tram O CHII KANTTEKENINGEN STADSNIEUWS \4 Koeriersters van Wereldfederalïsme - doel streven naar wereldvrede In Musis spreekt men er over Residentie-Orkest speelt Mahler A G E N D A DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Ned. Middenstandsbank opent bijkantoor in Schieam Veroverende voorstelling van „Zomer in December" Gevoelige creatie van Cor Ruys De Wetenschap der Levensvolheid 7>v3Ó HeC-JAM! heöen.... SCHIEDAM STENO-TYPISTE net MEISJE Woensdag 19 April 1950 Twee sprekers hebben Dinsdagavond in de boven taal van Musis Sacrum d* idee van het Wcreldfcderalisme nader belicht fai een bijeen- Komst, die uitging van de kortgeleden opgerichte Schiedamse afdeling van de Wereld Federalisten Beweging Nederland. Het waren niet zo ii TeeL ^c mraers' (1ie zicl1 onder htm gehoor bevonden en dat vtel te betreuren, want de gehouden inleidingen hadden zeker een grotere belangstelling verdiend. Advertentie fl.M.J „Wij moeten leren internationaal te denken", betoogde dr. Zonnen- berg utt Den Haag en hij vertelde aan de hand van schematische voorstellingen, hoe de mens van thans, die streeft naar wereld-fe- deralisme, zonder de tegenstellin gen in de wereld te vergroten, zijn ideeën kan doorgeven naar boven tot zij uiteindelijk doorklinken in de regeringen en vandaar zich laten gelden in de Assemblee der Verenigde Naties. In dit, uit vrij willig samengaan der naties ont stane orgaan, zag dr Zonnenberg een begin van de verwerkelijking van een federale wereldregering, mits men komt tot die besluiten, die de wereldvrede nader bren gen. Zulke besluiten zijn het in stellen van een Generale Staf Co mité voor de internationale politie de doeltreffende werking van de a toom commissie en de commissie voor conventionele bewapening. Volgens haar eigen woorden lag de beschouwing van mevr. E. Ver- sluis-Fintelman, gemeenteraadslid van Amsterdam, op een geheel ander vlak. Ieder volk heeft de regering, die het waard is, luidt een oud gezegde er» mevr. Versluis maakte het tot het hare. Zo als met de regering gaat het het ook met het aangezicht van de wereld en daarom ook is een instituut; als de Verenigde Naties nog niet de instelling, die wereldvrede en we reldveiligheid nader kunnen bren gen. Ondanks de V.N. zijn we verder van de vrede dan vlak na de oorlog. De oorzaken van de huidige we reldcrisis zien we, al naar onze le vensbeschouwing. verschillend en zo is het ook met de historie. Hoe we het echter bezien, het staat in ieder geval vast, dat in. de geschie denis de mensheid, inplaats van samen te werken, steeds is bezig geweest om zich tegenover elkan der te stellen. Er was echter ook iets groeiende. Mevr. Versluis trok een parallel tussen de late middeleeuwen en onze tijd. Ook Mahler's vierde symphonie is wellicht een der meest evenwich tige scheppingen van de meester. Er spreekt eer» kinderlijke geluk zaligheid uit. die vooral sterk tot uiting komt in het laatste deel. Maar daar staat anderzijds tegen over een innige warme, soms ook fel hartstochtelijke melodiek en het is juist die grote bewogenheid in de inventiesdie deze muziek ook voor onze tijd boeiend maakt en waarbij men dan gaama de zwakkere plekken, die ook deze partituur ongetwijfeld bevat, op de koop toeneemt. De uitvoering die het Residentie Orkest onder Willem van Otterloo .er gisteravond in de Grote Kerk var» gaf» beantwoordde aan hoge eisen. Bij voortduring hoorde men een fraaie evenwichtige orkest klank en ook het karakter dezer muziek kwam, dank zij de beheers te doch tevens gespannen leiding, volkomen tot zijn recht. Ook Jo Vincent komen veel waarderende woorden toe voor de wijze waarop ze in het laatste deel Das Himm- Jische Leben zong. Voor de pauze had de zangeres reeds veel succes geoogst met Schuberfs „Der HIrt auf dem Felzen". En terecht want de ver tolking ervan was zowel in vocaal als artistiek opzicht in een woord boaend. Dat ze Jolle Huckriede (die de clarinet-obligaatpartij zeer goed speelde) en het orkest in de bijval liet delen, was zeer zeker verdiend. Het concert werd geopend met de Ricercare van Hendrik Andrïes- sen, een knap geschreven werk, echter van een weinig vinding rijke inhoud. Ondanks het warme pleidooi, dat van Otterloo en de zijnen er voor hielden vermocht deze compositie dan ook maar •weinig te boeien. Tenslotte nog een woord van lof voor de fraai klinkende weergave van de Entr'acte muziek en ballet muziek uit „Rosamunde". I Handbal-programma districts-wedstrij den Na loting van de kampioenen der handbal-districten is het volgende pro gramma samengesteld ta.v. het Schie damse D.W.S. 7 Mei D.W.S.—Agressive (Eindhoven): 14 Mei H.G.V. (Hengelo)— D.W.S.; 21 Mei Attlla (Utrecht)—D.W.S. en 4 Juni D.W.s.Noord, kampioen De thuiswedstrijden van D-W.S. wor den gespeeld op BoEchhoek. Eduard Verkade komt naar Musis Sacrum Donderdag 20 April 's avonds om 8 uur draagt Eduard Verkade In de Bovenzaal van Musis Sacrum voor uit ..Macbeth" van William Shakespeare. Deze voorstelling staat onder auspiciën van het Katholiek Cultureel Genoot schap. toen gisting in de harten der vol ken van Europa plaatsgreep ter wijl een omwentelicgsproces op 't einde liep. Evenals toendertüd is er ook nu een diepere oorzaak voor onze chaotische wereld. De wereld is te klein geworden voor de souverei- niteit der staten. „De wereld krankzinnig", sprak John Boyd Orr, de man van de Voedselcommisie der Y.N., toen hy onlangs terugkeerde van een wereldreis. Terwijl miljoenen hon ger lijden, geeft men een derde van het totale vermogen uit aan bewapening. De kwestie van oorlog of vrede is in de eerste plaats een vraag van het geweten. Wanneer wij onze roeping als mens erkennen, zullen wij ons hebben in te zetten voor de vrede. Niet, zoals na de vorige wereldoorlog .zullen we ge noegen moeten nemen dit verlan gen naar vrede alleen maar uit te spreken, maar we zullen onze we reld ervan moeten doordringen, dat alleen wereldfederalisme ons kan redden, we zullen zo de vrede moeten organiseren, zo besloot mevr. Versluis. Na beide inleidingen was er ge legenheid tot vragen stellen; er is een druk gebruik van gemaakt. Het ligt in de bedoeling van de plaatselijke afdeling van de We reld Federalisten Beweging bin nenkort aan te vangen met z.g. huiskamerbijeenkomsten, waarin de behandelde onderwerpen nog eens kunnen worden besproken. Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Gouka en Co. Groenelaad 127. Bellen t»U ongeval; G.G, en GS>. Turn laan 80 Telefoon 69290. Club buis Ongeorgan. Jeugd; Deele-Gebonw, Da. (beh. Do.) 16—17.30 uur: 813 jarigen; 19.3021,30 u. (DL 19.15—20.45): 14—21 jarigen. Toneel: 20 Aprü. Passage-theater. 8 uur: Schied. Kunstkring Comedïa met. „De held van het Westen". Films: Passage. Da. 2, 7, 9.15. Zo. 1.45, 4,15,7. 9.15 u. (Do. geen voorst eb ling); The Third Man <14 jr.). Monnpole. Da. 2, 7, 9, Za. 2, 5, 7, 9. Zo. 3, 5, 7, 9 u; Virginia City (18 jr.). Bijeenkomsten; 19 April, Irene, B uur: Chr. Hist. Unie. Verkiezingsbijeenkomst. Spr. dhr. Corn, van Dyk, lijst aanvoerder. 23 April, Volksgebouw, 10.30 u: Humanistisch Verbond. Spr. dhr, M. van Praag, Den Haag, over 1257, Ondanks het feit, dat de toegang tot het „Rijk van de Witte Mammouth" door -een. geweldige steenmassa is afgesloten, probeert öb bemanning van de tank toch naar binnen la dringen. Vóór uit de tank spuwt een krach tige vuurstraal, die het hardste gesteente kan doen smelten, Maar na enkele uren zwoegen constateert de comman dant, die door de an deren steeds met „ge neraal" wordt aange sproken, dat zijn olie voorraad niet toerei kend is om op deze manier de toegang tezijn mannen het werk stoppen en houdt krijgs-1 forceren. Hij raadpleegt de kaart en ziet dot j raad. „Wanneer we deze route volgen", zegt er wellicht nog een andere weg is. Hij laat hij, terwijl hy met zyn vinger een lijn op de I kaart aanwijst, „kunnen we misschien ook slagen. Maar gemakkelijk zal het niet zijn..." „Dennens als bijzonder deel kosmos". Met de C.A.B. naar de bollenvelden Dinsdag 25 April onderneemt het Schiedamse Comité voor Auto- et Boottochtjes voor lichamelijk ge' brekkigen <CA-B.) haar eerste tocht in 1950. Met ruim 20 auto's zullen een 40 a 50 gebrekkigen uit Schiedam een nt naar en. door de bloemenvelden maken. In Noordwij k zal in. ..Seinpost", op de Boulevard, koffip worden gedron ken en geluncht. Na de thee wordt de terugreis aanvaardt. De heren L. de Bruyn en G. Hak- kert zullen óók weer van de partij zijn. Om half 10 wordt van Plein Eendragt vertrokken. Burgerlijke stand GEÊORENjqke et. v. b, W. Boxman en H. Pille; Maria C. ö- v. P. M. v. Diggelen en H. m. Janssen; Elisabeth G. d. v. 3. t,. Middelburg en J. T. Hozen- dal: Gesina E. d, v. 3. L. Middelburg en J. T. Rozendal. OVEHLEDBN C. Winterswijk. 53 j.; N. Haart®, 71 j., vr. v. W, J. Klein: J. H. Jongejan, U j-, vr. v. A. Oosterman; H. Terpstra, 80 j.; J. P. Nouwels. 65 j. VISSERIJBERICHT BCHEVENINGEN ECHEVENINGEN, 18/4. Hedenmorgen kwamen nan de markt 5 kustvlssers. Be sommingen kust vissersSch 12 met f 1,459. Sch 17 met ISO, Sch 112 met f 120. Kw 61 met 70, Kw 215 met 200. Voorts Ren garnalenbaten. met f 135. aan verse vis. Stadsuitbreiding maakte dit noodzakelijk Sinds gistermiddag half drie is Schiedam weer een bijkantoor van. e enbank-instelling rijker geworden nX dat der Nederlandse Midden stands bask N.V. Deze bank was reeds in onze stad vertegenwoor digd. zij het dan middels een agent schap. Dit is nu omgezet in een bij kantoor. dat gevestigd ii aan de Lange Haven 90. In dit g^fiouw, dat geheel gemoderniseerd is en volko men aan de eisen, welke men aan bankinstelling mag steller., beant woordt, waren gistermiddag een groot aantal genodigden aanwezig, toen de hoofd-directeur van de Ned, Middens! Bank, de heer J. v. Eek, in een korte speech het kantoor aan de plaatselijke directeur, de heer C. Rauws overdroeg. De heer van Eek memoreerde, dat besloten was een grotere dependance in Schiedam te vestigen, omdat de groei, niet alleen van de stad, maar ook van het aas tal cliënten, dit noodzakelijk maak te. In een half jaar en onder moei lijke omstandigheden, heeft men van een otid uitgewoond gebouw dit mo derne gebouw weten te maken. In het bijzonder dankte hfj hiervoor de architect en dc aannemer, resp. de keren Pieters en van Dort. De plaatselijk directeur, de heer C. Rauws, bracht in z'n toespraak naar voren, dat het doel van de ban kis, te streven naar een sterke middenstand. Namens de Schiedamse Midden stands Centrale vertelde de voorzit ter, de heer Schrijver, dat de ope ning van dit bijkantoor van zeer Advertentie (l.M.) PREMIUM - MDTORDlf groot belang is voor de midden standers. -s De heer A. d. Water, als een der oudste clirnim releveerde het ontstaan var het agentschap ia Schiedam en de heer B. G. Hoogen- dam tenslotte deed in z'n kwaliteit van voorzitter van het Schiedamse 'Borgstellingsfonds nog mededeling, dat in den vervolge alle bankzaken over het nieuwe bijkantoor van de Nederlandse Middenstandsbank zou den lopen. Zodat op deze openings-" dag en zelfs nog voor hêt schenken van de erewyn, al zaken gedaan werden. Advertentie (LM.) ZWITSERSE ♦GLASGORDIJNEN? Geborduurd p stub "I3.z5«n14.'5 J WONINGINRICHTING MATHENSSERKEN 29 R"DAM Jubileumconcert van ONI De 35-jarige mandolineveremging" ONI gaf Dinsdagavond een jubileumconcert in het Verenigingslokaal. De heer J. G. Hakkert sprak in zijn openingswoord dank uit aan de leden en donateurs door wier steun het mogelijk was steeds voor zieken, gebrekkigen en ouden van da gen op te treden. Namens de leden heeft mej. De Nie geschenken aange boden aan de dames en heren Hakkert. Ook Leme de Brum .die tekst en mu ziek schreef van de op 0 en 10 Mei op te voeren jubileumrevue, werd niet vergeten. Het programma werd uitge voerd door ONI, Het ONI-guitaar-en- semble, onder leiding van de heer W. de Heus. speelde klassieke melodieën. De heer A. Schlebaum bespeelde de fagot in enkele solonummers. Het duet uit de Parelvissers werd gezongen door de heren E. de Groot -en J. W. Elkenhoek, Het succes was terecht groot. STADSKRONIEK Maandagavond lette mevr. De H.-S. uit Schiedam toen rij uit de tram by de halte Rode Hek stapte met goed op en stak plotseling de rijweg over. De motorrijder F. uit Schiedam, die tenge volge van het opbreken van de Rotter damse Dy'k op de linker rijbaan reed, kon een aanrijding niet meer voorko men. Mevr. De H. liep een lichte her senschudding op en moest per auto van de GG. en G.D. naar de Dr Nolet- stichting vervoerd worden. Dinsdagmorgen werd v. d. D, uit Lei den, die op de Hoogstraat wandelde, plotseling onwel en viel bewusteloos op straat Per auto van G.G. en G.D. is de man naar het gemeenteziekenhuis ge bracht, waar hij spoedig weer bij kwam. Toen bleek dat de man gesignaleerd Het is te begrijpen, dat de jonge Engelse auteur James Liggat het Vrije Toneel van Cor Ruys zeer prees en het „an excellent com pany" noemde, toen hij onlangs de Nederlandse première bijgewoond had van zijn blijspel „Zomer in December". pok gisteravond gaf de troep hier in de Schouwburg voor de leden van de V.U, een zeer veroverende voorstelling van dit aardig geschre ven, maar toch eigenlijk uilsluitend uit vrjj conventionele situaties op gebouwde spelletje. Nadat een vamp-in-haar-vrije-tijd een beetje verwarring gesticht heeft onder de gasten van een familie-hotelletje, lossen alle perikelen zich op onder de Kerstboom. Van alle menselijke vreugden en narigheden krijgen we een portie opgediend: wat kinder leed om gescheiden levende ouders: een beginnende kalverliefde van het gedupeerde dochtertje in kwes tie en een door een ijzervreter van een oom gekoejenerde knaap: de langzaam ontluikende liefde van een oorlogsweduwe (eigenares van hei_ hotel) voor een geduldige jeugdvriend; elementaire misstapjes van een jong echtgenoot met de nvamp, maar spoedige volledige ver zoening met zijn vrouw, zodra deze Op uitnodiging van Christian Science Society, Rotterdam, heeft dr Hendrik J. de Lange uit New York in de aula van de Volksuni versiteit een lezing gehouden over „Christian Science: de Wetenschap der Levensvolheid". Spreker gaf een uiteenzetting van de grondbeginselen van Christian Science en toonde aan, hoe deze wetenschap kan worden toegepast, zodat de m'het Nieuwe Testament beloofde „Levensvolheid" wordt be reikt. Uitgaande van een aanhaling uit het evangelie van Johannes: „Ik ben. gekomen opdat zij het leven hebben en overvloed hebben" en deze in verband brengende met an dere aanhalingen uit de bijbel, liet hij zien, hoe deze uitspraken ook thans bewaarheid kunnen worden. Na een ontleding van het ver schil en de overeenkomst der Oude en Nieuwe testamentische begrip penwereld, waarvan de een op een menselijk, persoonlijk begrip der ikheid en de ander op het zoon schap Gods berust, wees spreker op de verzoening van Wetenschap en Godsdienst welke door Christian Science tot stand is gekomen, Hij legde uit, dat deze verzoening de vraagstukken der huidige we reld tot een oplossing brengt, door dat zij bewijst, dat ware substantie geestelijk is. De ware substantie is, zeide spreker, oneindig, eeuwig, on uitputtelijk en altijd ter beschik king van hem, die dit weet. Dc wetenschap, dat de mens de Idee Gods is, en niet een persoon, die dit tracht te weten, zo betoogde spreker verder, plaatst ons in het gebied van „nieuwe hemelen en e*m nieuwe aarde", waarin gerechtig heid woont en waarin geen vrees of oorlog, of vernietiging bestaat en hij legde vooral de nadruk op de liefde Gods de vrijmakende waar heid. Het is ook in dit land, reeds vrij algemeen bekend, ging spreker voort, dat Mary Baker Eddy, de Ontdekster en Grondlegster van Christian Science en de Leidsvrouw van de Christian Science Beweging is, waarvan het hoofdkwartier zich in Bonston, Massachusetts bevindt. Tenslotte deelde spreker nog me de, dat Mary Baker Eddy de „First Church of Christ, Scientist", de „Moederkerk", zoals zij die liefde vol noemde, in 1892 stichtte. het politieblad, zodat hij haar gezegende omstandigheid be kend maakt aan de trouweloze. Ge ziet: het bekende recept van een moderne blijspel-eoctail en, zo nuchter opgesomd, lijkt het niet veel zaaks, maar dan moet ge toch eens gaan kyken naar Cor Ruys en de zijnen en genieten van de wyze waarop dit gevalletje wordt opge heven tot een alleraardigst spel, dat door zijn eenvoudige menselijkheid de toeschouwer vermaakt en ont roert Al ziet men. Cor Ruys liever in een grappige rol, het veelzijdige talent van deze rasacteur verloo chende zich toch niet ïn z^n creatie van de gevoelige, beheerste, verla ten echtgenoot, en aardige, verstan dige vader van een schat van een dochtertje. Dat kind werd door Henny Orri zeer knap en talentvol gespeeld en ook de puber van Ben Hulsman moeht er zijn. Annie de Lange en Gijsbert Tersteeg, de oor logsweduwe èn de jeugdvriend, zag men. met genoegen tenslotte el kander vinden en het andere* paar: Kitty Knappert en Eric van Ingen volgde men ook met belangstelling m hun downs en ups. Nell Koppen was weer een pracht van eon dienstbode en bizonder heb ik ge noten van die vervaarlijke kolonel van Wim van den Brink. Andrea Domburg was de fatale vrouw en Kitty Kiuppell de berouwvolle on trouwe echtgenote, die ook al op Kerstmis tot inkeer komt en daar mee haar bijdrage levert om het in December te laten zomeren op die blijde dag. Dat het V.U.-publiek zeer ingeno men was met de voorstelling, bleek wel uit het langdurige, hartelijke applaus. r v Advertentie (l.M.) Koningin ontvangt Belgische oorlogs invaliden SOESTDIJK, - Tachtig Belgische oorlogsinvaliden, die een bezoek aan twee dagen aan ons land brengen, zijn gistermiddag dooi Koningin Juliana ontvangen op paleis Soest- dijk. Nadat een delegatie aan do landsvrouwe was voorgesteldj begaf het gezelschap zich naar het bordes Toen reed de eerste der veertig auto's met invaliden de paleistuin in. Hare Majesteit liep de treden van het bordes af en knikte de in zittenden van de auto's, die zeer langzaam voorbijreden, vriendelijk toe. Het was een .spontaan, onge- dwongen tafereel en de oorlogsvete ranen, waren zeer dankbaar voor deze geste van onze vorstin. Later op de dag legden de Belgen een krans bij het Nationaal Monu ment in de hoofdstad. Gemeente-publicaties De Burgemeester van Schiedam, herinnert personen, bij wie. en be stuurders van bijzondere osdeme- mingen, waarbij personen, die kies gerechtigd zijn, in dienstbetrekking' zijn: dat zij, yolgens art. 55 der Kies wet, verplicht zijn te zorgen,, voor zover niet bij algemene maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van deze, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedu rende tenminste twee achtereenvol gende uren, tussen 8 en. 17 uur daartoe gelegenheid vïndc; dat zij, volgens art, 56 van ge noemde wet, voor zover arbeid wordt verricht In fabrieken of werk plaatsen, verplicht zijn te zorgen dat m het arbeidslokaal en. zo er meer dere arbeïdslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan éen arbeidsloakal, gedurende twee werkdagen vóór cn op de voor de stemming bepaalde dag op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege on dertekende lijst, de twee achtereen volgende uren, bovenbedoeld, ver meldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen geza menlijk. Lysten op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 56 der Kieswet bedoeld, zijn ter gemeente secretarie CAfd. Alg. Zaken) tegen betaling Van 5 cent verkrijgbaar. Schiedam, 19 April 1950. LIJSTEN VAN GEMACHTIGDEN De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter in zage zijn nedefgelegd twee lijsten, respectievelijk vermeldende de kie zers, die voor de stemming ter ver kiezing van leden van de Provin ciale Staten een gemachtigde heb ben aangewezen, met aantekening^ daarop van de namen enz. der ge machtigden, en een lijst van kie zers, die in een andere gemeente op de kiezerslijst zijn vermeld, rach aan wie in deze gemeente ingevol ge art. 57d. der Kieswet een oproe ping voor de stemming aan deze verkiezing is toegezonden, De lijsten zijn tegen betaling der kost enin afschrift verkrijgbaar. NED HERV. KERK BEROEPEN: te Vllssmgen. W. M. Maas te Bennebroek, te Montfoort, J. v. Wier te Kesteren. AANGENOMEN: naar Oosterhout («ld.) H. J. Piek, cand. hulppred. te werd opgesloten. Vanmorgen is hij ter Hattum. die bedankte voor Holwierde. beschikking van de officier van justitie Ryswijk (GId.) en voor Ommeiander- gesteleh I wyk-Zuid Wending. Leerlingvliegers naar Amerika DEN HAAG. Vierenveertig Ne derlandse militaire leerling vliegers die in Amerika zullen worden op geleid. vertrekken vermoedelijk op 23 Mei a.s. per KLM-vliegtuig naar hun plaats van bestemming: het vliegveld „Randolph" bij San An- tono in Texas, de modernste oplei dingsbasis ter wereld. Hun verblijf In Amerika zal 48 weken duren. Acht consuls vragen om een veiliger Soerabaja SOERABAJA. Vrijdagmorgen half elf hebben alle consulaire ver tegenwoordigers te Soerabaja elk afzonderlijk aan de militair gouver neur van Oost-Java, kolonel Soeng- kono, een brief aangeboden, waarin zij hun grote bezorgdheid uitdruk ken over de .veiligheid van persoon en goed in de stad. Gevraagd wordt om bescherming van de buitenlanders en buitenland se eigendommen in Soerabaja te verbeteren. In totaal ontving ae ko lonel acht brieven: van de commissaris van het Ko ninkrijk der Nederlanden, van de consul van Groot Brit- lanttië, de consul der Verenigde Staten, de consul van Frankrijk, de consul van Noorwegen, de consul van Denemarken, de consul van Zweden, en van de nxet-offlciële vertegen woordiger van Hongarije. Bedenk, dat Rusland zeer sterk is, zegt Amerikaans minister SAN FRANCISCO Stuart Sy mington, de Amerikaanse minister van Luchtvaart, heeft in een rede tot de Kamer van Koophandel te San Francisco gewaarschuwd, dat Rus land het grootste leger, de grootste luchtmacht en de grootste duikbo- tenvloot ter wereld heeft. De minister, die binnenkort zijn functie zal neerleggen om voorzitter te worden van het hoogste Ameri kaanse veiligheidsorgaan, zeide zyn toehoorders wel te willen overwe gen, dat er in de Sowjet-Unie een atoomexplosie is geweest, dat de Sowjet-Russische luchtmacht in staat is een verrassende atoomaanval op elk deel der Verenigde Staten te on dernemen en dat Amerika nog steeds geen doeltreffende verdedi ging hiertegen heeft P ERWILLE van de rustige har- 1 monie hebben vele heden uit ons blok als bij stilzwijgende af spraak een zekere eenheid betracht in vorm en snit der raamgordijnen. Kükt men in gewone tijden op naar dc luxueuze konijnenhokken, waar op moderne woningen meer en meer gaan gelijken, dan ziet men weinig of geen verschil in het rijtje ramen van de eerste, tweede of derde ver dieping. Ogenschijnlijk wonen daar allemaal eendere mensen achter eendere ramen. Pas op, dat lijkt maar zo, van die eensgezindheidsillusie blijft in ver kiezingstijd niet veel over. Gisteren heb ik mij eens rustig aan de overkant van ons blok op gesteld en het lodderoog laten wa ren langs de gevel. Zo, zo, dus daar bij duehoog links zijn ze van die kramt: lijst 3 A.R. Uitdagend hangt het raambiljet de richting van die mensen uit te schreeuwen. Wel, wel, dus die meneer Van Zwarten is auti-revolutionnair, daar kijk ik van op, hij loopt soms zo kwiek voor me uit. als we by dezelfde halte uitge stapt zijn en ons naar huis begeven. En zie eens aan: daar beneden komen ze er eerlijk voor uit dat ze de WD met lijf en ziel zijn toege daan, zo, zo, mijnheer de Groot bent u van mening dat Ja, ja, dat wist ik: daar helemaal boven zijn ze K.V.P„ dat klopt, maar kijk nu daar eens rechts op de eer ste verdieping: lijst 4 C.P.N., dia GaJeman toch, de guit,, een vuur- rooie. hoe kan dat nou en 's winters loop jy met sous-pieds aan en met een Eden hat op het revolutionnaire hoofd. Een, twee drie, vier vyf, zes ra men met lijst 1, allemaal peevander- aaers, die de geheimzinnigheid van het stemhokje niet nodig hebben om Donker rood te maken. En zo wonen daar dus maar rus tig al die lieden vlak naast en boven elkaar, maar in hun koppies zoe men de meest verschillende leuzen en op de zes en twintigste van deze maand schuiven ze allemaal ge heimzinnig tussen de stemschotjes om de enige goede bolleboos in de politiek te kiezen. Vreemd toch, ik zaJ blij zijn als straks al die verschillende biljetten weer verdwenen 2ijn en het net lykt of daar in ons blok allemaal van die eendere, rustige Rotterdam se burgers wonen DESIDERIUS. Niberco goochelt met u via de radio DEN HAAG Dinsdagavond 23 April zal de Nederlandse wereld kampioen goochelen „Niberco" voor de microfoon komen. DiE optreden is als experiment be doeld om na te gaan of het mogelijk is voor de radio te goochelen. Indertijd was Niberco een der eer ste goochelaars, die voor de Neder landse experimentele televisie op trad. Onder de titel „Niberco, de eerlij ke Valsspeler" zal onze wereldkam pioen Dinsdagavond de methoden van valsspelers voor luisteraars ont maskeren. OCHTENDBEURS OP DE BEVRIJDINGSDAG AMSTERDAM. De Vereniging voor de Effectenhandel deelt mee, dat op Vrydag 5 Mei 1950 (Bevrij dingsdag) niet 's middags, doch s morgens van 10.30 uur tot 11.30 uur beurs zal worden gehouden en dat er op deze dag op de kantoren der leden niet zal worden geleverd en ontvangen. De dag waarop de verjaardag van H. M. de Koningin zal worden 'ge vierd, is er beursvacantie. «iiiraraiiMraGMniiiiiiiifiiii mm iHzmmonjitiiiüBainiisL'iiniiiiiuBKi&aiiiiiaiiiuiisiiflniiiEiiiiiiniimntiiiiifi.'iiiiiiiioiiisii'jiisiHiiiaiiiiaiaiiijn^iiiJiisiiiDiiiiiirjaiiuniiiiiiu^üiniiniLüniiyiniDBNiniiifdi Schiekanter heeft een in het ene jaar van het be- zwak voor het clubhuis voor staan van het clubhuis vele de ongeorganiseerde jeugd in honderden jongens en meïs- het oude Doele-gebouw aan jes, die anders hun vrije tijd de Noordvest. Er zullen meer op straat doorbrachten, de mensen in onze stad mee weg naar het jeugdhuis ge- Voor het jeugdhuis <hg. Zoekend naar wat toneel eh de hoogtijdagen sen-Warris, Aleïdastraat 25; levensgeluk, dat onze wereld van het jaar brachten steeds mevr. J. Hinstees-v. d. Sluys, XJ mag het gerust weten: hun zo weinig geeft, hebbeH weer iets nieuws. Wie de Rotterdamsedijk 172; mevr. -1-*"* 4- u-+ nood kent in vele gezinnen, A- Papma-Dirks, Warande waaruit de kinderen komen 172 a; mevr. C. E. Tol-Nijen- tot het jeugdhuis, zal bewon- huis, Dam 30; mevr. A. W. dering hebben voor de dona- Verwey-Campen, Gordon- tie van vijfhonderd gulden straat 20 a; mevr, J, C. van per jaar, die de ouders ge- Woerkom-Witte, Gr. Floris- rond lopen, want wie zo nu vonden. Op de timmerzolder zamenlijk opbrengen. Na- straat 77; mevr. N. van Buy- en dan eens of misschien hebben de jongens de zagen tuurlijk kan het met anders sen, L. Nieuwstraat 59 a; C. maar een keertje, daar z'n laten snerpen bij het maken zijn dan een bijdrage in de de Haas, P. K. O.-Laan 100 a; hoofd om de hoek van de van hun werkstukken en grote onkosten, die een der- J. Weergang, Kortlandstraat deur beeft gestoken, zal ge- enthousiaste figuurzagers gelijk tehuis nu eenmaal met 32 a; Clubhuis, Doeleplein 1. grepen zijn door het werk schiepen clowns en hele me- zich brengt. tel. 68338. van Karei Scholten en zijn nagerieën, De jongens, die Aan allen, die het goed Schiedam Anno medewerkers en medewerk- liever een zwarte snoet heb- menen met de jeugd van de sters. Eet is dan ook zeer bent> zagen in dc bankwer- straat, zou Schiekanter wil- Nu twee Zondagen ach- verheugend om te horen, dat kerij een werkstuk .groeien len roepen: Komt in ieder ter elkaar gelegenheid zul- V\igesteeg is Vrijdagmorgen Utile Dulci op Dinsdag 25 onder hun handen. geval Dinsdag a.s. kijken in. len bicden aan velen om met door den storm «an den April in Musis Sacrum ,Het Natuurlijk kwamen de Musis Sacrum. Utile Dulci is urouw en kind te gaan wan- schoorsteen geslingerd. geheim van dr Spencer" op meisjes uiteindelijk terecht het best waard en het jeugd- delen, het vermoeden ze- Tot pachter der huf- tcneel gaat zetten, zomaar by draad en naald, maar dat huis zelfs meer dan dat. Voor ker niet gewaagd dat oelen fatten der Sociëteit „Rotter- ten bate van het jeugdhuis- wilde niet zeggen, dat er an- kaarten kunt U terecht bij een bezoek zullen brengen damse Diergaarde" is be- Dat moet dus een volle zaal ders niets te beleven viel. mevr. A. N. Boterenbrood- aan KHet Hoofd.". En voor noemd de heer A. Meyer, worden, want er is daar aan Buiten de „werktijden" was Blanken, Nassau Dillenburg- hen, die daar slechts zelden kastelein i» Mtwis Sacrum te de Noordvest veel geld no- er spel en sport, film en straat 20; mevr, G, H. Geurt- komen, zal het zeker een Schiedam. verrassing zijn daar een plantsoentje in aanleg te tlin den. Het plein voor het „ca fé Maas" zich uitstrekkende in de richting van het ter rein der f irma van Deventer en. Co is thans verdeeld in eentge perken, gescheiden door po eten, die echter titans nop in een vrij onvolmaak- £en toestand verkeerpn, doch weldra zullen verhard wor den. De as van het linker- pad it- zoo aangelegd, da£ men door de boomenrijen juist hei Bericht op Pemls heeft. Dc hevige storm, die reeds geruimen iyd woedt, heeft gistermorgen te 7% ure een unefc van de molen „WaZuisch" boven de as af gebroken. Het gevaarte is over de kap heen geduikeld en met de punt op de straat Citkomen. Een stadsioerfcer w.as in dc onmiddellijke na- byheid bezig, doch kwam ge lukkig met den schrik vrij. Het ooievaarsnest In de NOTARIS P, SCHABERG vraagt een GEROUTINEERD tevens in het bezit van minstens diploma Mulo Gevraagd: voor dag en nacht r"nUeilaun 2 Schiedam Wringers m. prima rubber- rollen f 35.50. Teilen 3n alle maten. Wasketels in alle ma ten. Zinken emmers en was borden. Frans van Thicnen, Braersveld 123, Tel. 69709. Waskuipen v.a. IS.—. Trap leren 1,45 p. tree. Keuken tafels 8.50. Keukenstoelen 7.25. Strijkplanken 9,25. Wringerbokken 13.-, Wrin gers in diverse merken. Frans v. Thienen, Broersveld' 123. Tel. 69799. Gasfornuis, model 1950, Als een der eersten etaleren en demonstreren wij dit hyper moderne fornuis. Kom eens kijken bij Fa. A. van Weer kom, Broers veld 137—139, telefoon 67736. Rorregaas "v.a. 0.80 p,M. Kippengaas, duivengaas en vogeltjesgaas in div. maten. Zwaar asphalt 0-40 pon., Per rol 5,25, Frans v. Thie nen. Broersveld 123, TeL 69799. Een goed dak gaat boven alles. Wist U dat onze afde ling Loodgietersbedrijf al meer dan 40 jaap bestaat? Fa. A. v. Woerkom, Broers- veld 137—139, telef. 67736, Gordijnrails, geheel com pleet l.flo p,m. Gordijnveer met Plastic overtrokken 0.40 pm. Traproeden v.a. 0.30. Frans van' Thienen, Broersveld 123, Tel, 69799. Gevraagd: een jongste be diende voor winkel en loop werk. Zich aan te melden S. T. D. Engering, Ijzerhandel, Hoogstraat 180, Schiedam. Gevraagd te Schiedam door dame b.b.h.h. ongemeubileer de kamer met kookgelegen heid. Br, no, S 377 bur. v. d. blad. Een goede schoen, groot of klein, behoort goed hersteld te worden. Dit wordt gedaan door H. C. van Anen, Rüks- gediplom. Schoenhersteller, Eoylestraat 23. Wordt afge haald en thuisbezorgd. Te lefoon 66610, Ter overname;wit emaille kolenfornuia, wringerbox. Te bevr. na 6 uur 's avonds. Louise de Colignystraat 11a. Z.g.a.n, damesrUwiel te koop M. Droog, Vlaardingerdijk 247 B.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 2