m> Amandeltjespudding Kamerlid Pollema wil schuld delgen met Marshall-geld Huurverhoging wordt ofte hoog of te laag geacht „Koude oorlog" behandeld op onderwijscongres P.v.d.A. Tilanus wil het huidige kabinet niet wegsturen Robben willen trainings formulier niet tekenen Minister Lieftinck mag bedrag van li milliard lenen I Aantrekkelijke bazar van Onésimus Mëj. Smelik op nationaal éóngrés: „Beroepskeuzevoorlichting is ook overheidstaak" Discussie over de taak van neutrale en confessionele voorlichting Dodelijk ongeval bij BPM Ook Uw ingewanden^ m annen Ons volk moet de consequenties van collectieve verdediging dragen Strafactie vindt men weinig preventief en repressief Industrialisatie heeft goed ontwikkelde vaklieden nodig Rijnverkeer neemt toe KNZB-voorzitter hoopt op overwinning van het nationaal gevoel Opvarenden „Geisha" opgepikt Feest-ontvangst van de Noordam te Philadelphia Donderdag 13 April 1950 3 Aüverientie (1 JVj.J (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG, p Omtrent de wUzc, waarop de tegenwaarde 'in guldens van de Mars halt-dollars, die aan Nederland geschonken zfln, moet wor den gebruikt, bleek gisteravond in de Eerste Kamer mr. Pollema (C.H.) grondig van mening te verschillen met minister Lieftinck, die kersvers terug van Djakarta het wetsontwerp kwam verdedigen voor dekking van uitgaven van de begroting 1048. Het betreft hier een bedrag van 240 millioen, de eerste hap u!t het geblokkeerde bedrag in guldens, de i.t' Local Currency, dat besteed zal worden voor bepaalde projecten'. Dit wetje is heel onschuldig naar de vorm, zei de C.H. afgevaardig de, maar het grijpt diep in onze monetaire verhoudingen in. Men mag niet vergeten, dat in het „uit eengevallen koninkrijk" de tegen waarde van de Marshallhulp ons laatste bolwerk is en dat met de besteding uiterst omzichtig moet worden, opgetreden. Aflossing van de vlottende schuld kwam z.i. het eerst in aanmerking en niet zoals de regering wil het financieren van bepaalde projecten. Een ander be zwaar van de heer Pollema was, dat de regering niet vooraf met het parlement wil bespreken, hoe deze tegenwaarde in guldens, welke in 1950 zal oplopen tot een bedrag van één en een kwart milliard, zal worden gebruikt. Minister Lieftinck wees er op, dat de besteding van het gul denstegoed geen zelfstandige han deling van de Nederlandse rege ring is. Bij verdrag is Nederland verplicht hierover overleg te ple gen met de Ver. Staten. Daardoor kan de regering niet vooraf samen met het parlement een zekere lijn uitstippelen, want zij raoet bij de onderhandelingen bewegingsvrij heid hebben. De Sta ten-Generaal hebben echter voldoende gelegen- Was Uw wol veilig ALKALIVRIJ y&i,ijv* In de Chr. school aan de 's-Gra- venweg is Woensdagmiddag de ba- 'zar geopend van de C-I.M.V, Oné simus. Zoals bekend zal de opbrengst moeten didhen voor de bouw van een nieuw verenigingshuls. Da G. van Veldhuizen sprak een openings woord. De zeer bijzondere rol die Onési-4 mus onder de jongeren van Kralin gen vervult zal dan pas volledig tot zijn recht komen, wanneer men weef jn het bezit is van een gebouw, al dus spr. Al direct was er de gczellige- drukke bazar-stemming. Met moeite kon men zich een plaatsje aan een der stands veroveren en zelfs moes ten tientallen Kralingse jongens bui ten op hun beurt wachten. Achter de attractieve stands als, Rad van Avontuur, schiettent, home-trainer, voetbalspel e.d. hadden C leden post gevat en prezen luide hun waren aan. Aan andere stands textiel, hartige hapjes, boeken, limo nade, theeschenkery, vazen en pot ten stonden de leden van het da mescomité. Buiten vertoont gooche laar Willy Albert belangeloos zijn kunsten voor een grote schare klei ne Kralingenaartjes. 'In het gezellige boekenstalletje ligt een Statenbijbel uit 2855 met kanttekeningen en illustraties te koop. Als hoofdprijs in de grote loterij staat een kolos- saai aquarium te wachten. Muziek en fleurige versieringen, waar ook weer mee te winnen is (hoeveel blaadjes zitten er aan de boom?) maken de bazar van Onésimus tot een bijzonder aantrekkelijke. De openingsdagen en tijden zijn Heden avond van 7—10 en Zaterdag van 2—5 en 7—10 uur. (Van onze Bpeclale verslaggever) UTRECHT, „Het Ja onjuist dat de moderne industriële ontwikkeling moet leiden tot ontscholïng en vervlakking van de mens. HJj moet echter te werk gesteld worden op een voor hem geëigende plaats. Daarom is de voorlichting bij de beroepskeuze door wetenschappelijk geschoolde be roeps-adviseurs noodzakelijk". Aldus sprak de heer 'C. Smeenk, toen hij Woensdagmorgen in Espla nade te Utrecht het Nationaal Con gres voor de beroepskeuze-voorlich ting opende. Hij zette uiteen, dat het organise rende comité van samenwerking de drie voornaamste stromingen in ons volk vertegenwoordigt. Bij de be roepskeuze heeft de overheid een taak, aldus de heer Smeenk, maar de voorlichting zal toch voor een belangrijk deel door het particulier initiatief moeten geschieden, in over eenstemming met de levensovertui ging van de betrokkene. De heer Smeenk verwelkomde voorts minis ter Mr A. M. Joekes, staatssecreta ris, mr dr A. A. van Rijn, de com missaris der Koningin in de provin cie, de heer M. A. Relnalöa en de burgemeester van Utrecht, Jhr. Mr C. J. A. de Ranïtz. De eerste inleider, prof, dr J, Wa terink, die sprak over de noodzaak van voorlichting, legde er de nadruk op, dat kennis in een mensenleven van veel minder betekenis ïs dan persoonlijkheid en karakter, ook voor de uitoefening van een beroep. De levensangst kan een sterke rem mende factor zijn. Voor de persoon lijkheid van de mens wordt de grondslag gelegd vóór het zesde le- vens jaar. Daarom staat voor opvoe ding en beroepskeuze het vraagstuk van het gezin in het middelpunt. Voorlichting bij beroepskeuze moet niet louter berusten op onderzoek naar begaafdheid, maar veel meer op onderzoek naar de persoonlijke heid om zich uit te spreken over actieve besteding van bedragen, omdat daarvoor in één of andere vorm een wet moet worden goed gekeurd. Doch besteding van kas middelen, b v aflossing van vlot tende schuld, valt buiten het over leg met de Staten-Generaal. Het enige overleg, dat de regering mo gelijk acht, is dat met de vaste commissie voor de handelspolitiek uit de Tweede Kamer, doch alleen over de grote lijnen. Overigens is van de twee eerste uitkeringen uit de tegenwaarde, resp. 240 en 275 millioen, niet minder dan 450 millioen voor af lossing van vlottende schuld ge bruikt, vertelde de minister niet zonder trots. De heer Pollema bleef onver murwbaar en waar het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Jiet hij aante kenen, dat de C.H. fractie er tegen was. Tegen de machtiging aan de mi nister om een bedrag van ten hoogste anderhalf milliard' gulden te lenen, had hij op zichzelf geen bezwaar, doch hij greep de gele genheid aan om te verzuchten: Wat moet er van het Nederlandse volk terecht komen, nu het slechts door een vederlichte urne verbonden is met wat men thans Indonesië noemt. Op zijn verzoek aan de mi nister om een nota, waarin uiteen zou worden gezet, welk deel van de vlottende schuld aflosbaar is, kreeg hij een afwijzend antwoord, omdat zulks reeds in de Memorie van antwoord was geschied. De minister kreeg zijn machti ging er zonder hoofdelijke stem ming door. Er werd nog een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Justitie, waarbij leedwezen werd uitgesproken, dat gezondheidsredenen minister Wij- ers na de begrotingsbehandeling dwingen om zijn ontslag te nemen. Op het terrein van de BPM aan de Vondelingen weg liep gistermid dag de 28-jarige bijfitter M. V. uit Vlaar dingen tengevolge van een ernstig ongeluk zodanige brandwon den op, dat hy In de loop van de middag is overleden. In het voormalige ketelhuis no 2, assisteerde hij een collega, die in een zuurstoffilter een buis moest lassen, Door wegspattende vonken van het lasapparaat vatte de kleding van de man vlam. Nadat het vuur met behulp van een schuimblusap- paraat was geblust, -werd de man in zorgwekkende toestand naar bet Zuiderziekenhuis overgebracht, waar hij enkele uren later aan de bekomen brandwonden overleed. structuur. Het moderne beroepsleven vraagt steeds meer specialisatie, die specifieke aanleg noodzakelijk maakt, Dit acht de spreker een ze gen, Ieder zal echter in het beroep moeten komen dat met zijn aanleg strookt. Dit kan hij in de veelheid van beroepen niet zelf bepalen. Dit maakt de voorlichting noodzakelijk, ook uit sociale en economische over* Mej. J. Smelik, wnd. directrice van het Gemeentelijk Bureau voor" Be roepskeuze' te Den Haag, sprak over de grondslagen en de organisatie van de particuliere en gemeentelij ke beroepskeuze-voorlichting. Zij betoogde, dat er behalve R.K. en Prot Christelijke ook bureaux voor beroepskeuze moeten rijn zonder uitgesoroken levensbeschouwing. De voorlichting past in het kader van school en gezin. Evenals het onderwijs behoort de beroepskeuze-voorlichting dus tot de taak van de gemeente, daar deze ook het onderwijs verzorgt. De middagzitting opende met een uiteenzetting van het protestants- christelijk standpunt door de heer F. F. Fuykschot, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Hij betoogde, dat men In confessio nele kring de voorlichting alleen aan confessionele adviseurs kan over laten. De christelijke scholen hebben daarbij een belangrijke taak, want de voorlichting dient reeds in de hoog ste klassen der lagere school te be ginnen. In verband met de beteke nis van de beroepsvoorlïchting voor de industrialisatie van ons land be pleitte spreker de instelling van een raadgevend college op het hoogste plan. Pater dr J. de Groot SCJ, docent aan de R.K. leergangen te Tilburg, betoogde, dat een advies niet kan worden gegeven, op grond van opper vlakkige kemfis van de eandidaat. Men moet de persoonlijkheid ken nen en de wereldbeschouwing is daarvan een integrerend deel. Voor katholieken is derhalve slechts een katholiek adviseur op zijn plaats. Spreker pleitte voor de instelling van een instituut van schoolpsychologen naast dat van schoolartsen. De opmerkingen van pater De Groot gaven aanleiding tot een inte ressante discussie of een niet-gods- dienstige een wei-godsdienstige ad vies over beroepkeuze kan geven, Achter de bestuurstafel kwamen zelfs mej. Smelik en pater De Groot in debat. Velen gaven als hun me ning te kennen, dat beroepskeuze niets met godsdienst te maken heeft. Tot besluit van de eerste congres dag hield de heer W. Mesotten, di recteur van de centrale voor be roepskeuze in België^ een inleiding over het advieswerk in zijn land. Met deze auto is u binnen een half uur vaft'"Rotterdam in Gro ningen, of van Amsterdam in Maastricht. Zeg nu niet „wat moet ik in Groningen of Maastricht doen?", doch verheug u over deze tijden die wagentjes weten te creëren die met pemak „een 633 kpiper uur er mt draaien".op eenzame stranden, in Amerika. Dit vlotte model is de Railton Special ap de autotentoonstelling in Grand Central Paface te Lon den. Eerste Amerikaanse wapen6 voor Frankrijk gelost CHERBOURG Verscheidene honderden bootwerkers van. Cher bourg zijn Donderdag onder be scherming van Franse Republikein se Garde en politie, met de lossing begonnen van de eerste voor Frank rijk bestemde zending Amerikaanse wapens, aangevoerd door de Ameri kaanse vrachtvaarder „American Importer", De ingangen naar de ha ven van Cherbourg zijn met prik keldraad afgezet. Advertentie HM.) moeten op tijd „gewassen'i Neem eens per week ééno i'worëea. mof twee Nieuw schip naar Suriname vertrokken ROTTERDAM. Het m-s. „Peri- ca" is gisteren op eigen kracht uit de Rotterdamse haven naar Tene- riffe 4n Suriname vertrokken, onder auspiciën van de firma Ruys en Co, Het schip, dat 222 b.r.t. meet en hij de scheepswerf „Holland" te Har- dinxveld is gebouwd voor rekening van de N.V. scheepvaartmaatschap pij „Suriname", is bestemd voor het vervoer van 200 dagpassagiers, voor* namelijk op de route Paramaribo Nïekerie. ALGEMENE VERGADERING C.H.U. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. Op de alge mene vergadering van de CHU gisteren In Krasnapolsky te Am sterdam gehouden werd soma verholen soms duidelijk, het ver trouwen in de voorzitter, de heer Tilanus en de drie andere C,H.- kamerledcjt, die voor de souverci- niteitsoverdracht aan Indonesië hadden gestemd, in het geding ge bracht. Zo vjak voor de verkiezin gen! Het verlangen om de eenheid in dc Unie te bewaren heeft het echter op duidelijke wijze gewon nen. De heer Tilanus kreeg enkele ondubbelzinnige blüken van ver trouwen. Er werd bijv. door enkele kies verenigingen een statuten-wijziging voorgesteld, welke het voorzitter schap der Unie onverenigbaar zou verklaren met hpt voorzitterschap van de kamerfracties. De voorstellen werden echter door verschillende woordvoerders opge vat als een teken van wantrouwen jegens de heer Tilanus en dat bracht de gevoelens in beweging. Een hun ner vond het te gek om personen die men zelf gekozen had, elders uit te sluiten. Men vertrouwt ze of doet dat niet! En een vrouwelijke afge vaardigde verzocht de vergadering te bedenken, dat de heer Tilanus voor-zijn principes door de Duitsers gevangen was gezet Een geestig woordvoerder uit Enk huizen bracht hulde aan „vader" Tilanus, al voelde hij toch wel enig bezwaar in de combinatie vsn func ties. Een ander daarentegen achtte het van groot nut, dat de Unie-voor zitter volledige kennis van de poli tieke zaken had. -» De heer Tilanus" zelf, stelde de persoonskwestie geheel buiten deze voorstellen al meende hij wel, dat zij product van tijdelijke omstandig heden waren. In feite zijn zij voort gevloeid uit het bezwaar, dat hij het buitengewone congres der CHU te Utrecht had geleid terwijl zijn be leid daar aan de orde was. Hy be greep deze moeilijkheid en stelde voor deze kwestie aan een statuten commissie. in studie te geven tot de volgende jaarvergadering onder het plaatsen van de opmerking, dat m andere partyen de combinatie van het kamerlidmaa.uchap met 't voor zitterschap evenals tot dusver in de CHU regel was, en dat dit toch wel degelijk voordelen had. Over eenkomstig zijn voorstel werd be sloten; de voorstellen werden nog voor de stemming ingetrokken. Dit geschiedde eveneens met bet verzoek van enkele afdelingen om een uitspraak te doen over de vraag of de vier CH-kamerleden die vóór do souvereiniteitsoverdracht hadden gestemd, niet In strijd met hun be ginselprogram hadden gehandeld. In de toelichting werdén door de voor stellers felle woorden gebezigd omdat het „roer niet om was gegaan zoals bij de verkiezingen was be pleit" maar de laatste zeer uitvoëTf- ge spreker werd door de vergade- .ring reeds met kennelijk ongeduld aangehoord. Het Kamerlid Schmall, (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de nieuwe Huurwet, welke ö.a, inhoudt de huurverhoging mei 15 pro cent staan in hoofdzaak twee opvattingen tegenover elkaar. Er zUn „veie leden", die vinden dat dc huurverhoging veel te laat komt en dat de huurders ten koste van dg .verhuurders onrechtmatig zijn beschermd, terwijl daartegenover „zeer vele andere leden" erop wyzen, dat de exploitatie van onroerend goed moet worden gezien als kapitaalbeleg- emg en wel een zeer aantrekkelijke. Belegging in onroerend goed biedt li.ï. belangryke voordelen. Grote winsten zyn in het verleden gemaakt door geleidelijke waardestijging der gronden, terwijl daartegenover deze beleggingsvorm niet gevoelig is voor de waardedalingen van het geld. Ook in hun verdere uiteenzettingen blijven deze twee groepen diame traal tegenover elkaar staan. De eer ste betreurt met alleen de late in diening van het wetsontwerp, maar bovendien het lage percentage, waar- dooi de lasten, welke op eigendom men rusten niet kunnen worden op gevangen. Men zag een tegenstelling tussen het thans vooigestelde per centage van 15 en het toelaten van huren voor nieuwe woningen, welke plm. 30 pet liggen boven hei huur- peil van soorcgelyke vooroorlogse woningen. Ofschoon de tweede groep in het belang van een goede woningpoli- tiek noodzakelijk acht om het huur- peil zo spoedig mogelijk in overeen stemming te brengen met de kost prijs der woningen, en dus van dit oogpunt uit gezien eveneens 15 pet te laag acht, menen zy, dat dit per centage als tegemoetkoming tn de exploitatiekosten aan eigenaars van vooroorlogse panden eerder te hoog is Zij beroept zich oa. op bet jaar verslag van de Hollandse Sociëteit van Levensverzekeringen, waarin voor onroerende goederen over 1947 het rendement 5.63 pet bedroeg en over 1948 5.75 pet. De leden van deze groep ziin nog niet overtuigd, dat een verhoging van 15 pet voor de huurders sociaal verantwoord moet worden geacht. Bovendien mag een huurverhoging h i. geen vergroting van het rende ment voor de eigenaren medebren gen, v/aar andere groepen der be volking evenmin het rendement van die destijds tegen heeft gestemd, ried de vergadering de zaak nu maar te laten voor wat zij was. Buiten staanders die hopen, dat de Unie zal splijten, hebben vgn haar karakter, dat grote verscheidenheid van me ning by eenheid van beginsel toe staat, niets begrepen. De voorzitter meende dat de voor gestelde moties in strijd waren met het verleden der Unie. Deze kent geen op het matje geroepen Kamer leden! Hij wees er op dat de souve- reiniteits-overdracht er ook zonder zijn stem gekomen zou zijn. „Als ik dan toch voorstemde geschiedde dat, omdat God en mijn geweten mij daartoe aanzetten".. -In zijn openingsrede had hij. on der applaus, reeds verklaard, dat deze stemming in de fractie niet de minste verwijdering had gegeven,, dat de onderlinge band zelfs was versterkt. „Dat wij de ontwikkeling soms met droefheid gadeslaan wie zal het ontkennen? IVlj willen hopen en bidden, dat aan de inwendige worsteling spoedig een einde moge komen en orde en welvaart zullen worden hersteld. De G.H. zijn be reid om nu loyaal mede te werken aan de opbouw in Unie verband. Op verzoek verklaarde het hoofd bestuur zich tegen afstand van N. Guinea aan andere mogendheden en voor het opnemen van dit gehied in art, 1 der grondwet als behon ld tot ons koninkrijk. Over de politieke verhoudingen tot andere partijen, zeide de heer Tilanus in zijn openingsrede, dat hij, gezien de zeer zorgvolle omstandig heden liever de nadruk-wilde leggen op wat samenbindt dan op wat scheidt al moet tegenover het com munisme een zeer waakzame hou ding worden aangenomen. „Wij wen sen op de basis van eigen beginse len een zo groot mogelijke samen werking met andere partijen In het belang van heel ons volksleven." De heer Tilanus, die voorzitter van de Defensie-commissie Is, zei- de, met Met verlangen om dit Ka binet weg te sturen, ln de bestaan de uitzonderlijk moeilijke omstan digheden niet in te stemmen. De communistische dreiging is te groot en ons volk dient dit ten volle te beseffen. Hy wenste minister Schokking, die de vergadering bijwoonde, wijsheid en kracht toe bij de vervulling van zijn zware taak. Ondanks begrijpe lijke bezwaren was hij geneigd Churchill gelijk te geven, dat Duits land in de defensie moet worden be trokken. Het rapport der Scc. Economische Commissie werd goedgekeurd Vannacht is in de Josephstraat de 41-jarige bakker P. K. van de Zes- tienhovensekade aangehouden, d hij in beschonken toestand met zijn auto reed. De bakker is in het hoofdbureau opgesloten, waar de politiedobter de bloedproef nam. Zijn auto is in beslag genomen. (Van onze onderwas -edacteur) AMSTERDAM. De dreigende uitdrukking „koude oorlog" heeft giste ren herhaaldelijk weerklonken in een zeer vreedzame omgeving, nl. in Bellevne te Amsterdam, waar het onderwijscongres van de Party van de Arbeid zyn tweede dag beleefde. Naar men weet betekent „koude oorlog" In onder-Yyskringen de strijd tussen de voorstanders van het VGLO (voortge zet gewoon lager onderwijs) cn hen, die voorkeur geven aan een voorbe reidende klasse b9 het nijverheidsonderwijs. De behandeling van vier pracadviezen stond op het programma. Daar zjj in grote lynen gezien één onderwerp behandelden, werd besloten de vier sprekers achter elkaar aan het woord te laten. Het laatste deel van dc morgen cn de gehele middag zijn vervolgens aan het debat gew(jd geweest. Tijdens de gedachtewisseling kwam naar voren, dat de minister van O-, K, en W. de voorbereidende klasse als een experimenteer-fase beschouwt, in afwachting van een te scheppen nieuw schooltype, waar voor de proefnemingen een uni cum op het gebied van onderwijs- •wetgeving in September begin nen. Maar voor de toestand, zoals die nog is, verschillen de inzichten. De heer H. vanSleen koos dui delijk de zijde van het VGLO. „2k zou het van grote betekenis achten", aldus zijn prae-sdvïes, „als alle leerlingen, die niet op enige andere wfjze algemeen vormend onderwijs krijgen te genieten, ten vólle van twee jaar maatschappelijk onderwijs zouden kunnen profiteren, dus ook de leerlingen, die voornemens zijn naar een ambachts-, land- of tuin bouwschool te gaan. Men spreekt zoveel over Industrialisatie, maar m.i. verliest men veel te vaak uit het qog, dat deze industrialisatie slechts tot haar recht kan komen b(j goed ontwikkelde vaklieden". De beer Van Sleen verklaarde zich voorstander van een geheel nieuw schooltype, dc drie-vierjarige maat- schappüschool, die plaats moet bie den aan sl die leerlingen, die niet naar een school voor ULO of MO gaan. Prof. dr I. C van Houte, de tweede inleider, kon zich met dit laatste verenigen; hij stelde verder o.a. de vraag: Waarom ligt voor elke jongen, die een schoolontwikkeling behoeft, anders gericht dan ULO en verder voortgezet onderwijs, de weg naar de MTS niet open7 „Het ant woord moet helaas luiden", aldus prof. Van Houte, „omdat aan de bre- dc'massa rechten zouden worden ge schonken. die men tot op dit ogen blik het liefst nog maar als privilege aan een beperkt aantal wil verle nen". Tegenstander van het VGLO toon de zich de heer A. J. v. d. Vier k. Hij achtte deze scholen niet geslaagd, omdat zij niet functioneel zyn. On der functioneel onderwijs verstaat hij-iedere opleiding die een afgerond geheel is, maar tevens een mogelijk heid biedt tot verdere studie, zodat ieder kind tot volle ontplooiing kan komen. Voor het beroeps-, vak- en technisch onderwijs bepleitte inlei der een voorbereidende opleiding van twee jaar, gevolgd dooreen vak opleiding en uitgebreid technisch onderwij s, belde eveneens van twee jaar. Ook de heer D. de Loor, die het land- en tuinbouwonderwijs voor zijn rekening nam, zou in overeen stemming met de commissie, inge steld door het Koninklijk Neder lands Landbouw comité, een voorbe reidende klasse ingesteld willen zien. Het meisjesonderwijs in het 7de en 8ste leerjaar waren de avond te voren behandeld door mej. Gr. G. Sm11 en de heer J. L. Amerika. „Het is wel vreemd", aldus de eer ste, „dat een kok, een kleermaker en een kapper een vestigingsvergun ning nodig hebben, die alleen na af gelegd examen wordt verleend. Maar een huisvrouw, die niet alleen alle huishoudelijke bezigheden moet kunnen verrichten, maar die boven dien inzicht moet hebben in kinde ren opvoeden, geld beheren en ge zondheidszorg, kan zonder enige op leiding voor deze taak komen te staan". Als de beste opleiding voor deze aA huisvrouwen beval inleld- ster de primaire cursus van de nij verheidsschool aan. hun beleggingen, zagen verhoogd. Deze overwegingen doen.de hier be doelde leden voorshands tegenover het voorgestelde percentage van 15 pet zeer gereserveerd staan. Ernstig bezwaar is er voorts tegen, de gelijkschakeling van bedrijfs ruimten met woonruimten. De gron den voor verhoging, van huren voor woningen gelden niet zonder meer winkels en werkplaatsen. Ook voor panden, welke na de oorlog geres taureerd zijn en waarvan de huur prijs op die grond verhoogd is, be staat geen reden tot nieuwe huur verhoging. Met de opheffing van de prijzen- bureaux voor Onroerende Zaken gaat men vrijwel algemeen accoord, doch men acht ze zeer wel bruik baar als advxesbureaux, waaraan behoefte zal bestaan. De strafactie wordt onvoldoende preventief en. repressief geacht. Een civielrechte lijke regeling, welke ertegen waakt, dat de huurprijsvoorschriften illu soir zouden worden, kan onmogelijk gemist worden. Verder wordt het be treurt, dat de onderhuurder niet beter wordt beschermd en dat men. zich door het kopen van een huis in het bezit van woonruimte kan stellen. DUISBURG. Het internatio nale Rijnverkeer langs Emmerik bij de Nederlandse grens, dat se dert Juni 1949 enigszins onregel matig is geweest, is in de maand Maart j.I. aanmerkelijk toegeno men, Het omvatte in totaal 1.958.000 ton, waarvan 1.361.000 ton stroomafwaarts en 596.100 ton stroomopwaarts. „Queen Mary" is 24 uur ie laat SOUTHAMPTON De „Queea Mary" zal vanavond in de haven van Southampton binnenlopen, 24 uur later dan de dienstregeling aangeeft. De overtocht uit New York werd door de zware stormen 12 uur ver traagd. Bovendien was het schip in Cherbourg genoodzaakt te wachten op de vloed. Aduettentte fl.M.) nóg meer amandelen, nóg lekkerder. (Van onze correspondent) HILVERSUM Zoals de Konink lijke Nederlandse Zwembond in de Zwemkromek bekend heeft ge maakt, zullen de voor de Neder landse zwemploeg, voor de Europe se kampioenschappen uitverkoren zwemsters en zwemmers een door hen ondertekend formulier moeten inzenden, waarmee zij zich ver plichten aan alle trainingsbijeen komsten, die de KNZB, naar het voorbeeld van de Nederlandse Elf- talclub gaat beleggen, deel te nemen, van de Hllversumse zwemvereni ging „De Robben" waren daartoe voor de Nederlandse zwemploeg ge kozen: Geertje Wielema, Dicky van Ekris, Rinus Daatselaar en Hans Kelder, allen pupillen van Jan Sten der. Ook de Amsterdamse zwem ster Hannie Termeulen, die even eens onder leiding van Jan Stender trainde, was als lid van de Neder landse zwemploeg uitverkoren. Na een Dinsdagavond gehouden vergadering heeft het bestuur van „De Robben" medegedeeld, dat deze Robbenlcden zullen weigeren dit formulier te ondertekenen. Dit Im pliceert, dat, volgens de recente be palingen van de KNZB genoemde zwemsters en zwemmers niet meer mogen deelnemen aan internationa le wedstrijden, noch in de Neder landse zwemploeg zullen worden opgenomen. De paloleden van „De Robben" die dc eer te beurt is gevallen ook van de Nederlandse zwemploeg deel uit te maken, zullen de gevraagde verplichting wel nakomen. Dit rijn: NEW YORK De Italiaanse vrachtboot „Maria Paolma" heeft 51 passagiers en leden van de beman ning van het Noorse vrachtschip „Geisha" opgepikt, dat na een ex plosie op zee in brand is gevlogen. Het totaal aantal opvarenden be droeg 52. Voor het leven van de stuurman wordt gevreesd. Alle ge redden bevinden zich in goede wel stand. De „Geisha" was uit Chili en Peru naar Antwerpen onderweg en had een lading nitraten aan boord. Na de eerste explosie volgde nog een reeks ontploffingen c~ daarna maakte het vuur zich meester van het hele schip, dat toen door veertig leden der bemanning en de passa giers werd verlaten. Hoge onderscheiding voor het ms Kampar AMSTERDAM Het motorschip Kampar heeft een koninklijke ver melding gekregen voor dappere oor- logsfeilen („er waren slechts 2 ge weren aan boord") in Januari en Fe bruari 1Ö42 bij ontmoetingen met Japanse duikboten en oorlogssche pen. De overdracht van de bron zen plaat die dit alles vermeldt, is in. de loods Celebes aan de KPM overgedragen. De Barumun zal de plaat naar de Kampar brengen, die thans bij Java vaart Joop Rohner, Kees de Wit, Henny Ketelaar en Nico Luehs. De voorzitter van de KNZB, de heer Jan de Vries, heeft aan een redacteur van het ANP meegedeeld, dat het in het geheel niet in de be doeling van het bondsbestuur ligt ook maar enige drang op de trai ning of de trainingsmethoden uit te oefenen. Tijdens de Olympische Spelen te Londen was gebleken, dat een centraal geleide training, zoals deze voor de Olympische Spelen had gefunctionneerd, bij deze indivi duele sport te veel moeilijkheden oplevert. Daarom was besloten de technische voorbereiding van de voor de Europese kampioenschap pen in aanmerking komende zwem sters en zwemmers geheel *aan de clubtrainers over te laten. Zowel het bondsbestuur als de sportcom- missie van de. KNZB achtten het echter wel noodzakelijk dat regel matig centrale bijeenkomsten wer den gehouden. Deze bijeenkomsten, waarop ook de trainers en train- sters aanwezig rijn, hebben tot doel door nadere kennismaking en Uit wisseling van gedachten en erva ringen te komen tot een homogene vriendenclub, die dan straks te Wenen door de goede onderlinge verstandhouding tot de beste resul taten kan komen. De KNZB-voor zitter hoopte, dat men tot een ander inzicht zal komen en dat uiteinde lijk het nationaal gevoel het van de opvattingen van de Robben zal winnen. PHILADELPHIA - Een ontvangst, zoals bij uitzondering alleen wordt bereid aan schepen, die hun eerste reis doen, ïs Woensdag dë „Noor- dam" bij zijn aankomst te Philadel phia ten deel gevallen, het schip met de kunstvoorwerpen voor de Holland Fair, Een officiële staatsieboot met autoriteiten van de stad Philadel phia kwam de „Noordam" tegemoet, toen het schip de rivier Delaware bereikte. Ter verwelkoming waren verder aanwezig schepen van de Amerikaanse marine, aie de „Noor dam" een saiuut brachten en het schip escorteerden. Drijvende brand spuiten verhoogden de feestelijke sfeer door waterstralen hoog de lucht in te spuiten en rich bij het escorte te voegen, dat de „Noor dam" naar zyn ligplaats begeleidde. In de Jonker Fransstraat is vanmorgen de vijfjarige J. S., die plotseling de rijweg overstak, onder een grote vrachtwagen terecht ge komen. Door krachtig remmen wist de chauffeur van de zware auto te voorkomen, dat de wielen over het ventje gingen. Nadat de G.G.D. de knaap had onderzocht, is hij naar het woon schip Thea Maria, waar hij woont, overgebracht.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3