wm mk ïSjÜ Rotterdam zonder de Rijn is als een gymnasium zonder Latijn iOp Ahoy zal een echte rivier over een brug stromen 1.98 5.98 Handelaar in hoeden sticht een internationaal vogelpark Deining onder kappers WEEFSTOFFEN Zes maanden geëist tegen ex-adjnnctdirecteuren MOLTON DEKENS 1 1 1 i JMIWI Ambachtsscholieren laten zien wat zij kunnen Bezoeker, Iet ook eens op het „hoe" Stichting Kappersvak-examens is het niet eens met de Kappersvakraad en sf" Dilettanten- en amateurtoneel Arend Hauer sprak voor de N.A. T. U. Zaak „Solbandera" opnieuw voor de Rotterdamse Rechtbank ZOONLIEF KREEG EEN KANARIE CADEAU Unicum in gehele wereld en hopelijk deviezenbron Vogels, vijvers er- watervallen Zomeravondvoetbal in Zuid Vrijdag 12 Mei 1950 3 Overzicht van hot triljoen in maquette. (Van een onzer verslaggevers) IN HET RIJKE Amerikaanse Yelïow- natuurreservaat staat op de top van een heuvel, die een prachtig uitzicht biedt op de omgeving, een bordje: „Inspiration Point". Dichters, schilders, kruideniers, ijskast-fabrikanten en bobby-soxers, die hierllange uren in meditatie verzonken doorbrengen, worden door het be zoek aan dat pnnt geïnspireerd tot mooie ge voelens en grote daden. In het hartje 'Van Rotterdam, in het toren huisje aan de Noordelijke oprit van de Maas brug woont en werkt de architect Herman P. C. Haan. Onder hem, vóór hem en langs hem „Rotterdam zonder Rijn is ais een gymnasium zonder Latyn", was een zeer zinrijke schoolspreuk, waarvan we de betekenis steeds dieper besef ten. Zonder de verbinding met dat enorme achterland bézat deze. stad geringe attractie voor bet interna tionale zee- en landverkeer. We wil len de historische fantasie niet te ver drijven en aannemen, dat we ons nu zonder die poort-functie in plaats van met bet herstellen van oceaan- kolossen in 45000 tons dokken, zouden bezig-houden met de haringvangst of het boeten ;van netten. Maar dat het vissersdorp uitde vroege Middel eeuwen meer" zou zijn géworden dan een zoveelste-rangs stad, Is niet erg waarschijnlijk. Die oude waarheid in een nieuw verhaal tebewijzen, is de taak van Haan en zijn medewerkers, Jaap Pronk, Pieter de Hooch, Ad Pontier. Maar evenmin als „Ahoy" de bezoe ker. die toch al genoeg te verwerken krijgt, wenst af te matten met een wetenschappelijk technisch bombar dement van woorden en cijfers, wil len wij hier een gedetailleerd over zicht geven van de objecten, die de afdeling Rijnvaart'telt. Er moet toch nog iets van een verrassing blijven. En er zijn genoeg andere aspecten, die aandacht verdienen. „Ahoy" wordt namelijk niet alleen een min of meer imposante tentoon stelling. Het is "ook een zeldzame ge legenheid en een bijzonder forum voor 'ontwerpers, artisten en technici om moderne, progressieve ideeën vorm te geven. Binnen zekere aesthe- tische en natuurlijk ook financiële grenzen hebben de „Ahoy"-mensen carte blanche gekregen voor het rea liseren van gedurfde, frisse opvat tingen, die gelukkig nu eens breken met de gewone expositie-routines. Van de doorsnee-bezoeker zal dat ongetwiifeld het een en ander eisen; maar als hij er zich op instelt niet alleen te zien wat er geëxposeerd wordt, maar ook h óe, in welke vorm en ruimtelijke indeling, dan kan een bezoek aan „Ahoy" dubbel interes sant worden, „De lucht in" Zo heeft Haan bij zijn opdracht van het Centraal Bureau ran Rijn en Binnenvaart, dat hierbij nauw samenwerkt met Franse en Zwitserse bedrijven, zich bij zijn ontwerp nauwkeurig rekenschap moeten ge ven van de ruimte. De plaats bij de kopwand van de „grote hal" dwong hem als het ware „de lucht in te gaan"; de afdeling bestaat dan ook uit een parterre, die in hoofdzaak de historie, het verleden laat zien, en een spiraalvormige brug, waarover men een tocht maakt langs de Rijn, zoals hij nu is. De bezoeker, die dat beetje extra moeite doet, waarover we zojuist spraken, begrijpt nu ook de zin van deze opzet. Die lange brugspjraal, 8? meter lang, is niet zomaar een gril lig idee. Het historisch begin met diorama's, maquettes, tekeningen en foto's immers leidt de bezoeker van zelf naar de oprit van de brug. Lo gica, 'zoals een schip 250 meter Kloet stijgen om Bazel te bereiken, zo maakt men op ;,Ahoy" een' (gelukkig maar 3W m hoge) klim naar Zwit serland toe. Daar ontspringt dan een heus.Rijn(tje) aan het gletschecpla- teau* Apropos, Rijn is afgeleid van het oud-Germaanse rennan, dat is ons rennen, ook ruisen. En inderdaad ruist er van die „Ahoy"-gletscher een stroompje neer in een goot over de show-brug heen. Dat is een vrij na turalistisch schouwspel, een echt ri viertje met een sluis hier en een diorama ginds. Het zou natuurlijk Ardense oefeningen voor oudste jaars-eadetten DEN HAAG. De cadetten der tactische wapens van het oudste studiejaar aan de Koninklijke Mi litaire Academie te Breda zullen in de tweede helft van Mei gedu rende een tiental dagen in België worden geoefend. Zij verblijven eerst gezamenlijk in het gebied, van de Ardennen om enige tacti sche en verplegingsoefeningen uit te voeren en om een studie-bezoek te brengen aan stad en slagveld van Bastogne tezamen met de leerlingen van de Infanterié-sehool te Arlon. Vervolgens worden de cadetten naar gelang het wapen waartoe zij behoren, infanterie, cavalerie, artillerie en militaire administratie gedurende enkele dagen gedeta cheerd bij de overeenkomstige Bel gische onderdelen. De gehele oefenreis wordt uitge voerd onder leiding van het alge meen hoofd van onderwijs der Ko ninklijke Militaire Academie, de majoor der. cavalerie J. L'. Maris. stroomt de rivier. Dit is zijn „inspiratlejmnt", privé en zonder bordje. Is het verwonderlijk, dat hij zich zo, aangetrokken voelt tot het „Ahoy'-project, dat hem werd toevertrouwd: de collectieve inzending Rijnvaart? 1 De Rijn. Dat is meer dan 1225 km. water en bijna 200.000 km2 stroomgebied. Meer dan grote vloten lange aken, die traag onder de bruggen doorglijden, meer dan 3e rederijen, scheep vaartkantoren hier en enorme overslagplaat sen, binnenhavens en stuwen verderop. De Rijn, dat is de bloedsomloop van het vitaalste deel van West-Europa. En bovneal: het is Rotterdam. met de opzet strijden, indien die hele tocht langs de Rijn een nauwkeurige verkleining van de werkelijkheid zou geven. Schematische voorstellingen en bepaalde essentiële momenten wisselen de „kijkspelen" af met hier en daar een rustpunt. Om een voor beeld te noemen: in het atelier van mej. Fischer zagen we een tableau van 't Zevengebergte, het land der sagen. Allerkostelijkste reusjes zijn nog bezig of juist klaar met hun „scheppende" arbeid. Ze hangen lui op de top van hun bergjes of staan trots met de schop In de hand hun resultaten te bezien. Langs' Frankrijk door Duitsland stroomt het Rijntje naar Nederland en wanneer een groot geopend schot is gepasseerd, dat de" hele afdeling ruimtelijk verdeelt, komt het eind doel, in zicht.: de Rijn- en wereld haven Rotterdam. De rivier verlaat de brug. stroomt door eeti: grote ma quette van de stad en valt op een grote draaiende aardbol: de zee, de poort naar de wereld is bereikt. Dit is de opzet van de collectieve inzending Rijnvaart, zoals wij die in staat van wording hebben, kunnen zien. In ruwe trekken, want het meer. spectaculaire deel, de vervaardiging en. afwerking van de individuele ob jecten, de decoratieve verzorging, waaraan de kunstenaars Gust Ko mijn, Daniel den Dikkenboer en Ger van lersel werken, zal nog de nodige verrassingen brengen. Maar nu al kan vastgesteld worden, dat de op lossing. die Haan en de zijnen voor hun opdracht gevonden hebben, ge slaagd, aantrekkelijk en vooral moe dig is. De gemoederen van de kappers in Rotterdam en in geheel Nederland zijn verhit in verband met een kwestie, die is gerezen tussen de Stich- tfing Vak raad voor het Kappersbedrijf en de Stichting Kappersvak- examens. Het gaat om de vraag of de Stichting Yakexamens bevoegd Is tot het afnemen van de examens voor het gezellendiploma, hetwelk toelating geeft tot het vestigingse.vamen. De vakraad zegt: Nee, want de minister van economische zaken heeft sedert 1 Maart 1949 bepaald, dat de uitsluitende bevoegdheid voor het afnemen van de vakexamens in handen is gelegd van de Vakraad van het Kappersbedrijf. de Tweede Kamer niet kan wor den getolereerd. Het is een vast staande opvatting, dat overeen komstig hét grondwettelijk begin sel het onderwijs geheel behoort te worden vrijgelaten, tenzij de wet daarvoor bepaalde richtlijnen geeft. Doch hiertegen is dë Stichting Vakexamens hevig in het verweer gekomen. Zij. wijst er. in een cir culaire op, da* ingevolge art. 7 van de Vestigingswet Kleinbedrijf 19Ï7 eveneens van art. T van het Vesti- gingsbesluit Kappersbeörijven, een ieder, die zich aanmeldt voor een examen' tot het verkrijgen van het Vestigingsdiploma, moet worden toegelaten, ongeacht de wijze .waarop hij of zij het vak heeft ge leerd. Inderdaad wordt In het examen reglement voor het vestigings-exa- men gesteld, dat alleen het gezel lendiploma, na een bepaalde da tum uitgereikt door de Vakraad, recht geeft tot toelating voor dit examen. Deze bepaling, gesanetion- neerd door het departement ven economische zaken, wordt echter door de Stichting Vakexamens grondwettelijk béstreden aange zien er aan één bepaalde Stichting èen monopolie wordt verleend, wat ingevolge recente uitspraken van Het geven daarvan ligt echter niet op het terrein van het Ministerie van Economische Zaken, doch op dat van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, aldus -de circulaire van de Stich ting Vakexamens. De Kappers-Bedrijfsunie, die zich- met het standpunt van de Stichting Vakexamens niet kan verenigen, heeft, zoals w« reeds op 9 Mei in ons blad berichtten, op Dinsdag 16 Mei een vergadering belegd in het gebouw van de R-K. Volksbond. Lange Haven 71 Schie dam. Deze vergadering is bedoeld voor het kapperspersoneel van Rotterdam. Schiedam en omge ving. Het Leger des Heils te Rotterdam organiseert 15, 16 en 17 Mei een ba zar in de Rotterdamse Kunstkring ten bate van de inrichting van het nieuwe gebouw voor geestelijk werk aan de Laurierlaan. Mevr. rar, H, C. Licftinck—Aldershoff zal op Maan dag 15 dezer om 3 uur. 's middags de opening verrichten. Op 16 en 17 Mei is de bazar geopend van 10 uur v.m. tot 10 uurn.m. Advertentie (I.M.) Wij hebben een voor expori besiemde fabriekspartij aangefcocM. Een prachtige gordijnweefslof in courante streepdessins, 120cm. breed. Waarde 13.30 per meter, gaat morgen in de verkoop voor Ons land is bijzonder rijk aan toneelliefhebbers, maar er bestaan tal van ernstige misverstanden omtrent de toneel-Speelkunst, die maken dat er veel toneel-dilettan- tisme, weinig toneel-amateurisme j is. Dit zei Donderdagavond Arend Hauer in een ongedwongen cau serie voor de Nederlandse Ama teur Toneel Unie gewest Rotter dam. Hauer, die de beroepsplanken vaarwel heeft gezegd en zich ge heel is gaan wijden aan de paeda- gogiek en het .amateurtoneel zeldzame ontwikkeling! vertel de, dat er bij het beroepstoneel te velen zijn, die spelen met het pa let van anderen. Bij het toelatings examen voor de Toneelschool, waaraan hij als leraar verbonden is, komt men tot de merkwaardige ontdekking, dat 90% van decandi- daten van toeten noch blazen we ten. Terwijl bij de muziekoplei ding een zeker talent en. een be hoorlijke background van. kennen en kunnen vereist is, vóór men tot serieuze studie wordt toegelaten, komen de leerlingen van de toneel school volkomen onvoorbereid op het tapijt, Dat toelatingsexamen kan dan ook onmogelijk een zuiver beeld geven van de mogelijkheden, die in de adspirant-acteur schui len. Hier, zo meende Arend Hauer, kan verandering in komen, wan neer er een werkelijk verantwoord amateurisme is, dat de basis legt voor een werkelijk zuivere ont wikkeling der capaciteiten. Spreker stond even stil bij het begxin „lekespeler"; men zou kun nen zeggen, dat een amateur ie mand is,_ die geroepen is, maar niet gewijd, en een lekespeler, ie mand, die wel gewijd, maar niet geroepen is. Ook viel Hauer het realisme in het toneel aan, dat nits aan. de fantasie van de toeschouwer over laat, De enige realiteit, the het to neel wel mag hebben, is die, waar door de toeschouwer zich geheel aan wat er op de planken gebeurt, overgeeft en die hij tenslotte diep in zichzelf herkent. Dr W. Th. L. van Geldrop heeft de spreker ingeleid en aan het slot dank gezegd voor zijn heldere en zeer levendige uiteenzetting. Zes maanden gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie bü de Rot terdamse rechtbank, mr A. Klein, tegien de voormalige adjunct-direc teuren van de N.V. „Solbandera" Valencla-sinaasappelen import maat schappij te Rotterdam, de 44-jarige F. D. R. nlt Rotterdam en de 44- jarige M. A.F. uit Bütboven wegens ontvreemding In 1941 van een bedrag van f 30,000, dat aan hun düereieur, de Spanjaard Salvador Martinez Romero toebehoorde. De rechtbank had de zaak reeds het vorig jaar behandeld, maar aan gezien. U. toen. wegens ziekte niet kon verschijnen, kan de Officier niet tot een eis komen. Wel werden de andere verdachte en zes getuigen ge hoord. De zaak werd voor onbepaal de tijd aangehouden. U. ontkende thans, het geld ver duisterd te hebben. Maar mr Klein zei in zijn requisitoir, dat toen Marti nez in de tweede helft van 1940 naar Spanje vertrok, een geldkistje in de safe van zijn kantoor een bedrag van 30,000 zou hebben bevat. Mar tinez stuurde zijn procuratiehouders u. en R. de sleutel van de geldkist op en in een volgende brief deelde hjj hun de lettercombinatie van het klnisslot mee. De Officier las een gedeelte van eert brief voor, waarin ae ene verdachte d®, ander schreef, dat ze eens een gesprek moesten hebben, opdat hun verklaringen identiek zouden zijn. Hoewel beide verdachten ontkenden, meende mr Klein, dat het bewijs van hun schuld geleverd was. Hij kwam tot boven genoemde eis. Mr H. Bavinck merkte in zyn plei dooi op. dat de directeur er geen. goede boekhouding op na hield. Aangezien het voor hem helemaal niet vaststond dat er in het geld kistje 30.000 heeft gezeten, vroeg de verdediger vrijspraak voor zijn beide cliënten. U, stond daarna in een tweede zaak terecht. Hij werd ervan ver dacht in het begin 1947 als adjunct directeur van „Solbandera" een val se kwitantie te hebben opgesteld. Daarin stond een bedrag van f 2990 vermeld, dat van Solbandera" zou zijn ontvangen als vergoeding voor verblijfkosten. De ondertekening luidde B. H, M, Bekkers. Verdachte bekende deze valsheid in geschrifte. De Officier eiste twee maanden, met een proeftijd van twee jaar. Mr Ba vinck drong aan op uiterste clemen tie; de rechtbank zal 25 Mei uit spraak doen. Philharmonisch Orkest sluit serie Lunchconcerten Dat de belangstelling voor het laatste Lunchconcert van dit sei zoen groot zou zijn was te verwach ten, want het gebeurt niet iedere dag dat men het Philharmonisch Orkest tegen een zo lage toegangs prijs kan horen musiceren. De schouwburg was dan ook niet al leen tot de laatste plaats bezet, doch velen moesten zelfs genoegen met een staanplaats nemen. Flipse had met Dvorak's vijfde symphonie (Uit de nieuwe wereld") een goede en aantrekkelijke keuze gedaan, want deze muziek met haar warm, temperamentvol karakter, haar sterke muzikanteske inslag en soms innige melodiek ligt het or kest goed. Ook nu viel de vertol king behoudens enige rhythmïscha schommelingen, te loven. Voor de aanvang heeft de heer C. t Hart de bedoeling van het ge ven van de Lunchconcerten in het kort uiteengezet, er o.a. de na druk op leggende, dat men. zodoen de hoopt het concertbezoek in het algemeen te stimuleren. HERMAN VAN BORN Rotterdamse bevrijdings beker 1945 Zaterdag zal op het terrein van The Rising Hope het jaarlijkse tournooi worden gehouden tussen de assurantie elftallen van Amster dam, Dordrecht, Den Haag, Rotter dam en Utrecht. Het initiatief tot het organiseren van. deze wedstrij den is destijds uitgegaan van de he ren L. G. Pontier en J. P. de Key- zer. Zij stelden tevens de „Rotter damse Bevrijdingsbeker 1945" be schikbaar. Rotterdam heeft de be ker het vorig jaar gewonnen. De wedstrijden worden gehouden van 's ochtends half elf tot half vijf 's middags. Tevens verkopen wij morgen een beperkte partij prima kwaliteit, flinke maal 150 x 200 WALENBURGERWEG BEUERLANDSELAAN Zeepost voor Oost en W est DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk moet zijn ter post bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het\schip ver meld: Indonesia: s.s. „Zeeland" £16 Mei); Nieuw-Guinea (rechtstreeks); ss. „Riouw" (20 Mei);- Ned. Antillen: ss. „Baarn" (23 Mei); Suriname', ss. „Bonaire" (29 Mei). Op 7 April bestond de ambachts school aan de Beukelsdijk 25 jaar. De avondcursussen legden toen nog beslag op de verschillende leslokalen waarin ter gelegenheid hiervan een tentoonstelling was geprojecteerd, zodat pas gisteren dit heugelijke feit kon worden ge vierd. 's Middags werd de tentoonstel ling, die een duidelijk beeld geeft van de methoden en resultaten van het aan deze school gegeven on derwijs, door Mr. Ir. Goote, in specteur-generaal voor het nijver heidsonderwijs, namens de minis ter van onderwijs, kunsten en we tenschappen geopend. In zijn openingswoord sprak de heer Goote zijn waardering uit voor het Rotterdams® onderwijs, dat steeds vooraan staat als het verbetering en vernieuwing be treft. In Rotterdam klopt volgens spr. het hart van Neer lands nijverheid en daarom achtte hij het ambachts schoolwezen in deze stad van zulk onnoemelijk belang. Nadat nog een aantal sprekers hit onderwijs- en bedrijfskringen, waaronder de in specteur van L.O. de heer JA. Nooteboom namens de gemeente,, het bestuur der vereniging De Ambachtsschool alsmede het per soneel der zilveren school hadden gefeliciteerd, verrichtte de heer Goote de openingsplechtigheid en werden de talrijke genodigden over de tentoonstelling rondgeleid. Op overzichtelijke wijze worden Genodigden bezichtigen de afde ling electrotechniek van de jubi lerende ambachtsschool aan de Beukelsdijk. V.l.n.r.: de heren Noteboom, inspecteur van het anderwijsRiemsdijk-, onderdirec teur non het G-E.B. en Mr. Sme ding, gemeentesecretaris, j (Van onze speciale verslaggever) A^PHEN AAN DE RIJN. Een jongen, die op tienjarige leeftijd door vader van school genomen werd om mee fe verdienen, werd smids- maatje en smid. Maar dat zou hij niet blijven. Hij kreeg omgang met werpers gezet. Vooral "het rosarium. Lustoord Temidden van de uitgestrekte Rijn landse polders Is hier in Alphen inderdaad een lustoord geschapen. Er is een groot restaurant gebouwd cn er z|jn gezellige zitjes aan de vijvers en op de gazons tussen de bloemper ken, 's Avonds wordt het gehele park met zijn watervallen en klaterende fonteinen in het licht van schijn- een verkoopstertje en samen spaarden ze zoveel, dat ze hun huwelijk konden beginnen met een klein winkeltje in dameshoeden. Iedere, dag trok de gewezen smid er nu op uit. Tien jaar stond hü met zijn hoeden op de markten van Nederland. Zijn vrouw dreef de winkel en bracht de kinderen groot. Er kwamen er veertien. Maar de zaken floreerden en de marktkoopman werd bezitter van gerenommeerde winkels in de drie grootste steden des lands, van eigen ateliers en een groothandel. Tussen de bedrijven door was hij nog zilver exporteur. waar 32 volières met rijkgetinte tro pische kwartels en patrijzen tussen de bloeiende cozen staan, is van een sprookjesachtige bekoorlijkheid,' Acht ha groot is het park nu. Maar over vijf jaar zal het twintig ha zijn. Dan moeten alle soorten vogels, die de wereld kent, hier zijn samenge bracht. De exploitant hoopt vele dui zenden bezoekers naar zyn vogel park te trekken, vooral ook buiten landers. Zo'n park als dit, zegt hij, bestaat nergens op de wereld. Lonende handel Zal deze unieke, kostbare verzame ling. met haar dure onderhoud, als „kijkspel" lonend te exploiteren zijn? Misschien. Wij geloven echter, dat het de exploitant in de eerste plaats om de handel in exotische vogels te doen is, die hij hier nu zelf gaat scbe, in diep-oranje, rode, gele, wit te, zwarte,groene, paarse en aller lei andere kleuren en fantastische kleurmengelingen. Ze lopen, schrij den of waggelen in open, met beek jes doorspoelde verblijfplaatsen, ze Nu is hfj vijftig jaar én kan zich vliegen en huppelen rond in voliè- wat permitteren. Een zoontje kreeg res en vogelhuisjes, ze drijven op twee jaar geleden een kanariepietje ^iejne en grote in het zonlicht blin- m een kooitje cadeau. Vader vond kende vijvers, waarin meer dan een het een aardig diertje en kocht er half millioen vissen zwemmen. Er aoen is aie nu nier nu zen Eaai mal^nndearad2-enDaaCr^rif2iJn 2wanen, kraanvogels, flamingo's, fokken.'Die handel, vertrouwde bij man m de vader. „Daar zit wat in pinguïns, pelikanen, ibissen, vele ons toe, is de beste business die er SU Am^vnia fn Ainhpn Snïn soorten eenden en ganzen, wulpen, bestaat. Er'zijn in Europa acht mil- wSÏ ht*„«JSnSt faY^en' tenten en patrijzen ra w- Hoen en in Amerika zestien millioen Rijn bet internationale vogelpark lerlei variëteiten, papegaaien, kaka- vogelliefhebbers iz£ hiVf toe's enz.Er is 'n unieke collectie veel- De opzet van'Avifauna is in de SSJlJsoortlS getinte parkieten en pracht- eerste plaats commercieel. Maar de miaow/hfi*vinken, waar men alleen al uren self-made-man, die deze zaak heeft volecnde week wordt het Park ge- naar kan kiiken- Z1> Braziliaanse opgezet en die verscheidene.deskun- nnefid we€K woröï net ParK se toebans met hun enorme, dikke, cugen aan zich heeft verbonden, P P geelrode snavels en van de week is hoopt er tevens wetenschappelijke en Het ruikt er nog'naar verf en er cr juist een prachtig paar pas ge- algemeen culturele belangen mee te wordt nog druk getimmerd. Maar vangen struisvogels uit mïdden-Afri- dienen. En hij is er van overtuigd, men hoort er ook de vogels tjilpen ka gearriveerd, "beesten zo groot als dat hij er voor Nederland deviezen en krijsen, soms in een weemoedige, een paard maar met een wonderlijk mee verdienen kan. Want de rijke aangehouden roep. Er zijn al drie- sierlijke gang. Alleen de struisvogels Amerikanen hebben veel geld over duizend vogels bijeen in4 meer dan hebben al een wandelpark van hon- in de lokalen de verschillende leer gangen aan deze school naar vo ren gebracht. Behalve de cursussen voor bankwerker, motorhersteller, tim- merman, huis- en decoratieschil der, meubelmaker en instrument maker, is aan de Beukelsdijk de in Rotterdam en verre omtrek enige opleidingsmogeljjkheid voor straatmaker. Het is een driejaarlijkse cursus. Een maai per week komen de cursisten, die allen op een z.g. leerlingen-contract reeds in de practijk werkzaant zijn, vanuit Leiden, Den Haag, Delft en zelfs uit Breda om van vakmensen, uit de Rotterdamse gemeentebedrijven gerecriiteerd, theoretisch onderwas te ontvangen in de verschillende bestratingsmethoden, de voor,- en nadelen ervan, steensoorten, enz. Waarschijnlijk nog dit jaar wordt de jubilerende schooluitge breid met de eveneens in Rot terdam unieke „faculteiten" Brood- en Banketbakker en Hotel employé, Voor deze laatste cursus propa geert de Horeca op de tentoonstel ling in een mobiele stand, met maquettes en ander propaganda materiaal. De baten van de gTote verloting, waarvoor rijk gevarieer de collectie prachtige werkstukken van de leerlingen, die op de ten toonstelling zijn te bewonderen, als prijzen beschikbaar zijn gesteld, zullen ten goede komen aan het ont spanningsfonds. Een speciale jury van leraren is ingesteld oin de in zendingen van de huisvlijt wed strijd, die voor leerlingen en oud leerlingen werd uitgeschreven, te beoordelen. Ook deze producten van vrije-tijdbesteding zijn op de tentoonstelling, die tpt Zaterdag avond 10 uur geopend zal blijven te-bezichtigen. driehonderd soorten, meest exoti- derd bij dertig meter. voor een paar van die zeldzame, fraai getinte vogeltjes, Voor de zomeravondcompetitie van Rotterdam Zuid worden vol gende week de volgende wedstrij den gespeeld: Maandag 15 Mei, Afrikaander- plein, Musschen-Pantser Boys; Ka- tendrecht, "Belvédère—NHS. Dinsdag 16 Mei,. Afrikaanderplein, Eureka—Pechvogels; Katendrecht, Hagero—CW. Woensdag 17 Mei Afrikaander plein, Rogaïnsulinde; Katendrecht PSBGRZ, Vrijdag 19 Mei, Afrikaanderplein RWB—AfGB; Katendrecht, Varken oord— ODR. De wedstrijden beginnen om kwart over zeven. Advertentie LM Een nieuwe prachtige collectie ZOMERMANTELS in prima wollen stoffen, velours, charrrtelaïne en georgette vanaf 54.00 Ook in grote maten Een enorme keuze DAMESJAPONNEN in bedrukte vislraline, wol, zijde en Dupion. Grote verscheidenheid van modellen U J5 Egyptisch katoenen REGENMANTELS geheel dubbel, met capuchon vanaf 59.75 Grote keuze in toppers diverse modellen en in alle maten STATENWEG 184 WINKELSTAD- BLIJDORP

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3