'fc*0 Oud-minister Jonkman op de bres voor Ned. ambtenaren in Indonesië Commissie-woningwet bevordert volkshuisvesting MEDïNOS r tandcréam Standpunt der regering is niet langer houdbaar Djokja machtiger dan Djakarta Een steek gevallen Moeder zegt, dat ik elke word Belastingherziening 1950 na kleine wijziging aanvaard Afschaffing van ondernemingsbelasting brengt heer Hofstra in de oppositie Nieuw biljet van een gulden op komst Athene en Belgrado weer goede maatjes Hulp aan Indo-China onvoorwaardelijk Labour rekent op snelle verkiezingen „Zet de poorten der VN wijder open" Amerikaanse belangstelling voor onze huizenbouw Van 350 groepen scholieren mag Duco Schroeder naar Amerika Duitse zuivering een „knoeiboel" Voor planning een aparte ruimtewet De Belg heeft geen zin in de verkiezingen van 4 Juni Woensdag 10 "Mei 1950 3 GARANTIEWET IN EERSTE KAMER (Van onze parlementaredacteur) c.en van de grondslagen van de nieuwe staatkundige ordening In Indonesië, aldus was ter Ronde Tafel Conferentie besloten, zou de over neming door de Rtpublik Indonesia Serikal zijn van de Nederlandse ambtenaren in Indonesië. De Garantiereet, waarin waarborgen zijn op genomen voor deze ambtenaren, ging er in sterke mate van uit, dat de Nederlandse ambtenaren in de eerste plaats moesten voldoen aan de verplichting, welke de Nederlandse Regering op zich had genomen ten opzichte van de R.I.S. Het is de laatste tijd echter duidelijk geworden, dat er voor Nederlandse ambtenaren in Indonesië nauwelijks een laak is. Bovendien hebben de staatkundige verschuivingen van de jongste tijd ertoe medegewerkt, dat in gemoede niet van de ambtenaren ge vergd kan worden-hetgeen door de Garantiewet ais voorwaarde voor tegemoetkomingen wordt gesteld, sié, waarachter zij zich in de stuk ken verschuilt, de verantwoorde lijkheid draagt Voor de moeilijk heden, welke voortvloeien uit de huidige ontwikkeling in Indonesië, dient de Regering de ambtenaren te vrijwaren En de heer Jonkman waarschuwde: er is een zuinigheid welke de wijsheid bedriegtl Met klem drong hij aan op snel le indiening van een wet, welke de te nemen maatregelen van be stuur bekrachtigt. Als de Regering geen bevredigend antwoord geeft, zal de fractie van de P.v.d.A. moe ten overwegen, of zij zal moeten tegenstemmen, dan. wel in het be lang van de ambtenaren toch met het wetsontwerp medegaan. Buitengewoon slecht was de heer Jonkman te spreken over de wijze, waarop de Indonesische Ne derlanders behandeld worden. De aan de tegemoetkoming verbonden, eis tot vestiging in Nederland bpengt hen in grote moeilijkheden. Bovendien wordt het hun nodeloos moeilijk gemaakt als zij moeten bewijzen, dat zij Nederlanders zijn, zowel hier te lande als in Indone sië. Is de Regering bereid om op ba sis van menselijke waardigheid en rechtvaardigheid aan, de ambtena ren tegemoet te komen? vroeg spr.. die verder laakte, dat de Be- Terecht betwijfelde gisteravond in de Eerste Kamer oud-minister Jonkman (Arb.) of in verband met de veranderde positie in In donesië het standpunt van de Re gering nog wel houdbaar Is. Er is in feite geen sprake van instand houding van het Nederlandse ambtenaren-apparaat. Hierin ma nifesteert zich. dat Djokja machti ger is dan Djakarta. Hiervan mogen, aldus spr„ de Nederlandse ambtenaren niet de dupe worden In dit verband criti- seerde hij het standpunt van de Regering, die geen verplich tingen tegenover de ambtena ren wil erkennen, doch slechts be reid is tot tegemoetkomin gen. Niets is natuurlijker dan dat de Nederlandse ambtenaren in In donesië vertrouwd hebben op de Nederlandse Regering, omdat deze immers voor het beleid in Indone- (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Het fiscaal de bat in de Tweede Komer droeg gistermiddag een bij uitstek technisch karakter, dat buiten staanders door de veelheid van amendementen wel eens op een dwaalspoor bracht. Hoe erg het was bleek, toen ook de specia listen een steek lieten vallen. Het artikel 8 was onder alge mene instemming doorgehanterd, toen de heer Hofstra door een opmerking van zijn A.ÏL-tegen- voeter Van den Heuvel ontdekte dat zijn amendement op dit arti kel, om de faciliteit van ver vroegde afschrijvingen niet te doen gelden voor onroerende goederen, by. de behandeling overgeslagen was. Doodgewoon vergeten. Hij snélde naar de voorzitter en deze heropende met effen stem de beraadslagingen over het reeds aangenomen arti kel. Veel verschil maakte het praktisch niet, want het amende ment werd met 61 tegen 29 stem men verworpen. Voor: P.v.ÜLA. en C.P.N. gering nalaat voldoende waarbor gen te geven voor goed Nederlands onderwijs voor kinderen van ach tergebleven ambtenaren. De ga rantie, welke de kort-verbanders ontvangen, heeft geen enkele waarde; er wordt hun slechts ge garandeerd, dat zij geen rechten hebben! De regeling van het beroep tegen beslissingen van de afvloeiings- commfssies achtte de heer Jonk man onvoldoende voor handhaving van de rechtszekerheid. Appèl bü de minister geeft geen voldoende waarborg. Er moet een college van administratieve rechtspraak optre den, b.v. een speciale kamer van de Centrale Raad van Beroep In dien de Regering op dit stuk geen toezeggingen doet, zal de Kamer een duidelijke uitspraak moeten doen. De heer Wendelaar (WD), bepaalde zich in hoofdzaak tot een adhaesiebetuiging aan het betoog van de heer Jonkman. In het bij zonder gispte hij dé Regering, dat zij bij de overgang der ambtenaren geen beroep had gedaan op de vrij willigheid. Ook de heren Al gr a (AR) en. Van Lieshout (KVP) lieten het aan critiek niet ontbre ken. Doch evenals de vorige spre kers lieten zij de gebeurtenissen in Indonesië buiten beschouwing. Repa nierenden mogen meubels meenemen DEN HAAG. Naar aanleiding van geruchten, ais zouden zij. die van nu af uit Indonesië naar Neder land vertrekken,- hun meubilair en boeken moeten achterlaten, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat te Djakarta op geen enkel mi nisterie en bij geen van de diensten, die met uitvoer van goederen of met vertrek naar Nederland te ma ken hebben, iets over het nemen van een dergelijke maatregel be kend is. De direct'ur van het de viezen-Instituut en het hoofd van de dienst der in- en uitvoerrechten en accijnzen hebben deze geruchten bovendien pertinent tegengespro ken. Staatsraden voor de West zitten vijf jaar (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Als voortvloeisel Uit de wet Interim-regeling Suri-' name is thans bij Koninklijk Be sluit bepaald, dat de Staatsraad in buitengewone dienst, welke bin nenkort. door Suriname zal worden aangewezen, telkens zal worden benoemd voor een periode van vijf jaar. Suriname kan voor deze benoeming voordragen een Neder lands onderdaan, die de ouderdom van 35 jaren heeft vervuld en die in bet bezit is van de volle burger lijke en burgerschapsrechten. Voor reis- en verblijfkosten kan de gouverneur' de Staatsraad in buitengewone, diensteen schade loosstelling toekennen, in afwijking van de bepalingen van de wet op samenstelling en bevoegdheden van de Rahd van State. - Dertig Japanners denken, dat het nog oorlog is TOKIO. Dertig Japanners hou den zich, bijna vij'f jaar na het eind van de oorlog nog steeds schuil op een klein eiland in da buurt van Saipan (Marianen). Familieleden in Japan hebben bun nu geschreven, dat de toestand veranderd is en dat zij zich moeten overgeven. Generaal Douglas MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, heeft de V.N. een resolutie toegezonden 'van beide huizen .van het Japanse parlement met een verzoek om in lichtingen over 370.000 Japanse krijgs gevangenen, van wie men gelooft, dat zij zich nog in Russische handen bevinden. Advertentie (IJK.) N u weer Htluitzrj r» f krachten nomen na 6 wefnlge weken toe I 8 Om Uw kind te helpen de verzwak king van de groei te overwinnen, geef het eenvoudig een Pink pil per maaltijd. Dank zij de opbouwende eigenschappen van het medische ijzer der Pink Pillen vermeerderen deze de rode bloedlichaampjes van het bloed zodanig, dat de vitaliteit in alle cellen van het organisme terugkeert. Spieren en weefsels worden van dag lot dag sterker, zo zelfs, dat bij vermagerde kinderen in enkele we- ken tijd het ge wicht van 2 tot 3 pond toeneemt. n Het kind is weer volle- r/ttC/f venslust. Pink pillenapotfc»«n drog. PINK (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Het wetsontwerp belastingherziening 1950 ïs gister middag na enige kleine wijzigingen te hebben ondergaan, door de Twee. de Kamer zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Slechts de C.ÏJÏ. verlangde als tegenstandster te worden genoteerd. Met de andere par- tijen kon de P. v.d.A, zich met dit ontwerp verenigen, omdat hiervan een stimulans zal uitgaan op de investeringen, noodzakelijk voor de industrialisatie. Doch de voorgestelde afschaffing van de ondememings- belasting vond deze partij in. de oppositie. De minister van Financiën heeft besloten te doen uitgeven muntbil jetten van een gulden volgens on derstaande omschrijving: Voorzijde: de voorzijde is gedrukt in roodbruin op groene achter grond. Ter linkerzijde is het por tret van Hare Majestein de Konin gin aangebracht, hetwelk aan de onderzijde wordt afgesloten door een ornament van oranjeappelen, waarboven de naam „Juliana" is aangehracht. Midden in het overige gedeelte van de voorzijde staat het waardecijfer „1" waarboven de woorden .Nederland1' en „Muntbil jet" zijn geplaatst. Links van het cijfer staat als tekst: „Uitgegeven krachtens K.B. van 4 Februari 1943 en van 13 Mei 1945", rechts: „8 Augustus 1949", „de minister van Financiën. Het biljet heeft een geguillocheer- de rand, waarin onderaan ia wit zijn uitgespaard de woorden: „een gulden" en „wettig betaalmiddel". Achterzijde: De ornamenten en rozetfiguren, die het middengedeel te van de achterzijde vormen, zijn gedrukt in donkerbruin en grijs blauw. Als centrale figuur is het waardecijfer „1" geplaatst in het midden van een ruitvormig schild. De waarde-a an duiding wordt, in wit uitgespaarde cijfers, herhaald in de ünkerboven- en rechterbene denhoek. De donkerbruine band om de middenpartij bevat, in van groot tot klein verlopende letters, de woorden: „Een gulden", „Munt biljet Nederland" en „Wettig be taalmiddel uitgegeven krachtens de Koninklijke Besluiten van 4 Febru ari 1943 en van 18 Mei 1945. Op de ze band, die wordt afgesloten door een g'eguillocheerd randje, is rechtsboven en linksbeneden de nummering (achtereenvolgens be staande uit een cijfer, twee serie- Ietters en een getal van zes cijfers) aangebracht. - De afmetingen van het muntbil jet zijn 60 mm x 114 mm. Het is vervaardigd van wit papier, waann groene en paarse vezels afzonder lijk zichtbaar 2ijn. ATHENE. Officieel is in Athene medegedeeld, dat Griekenland en Zuid-Slavië overeengekomen zijn, een plan tot herstel der normale ^be trekkingen. tussen beide landen uit te voeren en gezanten uit te wisselen, In een verklaring wordt gezegd, dat de Griekse premier de Zuid-Slavi- sche zaakgelastigde heeft ontvangen, kort na diens terugkeer uit Belgra do. De zaakgelastigde had aan de Griekse regering de wens van zijn regering overgebracht om de norma le betrekkingen te herstellen. Sinds 1946, toen de spanning tussen beide landen naar aanleiding van territo riale eisen en beschuldiging van Zuid-Slavische inmenging in de Griekse burgeroorlog een climax be reikte, is er geen Zuid-Slaviscbe ge zant in Griekenland geweest. De heer Hofstra achtte het nut tig effect twijfelachtig, omdat er geen enkele zekerheid bestaat, dat het offer, hetwelk de schatkist zich hierbij getroost, aan de investerin gen ten goede zal komen. De on dernemers kunnen de vrijkomende middelen n.I. even goed in de con sumptieve sfeer brengen. Daarom is het budgetaire offer bedenkelijk. Het leidt tot een verschuiving van. een deel van het nationaal inkomen naar de beter gesitueerden. Psychologisch werkt dit verkeerd op de arbeids- lust der arbeiders Geleid door deze overwegingen diende de heer Hofstra enige amen dementen in met de strekking de grondslag bedrijfskapitaal in de on- dememingsbelasting af te schaffen, doch de grondslag bedrijfsopbrengst! te behouden, behalve voor de kleine middenstand (grens 6000). De heer Hofstra bleek door min. Lieftinck niet te overtuigen, maar omdat de eindstemming over dit ontwerp werd uitgesteld, heelt hij deze overtuiging nog niet kunnen bezegelen. PARIJS. Er zijn geen poütie- ke voorwaarden verbonden aan de Amerikaanse hulp voor de strijd in Indo-China, zo heeft de Franse minister van Voorlichting, Pieire- Henr! Teitgen verklaard. Teitgen zeide dit na een vergadering van de ministerraad, waarop de minis ter van Buitenlandse Zaken. Schu- man, rapport uitbracht over de be spreking met zijn Amerikaanse collega. Acheson, zo vervolgde Teitgen, had ten duidelijkste te verstaan gegeven, dat Amerika de noodzakelijkheid van de hulp in zag. Amerika zou in geen enkel opricht een verandering van het bezettingsstatuut voor Duitsland verzoeken. Iedere verandering zou afhankelijk zijn van Duitsland zelf. LONDEN. De leiders der Britse socialistische partij zullen in het ko mende weekeinde een geheime bij eenkomst houden te Dorking (Sur rey). Vernomen wordt, dat z|j op deze vergadering voorlopig het tijd stip voor de volgende algemene ver kiezingen in Engeland zullen vast stellen. Ter vergadering, welke wordt bij gewoond door het kabinet en de lei ders der vakbonden en coöperatieve verenigingen, zal ook in grote lijnen het socialistische verkiezingspro gramma worden vastgesteld. Men is algemeen van mening, dat de socia listische partijleiders tot de slotsom zullen komen dat het, nu de regering O''er een meerderheid van nog slechts zes zetels in het Lagerhuis beschikt, voor haar niet mogelijk zal blijken langer dan een half jaar aan het bewind te blijven. Trygve Lie. heeft ia i hij hield bij de eer- GENèVE. een rede, welke ste steenlegging wan een nieuwe vleugel van hèt Palais des Nations, het Europees Bureau van de VN. en voormalig hoofdkwartier van de Volkenbond. ne<**n landen opge somd, „die recht hebben op lidmaat schap van de V.N.", te weten Alba nië. Oostenrijk, Bulgarije, Finland. Hongarije. Italië. Ierland. Portugal en Roemenie. Indien deze landen zouden worden toegelaten, aldus Lie, zou de stem van Europa veel krachtiger zijn en zouden de kansen op overbrugging van de geschillen tussen Oost- en West-Europa stijgen. Stel het boek vrij~van omzetbelasting I Dezer dagen is door een aantal bij het boek geïnteresseerde orga nisaties, wetenschappelijke en cul turele instellingen een adres gericht tot de leden der Tweede Kamer in verband met de a.s. openbare be handeling van het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting. Het ligt in de bedoeling van de regering aan de lijst van vrijge stelde artikelen een aantal nieuwe, gerekend tot de materiële eerste levensbehoeften, toe te voegen zoals havermout, peperkoek, jam, peul vruchten en thee. - In het adres wordt bepleit het boek daaraan toe te voegen en aldus terug te keren tot de vooroor logse toestand, toen het boek als geestelijke eerste levensbehoefte ook van omzetbelasting was vrijge steld. Er wordt nog op gewezen, dat ook in Engeland het boek al eens door de „purchase tax" bedreigd werd. Ook daar echter werd een actie tot vrijstelling van het boek met succes bekroond. Advertentie (LM.) De eerste passagiers-he licopter- dienst in Engeland is gelijk met de Britse Industrie Tentoonstel ling geopend, en wordt onderhou den tussen Londen waar het ene deel van de expositie, en Bir mingham, waar het andere deel der expositie wordt gehouden. Het was natuurlijkeen Ame rikaanse, die op de eerste dag van de tentoonstelling, als eerste passagier de helicopter binnen stapte voor de eerste vlucht. SCHIPHOL. Minister In t Veld is gisterenavond met de KJL.M. naar Amerika vertrokken, waar hjj zal spreken op de United States Confe rence of Mayors, die van 11 tot 13 Mel in New York wordt gehouden. De 200 steden in Amerika, die meer dan 50.000 inwoners hebben, zyiwop dit congres vertegenwoordigd. Het1 probleem der volkfftulsvesting zal aan de orde worden gesteld en minister In 't Veld is als enige Europeaan uitgenodigd om op dit congres iets te vertellen over de wederopbouw en volkshuisvesting in Nederland. De minister vertelde op Schiphol, dat ln Amerika nog steeds grote belangstelling is voor de wyze. waarop Nederland de volkshuisves ting heeft aangepakt. Een commis sie van de Amerikaanse Senaat, die een rondreis door Europa heeft ge maakt, heeft met name over Neder land een zeer gunstig rapport uit gebracht Behalve op dit congres zal de minister ook in Chicago spreken en wel voor de Town-planning and Housing Council der gemeente. Er staat voorts een bezoek aan Wash ington op het programma, waar de minister hoopt te spreken met auto riteiten van de Federal Housing Administration. Het is de eerste reis van minister In *t Veld naar Amerika en het is zijn bedoeling om er meteen een studiereis van t? maken Vooral de oplossing in Amerika van bet pro- (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM, Duco Schroeder, leerling vierde klas HJ5.S. van het Amsterdams Lyceum eu vijftien jaar oud, fs gistermiddag plotseling een van de gelukkigste, zo niet de gelukkigste, Nederlandse jongen geworden. Hij kreeg toen n.I. bericht, dat hij als enige Nederlandse middelbare scholier (de gymnasia deden trouwens ook mee)-was uit gekozen om van 20 Juni tot begin September een gratis reis naar Amerika te maken; de Holland-Amerika Lijn vervoert hem kosteloos heen en terug en het kamp Rising Sun te Rhinebeck (New York) verleent verder gastvrijheid. Wat is het doei van dit kamp? In een brief, die dr. Gunning de rector van hei Amsterdams Lyce um vis het departement van OK en W bereikte, wordt het o.a. als volgt omschreven: Jongens van uitzonderlijke be kwaamheid, culturele en 'intellec tuele mogelijkheden te verschaffen en te werken voor vergroting van kennis der internationale proble men en voor een goede verstand houding, een sfeer te scheppen, die in h«t latere leven een goede voe dingsbodem zal vormen voor hoge idealen en morele beginselen. Wij geloven zo gaat de brief verder, dat alle succesvolle mensen, hetzij in de kunst, de industrie of welk beroep ook. twee hoedanigheden, hebben: initiatief en de bereidheid, verantwoordelijkheid op rich te nemen. Duco Schroeder was vanmorgen met de school een dag naar buiten en wij hebben hem dus niet per soonlijk kunnen vragen, hoe hij hierover dacht. Maör van zijn moeder hoorden wij, dat hij dolblij was met dit'— -scholarship-— en dat het niet onverdiend is- Zet U dat maar niet in de krant, zei me vrouw Schroeder, nadat rij ons de reden had verteld die naar haar inricht er belangrijk toe moest hebben bijgedragen, dat haar zo on de uitverkorene de no. I van 350 Nederlandse scholen was gewor den. Wij voldoen natuurlijk aan dit verzoek en vermelden u alleen, dat Duco ongetwijfeld een jongen is, die niet alleen een goed ver- STUTTGART. Een vooraan staande Duitse zuiveringsfunctiona ris. Helmut Neudeck, lid van het Hof van Beroep inzake zuiveringsaange legenheden in Wuerttexnberg-Baden, heeft een onderzoek geëist, dat het Amerikaanse Congres zou moeten in stellen naar de Amerikaanse zuive- ringspolitiek in Duitsland. Neudeck kant zich scherp tegen de verklaring van generaal-majcor Hays, dat een onderzoek naar de zuivering en an dere aspecten van de Amerikaanse politiek in Duitsland „op dit ogen blik niet gerechtvaardigd" is. Een onderzoek is volgens Neudeck nodig, omdat „de zuivering is ontaard in een smerige knoeiboel, die het Ame rikaanse volk onder de ogen moet worden gebracht". (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Reeds in 1940 was er een ontwerp voor een nieuwe woningwet, dat niet is afgehandeld. Hoewel de staatscommissieVan den Bergh tot herziening van de Woningwet opdracht had om zich op het oude ontwerp te baseren, is zij nu ln haar rapport" met een geheel nieuwe woningwet voor de dag gekomen, alsmede met een ruimtewet en een wijziging van de onteigeningswet. Deze laatste was nodig, omdat de tegenwoordige wijze van vaststelling der schadevergoeding bij ont eigening niet alleen rekening hondt met de gebruikswaarde van de te onteigenen grond, doch ook met de 1? dc toekomst verwachte hogere waarde, de z.g. verkeerswaarde. De commissie heeft berekend, dat tus sen 1950 en 1970 op die wijze boven de gebruikswaarde 400 rolllloen zal moeten worden vergoed voor gronden ten behoeve van de woning bouw. In de voorgestelde wijziging van de onteigeningswet wordt de gebruikswaarde als basis van öe schadevergoeding aangenomen, waar door de speculatie in bouwgrond wordt tegengegaan. houding van gebouwen voor een bepaald gebied. Dit wil dus zeggen, dat na een bepaalde tjjd de huizen geen waarde meer hebben en even tueel kunnen worden afgebroken. Voor de goede gang van de volks huisvesting is de vaststelling van rijkswonmgbouwprogramma's opge nomen, terwijl er een productiere geling mogelijk is door het bouwen van woningen of het bouwen van woningen van een bepaald type te belemmeren. Hierdoor wordt over productie van bepaalde woningklas sen tegengegaan. Behalve woningbouwverenigingen zullen volgens het ontwerp ook ver enigingen, welke mede in het be lang der volkshuisvesting werkzaam zijn, financiële steun kunnen ont vangen. In de nieuwe Woningwet heeft de Inspecteur van de Volkshuisvesting geen plaats gekregen. W«ï is-er de Nederlandse Woningraad, samenge- Gedurende een overgangstermijn van 20 jaar zal boven de gebruiks waarde een aflopend percentage worden uitgekeerd. De nieuwe scha devergoedingsregeling. waardoor voorkomen wordt, dat woningen no deloos duur worden, zal volgens het ontwerp moeten toegepast worden door bij de gerechtshoven in te stel len. onteigeningskamers. Wat de Woningwet betreft zijn geen ingrijpende veranderingen voorgesteld. Een nieuwe mogelijk heid is geschapen, om arbeiders en met dezen gelijkgesteld en in de ge legenheid te,stellen, in het bezit te komen van 'n eigen woning. Deze mogelijkheid bestond tot nu toe al leen voor landarbeiders. Volgens het ontwerp zullen ook woonsche pen gebracht worden onder de wo ningwet. Verder is de „mogelijkhheld -ge schapen tot sanering door een rege ling tot "beperking van de instand- steld uit vertegenwoordigers van bouwverenigingen en vao gemeen ten, welke in beperkte mate veror denende bevoegdheid zal hebben. De nieuwe Ruimtewet regelt de .mate rie, welke thans valt onder hét na tionale plan. de streekplannen en de gemeentelijke uitbreidingsplannen. Gemeentebesturen worden verplicht om voor de niet bebouwde gronden een bestemmingsplan vast te stellen, waaraan verbonden is een aanleg- vergunning om te voorkomen, dat grond huiten de bestemming wordt gebruikt Tot de bevoegdheid van de provincies behoren de gewestelijke bestemmingsplannen, terwy 1 boven deze de nationale plannen staan. Het is voorlopig niet de bedoeling om een alles omvattend nationaal plan vast te stellen, doch partiële plan nen voor bepaalde gedeelten van het land. Een ruimtekundige Raad zal de hiermede verband houdende zaken in rijksverband regelen, voor de provincie is or con Ruimtekundige Dienst, terwijl de gemeenten het zullen moeten doen met ambtenaren voor ruimtekundige werkzaamhe den. Hoewel de nationale plannen zullen worden vastgesteld bij alge mene maatregel van bestuur, zal de goedkeuring van de Staten-Generaal daarvoor vereist zyn. Saffieren huwelijk in Fijnaart KOSENDAAL. Fijnaart heeft gisteren een bijzonder feest ge vierd. Het echtpaar Blokland her dacht er de zeventigste verjaardag var» hun huwelijk. Bruid en brui degom zijn respectievelijk 93 en 93 jaar. Er waren 8 kinderen van de feestelingen, gekomen, die met zich mee brachten: 42 kleinkinderen en 63 achter-kleinkinderen. Een spe ciale verrassing vormde de komst van de 86-jarige zuster cn de 84- jarige broer van Blokland, die dit feest niet hadden, willen misse». stand heeft, maar ook een goed hart. Het was een grote verrassing, gisteren, maar enigszins was hij voorbereid, want Vrijdag had hij voor een commissie van enkele Amerikaanse heren moeten ver schijnen. Die test heeft hij blijk baar goed. doorstaan. Koningin en Prinsesjes in Rijksmuseum AMSTERDAM. De Koningin heeft gistermiddag met de Prinses jes Beatrix en Irene in het Rijks museum te Amsterdam de tentoon stelling „koning-stadhouder" be zocht De Koningin en de beide kin deren vertoefden anderhalf uur in de tentoonstellingszalen. De Prin sesjes toonden vooral belangstelling voor het poppenhuis anno 1400, dat op deze tentoonstelling te zien is. Voor zij het Rijksmuseum verliet, nuttigde Hare Majesteit en Haar beide dochters eer kopje thee bleem der goedkope arbeiderswo ningen hoopt hij te bezien. Iemand stelde de vraag, of het gevolg van de reis van de minister naar Ame rika misschien zal zijn, dat in Ne derland wolkenkrabbers zullen worden gebouwd. Lachend ant woordde minister In 't Veld. „De grondschaarste zou zijn daar mis schien wel toe moeten brengen, maar relatief is de bouw van wol kenkrabbers duurder dan laagbouw en. er zijn dus wel ernstige finan ciële bezwaren tegen deze vorm van bouwen" Het ligt niet in de bedoeling van de minister in Amen ka te trachten geld te lenen voor huizenbouw in Nederland Het woningvraagstuk in Nederland is geen deviezen pro bleem meer. zo zeide hij- De mate rialen. die uit het buitenland moeten komen, kunnen wij in vol doende mate krijgen uit landen met „zachte" valuta. Salonrijtuig, vrij van „burgerlijke cultuur" PRAAG. Een speciaal spoorry- tuig. dat geheel van Tsjechoslo- waaks materiaal is gebouwd en waann zich de laatste technische nieuwigheden bevinden, is m Praag aangeboden aan Zorin. de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, als een ge schenk voor Stalin. Het salonrijtuig is uitgerust met airconditioning en een kleine bioscoop. Toch verklaard men er naar gestreefd te hebben, alle invloeden der „burgerlijke cul tuur" bij de decoratie van het inte rieur te vermijden. Prins Bernhard dringt aan op luelitvaartvrede DAYTONA, Ohio. Prins Born- hard bracht een bezoek aan de grote luchtbasis Wright Field en merkte bi) die gelegenheid op, dat een land dat een grote luchtlijn over de Oceaan exploiteert, in het 'internationale zoeklicht blijft staan. Hii wees daarbij op de Ne derlanders met hun verschillende luchtroutes over de Atlantische Oceaan. Het zou te wensen zijn, dat alle luchtvaartmaatschappijen hun on derlinge ruzie staakten, en wat dichter tot elkaar kwamen. Ik ben er zeker van dat dit de luchtvaart overal ter wereld goede zou komen, aldus prins Bernhard. De prins cal ook een bezoek brengen aan de luchtbasis Offutt field (Omaha. Nebracka) en Eglin Base (Pensacola, Florida}. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Alles wijst er op. dat de verkiezingen van 4 Juni het stempel van vermoeidheid en tegenzin zullen dragen. Vermoeidheid bjf de politieke partijen, die zich de parlementsontbindïng zagen opgedrongen toen de onderhandelingen over de koningskwestie op het laatste ogenblik door koppigheid, door party- en persoonlijke manoeuvres en door een on overkomelijk wantrouwen mislukten. Tegenzin hij de kiezers, die voor da derde maal ln één jaar naar de stembus worden geroepen en moeilijk kunnen begrijpen, dat hun volksvertegenwoordigers de oplossing van de tergende koningskwestie eens te meer op hen moeten afschuiven en aan de zo dringende vraagstukken op economisch, financieel en sociaal gebied niet toekomen. iaWilii!Uiii!i4!(ii>ii:iriti;!>r:,::giUdifiiii'j(i.ja[H]»iinnBiiBr,iimm^iiB!r.-):>s:>ir Pinkaterl eer gang over Kunst De Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort orga niseert onder leiding van prof, dr C, A, Mennicke een vierdaagse pinksterleergang over het onder werp „moderne kunst". Prof. dr Ed. Reeser wijdt daar- bij een ^'schouwing aan de pro blemen der moderne muziek, A. M. Hammacher spreekt over de beeldende kunsten in onze tijd. Hans Redeker, zal de hedendaagse problematiek behandelen. Over de moderne literatuur wordt gesproken door H. A. Gom- perts en W. M. Dudok behandelt de stedebouw en architectuur als uiting van o«ze tijd. Geen Wiener Saenger- knaben in Noorse staatskerken OSLO. Het beroemde Oosten rijkse jongenskoor „Wiener Sanger- knaben" heeft geen toestemming verkregen om ln de kathedraal van Kristiansand (Noorwegen) te zin gen. omdat het koor katholiek is; (de officiële Noorse kerk is Lu thers). Het koor zou m Augustus een se rie kerkconcerten in Noorwegen ge in. Het ministerie voor kerkelijke mgelegenheden heeft echter ver klaard, uitvoeringen in Noorse Staatskerken niet te kunnen toe staan. Daarom zal de verkiezingscam pagne ditmaal niet heftig zijn. De partijkassen zijn leeg, de energie is verbruikt en aan de partijprogram ma's valt nauwelijk nog iets geest- drlftwekkends toe te .voegen. Dit neemt niet weg. dat van deze verkiezingen veel kan afhangen en dat het politieke aspect van België grondig wordt gewijzigd als de hoop der Christelijke Volkspartij wordt bewaarheid en een absolute katho lieke meerderheid in het Parlement ontstaat. De periode der regerings coalities, die sinds 1&19 onvermijde lijk waren geworden, zou dan wor den afgesloten en evenals geduren de de 30 jaar, die aan de eerste we reldoorlog voorafgingen, zou het land dan alleen door de katholieke partij worden bestuurd. Door ijverig de schuld voor de parlementsontbindïng op de katho lieken werpen, trachten de libe ralen met een rein geweten voor hun kiezers te verschijnen, waf in het Vlaamse l3nd niet altijd op eon hartelijke ontmoeting uitloopt. Zal de kiezer het slikken en zich niet herinneren dat Devèze weken geleden als kabinetsformateur zelf al zeer dreigend met een ontbin- dingsbesluit zwaaide? Villa te huur! LAREN. Een verschijnsel, dat misschien een unicum in den lande is, is thans in het Gooise dorp Laren te zien. Bij een on bewoond villaatje aan de Oude Naarüerweg aldaar heeft de eige naar, alsof er geen liefhebbers voor een woning meer zyn, een bordje geplaatst met de aankon diging „Te huur". v.J Advertentie (t.M.) de superieure '«♦wils® JMEClNOiJASORMORlA i ssi

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3