jaren, de lieden, die betrokken waren bij of op de hoogte waren van duistere naoorlogse zaken, die rich bovendien nog in een vrijwel ondoordringbare sfeer van illegali teit afspeelden, met hun verklarin gen beginnen te komen. Het is te begrijpen, dat de. justitionele auto riteiten, die met het onderzoek in deze zaken belast worden, 'niet gaar ne tot het geven van uitgebreide in lichtingen bereid zijn. Er staan Im mers tal van belangen op het spel. Maar zodra de sluier, die deze aan gelegenheid bedekt, geperforeerd wordt, is het uiterst belangrijk en noodzakelijk, dat er met de meeste spued klaarheid wordt geschapen. Indien een gerechtelijke functiona ris meent, dat het belang van een zaak, waar al verschillende détails van bekend zijn, gediend wordt met eèn houding van „splendid isola tion1' en irriterende zwijgzaamheid, toont hij daarmee een gebrek aan inzicht ir. de mentaliteit van het publiek, dat al genoeg' geschokt is door de vele onopgeloste mysteries van de laatste tyd. Wat nu de. omstreden figuur van Kitty" betreft vernemen wij.'uit goed. ingelichte bron het volgende. In het najaar' van 1944 had de K.P in R'dam zich uitgebreid tot een kerngroep van ongeveer 4045 man. De commandant-lei der was Marinus v. d. Stoep, een employé van Jamin Deze zeer jonge en zeer wilskrach tige figuur, die. in eigen .omgeving, aanbeden- werd, had er bovendien nog een buitengewoon grootcom mando bij gekregen, gevormd uit honderden van de betrouwbaarste elementen uit de LO, Daarom wilde men liever niet meer hebben, dat hij zelf deelnam aan gevaarlijke raids en overvallen. Toen dus een overval op een Duits centrum in Kralingen, de Abwehr-stelle aande Ouddorp- weg gepland was, vervulde het ve len met zorg dat .Rob" (schuilnaam van M. v. d. Stoep) de leiding van deze gevaarlijke operatie op zich nam. um de overval te doen slagen, was een zekere „Kitty" van tevoren in connectie gebracht met de Duit sers, die dat centrum bezetten. De overval mislukte: de raiders vielen in een hinderlaag en na een zeer zware v.uurstryd konden de meesten zich redden, behalve Rob, die gesneuveld bleek te zijn. Ogenblikkelijk trachtte.men uit ce zoeken, hoe de hinderlaag gelegd kon zijn en de conclusie luidde, dat Kitty haar werk niet goed had uit gevoerd of nog erger: verraad had gepleegd. De mogelijkheid tót dit verraad werd later bevonden te kunnen heb ben gelegen in het feit,, dat zü sym pathie zou hebben opgevat voor één van de Duftsera van de Abwehr- stclle Ouddorpweg. Als zodanig wees men elkander ai spoedig de Duitser Schwarze aan, met die Kitty na de bevrijding te Haarlem werd gesigna leerd. Over de wijze, waarop men Kitty ter verantwoording beeft geroepen, lopen de lezingen nog steeds uit een. De ene lezing luidt, dat men Kitty per auto uit Haarlem "heeft opgehaald, waarna zij heeft be kend. verraad te hebben gepleegd en dat zij daarna erin berust heeft, met haar Teven te boeten voor de dood van „Rob'.' Andere lezingen wijzen in de richting van een op lichting uit haar ouderlijk huis en een van kant maken. Het pijnlijke van het geval ligt in de eerste plaats in het feit, dat het een jonge vrouw bet Af, die zeef verdienste lijk werk heeft gedaan 'voor en in de illegaliteit en het tweede bui- tengewoon aanvechtbare feit is, dat de wraaknemers eigen recht heb ben gepleegd toen niemand meer het recht had zulks të doen, name lijk na.de bevrijdingsdalum. Te wranger was het dat toen in begin Juni 1945 het stoffelijk overschat van Kitty v. d. H. uit het Boeren- gat werd opgehaald, .men over het algemeen meende te doen te heb ben met een lage moord van Duit se of anti-vaderlandse' zijde. Haar begrafenis gaf daar duidelijk blijk van want toen leek het wel. of een van de grootste vóor-vr ouwen van. de illegaliteit op zeer plechtige'wij-.. ze ter aarde werd besteld, terwijl enkele .ingewijden erbij stonden met de wetenschap van iets,^ wat voor hen weer vaststond,- dat: daar een verraadster werd begraven. De naaste omgeving van Kitty heeft niet gerust om door. middel van de rijksrecherche-licht ia de ze zaak te krijgen.:

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3