m luiid hof' Twijfel aan handhaving van de rechtsstaat in ons land Scherpe Eerste Kamer-critiek op garantiewet Indonesië Zes en twintig debaters over opleiding der leerkrachten u Westen coördineert de vliegeropleiding. Overheid verlaag accijns, wagen sigarenmakers Als de schatkist er nadeel van heeft geen ontvijanding «Aramssutui» u Uitwisseling van spoorwegniannen Zware straffen in proces te Praag „Earlv white", een nieuwe gladiolus WEK DE GAL ÏN UW LEVER OP Gelijke eisen voor Nederlandse, Belgische Franse en Britse vliegers Weer moeilijkheden aan zönegrens Tegenstellingen in Rotterdam Dronken chauffeur rijdt in kanaal Herziening en verruiming der regeling bepleit Zwijgen spreken Djakarta wil K.P.M. uitkopen POKON ONDERWIJSCONGRES P.v.d.A. BEëINDIGD „Lesgeven wordt veel te veel aan toeval overgelaten Wanverhouding tussen koopkracht en prijs schept catastrophale situatie Openluehtbióscoop in Rotterdam Vrijdag 14 April 1950 3 (Van onze pa r) ementsre da cteur) DEN HAAG. De vraag of wij in Nederland In een rechtsstaat leven werd by de behandeling van de begroting van Justitie in de Eerste Kamer verschillend beantwoord. De heer Rejjers (C.H.) gaf een ontkennend antwoord, omdat de politieke delinquenten volgens hem onrechtvaardig zijn behandeld, doordat tweeërlei recht is toegepast. De heer W ltteman (K.V.Ï*,) oordeelde de wijze, waarop staatlozen en vreemdelingen behandeld worden niet in overeenstemming met de be ginselen van de rechtsstaat. De heer.Ruys de BeerenbroncK (K.V.P.) vond speciaal de confiscatie van het vermogen van Nederland se met Duitsers getrouwde vrouwen in veel gevallen bedenkelijk.' terwijl de heer S'c ha Ik er het optreden van de politie ten opzichte van de communistische „vredesdemonstratie" op 1 April in Den Haag ontoe laatbaar vond. Ook over het element der ver gelding in ons strafstelsel liepen de meningen uiteen. De heer Kolff (CÜ.) betoogde, dat dit bij ,de vernieuwing van ons strafstelsel niet uit het oog moest worden" ver loren, terwijl de heer Rip (A.R.) er stevig de nadruk op legde even als op de opneming van de dood straf in ons strafstelsel. Me;, Tjeenk. Willink Arb.) bleek zonder dat zij met deze vergel- dingsvoorstanaem in debat trad, er heel andere opvattingen op dit punt op na te houden. 2ij realise ren zich niet, aldus was haar re denering, dat vrijheids beroving op zichzelf al een straf is en dat er van gevangenisstraf een demorali serende werking iiitgaaU Een prachtig getuigenis van de ■waarde, van een strafstelsel, waar in heropvoeding op de voorgrond wordt geplaatst, leverde- de dóór haar voorgelezen brief van een tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde gedetineerde in. Leeuw arden, die van 1910 af bijna voort durend in: de een o£ andere gevan genisstraf heeft vertoefd. De ver geldingsgedachte, zei spr., is te lang gehanteerd om de gevangenissen van buiten wit te pleisteren, "ter wijl zij binnen zwarte graven wa ren. Ondoordachte stelselloosheid Advertentie (l.M. j Maak in daze maand gebruik var» onze speciale Uflbicflins gen en bespaar 30 tot 40% op dt meest dringende u?ï-" gaven. U kunt dan toch oog datgene kopen wat anders onmogelijk zoo rijn j Dit fs niet de eerste aan bieding van cocosloper Yan 100% cocos. Die kunl U nu overal kopen voor f 3-88 per meter. Maar waar koopt U onvermengde cocos voor een prijs, aanmerkelijk lager dan U ooit voor een ge mengde cocosloper betaalde? Géén gedachte meer aan een oorlogsproduct, géén co- cos met papier, neen 100% cocos verkopen wij nu In deze serie-aanbiedingen en niet één trap, neen, twee trappen zou U kunnen be leggen voor hetzelfde geld. Zaterdagmorgen om 9 uur Begint de verkoop van deze onvermengde cocosloper 50 cm breed en U betaalt nu geen f388 per meter, maar Ook la leveren In 60 en 70 cm breed. Uw krent schrijft Iedere avond, over stijging van prijzen, maar wij verko pen nog jleeds vitrage 80 cm breed, per meter voor 89 ci noemde zij hét feit, dat vier de-, parlementen Justitie, O; K. 'en W.. Binn. Zaken en Boe. Zaken te maken, hebben metkinderbe scherming. Concentratie bij een van deze departementen is drin gend nodig. Zij was van mening, dat de par ticuliere kinderbescherming veel te weinig subsidie ontvangt vooral ook als men in aanmerking neemt, dat zij belangrijk preven tief we'.it verricht en dat ten onrechte de gezinsverpleging bij de gestichtsverpleging in de minder heid is. Bij de subsidievoorwaarden dient niet alleen 'gelet- te worden op de materiële omstandigheden van de verpleging, maar vooral op een goede opvoedingsmethodiék. Behalve aan de staatlozen en de UTRECHT Kleine groepen spe ciaal uitgezochte spoorwegbeambten van de Britse, Franse en Nederlandse spoorwegen zullen uitwisselingsbe- zoekën brengen. De .groepen bestaan elk uit vier personen. Het Nederlands-Engelse bezoek zal vier weken en het Engel se-Franse zes weken duren. De Nederlandse deelnemers zullen op 17- April naar Engeland vertrek ken, de Franse op 31 Mei. De, beide Britse groepen zullen eveneens op 31 Meivertrekken. „Rotterdam vóór 40 jaar" wordt verlengd De tentoonstelling „Rotterdam voor veertig jaar", die in het Ge meente-archief, Mathenesserlaan 315 gehouden wordt, zal wegens de zeer grote belangstelling verlengd worden t/m Zondag 30 April Gis teren heeft de archivaris aan de 2500e bezoeker, de heer J. P. Stock als herinnering een foto van Bers- senbrugge aangeboden. ZEEPOST VOOR OOST EN WE8T DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data waarop dc cor respondentie uiterlijk ter post moet. zijn bezorgd, staan tussen haakjes^ achter de naam. van het schip .ver meld: naar Indonesië: s.s. „Gropte Beer" (19-4); naar Nieuw Guinea: m.s. „Rhexenor" (17-4); naar de An tillen: s.s. „Willemstad" (17-4); naar Suriname: s.s. „Cottica" (26-4). vreemdelingen, die rechtloos zijn in veel opzichten, wijdde de heer Witt email ook bijzondere aan dacht aan deontvijanding. Hij achtte het onjuist,datdaarbij re- kehingwordt gehouden met de schatkist, zodat tot ontvijanding niet wordt overgegaan oók als zij gemotivêerd is, indien daardoor een in beslag genomen vermogen zou moeten worden teruggegeven. Naar zijn mening dient by de be noeming van rechters ook de ver delende rechtvaardigheid een woordje mede te spreken. In Am sterdam is slechts één en in Rot terdam geen enkele katholieke rechter. Wat de minister over dit alles te zeggen heeft zullen we de volgen de week Dinsdag vernemen. De Maandag daarop begint de beham deling van de begroting van .Bui tenlandse Zaken. PRAAG, Het Tsjechoslowaakse Staatsgerechtsbof beeft gisteravond vonnis „gewézen in het proces tegen voormalige Tsjechoslowaakse i ployé's van de informatiedienst der Amerikaanse ambassade te Prazg. De 33-jarige Lubomir Elsr werd tot 18 jaar en de 23-jarige mej. Dagmar Kacerofska tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. Beidén werden schuldig bevonden hoogverraad. De beklaagden moéten ieder tien duizemj kronen boete betalen. Zij worden voor de tijd van tien jaar uit hun. burgerrechten ontzet. Na haar raadsman te hebben ge raadpleegd, verklaarde mej. Kace rofska haar straf te - aanvaarden. Eisner zeide hoger beroep te. zullen overwegen. NOORDWUK. De NMrdwüte- bloembollerikweker Thomas Vink heeft een nieuwe; gladiolus gekweekt, die onder de naam Early. "White" in de, handel zal wordep gebracht. Het is een forse bloem van een smetteloos witte kleur. Er is veel vraag geweest naar een bloem als een gladiolus, dié reeds begin April in bloei staat. In .vakkringen wordt het als een bijzondere prestatie be schouwd, dat een dergelijke, bloem reeds zo vroeg in het jaar aan de markt kan worden gebracht. Advertentie (l.M.) U xnlt morgw» „kiplekker" nit b«d «prinsen. Elk# dAg moet «wr lexer een liter gal In ingewanden doen Btromen. anders xerteert uw voedaei niet, net bederft. Tl raakt verstopt, wordt humeurig en toom. Neem dejöantaardige CARTER'S LEVERPTL.T.KTJES om die liter gal op te wokken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wfjze te regelen. plantaardig zacfct middel, onéver- Ëroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpmetjes. LONDEN- De oefening van de militaire vliegers in Groot Brittannlë, Frankrijk, België en Nederland ral gestandaardiseerd en verbeterd wor den. aid os een communiqué van het Permanente Bureau van de Landen van het Pact van Brussel. De nieuwe opleiding Is het eerste volledig geïntegreerde Internationale verdedigingsapparaat, dat In vredestijd in het leven wordt geroepen. BERLIJN. De Amerikaanse mi litaire nachtexprestiein uit Frank furt had gistermorgen vroeg bij het station Mariënborn, dat oen mijl ten oosten van Helmstedt aan de grens van de Russische zóne ligt. drie uren oponthoud. De trein bereikte Ber lijn ten slotte om tien. uur. De Rus sen zouden aan de grens er tegen hebben geprotesteerd dat de trein een Zwitser vervoerde. Sedert balf Maart hebben de Rus sen alle geallieerde treinen aan zeer nauwgezette controle onderworpen hetgeen, tot gevolg had, dat de Ame rikaanse en Britse militaire politie er angstvallig voor heeft gewaakt, dat geen „blinde passagiers" meere den-. De Russen, die de Berlynse waterwegen controleren, hebben twee West-Berlijnse sleepboten het doorvaren belet, hoewel de gezag voerders allé vereiste documenten konden overleggen. De boten moch ten de sluizen aan de zönegrens niet passeren. Algerijnse nationalisten roeren zich ALGIERS. De Fiansc politie' heeft in de afgelopen weck in Al giers 102 leden van een nationalisti sche Arabische ondergrondse orga nisatie gearresteerd, als gevolg van het ontdekken van een wijdvertakte organisatie van smokkelaars die in het gebeim wapens vervoerden naar schuilplaatsen van de Algerijnse Volkspartij. Deze ijvert voor ver drijving van alie Europeanen uit Frans Noord-Afrika. In vuurgevech ten werden in. de omgeving van Constantino Bone en Tebessa, nati onalisten gedood. Liftende dairies met moeite gered AFPINGEDAM, Een auto met drie inzittenden is gisteravond om streeks zes uur te Oosterhogebrug, gemeente Noorddijk, in 't Damster- diep gereden. De bestuurder, de heer Jouke Veenstra uit Buitenpost kwam van èen aannemersvergadering te Delfzijl en verkeerde onder de in vloed van sterke drank. Hij wist ■zelf uit de wagen te. komen en kon nog- mededelen, dat zich behalve hem twee dames in de auto bevon den, die van Appingcdam af hadden gelift. Gelukkig w&s de waterstand, zo laag, dat het mogelijk bleek de hoofden der belde vrouwen boven water te houden tot.meji hen had bevrijd. Nadat enige mannen, waaronder een militair, zich te water hadden begeven, slaagde men erna tien mi nuten in een 55-jarige dar.ie op het droge te brengen. De andere liftster zat echter zo met haar benen be kneld, dat zij pas uit de auto kon. worden gehaald, nadat een kraan- wagen van de Groninger brandweer deze had opgetakeld. Ze beeft ver moedelijk een enkel gebroken en ÏS naar een ziekenhuis vervoerd. (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. De huidige positie van de Nederlandse ambtenaren in Indonesië, aldus de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de garantiewet, doet de klemmende vraag,rüzen of thans niet behoort te worden uitgegaan van een geheel andere grondstelling. Aan de ene kant schijnt de K.I.S. het niet ïn alle opzichten op prijs te stellen, dat zy de Nederlandse ambtenaren heeft overgenomen, aan de andere kant kan, doordat adviezen niet schijnen te worden gewaardeerd, van ver- gtjhïllende Nederlandse ambtenaren in redelijkheid niet worden ge vorderd, dat zij doordienen. In verband daarmede moet betwijfeld wor den of de voorgestelde garanties nog voldoende kunnen worden geacht. Een herziening en verruiming Van ,de voorgenomen regeling schijnt wel zeer wenselijk. Voor de Franse, Nederlandse, Belgische en Britse vliegers zullen gelijke eisen gelden. Een „examen- eskader" zal de vliegers op- deze eisen testen. Dit eskader 'zal wor den gevormd door vliegers uit d.e vier landen. Het zal achtereenvol gens eén jaar in elk van die vier landen worden gestationneerd en het bevel zal onder leiding staan van de officier van het land, waarin het is gestationneerd. Het doel van de examens Is een gemeenschappelijk niveau van. vaardigheid te vinden en een ge meenschappelijke standaard voor de gehele vliegtechniek vast te stellen. Veel voortgang is reeds gemaakt bij de samenwerking in de opleiding van vliegend personeel *bn gemeen schappelijke regels rijn aangenomen voor het operationeel optreden. Het (Van ónze parlements redacteur) y DEN HAAGHet Eerste Ka merlid Revers (CH) heeft zich gisteren uitvoerig bezig gehouden bid de behandeling van de begro ting van justitie «iet de bijzon dere rechtspleging, welke vaar zijn mening onwettig was, omdat niet geoordeeld wordt naar ob jectieve rechtsnormen. In dit ver band- memoreerde hij het onder zoek naar de zuiberheid van het Velser politiecorps, dat oorspron kelijk opgedragen was aan de Haarlemse politie, doch later aan een* commissie, welke «oor het ogenblik niet anders mede kan delen, dan dat het onderzoek niet is stopgezet De Haarlemse politie zwygt, concludeerde de heer Reijers. De commissie zwijgt eveneens. Ook de minister bewaart het zwijgen. f „Hoe bijzonder welsprekend is datmeneer de voorzitter!" stadium is bereikt, waarin een lucht afweer «batter ij van elk land kan werken onder leiding van de lucht- afweercommandant van een ander land. Deze mening van de commissie van rapporteurs is neergelegd in een „nader verslag", dat gevolgd is op de Memorie van Antwoord van 8 Maart jX, welke niet bevre digend werd geacht. De commissie heeft de materie besproken, zowel met müüSteoGü.toen^als. met de sa- menwerkendfe-%akofgari£saf]ës va n overheidspersoneel in Indonesië. Zij keert zich tegen de opvatting van de regering als zou zij voor de ambtenaren-Nederlanders, die door de R.I.S. zijn overgenomen, niet meer of slechts zeer subsidiair verantwoordelijk zijn. In dit ver band wordt de vraag gesteld, of de ambtenaren hebben kunnen voor zien, dat de band met de Neder landse regering zou worden verbro ken en dit zelfs zonder werkelijke vrije keuze. De voltrekking van be langrijke staatkundige veranderin gen bréngt naar de mening der commissie zulk een onvrijwillige overgang geenszins als een nood-" zakelijkheid mede, Zij vraagt: draagt de Nederland se regering niet volkenrechtelijk en volgens de overeenkomsten bij de souvereiniteitsoverdracht ver antwoordelijkheid voor de Neder landers in Indonesië? -Zij infor meert verder naar de uitkomsten van de juist plaats gevonden heb bende besprekingen in Indonesië, in het bijzonder wat betreft de be- lofstxactementen, delegaties, enz. en zou gaarne op de hoogte komen van de gevolgen der recente mo netaire maatregelen. Is, aldus luidt een andere vraag, bij de jongste besprekingen ook aandacht gewijd aan de rechtspo sitie van de particuliere werkne mers? "Wat heeft, de-regering ge daan of is Zy voornemens te dóen voor deze groep, welke door de monetaire maatregelen bijzonder zwaar is getroffen? De commissie meent, dat de ge dwongen' overgang der ambtenaren kennelijk een ongunstige invloed heeft gehad op de waardering van het Nederlandse ambtenarencorps door de Indonesische autoriteiten, van.wie velen zelfs warme voor standers zijn geweest van het vrij willigheidsbeginsel, waarvan zij een doeltreffende schifting had den verwacht. De tijdelijkheid van de onderstand „ten einde de-be trokkenen in staat te stellen een nieuwe werkkring te vinden", is naar de mening der commissie on billijk tegenover ambtenaren met 15 en meer dienstjaren/Hier zal een blijvende orderstarii moeten worden toegekend. Ook wordt een regeling noodzakelijk geacht voor de Nederlanders,, die geen vrije overtocht zhllen hebben, terwijl.zy voor het houden van hun rechten Zij kunnen de overtocht onmoge lijk uit eigen middelen betalen. Voor repatriërende ambtenaren waagt de commissie van rappor teurs gelijke sociale faciliteiten als aan gerepatrieerde militairen wordt verleend bij het zoeken van een nieuwe werkkring en van huisves ting. De commissie, bestaande uit de leden Jonkman, Wendelaar, Van Lieshout, de Dreu en Kerstens, verzoekt de regering op haar be schouwingen nader in te gaan. Eerder kan zij haar eindverslag niet vaststellen. Zij behoudt zich bovendien het recht voor om mon deling overleg met de regering te plegen. DJAKARTA. De secretaris-ge neraal van het ministerie van open bare jverken Soetoto, heeft vandaag verklaard, dat de. regering voorbe reidingen tréft om de K.F.M. uit te kopen. Er is een. commissie ingesteld om de toestand te bestuderen en met de maatschappij te onderhandelen. Sóe- toto verklaarde, dat de regering waarschijnlijk het merendeel van de aandelen wél kopen en de zai toestaan de lijnen verder te ex ploiteren.' Neder lands-lndonesische culturele commissie gevormd DEN HAAG. De leden van de gemengde culturele commissie, waartoe op de Unie-conferentie te .Djakarta werd besloten, zijn thans benoemd. Van Nederlandse zijde hebben zitting: mr. B. J. Reinink, prof. dr. J. H. Baviack, dr." ir- J. van Aken, pater dr. N. Perquin, mr. Fh. H. M. Werner, prof, dr. C. C. Bêrg en A. van Vélzeru Van Indonesische zijde zijn aangewezen, prof, dr. R. Frijóno, Moh. Natsïfmr. Moh. Ya- jntn, Soemardja, Moh. Sjafei, Ta- tengkeng en mevr. Sb. Soeparsona. Een der eerste taken van deze com missie zal. zijn de stand van dé we tenschap met betrekking op Indone sië teinvesteren. Advertentie (J.M.J DE SCHOEN VAN STANDING taling pari van pensioenen, ver- zich ïn Nederland moeten vestigen. Advertentie (LM.) KUNSTMEST UW PLANTEN AMSTERDAM! Op 1 April bedroeg de werkloosheld ander .de-Ne-' derlandse sigarenmakers ruim veertig procent. Sindsdien -i»' bet percen tage nog gestegen. Een deel van het administratieve en van het hulp personeel der fabrieken is zonder werk geraakt. De situatie in de sigarenmakers industrie is ernstig. De afzet schrompelt ineen, omdat het publiek de thans geldende hoge priizen niet kan betalen, ook al zijn enige fabrikanten tot drastische prijsverlagingen overgegaan. Er be staat voor werkloosheid in de sigarenmakersbranche eén wachtgeld- fonds. Aan het einde van deze maand zal dit uitgepnt zifn. Na zes weken overbruggingssteun zou het personeel moeten gaan arbeiden bil de D.U.W. Zowel werknemers als werkgevers vrezen, dat daardoor de sigarenmakers hun vaardigheid zullen verliezen. Dit is de redèn, dat zowel Nederlandse als Belgische sigarenfabrikanten bij htm regeringen aandringen op verlaging van de Beneluxaccijns op tabakswaren. (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM. „De onderwijzersopleiding is het hart van het on derwijs. Zo lang het hart ongezond is, make men zich geen illusies over de toestand van het onderwijs. Men kan de benen masseren, opdat de patiënt de gang er toch inhoudt, men kan enige vooral niet ta zware operaties toepassen het hart moet ze kunnen verwerken maar men tast er de eigenlijke kwaal niet mee aan." Zo begon het schriftelijk referaat van de heer C. Kleywegt over de opleiding van onderwijzers bij het lager onderwas, met de toelichting waarvan het onderwïjscongres van de Partij van de ArbeM gisteren morgen in Bellevue te Amsterdam zijn laatste dag aanving. „Onbevredigend," zo kenschetste de heer Kleywegt verder deze oplei ding. „Vijftien af meer vakken wor den van het begin tot het einde mee gesleept De kweekschool blijft een wat kreupele doublure van de mid delbare school en men ontvangt de bevoegdheid om onderwijs te géven aan een lagere school als men „knap" is in vele vakkéh tegelijk. Of men ook bekwaam Is om er les in te ge ven, wordt behoudens één uitzonde ring bij geen enkel vak gevraagd". Als verbetering zag inleider een kweekschool met twee leerkringen van ieder twee jaar: de eerste houdt zich-bezig met ds maatschappelijks en culturele, de practische en paeda- gogische, en de verdere theoretische vórming; de tweede is geheel vakop leiding en. de helft van de tijd wordt besteed aan de practische vorming. Hef centrale vak is er de opvoedkun de met haar hulpwetenschappen. Prof. dr. M. J. Lang eve ld was door riekte verhinderd rijn referaat over h„VH.&LO^ algemeen middel baar onderwijs en de opleiding der leerkrachten" toe te lichten, hetgeen thans door prof. Kohnstamm ge schiedde, Uit het referaat van prof. Langeveld stippen wij aan: „De umversitair-wetenschappelyka opleiding tot wiskundige» taalkundig natuurkundige, scheikundige enz. enz. levert als administratief bijpro duct de bevoegdheid tot Het geven van onderwijs in de wiskunde, één of meer talen, enz. op. Het geven van onderwijs wordt daarmee aan het toe val overgelaten. Hoeveel energie en geld hiermee ten koste zijn gelegd en hoeveel verdriet er door geleden is, mogen wij hier buiten beschouwing iaten. Hier gaat het cv om, dat deze universitair-wetenschappelijke oplei ding de a.s. leraar niet alleen niet op leidt voor rijn toekomstig beroep, maar dat nog bovendien de vraag wel gesteld wordt, of de genoemde oplei ding niet leidt tot verminderde geschiktheid voor het leraarschap." Voor een aan dé universiteit te ver binden leraarsopleiding stelde prot Langeveld vast, dat deze zich over ten minste twee jaar zal moeten uitstrek ken; naast theoretisch' onderwijs zal deze empirisch onderzoek en practisehe ervaring moeten omvatten. Niet minder dan zes en twintig de baters namen deel aan de gedachten- wisseling over beide referaten. Zij werden door de inleiders beantwoord. De voorzitter van de P.v.dA., de heer K. Vorrïnk, die de afgelopen drie da gen vrijwel onafgebroken de voor zittershamer heeft gehanteerd, sloot de tot het laatst zeer druk bezochte bijeenkomst met een korte rede. Hij kon mededelen, dat een samen vatting van de hier behandelde pro blemen door prof. Kohnstamm in de vorm van een brochure zal worden gepubliceerd. Men voert aarf, dat verlaging van de tabakaccijns zowel voor de in dustrie als voor de werkgelegen heid een uitkomst zou zijn. De oor zaak van de catastrophale ontwik keling in de sigarenindustrie is de wanverhouding tussen de koop kracht en een lonend prijspeil, dat ongeveer 50% hoger ligt dan de consument besteden kan voorna melijk tengevolge van de zware accijnsclruk en andere fiscale las ten,.. In een aan de betrokken minis ters overhandigde nota.; opgesteld dóór een commissie van werkge vers en werknemers, wordt gezegd, dat de sigarenindustrie ten onder gang is gedoemd. wanneer het noodzakelijke evenwicht tussen, koopkracht en prijs niet op korte termijn wordt hersteld. Volgens deze nota zou het accijnspercenta- ge moeten worden teruggebracht tot het vooroorlogse niveau, n.l. 1P%: exclusief omzetbelasting. De commissie meent, dat ér uit budgetair oogpunt voor de overheid geen bezwaar kan zijn aan het verzoek te- voldoen. Een verlaging van de accijns tot 10% zal de schat Gedenkplaat Nederlands zeevaarder aangeboden MELBOURNE. De Australische minister van Luchtvaart, Thomas White, heeft een metalen gedenk plaat aan de „historical Society of Australia" aangeboden. Het is een re productie van een gedenkplaat, wel ke de Nederlandse, zeevaarder' Wil lem de Vlamin'gh op bet Dirk Har- togeiland aanbracht, ter herinne ring aan zijn bezoek aan dit eiland in 1697. Emigrantenvliegtuig naar Australië DEN HAAG. Op 19 April zal voor de eerste maal een Skyraaster van de KL.M. met emigranten naar. Australië vertrekken. Tot 'nu tóe is" voor 48 emigranten plaats bespro ken. kist geen offers kosten. Bovendien is de sigarenindustrie van grote be tekenis voor de export. Projectiescherm van enorme afmetingen Van Maandag 17 April af zal de eigenaar, van Metrcpoie Palace te 's Gravenbage, de heer J. van Tol, enkele filmvoorstellingen in 4e openlucht te Rotterdam geven en wel op de Kruiskade en op het Afrikaanderplein. Deze voorstellingen worden ge geven met een 15 meter lange pro jectiewagen, waarin tweè „Philips projectie-kanonnen" .,zijn gemon teerd. Deze projectieapparaten ge ven zelfs op een afstand van 800 meter een helder beeld i op een projectiescherm van 100 vierkan te meter. Het ligt in de bedoeling van de heer van Tol met deze „rij dende bioscoop" in verschillende plaatsen van ons land filmvoorstel- lingéh te verzorgen. Vererende uitnodiging voor Arnold van Mill De jonge Nederlandse baszanger Arnold van Mill heeft de vererende uitnodiging ontvangen óta in 1951 op te treden in de Festspielé te Bayreuth. Hij is hiertoe aangezocht door Wolfgang en Wieland Wagner, twee kleinzoons van Richard Wag ner. Arnold van MUI is de jongste Hollandse zanger, die tot dusver voor de Festspiele is uitgenodigd. Van Mill werdin Schiedam geho-, ren en studeerde aan verschillende conservatoria. In .1946 nam hij deel aan een internationaal :zangcon cours, dat in Géhèvè wérd gehóu den en waaraan jzangers uit geheel Europa deelnamen. Hier'wón bij de Grand Prix. Momenteeli isi AmoId van Mill verbonden aan de Konin klijke Vlaamse Opera te-Antwer pen. ...■•■■■v-v-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3