DE vrouw: VOOR Ai. A' Kopers op afbetaling willen niet het allergoedkoopstè Geld verslindende concurrentie tussen margarine fabrikanten '„Dank U wel juffrouw, ik kom nog eens terug" fy) V ijdag 26 Mei 1950 „UITSLUITEND a CONTANT" Maar zé zitten voor maanden eh jaren vast dan schulden, waarvan ze tenslotte de zin niet meer begrijpen Watervrees Knokken KINDEREN baden Spaans schip gezonken Vl MELK a Om een hap uit 3.000,000 kg margarine Vitaminering op eigen kosten prijs driemaal verlaagd Niet ieder speelt het klaar altijd geduldig te zijn Evelien spreekt VAN VROUW- TOT VROUW Ook winkeliers in strijd betrokken Gedurfd zomers W Mevrouw Roosevelt konri 3 dagen op bezoek einde Juni „Aan hun gezicht en kleding- Run Je liet niet zien, maar Je merkt 't direct aan hun keuze," zegt de cbef van een groot magazijn, dat voor de oorlog op gemakkelijke betalingsvoorwaarden verkocht. „Neemt u bijvoorbeeld twee jonge moeders. Ze komen allebei om. een kinderwagen. De een vraagt naar prijzen, ze wil weten of een wagen van vijf-en-negentig gutden wer kelijk zoveel, minder sterk en soepel is als die van honderd-vijf tig. De goedkoopste vindt ze 't begeerlijkste ondanks het elegantere, uiterlijk van' de dure soorten. Want haar keus wordt-bepaald door het geld, dat ze hiervoor opzij gelegd heeft De ander echter kijkt die goedkopere wagens" niet aan. Blij staat ze bij de allerduurste. „Deze wil ik wel," roept ze, „en dan zo'n matrasje erbjj en een vacht en een net voor de boodschap pen." Geld schfjnt geen rol te spelen. Ook niet als ze maar 'meteeneen kinderbedje wil aanschaffen met een moderne aanklcedtafeJ. In zulk een geval zeggen wjj zo voorzichtig mogelijk: „De laatste jaren verkopen we uitsluitend a contant mevrouw..." En meestal wordt er dan niet gekocht... Zoals ik u al zei, aan het. uiterlijk zie je het niet. Wel aan de manier waarop de prijs genegeerd, wordt; Zo van: Ach, dat geld... dat komt terecht. Daar is Immers een regeling voor." De meneer, die me dat 'allemaal vertelt, gaat in een van z'n iüeuwe old finish stoeltjes zitten en kijkt triest, 't Is wel een verstandig man, tenminste over dat afbetalingssy steem zegt hij juiste dingen. En hij kan het weten, want voor de oorlog behoorde z'n zaak tot één van de beste afbetalingsmagazijnen in Ne derland. Velen, die destijds in ter mijnen kochten, zijn nu contante 'klanten geworden. Doch ondanks die goede herinneringen en ervarin gen heeft de directie van dat afbeta len schoon genoeg. „Was 't risico voor de verkoper vroeger al groot," vertrouwt die me neer me toe, „t is niet te vergelijken met dat van tegenwoordig. De men taliteit van het publiek is er niet be ter op geworden en bovendien de contante prijzen voor iets goeds zijn enorm hoog. Legt men er nu zoals, gebruikelijk was vijf-er.-twintig pro cent voor de. afbetaling op. dan wordt' het eindbedrag iets afschrikwek kends. Daarom zoekt men 't nu in de Veel kinderen hebben eén afkeer van wassen. Vooral van meer dan. één keer per dag. De jongetjes gaan meestal het verst in. hun afkeer. Waarom dat bij jongetjes zo is en bij meisjes minder, daar zullen we het niet over hebben, maar wel over het feit, dat de heftigste waspropagan- disten meestal de sterkste wasanti- pathieen kweken bij kinderen, Hoe gaat dat. Er zijn ouders die helemaal niet meer weten waar ze- zelf van hielden toen ze jong waren. Zelf vonden ze het niet prettig bm de hele dag verboden teworden. ..Doe dit niet,want dan. worden jé handen zo vuil".-.„Paspop. Je schone blousje!" Sommige- ouders overdrij ven hun angst voor vieze: handen en kleren zo erg, dat de kinderen m een. onzichtbaar dwangbuis leven., Zo'n kin3 wordt uitentreuren ge wassen en gaat zicK op den duur verzetten. Het krijgt een afkeer'van wassen en ontwikkelt zich in huise lijk verband tot een klein viespeukje. Zelf heb ik een jongetje! gekend, dat uit louter verzet tegen -' de eeuwig durende inperking van/zijn vrijheid- een ware watervrees - ontwikkelde. De ouders, die dit in de hand werken, houden meestal meer van', een kind, dat er netjes uitziet.. Zó „worden-de kleren van het kind én 'de indruk die het op de buren maakt belang rijker dan zijn bewegingsvrijheid. Dat is fout. Dat de afkeer van het wassen dik wijls uit een dergelijk verzet voort komt, blijkt wel uit hét feit, dat een andere omgeving die niet zo abnor maal scherp op schone handen en kleren let wonderen doet. De kinde ren reageren onmiddellijk heel ge woon op water. Daarmee zijn alle gevallen van watervrees met verklaard. We mo gen ook niet vergeten dat in de op voeding het "water dikwijls twee slachtig behandeld wordt.' Enerzijds als een gevaar '(verdrinken!„ander zijds als een ideaal. Sommige kinde ren zijn door een verkeerde opvoe ding innerlijk, zo onzeker, dat ze het ..gevaarlijke" water, niet meer zo ge heel en al kunnen onderscheiden van het ..goede" water. In die gevallen is het begrip water al genoeg om angst op te -wekken. Men dient het kind dus ook al niet te bang te maken voor water. kwaliteit. Dus mindere kwaliteit te gen meer geld: dat gaat lijken op een begrip, dat men tegenwoordig nep noemt. Wij voelen daar niets voor en ziedaar de reden waarom wij (en vele oude afbetalingsmagazijnen; met ons) contante betaling vragen. Dit systeem bevalt ons beter. De gemakkelijke voorwaarden lij ken zo eenvoudig maar ze wemelen van de haken en ogen. "t Zou wat anders zijn als men alleen dat kocht wat werkelijk nodig was en dat men dan nog terdege rekening hield inet het wekelijks te missen geld, "Maar 't is een Waarheid als éen koe dat een mens, zodra' hij niet di- reet naar de kassa moet, luxueuzer en roekelozer in z'n: verlangens .wordt dan hij zich kan veroorloven. En wanneer .kan iemand zéggen: ik houd tien gulden over?Volgens mij' heb je pas recht van spreken als je behalve die tien gulden ook - nog - twintig apart kunt houden voor on-- voorziene omstandigheden.Wilt u- een, sigaret?" Hij houdt me een koker voor met Craven A. „Ach nee, straks maar," zeg ik op eens hinderlijk kregel wordend. Iets "in dit heldere betoog prikkelt me tot verzet „Toch is 't zuur." vind ik, „als je winkels vol mooie, dingen/ziet en je. kunt er niet aankomen. Wie ziet kans dat by elkaar te sparen? Bo vendien als je'altijd met onvoor ziene omstandigheden moet rekening houden, kun je n o o it-wat "kopen. Soms is een betaling in termijnen de enige uitkomst" „Als ik met de penoverweg kon", zegt óe meneer en hij bekijkt me duister, „dan zou ik boeken vol schrijven, over mensen, die maanden en jaren vast zaten aan schulden, waarvan ze tenslotte .de zin niet meer begrijpen konden. Er waren er vroeger zelfs, die een rijksdaalder per maand betaalden en een kind. kan weten, dat daar nooit een eind aan komt. En dan de ellende van de ver koper. Spijkerhard moet hij zijn. an ders legt hij het loodje. Weet u dat wé wel eens eeri ameublement lie ten terug halen, waar men inmiddels uit woede de bijl in gezet had?" ..Toch kun je tegenwoordig weer bijna alles op oemakkelijke voor waarden krijgen, ondanks de narig heid die u nu noemt. Fietsen, radib's, kleren, stofzuigers: ér wordt druk geadverteerd". „Best, best","-knikt de meneer. „Dat moeten z ij weten. Wij.- doen er niet meer aan mee/Bij ons gebeurt het omgekeerd. Er. komen hier geregeld klanten, die vragen, óf we'een be paald stuk vóór hen willen vasthou den, dan brengen ze ons maandelijks een bedrag en na; verloop van tijd. is het hun eigendom. Dan kunnen ze het meenemen, zonder dat ze er een cent extra 'voor betaald hebben. Ten slotte hoe is dat met een min of meer grote aankoop? Iedereen weet een. poor vooruit; dat hij daartoe moet overgaan. Waarom dan niet in de lente gespaard voor een'winterjas qf eenYjaar van fe voren met het betalen- aan een traploper begonnen? 't Is beter om z'n geld te geven aan iets. dat nog nieuw in de winkel hangt, dan aan spullen "die al begin nen *te. slijten „Wilt u nu een sigaret?" „Ach ja, tochwel graag". Zo-zitten we in. dip gebloemde stoeltjes. Tussen tafels, kasten, spie gels/kleden'en banken met kussens, begeerlijk genoeg;om me in. rep en roer te brengen. .'Maar ik voel me stil en in getogen, want er hangt een douche aan de wand; 't Wachtwoord van m'n gastheer. „Eerst naar de kassa... Uitsluitend a contant". BIBEB Ah zoontje, uit school komt is er bezoek. Oom Bram, die ook bij de krant werkt, 't Is ér een, dié weet wat boksen en rennen is en waar bij zo'n knaapje van acht aan z'n trek komt. Maar nu zit hij in een stoel'en komt er niet uit. „Kijk, m'n knie," zegt hy iepen zoontjej„zie je die lap erom7 Daar- Poot] ^ELyKF (Eigen bericht) Even ten oosten van Dungeness. in het Engels kanaal heeft vanmor gen een hevige aanvaring- plaats gevonden tussen het 3700'ton me tende Spaanse stoomschip Coba Espartel en het stoomschip 'Salstar. Door de botsing, die tijdens dikke mist gebeurde, beliep het Spaanse vaartuig zoveel schade, dat het kor te "tijd later is gezonken. Dé 37 leden van de bemanning werden opgepikt door het Engelse stoomschip Ful- ham. Ook de Salstar werd bescha digd en kon de reis op eigen kracht niet voortzetten. Het vaartuig zal door de Engelse sleepboot Rumania naar de dichtst byzijnde haven wor den gesleept. Advertentie (IM.) IÉT PUUR Kwatta-soidaatjes blijven altijd geldig KWATTA BREDA onder doet het pijn. Geen. gehecht vandaag, ga maar lekkers lialen." Dus krijgt dat jong wat geld en woedt op chocolade repen uitge stuurd. Sjiel als de wind is hij te rug, in een stemming alsoj hij uren op de kermis heeft gezwierd. De chocola maakt hem nog taroaaiiper. „En hoe was het op school," doe ik kalmerend. Maar 't gevolg is een wild verhaal van de enorm sterke meester met z'n geweldige motor fiets. „Vertel maar es wat van je meis je," praat Oom BfOm, die zich blijkbaar bij meesters glamour een beetje, -paal begint te voelen. „Je meisje," joelt zoontje. „Ha je meisje „Ja, dat kleine dikkerdje met vlechtjes." Maar zoontje in eert felle fuif en brasbui: „Hoi, hoi. dat dikkerdje. Met vlechtjesWie heeft er nou vlechtjes?" „Toe joh," por ik, doe niet zo luid „Hoi, hoi, wat is non luid," joelt zoontje. Hy is niet te temmen, dus scheuk ik thee en laat 't maar'. Ah ?t dikke zusje.-Hef en rozig tiit bed komt.en déiaan3acht" eist.probeert dat 'joch terrein te herwinnen. „Om Guus- je," vertelD'hij geheimzinnig, „om Güusjèjknókt 'dejhele klas',.. Een jongen pan-dc vierde doet ook mee. Die heeft een bende spieren.De meeste van de school." „En. jij?" wil Oom Bram nu we ten, „Knok jy ook om Guitsje?" Waarop zoontje, ongewoon rap, alsof hij wel 'eens'meer /fierooer heeft gedacht: „Ik trouw, nietIk eet later wel in een restaurant." BIBEB VANDAAG EEN STANDBEELD VOOR DE VERKOOPSTER Wanneer een ambtenaar aan een loket op een bepaald moment even kortaf en korzelig wordt, kunnen we 't hem vergeven, want zeggen 'we je zult de hele dag tr.aar weer diezelfde vragen moeten beantwoorden en altijd maar weer geduldig moeten uitleggen, hoe 't zit, We vergevet! het ook een. dokter, als hij op het fondsspreekuur niet aldoor van aanmin nigheid straaltach, hij heeft :'ook zoveel patiënten.Maar; er is een categorie van mengen, aan wie we hel n'oóit vergeven, wanneer zij even- Hun geduld verliezen en dat zijn dè verkoopsters. Van hen wordt verwacht, dat zé altijd zonnig, altijd vriendelijk, altijd geduldig zijn, dat .ze zich verdiepeh in problemen, die heel-wat minder gewichtig zijn dan-die van een gemeenteloket of een spreekuur, en dat zij bovendien nog voor ieder babbeltje én praatje klaar staan: Met de meeste -bewondering kan ik. soms een poo? blijven kijken naar een verkoopster in een garni turen zaak bijvoorbeeld (op het punt van garnituren en van schoe nen' schijnen de damesklanten wel het lastigste te wezen). Een bepaalde kleur knoopjes op een bepaalde kleur japon.... wat daar lang over geaarzeld en ge treuzeld en gemierd wordt., ik 'zeg het niet bij wijze van beschul diging: we doen het allemaal, dat is nu eenmaal een eigenschap van ons, vrpuvfA. ke wezens, dat we met een aandacht, de wereldpoli tiek waardig, een stukje stof vast houden en daar een knoopje, op, leggen en dan naar het daglicht hollen om het daar ook weer eens een kwartier te beturenEn als het geen knoopjes zijn, zijn het biesjes ora af te zetten," of kantjes voor lahgs.de hals. Het ergste }fchet als de-dames helemaal geen Mee hebben, wat ze eigenlijk willen, iets wat honder den raaien in zo'n winkel voor. komt. Ze vragen -alleen een gar nering, Dan moeten ze corsages zien en-kraagjes en pailletten 'en bloemetjes en telkens leggen- ze weer iets anders peinzcua op de stof, totdat ze eindelijk zeggen: Dank U wel, juffrouw, ik kom nóg wel eens terUg, De verkoopster, die dit een hele dag volhoudt, met steeds - dezelfde glimlach,-die bovendien ook altijd nog weer helpt-mét: Probeert U dit eeris, mevrouw, dit is reuze apart.zo' meisje verdient een standbeeld, evenals zij, die jn éen schoenenwinkelstaat en dé hele dag hoort: -Hebt deze dok ih 't zwart? En hebt U deze ook in 't wit, en dan een maat groter? En hebt U deze ook mei zo'n gespje? En "de juffrouw 'maar dra ven mét schoenendozen, op. en af bet trap petje. Het vak van verkoopster móet wei het allerbeste beroep zijn om zelfbeheersing t« leren. In geen „enkel ander vak speelt men' het klaar zoveel vriendelijke aan dacht voor kleine - onbelangrijk heden te hebben, zij het dan. mis-r schien in het beroep van kellner of dienster in .een/restaurant, maar op het punt van eten kan éen klant' nooit zo kieskeurig zijn, als op hét ■punt van knoopjes en. kraagjes. Zelfs een onderivij2eres kan met haar haast spreekwoordelijk, ge worden geduld nog wel eens één keertje uitschieten:- Kind, zanik- niet.maar stel U voor, dat een winkeljuffrouw tegen een me vrouw zegtr Mens, zanik'niet,- zll je schoenen met een' ander gespje hebben, ook 'n ramp! Stel eens voor, het zou haar onmiddellijk haar baan kosten, daarom doet zij het ook 'niet. - T-/ v Maar wij. in alle- andere be roepen, ook in dat van huisvrouw:. en moeder, wij; kunnen best "eens een lesje leren van dc verkoopster. Wij knauwen soms, hebben er la ter' spijt van en "zeggen dan: Nou- ja, 'k ben wel eens driftig en on geduldig, maar ik doe per slot mijn plicht. Zij, het verkoopstertje, doet ook haar plicht en bij die plicht is inbegrepen het onuitput telijke geduld en het vriendelijke gezicht. Een standbeeld zou ze best verdienen. Hoewel, misschien is zijzelf gelukkiger met een beetje minder gezeur en lastigheid yan onze kant. (Van onze landbouwmedewerker) II. In het begin van dit jaar begon de „margarine-oorlog" zyn felle en kapitalen verslindende karakter te krijgen, waardoor hij nog steeds wordt gekenmerkt. Anderhalf jaar lang had een aantal fabrikanten hun margarine goedkoper in de handel ge bracht, dan in overeenstemming was met de prysovercenkomst in de margarineconventie. Toen zy hun herhaalde toezeggin gen, niet langer meer beneden de prys te verkopen, niet bleken na te komen, besloot de Unilever zich ook in de concurrentie strijd te mengen. Dit had Qnverniydelyk tot gevolg, dat de overige fabrieken, die zich eveneens buiten de prljzenstrijd hadden gehouden, er nu ook in werden betrokken. Door toe doen' of medewerking van de Unilever, werden in korte tijd alle pryzenovereenkomsten uit de margarine-conventie gelicht. En daarmee ging het hek van de dam. niet is toegestaan andere margarine dan van de Unilever in hun maga zijnen té hebben. Alleen de Unilever kan een der- pelijk middel hanteren, want door dat haar omzet bijna driemaal zo groot is.als van de andere fabri kanten tezamen, zijri 'véle grote grossiers en inkoop verenigingen wel genoodzaakt al hun' margarine óf een zeer groot deel van de Nnile- ver te betrekken. Bij de andere fabrikanten immers, die slechts een oetrekkejijb gering kwantum mo gen produceren, zouden zij locb niet bun gehele vraag hebben kun nen dekken, indien zij hadden ge weigerd "bet contract te tekenen. Alleen die grossiers konden het contract negeren, die hun gehele kwantum margarine of het groot ste deel ervan, steeds van andere fabrikanten betrokken. Dc overgro te meerderheid uit deze groep, hééft dan ook geweigerd. Het-gevolg daarvan was, dat de Unilever hun niet. meer haar bekendste merkar* Eerst werd de prijs waarvoor de margarine aan de grossiers wordt geleverd, verlaagd van,' 1:1.09 tot' f 1.07 per kg. Toen begon een'an dere fabriek op-eigen kosten te vi tamineren. De Unilever en de ove rige fabrikanten volgden onmiddel lijk. De verkoopsprijs van deze ge vitamineerde margarine (althans wat debekendste ..merkartikelen betreft),:, bleef voor de winkelier- gehandhaafd op 34 cent' per' pakje. Kort nadat de- Unilever haar merkartikel 'vitamineerde, kwam zij met een ongevitamineerd product op de markt, .waarvan degrossiers prijs op f 1.03 werd gesteld en de inkoopsprijsvoor de winkelier op f 1.06 per kg;; de laatste /kreeg te vens de vrijheid deze margarine aan het publiek, te ver kapen vóór een door hem zelf vast te stellen prjjs. Daarmee was ook' de winke lier. in de concurrentiestrijd betrok ken. Werd de ongevitamineerde margarine het publiek aanvanke lijk aangeboden voor 30 cent per pakje, thans verkopen velé winke liers haar a] voor 26 en 25 cent. een prijs waaraan zij het zout in de pap niet verdienen. Op 27 Maart verlaagde de Unile ver de prijs van haar „boksartikel" voor de tweede maal en wel tot. een gulden per kg, voor de grossier en 1 3.03 voor de winkelier. Sindsdien is een derde prijsverlaging geko men: 94 cent voor de grossier en 96 cent voor de winkelier. Er gebeurde meer Het enige wat nu nog vafl.de.ont takelde margarine-conventie over is. is het voor iedere fabrikant vast gestelde procentuele aandeel (quo te) in de totale productie; plus de franchise. Overschrijdt een fabri kant de hem toegestane productie, dan moet hij 50 cent boete per kg. betalen. De overheersende positie' dfè de Unilever met haar 73 van de to tale productie inneemt, brachten nog meer concurrentje-mogelijkhe- den binnen haar bereik. Zij liet ongeveer 125 grossiers en inkoop- verenigingen van winkeliers' een contract tekenen, waarbij het deze tikel tegen grossierskorting leverde, wèl haar beide andere merken. Niet overschatten Met haar contractuele binding van grossiers en inkoopverenjgingen tracht de Unilevertwee dingen te bereiken. Ten eerste wil zij er deze afnemers het grootst mogelijke be lang otj doen nebben, de margarine zo goed mogelijk te behandelen tij dens vervoer en opslag en haar zo snel mogelijk bij de winkeliers af te ze tl en. Dit kan de kwaliteit-van het product en do gmr/te van dé omzet natuurlijk ten g(«de komen. Een handelaar, die sief hts mét één fabri kant contact heeft;, een contact dat dus tevens bepalend is. voor'zijn ver dienste; zal voor die fabrikant al licht een grotere 'activiteit ontwik kelen, dan wanneer hij zijn aan dacht over de producten vao.meer dere fabrikanten moet verdelen. Ten tweede hoopt de Unilever imet haar exciusiviteiiscontracten blijkbaar tc voorkomen, dat de an dere fabrikanten nog róargarn-e kunnen leveren aan dc 125 grossiers en irtkoopverenigingén, die bij haar hebben gecontracteerd. Overigens moet de betekenis van deze contracten niet worden over schat. Hoewel de overige fabrikan ten ze in conventie-verband onerous achten, hebben degenen.die een goed product op de markt brengén er "geen merkbare schade van on dervonden. r„ .7- Bovendien zitten er heel .'wat ma zen in,waar menige contractant'ge bruik van .maakt- terwijl; de Uhile- ver niet al te scherp op een 'nauw lettend nakomen ervan toeziet. Ook kan de grossier niet beboet' worden wanneer hij in strijd met het con tract handelt en tevens kan hij.het met een termijn van vier weken, opzeggen. Het .is moei lijk enig inzicht' te krijgen in de vermoedelijke' bedoe lingen en gevolgen van deze felle concurrentiestrijd. Toch menen wij, dat het de consequentieis-van dit en het vorige artikel, over jüist'dit aspect van de zaak- in ieder geval ónze eigen mening lesgeven In twee volgende.artikelen. Advertentie it.M.) DE SCHOEN VAN STANDING MODE-NOVELLETTE Laatst was ik op een modeshow.en .daar werden ook shorts en zonnepakjes; getoond. De manne quins, net uit,hun elegante jurken gestapt, wieg den in deze korte kledij langs onze tafeltjes. Met kousen en keurige schoenen, aan. De een had, om het sportief te maken» een racket in de hand. waar mee ze af en toe houterig wuifde, De ander droeg een badtas en een bal in een net en nunimer drie loonde glimlachend een kaartje, waarop te lezen was, dat haar korte broek, speciaal voor op de fiets bestemd was. Ze waren slank, die mannequins, met benen die shorts wel toestonden en toch zagen1 ze er mallotig in uit." Net alsof ze wilden laten zien hoe je 2ulk een vacantie en zonnekledin^ stellis met moet dragen. Zo van: kijk. zelfs 't model met de beste coupe js geen centje waard als' we er harkerig mee omspringen, 'i Is hiermee als met een knippatroon. Wie daarvan geen verstand heeft, brengt er mets van terecht al wordt 't allemaal zo gemakkelijk en gladjes voorgesteld, En' wié van nature niet voelt of shorts wel of niet bij haar passen, kan er beter niet direct aan beginnen. Ten slotte is een jurk-in deze modezomer ook niet te versmaden. Die op de. tekening zit van boven handig en een beetje, gedurfd in elkaar. Die ene schouderband; sluit met een knoop, aan de achterkant, in het midden van het rugpand dat eveneens door knopen wordt gesloten. Dc rok is ruim. door de plooitjes in'de taille. Van de shorts is niet vee! te ver tellen. althans V3tj het maken er van. Die met de matrozenkraag is van wit of donkerblauw linnen. Geknipt als een jongensbroek met knoapsluiting opzij. Dat andere geval dient voor op de flets. Ge kunt het uit linnen en ook uit iets' wolligs maken, Onder het. vest' behoort een trui en als "ge- bezwaren hebt tegen de garnering op de heupen, ..wel dan laat gé;1die": weg. Er zullen in. ons land altijd lieden zijn, die brotrU men: „Moet je.die zien 'wat kort/wat kort..." Maar als ge zeker weet dat de shorls-uitvinder wel zoiets, als .uzelf bedoeld heeft. Wei; dan mag dat- niet hinderen. uvi'^T.v"' -- b;s: WASHINGTON. In de tweede helft van Juni zal mevrouw Eleanor Roosevelt haar reeds aangekondigde bezoek aan Nederland brengen, dat een dag of drie zal duren. 7.i) zal besprekingen voeren met vooraanstaande persoonlijkheden op hei gebied van onderwijs, Jeugdbeweging, kinderver zorging. woningbouw cn coöperatie. Op 3 Juni vertrekt mevrouw Roosevelt, vergezeld Van haar zoon ESlioll, twee van zijn kinderen en haar secretaresse Malvina Thomp son per. vliegtuig uit de V.S. naar Oslo. Achtereen volgens zal. het ge zelschap Zweden, Finland, Dene marken, Nederland, België, Bu- xcmburg. Frankrijk en Engeland bezoeken, Öp T Juni zal mevrouw Roose velt te Oslo ecri slandbceld ont hullen ter ere van haar echtgenoot, wijlen president Franklin Delano Roosevelt; het is vervaardigd door Stimius Frcdcrsen/een van de be kendste Noorse beeldhouwers. Op het voetstuk, staal; opgericht door het Noorse volk. Het gezelschap zal na een drie daags bezoek aan Denemarken, waarheen het op 15 Juni uit Fin land vertrekt, naar Nederland ko men en vandaar op 22 Juni per auto naar Brussel doorreizen. Op 28 Juni zal het gezelschap naar Londen gaan, nhvaar men bi lift tot de terugkeer naar de Ver enigde Staten op 2 .Juli of daar omtrent. Mevrouw Roosevelt doet. deze Europese reis als particuliere^ hoe wel zij voorzitster is van de Com missie van de V.N» voor de Rech ten van de Mens en Amerikaans gedelegeerde bij de algemene as semblee van èlc V.N. Zij bekleedt ook de functie van voorzitster van het ..Natirv-nlc 'Corr.he voor de V,N--dag" ö'dt thans bezig is plan nen 1e ontwerpen voor de plechtige- herdenking van V.N. dne in rh Verenigde Staten as. op 24 October Bij collectief paspoort 16 bewijs van Nederlander schap nodig DEN HA.AG rr Voórtaan kunnen gezelschappen "vbbr reizen naar Frankrijk gebruik maken .yan een collectief paspoort ïn een /dergelijk geval moet de leider van 'de groep bovendien In het bezit zijn van een geldig individueel paspoort. De ove rige leden van de groep'mosten een nationaal identiteitsbewijs met foto hebben, waaruit hun identiteit blijkt, bijvoorbeeld een bewijs van Neder landerschap,-Men kan ook volstaan met "n ander identiteitsbewijs, maar een bewijs van Nederlanderschap wordt aangeraden, zo vernemen wij van het Ministerie van Buitenlandse Zaken., Repatriëring F-brigade begonnen DEN HAAG Op Dinsdag 23 Mei is uit Priok vertrokken bet troepen schip „Hellenic Rince"- Aanvankelijk zoit dit schip reeds 8 Mei afgevaren zijn, maar motorstoring veroorzaak te een oponthoud van. ruim:U4-da gen. Aan boord bevinden zich' de 41e Uulp-verbandplaatBafdeling en een detachement luchtstrijdkrachten. De 41e „hupva" behoort'tot.de F-briga de. De inscheping van de 3e divisie is hiermee dus voltooid. Een begin Is gemaakt /net de repatriëring van de hicrnB volgende F-brigade (lichting 1048). Na deze 'brigade volgen riog de G- cn H-brigade. Gevonden voorwerpen/ voor Stichting 1940/45;,; AMSTERDAM' De stichting 1940—1045 hééft de gedachte gelan ceerd om ook langs andere dan tot nu toe gevolgde wegen zichvande nodige gelden te verzekeren en heeft zich onder meer de vraag;gesteld, of het niet mogelijk zou zijn, dat de opbrengst, vangevonden, voorwer pen, die van gemeentewege worden verkócht aan haarwordV afgedra- gen. De stichting meent op grónd van vijf jatten-ervaring te mogen, aannemen dat/w,anneer aan de Ont vangen gelden van verkochte'gevon den voorwerpen deze bestemming zou worden gegeven, dit- de instéin- het Nederlandse,volk zou hebben.; Op de gemeentebesturen is- eenberoep gedaan/dit denkbeeld In ernstige overweging te willen ne men.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5