M0£l ■W Commissie-Langemeyer draagt ontwerp-politiewet voor Génerale staf in Berlijn gevormd McCloy bepleit verenigd Europa met Duitsland Miuisters tevreden uit Djakarta teruggekeerd r Monument voor de Y.N. tevens verzetsmonnment Oppassen Geen herstel gemeentepolitie in alle gemeenten Gevechten te Makassar tussen ex-KNIL en APRIS Nieuwe lijnen, meer vluchten en betere verbindingen Woensdag 5 April 1950 DEN HAAG Bet rapport van de corn missie Langemeycr over het politie vraagstuk, dat kort geleden aan öe regering Is aangehodèa, is thans voor publicatie vrijgegeven. Het rapport is getekend door acht leden en door bet adviserend lid. Een minderheidsrapport Is ondertekend door vijf leden. Bij bet rapport is nog gevoegd een afzonderlijke nota, ingediend namens vijf leden, die echter daarbij uitdrukkelijk verklaren, dat zij, op grond van de gehouden beraadslagingen definitief hun stem hebben gegeven aan het rapport der commissie, omdat voor hen beslissend was, het huns inziens grote belang van de tot standkoming van een regeling, welke niet slechts bjj een meerderheid maar b(j een belangrijke meerderheid in den lande instemming kan vinden. Voorts hebben de leden mr. A, A. L. F, van Dullemen en S. W. M ooien a ar elk een afzonderlijk ontwerp van wet Ingediend, strek kende tot het Invoeren van een eenheiflspolitie, taak van In haar algemene beschouwingen bespreekt de commissie eerst de noodzaak van een omschrijving van de politietaak, terwijl verder de dif ferentiatie-van de politie-organisatie en het beheer van die organisatie gememoreerd worden. Grote nadruk legt de commissie op de dringende wenselijkheid, maar tevens op de moeilijkheid van het met elkander in overeenstem ming brengen van de behoeften aan een sterke invloed op de gestie der politie, enerzijds van de justitie an derzijds van de bestuursorganen. Zij streeft dit doel na door een regeling, welke zoveel mogelijk overeenstemming tussen die orga nen zoekt te waarborgen Het wets ontwerp der commissi**- formuleert een samenwerking tussen de minis ters van Justitie en van Binnen landse Zaken, wélke nog nooit in wetsvorm was'gegoten. Ook aan het wapen der Konink lijke Marechaussee wijdt de com missie een beschouwing voor wat de burgerpöli tietaken van het wa pen betreft. Herstel van de positie van de vroegere politietroepen Wordt niet nodig geacht. Ten aanzien van het gemeentelijk recherche-apparaat acht de commis sie een sterke binding aan de mi nister van Justitie wenselijk. De commissie staat voorts een ter ritoriale scheiding van de politie voor, enerzijds in een algemene po litie en anderzijds gemeentepolitic in een aantal grotere gemeenten met eigen gemeentepolitie. Aan de positie van het openbaar ministerie en de burgemeester wijdt de commissie een uitvoerige be schouwing. Waarbij zij als struikel blok van de organisatie van de po litie als algemene bestuurszorg ziet het vinden van de juiste betrekkin gen tóf de plaatselijke besturen. Na deze uitvoerige beschouwin gen komt de commissie tot haar in een wetsontwerp neergelegd en met een toelichting voorzien voorstel. De commissie stelt o.a. voor, dat ■wordt ingesteld een rijkscommissie van advies voor de gemeentepolitie om het aantal gemeenten met ge meentepolitie.: nader te bepalen. Daarnaast Heeft een minderheid van 5 leden een ander voorstel ge daan. Zij zien een discongruentie Drijvende tentoonstelling in aanbouw De Stichting Watertransport, een onderafdeling van de Stichting Nederlandse Particuliere. Binnen vaart te Rotterdam, heeft vier Ne derlandse binnenvaartschepen ver huurd ,aan de E.C.A. In het kader van bet Marshallplan zal met deze schepen eén voorlichtingstocht door West-Euro pa worden gemaakt. De schepen worden momenteel in Amsterdam omgebouwd tot drijven de theater- en tentoonstellingsruim ten: Het fantastische object zal ver schillende plaatsen in Nederland aandoen. Be Stichting Watertrans port verzorgde ook het transport te water van de Gouden Koets. tussen de organisatie het openbaar ministerie en de eeuwenoude Nederlandse bestuurs inrichting en bestrijden op het .voetspoor van prof Struycken dat de rechtsstaat bij uitstek zou rusten op de pijler van de justitie. Het rapport der minderheid wenst de instelling, van een gewestelijke politie, maar niet uit de provinciale kas betaald Deze gewestelijke, po litie staat onder beheer van de Commissaris der Koningin waar mede een uitbreiding wordt gege ven aan de taak. welke de Commis saris der Koningin voor de oorlog ten aanzien van de gemeenteveld- wacht had. De minderheid stelt voor de ver antwoordelijkheid voor de hand having van de openbare orde en rust geheel In de sfeer van het bin nenlands bestuur te houden en ui tl eindelijk te doen uitmonden bij de minister van Binnenlandse Zaken en in verband daarmede de uitvoe ring van een aantal op de orde handhaving betrekking hebbende wetten aan de minister van Binnen landse Zaken over te dragen. Organisatorisch staat de minder heid voor. dat er in alle gemeenten of gemeentelijke of geweste lijke politie zal rijn, met daar naast een rijkspolitie <als eigen op sporingsapparaat voor de justitie, tevens belast met parketdienst, exe cutie,, politietoezicht te water CR op de grote wegen) en de Koninklijke Marechaussee - (bewaking konink lijk huis, militaire politiezorg, be scherming staatsgeheimen, grensbe waking en bijstand aan burgerlijke politie). De opsporingsbevoegdheid van de gemeente- en gewestelijke polit'« wil de minderheid in principe *ot het gehele land uitbreiden. Ten slotte beveelt de minderheid de in voering van een zekere hiërarchie onder de hulpofficieren van justitie aan. Advertentie (t.M.) Last van zenuwen? Mijnhardt's Zeouwtabletten helpen O er ovechceo. Pokken gevaar in Schotland GLASGOW In Schotland is een pokken-epidemie uitgebroken, die al aan twee mensen het leven heeft gekost. Negentien personen, die door deze gevaarlijke ziekte zijn aangetast, werden in een ziekenhuis te Glasgow opgenomen, RAF vliegtuigen vervoerden gis teren meer dan driehonderd dui zend. eenbeden' vaccine tegen pok ken naar Glasgow. De gezondheids- autoriteiten overwegen een besluit van verplichte vaccinatie der be volking. Duizenden Schotten wachtten ech ter dit besluit niet af en begaven zich reeds gistermorgen vroeg naar de inentingslokalen. Sinds het eer ste geval van pokken ontdekt werd zijn reeds tachtig duizend personen ingeënt. Het Engelse voetbalelftal dat op 15 April in Schotland zal uitkomen heeft de raad gekregen alle spelers te laten inenten en aan de Schoften werd opdracht gegeven zo min mo gelijk ie reizen en alleen het land té verlaten voor zeer dringende zakenreizen. Stofstormen vertragen verkeer in Suezkanaal CAIRO, Tengevolge van buiten gewone zware stofstormen heeft het verkeer door het Suezkanaal vrijwel stilgelegen. Meer. dan 20 schepen rhoesteq wachter^ voordat zy het kanaal konden binnenvaren Het zicht was vrijwel nihil, Eén schip is aan de grond gelopen. BERLIJN. De Westelijke mogendheden hebben in Berlijn een geal- lieerde generale staf opgericht, welke in geval van nood in functie zal komen. De nieuwe Anglo-Amerikaans-Franse staf gelijkt in sommige op zichten op de S.H.E.A.F:, het hoofdkwartier van de geallieerde expeditie- legers tijdens dc oorlog. Er is echter geen opperbevelhebber. Deze post zal eerst vervuld worden in-geval-van agressie;- - Communisten hebben instelling verhaast Bijzonderheden rijn gisteren door de Amerikaanse commandant gene- raal-majoor Maxwell D. Taylor meegedeeld, Taylor verklaarde, dal de behoefte aan een dergelijke staf reeds lang bestond en dat.de hou ding van de Oostduitse.. communis ten de oprichting ervan had ver haast De Berlijnse geallieerde staf heeft vier afdelingen. Zijn eerste taak is maatregelen te heramen voor de onderdrukking van een eventuele putsch door Gosteuropese commu nisten De eerste afdeling is een commissie van Amerikaanse. Britse en Franse politieke deskundigen, die gedachten sullen uitwisselen over alle politieke onderwerpen van MAKASSAR. Woensdagochtend zyn te Makassar om ongeveer half zes militaire acties begonnen in het kampement van de kortgeleden naar de strijdkrachten van de Y.SJ,- overgegane compagnie van. het voormalige ,KX,I.L „Abdoel Aziz" aan de Verlengde Klapperlaan, waar o.a. militaire politie en troepen van de R.Ï.S. zyn gelegen. Er is een vuurgevecht geleverd, waarbij een klein aantal doden is ge vallen. De „Abdoel Aziz"-compagnie bezette enkele ministeries, het gebouw waar de radio-omroep is ondergebracht en 't hoofdkwartier van. de „Apris". Een andere groep van de voor malige KNlL-compagnie trok naar de woning van de territoriale „Apris"-eommandant In Oost-ïndo- nesië Molointa". die. tezamen met vier andere officieren, werd mede genomen naar het inmiddels even eens bezette hoofdkwarïer van de „Apris" aan bet Freylinfiplein. Verscheidene honderden Oost- Indonesische mannen namen aan de actie deel. Behalve de territoriale „Apris"-commandant zijn 140 an dere officieren en manschappen ge vangen genomen. Djakarta heeft het volgende com muniqué uitgegeven; ..Te Makassar Advertentie (Z.M.J Nu kunt U na enkele weken met PINK PILLEN weer levenslustig en gezond zijn. Om Uw krachten te verhogen cn do levenslust en de kracht Uwer j eugd- jaren terug te winnen, neem eenvoudig 2 Pink piilen bij elke maaltijd. Dank zij de opbouwende eigenschappen van het medische ijzer der Pink Pillen vermeerderen deze de rode bloedli chaampjes van het bloed zodanig, dat de vitaliteit In alle cellen van het organisme terugkeert. Na enkele weken Is Uw u iterlij k veranderd. Pink pillen apothekers en drogisten. zijn ongeregeldheden uitgebroken. Van.de ziide van het commando der Nederlandse strijdkrachten is al het mogelijke gedaan om*te voorkomen dat de onder Nederlandse leiding staande-troepen in de ongeregeld heden zijn of worden betrokken," Deze opstand vormt de climax van een reeks incidenten "tussen voorstanders van een eenheidsstaat en degenen die Oost-Indonesiëwil len zien als een autonome staat in de R.I.S. De centrale regering in Djakarta had besloten 900 man vroegere leden van de T.N.I, naar Oost-Indonesië te sturen ondanks het ongunstig advies van de Oost- Indonesische regering. Naar ver luidt zou de Federale premier Moh. Hatta bereid ziin geweest met het sturen van militairen uit Java te wachten, maar onder pressie van de minister van Defensie Sultan Ha- mengku Buwono zou besloten ziin n'jet te luisteren naar de regering van Makassar. Plantage-arbeiders op Oost.-Sumatra in staking DJAKARTA Een staking, die Maandag op Oost Sumatra onder de plantagearbeiders uitgeroepen werd, trad gisteren volledig in werking, waardoor de productie op geheel Oost Sumatra stagneerde. Dit gebied' is één van de belang rijkste. Het brengt zeldzame tabaks soorten, rubber en palmolie voort. De staking omvat ongeveer 100.000 Indonesiërs, die op. 97 verschillende plantages werken. Reeds gedurende enige dagen ligt het spoorwegverkeer in het ge bied stil, eveneens ten gevolge van stakingen, Daardoor kwam oak ae scheepvaart in Belawan, de enige bruikbare haven-op Oost Sumatra, stilte" de koude oorlog. De tweede afde ling bestaat uit functionarissen van de Westelijke inlichtingendiensten. De derde afdeling is de afdeling vei. ligheid, - militaire politie en ge. vechtótroepen. De vierde afdeling houdt zich bezig met de psycholo gische oorlogsvoering. Westduitse autoriteiten 2ullen aan de besprekingen in alle vier afde lingen kunnen deelnemen. Onder hen bevindt zich de politiechef Jo hannes Stumra. Als voertaal is het Engels aangenomen. Advertentie CHiCKEM kippensoep fantastisch LONDEN De Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland, John McCloy, beschuldigde gisterenavond in een rede In Londen het Kremlin van pogingen om de kloof tussen hel Ooster» en Westen in Duitsland, met gebruikmaking van „nazi-méthoden" te verbreden. Hij verzekerde echter, dat „dé communisten er niet in zullen slagen de stad Berlijn In handen te krijgen. Wij zullen In Berlijn blijven". Om de veiligheid te verzekeren, zo zei McCloy, is het nodig,, dat Duitsland deel zal gaan uitmaken van een verenigd Europa. De nood zaak van een verenigd Europa dringt te meer door de bedreiging uit het Oosten. Maar ook zonder die bedreiging zou zij bestaan. Bij iedere bespreking van- het Duitse vraagstuk heeft men te ma ken met de tegenstelling Oost West. aldus McCloy. De Sowjets hebben voortdurend de pogingen der Westerse geallieerden om de eenheid van de vier bezettende mo gendheden in stand te houden, ver ijdeld. ïluh streven is slechts ge richt op onderwerping van Duits land. Zij. maken hierbij gebruik van dezelfde methoden, waarvan de na- zi's zich bedienden. Ondanks hun Advertentie (LM.) celtot aan het persoonlijk contact, dat hij met minister Sjadrudin heeftgehad, zeer aangenaam was geweest. Minister Van Maarseveen deelde nog mede, dat weldra de benoeming van de leden van het Uniehof ge schieden zaL De eerste bijeenkomst van dit Hof zal in Mei zijn. SCHIPHOL. Met een ruime vertraging arriveerde gistermiddag de Constéllatïon „Maastricht" uit Djakarta «p Schiphol, met de ministers Van Maarseveen en Licftink aan boord. Zij werden op het platform ver welkomd door minister Van Scha ik en talrijke familieleden. De ministers toonden zich zeer tevreden over de resultaten van de conferentie. Minister Van Maarseveen formuleerde dit met te zeggen; „WfJ hadden gedacht, dat deze eerste conferentie een tasten cn zoeken zou worden naar de wegen, die moeten worden bewandeld. In tegenstelling hiermede heeft deze eerste conferentie zeer belangrijke resultaten opgeleverd. De geest was uitste kend". De belangrijkste besluiten ter con ferentie genomen liggen op finan cieel-economisch terrein. Minister Lieftinck zeide hierover; „Wat het handeisaccoord betreft, wi] ik na dere mededelingen gaarne overlaten aan mijn collega Van den Brink, die Zaterdag in Nederland terugkeert. Ik stel er echter prijs op te verkla ren, dat de leningsovereenkomst, die werd gesloten, bewijst, dat de Indonesische- regering haar interna tionale verplichtingen zeer ernstig neemt en in Nederland een oude en vertrouwde relatie ziet, wiens hulp zij gaarne aanvaardt om er boven op te komen. De lening is gekoppeld aan het betalings- en handeisac coord. Zij heeft een gezond en za kelijk karakter en is een hervatting van het voor Nederland zo gunstige doviezendriehoeksverkeer. Beidé landen zullen van de resultaten van deze lening kunnen profiteren. De regeling der pensioenenwas zeer moeilijk. Beide partijen hebben het eigen standpunt gehandhaafd,. Intussen is eerlijk gestreefd naar eén redelijke oplossing, waarbij er vanuit is gegaan, dat de gepension- neerden .niet 4e..dupé, mochten- wor den, - De gevolgen van .de recente mo- riélaire maatregelen in Indonesië waren eveneens onderwérp van be spreking. De Indonesische regering heeft zich daarbij bereid verklaard zekere „hardheden" voor bepaalde groepen van particulieren te ver zachten. Wat betreft de regeling van de sociale uitkeringen van vóór de sou- vereiniteitsoverdracht is besloten, het toekomstige Uniehof voor arbi trage in ie schakelen." ■Minister Lieftinck besloot zijn mededelingen met te zeggen, plechtige belofte, het Duitse rmli- tairisme uit te bannen, leiden zij een Duits leger In de Oostelijke zo ne op onde^ het mom van een po litiemacht Volgens McCloy is de Russische actie in de eerste plaats gericht te gen Berlijn, ,",de Westerse voorpost achter het IJzeren Gordijn en een voortdurende herinnering voor de valken van de satellietlanden aan de mogelijkheid van een andere levens wijze" De Sowjets hebben de stad achtereenvolgens geplunderd, voor rich tracé't ie winnen en uitee» bongerd. Thans proberen zij met behulp van hun „marionettenre giem" Berlijn ér onder te krijgen. Om te beletten, dat Duitsland zelf weer een bedreiging kan worden, beeft men zich door twee beginselen laten leiden: hej verbieden van in stellingen en activiteiten, die een gevaar voor de vrede vormen en het aanmoedigen van werkelijke demo cratie. Een doeltreffende controle tegen een herstel van het Duitse oorlogsapparaat zal blijven bestaan, totdat men ervan overtuigd is. dat de progressieve krachten zich een sterke positie in bet politieke en economische leven hebben veroverd, aldus McCloy. Er ziin. zo zei McCloy. in Duitsland nog steeds te kenen te bespeuren, die de nood zaak van beperkingen en controle maatregelen aantonen. McCloy verklaarde tenslotte, dat in Duitsland een economie moet worden geschapen, sterk genoeg om eert gebied, dat de helft van zijn vooroorlogse omvang heeft en 70 proeent van de bevolking van. voor do oorlog omvat, te onderhouden. Er moet eén oplossing gevonden worden voor het dilemma, dat een dergelijke economie een bedreiging zal vormen voor de Europese eco nomie. Een werkelijke Europese ge meenschap acht McCloy daartoe het enige middel. Westelijke Unie vergadert 16 en 17 April in Brussel LONDEN. De vijf ministers van Buitenlandse Zaken van de mogendheden, die zijn aangesloten bij het Pact van Brussel, zullen op 16 en 17 April in Brussel bijeen komen, aldus wordt te Londen of ficieel meegedeeld. Dit zal hun achtste periodieke bijeenkomst zijn. De ministers van Defensie en Financiën der vijf landen zullen gedurende een deel van de confe rentie tegenwoordig zijn. In gewoonlijk betrouwbare krin gen te Londen wordt gezegd, dat het besluit om een gezamenlijke bijeenkomst van al deze ministers te houden, werd genomen in ver band met moeilijkheden bjj de verdeling van de uitgaven, die in het kader van het strategische plan der landen van de Westelijke Unie moeten worden gedaan. Het is bekend, dat de Britse re gering nog steeds bezorgd is over bet dubbele werk en de dubbele onkosten, welke het gevolg zijn van het onderhouden van een or ganisatie,' dié geheel onafhankelijk werkt van die van het Atlantisch Pact. Adferientie (TM.) Laatste kans voor Giuliano PALERMO D« politie heeft Salvatore Giuliano een laatste kans geboden. Als de'beruchte bandiet zich met Pasen meldt, kan hij op amnestie rekenen. Waarschijnlijk krijgt Giuliano dan 15 jaar gevan genisstraf. Giuliano is nog steeds in leven, een half jaar nadat de Italiaanse premier Alcide de Gasperi ver klaarde, dat men hem zou vernieti gen en de min. van Binnenlandse Zaken Mario Scelba, zelf een Siei- liaan, een speciale groep militaire politie samenstelde om de bedrei ging van de premier uit te voeren. De paiitiegroep is bezig het- eiland uit te kammen. Zij ondervraagt iedereen, doorzoekt iedere schuil plaats. Een Week of twee na Pasen zal men daarmee klaar zijn. Een groot aantal Sicilianen is van mening, dat Giuliano alweer door de mazen van het net is geslipt. Zelfs de politie begint dit te gelo ven. Ze heeft nu al een maand geen spoor van hem gevonden. Men hoopt, dat do oude moeder van Giuliano haar zoon zal over halen om zich met Pasen bjj de politie te melden. PLAN VAN BURGEMEESTER D'AILLY Klokken gullen iedere dag een verzetslied doen horen AMSTERDAM, Bij het saefcejt naar een passende vorm om ons dage lijks te herinneren aan de jaren van bezetting, verzet en bevrijding is, tijdens besprekingen tussen burgemeester d'Ailly van Amsterdam en een onder-commissie uit de commissie Nat. Herdenking, de gedachte ontstaan dat een dagelijkse herdenking van de jaren 19401945 wellicht ware te combineren met een monument voor dc Ver, Naties, eén plan, dat was ge rezen bij de burgemeester van Arasterdam. De gedachte van burgemeester d'Ailly gingen daarbij uit naar het Victorieplein te Amsterdam waar Roo sevelt-, Churchill- en Stalinlaan bijeenkomen. Dat Amsterdam als plaats voor een dergelijke herdenking de voor keur verdiende, stond voor de com- irjssie vast. De ondercommissie heeft zich voorgesteld, dst binnen een borstwering in een halve cir kelvorm, waarop de 59 vlaggen van de Staten-leden - der V.N., en die van de V.N. zelf zouden worden geplant, een eenvoudig bakstenen monument zou kunnen verrijzen, waarin een klokkenspel zou worden aangebracht. Dit klokkenspel, bij voorkeur te vervaardigen door sa menwerking van de bekendste Ne-, derlandse klokkengieters, zal elke avond óp een vast uur de eerste re gels van de muziek van eén ver zetslied ten gehore kunnen bren gen. De ondercommissie overwoog daarbij dat wellicht," hetzij dage lijks, betzij op de Zondag, het klok kenspel via de radio voor iedereen hoorbaar gemaakt - zou - kunnen worden. Aanvankelijk had de com missie gedacht aan een luidspreker, die zich élke avond, op een vast uur zou laten horen en die naar zij hoopte te combineren zou zijn met het nationale monument op dc Dam. Deze gedachte bleek echter niet te verwezenlijken, omdat het monumentontwérp zich tot die combinatie niet leent. Intussen overwoog mr, A. J. d'Ailly de op richting van een monument voor de Verenigde Naties. De combinatie van zijn idee met dat van de com missie Nationale Herdenking lever de het hierboven omschreven denk beeld op. Omtrent de uitvoering staat intussen nog niets vast, om dat eerst vragen van architectoni sche, stedebouwkundige, financiële en nationale^ aard onder ogen ge zien én beantwoord moeten wor den. Telefoonverkeer boven het IJ in de war AMSTERDAM De gehele dag is gisteren bet automatisch telefoon verkeer tussen het district Amster dam met alle automatisch verbon den plaatsen in Noord-Holland be noorden Zaandam gestoord geweest, ten gevolge van een kabelstoring tussen Zaandam en Purmeremj. Het telefoonverkeer ondervond grote stagnatie, In de meeste plaat sen was het echter mogelijk zij het met grote vertraging verbin ding te krijgen door het aanvragen van ijl gesprekken. Het telexverkeer was eveneens gestoord. 'X vOEN indertijd, de heerP-'. de 1 Groot, secretaris van dé C. P. N„ in bét.openhaar de beruchte, uit spraak van de Franse communist Tborez herhaalde, dat hij onder alle omstandigheden solidair met de Sowjet-Unie zou blijven, ook in ge val van oorlog yan de Sowjet-Unie tegen zijn eigen land, konden ae Nederlandse communisten weten. mede op het standpunt, dat zij on der alle omstandigheden trouw zou blijven aan het bewind van Stalin c.s. en dat zij in tijd van nood alles zou doen om de Russen te helpen, ook tegen eigen vaderland. De communistische beweging stelde zichzelf daarmede openlijk aan de kaak als de partij van het landverraad. Het was naar aanlei ding van deze ontwikkeling, dat de Nederlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen het besluit moest nemen, haar communistische leden te royeren. Onder leiding van de C.PN. be sloten de geroyeerde communisten daarop 'n eigen vereniging van ux- politicke gevangenen te vormen. In 't bestuur van deze communistische organisatie werden o.a. de commu nisten Wagenaar, Brandenburg, Blokzijl, mevr. v. d.. Muyzenberg, Vcïtman en Maas opgenomen. Het gezelschap sierde zich roet de iet wat misleidende naam van „Ver enigd Verzet 1940-1945". De bedoe ling hiervan was naar bulten de suggestie te wekken, dat de nieuwe vereniging een algemene verzets organisatie zou zijn, in plaats van een communistisch clubje. Veel re sultaat had dit overigens niet. Het gezelschap bleef klein. Het clubje geeft do moed echter niet op. Dezer dagen heeft het keu rig gedrukte circulaires rondge stuurd naar talloze mensen, die in de oorlogsjaren aan het nationale verzet hebben deelgenomen en die in Duitse gevangenissen cn kampen hebben gezeten. De geadresseerden worden OP vriendelijke wijze uit genodigd om geld te storten op de girorekening van een notaris, die er blijkbaar ook ingelopen, is en zich er toe heeft laten verleiden als penningmeester op te treden. De namen der communistische be stuursleden worden voorzichtig verzwegen. De handtekening van de communistische secretaris, die onder de circulaire staat, is niet nauwkeurig leesbaar, zodat men daaraan ook niet precies kan zien, hoe de vork in de steel zit. |jE circulaire vermeldt aan het slot wel de namen van een aanoevelingscomité,waarin enige notoire „partijloze" communistische handlangers zitten, benevensenke le mensen, die klaarblijkelijk arge loos in de val gelopen zijn. Onder de laatsten móet men klaarblijkelijk dr. C. P; Gunning rangschikken,, die onlangs ook al in het communistische comité „Onder wijs en Vrede'r verzeild, geraakte. Het schijnt de bedoeling van dc C. P.N. te zijn, door deze mantelorga nisatie in Mei a.s. :éeii congres te laten houden, waarop de deelne mers uitgenodigd zullen worden zich aan de zijde van de Russische oorlogsvoorbereiding' té'.scharen met de een of andere resolutie, waarmede de congrésdeelntuners zich zullen moeten uitspreken te gen de .Amerikaanse corlogsophit- sing", zoals men in communistische kring de verdedigingsmaatregelen va'n hét Atlantische: blok tegen, de Russische bedreiging'.pleegt te; noe men. i Voor degenen, die de circulaire ontvingen- in et deaansporing geld te storten op rekening - van een:. no taris, lijkt het ons nuttig van de achtergrond van „Verenigd Verzet 19401945" kennis te nemen. ZJj kunnen er nauwkeurig uit- zien, waarvoor men hen eigenlijk een financiële bijdrage verzoekt. Zij, die niet op de communistische postlijst voorkwamen en de circulaire dus niet ontvingen, kunnen ujt deze nieuwste stunt van de fa. De Groot Gortzak nogmaals zien, met wel ke methodes deze heren werken. ZOMERDIENST.REGELING KLM (Van onze verkeersredacteur) De zomerdienstregeling zal by de K.LM op Zondag 16 April ingaan- Nieuwe lijnen, frequentieverhoging van een aantal bestaande lijnen en betere en snellere doorverbindingen, ook op dc transatlantische en inter continentale lijnen, ziedaar de belangrijkste punten, welke deze nieuwe dienstregeling brengt. De nieuwe Ijjnen zyn: AmsterdamMiinchen—Rome LyddaTeheran; Amsterdam—Frankfurt—Milaan; Amsterdam—Frank furt—Müncben met een maal per week verder op Salzburg; Amsterdam Innsbriick; Amsterdam—Glasgow en MiinchcnGcnèveDaliran (een olie centrum in Saoedie-Arabië), welke laatste lijn in de dienst op Djakarta wordt opgenomen. VN willen plan voor Jeruzalem doordrijven GENEVE Met negen stemmen voor en twee onthoudingen ("Eng. eri de V.S.1 nam de beheersehaps- raad van de V.N. gisteren het sta tuut voor de internationalisatie van Jeruzalem aan. - Zowel Israël als Jordanië hebben reeds te kennen gegeven zich niet aan het statuut te zullen storen. Het in werking.stellen van het statuut is uitgesteld tot na de zitting van de raad in Juni. Versnelde dienst Amsterdam- Djarkarta De nieuwe dienstregeling brengt verder o.a. een versnelde dienst tussen Amsterdam' en Djakarta. In westwaartse richting worden" de vluchten versneld, o.m. door de overnachtingen te laten vervallen, zodat, de reisduur hier met 15 uur bekort wordt tot 45 uur. Op de heenreis wordt nog te Bangkok overnacht, waardoor de reisduur in oostwaartse richting vrijwel dezelf de blijft. De diensten op Duitsland en Oostenrijk worden uitgebreid; Hamburg, Düsseldorf, Frankfurt, Neurenberg en Müncben zijn in het net opgenomen. Tot nu toe waren dit lijnen tussen ons land en Duits land. Deze dienstregeling brengt mi 'zodanige nieuwe verbindingen, dat Duitsland direct aansluiting krijgt op de „grote" lijnen in en. buiten Europa, Een belangrijk punt is ver der, dat er twee diensten per week van Hamburg direct via Amsterdam naar New York worden gevlogen. Qp Londen zal men per week 44 maal gaan vliegen. Op 36 April ko men er zes diensten per week naar New York;, half Mei, worden dat zeven diensten en begin Juni zal er achtmaal per week op New York gevlogen worden. Vooral bij de aansluitingen heeft de K.LM. "mogelijkheden.- \Vie Za terdag uit Djakarta vertrekt, kan Maandag in New York zijn. Natuurlijk zijn er door de deva luatie allerlei moeilijkheden bij de tarieven ontstaan. Men tracht in de gedevalueerde landen de tarieven zoveel mogelijk op het zelfde peil te houden. Daarnaast zyn er allerlei mogelijkheden voor retourtarieven en vacantietarieven, die dikwijls voordelen bieden. De luchtvloot van de K-L.M. js langzamerhand geheel gestandaardiseerd. Met Augustus zullen alle Lockheed Constellations 49 uit de vloot" zijn, zij worden ver wisseld voor Lockheed 749. „Of .de K.L.M. ernstig denkt over het ge bruik van nieuwe vliegtuigtypen?" Toen dié vraag aan dr Plesman werd gesteld,, ging liet natuurlijk over de „Cornet". Dr Plesman zei een paar woorden'over grotere snel heden, studiereizen enz. en toen be antwoordde hij de vraag met: „We zijn aan het winkelen, maar we hebben ons geld thuis gelaten." Plannen zijner genoeg bij de K.L.M. Met Austinli7 worden voor bereidende besprekingen gevoerd óm te geraken tot een. luchtlijn. Maar het definitieve stadium is nog »et bereikt. Er bestaan plannen om op den duur over de Andes te gaan vliegen. Met Manilla is er ook „iets mogelijk". Het vraagstuk van het klassevervoer is 3l sinds twee jaar bij de K.L.M. aan de.orde. Engeland krijgt nieuwe stoomfabriek LONDEN Kei Britse ministerie van Bevoorrading beeft een plan bekend gemaakt voor de bouwvan een nieuwe Britse atoom-installatie te Aldermaston bij Reading. Er werd niets gezégd' over. de ex perimenten, die in deze niéuwe la boratoria; ten uitvoer zullen worden gebracht. Wei werd te kennen ge geven, dat het ;èeri' reusachtige on derneming zou zijn. De' bouw van de installatie:zal.verscheidene jaren vergen en een groot aantal arbei ders zullen eraan werken-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5