HET ROTTERDAMSCH PAROOL Benelux (economisch) wordt half jaar opgeschoven Zes Europese landen gaan accoord plan-Schuman Nederlands schuldaan België sterk toegenomen Staking legt Belgische textielindustrie lam De avond voor de slag Eerst een hulpeloos bundeltje mens, nu een dapper stappend meisje Westerling:affaire thans in nieuw stadium JAPAN Verdragsprobleem In Juni toch resultaten te verwachten Blijvende regeling ouden van dagen Russische hulp bij aanval op Formosa? Overstromingen in Oost-Iran Lórideriaars veranderd in schoorsteenvegers Engeland- houdt slag om de arm J Zeven maanden Amerika, seven operaties Overeenkomst in de sigarenindustrie verlengd Oefeningen van de Westelijke linie Oost en West noemen beide Pinkstermars een succes i, Van imperialisten vervreemde jeugd koopt anti-communistische lectuur Nog geen oplossing voor leiding van Haagse Comedie Nee toch.Heus 10e Jaargang, no. 125 Red en A^m Laoa« Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Aboaa.prllsi er week 04S5 per kwartaal 4J3Q losse nummers f 0.09 Opgericht, door de Stichting ..Het farool" Woensdag 31 Mei 1950 Uitgave K-V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur; W. B. F. Schaper A L bijna een jaar gejeden kwa- x. men Acheson-en Be vin tot de overtuiging, dat het hoog tijd was, een vredesverdrag met Japante - sluiten. Een separaat vredesverdrag wél te verstaan, want de medewer- king; der Russen was er, ónder de door 't Westen gestelde voorwaarden niet voor. te verkrijgen. Men; dacht toen sari een verdrag, waarbij aan de. Japanners dé soevereiniteit her geven zou worden' op deze uitzonde-" ring na: enige militaire bases zou den'. ten minste tijdelijk, aan het Amerikaanse leper móeten worden afgestaan. Een jaar geleden waren de Japanners zéker bereid, aan dit beding hun goedkeuring te hechten. Maar er kwam' niets van. omdat de Amerikaanse militairen bezwaren hadden. Nu ook de Sowjets een atoombom hebben, zo argumenteer den zy, is Okinawa, ten-slotte een betrekkelijk klein eiland, ais voor uitgeschoven-militair bolwerk geen - cent meer waard. En hetzelfde zal het géval zijn met van te voren aan gewezen bases op de Japanse eilan den zelf. In enkele raids zouden de Russen die kunnen vernietigen- Voor effectieve Verdediging tegen atorai- sché aanvallen' is meer ruimte nodigt de .gehele Japanse ruimte en daar om mag er géén vredesverdrag ge sloten wórden, dan 'blijven wij er héér en meester, En sindsdien zijn de heren in Washington blijven kib belen, zonder "tot eén slotsom te ko men. Het gevolg daarvan is geweest, dat zich in Japan, waar men gedu rende de eerste "jaren van de bezet- ting wel met de Amerikanen kon opschieten, een gevaarlijke anti- Amerikaanse stemming begint te ontwikkelen. Op 4 Juni zijn er ver kiezingen en het züh.werkelijk..niet slechts de communisten, die ,»n de verkiezingsstrijd de leuze hanteren: de Amerikanen het land uit. en geen 5-vierkante centimeter grond vóór vreemde militaire bases. Minister van Defensie - Johnson, generaal Bradley en misschien ook Foster Dulles gaan nu in Japan kijken; wat er alsnog gedaan kanWordenom de Japanners tevreden te stefterreh ie- gelijk.in de Amerikaanse militaire behoeften te voorzien. Als zovele vraagstukken in het Verre Oosten schijnt ook dit wel bijna een onop losbaar probleem. In het zoeklicht j (Van een onzer redacteoren) DEN HAAQ._-i-rr.Na een vertraging welke in hoofdzaak voortvloeide uit de verlammende werking 'van de Belgische koningskwestie zUn'de onder handelingen ever de Benelux thans zover gevorderd, dat over drie tot vier wekeii het ontwerp Benelux-verdrag ter afdoening aan een ministercon ferentie kan warden voorgelegd. Niettemin, het zal niet meer mogelijk zijn de Benelux op de gestelde datum van 1 Juli 1S50 In werking te doen treden. De drie delegaties hebben thans aan hun regeringen voorgesteld de economische unie een half Jaar uit te stellen en haar te doen ingaan op 1 Januari 1951. De drie regeringen zullen er naar streven de tekening van het verdrag omstreeks dè eerste Juli. de oorspronkelijke streefdatum, te doen geschieden. Of dit mogelijk is valt echter te betwijfelen, omdat het zeer onzeker is, of de Belgische regering één week voor de verkiezingen nog een^ daad van zo vérstrekkende betekenis zal willen stellen. Deze omstandigheid is mede oorzaak van het feit, dat voor de laatste minister conferentie nog geen datum is vastgesteld. Wijvernemen, dat intussen voor belangrijke moeilijkheden van de laatste maanden thans oplossingen zyn gevonden. Dat geldt met name voor de landbouwkundige proble men. De moeilijkheden op dat ge bied vloeien in hoofdzaak voort uit het veel hogere peil van technische ontwikkeling in de Nederlandse landbouw, vooral ook op verkoop technisch gebied, uit de lagere Ionen in. ons land en tenslotte uit de vrij belangrijke subsidies op veevoeder welke de Nederlandse regering geeft. De delegaties zijn het er thans over eens -geworden, dat ten behoe ve van de bedreigde Belgische boe ren, de Belgische regering een tijd schema voor technische ontwikke ling van de landbouw 'moetopstel len, dat in de gelimiteerde over gangsperiode België subsidies aan de boeren zal mogen verstrekken, en dat Nederland een einde zal ma ken aan kunstmatige maatregelen tot verlaging van het kostenpeïl door opheffing van veevoedersubsi dies. Er zal voorts een gemeen schappelijk landbouwfonds worden gevormd. Het'uitstel van zes maanden, dat voor een groot deel nodig zal zijn om het Unie-verdrag wettelijk te dóen vaststellen in de drie landen betekent' voor de Nederlandse in dustrie een kans.'om zich vaster in 'het zadel te zetten tegenover de Belgische concurrentie. In de afge- lopen .;mèariden.;toen dè vóór-Unie in werking was, is Het deficit in het Benelux-verkeer sterk ten nadele van Nederland gestegen. In een half jaar tijd liep de Nederlandse schuld asp België op met. ruim 70 miliioen gulden tot 34 miliioen. Men koestert (Van onze correspondent) BRUSSEL. - In het Vlaams* en Brabantse land ligt het overgrote deel der textielfabrieken stil aangezien gisteren bijna overal de orders van de socialistische, katholieke en liberale vakbonden om het werk neer te leggen, zijn opgevolgd. Ongeveer 50.000 a 60,000 arbeiders zijn betrokken bü de staking, waar alleen de jutespinnerijen, de breigoede- renindustric cn de vlasverwerkingsbedrijven buiten staan. -In Gent en .omgeving; in Aalst en. iü'Kortrïjk.is de staking vrijwel .algemeen. Ook In verscheidene textielfabrieken te Brussel' in het Brabantse land is het werk neer gelegd. Te Moéskroen en omgeving langs de Franse grens, besloot men niet te staken, omdat er nog kan sen waren op 'n regionaal accoord met dewerkgevers, wat betreft de verlangde loonsverhoging. Ook wordt hiér sen daar in een afzon derlijke fabriek; waar reeds een bevredigende loonregeling bestond, doorgewerkt. u De eisen,, die. de vakbonden heb ben gesteld en de, fabrikanten heb ben geweigerd, betreffen een alge mene verhoging der; basisionen van acht procent, met minimum Ionen van vijftien frans voor geschoolde en 10.50 frans voor ongeschool de arbeiders; verder, een niéuw" gemiddelde' voor stukwerk, neer-, komende op het basisloon, ver hoogd met. vijftien procent. De ARNHEM- In.; een herden-, kingsbijeënkorast, te. Arnhem ge houden ter gelegenheid van het 50- jarig' bestaan van: -de Bond' voor Staatspensionnering, heeft., de staatssecretaris van" sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, de-vraag behandeld, wat er gebeuren moet na 1 October a.s., wanneer de nood- voorziening-Drees - voor ouden van dagen afloopt. Hij verklaarde, dat men een blijvende regeling, zal treffen. Wettelijke voorzieningen .in deze materie achtte dr. Van Rhijn een noodzakelijkheid. De vroegere toestand, waarbij de ouden van dagen vrijweluitsluitend op phi lanthropic waren aangewezen,, noemde hij r-„eerr wormstekige vrucht der Christelijke cultuur".': ^gpinirjE'Juup.rjiuiURiii'.i'.iiiiWRiiiiiuui'jyiinBiuiRiaiunwiniiaaiUiiiia^^ I Overwegend zonnig 1 Weersverwachting geldig van g Woensdagavond tot Donderdag- 1 S avond: T S- 3 Droog en overwegend, zonnig'b p weer. met - iets hogere tempera- iz s turen dan vandaag. Matige tot n I vrij krachtige wind uit oostelij- S y ke richtingen. gj 3 l Juni.Zon op 4.2B onder 20.49; jg U Maart op 23.01 ónder 4.22. gj Vn: immb w,iwiiw»na tw werkgevers beruepeo er zich op, dat sedert de laatste loonsverho ging .van Juni 1948 de koopkracht der lonen met acht.procent is toe genomen, als gevolg der daling van sommige prijzen. Slechts aan enkele categorieën arbeiders willen dé fabrikanten loonsverhoging toe staan. hier de hoop dat tijdens de OEEC- conferentie, welkeover énkele dagen in Parijs - wórdt- gehouden, hiervoor een oplossing zal worden gevonden. Overschotten; welke Ne derland wéét te kweken in het han delsverkeer met andere landen zou den. naar daar zal worden. bepleit, gebruikt moeten kunnen worden om WASHINGTON. Een Ameri kaans diplomaat, die uit het Verre Oosten te Washington is terugge keerd en. zijn naam niet genoemd wenst.te zién., heeft verklaard. dat indien Chinese communistische strijdkrachten Formosa aanvallen, door Russen bemande Russische straalvliegtuigen waarschijnlijk" aan de aanval zullen deelnemen. Hij heeft ook meegedeeld, dat zich te-Sjanghai, ruïm drieduizend Rus sen bevinden, die "de Chinese com munistische regering raad geven op luchtvaartgebied. de Nederlandse schuld aan België te delgen. In de vier weken welke de onder scheidene Behèlnx-commissles thans nog v resten vzaLde de laatste hand worden gelegd aan het Unie-ver drag, waarimofll? de Unie-organen zullen worden omschreven, 2. een gecoördineerde handelspolitiek wor den uitgewerkt; 3e de volledige libe ralisatie van .het onderling handels verkeer worden voorbereid, 4e de coördinatie van de landbouwpoli tiek worden.-voltooid. 5e een ge meenschappelijke liberalisatie-lijst worden opgesteld voor het Benelux- bandelsverkeer, met het buitenland, en 6e een gemeenschappelijke poli tiek met betrekking tot invoeren uit dollargebieden worden ontwor pen. Deskundigen hebben de indruk, dat de. voorwaarden thans aanwezig zijn. om nog in de maand Juni op al deze punten tot een resultaat te kom'en. TEHERAN Tengevolge van zware regenval, die tachtig uur duurde, hebben in. Meshed in Oost- Iran hevige overstromingen plaats gevonden. Vele personen, verdronken en honderden huizen en gebouwen werden weggesleurd. Vijftien gevan genen ontsnapten toen de muren van een gevangenis door het water werden ingedrukt De centrale, die de stad Meshed van electrische stroom voorziet is vernield. In totaal zijn ongeveer 30.000 huizen en win kels beschadigd- Gp .sommige plaat sen staat het water twintig centime ter hoog. LONDEN. Londenaarsri die gisteren door de Biackwèll-tunnel- omter.de Theems gingen, kwamen er op een gegeven moment als schoorsteenvegers uit te voorschijn. Een vrachtwagen, die met zakken roet v/as geladen, kwam aan het begin van de tunnel, die een der drukste Loo dense verkeersaders, is, in botsing met een ander voertuig. De zakken scheurden en het roet wolbte. als een dichte zwarte mist door de tunnel, die bijna twéé uur lang moest worden gesloten, het geen geweldige verkeersopstoppin gen veroorzaakte. De brandweer heeft met stralen water de tunnel schoon gespoten. PARIJS- Zes Europese landen, fe weten Nederland, België, Luxemburg, de Westduitse republiek, Frankrijk en Italië hebben zich gisteren in principe accoord verklaard met het plan-Schuman en zijn bereid hun kolen ën ijzerindustrie terwHle van het algemeen belang, onder te brengen In een gemeenschappelijke pool. Dé volgende maand zullen dele gaties van deze staten bijeen komen om hun overeenkomst van kracht te doen worden. Frankrijk en Duitsland zullen hun zware industrie in één pool verenigen en de andere landen zullen zich daarby aan sluiten. Van Franse zijde hoopt men dat ook Engeland zich hierbij zal willen aansluiten, maar tot dusver heeft de regering te Londen zich hiertoe niet genegen verklaard. Engeland wil wel deelnemen aan Europese besprekingen over het Franse plan, maar het heeft geweigerd te voldoen aan het Franse ver zoek, te verklaren, dat het het plan-Schuman aanvaardt, voor dat de besprekingen zyn begonnen. v Als 't eerste kivietsei-en'de Koninginnaharing behoort de opening van het vissetroen tot:liet oaste repertoire van de kranten, vandaar dit plaatje. Waarom we het plaatsen? De sportvisser in hart en nieren stelt er ge<»n prijs op, die kijkt vanavond nauwelijks de krant in. Eerst i|e „spullen" in ordede wereldpolitiek kan wel wachten. Voor wie we het dan wél afdrukken? Nu, voor de damesom de mannen in bescherming te nemen, die mogelijk venoijten zuUcw'krijgen, dat ze zo „ongezellig" zijn en maar met snoertjes en dobber tjes zitten te prutsen! Uw man heeft vanavond wel andere raken aan z'n hoofd, mevrouwKijk -maar eens naar dit plaatje. Laat hem. nu maar. uw tijd komt ook weerEerst most die „vloermat'* het water uit'. Feestdagen in VS eisen 455doden NEW-YORK Het aantal, perso nen. dat gedurende de. vier feest dagen ter gelegenheid van .Memo rial Day" in .de Verenigde Staten bij ongevallen oni het Leven is gekomen wordt op minstens 455 geschat Er kwamen 290 personen bij auto-on gevallen om, 67 zijn verdronken en 9, zijn bij andere ongelukken, om het leven gekomen. Dit cijfer over treft dat van voorgaande jaren. SOESTDïJK, Tijdens haar bezoek aan ons land zal mevrouw Roosevelt, Maandag 19 Juni a.s.,. door HJVI. de Koningin worden ont vangen en ten paleize Soestdijk di- neren. De Franse regering heeft het Brit se gouvernement verzocht een com muniqué te tekenen, waarin werd overeengekomen, dat .de steenkool- en staal-industrie zou worden sa mengesmolten,. de Britse, steenkool- en staalnijverheid -zou worden on derworpen aan -een hoge instantie, die de bevoegdheid heeft industriële besluiten te nemen, die voor.de re geringen der deelnemende landen, bindend zijn en verdere besprekin gen slechts zoyden worden gevoerd- op de basis van deze essentiële ver plichtingen. Volgens de Fransen" betekende dit slechtshet onderschrijven van een beginselverklaring." gelijk dat het ge val is bij onderschrijving van de vrijheid van meningsuiting of an dere rechten van de mens. De Britten zijn echter van mening, dat zij hierdoor verplicht zouden worden aart hét plan mee te dóen, ook indien bjjverdere onderzoekin- fcenen. Zij 2nudsn;YerplichtifSli, tot volledig deëlgenoótscHap.voordat' het plan nauwkeurig was bestw deerd. De Engelsen hebben echter nadrukkelijk te kennen, gegeven, dat deze houding niet betekent, dat zij het plan-Schuman zonder meer af wijzen. Zij zyn bereid het voorstel grondig te bespreken, met de ge dachte zich aan te sluiten als een uitvoerbaar systeem kan worden opgericht. De onderhandelingen over het huidige struikelblok duren nog altijd voort. De Franse regering heeft de Britse ambassadeur te Pa rijs gisteren een memorandum over handigd, waarin nadere bijzonder heden over het plan-Schuman wor den gegeven en dat beoogt, de Franse en Britse inzichten met el kaar in overeenstemming te brengen SCHEVENINGEN. Schipper Cor Roeleveld van de Scheveningen 339 heeft zijn reder, heer B. van" Leeuwen.te Scheveningen, radio- telefonisch medegedeeld, dat hij ïn volle zee drie verstekelingen aan boord heeft ontdekt. Het zijn di'ic jongelui uit Den Ha: Zij zullen overgegeven worden aan het eerste gen zou blijken, dat het'niet uit- scliip van de haringvloot dat naar gen zou uujKcn, aat ubi» me», im- van ac naringvioai voerbaar was of nadeel zou berok- I Scheveningen terugkeert Van een onzer verslaggevers) „Kijk pappie, ik kan al lopen.Dit riep Hannie Nagelkcrke, een negenjarig Rotterdams meisje, dat reeds vanaf haar toerde jaar aan kinderverlamming lijdt, trots tegen haar vader. Hannie is mat: haar moeder ruim zeven maanden in Amerika geweest ter behandeling van .haar ziekte en gisteren zijn moeder èn dochter 'met dc Veendam inRotterdam teruggekeerd. Vol trots toonde Hannie haar vader, die haar reeds vanf de wal toewluifde, datzij kaarsrecht kon lopen, zij het dan met steunappa- ratcnw Vóór Hannie's ouders het besluit 'namen liun dochtertje in Amerika te laten behandelen kon Hannie in het geheel niet. lopen. Het aardige meiske was een hulpeloos bundeltje mens. Hannie's moe der, die altijd veel beioondering voor president Roo sevelt heeft gehad, kreeg toen het idee haar doch tertje te laten behandelen in het hospitaal, dat Roosevelt zelf een slachtoffer van kinderverlam ming heeft.gesticht in Californië en dat békend staat onder de naam Warm Springs. Na een lange tijd van voorbereiding stapte Han nie met haar moeder in October op de Nieuw Am sterdam en voi verwachting reisde het tweetal naar Warm Springs. Zeven operaties heeft Hannie daar moeten ondergaan.'Haar spieren zijn zoveel moge lijk versterlct en- waar dit niet geheel is gelukt heeft men getracht met beugels en apparaten dé spieren in een zo goed mogelijke conditie te brengen. En kijk nu maar eens, hoe dapper en moedig het meisje over het dek van de Veendam stapt. Mevrouw Nagelkerke heeft in Warm Springs aï|" verpleegster gemerkt om in haar levensonderhoud te voorzien. Zij is vol enthousiasme over het prach tige werk, dat daar wordt gedaan en noemt Warm Springs da beste plaats ter wereld om de gevolgen van kinderverlamming' tegen' te - gaan. Mensen, die daar komen, zijn echter bevoorrecht, want er is maar plaats «oor 185 patiënten en in Amerika wa ren er het vorig ja(tf niet minder dan..42.000 ge vallen van kinderverlamming. Ook in ons-land zijn er vele gevallen pan kmder-. verlamming. Zo'n. prachtige instelling alsg Warm-* Springs in Amerika zou ook heel goed in Nederland mogelijk zijn, is-de mening van mevrouw Nagel- UTRECHT. In een te Utrecht gehouden vergadering van een, groot aantal -Nederlandse, sigarenfabrikan ten' is' beslotényde'.in- de- sigarenjndus- trie sedert 1 'Augustus van het vorig jaar van kracht zijnde kartelover eenkomst opnieuw te verlengen tot 1 Januari 1951. Dit betekent, dat de sigarenfabrikanten zich onderling verplichten, aan afnemers slechts te leveren onder rembours en tegen bopaélde vastgestelde handelskortin gen. Ook liet verbod tot'het maken van individuele reclame wordt voor lopig gehandhaafd, iNcderlanders bij Makassar door de Apris bevrijd MAKASSAR Alle zendelingen, missionarissen en zendingsonderwij zers uit West-Toradjaland zijn dezer dagen met hun gezinsleden te Ma kassar aangekomen- Na door ongere gelde benden in het gebied van Ma- masa gevangen te zijn genomen, is de groep bestaande uit ongeveer 25 Nederlanders, vanwie enkelen lan ge tijd in dit gebied werkzaam zyn geweest, door de Apris bevrijd en naar Makassar afgevoerd. Uit het verhoor van gevangen ge nomen guerillastrijders Tïleck dat zij plannen hadden dê Nederlanders te vermoorden, hetgeen door de Apris werd voorkomen. Onder de trotse blikken van haar ouders loopt Hannie dapper over Het dek van de Veendam. (Eigen foto) kerke.'.Wanneer alle belanghebbende partijen zou den samenwèrken zou een dergelijke instelling ze ker tot stdndikünnen komen. Het is te hópén, dat een dergelijk initiatief spoe dig zal-worden genonien. Ho<n?eel jongens' en meis jes en -ojideren zouden als Hannie - dan meer levensgeluk kunnen vinden Economische raad en hoge Raad van arbeid 1 Juni opgeheven DEN- HAAG Het staatsblad ver- méldt op 1 J.uni in werking tre den van een viertal artikelen van dc wet op de Publiekrechtelijke Be- drijfs-Organïsatie. Dit betekent, dat de economische raad-en de Hoge Raad van A'rbeid op die datum wor den opgeheven. D.e sociaal-economi sche raad neemt hun taak over. SINGAPORE. Indonesië zaL b(j Nederland aandringen op uitlevering van Westerling indien bjj na uitwijzing uit Singapore naar Nederland wordt <rvergèbracht^ aldus dr. IZahnr. de*" fungerende? vertegenwoordiger van" Indonesië alhier. Zalm vertelde aan verslaggevers dat Westerling, mócht hij aan Indonesië worden uitgeleverd, voor een gewone rechtbank zal moeten terechtstaan als „bendeleider". Zaicn. liet zich niet uit over de be schuldigingen die dan tegen Wester ling zullen worden ingebracht. Hij zei in de loop van deze week structïes uit Djakarta te zullen krij gen. In haar editie, van 25 Mei heeft de .JCedaulatan Rakjat", die te Djokja karta verschijnt, een hoofdartikel geschreven over Westerling. ,.Dè houding van de Engelse re gering, die het verzoek van Indone sië om uitlevering van Westerling heeft verworpen, heeft men niet vervracht. De kwestie-Westerling is niet van geringe betekenis: zü heeft de aandacht-van de hele .wereld ge- LONDENIn Augustus zullen gedurende twee dagen op het Euro pese continent Uichtmanoeuvres van de Westelijke Unie worden gehou den, „Cupola"-oefeningen genaamd- Zy zullen onder bevel staan van iuchtmaarscbalk Sir James Robb, opperbevelhebber van de luchtstrijd krachten der Westelijke Unie. Het voornaamste doel is de luchtverdc- digïngsmaalregelen voor de belang rijkste industrie- en vcrkeerscentra in Frankrijk. Belgic en Nederland in practijk te brengen. Bombarde mentsvliegtuigen van de RAF cn an dere eenheden, waaronder Ameri kaanse luchteskaders zullen schïjn- aanvallen doen. Dc „vijandelijke" vliegtuigen zullen door de. organisa tie van de luchtverdediging en 'door afweergeschut worden onderschept. BERLIJN, Nadat de 500.000 leden vjn dc „Vrije Duitse Jellgd". ver trokken waren en de communistische Pinkstermars weer tot bet verleden behoorde, werd zoweJ door Oost als door Westbetoogd, dat rij in de voormalige Duitse hoofdstad, een overwinning hadden behaald, De anti communistische „Telegraph" schreef, dat Beriy» heeft getoond vastberaden zijn vrijheid tegen alle bedreigingen te zullen verdedigen en verklaarde, dat het oorspronkelijke plan van de Russische agressor omWcst-Berfijn stormenderhand te veroveren, op niets is uitgelopen. Dè communisten uit de Oostelijke zone beweren evenwel, dat zij, een psychologische overwin ning hebben behaald. ZU zeggen, dat hun jeugd de harten van de Ber- lijners heeft gewonnen en dat zij hebben aangetoond, dat bet grootste deel van. de Duitse jeugd zich heeft aangesloten by de strjjd voor Öe vrede. de kans .waargenomen om alleen of in groepjes een bezoek aan West- Berlijn te brengen. Zij vergaapten zich aan de volle winkels en kochten Het officiële orgaan van de Rus sen, de 4 „Taegüche Rundschau", schreef gisteren: De gebeurtenissen, die Berlijn deze dagen heeft meege maakt, zullen vergaande invloed hebben op de politieke ontwikkeling In Duitsland. De jongere generatie Duitsers is thans definitief gewon nen voor de internationale vredes beweging. die door de Sowjetuniè wordt'gepropageerd en. is voorgoed vervreemd van de Westerseimpe rialistische oorlogsdrijvers." In werkelijkheid. Hebben' .honder den in. blauwe hemden", gestoken communistische jongèrén,. die trans port naar huis afwachtten, "gisteren anti-communistische kranten, die zij open en bloot op de Kurfuersten- daram liepen te lezen. In totaal zijn zestig- léden van de „Vrije Duitse Jeugd" en 38 leden van de Oost- Duitse Volkspolitie naar de Wester se sectoren gevlucht, In verband daarmee heeft men zich in geallieer de kringen afgevraagd, of men er niet beter aan had gedaan West- Bcrlijh vöor de communistische jon geren- open te stellen, omdat men daarméé een geweldig propagandis tisch effect zou hebben bereikt. trokken. Hoe ook, wij kunnen En geland niet dwingen zijn standpunt te veranderen;" „Het zou thans gepast zijn indien wij aan onze Unie-partner om uit levering van Westerling vragen". Nederland kan deze vertroebelde situatie ophelderen door Westerling uit te leveren omdat hierdoor blij ken zal in hoeverre Nederland de sa menwerking met Indonesië wenst (Eigen bericht) DEN HAAGHet bestuur van de Haagse Kunststichting heeft zich gisteren bezonnen op de situatie, die is ontstaan door .het 2ich terugtrek ken van Joris Diels, die candidaat gesteld was als mede-directeur van de Haagsche Comedie. Over de nieuwe plannen, die gezien de moeilijkheden die men nog verwacht slechts in een zeer voorlopig stadium zijn, wordt thans overleg .gepleegd met B.'èn W. van Den Haag. De zaak moet opk nog behandeld worden in de com missie voor de kunstzaken. Aanvan--. keiijk zou de schouwburgkwestie be handeld worden in de gemeente raadsvergadering van .12 Juni. Het ziet er echter naar uit. dat-men nog we] meer "tijd nodig zal hebben om tot een aanvaardbare oplossing te komen. Er wordt echter spoed be tracht, want dc tijd dringt. HELSINKI 'De rechtse Finse regering is bereid een coalitie aan te gaan met de sociaal-democraten, die de op één na grootste partij in het Finse parlement vormen. „U- krijgt 100 dollar uitkering per mcand. mits u uw ex- echtgenoot rijn banjo, ryn póst- zegelcollectie en zijn kunstgebit teruggeeft'*, aldus een twijze ka ditot een dame-in San Francis co bij zijn beslissing in 'n pijn lijk scheidihgsgcval. 111 Te Houston moest een mei- eer maarde bekeurd worden «jegens te Fiard rijden. Hij be taalde de 10 dollar boete en liet neu.dien.een bijbeltje achter voor de autoriteiten die hem te pakken -hadden genomen: „leest dit", zeide hij, „en de Hemel zal u vergiffenis schenken". Te Norwalk (Conn.) kon een patiënt het niet langer uit houden igi de wachtkamer van een wolkenkrabberstandarts-, en herzocht de vrijheid langs de brandtrap, werd beneden in z'n nekvel gepakt door ceri- agent 'en deze agent bracht hem langs de gewone opgang toe er naar boven terug. O so/: „Bruidegoms en brui den hebben'op tijd te zijn", staat er in èen kerk in Upton na„voor iedere minuut tiie zij elkaar of dè dominee laten «jachten moeten zij een shilling boete betalen na de eerste vijf mimiténP

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 1