i mantels! Vlaardingen te gast op Schiphol Spel van Moeder de Gans in Feijenoord-stadion Steekspel in de Ridderzaal Optreden van de lieer-oud RTM-trein ramt autobus: zeven gewonden AJC-Pinksterfeest is volkomen geslaagd Elfjes winnen na wisselende kansen de pot Spoorwegmaleriëel naar Ahoy' Constellation gedoopt Bonte avond vol verrassingen van Rotterdams Toneel kyk&n Componist Pies man Vlaardingens vloot is uitgevaren Gloeiende kolen slingeren uit de locomotief De,héér Vorrink en prof. Banning schetsen de betekenis van rode jeugdbeweging Auto botst tegen winkelpui Schepen met wapens gelost* Dinsdag 30 Mei 1950 3 (Van een onzer verslaggevers) Sombere weersverwachtingen ten spijt bescheen een mild Flnksterzon- netjc gistermiddag het groene tapyt in het Feijenoord-stadion te Rotter dam, waar de coaipalen waren verdwenen en een fleurig oad-Hollanda stadje was verrezen Circa 20.000 toeschouwers hebben er genoten van de opvoering van Car el Kriels* oud-Hollands ganzenbordspel „Wie wint de pot", een spel van elfjes, kaboutertje, zonnebloemen en wat al niet voor sprookjesfiguren Moeder de gans was in eigen persoon aanwezig en z|j werd geflankeerd door een hele rits jonge gansjes en daarnaast een serie waardevolle prijzen, die ter vervanging van pepernoten, onmisbaar ingre diënt bij het aloude ganzebprdspel, waren beschikbaar gesteld door Neder landse bedrijven. 151llliiHiÜlSMin'il^g T.!i!lll!' ft&Himril Op Woensdag 31 Mei en Don derdag 1 Juni zullen Allan en Co en de N.V, Nederlandse Spoorwe gen. spoorwegmaleriëel naar het tentoonstellingsterr ei n Rotterd am Ahoy' overbrengen. Het betreft hier een vervoer van in totaal 17 objecten w.o. een electrisch trein stel de historische locomotief „De Arend" en enkele diligence-rijtui gen. Het vervoer, dat vanaf het emplacement Rechtermaa soever '(bij het kantoor van de rivierpoli tie) over de weg plaats vindt, zal in gedeelten geschieden tussen 9 en 12 uur, 14 en 17 uur en 19 en 21 uur, Als bijzondere attractie voor het publiek zal „De Arend" op het laatste gedeeltp van de tocht stoom uitblazen. Nieuw scheepvaartbedrijf opgericht Opgericht is de N.V. Scheep vaartbedrijf „Intercoast" (Inter- coast Shipping Company) te Rot terdam, ten doel hebbende de uit oefening van het rederij-, carga doors-, stuwadoors-, transport- en expeditiebedrijf, de waarneming van de directie van rederijen en vennootschappen, waarneming van agenturen van binnen- en buiten landse rederijen en andere onder nemingen. Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt f 450.000, verdeeld in 450 aandelen 1000, waarvan geplaatst "90 aandelen, die in con tanten worden volgestort. Direc teur is de heer A. M, J. Pruym- boom. Er komt leven in het oud-Hol landse stadie! Een heraut blaast de zonnebloemen wakker, (Eigen foto). Als het spel begint is het stadje in diepe rust. Maar dan begroet Kan- tekleer de zon. Een schattig, klem kaboutertje met een grijze baard loopt dat hele grote Feijenoord-veld op. Hij gaat de klok van de toren in het stadje luiden en dan ontwaken de bewoners. Kijk, daar buppeien al de konijntjes het veld op, en daar volgen sierlijke zonnebloempjes. Ook de mensen worden wakker en fleurig geklede grenadiers marcheren het veld op en hun herauten blazen de indiaantjes wakker. En' dan volgen de kaboutertjes, de boeren in hun boerenwagen, de boerinnetjes met hun fleurige kleedij, de matroosjes in hun blauwe pakjes en de Chinees jes met hun grote hoeden. En kijk, wie dansen nu het veld op? Het zijn de elfjes, die natuurlijk in dit sprook jesspel niet mogen ontbreken. Nu zijn alle inwoners van de stad wak ker en dan... kijk. daar roept moe der de gans alle sprookjesfiguren bij zich en vertelt hen, dat het vandaag feest is. Dan begint het grote ganze- bordspel, een spel dat ten doel heeft de zwakke kinderen in Nederland i een beetje meer gezondheid te geven, waartoe de grote nationale loterij rond dit spel is ingeschakeld. De kamprechter laat de dobbelste nen rollen, Koos Koen en Peronne Hosang vertellen met huh sappig commentaar wat er gebeurt. Daar komen de matroosjes op het ganze- bord bij de boerinnetjes en vrolijk dansen zij een samba. De indiaan tjes ontsteken een kampvuur en de konijntjes raken in de gevangenis, wat een pech. Zo gaat het spel met wisselende kansen. Na spannende taferelen komen dan eindelijk de elfjes (groep negen) ais eerste bin nen. gevolgd door de zonnebloempjes (groep zes) en de indianen (groep zeven) De kaboutertjes (groep twee) zijn de hekkesluïters en zij krijgen daarom de poedelprijs. Hoofdprijzen: twee Ford Vedette automobielen: Groep negen serie A en B No. 15.974; twee ameublemen ten: groep negen serie A en B no. 22.312; twee Philips radiogramofoon- combinaties: groep zes serie A en B no. 260; twee Sola-cassettes: groep zes serie A en B no. 18.903; Simplex rijwielen: groep zes serie A en B no. 19.749. In groep zeven viel op no. 6637 van serie A een bontmantel, terwijl op hetzelfde nummer van serie B een retourvlucht Amsterdam—Brussel viel. Zes Winkler Prins encyclopae- dïeên vielen op de nos. 9710, 1751 en 5876 van serie A en B. De poedelprijs, vier Solex-rijwie len, vielen in groep twee en wel op de nos. 9952 en 7178 van serie A en B. (Van een onzer verslaggevers) Toen Zaterdagmiddag even na drie uur de K.L,M.-€onsteI!ation „Vlaar dingen" op Schiphol neerstreek, stond daar de burgemeester der ge lijknamige stad, aan het hoofd van enige tientallen van zün gemeente- naren, die alJen met de tedere oog opslag van pleegouders de evoluties van hun adoptie-kind gadesloegen. Reeds van 's morgens half elf wa ren zij op de luchthaven. Zij waren er rondgeleid, kregen een lunch aangeboden, waaraan o.m. dr Pies- man en de heer Dellaert hadden aangezeten, maar pas toen de „Vlaar dingen" aan de grond stond, met de bemanning ernaast, konden de slui. zen worden geopend der welspre kendheid, die de definitieve band gou leggen tussen het vliegtuig en het stadje. Allereerst gewaagde de heer Plcsman van zijn voldoening over het feit, dat, op deze dag, waarop Vlaardingen feest viert, wegens het uitvaren van de haringvloot, deze VJaardingers er blijk van geven, dat zij weten, hoe men zijn product ook in het buitenland moet pre senteren. Een volk, dat er van door drongen is, dat de kopers niet meer vanzelf komen, maar dat men deze moet opzoeken, toont begrip voor de- Voor de derde maal nu heeft Rot terdams Toneel ten afscheid van het speelseizoen zijn trouwste klanten een „bonte avond" aangeboden. Die van Zaterdag j.L was wel de aardig ste. Het was een avond met verschil lende verrassingen en diverse jon gere spelers gaven er blijk van grote veelzijdigheid. Daar had je bijvoorbeeld de Panto mime: „Noodlottige hartstochten", een „drama in 2 minuten". Dat was verrassing nummer 1 Wie een min of meer geslaagd parodietje verwachtte, keek zijn ogen uit Corry Hartong, die het gevalletje geregisseerd had, beleefde genoegen van haar werk, want het was veel meer dan een pantomime een alleraardigst en knap gedanst balletje, waarmee Louise Ruys, Anke Smit, Ed Bauer en Sieto Hoving de toeschouwers ho gelijk vermaakten en dat in ieder eersterangs cabaret een goed figuur zou slaan. Advertentie ft.M.) Voor goede kwaliteit, prima pasvorm en lage prijs feté? ROTTERDAM N. Binnenweg 36 AMSTERDAM-UTRECHT EIND HO VEN-ARNHEM Zoals trouwens ook de musical „Wij meisjes van het koor", een door Mariette Flink, Vera Harbrink, Eva Hauek en Louise Ruys gezongen en gespeeld muzikaal schetsje, waarin vooral Vera Harbrink uitstekende dingen deed en waarbij Herman van Luyck weer zijn uitnemende diensten aan de vleugel bewees. Verrassing nummer 3: Bij de door Louise Ruys, Frans Vorstman en Herman van Luyck gebrachte Franse chansons was er. een van de zeer Hollandse Geert Elfferich, een valse musette met de aanbiddelijke titel: „Merci Paris" en zo veroverend van charmante lichtheid en welluidend heid. dat het alle eigenschappen schijnt te bezitten om het tot een grote populariteit te brengen. Ont houd dat titeltje-als-een-handkus maar goed, ge zult er binnenkort in de revue van Bob Peters wei meer van horen. Ook de opening van de avond was muzikaal. Rond de guitarist en zan ger Steye van Brandenberg hadden zich de .Harmony Singers": Ed Bauer, Coen Flink, Mariette Flink, Vera Harbrink. Frans van der Lingen en Louise Ruys geschaard om een paar bekende songs ten beste te geven. Natuurlijk werd er ook toneel ge speeld. Voor de pauze de alleraar digste één-acter van Tristan Bernard ,.De Worgster" een zeer vermakelijk melodrama, waarmee Willy Haak, Adolf Rïjkens, Enny Meunier, Eh Blom en Richard Flink een groot lachsucces behaalden en in de tweede helft van deze zeer bonte avond het stoutigbeidje van Noel Coward: „Het sexuele vraagstuk", zeer vermakelijk gespeeld door Adolf Rijkens, Jetty van Djjk, Gerard Schild en Sieto Ho ving. De enige ernstige noot in het pro gramma, de schets uit het circus leven „Saltimbank" van Herman Heyermans (niet een van zijn sterk ste!) viel met zijn. dodelijke ernst eigenlijk een beetje uit de toon, tus sen al die luchtige speelsheid, maar het stukje kreeg wel een goede op voering door Richard Flink, Mieke Flink, Louis Vervoorn, Ko Arnoldi, Sieto Hoving. Frans van der Lingen, Adolf Rijkens, Steye van Branden berg en Ad. Noyons. Bij de hersengymnastiek, onder leiding van Kees Brusse en Richard Flink, behaalden de heren een puntje meer dan de dames. Vragen over to neelaangelegenheden wei-den nog al eens onbeantwoord gelaten, al leken zij voor trouwe schouwburgbezoe kers toch niet zo moeilijk. Directeur Ko Arnoldi en de heer Neyenbandring de Boer, namens het bestuur van Rotterdams Toneel, heb ben op onderhoudende wijze het woord gevoerd over en ten dienste van de goede gang van zaken bij ons stedelijk toneelgezelschap. R. V. „Juffrouw Bakhuis, kart ik in dat ding ook fluiten?" Dat ding was een wire-recorder van de KLM en juffrouw Bak huis een secretaresse van deze maatschappij. De spreker was dr Plesman, die, op het bevestigende antwoord, inderdaad een deuntje in de wire-recorder ging /tuiten, spoedig in een brommend geneu rie overgaande. „Ziezo", zet hij na dit éénmans- concert, dit heb ik vanmorgen onder het scheren bedacht, laat "het maar door deskundigen uit werken, misschien deugt er niets van, maar ik dacht dat het een soort KLJVf-mars is." Het werd uitgewerkt en het wérd een KLM-mars. De Vlaarüingse harmonie speel de de compositie Zaterdag en het klonk bést. Hoe zou de heer Schotemeijer het er hebben a/pebracht als pre sident-directeur van de KLM? ze tijd en bewijst springlevend te zijn. Burgemeester mr J. Heusdens (omhangen met een ambtsketen, waar menig burgervader van een grotere stad jaloers op zou kunnen zijn), releveerde het totstandkomen van deze adoptie. „Waarom", zo had de heer Heus dens de heer Plesman gevraagd, op een receptie van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, „waar om is er nog geen Constellation' ge noemd naar mijn stad, de oudste van de freide Hollanden?" „Interessant?", was 's heren Plesmans wedervraag. Na de uiteenzetting, die de burge meester hierop gaf. maakte de heer Plesman een aantekening in een no titieboekje.en zo is het begon nen. Voortaan zullen de passagiers van de „Vlaardingen" het hoofd la ten rusten tegen hoezen met het wapen van Vlaardingen, zij zullen in het vliegtuig foto's van het stadje zien en een in 't Engels geschreven brochure over Vlaardingen ontvan gen. Al deze goede zaken heeft de stad Vlaardingen aan de K.L.M. aan geboden en bovendien heeft burge meester Heusdens de Maatschappij met de zilveren legpenning van de stad vereerd. „De zegen en gezondheid!", dat hebben vanmorgen in de vroegte de achtergebleven Vlaardingers de uit varende vissers toegewenst. Deze zelfde zegenbede gaf de heer Heus dens Zaterdagmiddag de bemanning van de „Vlaardingen" mee. Waarop een ieder de gelegenheid kreeg aan een op het platform ge plaatst karretje kennis te maken met de echte Vlaardingse haring, een ex periment, dat „Polygoon" aan een fraai stukje folklore hielp. De Vlaardingse fanfare H.V.O., die deze gehele dag met haar koperen klanken had opgeluisterd, speelde vervolgens o.m. een door de heer Plesman zelf gecomponeerde K L M.- mars. Worde nog vermeld, dat der- tien Vlaardingse bedrijven deze „Vlaardïngen-dag" op Schiphol mo gelijk hebben gemaakt en dat ver tegenwoordigers van die bedrijven de beide vliegtuigen hebben be volkt als passagiers, die boven het bevlagde stadje hebben gevlogen, om de Vlaardingers te laten raden, hoe hoog zij zich er boven bevonden. De goed-schattende Vlaardingers kon den hier vaatjes haring en rond vluchten mee winnen. Het is groot feest de laatste dagen in Vlaardingen. En dat is geen won der, want wanneer de vissersvloot uitvaart dan is er reden om feest te vieren. Zaterdag is bet begonnen. De hele stad had de vlag uitgestoken en op de Koningin Wilhelminahaven heerste een drukte van belang. Het was een prachtig schouwspel, deze keurig opgepoetste loggers te zien, die met vele vlaggen gepavoiseerd waren. De voorzitter van het Comité Vlag getjesdag, de heer P. de Goede, sprak vanaf de brug van de VI. 61 van de rederij" C. van Toor Hzn., de vele autoriteiten en verdere aanwezigen toe en verzocht mevr. Van Toor de bedrijfswimpel te hijsen op deze VL 61, die in het afgelopen seizoen de best Verzorgde haring had aange voerd. Zo werd onder het zingen van het ylaggelied de' wimpel gehesen en hierna bood men aan schipper J. Rog sigaren aan, terwijl er voor zijn vrouw bloemen aanwezig waven. Te-, vens werd nog het woord gevoerd? door havenmeester G. H. Schaap, die het gemeentebestuur vertegenwoor digde, 's Avonds was er film en vreugde vuur in de havens en kon men genie ten van 't prachtige schouwspel, dat de vloot bood, vooral ook door het licht van de schijnwerpers, die vanaf de rederijkantoren op de schepen waren gericht. Tal van Nederlanders hebben de Pinksterdagen benut om een bezoek te brengen aan onze ha vens. Vanmorgen vroeg waren al weer vele stadgenoten op de been om de vissers een behouden vaart toe te wensen. Zo voer om ongeveer half zeven de eerste logger de haven uit, weldra gevolgd door de andere log- gers. De wedstrijd om de eerste ha- ring was begonnen. Succes mannen! De zegen engezondheid.' Oude man aangereden eiigedood De 75-jarige K, J. M. B., wonen de Essenburgsingel, is Zondag middag in de Tweede Middpiland- straat door een auto aangereden, ten gevolge waarvan de man is cverleden. Hij staple van een vluchtheuvel,, juist toen er een auto aankwam. De bestuurder remde uit alle macht, doch het slachtoffer werd als het ware ge schept en tegen de straat gewor pen. Met een zware hersenschud ding en een gebroken been is de bejaarde man in het ziekenhuis op genomen waar hij is overleden. (Van een onzer verslaggevers) Gisterochtend omstreeks half elf is een tramtrein van de HTM op het kruispunt Groene Hilled ijkSandelingplein in botsing gekomen met een autobus, doordat dc bestuurder van dc bus de trein te laat opmerkte. De bestuurder van de bus trachtte op het laatste ogenblik nog een ongeluk tc voorkomen door vel gas te geven en zo te proberen nog voor dc trein langs te komen, doch zün poging mislukte en de trein ramde de bus aan de lin- kerachterzyde. Zeven Inzittenden van de bus werden gewond. Allen konden echter, na in het Zuiderziekenhuis te zijn behandeld, naar huls terugkeren. De trein kwam uit de richting van de Beijerlandse laan en reed met matige snelheid. Vanaf de Streveis- weg naderde de autobus, een bus van de Twee Provinciën, waarvan de be stuurder de fluitsignalen van de trein niet opmerkte. Met een hevige slag ramde de trein, die twee locomotie ven had. de autobus. Eén inzittende van de bus liep een lichte hersen schudding op, zes personen kregen snijwonden. De botsing was zo hevig, dat één De ravage na de botsing. der locomotieven in omgekeerde richting naast de rails kwam te staan. Gloeiende kolen uit de loco- 1 motief werden door de schok op .straat geslingerd, waardoor circa 5 m- van de asphait bes tra ting werd beschadigd. Personeel van slangen- wagen 70 doofde de kolen met een slang op de waterleiding. Een voetganger, die op het ogen blik van de botsing juist de straat overstak, werd door de bus geraakt en tegen de grond gesmeten. De man klaagde over pijn in de schouder en is eveneens in bet Zuiderziekenhuis behandeld De machinisten van de locomotieven liepen geen letsel op, evenmin als de passagiers van de zes personenwagens van de trein. De beide locomotieven en een postwagen van de trein werden ernstig bescha digd en moesten met behulp van een takelwagen weer in de rails worden gezet. De bus bleek minder ernstig beschadigd en kon zelfs nog op eigen gelegenheid verder. Het treinverkeer was tot kwart over twee geblok keerd. De dienst werd onderhouden met bussen. DJAKARTA. Het vertrek van de „Oranje" naar Nederland is thans vastgesteld op 3 Juni. Er dient echter op gerekend te worden, dat de thuisreis vier weken zal duren. VLISSINGEN. De Russische drijvende werkplaats „Komona", welke door de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" in reparatie zal worden genomen ia te Vlissingen gearriveerd. (Van een onzer verslaggevers) VIERHOUTEN. De regen heeft Zaterdagavond de 1400 deelnemers aan het Pinksterfeest van de A.J.C. uit het openluchttheater bij „De Paasheuvel" gejaagd, naar zü luis terden naar voordracht door Jo Sternhelm. Maandagmorgen zocht menigeen in. datzelfde openlucht theater een beschaduwd plekje op, omdat dc zon vaak fel brandde. Deze tegengesteld^ weersomstandigheden hebben echter geen enkele invloed gehad op de uitstekende geest van hel jaarlijkse hoogtepunt in het „A.J.C—jaar". Het is een schone traditie gewor den, dit Pinksterfeest, dat nu voor de twintigste keer is gevierd. Be schenen door de wisselende gloed van het oplaaiende kampvuur heeft Koos Vorrmk Zondagavond de zin geschetst van het werk der socialis. tische jeugdbeweging, die naar zijn overtuiging culmineert in de over landsgrenzen reikende vriendschap, welke ondanks nationaal-socialisme en oorlog levend bleef, zoals hem enkele dagen geleden te Hamburg bleek tijdens een bijeenkomst van Duitse ex-A.J.C.-ers. „De socialistische jeugdbeweging heeft in een ontwrichte wereld een sfeer geschapen, waarin arbciders- Erekerkhof voor Belgische militairen bij Willemstad WILLEMSTAD Het was 20 Mei 1940 toon ter hoogte van Willemstad een Rijnboot „dc Rhcnui 127" door dc Duitsers bestemd om enige hon derden Belgische krijgsgevangenen naar Duitsland te vervoeren, op een magnetische myn liep en verging. Het gevolg was een enorme scheeps ramp, die destijds geheel Willemstad in actie bracht. Gisteren waren enige duizenden Belgen naar Willemstad gekomen om deel te nemen aan een plechtige her denking van de destijds omgekomen 134 Belgische militairen, die op een pas aangelegd crckerkhof. dat aan dc oever van het Hollands Diep is ge legen. een laatste lustplaats vinden. Nadat alle autoriteiten on andere belangstellenden hun plaatsen had den ingenomen, ging dc minister van binnenlandse zaken van België over tot de onthulling van het monument, waarna het signaal „tc velde" door enige Belgische klaroenblazers werd geblazen. Daarna speelde de militai re kapel de „Braban^onne". Koning Leopold van België heeft aan de burgemeester van Willem stad een brief gezonden, waarin hij zijn grote vreugde er over uit spreekt, „dat zijn dappere soldaten op zo'n waardige wijze in Nederland worden gehuldigd". kinderen leerden wat vrijheid, recht en de wil tot waarlijk dienen zijn", zei prof. Banning: Maandagmorgen, - tot zijn jonge vrienden sprekend. „In die sfeer groeide ook de wil de maatschappij radicaal te veranderen in een gemeenschap, waar niet ras of volk, maar de diepste eerbied voor het menszijn zelve de enige maatstaf voor de persoonlijk heid is". Het Pinksterfeest in al zün aspec. ten door enkele woorden te doen herleven, het is onmogelijk. Het feestelijke afscheid van de afgetre den voorzitter, Bert Drukker, de sprookjesachtige fakkelstoet over de hei, de in vele opzichten sublieme opvoering van Halbo Kools spel „De vogel Phoenix", het volksdansfeest, de zang en de muziek, maar boven al de blijmoedige stemming dezer uit alle delen van ons land gekomen jongens en meisjes, htin feest vie rend in de prachtige natuur om „De Paasbeuvel", het is onvergetelijk voor iedereen, die dit beleefde. Twee doden, één. ernstig gewonde in Den Bosch DEN BOSCH. In de nacht van Zondag op Maandag is een auto. die met een snolheid van ongeveer tach tig kilometer door de binnenstad van Den Bosch reed, in volle vaart tegen de winkelpui van parfumerie „Apoilo" gereden. Twee inzittenden, de 19-jarige magazijnbediende Kalf en de 18-jarige slager Mulder, wer den op slag gedood. De derde inzit tende, de 17-jarige naaimachinemon teur Dcnisse, liep een zware hersen schudding op. Gisteren zijn wederom twee sche pen, de „Robin Goodfellow" en de „Southland", ton dele met wapens geladen de Rotterdamse haven bin nengelopen, Zij zijn op normale wijze door de arbeiders van Thom- sen's havenbedrijf en Quick Dis patch gelast. Er hebben zich niet de minste moei'ijkhsden voorgr daan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3