MANTELS i Meesterlijke visvangst van Jan Dobber in de wijde poldèrs van Rietveld H.B.S. -ers op zee met de „Karei Doorman" Geheel Voorne en Putten krijgt drinkwater Van ZTmbden AMORCE BELGA 'Aansluiting op net van Rotterdam. Hengelen is een sport voor filosofen Diep inleggen Een half uur OPERATIE ..ADOPTIE" GESLAAGD Dag vol prettige verrassingen Simavi-collecte voor Suriname Vrijdag 2 Juni 1950 ZWARTE VLEK VERDWIJNT VAN LANDKAART Thans ïs het zover dat het wa ter lei dingbedrij f van Rotterdam be gin Juni dc aanleg van een bluslei ding langs de trambaan van Spijke- nissc naar Hcllevoets.luls en de op bouw van een c'pjaagstatïon te Spij- kenisse aanbesteedt. In Augustus zat het Rotterdamse water naar Nieu- wenhoorn stromen. In de langs de ze leiding liggende gemeenten zul len op centrale plaatsen aftnpgele- genheden worden aangebracht. Het Rotterdamse waterleidingbe drijf en de provinciale commissie voor de drinkwatervoorziening van Voorne en Putten en Rozenburg verwachten, dat waarschijnlijk in Januari a.s. distributienetten aan wezig kunnen zijn in de langs de tramlijn liggende gemeenten Ziiid- land en Oudenhoorn. Hierdoor zal een gedeelte van het grole plan Voorne en Putten en Rozenburg uitgevoerd zijn. Dit plan nl. is thans gesplitst, te wetenhet gedeelte van Spijkenisse in Zuide lijke richting naar Hellevoetsluis, en het gedeelte van Spijkenisse in Noord-Westelijke richting, waaron der Rozenburg zal vallen.. Men verwacht niet, dat met uitvoering van het laatstgenoemde gedeelte nog dit jaar een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Veron dersteld wordt dat met de aanleg hiervan ongeveer 2 Va jaar gemoeid zal zijn. Men 'hoopt echter, dat ook dit gedeelte van dc eilanden spoe dig van drinkwater voorzien kan worden. Dit acht men een grote noodzaak, gezien de belangrijkheid (Van ónze speciale vis-verslaggever) Wanneer ik me optrek en over de brede schouders van Jan Dobber kijk, die naast de chauffeur zit, kan ik net een stukje van de weg overzien, waar we met een flink gangetje overheen tuffen. Maar zo'n weg is niet bijster interessant en het landschap doet zo in de grijze morgen net denken aan een sterk gewassen aquarel, waarop de kleuren zijn vervaagd en de con touren onduidelijk zijn geworden. Ik zink weer terug in de kussens en werp een blik op m'n horloge. Het is vijf uur. Als je mee wilt om te vissen moet je vroeg je bed uit, heeft Jan Dobber gezegd. Hoe vroeger hoe beter, dan bijten ze graag. De fotograaf naast me geeuwt. Achter zijn brilleglazen lodderen dikke ogen- en ik weet wat hij denkt. Misschien denken we op dit ogenblik wel allemaal hetzelfde. Behalve Jan Dobber natuurlijk en misschien Paul. Zij behoren tot de ca tegorie der zeer enthousiaste vissers. Hun enthousias me is zo groot, dat ze een snipperd'ag hebben opge nomen en toen Rien dit hoorde heeft hij geroerd dit'voorbeeld gevolgd. In gedachten heb. ik Jan Dobber -reeds ziem-staan aan de oevers van een wijde plas, wijdbeens en met gespier de kuiten, de hengel ogen schijnlijk losjes in de hand, maar o zo waakzaam. En later op de dag temidden van de op getogen vrienden, terwijl hij met een vis waarvan ik de .naam niet meer weet en van om en nabij de halve meter po seert voor onze fotograaf. Nog eenmaal loer ik over Jan Dob- ber's geweldige schouders en van bijvoorbeeld 'gemeenten als Oost voorne en Rockanje. badplaat seri met veel bezoek en veel kam peerders. Het vraagstuk der drinkwater voorziening van Voorne en Putten cn Rozenburg staat thans in het middelpunt der belangstelling van de daarbij betrokken instanties. De stoot tot üïtvpering van het plan is thans gegeven. Havenradarproeven te Liverpool LIVERPOOL Ir A. van Anrooy, de voorzitter van de Nederlandse Radarcommissie, en kapitein ter zee jhr A van Foreest als vertegen woordiger van öe Nederlandse ma rine, zijn gisteren te Liverpool aan gekomen om de radar- cn radiotele- fonische proeven bij te wonen, om de haven van Liverpool zelfs onder de ongunstigste weersomstandighe den in bedrijf 'te kunnen houden. Met hen zijn nog talrijke andere scheepvaartsdeskundigen naar Li verpool gekomen, die eveneens groot belang stellen in wat de modernste installatie ter wereld genoemd wordt voor het beveiligen van de scheep vaart in de dichtste mist. Advertentie HOLA- en PHILIPS- LUIDSPREKERS voor radio en distributie 15.— Specialisten voor radio-reparaties 'ifadio f-^ledra Z WA PT J A N S TRA AT 13 Verkoopdagen van „Zoekt het verlorene" De vereniging „Zoekt het verlorene" medisch-paedagogisehe inrichtingen voor psyeliopatische kinderen, zal hall Juni een nieuw gedeelte aan het meis jesinternaat „Vrodcstein" rijk zijn. Op het ogenblik is het nog geheel 'het ter rain waar de metselaars, de timmerlui en de tegelleggers het voor het zeggen hebben, maar alles nadert snel zijn vol tooiing en dan kunnen er 72 ln plaats van 57 meisjesworden geborgen. Het prachtige werk. van de vereniging mag in onze stad genoegzaam bekend wor den geacht en het kap dan ook een prettig bericht heien, dat men steeds bezig is om nog meen te doen dan reed* gedaan werd. ondanks dé voor een der- gelijkt» nieuwe bouw ongunstige tijden. Het behoeft immers geen betoog, dat zulk een vleugel aan het bestaande complex tegenwoordig heet veel kost. Het bestuur van liet Damescomité on der pvaesidium van mevrouw E. v. d. Berg-Lindcboom. is daarom druk bezig een steentje begrijpelijk liefst een eno-ime kei, bij te dragen aan het bou wen van 't laatste stuk van het Vre- destemcomplex. Op 13, 14 cn 15 Juni komt dit comité met een bazar voor het voetlicht, die in een van de zaaltjes van VTedestein zal worden gehouden. De medewerking van verschillende be drijven en van een groot aantal parti culieren blijkt hiervoor *»zeds groot, doch gaarne zullen de dames nog meer spullen van allerlei aard in ontvang*! willen nemen. Zij zien niet op tegen wat werk cn \vq twijfelen n'et of deze verkoopdagen zullen liet goede resul taat bereiken waarop zovel en hopen. Aanfrienttï HET IDEALE LOKAAS VOOK VISSEN, Roimnenhöller handhaaft dividend Volgens het verslag over 1949 van de N V. Maatschappij tot exploitatie der C. G. RommenhöIJer'sche koolzuur- cn zuurstof werken te Rotterdam is de fa briek te Rotterdam doorlopend in be drijf geweest. Do verkoop van vloei baar koolzuur was gelijk aan die in 1943. de vraag naar droogijs was even wel onbevredigend. De directie schrijft dit toe aan de ongunstige weersgesteld heid. De bruto-winst beloopt f. 287.748 ff 268,069). Na afschrijving en reser vering wordt een onveranderd dividend voorgesteld van 5 procent. Een begin is gemaakt met de mo dernisering en uitbreiding van de fa briek In Rotterdam, Over de vooruit zichten kan nog niet veel gezegd wor den daar de resultaten in hoofdzaak af hangen van de weersgesteldheid in dc zomermaanden. De wijkraad voor Ovérscbie heeft zich met een waarderend schrijven, gericht tot de heer J. D. Baks Zestienhovensekade 68 te Oversohie die door de tijd 5 kinde ren. gered heeft van de verdrinkings dood waarvan 4 kinderen, te Over- schie en één te Rotterdam. meen aan een handjevol huis jes, die een beetje bleek langs de weg staan te dromen, de omgeving van Bodegraven te herkennen. ..Waar gaan we ook weer naar toe?" vraagt de fotograaf, aan wie het maar niet wil lukken de naam van ons visoord te onthouden. „Barrewaartswoude," zegt Jan Dobber met een vertederde klank in zijn stem. De fotograaf giehelt katveraohtig. „Wat een naam, Barrevoetswaarde, lopen ze daar op d'r blote „Barre wa arts," verbetert Jan Dob ber, maar dan krabt hij zich langs de pas geschoren kin en vraagt twij felend: „Of was het Barre wouts. „Daar ts Rietveld," zeg ik. In Rietveld aun de Oude Ryn siopt de auto. Wy zuigen onze longen vol frisse lucht'en kijken verlangend naar het zacht voortkabbelende wa ter. dat schittert in het eerste zon licht. We nemen afscheid van de chauffeur, die verder moet. Jan Dobber's ogen vliegen snel heen en weer. „Nou de boten nog;," zegt hij. Ik zal hem dusniet zien staan, wijdbeens met 2'n gespierde kuiten aan de oever van een wijde plas. Zijn organisatietalent bezorgt ons spoedig een paar boten. Later hoor ik. dat hy met de naam van onze kram heeft geschermd. Kunst. In het ene bootje gaan Rien en Paul, in het andere Jan Dobber, de fotograaf en ik. „Een boot mot stil liggen," zegt Jan Dobber met kennis van zaken. De fotograaf gelooft het wel. Hij vlijt zich languit in het bootje en wacht nu kennelijk op de dingen, die te gebeuren staan. De zon klimt langzaam omboog. Het groen van de knotwilgen langs de oevers beweegt zachtjes in de frisse, wind. Jan Dob ber rr.aakt een vettige, met water doordrenkte broodbal klaar en werpt die in het water. Lok voer. Op zijn gemak maakt hij dan het tuig van de hengel in orde. Even pcile*. hoe diep het is en.... het .<pel k«n beginnen. ..Je ken beter diep inlogge." zegt hij peinzend. ,.Ik vang liever vijf grote dan twintig kleine. En nou rus tig blijven, broeders, want rust hob ;e nodig om tc vissen- Geen Haar lem merdij kies." Het water glinstert en spuwt von ken. Ofschoon het bootje stevig aan de polen ligt. krijg ik het gevoel, dal we sne! wegdrijven. Steeds sneller. snellerEn plotseling geschieden er vreemde dingen. Jan Dobber haalt met ijzige zelfbeheersing nu eens een brasem cr. dan weer een zeelt uit het water en gooit die in de boot boven op de fotograaf, die doodgemoedereerd blijft liggen en het blijkbaar heel gewoon vindt, dat de beesten over zijn buik en benen spartelen. In het begin vind ik dit allemach tig aardig en ik lach buitensporig om dit zotte schouwspel. .Maar het lijkt wel alsof Jan Dobbjer bezeten is van een geheimzinnige macht. Zijn ogen schieten vuur en hij hoeft maar in te leggen of er hangt alweer zo'n kanjer van een brasem of zo'n knaap van een zeelt aan het tuig, die hij met een meesterlijke ruk iri de boot slingert. Ik bemerk tot mijn grote schrik, dat er van de hele fotograaf niet.5 meer te zien is. Houd op," schreeuw ik ontzet. ,ian Dobber lacht cynisch, „Als je vist,- moét je. goed vissen," zegt hij- „Het is een kwestie van techniek en vah goeie spullen." En weer-vliegt er zo'n knaap in de boot, en nog één. Tot mijn borst zit ik nu in de vis. De diertjes ga pen me verwijtend aan en die met 't alpinootje van de fotograaf kwijlt over m'n schoongesteven overhemd. „Help," roep ik wanhopig. Het gezicht van Jan Dobber lijkt vriendelijker. „Lekker geslapen?" vraagt hij. „Je mag wel oppassen, want je droomt hardop," „Heb je al iets gevangen?" vraag ik beschaamd. „Niet één;" zegt hij. ,JEn die daar?" „Witvissies," zegt hy verachtelijk, „Ik heb trek in koffie," beken ik. "We- roeien naar de wal, recht te genover café „De Krom". Er staat een biljart en een automaat. Rien, dc fotograaf en ik zullen onze krach ten meten op. het groene laken. Jan Dobber en Paul verdwijnen geruis loos. Mannen met zulk vissersbloed laten niet gauw los. 'Als. zé terugko men, stralen hun gezichten. „Zulke," zejjjt Jan Dobber en hij maakt een wijd gebaar met de han den. ."v.j „Hier achter in' 3e'plas .'.'zitten; wel zulke,"-' zégt 'mévTfïvi' dJVeu- uit ,.De Krom" ..en ze, maakt';'een - 'gebaar;, waarbij dé-maten vaii- Jan Dobber in het niet vérzinken. Onze kampioen kijkt verslagen en ongelovig tegelijk. „Nou wordt ie goed," fluistert hij. Zijn gezicht is bleek geworden, De broodmaaltijd Iaat hij staan. In zijn ogen verschijnt een broeierige blik, orn bang van te worden. En plotse ling is hij verdwenen. We vergokken een paar dubbeltjes in de automaat en keren dan naar de boten terug. Jan Dobber is in geen velden of we gen te zien. We laten ons onbekommerd in de zon stoven tot we rooie koppen krij gen en er genoeg van hebben. Jk vind opeens dat vissen nog zo'n gek ke sport niet Een sport voor filo sofen, je kunt cr oud bij worden. Al leen de dorst is afschuwelijk. Dus keren we trouwhartig terug naar hel café en bevochtigen daar onze droge kelen. „Die Jan Dobber," zegt Bien me lancholiek. We kijken elkaar ernstig aan, als mannen. „Hij zal toch niet,..." mompel ik schuldbewust. .,Die goeie, ouwe Jan Dobber," zegt Paul. Dc stilte, die op deze woorden volgt, is ondragelijk. Maar dan wordt de deur opengeworpen- I)e Advertentie (l.M.) „Even een schoon schort voordoen, want je kunt nooit weien wie er belt" jawel, dat klinkt allemaal zo ge makkelijk als er een stapeltje in de kast ligt, maar kunt U een behoorlijk schort ko pen onder de 4.75 En toch met zo'n schoon schort, dan voélt U zich, dan kont U als één' brok helder heid aan de deur komen. Zaterdag om 9 uur begint onze speciale verkoop band- schorten, kleurecht en was echt, afgebiesd, mei ruime strook en U betaalt geen 4.75, maar £0"' Grofa lakmns .180x220 cm van zwaar grasf/nrrèn kunt U nu kopen voor 7.68 I MATH EN ESS EB IA AH m£i£HT] I kolossale gestalte van Jan Dobber vult de opening, Hy lijkt op een rid der, die juist van het slagveld is te ruggekeerd. Het zweet gutst van zijn donkere gezicht en:hij hijgt als een oud karrepaard. Zijn lichaam zoekt steun tegen de deurpost. Dan spreidt hij de armen uit en schreeuwt met stentorstem door het lokaal: „Zulke. Wij zwijgen eerbiedig en ook me vrouw v. d. Ven is zichtbaar ont roerd. „Waar?" waagt Rien eindelijk te vragen. Jan Dobber strekt de rechterarm uit als een veldheer. „Een half uur heb ik met 'm ge knokt, een half uur.... kom mee, waar is de fotograaf?" Hij heeft ons op die eerste dag van het seizoen weer met stukkeu geslagen. P.S. Het is ons -niet gelukt de karper op een foto te ferygen, zo groot u'as H.M.'s vliegtuigmoederschip „Karet Doorman" is op een «?eï zeer vreedzame toyze thuisgevaren van de Atlantische operatie Activity Op zee, vóór ae monding van de Waterweg nam het schip Donderdag morgen een gezelschap van bijna 250 jonge Rotterdamse burgers en burgeressen aayi boord, die de rest van de dag de gasten zijn geweest van het schip, dat hen in de namiddag in het hart van hun stad heeft' afgezetDc passagiers waren de jongens en meisjes van de R.H.B.S. aan dc 's Gravendijkwal, die samen met hun leraren en leraressen ken nis kmamen maken met de trots van de Nederlandse marine, die zij kort geleden in het N.E.V.A.S. schema hebben kunnen adopteren. Alle leerlingen van de school, be halve de beklagenswaardige vijfde- klassers, die zelfs op deze bijzonde re dag geen eindexamen-stoom mochten afblazen, reisden vanoch tend vroeg in een allerplezierigste stemming naar Hoek, van Holland, waai' ze afgehaald wérden door één marinevaartuïg. dat hem buiten dé pieren bracht en afleverde bij de valreep van de „Karei Doorman". Om half tien was de vrolijke schaar aan boord; It. ter zee 1ste klas Smit nam de honneurs waar en dirigeerde de jongens en meisjes naar één van de grote vliegtuighan- gara. Daar verscheen weldra de commandant van het schip, kapt. ter zee Slot, die het adoptie-idee zeer bleek te waarderen cn dc jongelui dankte voor hun bereidwilligheid om een schooldag te offeren voor dc „Karei Doorman". De directeur van de school, ir Kampman, beantwoordde dit specchje en hij bood een bronzen plaquette aan, die jammer genoeg niet op tijd in De Hoek was aange komen, maar binnenkort stellig een plaats in het schip zal krijgen. Een meisje zei nog enkele vriéndelijke dingen namens de leerlingen van de school, die van do commandant bo vendien nog een mooie plaat van het vliegtuigmoederschip als herin nering aan dit eerste contact ont ving. Nadat It, ter zee Smit nog het één en ander verteld had over de marine en vliegtuigmoederschepen en een film was vertoond van het schip, was het officiële gedeelte afgelopen. Het bezoek werd nu in tien groepen verdeeld, die elk onder leiding van een officier een rond gang maakten over en door het schip, waarbij vooral het ene, over gebleven vliegtuig grote belangstel ling trok, Met de grote lift ging men naar boven eri op bet vliegdek kon Op Zaterdag 8 Juli wordt dé jaar lijkse STMAVI-collectc. gehouden. Gedurende 25 jaren beeft SIMAVI veel medische nood gelenïngd in Oost en West-Indië cn ondanks de gewijzigde politieke verhoudingen in Indonesië staat het hoofdbestuur .op het standpunt dat hulp-verleend zal worden, wanneer die nodig .en ge- wenst is. -? - -v Bij de collecte ié Rotterdam wordt deze keer het accent gelegd op West- Indië. waar de 'medische nood onder de inheemse bevolking ontstellend groot is. Onder de bosnegers worden nog ten hemel schreiende toestanden aangetroffen en ook voor dc hulp aan melaatsen wordt voortdurend een beroep op SIMAVI gedasm. Daarom wordt de gehele opbrengst der SIMAVI-collecie te Rotterdam deze keer voor West-Indië bestemd. De nood is groot waarbij nog komt, dat de verhouding van de valuta on gunstig is. Laat men deze keer dus eens diep in de zak tasten (giro 170204 SIMAVI Rotterdam) en voor al zich opgeven als collectant(e) aan het Secretariaat van SIMAVI, Rand weg 58. men toen het was ongeveer 12 uur. heel in de verte Scheveningen zien met de wazige contouren van het Kurhaus. Het schip keerde en de jongelui verdwenen naar het beneden-voor schip om zich te goed te doen aan fikse porties snert, die ondanks het ongewone (zomer) weer uitstekend smaakte. In de b'oscoop-lift vermaakte men zich vervolgens met de avonturen van George Form by. die de vloot op zyn manier veroverde en toen het gezelschap weer op het vliegdek verscheen, wachtte een nieuwe ver rassing: de marinïerskapcl in vol ornaat, die de thuisvaart van Maas sluis tot Rotterdam toe muzikaal opluisterde. Om vijf uur bracht de marine- sloep de laatste adoptanten naar de wal. Dat was het einde van twee geslaagde operaties, voor de ..Karei Doorman" van „Activity", voor de H.B.S. 's-Gravendijkwal van „Adoptie". Advertentie ti.M.) Voor Sparta-Nimcs Olympique Zaterdag speelt om kwart over zé ven Sparta een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Franse profclub Nimes Olympique. Na de naderlaag met 2—1 tegen ADO. komqp de Fran sen met hun stqrkste elftal naar Rot terdam. Sparta verschijnt met de volgende opstelling: Landman, v. d- Water en Wenneker, Verbeek, Ter louw en Zuidgeest, Van Ede. Tie- bout. Den Boer, Benningshof en v. Male. goede kwaliteit, prima pasvorm en lage prijs ROTTERDAM N. Binnenweg 36 AMSTERDAM-UTRECHT EINDHOVEN-A RN HEM ÜIT DE OMTREK OUDERKERK A. D. IJSSJ3C Er begint tekening té komen in de wonlngtKmwplannen voor dit ,1aar aan de Wilhelminastraat. Een partij stenen v/erd reeds aangevoerd, een directie keet verrees, tenvfjl de te bouwen wo ningen worden uitgezet. Het wachten zal nu op de helers zijn. Geboren: AnrUgJe, d. Van M. de Jong en M. Rijkaart. Ondertrouwd: Aart Mourik, 33 J, en Jatinie Heuvelman. 20 j. v Getrouwd: Jan Hicmslra. 24 j. en Cornelia Mulder, 21 j.; Arls de Uooij, 22 f. en TeunlJe de Koning, 23 j. Anio nic J. van der Velde, 27 J. en Aagje Flier, 23 jt; Pieter M. Hook, 31 j. én Klaztna M. Tier, 32 J. De Spoorwegen voeren sedert gis teren tiwierieei aan voor Ahoy', waarvoor op de Parkkade rails zijn, gelegd. Gisteravond xoerd de histo rische locomotief „De A rènd" op lorries ouer de Westzeedyfc win de Kievitslaan naar de Parkkade vervoerd Advertentie (l.M.) GROTE SORTERING HENGELS - WERPHENGELS WERPMOLENS Dobbers - Nylonsilk enz. Deskundig advies ANDRE G OM.SI ERS. Nwe Binnenweg 237 a - Tel, 39367

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3