Bevrijdiiïgssportfeest in kletsnat Stadion Opvoeding tot verantwoordelijkheid voor zichzelf en anderen ACHT DAGEN UIT"1 FILMS VAN DEZE WEEK Zwaluwen pikken zeven gaten in het Rotterdamse doel Wout van Heusden Het Bloed der Anderen J Verouderd leerplan wordt door nieuw vervangen Parooljeugd in Luxor bijeen Oorzaak van kanker nog niet bekend, wel het ontstaan Cultiraraspeeten van Afrika en Nieuw-Guinea „Niemand kan zich het verzet voorstellen zonder LO-LKP" Première in Luxor een succes Zaterdag 6 Mei 1950 3 tVan een onzer verslaggevers) iaïSrorHLichamelijke Opvoeding, die het Bevrydingsspo. .reest fp0n 030 georganiseerd, heeft weinig gélttk gehad. Het "™eur eeworden, want noch het weer. noch de vertoonde reSmSë T tct m«de£ewerkt dit festijn te doen slagen. De fs dJ hflnHwhntM h aanhoudend geregend en tot overmaat van ramp, ï9i «S?7 programma, de voetbalwedstrijd tussen Eotter- '««en voor eerstgenoemde een volledige debacle geworden. Sï^?e"de Maasstadbewoners ingemaakt". Alleen TJ Kotterdamse «er hoog te honden en wonnen van op dSï Smb?re ÏSd"l! dat dan "°k hct "i^tpubtje Vol goede moed trokken aan het begin van het feest, de adspiranten, voorafgegaan door de vaandels van de deelnemende turnverenigingen het groene, "natte, glimmende gras tapijt van het stadion op, om daar eens te laten ziert. waartoe de Rot terdamse turnjeugd in staat is. De meisjes en jongens hebben danig hun best gedaan en al klopte de regie niet helemaal, het applausje, dat zij voor hun prestaties in ontvangst mochten nemen, was ten volle ver diend. De turn-demonstraties, die de ouderen daarna lieten zien, was minder groots. Het is te begrijpen, dat lege tribunes, kletsnatte haren, een glad grasveld en een gestage re gen geen bevorderlijke factoren zijn, die tot uitbundige prestaties leiden. Een gunstige uitzondering maakten de dames van de Rotterdamse Turn bond, die een aardige knots-oefening uitvoerden, maar verder was 't ver toonde maar middelmatig. Een verademing was de handbal wedstrijd tussen Rotterdam en Den Haag. Een levendige en enerverende ontmoeting is dit geworden, die de Rotterdamse ploeg een 53 over winning opleverde. Dit was een re clame van de goede soort, die zeker een herhaling verdient. De hoofdschotel, die het feest be sloot, was minder smaakvol. Zowel wat betreft het eindresultaat, als het febodene. Zeven maal wisten de waluwen het doel van Landman te doorboren, waartegenover één po ver Rotterdams doelpuntje stond. Het was te voorzien, dat dit gladde ter rein »aan de spelers de hoogste tech nische eisen zou stellen. Met haofd en schouders stak dan ook Arie de Vroet boven de een en twintig an deren uit. Hy voelde zich volkomen thuis op dit glibberige veld en liet deze middag nog eens duidelijk zien, dat hij zeker niet tot de „afdanker tjes" behoort. Zowel verdedigend als aanvallend voerde hy de Rotterdam se ploeg aan en aan hem heeft het met gelegen, dat het uiteindelijk een 7—1 nederlaag werd. Hieraan heeft Vermeer (Excelsior) wel een beetje schuld, omdat hij z'n verdedigende taak als rechts-half volledig ver waarloosde. Steenbergen (SVV) was hierdoor niet in staat de snelle links buiten Groeneveld (Haarlem) in be dwang te houden. Deze Zwaluw bracht al spoedig na het hoopvolle begin van de Rotterdammers waar in zij binnen vfjf minuten door linksbuiten Bakker (Coal) een doel punt maakten de stand op 31. Na de thee zorgden Wette (EDO), v.d, Kuyl (VSV), Vonk (EHnkwijk) en nogmaals Groeneveld er voor, dat het 7—1 werd. Iedereen was toen blij, dat hier mede het „feest"1 afgelopen was en men het stadion kon verlaten, on- dankE dat het stroomde van. de ïe~ gen.. TA E officiële Herdenkingsdag 4 Mei ligt alweer achter ons. Twee minuten Jang lag er Don derdagavond een stilte over stad en land: gedachtenis van hen, die vie len. Wy, die mochten blijven leven, gedenken hen, die hun bloed, hun leven gavenEn toen werd het de 5e Mei en kon er opgelucht? r— Bevrijding gevierd worden. Bevrijding, We zetten het met een grote letter B. Maar hoe groot is onze bevryding? Is het wel waar, wat wij elkaar telkens zo nadruk kelijk verzekeren: zy, de ande ren zijn niet tevergeefs geval len? Of blijven wij staan bij de te leurstellingen van de kleine en steeds kleiner wordende bevrij ding, zodat wij de eigenlijke, de Grote Bevrijding niet zien? Bij Dr. van Niftrik las ik het volgende: SimDne de Beau voir, een Fran- caise, schreef een aangrijpend boek: „Le sang des autres", het bloed der onderen. De held van dit boek wil een betere wereld. Hij wordt com munist en maakt ook een vriend communist, die dan m een opstootje wordt gedood. Het gevolg is, dat hij afziet van geweld om tot een be tere wereld te geraken. Hij wordt pacifist. Maar als de Duitsers Frankrijk overweldigen, beseft hij, dat hij nu als daadloosman even zeer schuldig staat aan het bloed der anderen. Hij wordt leider in de verzetsbeweging en staat ook zó weer schuldig aan het bloed der naderen. Zijn geliefde helpt mee in een aanslag. Een Duitse kogel door boort haar long. Zij kan niet her stellen. Ook haar bloed het bloed van de vrouw, die hij het meest lief had, kleeft aan zijn handen. Op het ogenblik, dat zij sterft, wordt hij geroepen voor een nieuwe taak van geweld ter wille van Frankrijk. Hij staat op en gaét. Weer zab hij zich schuldig maken aan het bloed der anderen. En tóch is déze weg der schuld door dit ingewikkelde leven en deze verwarde wereld de enig rech te weg. De gróte en' ware bevrij ding is verkregen door het bloed van Christus. Hij alléén staat niet schuldig aan het bloed der anderen: Hij gééft Zijn bloed vóór de an deren. Zijn daad Is enkel zegen. Hij is de grote Bevrijder. OBERMAN Robert Cummings en Priscilla Lane in „Saboteur", (Lutusca). De naam van de schilder-graphi- cus Wout van Heusden is de laat ste tijd nogal eens genoemd. Op groepstentoonstellingen kwam hij herhaaldelijk met werk uit en wie zich herinnert hoe destijds over zyn werk werd geoordeeld, weet, dat de onverholen bewondering voor zijn prestaties op het gebied van de graphiek, duidelijk aan het licht trad. Nu hij in het Schielandshuis een tentoonstelling voor zich alleen heeft, wordt het accent minder sterk gelegd op zijn graphische werk dan op de verschillende mo gelijkheden, welke deze kunstenaar bezit om zich beeldend uit te druk ken. In de grote zaal heeft zijn schilderwerk een plaats gekregen. Het is zo gehangen, dat de bezoe ker een indruk krijgt van de schil derkunstige ontwikkeling, welke van Heusden in een bepaald tijds verloop heeft doorgemaakt. Wie daar ook voor heeft, komt tot inter essante vergelijkingen. Immers, te snel wordt van een schilder, die non-figuratieve com posities ontwerpt, gezegd, dat hy de eerste beginselen van het teke nen nog moet leren. Welnu, aan het einde van v. Heusden's ontwik keling staat de abstracte kunst, terwijl het begin wordt gevormd door een aantal schilderijen uit de_ jaren *29 en '40, zorgvuldig en minutieus geschilderd, met een voorliefde voor het detail, die wij ook^ bij Hynckes en Koch aantref fen. Direct daarop aansluitend volgt de overgang naar surrealis tische motieven, welke echter het minst overtuigend aandoen, omdat ze zo bedacht lijken. Langzamer hand vtien wij nu een forse verf- behandelmg ontstaan, een drang naar grotere vlakken. De uiting bluft het 2wakst, is te weinig ge richt, te onzeker, ook teveel expe riment gebleven. En na de rondgang, toevend in het zaaltie met de etsen en de li tho's, voelt men des te sterker, dat zijn kracht niet daar, maar hier ligt. Het werk op de etsplaat of de lithografische steen is inniger en doorleefder en wanneer hij zich voorstellingloos uit, zijn de lijnen gelijk accoorden, die in de compo sitie trillen, In zwart en wit, met gebruikmaking van alle nuances, welke daartussen liggen, heeft hij ons iets te zeggen, Krijt en naald moeten in zijn handen wel gewilli ger zijn dan penseel en verf. B. S. De dames van de Rotterdamse Turnbond voerden een alleraar digste knotaoefening uit, die het hoogtepunt vormde van de turn- demonstratie tijdens het Bevrij- dingssportfeest in het Feyenoord- Stadion. (Eigen foto) (Van een medewerker) Een leerplan is voor de school, wat de ontwerptekeningen zijn voor de bouwer. Zijn de plannen goed. dan hangt het van leiding en arhelders af, hoe hecht het gebouw zal zijn, dat ten slotte wordt opgetrokken. Dit is voor de school niet anders. De man en de vrouw voor de klas bepalen weliswaar, of het onderwas goed of slecht zal zijn. hun werkkracht, enthou siasme en toewijding zyn doorslaggevend, maar het neemt niet weg, dat do basis van hun werk, hel leerplan, nauwkeurig overwogen moet zijn en ook; dat het niet verouderd mag wezen. Het bestaande leerplan voor het van 1935 en sindsdien openbaar lager onderwijs in onze stad was verouderd. Het dateert Duizenden jongens en meisjes toonden zich gisteren in het geheel niet bang voor de regen en trokken naar het Luxortheater, waar door Het Rotterdamsch Parool ter gele genheid van haar 10 jarig jubileum een aantal jeugdfilmvoorstellingen werd gegeven. Het theater stond te trillen op zijn grondvesten van al dat jeugdig enthousiasme en er werd volop ge noten van de spannende avonturen van Jopie en zyn vriendjes, die met z'n allen een paar gemene spionnen bij de neus nemen en de gestolen tas van de gezant, waarin kostbare documenten, aan de eige naar terugbrengen Luidkeels wer den de spelers aangemoedigd en bij de achtervolging konden velen niet meer op hun stoel blijven zit ten. Ook de bijfilm, waarin enkele dieven in een theater een grote stapel bankpapier stelen, welke dank zij de twee toneelknechts en een flinke dosis gelukkig toeval, weer bij de eigenaar belandt, werd intens meegeleefd. Het was dan ook een voldaan jeugdig publiekje, dat, nog druk, napratend over de fijne avonturen, na afloop het theater verliet Kankerbestrijding: kwestie van geld en organisatie Het Koningin Wilhelminafonds heeft wederom de aandacht geves tigd op de urgentie van het kan- kervraagstuk. Het feit, dat het aan tal kankergevallen hand over hand toeneemt, dwingt ons alle zeilen bü te zetten in de bestrijding van deze wereldvijand no. 1. „Hoe komt het, dat de laatste decennia zo'n grote toeneming van kankergevallen tonen?", Is de vraag, die velen bezighoudt. Hoewel de verbeterde onder zoekingsmethoden het ons stellig mogelijk maken tal van kanker patiënten, die vroeger niet als zo danig werden geïdentificeerd, te herkennen, toch staat het vast, dat het aantal kankerlijders in abso lute zin is toegenomen. Wat de oorzaak daarvan is, heeft men lot nu toe nog niet kunnen ophelderen. Voor een gedeelte kan de moderne industrie daar debet aan zijn; ge bleken is immers, dat chemische prikkels op de duur in staat zijn kanker op te wekken. Maar dat verklaart de toeneming maar ge deeltelijk, Ook zijn het niet alleen de beschavingsinvloeden, die kan ker veroorzaken, omdat deze ook bij onbeschaafde volkeren wordt gevonden. Met dat al weten wij nog veel te weinig van de oorzaak van kanker af. Belangrijke collectie in Rotterdams museum De wederinrichting van het Mu seum voor Land- en Volkenkunde, die na de verhuizing van het Mari tiem. Museum „Prins Hendrik' naar het nieuwe gebouw aan het Burg. s'Jacobplein noodzakelijk is geworden, zal in de eerstkomende jaren voortgang moeten vinden. In verband hiermede zal een aantal malen herschikking van voorwer pen in de zalen noodzakelijk zijn. Nadat11 twee zalen van het mu seum een paar weken gesloten zijn geweest, is het de Directie een ge noegen de aandacht van het pu bliek erop te vestigen, dat deze ten toonstellingsruimten weer toegan kelijk zijn met een geheel nieuwe opstelling, waarmede enkele grepen zijn gedaan uit verschillende cultuuraspecten, van Afrika en Nieuw-Guinea. In de zaal op de eerste verdie ping treft men voorwerpen uit "West-, Midden- en Zuid-Afrika aan. Verschillende beelden, bekers, do zen, enz. tonen de grote bedreven heid der negers in de houtsnij kunst. Een aantal maskers uit West- en Midden-Afrika geven een kleine indruk van de 2eer grote verscheidenheid op dit gebied. Men ziet maskers geheel uit hout vervaardigd, andere zijn fraai ver sierd met kralen en vruchxenpitjes, weer andere zjjn voorzien van een gewaad van veren of raphia. J De kleine zaal op de tweede ver dieping is in verband met de grote belangstelling voor Nieuw Guinea ingericht met voorwerpen van dit eiland^ afkomstig. Noordwest Nieuw Guinea, het gebied om de Geeivinckbaai, is vertegenwoordigd door zielebeelden (korwar's) en .bamboe-snijwerk; de streek tussen Kaap 'd Urville en. de westgrens van het Autralische mandaatgebied o.a. door een boomvarenbeeld en een fraai versierde aarden pot. Van Centraal Nieuw Guinea ziet men vezelkoordvlechtwerk. Sieraden, dansattributen, enz., geven een beeld van de kunst van Zuidwest en Zuid Nieuw Guinea. Alle voorwerpen zijn afkomstig uit de verzameling van het mu- Arena Cineac Victoria Colosseum Bastogne Ook al is men in het algemeen geen bewonderaar van oorlogsfilms, zal men weer een aantal vondsten toegepast, die al die tekortkomingen compenseren. De milieux, waarin hij de achtervolgde ach tervolger (Robert Cummings) terecht Iaat komen, zfcn zo wonderlijk van stijl en sfeer, dat men. in een ongewone span. de sfeer van liet avondlijke Londen met ning komt. Het verhaal raast dan weer zijn talrijke tingeltangels en btosraopjes. verder, lacunes en vraagtekens achter- waar de losgeslagen naoorlogse jeugd latend, naar climaxen als de (werke- Tne Rm#> 1 amn het hellend pad bewandelt en van kwaaa lïjke) saboteur, by zyn vlucht m het r tot erger komt. bioscooptheater geprojecteerd tegen het Voor de Engeise politiebureaux hangt Ook de sfeer in de poLitiebureaux ver- witte doek en dan het slot met de buiten een blauwe tamp. Vandaar de schilt heel wat van die, welke men ge- fantastische opnamen van -en in het titel van de film, die Rank door Basil woonlijk in films geboden krijgt. Door- Vrijheidsbeeld. Priscilla Lane ts het Dearden liet maken, een speelfilm (en gaans wordt men immers alleen geeon- meisje, dat na lange weifeling overtuigd een spannendv), welke echter een vol- fronteerd met beelden van de zaak m raakt van de onschuld van de vluchte- komen authentiek beeld geeft van het kwestie, maar hier ziet men, zondeT de üng. „Saboteur"' is een uitstekende werk der Engelse politie. Scotland Yard draad van net onderzoek te verhezen, thriller, die werkelijke filmliefhebbers verleende zyn volledige medewerking dat er op de bureaux tegelijkertijd nog stellig niet mogen missen, met alleen, de camera snorde inderdaad vele andere zaken behandeld worden, ijl de werkelijke bureaux, de laboratoria S101® en kleine, tot die van weggelopen en de telefooncentrales van dat wereld- hondjes toe. Bijzonder sensationeel en bekende politie- en recherche-instituut, spannend zijn de achtervolgingen der Toen dezer dagen de film voor de pers politie-auto s, die met levensgevaarlijke vertoond werd, waren er verscheidene vaart de boeven naracen, al moge het Rotterdamse pohtie-autontelten In de een beetje wonderlijk lyken, dat de Lon- zaal. De beren zullen wel tot de con- dense straten bij die races vrijwel uit- ctusie zijn gekomen, dat het toch wel gestorven zijn. (Veiligheidshalve wel be- aanbeveling verdient, de agenten van grijpelqk!) revolvers te voorzien, zoals hier trou- Ook de jacht op de dader tussen de moeten toegeven, dat de film Bastogne wens gebruikelijk is, ia tegenstelling tot duizenden bezoekers van een stadion is (Battleground), die een episode uit het Engeland, waar de straatagenten zonder voortreffelijk van regie. Deze film is wel Ardennen-offensief der Duitsers, in de schietwapen dtenst doen. een bijzonder goede propaganda voor het winter van 44, in beeld brengt, uitmunt Van deze ongewapendheid wordt een werk der politie en een bewijs voor de opzichten, In dit eerlijke en knap brigadier, die een jeugdige boef wil stelling dat de goed surveillerende wyk- gemaakte werk nust men gelukkig de arresteren het slachtoffer: hij krijgt een agent de beste waarborg is voor de X e oorlogsromantiek en "de verheer- dodelijk schot en dan wordt het intense veiligheid der burgerij. lijking van hetdendaden. *_.j De geschiedenis is gezien dqor de ogen van eenvoudige soldaten, Amerikanen van de 101ste Luchtlandingsdivisie, die daar m de bossen van Bastogne dapper stand houden, als zij door de Duitsers omsingeld zijn en de luchtmacht hen De gevaarlijke activiteiten van de niet kan steunen, wegens de dagenlange Vijfde Colonne in de Verenigde Staten cUkke mist. tijdens de jongste wereldoorlog hebben Evenals in The Story of G, I. Joe, legt Alfred Hitchcock geïnspireerd tot een regisseur William WeDmann weer het film, die een waarschuwing wil zijn voor accent op de kleine menselijke ervarw- de Noord-Amerikaanse burgers. Overal, gen der soldaten, die ook In benarde zo betoogt Hitchcock, loeren de spionnen situaties hun gevoel voor humor niet en verraders, ze moeten niet alleen ge- verliezen Men krijgt een typische kijk zocht worden bij objecten, die voor de op de moderne oorlogvoering, waarvan oorlogvoering van vitaal belang zyn, de soldaten zelf met veel begrijpen. Ze maar ook In dure villa's op het land, In weten aUeen dat het tegen de Nazi's algelegen woestijnen, in hoogst respec- maar wat er eigenlijk aan de hand tabele society-milieux in de gTote steden, is en waar zq zich precies bevinden is Een ernstig betoog, een alarm voor de hun onbekend. Soms lezen zy het in de hele natie, maar Hitchcock zou Hitch- krant, die nu en dan het front bereikt, cock niet zijn, als hij zyn boodschap niet Eindelijk breekt de zon door. de vlieg, goot in de mal der thrillers, waarmee tuigen komen in actie, zij werpen voed- hlj zich zo'n grote reputatie heeft opge- sel en munitie uit, bombarderen de bouwd, Want „Saboteur", het verhaal Duitse stellingen en spoedig wordt de van de voortvluchtige arbeider, die ten ring gebroken. Dan kunnen, de vermoet- onrechte van brandstichting In 'n vlieg- de jstryders gaan dromen van hun verlof "Wel is bekend, hoe kanker ont staat. Duizenden onderzoekingen en proeven hebben aangetoond, dat er in het lichaam van de be trokken patiënt bepaalde cellen be staan, die vele jaren heel rustig op hun plaats zitten, zonder ver der kwaad te doen. Op een zeker ogenblik, waarom weet niemand, beginnen deze cellen ach op een explosieve manier te vermeerde' ren. De celvermeerdering heeft plaats door deling van de kern van in werking gesteld cm de dader op te sporen. Zeer boeiend vertelt regisseur Dearden van het knappe speurderswerk der politiemannen en uitstekend tekent hij Lutusca Saboteur tuigfabriek verdacht, zelf achtervolgd, jacht gaat maken op een wijdvertakte sabotage-bende, is helemaal geen oor- logsfflm, maar een typische thriller ge worden- Men moet zich dan ook niet blind staren op de vele onwerkelijke voorstellingen, die men hier tegenkomt of zich verwonderen over het feit, dat Hitchcock van de hele oorlogsachter- grond weinig begrepen heeft. Vergeet getiteld Het Laatste Schot, dat herrnne' ook niet. dat deze film in 1942 vervaar- ringen in beeld brengt van de ellende digd werd; de ideeen, die men toen aan der oorlogsjaren. Vooral de beelden uit de overkant van een zaak als oorlog had. de hongerwinter en die der vernielingen waren nog vrij fantastisch en „filmisch", zullen niet nalaten een diepe indruk te Hitchcock heeft in deze film maken op de toeschouwer. in Parus, Als hulde aan onze bevrijders komt deze uitstekende film van de week wei op het goede moment. Het Laatste Schot Als bijfllm gaat deze week tn vele theaters een zeer aangrijpend filmpje de cel, dan deelt zich de gehele cel en eensklaps zyn er twee cel len. Deze ontwikkeling zet zich voort. Het is te begrijpen, dat op deze manier de vermeerdering heel hard opschiet. Typisch voor de de ling van de kankercellen is, dat de deling der kernen niet op de zelfde manier plaats heeft als bij gewone lichaamscellen. Wanneer nu een grote hoeveelheid kanker cellen is gegroeid, is dat het begin van het kankergezweL Dit kankergezwel gaat nu zijn omgeving opzij dringen en tast ook deze omgeving aan. Zo ontstaan de vernielingen van het gezonde weef sel. Ook maken kankercellen zich van het gezwel los, zij komen dan via de bloedvaten in andere lichaamsdelen terecht, Daar ont staan uit deze cellen weer nieuwe kankergezwellen, die wij kanker- metastasen noemen. Zo doet de kanker zijn funest werk. Maar in tegenstelling tot vroe ger wordt men de kanker hoe langer hoe meer de baas. Was het eerst alleen de operatie, die bij de kankerbestrijding het spits moest afbijten, ilater kwamen daar'ver- schei'dene^stralen als bondgenoten bij. De Röntgenstralen, later de stralen van Radium en nu in de allerlaatste tijd de radio-actieve preparaten, bij de atoomsplitsing gewonnen, blijken zeer effectief te zyn. Gelukkig is het thans niet meer zo dat de diagnose „kanker,, ge lijk staat aan een doodvonnis. De verschillende behandelingsmetho den maken het mogelijk verschei dene soorten van kanker te ge nezen, mits de patiënt meewerkt door tijdig doktersadvies in te winnen. Helaas is het zo, dat velen, die bang zijn voor kanker, zich liever aan een kwakzalver dan aan een medicus toevertrouwen. Het is onmogelijk om een kan ker anQers dan door een uitgebreid lichamelijk onderzoek, Röntgen foto's en eventueel ook nog door een bepaald bloedonderzoek te vinden. „Waterkijkers" of derge lijke personen baten niets. De bestrijding van kanker moet op tweeërlei wyze gebeuren. In de eerste plaats moet de gehele be-, volking, maar in hef bijzonder de' leeftijdsgroepen boven de 40 jaar, regelmatig,bijvoorbeeld éénmaal per jaar onderzocht worden. De vorm van dit onderzoek zal aan de massa aangepast moeten wor den. Misschien lukt het nog een eenvoudige manier te vinden, bij voorbeeld een simpel bloedonder zoek. In de tweede plaats moeten voldoende geldmiddelen ter be schikking gesteld worden om het onderzoek naar de oorzaak van kanker intensief ter hand te kun nen nemen. Wanneer de oorzaak is gevonden, zal de behandeling zeer zeker meer succes kunnen ople veren. MEDICUS zijn nieu were' inzichten op het gebied van onderwijs en opvoeding in -die graad gemeengoed geworden, dat het alleszins te begrijpen is, dat men deze nieuwe inzichten in het leerplan weerspiegeld wil zien. Het thans verschenen algemene leerplan wijkt dan ook in vele op zichten van zyn voorganger af. Gaf het leerplan '35 niet anders dan een aantal opdrachten, een totaal van feiten en feitjes, dat op iedere school onderwezen moest worden, het heeft in deze een vrijwel dictatoriale allure en staat afwijkingen maar nauwelijks toe het nieuwe leerplan basis leerplan zoals de ontwerpers het noemen staat de man en de vrouw voor de klas en vooral eike schoolgemeenschap te zamen, veel meer vrijheid toe. Dit basisleer plan geeft slechts richtlijnen aan, trekt een kader, waarbinnen elke school, gegeven het millieu en de omstandigheden, waarin zij ver keert, de tekening rpaakt van wat zij zich voorstelt te kunnen berei ken. Het nieuwe van dit leerplan is dus dat in feite elke school in een "zelf te ontwerpen leerplan be palen zal, wat er op die school ge leerd wordt, vooral in verband met de behoefte van het gros van haar leerlingen. Het basis leer plan stelt daarbij alleen de eis, dat deze afzonderlijke leerplans niet in strijd mogen zijn met de richt lijnen van het basisleerplan. „De ware vrijheid echter berust op gebondenheid" schrijven de sa menstellers van het plan in hun inleiding. Terecht, maar ook zij zelve waren gebonden nL van art. 42 van de wet op het L.O. 1920. Dit artikel, dat in de voorbije an derhalve eeuw, de tijd dus dat ons onderwijs wettelijk geregeld be staat, slechts weinig verandering heeft ondergaan, luidt. „Het schoolonderwijs wordt on der het aanleren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen aan hun lichamelijke oefening en aan hun opleiding tot alle Christelijke en maatschappe lijke deugden." ■De opdracht aan de Nederlandse opvoeder-onderwijzer is dus drie ledig: de ontwikkeling der ver standelijke vermogens (het leren), de lichamelijke opening (gymnas tiek; maar ook: hygiëne, genees kundig onderzoek, tandarts) en opleiding tot Christelijke en maat schappelijke deugden. Terecht stellen de samenstellers van het plan deze laatste opdracht primair. Geven de heide eerste aan. dat een harmonische ontwikkeling van lichaam en geest beoogd wordt, da laatste behelst de eigenlijke op voedkundige taak der school, wel ke, zeker niet van'de minste be tekenis geacht moet worden. In hun. inleiding „Het doel van het onderwijs" gaan de samenstel lers nader op deze taak in en ko men tot de conclusie, dat thans van de opvoeder-onderwijzer ge- eist mag worden: „opvoeden tot verantwoordelijkheid voor zichzelf en anderen, omdat dit de noodza kelijke voorwaarde is voor het be houd van de geestelijke en maat schappelijke vrijheid. De kinderen moeten van een '„ik" bewustzijn komen tot een „wij"' bewustzijn» opdat zij als dienaars der gemeen schap waardige burgers ener de mocratische staat zullen zijn. 'Samenvattend komen de ont werpers van het leerplan tot deze doelstelling van onderwijs en op voeding: .,Het doel van het onderwijs en de taak van de onderwijzer is: da groeiende mens door opvoeding,» onderwijs en verzorging nader te brengen tot de culturele waarden van het leven en hem de geschikt-' heid te doen verwennen, die op dracht in het maatschappelijk le ven te vervullen, welke in over eenstemming is met zijn karakter, aanleg en verstandelijke ontwik keling". In een volgend artikel zullen wij iets naders meedelen over de sug gesties, die het basisleerplan geeft voor de te onderwijzen leervakken. Examens Aan de Ned. Economische Hoge school slaagden voor het doctoraal examen in de economische weten- i schappen, de heren Houtman, j Schiedam en H. Moerman, Rotter- dam. iiitiiiminiraiiiniiri'^ii'iiiniiiuiiniiHniitiBiiiisniniinüniimiirHiBTJimiiiiamiiiiinin Jeanne Demessieux, de beroemde Franse orgeliste, die op 13 Mei een concert geeft op het orgel tn üe Mathenesserkerk ^aunin in Rotterdam De laatste première van het Rotterdams Toneel is een vaderlands vro lijk stuk: Pieter Langendijk's Het Wederzijds Huwelijksbedrogvan avond en morgenavond kan men het in de schouwburg zien. De Neder landse Opera brengt Maandagavond iets ongewoons, de muzikale één- acfers „Vne Education Manquêe" van Chabrier en „i'Heure Espagnole" van Ravel en van dezelfde componist „Valses Nobles et Sentimentales" met choreografie van Dar ja Colltn. Een bijzonder lunchconcert is er Donderdag in de schouwburg; het R. Ph. O. speelt dan Dvorak's 5e Symphonie (Uit de Ntetttae Wereld) met een toelichting van Eduard Flipse. De beroemde Franse organists J.eanne Demessieux concerteert Zaterdagavond 13 Mei in de Mathenesserkerk. Vanavond Zaterdag 6 Mei: Rot terdams Toneel geeft de première van Pieter Langendijk's blijspel „Het Wederzijds Huwelijksbedrog", regie en décor van Richard Flink. Morgenavond Zondag 7 Mei: zie hoven. Maandag 8 Mei: de Nederlandse Opera in de Schouwburg met „Valses Nobles et Sentimentales" van Ravel, dansen van Dar ja Collin „Une Education Manquée" van E. Chabrier, een muzikaal blijspel in éen bedrijf met tekst van Eugene Leterrier en Albert Vanloo; ,L'Heure Espagnole".muzikaal blij spel in één acte van M Ravel, tekst van Franc-Nohain. Ten bate van het Parkziekenhuis Honingerdijk geeft de Kon. Or kestver. „Symphonïa" onder lei ding van Jaap Slotijn een concert m de Rivièrahal. Uitgevoerd wor den werken van Bach, Kees van Baaren en Joh. Wagenaar.'Mej. F. Vetter is soliste in het celïocon- cert van Boccherini. Dinsdag 9 Mei: onder auspiciën van de kunstkring „Het Schouw- Onder auspiciën van „Het Itotterdamsch Parool" en het dachlad Trouw" vond s,ster:,vond hot Initmr-Uteolcr do prémière piaïts ran l Haas' venetsfilm Jh.O.—L.K.P." Talrijke geSodisden, onder dTwrt! '">"±Z f-J' i, ,rB e? A HdKeweg, gemeenteraadsleden, hoofden van gemeentelijke diensten, figuren mt het bedrijfsleven, leden van het voor malig verzet enz. waren hierbtj aanwezig. voor brengen. Dit verzet kan niemand z'ch voorstellen zonder de L.O. en Laten wij enkele ogen blikken met onze gedachten ver toeven bij de mensen van deze organisaties, die een doe] voor ogen hadden en iedere dag weer met gevaar voor eigen leven voor uit doel streden. Het terugroepen van deze tijd in onze verbeelding maakt ons ontvankelijk voor de pint, waarin zo sterk tot uiting K°mt. dat de mannen van het ver zet het beste gaven, hun jonge leven. Het vertonen van de2e film maakt het tevens mogelijk de Stichting '40'45 financieel te ge denken. Mogen daarom velen de film gaan zien, zo besloot weth. v. Tilburg zijn speech. Over de betekenis van „L.O.- LJC.P." hebben wij vorige week reeds uitvoerig geschreven en dit bespaart ons een verslag. -De film draait nog de gehele week. Be halve de gebruikelijke journaals, is een filmpje over de bevrijding van ons land door de Canadezen het vermelden waard. Na de pauze heeft wethouder v. Tilburg, voordat de verzetsfilm werd vertopnd, een kort, inleidend woord gesproken. Deze dagen, vyf jaren na de bevrijding, tien jaren nadat het oorlogsgeweld over ons land losbarstte, geven reden tot bijzondere hezinnïng, aldus spr. Wij herdenken thans het werk, dat voor de zaak der vryheid is ge daan. Het deed hem daarom veel genoegen zoveel bekende gezich ten te zien uit de tijd, toen mensen uit alle rangen en standen zich verenigden om voor de vryheid te vechten. Het was ook in die tijd, dat de L.O. en de L.K.P, ontston den. Spr. noemde het een goede ge dachte van de oud-illegale bladen „Het Rotterdamsch Parool" en „Trouw" de moeilijke jaren van het ondergronds verzet in de be langstelling van het publiek te spel" geeft de Haagse Coïhedie in de Schouwburg een voorstelling van „De Jongen Wïnslow" (beslo ten). Woensdag 10 Mei: in de Schouw burg een besloten voorstelling door het A.T.G. van „Zij- kregen wat zij wijden". Iskar Aribo geeft in Boy mans een piano-recital met werken van o.a. Brahms, Granados, Albe- niz en Debussy, In de lunchroom van de Bijenkorf spreekt de letter kundige Adriaan van der Veen over „Het werk en de betekenis van Menno ter Braak" (aanvang 8.15 uur); de heer G. H. 's Grave- sande opent na de lezing een ten toonstelling, die is,ingericht ter ge legenheid van de 10e sterfdag van de schrijver. Donderdag 11 Mei: leerlingen van Toonkunst Conservatorium ge ven een voordrachtsoefening in het Doafstommeninstituut (aanvang 7.30 uur). De toneelspeler Arend Hauep houdt in malson De Klerk, lste Weenastraat, een lezing over het „Amateurtoneel", die vooral voor de leden van de talrijke to neelverenigingen interessant kan zijn. Js Middags is er voor de getrou wen van de lunchconcerten iets bijzonders: Het R. Ph. O. speelt Dvorak's vijfde Symphonie (Uit de Nieuwe Wereld), toegelicht door Eduard Flipse <12.45 uur.) Vrijdag 12 Mei; Rotterdams To neel geeft in de Schouwburg een besloten voorstelling van „Miss Mabel'Het R Ph. O. is aan zijn vierde concert van de Beethoven- cyclus in de Koninginnekerk toe. Het programma vermeldt de zesde Symphonie en het vijfde Pianocon cert; solist is Cor de Groot Zaterdag: 13 Mei: in de Schouw burg Rotterdams Toneel. Leerlin gen van de Toonkunst muziekscho len houden 's middags om 2.30 uur een voordrachtsoefening in het Doafstommeninstituut. In de Ma thenesserkerk geeft de Franse or- gamste J eanne Demessieux s aVonds om 8 uur een concert Dit jeugdig talent, dat sedert 1947 tal van tournees maakte door Europa speelt op deze avond werken van Bach, Franck, Liszt, Widor, Dupré, Vierne, Voorts brengt zij eigen composities ten gehore en zij be sluit met een improvisatie over een nader op te geven thema. Dagelijks tentoonstellingen: etsen van Rembrandt (Boymans); wand- kleden en tapijten van Edmond de Cneudt, De Knipscheer en beeld- houwwerk van Jules Veimeire, (Kunstkring t.m, 14 Mei); schilde- ryen en grafiek van Wout van Heusden (Schielandshuis t.m. 14 Mei); Ietske Richters (Venster) t

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3