In de klauwen dei* Bulgaarse veiligheidsmilitie ill MICHAEL SHIPKOV VERDWEEN Dam-rubrïek m mamwijs dCaoAijsi-Mp I// RADIO - PROGRAMMA SPROOKJESLAND I16 4: ,,.i *.r Bekentenissen afgedwongen na urenlange marteling Naar het Volle licht Spreekwoord raadsel r~ DE KINDERKRANT IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf 1 FEUILLETON Mysterie in z In. 1m. Ti" ju [7. ik A. n. Zaterdag 3 Juni 1950 rC (Vervolg van pag, 3) tact met my 20U blijven. Wat was uw salaris - 52.000 leva scheen een bevredigend antwoord te zijn. En voor de commissaris? 20.000. Wat deed je vrouw en wat verdiende zij? - accountant 15-000 zonder veel belangstelling. Wie verdacht de le gatie ervan, tot de Militie te beho ren? Georgi Angelov Wie nog meer? Ik zei. dat ik niemand anders vertrouwde. Staat ti in correspon dentie met Oxiey en met de andere buitenlandse Amerikaanse vrienden? Ja Wiezel. Potts. Leyland. Ik geef mijn brieven mee aan uit het land vertrekkende Amerikanen, die ze in het buitenland posten en af en toe weer brieven meebrengen. Een mas sa wantrouwen aangaande Wiezei zijn vriendschap met de minister. Vragen, vragen, vragen Een massa vragen over Potts, over Cheshme, die votëens hen met mijn hulp naar Amerika was gekonien. Hoe zit het met miss Pilts zij zorgt voor de editorials geen ver dere belangstelling. Hoe staat het met Roussev, Mishkov? Ik heb nooit met hen samengewerkt bij het ver krijgen van inlichtingen. Hoe zit het met een brief van u persoonlijk aan Maynard Barnes, waarin om zijn tussenkomst wordt gevraagd. Eerst ontkende ik Barnes ooit te hebben geschreven, later bekende ik. Hoe zit het met uw minnaressen? Wie zijn het, "Wanneer ontmoetten jullie el kaar. hoe vaak, in wiens woningen? Dan komt het moment, dat Ik mij in zulk een ondraaglijke staat van diepe vernedering en ellende voel. dat ik aan alles graag een eind zou hebben gemaakt Ik smeek hen mij niet te dwingen, onschuldige personen te bekladden, mensen die je nooit in je activiteit hebt betrokken geen antwoord. Spreek verder, vertel ons nog meer. Alles over Secoulov; toen ik eenmaal van Borissevitch had ge hoord wat vermoedde de Legatie toen?, wat had Secoulov de gezant gezegd toen hij na zijn eerste ver hoor door de militia terugkeerde? Welke Bulgaren kende de gezant? Had de gezant Liefdes-affaires met vrouwen op het tennisveld? Enzo voorts, eindeloos. Uit al die verwarde herinneringen steken enige indrukken levendig naar voren. Een: ze tonen niet erg veel belangstelling voor wat je hun vertelt Het lijkt wel, of het uitein delijke doel van de behandeling is, je volkomen te breken en je te be roven van iedere wilskracht of eigen gedachte of -zelfrespect, hetgeen zij opmerkelijk vlug bereiken. En ze schijneD een klassieke bekentenis na te jagen, in fraaie bewoordingen, waarin je uiteenzet hoe je door om geving en opvoeding ertoe werd ge bracht. in dienst van. de vijanden van het communisme te. treden, hoe je je capaciteiten in hun dienst stel de, welk einddoel je. beoogde het omverwerpen van de volksregering door buitenlandse interventie. En ze schijnen belang te hechten aan het gelijktijdig opkomen van berouw en zelf-veroordeling met de ineenstor ting van hun gevangene. Ten twee de: Zelden bemerkte ik enige per soonlijke haat of vijandschap jegens mij wel verachting, maar nog eer der een volkomen onverschilligheid. De behandeling van een lastig pro bleem. om het doel te bereiken en een fanatieke razende obsessie van toewijding aan het communisme en haat jegens het Anglo-Amcrikaanse verzet tegen hen alle kranten- nieuws is de waarheid als van het evangelie voor hen.'En in dit opzicht moet men hen zien als disdpels en vurige aanhangers van het dogma. Fanatiek geloof Niet veel fantasie, geen vlug den kende hersens, noch veeT intellec tuele bagage of gevoeligheid maar een overvloed van persoonlijkheid, niet aflatende trouw aan hun geloof, een fanatiek geloof in eigen zaak, fanatieke haat en wantrouwen van al het andere. Geen contact met hen is mogelijk op enige daar tussen lig- gende basis. Geen vrees voor. moge lijke vergelding, tenminste niet in de kringen, die ik ontmoette. Geen geweten,, tenzij dan dat van hun plicht-jegens hun overtuiging. Tegen de avond van Zondag wa ren zè voldaan. Ze gaven mij een glas "water, een stuk brood, dat ik niet kon eten, en veranderden hun houding; Men had mij naar een dichtbij gelegen toilet gebracht om mijn behoefte te doen. En men gaf mij een sigaret en tijd om mij te ontspannen en mijn trillende lichaam in bedwang te krijgen handen, voeten, tanden, zodat ik kon neer schrijven, wat ik hun had verteld. Toen juist voordat ik zou gaan zitten om te schrijven, kreeg ik be zoek van de chef, die voldaan scheen en sprak, of liever toespelingen maakte op mijn op komst zijnde vrij heid in ruil voor volkomen openheid en eerlijkheid en ik herinner me,- dat hij over mijn dochter sprak en dat het de moeite waard was er naar uit te kunnen zien, haar te ontmoe ten. Ik schreef zes gelinieerde blad zijden vol, ik begon met mijn onge- I lukkige afkomst en opvoeding, mijn vorming tot klasse-vjjand, toen een 1 beschrijving van mijn spionnage met de nadruk op elke individuele op dracht wie mij die opdracht gaf, wanneer, hoe ik die voltooide, wie ik erbij had betrokken om my te hel pen, hoe ik mijn verslag had inge diend. En ten slotte een onopsmukte verklaring van het doel, dat ik voor ogen had de vernietiging van b.et regiem door buitenlandse bemidde ling, Daarna mijn handtekening en hoewel mijn verklaring paragraaf voor paragraaf gecontroleerd werd door de twee lager in rang zijnde dienstdoende ambtenaren, stond een der meerderen erop, dat ik er een speciale mededeling aan toevoegde wat betreft mijn geheime voorkeur voor de Engelsen en over mijn be- spionneren van de Amerikanen voor hen. Eindelijk vrij Toen dat klaar was mocht ik weer een sigaret roken en kreeg ik wat rust en ik herinner mij, dat ik weg- soesde. Toen begaf een der meerde ren zich in een uitvoerige voorspel ling van mijn toekomst, mijn jeugd, mijn dochter, van de noodzakelijk heid ora mij zelf te herzien en eën oprechte Bulgaar te worden van mijn aanvaarding om in het geheim met de Staatsveiligheidsdienst samen te werken en hun alles te berichten wat ik 2ag, hoorde of vernam van pogingen van vreemde spiormage- centrums, die het volk in Bulgarije wilden ondermijnen. Hij .dicteerde mij dit op plechtige wijze en ik schreef en tekende. Toen waar schuwde hij mij wederom voor hun alwetendheid hij zei, dat als ik het Courtney zeide, deze bet de En gelsen zou vertellen en dat zij dit onmiddellijk aan de weet zouden ko men hij gaf me mijn bezittingen terug, die ik moest controleren o nee. hij vroeg mij een pseudoniem te bedenken, waaronder ik mijn rap porten kon inzenden. Toen ik niets kon bedenken,stelde hij het woord „Kamenov"' voor. Hij zei, dat ik naar huis kon terugkeren en Maandag als gewoonlijk aan het werk kon gaan. Mijn eerste taak bestond daaruit dat tk bem een uitvoerige karakterstudie moest geven van elke Amerikaan met een biographie. Hij noemde mij toen de tijd 8.30 n.m. en de plaats het Serniariumplein, waar de trein keert, tien meter vanaf de hoofdweg naar Dragolevitsi, de volgende avond, en daar zou ik nadere orders ontvan gen. Toen werd ik uit het gebouw geleid en heel vriendelijk vlak voor een tramhalte alleen gelaten. Ik had in het geheel niet meer aan mijn fiets gedacht, maar ik herinnerde mij dat lui had gezegd, dat ik niet in staat zou zijn. er meteen op weg te rijden. Dat zou ik inderdaad niet kunnen ik had nog spierkramp, en kon maar nauwelijks mijn evenwicht bewaren. Ik begaf mij naar huis met een volkomen leeg hoofd, en ik kon alleen maar denken aan koud water om mij te wassen. Thuis gekomen waste ik mij, opende een blikje worst, nam wat rode wijn en ging naar bed. (Hoe Shipkov syn herwonnen vrijheid opnieuw verloor, «adat hij inmiddels gelegenheid had 'gekregen de hicrbooeti afgedrukte verklaring, op de Amerikaanse legatieaf te leggen, zal in een volgend «ttnmer van ons blad worden gepubliceerd) De eerste kersen zijn er TEEL. Aan de veiling Septer te Tiel zijn gisteren de eerste kersen uit boomgaard-variëteit „vroegste van de markt" aangevoerd door een teler uit Varik, Ze werden gekocht door een Amsterdamse firma. Voor de Zondag Langs een smal, steil en donker wenteltrapje, ergens uitgespaard in een onwaarschijnlijk dikke .muur, klim ik naar boven. Tastend en strompelend klim ik verder. Straks boven gekomen, za] ik 't luik open stoten, en staan in bet volle licht. En van de hoge torentrans zal de wereld beneden onbegrijpelijk klein zijn. Bij elke draai van de' wenteltrap kom ik daar dichter bij. Ook hier zou ik het zien, wanneer de toren er niet was. Maar als de toren er niet was, was ik niet hier. Op deze Zondag Trinitatls be lijdt de Kerk door alle eeuwen heen .de Drieënige God. Duister en zonder ver uitzicht, zegt de buiten staander. Maar die mede klimt langs de donkere wenteltrap, weet, dat daarboven hst Licht zal zijn.. Die weet, dat van die Hoogte de wereld, die ons verschrikt en be nauwt, onwaarschijnlijk klein en overzichtelijk is. En hij belijdt God, de Vader, de Almachtige. Maar hij weet tegelijkertijd, dat hjj die God niet 20U kennen, wanneer Hij in Zijn onbegrijpelijke genade zich niet had neergebogen-tot die verloren wereld. En hij belijdt de Zoon, die leed en stierf, die op stond en ons voorging. En in zijn hart springt de vreugde, dat hij zich dit alles bewust en eigen weet, en hij belijdt de Geest Gods, die in mensenharten wonen wil en het Woord doet doordringen tot in de duisternis. Zó belijdt de Kerk," in het don ker tastend. Niet in nodeloze inge wikkeldheid, maar in tastende ver legenheid. Belijdt God, de Drieëni ge. Zegt in 't donker, te weten van het volle licht. Meer niet. Maar óók niet minder. Zó stamelt en ju belt ze tegelijk. Stamelend in het duister, maar jubelend van Gods onderbaar Licht DEN HAAG. Op Woensdag 31 Met is uit Priok naar Rotterdam vertrokken hettroepenschip „Ge neral MacGrey". Aan boord bevin den zich het 403e en 412e bat. in fanterie. Advertentie fl.M EEN GRAPHOLOOG i aan Uw schrik. Uw karakter beoordelen. Het schnjfgereecischBp, dsi U gebruikt speelt daarbij een voorname rol. Wie over «an Union-vutpan beschikt, zal altijd beoordeeld worden als een manfol vrouw) van smaak en intellect. UNION-vuIpen 'n Rijke collectie kleuren en modellen In prijzen van f. 12,75 tet I. 22,- Etka pen met railed!ge schriftelijke (abrmhgerantle. Tiendaagse vaeantie- fietstochten DEN HAAG Op 7 en 21 Juli wordt te Tilburg de start gehouden van de eerste tiendaagse vacantie- fiets tocht door de elf provinciën en. op 18 Augustus wórdt voor deze tocht gestart in die provincie van waar de grootste belangstelling komt. De tochten, die worden geor ganiseerd door de vereniging „Va- cantie per fiets. Kogelbloemstraat 42, Den Bosch1' zijn 800 km lang- U vindt alleen omschrijvingen van de horizontale woorden. Deze zijn: 1. rivierschip - getal 2. getal - stekelig plant (meerv.) 3. hemellichaam - onverstandig - tuiniersgereedschap 4. schaaldier - verblijf voor rashon den 5. Insect - Ned. rivier - meisjesnaam S. klein roofdier - met plezier 7. inwehdig orgaan - jong dier - tooi 8, voorschriften - soort vruchten gonzend geluid - belangrijkste ledematen. Zo U ziet zijn alle vakjes van een nummer voorzien. Deze nummers zijn ook in de drie regels achter A, B en C te vinden. Wanneer U de goede woorden gevonden heeft en de letters in de gelijk- genummerde vakjes plaatst dan kunt in de onderste drie regels een bekend spreekwoord lezen. Oplo»ing: ■naSazp trassatn aZuui a]p S3103I twite )api uRz 1»H :si paoo^aaJds ?3H aaptreq tiaszaif «Ï3J)S UIB[ UJOU ms3 ymq mop spjan atjmp - uaujaoz q uauuou '3 jara -£ '9 aaxui -g aa^sao y J3}s e 3t}saz 'Z SïEeufiH "I Roosenburg-Raichehbach Van 6 tot 8 Mei werd in „Ons Ge bouw" te Hilversum een vriendschappe lijke match van 3 partijen gespeeld tus sen de wereldkampioen p, Roozeaburg en de ex-wereldkampioen, de Fransman M Haichenbach. De eerste partij bracht een vrij ge makkelijke overwinning voor onze land genoot, Raichetïbach speelde uiterst be vangen en verhaastte, tn een slechte stelling, het einde door een blunder. De tweede partij was zéér boeiend en daarin wist Roozenburg slechts moei zaam de remise te bereiken. Deze partij volgt hieronder. M, Raichenbach (Wit)P. Roozenburg (Zwart), I. 32-23, 16-21; 2. 13-26. 18-2Z; (De in leiding tot de Boozenbura-opsteUing) 3. 37-32, 11-16; 4. 41-37, 7-11; S. 34-29.20-24; 6. 29x20, 15x24; 7. 40-34, 1-7; 8. 45-40. 21- 27; 9. 32x21. 16x27; 10. 46-41, 13-18; 11. 50-45, (Dit is feitelijk een nieuwigheid je. Om de ruil 27-31; enz, te beletten speel de men tot dusver steeds 37-32 of'37-31. Haichenbach echter laat de ruil toe. Verdere onderzoekingen zullen moeten uitwijzen of dit speelbaar Is voor Wit). II. 27-31; (De consequentie. Fout was 11-16; wegens Wit 26-21. 23x17. 38- 32. enz. met dam). 12. 36X27. 22x31; 13. 37-32. 31-36; 14. 41-37, 10-15; (Het Is de vraag of direct 17-21x21; beter is. In elk al kan Wit nu 37-31" spelen). 15. 34-29. l; (Zie voorgaande aantekening) 16. 29x20, 15x24; 17. 30-34, 10-15: 18. 44-39. 17-21; (Eindelijk de langverwachte!) 19. 28x17, 12x21; (De Zwarte opzet ia nu duidelijk Lukt het veld 23 te verove ren, dan is.het spel uit. Het nu volgende gedeelte staat dan ook geheel in het te ken van de strijd om dit veld). 20. 34-29, 8-12; (En niet 4-10; wegens Wit 29x29, 37-Sl, 28-23. enz. wint. Toch is het de vraag of 7-12 geen betere uitzichten bood op verovering van 23). 21. 29x20, 15x24; 22. 39-34, 2-87 (O.I. verliest Zwart nu definitief de kans, veld 23 te ver overen. Geprobeerd moest worden 4-10). 23. 34-208-13; 24. 29x20 14x25; 25. 49-44 11-17; 25 44-39, 6-11; 27 39-34, 21-27 'gaat het nu op een andere manier proberen. Echter heeft o.i. Wit nu de beste pa pieren gekregen). 28. 32x21. 17x26; 29. 37-32. 11-17; 30. 43-39. 7-11; (Helaas kon 28-31; niet wegens 28-23, 38-32. enz. dam). 31. 42-37, (Natuurlijk. Voorkomt 26-31. en3->. 31. 13-22; 32. 34-29, 19-24; 33. 29x20. 25x14; 34. 39-34, 14-20; 35. 34- 29 13-19; 36. 40-34. (En niet 35-30. we gens Zwart 20-24; 19-23; 9-14; enz. wint). 36. 20-25; 37. 35-30, 12-18; 38. 48-43, 3-8; (Zwart voert hier een echte „koord dans'" uit en dat in tijdnood, want bel de spelers hadden nog eenminuut of 5 voor 14 zeiten I) 39. 43-39, 8-12; 40. 45-40, 11-16tl 41. 40-35! (En hlet 41. 29- 23? 18x20; 42. 34x3, 25x45; en da witte dam wordt afgenomen met winststand voor Zwart). 41. 4-10; 42. 30-24. Iftx 30; 43. 35x24, 9-13; 44. 28-23, 16-21; 45. 23-19, (De klok dwingt de spelers, af te wikkelen. De Witte papieren blijven echter het best). 45.' 10-15; 46. 19x8, 13x2; 47. 32-28, 21-27; 48, 37-32. 17-21; 49. 28X17, 22x12; 50. 23x21, 26x17 51. 24-39 (Hier was de tweede tfjdcontrole 'achter de rug en was er dus weer voldoende tijd. De tekstzet belooft echter het meest). 51. 15-20; (Dit is vrijwel ge dwongen). 52. 2*23, 18x40; S3. 39-34. 40x 29; 54. 33x15, (Het ziet er veel belovend uit, maar Zwart had alles precies be rekend). 54. 25-30; 55. 25-10, 30-25; 56. 19-13 35-40; 57. 10-5. 17-22 H De „pointe" van de remise-combinatie, waartoe dan ook werd besloten. Wel een hoeiende partij. WAT kleine Gils is overkomen,h«o. GiWc wa« io bang, za bans:, da*, verhaal moet je even hc- f™ reusachtige golf sloeg emde- rent Hij was bil Oom Dirk gelo- Wf het koetsje tegen het strand seerd. de kleine Gijsjs, en Oom G«sje noorde geluid yan brekend Dirk woont helemaal alten in de «lM. N vut nog maar een ding Stoofstraat, in een wonderlijk don- terug, -erug naar de schelp,- hij ker huis. waar de mooiste dingen ronde zo hard als hy kon, daar staan, die je je maar kunt beden- de inging al, nu moest hij te ken. Er stond een prachtig scheep- 8sn de roze rladde binnenkant van je in een fles. er hing een grote de schelp opklimmen, het ging geschubde vis aan de zolder, er niet, het was te glad, telkens viel was een krokodil! enk op en de hij weer terug. O bang en-zo moe en zo zenuw- achter was Gijs. dat Mi zich eindelijk Ifet vallen en dacht: Nu zal de waterkoning me pakken. Maar .wat ./as dat? Er was eqn stem. die riep: Gijsje, Giisje! Het vacht van een echte tijger lag op de vloer. Want Oom Dirk had hele verre reizen gemaakt, waar hij al tijd van vertelde, en al die mooie dingen had hij vroeger uit vreem de landen meegebracht. Als Oom Dirk dan ook 's mid dags zei: Nu ga ik een dutje doen, Gijs, nu moet je maar een uurtje alleen blijven, dan vond Gijs dat nietserg. Hij kon wel uren in de kamer rondkijken, en de tijger over z'n kop aaien, het was een heel klein beetje griezelig, maar niet erg. want het was heus alleen maar een tijgerkop met een tijger vel. Dan stond er op de schoorsteen, naast een scheepje in de fles, een grote rose schelp. Je moet hem aan je oor houden, dan hoor je de zee ruisen, had Oom Dirk gezegd, en nu het zo stil was in huis, nam Gijsje voorzichtig de schelp en luisterde.... warempel, sssj, sssj ging het zacht, daar ruiste de zee. Gijsje nam de schelp dichter bij zyn ogen en keek er in maar hij zag alleen een donker gat. Wat zou ik graag eens zo klein züh. dat ik binnenin kon kruipen, dacht Gijs. dan zou ik misschien de zee. daar binnen vinden. En terwijl hij dat dacht, hoorde hij eenjclein stem- rnetje. fluisteren: Maar je bent zo klein, je kunt erinGijsje keek om zich heen, en o wat wonder lijk,.... hij stond boven op de schoorsteen en de schoorsteen leek wel een reuzenschoorsleen. Hij was zo klein geworden, zo klein, vóór hem was een spelonk, dat was het/gat van de schelp, hij kon er gemakkelijk in en heel voor zichtig liet Gijsje er zich inglijden. De wand van de schelp was roze en glad. Hii gleed als een pijl uit een boog naar beneden, steeds ver der, steeds dieper, kwam er nooit een bodem? En het geruis van. de zee werd sterker en sterker, het werd lichter om hem heen en in eens, daar was, het eind HIJ stond aan het strand van de zee, die daar blauw en rimpel loos lag en voor hem lag een prachtig glazen waterkoetsje, be spannen met vier zeepaardjes,een heel klein zeermeermmnetje zat in het koetsje en riep: ben jij 'daar Gijsje? Stap maar in. Gijsje ging zitten naast het mooie zeemeer minnetje en daar ging het pij'lsnel door het water, tussen zee-anemo nen, tussen zilveren waterslangen, tussen koralen en kronkelig zee wier, het was een prachtige tocht en och, wat genoot Gijsje. Waar gaan we naar tóe? vroeg hij. We gaan naar mijn paleis, zei het zeemeerminnetje, daar zullen we blijven, nooit en nooit.hoef je meer terug. Maar juist toen ze dat zei werd het water donker, het leek of er een storm opstak, grote golven lieten het glazen koetsje schudden en trillen en een gewel dig gebrul klonk door de zee. Oóh, m^n vader' de waterko ning! zei het zeemeerminnetje doodsbang en bevend.... hij heeft ons gezien, nu komt hij achter ons aan, ik moet je zo gauw mogelijk weer terug brengenZy liet de teugels gaan en sloeg met een klein juwelen zweepje op de staarten van de zeepaardjés die sneller en sneller gingen zwemmen, terug te rug! De zee werd steeds woester en wilder, het werd pikdonker, het' schuimende water warrelde om hen was Oom Dirk, dfè voor hem stond, en toen Gijsje om zich heen keek, zag hij de kamer met alle mooie dingen: hij lag, op. hettijgervel.en in zijn hand hield hij de 'roze schelp. Ik dacht, dat ik alleen maar mid dagdutje deed, lachte Oom Dirk, maar ik zie dat jy ook een uiltje hebt geknapt Ik heb niet geslapen, zei Gijsje, ik ben hierin geweest, hij; wees op de schelp, ik ben in een glazen koets geweest met een zeemeer min en haar vader, de waterkoning zat achter ons aan.,.. Maar hij zag aan Oom Dirk's ge zicht, dat hij hem niet geloofde. En toch was het zo gebeurd!;,^ iiiijiiirgisiimiiifiiniiiiiiiioifliiiirarpiiiniiiiKtiaiiniiiajiGmmiiiiatiiramiiniimiiiiniiiBiiiBiiiiBiiinfiD.raiiniiiiiBiffiuiKiimBiiini OP de piano, tussen de bloemen zit een klein mannetje mee ie zoemen, en als jij speelt van do-re-mi. dan zingt dat mannetje: sol-la-si en als jij speelt, zoals het moet, als je 't voorzichtig en langzaam doet dan schudt dat mannetje met zijn kop dan roept dat mannetje: SCHIET TOCH OPi dan ga jé jakkeren, dan ga je jachten zonder te rusten en zonder té wachten, dan gaat het fout en dan gaat het mis? Weet je soms ook, wie dat mannetje is? Boven op dfe ptanoklep? Dat is het mannetje Haastje-rep! IpN wanneer jij zit te breien «t-^ zit dat mannetje altijd bij je denk er om, je kunt 'm niet zien, hij zit in de klokmisschien, als jij je draadje om wilt slaan otnsZaan, doorhalen, af laten gaan schudt dat mannetje met z'n kop, roept dat mannetje: SCHIET TOCH OP! Dan ga je jakkerendan ga je jachten zonder te denken en zonder te wachten Floep, daar valt alweer een steek dan zeg jij een beetje bleek: Gek, ik weet niet wat ik heb 't Komt door het mannetje ^aastje-rep. j0' met je schrift vol sommen, zit dat mannetje mee te brommen Zit hij, zonder-dat je 't weet booen op het schoorsteenkleed. Als jij je cijfertjes netjes tekent, als jij zonder fouten rekent, schudt dat mannetje met z'n kop, roept dat mannetje: SCHIET TOCH OP! Kijkdan schrijf je haastig even weer een 8 in plaats van 7, Altijd fout en altijd mis, cis dat mannetje daar is, Pas toch op, Marietje en Bep voor het mannetje Haastje-rep!!.' Hedenavond HILVERSUM 1. 18.00 Lichte mu ziek 18.15 Journalistiek weekoverzicht 18.25 Lier.te muziek 18.59 Gramofoon- muziek of actualiteiten 19.00 Nieuws 19.15 Actualiteiten 19.25 Partements- overzicht 19.35 Amusementsmuziek 19,45 Voor de apdvlnders 20.00 Nieuws 20,05 „De gewone man zegt er 't zijne van" 20.12 „Steeiï eens op. heren" "0 Gevar. programma 21.45 Puzzle 21.55 Populair concert 32. 35 Benelux eonmmentaar 22.45 Avondgebed en li turgische kalender 23.00 Nieuws 23.15 ■24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest, HILVERSUM 2 18.00 Nieuws 18.15 Pianospel 18,3o voor de strijdkrachten 19.00 Artistieke staalkaart 20.12 Vara- varla 20J.5' Dansmuziek 20.42 Hein Festijn 20.45 Gevar. programma 21,45 SocialLstiech" commentaar 22.00 Sextet Advertentie (LM.) -door'Nicholas Blake 1. w 19 3- iq. 8. 110 16. bb. 1J. 15. 2fl- 16. 1* 11. 25. 20. *9- 111 1Ö. j. 2. 13. s dl. Zo. 38- is. 132/ 27- 8. 15. 1o. li 32* 36. IS- 18. 21 115. P' 9». 23. 2*. *3- 33* 15. 31. 14. 3- 32. 1J. 39. 6 14. 3ö- IJl 20. 26, hj. 30. a. 15. 23- 11 \j. SB. 21* IJ. [fiu [14. 13. 21 26. 15. 3Z*. 15. 14* is. 1°. 15. m. 6V 28. 4- 1. 32. ló* •M- J. 4k if- [21.- 9-: 12. 21. 37. ft 2* 1. 14- i- 24. 21. 17. 2. B *7 32. 10. 25. 6' 11 21. 3. 30. C 35. M- 26* 13. 34- S. 12. 1 Si 16. 31 16 V „Reculer pour mïeux sauter waar schijnlijk, mijnheer. De verónder- stelling is niet on-interessant." Mijnheer Disteldoorn draaide zich naar Paul om onder vervaarlijk ge kraak van de stoel. „U sprak van een „grappenmaker" mijnheer. Hebt U zich verdiept in de mogelijke con sequenties?" „Consequenties van wat, paps?" Het was Sally, die- klaar was met de set en met Albert Morley naast hem kwam zitten. „Ik sprak over dii Individu, dat zichzelf De Boze Wolf noemt. Mijns inziens is de essentie van eèn 'grap. dat de uitvoerder niet alleen getui ge is van het beetnemen -..van zijn slachtoffer, maar ook lóf voor zijn. vindingrijkheid krijgt toegezwaaid. Een grap, die men met niemand kan delen, geeft niet de volle bevredi ging. Welke conclusie kunnen wy thans trekken?" „U bedoelt," zei Paul na een kor te stilte, „dat die kerel een mede plichtige heeft, of misschien wet meerdere, om er samen mee van zyn grappen te genieten?" „Dat zou een mogelijkheid zijn. mijnheer," zei mijnheer Distel doem. „Ik denk; dat die. .vent 'getikt is,", vondmijnheer Morley. -j; „Dat is ook een gewettigde ver onderstelling. Een krankzinnige.!* ging mijnheer. Disteldoorn op.rusti ge. toon verder, „is het enige leven de schepsel; dat alléén van een grap kan genieten." „O paps, schei uit, Ik word er vervelend van." „Misschien is het een geval van een gespleten persoonlijkheid. Een individu, dat beurtelings de zots kap draagt en het waardige uiter lijk van iemand als, nou, U bijvoor beeld" „Denk je, dat paps De Boze Wolf is? Pas op, mijnheer Wijsneus." „Ik maakte een wetenschappelijke generalisatie, Kruidje-roer-me-nxet." „Wij kunnen nog een derde mo gelijkheid, construeren, om de vreemde'gebeurtenissen uit te leg gen," verkondigde haar vader. "Hij plaatste de vingertoppen tegen el kaar en liet een dramatische stilte volgen. „De Boze Wolf kan noch een grappenmaker, noch een krank zinnige zijn. Misschien is hij even normaal als U of ik." „Maar paps, dat is onmogelijk. Of hij is..,," „Bij de analyse van een misdaad, dat wil zeggen een a-sociale daad, vragen wij onszelf af wie er bij winnen kan, maar vooral wie er bij verliezen kan.A „Nou, U had toch wat te verlie zen. Als die ellendeling mij nog langer onder water had gehouden, was je schófte dochter een koud lijk geweest." Haar vader leunde opzij en streel de glimlachend haar hoofd. Een ver waand glimlachje, vond Paul, en toch maakte het ineens een mens van hem. Mijnheer Disteldaom was zozeer een figuur, dat je je nauwe lijks voor kon; stellen dat hij een eigen leven had, met menselijke zwakheden en lief en leed. „Neen," zei hij en begon weer aan een van zyn zorgvuldige maatzin- nen. „Het zyn niet de gasten, maar Sprookjesland N.V., die by het voortzetten van. deze plagerijen iets te verliezen heeft" „Daarmee wilt U dan zeggen, dat onze plaaggeest wraak wil nemen op de onderneming?1' zei PauL Mijnheer Disteldoorn boog zyn hoofd ten teken vaa plechtige in-, stemming: zo zou hij er wel uitzien als een eerste Jaars student onder zijn beleefde leiding een stof' had uitgekozen, die de gulden midden weg bewandelde tussen opzichtig heid en stijlloosheid. Sally zei: „Maar is dat geen vreemde manier om het Sprookjes land iets betaald te zetten de gas ten plagen?" „Als het nou eens de enige moge lijke manier was?" zei de kleine mijnheer Morley ineens.. „Inderdaad, mijnheer Morley. En dat geeft Dns een aanwijzing, wie de dader zou •«'kunnen #Ün. niet waar?" „Hoe bedoelt U?" „Hij is iemand zonder veel in vloed of positie. Of hij nu in de N.V. als geheel zyn vijand ziet. of in iemand van de leiding, zoals bij voorbeeld Kapitein Wijs, die na tuurlijk zijn betrekking zou verlie zen, wanneey het zo /*rg zou wor-, den, dat een aanzienlijkdeel der, gasten zou vertrekken, het ïs dui delijk, dat de persoon in kwestie slechts op deze indirecte, onwaar dige wijze zijn tegenstander kan aanvallen." Mijnheer Dl stel doom haalde diep adem en streek langs de vouw van zijn smetteloze flanellen pantalon. „Iemand van het personeel, die ontslagen is?" stelde Paul voor. (Wordt Vervolgd) .2225 „De commissaris vertelt..,., hoorspel 22,45 Gramofooamuziek 23.09 Nieuws 23.15 Sporpraatje 23.39—24.00 Gramofoonmuziek. Zondag HILVERSUM I. 402 m 8.00 NCRV 9.30 KRO 17.00 IKOR 19.00 NCRV 19,45 24.00 KRO. 8,00 Nieuws en weerberichten 8.15 GramofaDnmuzlek 8,30 Morgenwijding 9.15 Vrouwenkoor 9.30 Nieuwsen wa terstanden 9.45 Gramofoonmuziek: 9.55 Hoogmis 11*30 Gramofoonmuziek 11.40 Viool, cello en piano 12.10 Gramofoon muziek 12.15 Apologie 12.35 Gramo foonmuziek 12.40 Lunchconcert 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en medede lingen en Katholiek nïeu%vs 13.20 Ra dio Phïlharmpuisch orkest en soliste (om 13,40 XJit het boek der. boeken") 14.40 a Cappellakoor 14.55 „Katholiek overleg" 15.20 Gevar. programma 16.10 .Katholiek Thuisfront overal"' 16.15 Sport 16.30 Vespers 17.00Prot kerk dienst 18.15 Ziekêndlenst 18.30 Gewijde muziek ol9.0Ü Strijkkwartet en bariton 19.15 „Kent gfj uw bijbel?" 19.30 Nwe? sport en weerberichten 19:45 Actuali teiten 19.52 Boekbespreking 20,05 De gewone man zegt er 't zijne van 20.12 Gevar. programma 45 Avondgebed en liturgische kalender 23-00 Nieuws 23.l5-24.oo Gramoofoonmuziek. 298 m. 8.00 VARA. IKOR 12.00 AVRO VARA 20.0024.00 HILVERSUM 2 10.00_ VPRO 10.30 17.00 VPRO 17.3i AVRO. 8.00 Nieuws en weerberichten 8.15 Postdulvenbericbten 8.17 Gramofoon muziek 8.30 Voor de tuin 8.40 Voor mi litairen 9.10 Postduivenberichten 9.15 Varzoefcpa-ogramma 9.45 „Geestelijk leven", causerie 10.00 „Tussen kerk en wereld',1 causerie 10.30 Doopsgezinde kerkdienst 12.00 Fanfare-orkest 12.30 Voor de jeugd 12.4Q „Morele herbewa pening". causerie 13.00 Niemvg en weer berichten 13.15 Mededelingen 13.20 Or- kestconeert 13.50 „Even afrekenen, he ren"- 14.00 Gramofoonmuziek 14.05 Boe kenhalfuur 14.30 Strijkkwartet en pia no 15.15 Filmpraatje 15.30 Gemengd koor 16.10 Surinaamse volksmuziek 16,30 Sportrevue 17.00 „Gesprekken met- luisteraars" 17.20 Muzikale causerie 17.30 Koorzang 17.40 Voordracht 1B.00 Sport 18.15 Nieuws en sportuitslagen 18.30 Voor de strijdkrachten 19.00\,Ra- diolympus" 19.30 Seml- klassieke mu ziek 20.dd Nieuws 20.05 Actualiteiten 20.20 Gramofoonmuziek 20,50 „Scheme ring", hoorspel 21.25 Omroeporkest 22.20 Cabaret 23,00 Nieuws 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. RAC-IOCENTRALE8 Programma,:.?': 8.00 Nws 8.05 Morgenconc. 8.30 Dag-, klepper 8.4o Morgenconc. 8.55 Post- duivenbér. 9.00 Nws 8.15 Marsmuz.8.20 Gesproken aperitief 9.30 Lichte gram. muz. 10.00 Caslnoprofi. 11.00 Beiaard spel 11.05 Vrol. )gnam muz. 11.45 Ra- dlojournaor 12.00 Lichte gram. muz 12,1 Ork. Jerry Eve \2.3o Weerber.; 12,32 Verv. ork;13.00 Tiwa 13.15 Leuke lted-- jes 13,30 Voor, de soldaten 14,00- Ope ra enBelcantoconc. 15.39 Operamuz. 16.00Voetbalwedstrijd Belglë-ïSrmkrtjk 17.45. Pianospel 17.55 Sportuisl. 18,00 Mannenkwartet 18.35 Time' fora song 19.00 Nws -19.30 Joseph Schmidt en Rosita Serrano 19.45 Gevar gram. muz. 21.45 Actualiteiten- 22.00 Nws ,22.15 Vlaamse liederen 22.35 Koninklijke muziek 23;45 Operamuziek, Programma 4 8.00 Patricia Rosgborough 8,20 John ny Denis en Rancher* 8.40 Orgelspel 9.00 Nwg; B.W. Casey strijkkwartet 9.30. Fred Hartley en ens. 10.00 Gram. muz. 10.30 The Keynotes 11.00 Militair oric 11.30 Zangplaten 11.45 Hot jazs met commentaar 12.00 Kunstoverzicht 12.08 Omroepork 13.00 Verzoekprog. 13.45 Take it from- here 14.15 :Rob. Farnon en ork. 14.30 Groot symphonie-oric. 15.45 Militaire marsen 16.00 BBC Mid land Light arch, 17-00 Sons of the Pio neers. 17.15 Much binding in. the..Marsh 17.45 Stanley Black 18.30 Ray's a laugh IB.DO Nws -18.30 Tom Yenkine en Palm Court orch. 20.30 Commlnuty singing 21.00 Variety Bandbox 22.90 Nws 22.15 Semprini (piano) 22,30 Think on these things 22.45 Orgelspel 23.15" Laurie' Johnson ork: 23.56 Nwz, BRUSSEL 324 en 484 m. 324 m. 18.00 Mannenkw.. 18,35 Godsdien stig halfuur 19.ÜQ Nieuws 19.30 Gramo foonmuziek 19.45 Gevar. programma 21.45 Actualiteiten 22.00 Nieuws. 22.15 Gramofoonmuziek 22,35 Gevar. concert 23.45 Gramofoonmuziek 0.15 Gramo foonmuziek 2.15—3.00 Dansmuziek. 484 m: 17.45 Gramofoonmuziek 19.00 Godsdienstig halfuur 19.45 Nieuws 30.00 Verkiezingsuitslagen en gramo foonmuziek (23.00 Nieuws 32.85 Nieuws 23.55 Nieuws), ENGELAND 1500 en 247 m. 17.45 Populair concert;. 18.30'Gevar. programma 19,00 Nieuws 19.30 Populair concert 20.30 Communlty-slnging 21.00 Gevar, concert 22.00 Nieuws 22.15 Pia nospel 22.30 Muzikale causerie 22.45 Or gelspel 23.15 Lichte muziek 23.55—24*00 Nieuws. Maandag HILVERSUM 1 402 m. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws 7.15 Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws,, weerberichten en sport 8.15 Commen taar Belgische verkiezingen SJo.-.Gra- mafoonmuzlek 9.15 Voor de zieken 8.30 Waterstanden 9.35 Gramofoonmuziek 10*30 Morgendienst 11,00 Gramofoonmu ziek 11.20 Voordracht 11.40 Pianoreci tal 12.10 Gramofoonmuziek .12-30 Mede delingen 12.33 Lunchconcert 134» Nws 13.15 Mandolinemuziek 13.45 Gramo foonmuziek 14.00 Schoolradio 14.40 Gra mofoonmuziek 15.30 Strijkkwartet 16.00 Bijbellezing 16.45 Gramofoonmuziek 17.00 Voor de kinderen 1745 Orgelspel 17.45. Volksmelodieën. HILVERSUM l,18.05 Verkeers- praatje 18.20 Gemengd koor 18.35 Fluit, clavecinmbei en gamba 19.00 Nieuws en weerberichten-19.15 Engelse Ie* 19.30 Gramofoonmuziek. 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws 20.05 Omroeporkest en so liste 20,55 „Het verlaten huis",, hoor spel 21.40 Gramofoonmuziek .22.00 In ternationaal Evangelisch commentaar 22,10 Koor en plano 22.45 Avohdover denking 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gra mofoonmuziek, HILVERSUM 2 298 m. 7.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek 7,30 Gramofoonmuziek B.00 Nieuws en weerberichten 8-15 Gramofoonmuziek 8.50 Voor de vrouw g.00 Gramofoonmu ziek 10.00Morgenwijding 10.15 Gramo foonmuziek. 11,00 „Op de uitkijk", cau serie 11.15 Orgelconcert 12.90 Metropole orkest 12.30 Mededelingen 12.33 „In 't spionnetje''. 12.38 Cowboyliedjes 13.00 Nieuws 13.15 Promenade orkest 13-PO Gramofoonmuziek 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie 14.20 Szxo- phoonkwartet 14.45Voordrachten harpspel 15.00 Viool en piano 15.30 Cau serie, overSuriname 15.45 Voor de vrouw- 16.30, Voor de kinderen 10.45 „Musïcalender"^ 17.30 Voor" d« Jri.dvin- ders 17.45 Regeringsuitzending. - HILVERSUM 2. 18,00 Nieuws 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 Vóór de: strijd krachten 19,00 Radio filmkrant 19.30 Muzikale causerie 19.45 Regeringsuit zending 20.00 Nieuws 20.05 Gramofoon muziek 20,10 ..Radioscoop" Z3.00 NIeuwB 23.1524.09 Gramofoonmuziek,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 4