HET ROTTERDAMSCH PAROOL Oorlog om het aardappelmeel zal morgen ontbranden Kans op verzoening in België is vrijwel verkeken Oranje in 't bronsgroen eikenhout mwM April "doet wat hij wil Swiss-Air v zoekt heil verliezen en ii de KLM Palar: Geen veto van Moskou le wachten Huisvrouwen mogen niet klein zerig zijn, zegt Louwes Verlaging van dollar- tekort staat op het spel Separatisme in de Zuid-Molukken Onderhandelingen als geëindigd beschouwd Méér militairen in haven van Londen Rel in Antwerpen de kop ingedrukt Nee toch.Heus Vervelend, maar nodig Amerikaanse wapens voor Nederland onderweg Zegetocht door sneeuwjacht Herhalingsoefening in 1950 10e Jaargang, no. 97 Eed. en Adm. lontje Halten 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prijsi pel week Q.3S per kwartaal 4.SÖ losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting H DE SCHIEDAMMER .Woensdag 26 April 1950 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiers Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper De koeien, die Maandag en. Dinsdag in de dik-besneeutode boomgaarden graasden zijn in sommige streken van ons land weer naar de sta' gebracht. In de grote steden róten de slepers op de Jwfc van hun kar te rillen. En dat allemaal ter wijl volgens de kalender de lente al meer dan een maand oud is en de bloei maand voor de deur staat. •*1* ZUEKICH. Swiss-Air maakt bekend, dat de Nederlandse, Belgische en Zwitserse luchtvaartmaatschappijen middelen bestuderen om tot nauwer samenwerking-te komen, echter niet met de bedoeling-«m zich teweer te - stellen tegen de Amerikaanse concurrentie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. „Ik ben van me- ning, dat de So wj et-Unie In done- -sië nietS 'irHde-weg-zal le^gen om toegelaten té worden als lid van de Verenigde Naties; nu Moskou de V.S.I. heeft erkend als een souve- reine,' onafhankelijke staat, behoe ven wij mijns, inziens van die kant geen veto meer te vrezen". Dit deelde gisteravond de vertegen-: woordiger van Indonesië bij de ■Verenigde Naties, de heer L. N. Pal a r, op Schiphol aan journalis ten mede, enkele ogenblikken, na dat hij uit het KLM-toestel „Pon- tianak" was gestapt. De heer Palar staat aan het hoofd van de delega tie, die op weg is naar Moskou om daar overleg te. plegen over het aanknopen van diplomatieke be trekkingen tussen beide landen. Het gezelschap blijft hier tot de 29e April om dan via. Praag naar Mos kou te reizen. De Zondag op de kust van Oeland gevonden voorwerpen beho ren niet. tot de vermiste Amerikaan se .Privateer", heeft de Zweedse ad miraliteit verklaard. TÖRGAU In het v zoeklicht T—.OEVELEN zullen zich- de naam T1 Torgau nog herinneren? Een; op de' duizend? "Of. nog minder? Misschien zegt de naam enkele Amerikaanse soldaten neg iets. Pre-, cies vijf jaren geleden waren zij na- melijk ia Torgau, een eeuwenoud Duits stadje, en ontmoetten er yoor het. eerst de Russen. Een IJzeren Gordijn bestond toen'nog niet Brit- - ten,--Amerikanen en Russen vierden uitbundig feest -en het "- was alles „kameraad" en „towaritsj" van! de generaal tot de eenvoudige soldaat. De Amerikanen gaven de horloges en andere dingen,die zy bij zich hadden, aan-;de--Russen cadeau,- De Russen hadden niet zoveel weg te schenken,- ma ar wat zij hadden, ga- .yeni zij. Allen hadden één gemeen schappelijk streven: de uniform uit te trekken en,; naar huis -te gaan.. Helaas, Torgau is het hoogtepunt Vap de vriendschap tussen Oost en; - West gebléven. Heel spoedig al begon; het IJzeren Gordijn te zak ken.' Het- Wésten vroeg of Ameri kaanse officieren in Oóst-Duitsland Haar Amerikaanse krijgsgevangenen mochten' zoeken; „Nyet." y. Mochten "Westerse officieren en journalisten Berlijn bezoeken? „Nyet.'" Mochten - - „Nyet", En met hetvoortgaan der jaren werden de „nyetV veel- vuldiger, Het woord „nyet" ken merkt de rampzalige geschiedenis van dappere volken, die gezamen lijk voor hun vrijheid vochten, maar daarna door wantrouwen en ver keerd begrip van "elkaar dreven en nog steeds niet de weg tot elkaar hebben teruggevonden. Op het ogenblik is Torgau, in het hartje van de Russische zone van Duits land gelegen, moeilijker te bereiken dan een dorp in het donkerste deel van Afrika. Westerse verslaggevers hebben gevraagd, naar Torgau te mogen gaan om een herdenkings artikel te kunnen schrijven. Er kwam dit maal eens geen „nyet". Er kwam in het geheel geen ant woord Maar toch blijft hetgeen wat vijf jaren geleden in Torgau geschiedde, het bewijs, dat het ook anders kan en de hoop op een be tere toekomst niet behoeft te wor den opgegeven. De Zwitserse maatschappij ver klaart ter toelichting,-dat de K.L.M.,7 de Sabena en de Swiss-Air terrbe hoeve van faun luchtdiensten inder daad besloten hebben elkaar op ge regelde tijden te raadplegen. In de, eerste plaats pogen zij'een betere samenwerking mogelijk te maken door het rationaliseren, en wijzigen van hun luchtrouies, Swiss-Air's verlies over 1949 be draagt naar schatting -vijf millioen francs en over 1950 naar schatting elf millioen francs. DE BILT. „April 'doet wat; hij wil", luidt het" be kende gezegde en* de 'laatste dagen hebben wij allemaal gezien wat of dat betekent. Een van Groenland afkom stige depressie, die Maandagmorgen vroeg de Noord zee bereikte, deed zeer koude Poóilucht snel naar het Zuiden stromen en' veroorzaakte tot op zeer grote hoogte een uiterst sterke afkoeling van de atmosfeer. Op een hoogte van vijf kilometer vroor het niet min der dan 35 graden en het gevolg was, dat de buien, die deze depressie vergezelden, in de vorm van sneeuw naar beneden kwamen. Terwijl in de boomgaarden de vruchtbomen bloeiden, in tuinen en parken het jonge frisse groen aan heesters en struiken prijkte, boden de straten van onze steden een winterse aanblik en waren de velden met een dunne witte vacht bedekt. Toen zich Maandagavond in de depressie een nieuwe actieve kern ontwikkelde, werd de koude luchtstroom boven ons land een zware storm, die vooral in.de kust- srteek zeer hevig was en soms wel een snelheid van 100 kilometer per 'uur, bereikte. De snijdende wipd. maakte de onverwacht lage temperatuur nóg Veel on-y aangenamer en daar kwamen dan nog zware nachtvor sten bij", die maakten dat boomkwekers.en. landbouwers hte eerste vreesden voor het fruit en de gewassen, Weersomstandigheden als die wel- ,k edeze week in ons land hebben ge heerst zijn niet alleen onaangenaam, maar,ook zeldzaam. Inmiddels vorm de Nederland geen uitzondering. Ook in Parijs heeft, het gesneeuwd en in Luxemburg woedde een zware sneeuwstorm. In Scandinavië ech ter en daaruit blijkt de grilligheid van April was het gisteren volop Lente. De verwachting luidt;'dat ook bij ons de temperaturen wat zullen stijgen. Laten we hopen, dat .dit een voorbode is van lekker voorjaars weer, waarmee we tot dusver voor deze April niet al te zeer verwend zijn De strijd, die momenteel gevoerd wordt over de vraag of het percentage aardappelmeel Jn het brood van 5 tot 10% moet worden verhoogd.' zoals de minister van Landbouw overweegt, zal morgen in voile omvang ont branden. De broodbezorgers in zeventig steden, waaronder Rotterdam,' Den Haag. Utrecht en Amsterdam, „die. samen 5.2ÖÖ.OO0 consu menten van brood voorzien, bieden Donderdag en Vrijdag bij de-huis vrouwen een petitionnement aan om de verhoging niet te doen plaats vinden. Zij. hebben reeds tegen de huidige toevoeging van aardappelmeel bü het brood grote bezwaren, omdat z-ij dit als een „vervalsing" zien, die in. strijd is met de Warenwet. Hoewel hun bezwaren, die voornamelijk voortspruiten uit de vrees, dat hel brood minder smakelijk zal worden en hun grnndstof tnihder goede bakhoedanigheden zal bezitten, door de voor standers van „bijmenging" %vel worden begrepen, meent men toch in ïandbouwkringën en by officiële instanties, dat hierover moet worden heengestapt, omdat de verhoging van het percentage aardappelmeel van groot nationaal belang is, omdat hierdoor grote bedragen aan deviezen ■worden bespaard. landen komt or. iedere beperking van deze invoer bijdraagt tot een directe verlaging van ons dollartekort. Dit is ook het standpunt van de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, die verklaard heeft, dat wij nü eenmaal het feit aanvaarden moeten, dat wij arm zijn en ons in het landsbelang be paalde ongemakken moeten getroos ten. Daar komt volgens de heer Louwes en ook volgens de aardappelmeel- Dat toevoeging van aardappelmeel by het brood een „vervalsing" zou betekenen, wordt'- door de Neder- Iiyidse aardappelmeelindustrie be streden door er op-te wijzen, dat aard appelmeel vrijwel, zuiver zetmeel is en ook een hoge voedingswaarde heeft. Het staat, aldus de ondervak groep aardappélixreelindustrie, vrij wel gelijk met tarwebloem. Té min der reden to ér dus zich tegen dc ver hoging vaiivhefepercentage aardap pelmeel te verzetten, waar alle te im porteren broodbloèm uit de dollar- Personeel van „Multifilm'; te Djakarta in arrest DJAKARTA. - De heren V. E., Mol, assistent-productieleider vaiL „Multifilm" belast met de vervaar diging van hetjournaal „Wordende Wereld" en A. H. Denninghof Stel ling, productieleider van de spoel- filmafdeling dier onderneming, zijn Maandagavond te Djakarta gear resteerd. De reden van deze arresta- tis is niet bekend. Weinig verandering in temperatuur I Weersverwachting geldig van 9 Woensdagavond tot Donderdag- g avond: gf Krachtige tot matige wind uit Jjf westelijke richtingen. Enkele s buien met plaatselijke opkla-.g ringen. Koud, voor de tijd van' S het jaar met op vele plaatsen B weer nachtvorst. - - H 27 April zon op 5.19, onder 19.57 B maan op 13.33. onder 3.47. Jf "^BiiïDirrniHiJBRiiiiiiiiinjsuiiiMiuinBiiiiiiiiitiiijinüiiiii.nïiniiiiïwiHiiiiiii^^ In de a.s. zomer wordt in het natuurtheater te Heeswïjk (N.B.V opgevoerd: „Sint Geerten Minne", een openluchtspel van Antoon Cco- len, De schrijver schonk Heeswïjk, waar hij zijn gymnasiale vorming Eiland Ambon scheidt zich af van de R.l.S. DJAKARTA. Een hoogeplaatste Nederlandse instantie te Djakarta heeft een radiobericht opgevangen, dat melding, maakt van de procla matie van een onafhankelijke repu bliek van de Zuid-Molukken door een groep van plaatselijke leiders. De Zuid-Molukken liggen ten wes- ten;ert zuiden van.Nieuw Guinea en omvatten o.a. de eilanden Ceram, Boeroe en de Kei-eilanden. Het eiland Ambon heeft zich uitgeroe pen tot een onafhankelijke staat to de 'Zuid-Molukkenen .zich daarbij afgescheiden van 'de RepubhlrTndo- nesïa. Serikat. De Separatistische beweging op Am- bon wordt geleid door dr. Souko- mü,die tot voor kort procureur- generaal was in de hoofdstad van Oost-Indonesië. Met de steun van Indonesische leden van het KNIL hebben de plaatselijke autoriteiten op Ambon een nieuw-bewind ge vestigd- Leiders van deze Ambon- nese staat zijn Manuhutu, plaatsver vangend leider van de regering van Ambon, en Wairisal, lid van dé raad van de Zuid-Molukken. Het streven naar zelfstandigheid in het oosten van Qost-Indonesië wordt veroorzaakt door 'n groeien de ontevredenheid in verscheidene lagen der bevolking over de poli- ontving, de primeur. Regie: Jo van i tiek van de regering Hatfa te Dja- Erp. karta. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De brief van koning Leopold aan Van Zeeland, waarin h« zegt, niet de verplichting op zich te kunnen nemen, om België te verlaten na de overdracht van zijn bevoegdheden aan dc kroonprins, heeft de kansen op een nationale verzoening tot een minimum terug gebracht. De reeds zo geïrriteerde Katholieken beschouwen de onder handelingen over de koningskwestie nu als geëindigd, hoewel de libera-^ len deze nog wel willen voortzetten, terwijl de socialisten hebben laten weten, dat zij het standpunt van de koning niet zullen kunnen aan vaarden. Debruggen tussen.de drie par tijen zijn vrijwel afgebroken, want Van Zeeland had de socialisten en liberalen gisteren om een definitief antwoord tegen vijf uur gevraagd, De socialistische partijvoorzitter, Buset, deelde 's avonds mede, dat ■hij zijn medebestuursleden giste ren niet bijeen had kunnen bren gen en dat het partijbureau eerst- vandaag zou vergaderen. Niettemin, had. hij zoveel mogelijk partijlei ders geraadpleegd. Hun indruk was, dat 'skonings verklaring een einde aan de besprekingen maakt en dat, aangeziendiens standpunt slechts kan worden aanvaard of afgewezen'en de koning" de ge vraagde garantie op een essen-' tiëel punt weigert, het socialistisch antwoord moeilijk anders dan ont-; kennend kan zijn. Het vertrouwen, dat de koning vraagt, aldus de so~: cialisten, is hem-mu eenmaal op de dag van de volksraadpleging door ëen belangrijk deel van.de natie' geweigerd. De socialistische „Peu- ple" vraagt", zich verder, af,-waar om de koning enige dagen" geleden wèl in. het geheim de verbintenis wilde aangaan het land te verla ten na de overdracht van-zijn be voegdheden, maar thans meent,1 dat de waardigheid der monarchie wordt geschaad, als hü-openlijk deze - verplichting op zich neemt. De liberalen zijh.nu' in een moei- lijk parket, hoewel het-partjjbe-, stuur gisterenmiddag de onderhan delaars had opgedragen, de bespre- kingen voort te zetten. De Katho lieken zien hierin geen heil meer,, en hun nationaal- comité' maakte gisteren dan ook bekend, .de on derhandelingen als geëindigd te beschouwen. Van Zeeland werd verzocht zonder uitstel een rege ring samen te stellen. "Willen de liberalen niet aan een nieuwe re gering-deelnemen wat hun moeilijk zal vallen, als de nationale verzoening is mislukt dan zal hetzij het huidige kabinet, hetzij een homogene Katholieke regering tot pariementsontbinding moeten om een comedie gaat. Voor de libe rale Kamerfractie 'Lefèbvre, die tevens een der onderhandelaars is, zette het liberale; standpunt giste ren aldus uiteen: terwijl de socia listen willen, dat de koning gedu rende het stadhouderschap van zijn zoon buiten land zou blijven, menen de liberalen dat hij wel in België, maar niet in Brussel kan wonen. Volgens heh moet de schijn worden vermeden, dat het slechts om een comedie gat. Voor de libe ralen ïs het belangrijk, dït bij voorbaat vast te leggen, omdat in het accoord was voorzien, dat de nu te vormen regering door de koning zou worden gehandhaafd. Dezelfde regering zou dus verant woordelijk zijn voor de ontworpen procedure en zou niet voor nieuwe verwikkelingen mogen worden ge-, steld. (Van onze correspondent). LONDEN. De havenstaking vertoonde gisteren het beeld van Verdere uitbreiding van het aantal stakers en verdere tewerkstelling van militairen om de schepen wel ker lading aan bederf onderhevig is, te lossen. Blijkbaar is de .rege ring van plan om geleidelijk meer troepen in de havens te werk te stellen. De stakers houden, vandaag een grote massabijeenkomst en het schijnt, dat hun leiders van plan zijn om de staking zich nog verder te laten uitbreiden. De arbeidscom missie voor de havens wil blijkbaar vandaag nog afwachten of haar waarschuwing van gisteren tegen, de stakers enig resultaat, zal hebben BRUSSEL. Naar aanleiding van de door de communisten ver oorzaakte relletjes in dé Antwerp se haven, heeft de burgemeester tot nader order samenscholingen van meer dan vijf personen ver boden. De rijkswacht, die met 500 man van buiten Antwerpen is ver sterkt, heeft gisteren samen met de politie rond het aanwervingsbureau voor de havenarbeiders een cor don getrokken, terwijl ook in het havengebied geregeld wordt gepa trouilleerd. Nieuwe incidenten ble ven daardoor uit en gisteren zijn de havenarbeiders voor bet overgro te deel weer aan het werk gegaan. Elf communistische leiders, onder wie het kamerlid Van den Bran den, zijn gisteren gearresteerd. Zij worden beschuldigd van opruiing, verzet tegen de politie, mishande ling en vernieling. De Belgische Transportarbeiders Bond heeft de communistische agitatie ten scherp ste afgekeurd, die, naar in een re solutie wordt* gezegd, niet de be scherming van de belangen der ar beiders tot doel heeft, maar een actie is, ondernomen op last der communistische internationale, om het Westen te verzwakken en het Russisch oorlogspotentieel te ver sterken. Vanmorgen kon het ver bod van samenscholing van meer dan vijf personen weer worden in getrokken, daar de situatie veel rustiger was. industrie nog bij,, dat een bloeien de aardappelmeélindustrie een verze keringspremie is tegen mogelijke voedselmoeïlijkheden in de toekomst, In de bezettingstijd heeft de verbouw van fabrieksaardappelen in de veen koloniën, het Nederlandse volk vooï de hongersnood bewaard. Maar wie zou durven beweren, dat de benarde omstandigheden uit de bezettingstijd niet op korte termijn zouden kunnen terugkeren? Wij leven nu eenmaal onder een oorlogsdreiging en ook dat moeten..wij begrijpen en aanvaarden. „Wy mogen als volk," aldus de heer Louwes.* „onder deze omstandigheden niet kleinzerig zijn. En dat zyn wij naar mijn gevoelen wel, als wij ter- wille van de minder prettige uiter lijke eigenschappen van het brood uiterlijke, omdat de voedingswaarde er niet door achteruit gaat een zo grote bedoening als een petitionne ment op touw zetten." ff (Zie verder pagina 5) Joan Crawford van dc Film adopteert eerlang een vijfde kind. Zij heeft reeds een gezin netje van Christina (10)Chris topher en de tweeling Cot hp en Cindy (3); daar komt nu nog een 5-jarige t«ssen-i«. (Hoed af!) Als men Carmelita Cross heet 24 jaar oud. en muzieklerares is, kan men dan oofe nog aan diepzeeduiken doen? Deze Los Angeles-engei zegt het, dus dan cal het wel zo zijn. Zij duikt 45 meter diep en blijft daar 24 mi nuten „toeven"; is soms 70 mi nuten van huis met al dat ge- diepduife zonder snuivertje. Rib heet per ongeluk Rio. oj te wel Sao Sebastiano da Rio de Janeiro, gelijk de Spanjaar den (150*2) het noemden, die dachten, dat in de (beroemd ge wordenbaai beslist een rivier (ried moest monden. Maar zij vergisten zich. Nog steeds is er daar geen Janèiro-rivier. J F) AAR STAAN WE WEEB: voor zo'n vervelend -feit. Er moet meer aardappelmeel in het brood. Twee maal zoveel als tot nog toe. En de bakkers willen daar be grijpelijk niet aan. Zij ondernemen een grote actie en hopen met de steun van de Ne derlandse huisvrouwen gedaan te krijgen, dat ér geen korrel meer aardappelmeel in het brood zal ko men. De argumenten, die zij daar voor aanvoeren, houden alle min of meer steek. „De voedingswaar de gaat achteruit", zegt men. In derdaad. Met acht calorieën op 3-30. Dat betekent ruim twee pro cent op een tiende gedeelte van een brood, zodat de voedingswaar de, calorisch gezien, twee-tiende procent daalt. Maar het sterkste betoog wordt geleverd op bet mo tief van de smaak: dié zal er min der door worden. Van de andere kant, dat is de regering tezamen met de aardap- peïmeeiindustrie, wordt betoogd, dat die verminderde voedingswaar de onmogelijk een ernstig argu ment kan zijn, omdat aardappel meel en tarwemeel praciïscli ge lijkwaardig zijn. En wat de smaak betreft? Even als de kleur? Inderdaad die wor den minder. En dat is aUerminst plezierig. Het is de lol die. wij be talen om miUioenen dollars te spa ren ere onze aardappelmeelindu- strie, die wij in het leven m*o eten houden voor nu en voor mogelijke onzekere tijden, te steunen. Het komt er dus ,op neer, dat wij een minder smakelijk, doch een overigens practisch gelijkwaardig product krijgen, waarmee de bak ker minder eer kan inleggen, doch waardoor wij grote bedragen aan dollars sparen en een. eigen in dustrie voor ondergang behoeden. Wanneer wij het zó bezien,is de keuze niet moeilijk. Prettig is het niet. En misschien komen we er wel weer eens van af. Maar zolang wij arm zijn, moeten wij ons onple zierige zaken getroosten. Dit moet en hef mag ook zolang de volksge zondheid niet wordt aangetast. Later, als we weer rijk zijn. ge worden, eten we weer allemaal wittebrood met roomboter. Voorlopig helaas niet. WASHINGTON. Naar-uit he- trouwbare bron te Washington ver nomen wordt, bevindt het eerste schip met militaire uitrusting voor Nederland zich reeds op volle zee. Dit Amerikaanse koopvaardijschip ■wordt in het midden of aan het eind van de volgende week in Ne derland verwacht. „Ik ben deze Iwge eer niet waardig" zijn' consecratie tot bisschop, door kardinaal Innitzer, in de beroemde St.-Stephans-kathedraal te Wenen. Hij liep van het altaar weg en begaf zich ijlings terug naar het klooster. Dr. Jachym heeft nu van de Paus dnr maanden tijd gekregen om zyn besluit nog eens te overdenken. Op de foto ziet men i linkekardinaal Innitzer en uiterst rechts drFranz - Jachym. Op het St. Lamberticsplein no. 10 in Blerick heeft de Koningin in aan wezigheid van minister mr. J. In 't Veld de honderdduizendste nieuwe woning na de bevrijding van Nederland tn gebruik gesteld, door het onthullen van een gedenksteen. Na het bezichtigen, van de woning ver laten de Koningin en Prins Bernhard de woning. Boven de ingang van de woning de door de Koningin onthulde gedenksteen. {Van onze correspondent) VENLO. Op de tweede dag van het koninklijk bezoek aan Limburg gedroeg de natuur zich nog verrassender dan op de eerste. Toen de stoet uit de Limburgse hoofdstad vertrok, liet het zich aanzien, dat ELM. de lange tocht door het Limburgse land, die in Mook zou eindigen, onder gunstiger weersomstandigheden zou kannen maken. Een hemel zonder dreigende wolken, een stralende zon en een flinke bries, die de vlaggen feestelijk deden wapperen, vormden gunstige voortekenen. Tot Roermond ging het goed. Maar terwijl het koninklijk paar daar in het stadhuis de lunch gebruikte, waren donkere wolken komen aandrijven, waaruit spoe dig de regen merplensde en nog voor men Weert bereikte, bood het vlakke land van Midden-Limburg een winterse aanblik. In.de dorpen langs de route van Maastricht naar Valkenburg had men zich opgesteld om juichend, wuivend, zingend en musicerend uiting te geven aan hun liefde voor het vorstenhuis. Burgemeesters werden even in degelegenheid ge steld om namens hun gemeente de gevoelens van aanhankelijkheid te vertolken en lieve meiskes boden schone bloemen aan. In Valkenburg stapten de gasten voor de eerste maal uit. Bij de ingang van de be kende gemecntc-grot werden zij door burgemeester Hens begroet en daarna begaven zij zich naar het Romeinse gedeelte van dit uitge breide complex van ondergrondse gangen en vertrekken, waar onder leiding: van mevr, Wally Haacke uit Maastricht een symbolisch spel werd vertoond. Het was een sprook je van zeldzame schoonheid, dat de hoge gasten zeer boeide. En verder ging :dé tocht, over de heuvels en door de dalen van dit zo schone land. In het gemeentehuis van Heer len wachtte in de grote hal burge meester van Grunsven, omgeven door de directievan de staatsmij nen en particuliere mijnonderne mingen óp de komst van HJM. de koningin en de prins. Rijen dik stonden, de mensen langs de versierde Heerlense straten, waar_ de stoet passeerde. Bij de Oranje Nassau-lijn I vormden.' de ondergrondse .vakscholieren een ere haag en wie daar maar even weg Icon, was uitgelopen om de konin gin te zien. Via Treebeek. het om zijn oranjeliefde bekende, mijndorp, rond dc staatsmijn Emma, Hoens- broek en Schinnen, werd naar het centrum van de nieuwe mijnstreek, Geleen, gereden, waar burgemeester Daemen de hoge gasten welkom heette. Naar Sittard toen, de toegangs poort van het Zuiden. Na de be groeting door burgemeester Coen- ders en het voorstellen aan de hoge gasten van de autoriteiten vond. daar een groots défilé plaats. (Zie verder pagina 5) (Eigen bericht) DEN HAAG. De minister van Oorlog heeft thans de Compagniën aangewezen, die in de loop van dit jaar voor herhalingsoefeningen (welke tevens het karakter van proeftnobilisaties hebben) - zullen worden opgeroepen. Het zyn de compagniën infanterie 101 t.m. 11B: 1Ï& t.ra. 136; 201 t.n,. 203; 205 txn. 209; 301; 303 t.m. 319; 401 t.m.-405 en 407 Lm. 411. Voorts de transport compagnie 55 ton. 57.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1