m Betoverend turnen in de Schouwburg Een merkwaardig „patentrecht om snel rijk te worden FILMS VAN DEZE WEEK Toneelschool-eindexamen in de Schouwburg Nationaal team blijft nog favoriet r TOUR de FRANCE per autobus Vijftien dagen avontuur Overveen maakt diepe indruk II Dertigste ontmoeting biedt meeste kansen Eerste concert van het Rotterdams Kamerorkest Geraffineerde speculatie op hebzucht en goedgelovigheid Moderne alchimist 'MpmiómacÉtL^er.. Wat gebeurt er met Schieveen? Wie gaat er mee de mooiste plekjes van. Frankrijk ontdekken? Zaterdag 3 Juni 1950 GYMNASTIEK-C ONGRES 1950 (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM De tweede gymnsstlek-uitvoerüig in de Schouwburg is een nog groter succes geworden dan de eerste. Niet alleen, dat de zaal wederom vrijwel bezet was. msar er waren enkele nummers die het uiterste wat men op dit gebied kan presteren sterk benaderden. Men moge dan al o. met het standpunt innemen, dat het werk dat Aspasia brengt nog tol de gymnastiek behoort, wij schuiven dit vraagstuk ter zijde, want bij een der gelijke demonstratie als gisteravond weer gegeven werd, denkt men er niet aan nog vragen van theoretische aard te stellen, zij vallen als onbeduidende factoren weg m de grootsheid van het gebodene. Aspasia zorgde voor een betoverend slot van een mooie avond. Een avond met zeer veel hoogte punten en slechts enkele dieptepunten. We zullen ons deze keer beperken tot de hoogtepunten. „C.I.O.S." uit Overveen bracht direct aan het be gin van de avond reeds een nummer, dat niet alleen uitmuntte door be heersing, door snelheid en zekerheid, maar dat meesleepte door de span ning, die het voortbracht. De sprïng- tafel was het lijdend voorwerp bij deze heren uit Overveen. die alle mogelijkheden, welke een dergelijk toestel maar kan bieden, uitbuitten en schenen té spelen met de moeilijk heden, die aan dit werk verbonden zijn. Hier demonstreerden de toe komstige leraren voor. lichamelijke opvoeding in Nederland hun kunnen op slechts één onderdeel van hun terrein. En wat wij gezien hebben kan ons slechts uitermate hoopvol stemmen voor de toekomst, want het was perfect. „Olympia" uit Nicuwcnhogen kwam met vrije oefeningen voor he- 1 ren met een dergelijk élan en eens gezindheid, dat net bij. dè talloze deskundigen in de zaal een zucht van bewondering (en afgunst) af dwong.-Volkomen feilloos volbrach ten de medewerkenden hun taak van begin tot .eind entoen dat eind kwam gebeurde er iets, wat tot op dat ogenblik nog niet gebeurd was: in de zaal barstte niet alleen een daverend applaus los, doch ook een dreunend gestamp van vosten en de heer Spronk kon met zijn jongens de grootste ovatie van deze twee da gen in ontvangst nemen. Zelfs mi nister Schokking stak hierbij zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken: de heer A. Oosterlee, hoofd van de afdeling lichamelijke opvoe ding buiten schoolverband bij 't mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, trachtte .de minister daarbij te overtreffen, terwijl wei houder Van der Vlerk glom van ge noegen, dat zoiets in Rotterdam ver toond werd, De nationale keurploeg van R,K. N.F.G. leverde prestaties! welke die van de keurturners. die de vorige avond optraden, verre overtroffen. Prachtig werk leverden zij aan dc rekstok en even prachtig werk le verde de darr.es-kcurploeg van het K N.O.V. bij het nngenzwaaicn en het brugturnen. De meisjes van W.l. K. uit Den Haag deden uitstekend werk met de brug. terwijl tenslotte de heren van „Fraternitas" uit Utrecht en „Kralingen" uit Rotter dam zich op waardige wijze kweten van de taak om de opgegeven vrije oefeningen tot een succes te maken. Re.r De helse Karavaan - In het tweede deel van de actiefilm De Helse Karavaan, getiteld De Doden sprong, wordt een heel wat steviger rob bertje geknokt dan in het eerste deel, vorige week vertoond In Hex. We zien wat listiger opgestelde valletjes, waar de helden van het verhaal vlot Intuimelen om er even fluks v;eer ult te raken. Komen ze helemaal in de knoop, dan is er nog altijd de geheimzinnige ruiter, die met een zwiepende pijl de belaagden ont. zet. Aan het eind van- de rolprent is de gehele cast aan het vechten, paarden incluis. Cineac Victoria Madame Bo vary Bijna 100 Jaar geleden, in 1S57. publi ceerde Gustavo Flaubert, de roman Madame Bovary In de Revue de Paris. Wegéns kwetsing van de goede zeden, belediging van Frankrijk en de Franse vrouw, moesten de schrijver en zijn uit- Het nieuwe s.s. Diemerdijk van de H A.L., dat bij Wilton zijn voltooi nip nadert en hinnenkort zal proef varen (Eigen foto De lessen in dramatische littera tuur-geschiedenis ontvangen zij de gehele cursus van Dr Pos zelf. De afgestudeerden, zo het er niet meer dan 8 zijn, zijn verzekerd van een engagement bij een der offici- ciële toneelgezelschappen. Men wil proberen de driejarige cursus nog te verlengen met een practyk- periode van ongeveer een half jaar. Veel belangstelling hebben de jonge acteurs ook voor de toneel groep „Puck", de pasopgerichte Ne derlandse Young Vic, die onder leiding staat van Wim Vësseur, Bij het openbaar .eindexamen van de Toneelschool in Amsterdam worden er als 't ware gevechten geleverd om een plaatsje in de Stadsschouwburg, leder jaar weer. Tout Amsterdam wil die demonr stratie van nieuwe toneeltalenten bijwonen en toen de 'grote gebeur tenis onlangs plaats vond, stond er een enorme queue van belangstel lenden en supporters zich voor de ingang te verdringen. Het zal dus de Rotterdamse to neelliefhebbers wel verheugen te vernemen, dat wij hier voor de eerste maal ook eens in de gelegen heid zullen zijn zo'n „openbaar eindexamen" bij te wonen.Woens dag 7 Juni, 's middags om 2 uur zullen de Amsterdammers in de Schouwburg opnieuw hun proeven van bekwaamheid afleggen. Het gevarieerde programma vermeldt: een fragment uit De geborduurde bal van Shiung, de proloog uit An tigone van Sophocles, een scène uit Jean de la Lune van Marcel Acha^d, het tweede bedrijf van Candida en tot slot een eenacter Van De Musset Veel genre's zoals ge ziet en dat is ook de bedoeling, want iedere afgestudeerde leerling moet zoveel mogelijk tot zijn recht kunnen ko men. De Academie voor dramatische kunst oftewel de Toneelschool le vert ieder jaar enkele jonge ac teurs en actrices af, nietsyeel, dit jaar maar zes, Voor de toelating melden zich in de regel wel een stuk of vijftig jongens en meisjes, waarvan er.dan na een test, 10 of 12 worden aangenomen. Dit jaar werden er van de 45 gegadigden 11 voorlopig toegelaten maar al met Kerstmis vielen er -5 af, die rxiet aan de verwachtingen voldeden. Met de komst van dr. W. Ph. -v Pos als directeur van de Toneel- riHa gebr- -en. zal o» «eachte lezer gever terechtstaan: maar vrijspraak volgde en pet boek vond een enthousiaste ontvangst. Sedert lang prijkt het op de erelijst der wereldlitteratuur. Flaubert heeft de tragische Emma (Roualt) Bovary tot een klassiek type verheven: dat van de vrouw, die in haar abnormaal ver langen naar romantiek gevolg van een te vroeg contact met de droomwereld der liefdesromans en uit afkeer van het banale leven van alledag, zich stort in rampzalige verhoudingen. Nu nog spreekt men van het'bovarisme'. De filmregisseur Vin een te Minneili heeft Flaubert niet al teveel geweld aan gedaan on toch is zijn werk allerminst een verfilmd boek geworden. Hij heeft de sfeer van het gegeven goed aange voeld: de enscenering verraadt minu tieuze zorg en historisch besef, voor «n Amerikaanse film een ongewoon ver schijnsel. De figuur van Emma Bovary, haar merkwaardige ontwikkeling van fiet simpel boerenmeisje de gepasslon- neerde courtisane, die het. leven aan de zijde van haar echtgenoot, -een middel matige, brave, oprechte' dorpsdokter, zo gaat haten, dat zij bedrog op bedrog moet stapelen, heeft Minneili met een opval lende zin voor het belangrijke detail en Ssychologlsch vrij aanvaardbaar opge- ouwd. Jennifer Jones 6peelt Emma Bo vary voortreffelijk, en de sterke bezet ting telt spelers als Louis Jourdan (buis-, knecht in De Zaak Paradine), Van Heflin en James Maaon als de 'vertellende Flaubert... „Madame Bovary" is een gave film ge-, worden, zeer boelend en menselijk. Arena-- De straat zonder naam Films over .de bestrijding van de mis daad in Amerika zijn er al heel wat ge maakt: slechte, goede en zaer goede. De straat zonder naam, een onder regie van William Keighley vervaardigd product, kan stellig tot de zeer goede gerekend worden. Bijzonder knap van Intrige, geelt hij een realistisch beeld van de strijd, die het F.B.I. (Federal Bureau of Investiga tion), Centrale Recherche zou het bij ons heten, voert tegen de goed georganiseer- de miadadlgersberiden. De gebeurtenissen, waaruit het verhaal werd opgebouwd, z|jnfeiten, ontleend aan de archieven van het F.B.I. Om vat te krijgen op een bende, die het ver schrikkelijk bont maakt, krijgt een rechercheur de opdracht zelf dc rol van gangster te gaan spelen. En dan zien wc hoe deze dappere jongeman het klaar speelt met de gangsters op vertrouwelijke voet te komen en tenslotte zelfs in hun bende opgenomen te worden. Dan hangen de boeven natuurlijk gauw, zult ge den ken. Neen, zo eenvoudig is het niet deze gladde vogels te vangen, goed georgani seerd als zjj z|jn, levend onder de tyran- nleke tucht van hun cynische en mee dogenloze leider. De rot van dit heer schap wordt gespeeld door de man die daar de 'tronie bij uitnemendheid voor heeft, dc, vooral als hij grijnslacht, grie zelig schurkachtige Richard Wldmark. Zeer spannend wordt de film als deze schelm tot. de ontdekking komt dat er een politiespion onder zijn bendeleden Is. Dan is de dreiging haast voelbaar en men geeft geen cent meer voor het leven van de arme rechercheur, maar Enfin, gaat u maar kijken en zie anderhalf uur toe hoe deze adembenemende strijd tussen ■die mannetjesputters (want ook de polt- Emma Bovary (Jennifer Jonesen haar man (Van Heflin) Lutusca De groene Hel Wie nog eens zo'n echte lekker slechte ouderwetse jungle-griezelfilm wil zien, zoals men die vóór de oorlog jaarlijks bij dozijnen produceerde, kan by „De groene hel" terecht, een film van ontdekkings reizigers op zoek naar legendarische Inca-schatten in de ondoordringbare heet dat altijdoerwouden en moe- raslanden der zgn, Jivaros ergens in de Andes. Douglas Fairbanks is weer zo'n fijne expeditieleider, ondanks vuil. zweet en raggen toch altijd heer, onder alle om standigheden, sells by de romantische ontmoeting met de nauwelijks bestorven weduwe van één der reismakkers. Als zo'n vrouw haar Intrede doet In een vol komen geïsoleerd mannengemeenschapje. gaan de dingen meestal scheef. Nu dat gebeurt hier ook, en flink. Joan Bennett is de schone rustverstoor- ster on George Sanders pleegt juist een i seconde te vroeg zelfmoord in deze aller- i onwaarachtigste, maar toch wel onder houdende film, waarvan men de ouder dom (10 jaax) niet mag vergeten. Bijzonder aardig is deze week het variété-nummer: de 3 Joanny's z|jn ver rassend vaardige .handschJmmenspelers, dat heet" (tn het Frans) ombromanie, Het begint mee het bekende konijntje, maar dc gecompliceerde bewegende taferelen, die deze artlsten daarna op hun projectie scherm werpen, doen totaal vergeten, dat men zit te kijken naar iets anders dan de manipulaties van een stuk of wat lenige vingers van een paar gewone mensen handen. - -- Luxor Eroica Hans Tobi en Egbert van Paridon. Twee of drie'afgestudeerden zul len .zich bij deze troep aansluiten. Rotterdam zal het wel als een voorrecht beschouwen met de jon-, ge talenten kennis te mogen maken en als wij goed zijn ingelicht maakt jong-Rotterdam zich op, de schouw burg tot de laatste plaats te vullen. Er zijn tegen romantisering en accen tuering van bepaalde gebeurtenisgen uit een groot en zeldzaam kunstenaarsleven, vooral- als dit 'op- artistieke en verant woordelijke" wijze geschiedt, weinig be*, zwaren aan te voeren: Schone verbeel ding en uitbeelding behoren totde essen tie van elke kunstuiting. Verwerpelijk en zelfs in hoge mate ergeniswekkend wordt het. wanneer dit gaat ten koste van histo rische eti «esthetische gegevens. Dit'laat ste gebeurt In de Weonse film Eroica, die Beethoven's leven, liefde en strijd heet weer te geven. In werkelijkheid echter heeft Waiter Kolm-Veltee er een zoet sappig, flauw verhaaltje van gemaakt, een verhaaltje, dat wemelt van sentlmen- talitelten, weinig strokende met de men selijke grootheid van een Beethoven, Het ergerlijkste van het hele geval is echter het feit, dat Karl Hartl, de artistieke lei der, het kon gedogen, do muziek van Beethoven te laten verkrachten, Frag menten uit de Erolea-symphonie. de sonate Fathétique, de Mondschcin-sonste (beide sonates-nota bene in orkestraal gewaad gestoken) moesten, om nu maar eens een paar voorbeelden te noemen, dienen als illustratievoor situaties en karaktertekeningen die niets met deze werken hebben uit te staan. De ergernis die dit hele onartistieke gedoe b|j de insider wekt. vermag de goede uitvoering -die bet Weena Phllharmonisch Orkest onder Hans Knappertsbusch van deze muziek geeft, niet ongedaan te maken, Ewald Baiser maakt van zt)n Beet hoven-rol. die in bijna alle opzichten een verwrongen beeld geeft en In feite weinig met de werkelijkheid overeenstemt, wat er van te maken valt. Enige onhandig heden bijvoorbeeld bü het dirigeren kan ~en op de koop toenemen. Blijkbaar had de Rottcrdamsche Kunst stichting gemeend deze eerste avond een bijzonder cachet te moeten geven, want het Philharmonisch Orkest onder FJipge trad in het toch al uitgebreide film-pro gramma nog met een drietal werken (Leonore III, van Beethoven, de onvol tooide symphonie van Schubert en de ouverture Tannhauser van Wagner) op, Het lag niet aan het musiceren, dat oc weergave ervan weinig boeide, doch veel eer aan de acousüek -die, doordat het toneel geheel met zware gordijnen was behangen, niet aan -de gestelde eteen. kon voldoen.. NEDERLAND—BELGIE: KORFBAL (Van onze korfbal-medewerker) De ontmoetingen van 't Nederlandse twaalftal met dat der Belgen dateren van. 1923, doch om een juiste krachtsverhouding van het Nederlandse en. het Belgische spel tot uitdrukking te brengen, zou het niet eerlijk zijn de uitslagen van de jaren tussen 2823 en 3939 in de ranglijst op 'te nemen. Korfbal in België heeft lange jaren moeten worstelen met tegenstand van. verschillende zijden en kon daardoor niet tot bloei komen. Eerst kort voor de oorlog kwam er schot in de groei en kon alle aandacht aan het spel worden besteed. Het Belgische twaalftal kreeg een verzorging als we in Neder land niet kenden en het moest tot 1948 duren eer het oranjeteam trainingspartijen ging spelen. Dat zulks toen eerst geschiedde Iaat zich wel begrijpen. Jaren lang, van 1923 af tot 1939 behaalden de Ne derlanders overwinningen, waar van enkele met zo'n puntenver- schil, dat men zich in de kring der Nederlandse leiders wei eens ging afvragen of men het in België dan nooit zou gaan leren. Overwin ningen met dubbele cijfers kwa men voor en die met vijf en meer doelpunten verschil waren geen uitzonderingen. Dat duurde tot de oorlog uit brak, Zes jaax was er geen con tact met het Belgische spel, maar toen dat weer hersteld werd, bleek het verschil lang zo groot niet meer, Nederland was blijven staan of misschien wat afgezakt, België was veel sterker gaan spelen. Het werd wel 6-2 en 5-2 in I94S, doch het verschil in kracht was door deze cijfers niet juist uitgedrukt. In 1947 werd het te Antwerpen 2-2 en te Amsterdam moesten de oranjetiruien de eerste nederlaag lijden: 5-3. Toen kreeg de Ned. Twaalftal- commissie de opdracht het ver tegenwoordigend twaalftal in de vervolge voor te gaan bereiden voor de strijd tegen België, Dat is daarna ook geschied en het re sultaat was, dat daarna werd ge wonnen, niet met groot verschil, Het Rotterdams Kamerorkest, di rigent Piet Ketting, geeft Zaterdag 10 Juni in de Rotterdamse Schouw burg zijn eerste concert. Solisten zijn Jaap Stotijn (hobo) en Theo Olof (viool). Uitgevoerd* worden Ouverture Lc Nozze di Figaro, W. A. Mozart, Symphonie nr. 104 van Jos Haydn, Concert voor viool, hobo en orkest van J. S. Bach en Concert op, 34 van A. Roussel, De baten van de uitvoering komen ten goede aan de Vereniging ter bestrijding d« tuberculose.te Rotterdam.' Het con cert begint om 3 uur. maar er werden overwinningen behaald. De grootste was die van 14 Mei j.l. Toen werd het 6-2. Zondag zullen de ploegen elkaar voor de 30e. maal en na de oorlog voor de 10e maal ontmoeten. Het blijft natuurlijk mogelijk, dat in Den Haag de Belgen een zege zul len behalen, maar verwachten doen we dat niet.'Het Nederlandse dameszestal is 2eer sterk en ook het zestal heren is tegen het Bel gische opgewassen. Niettemin voorzien we een felle strijd, die de moeite een tochtje naar de resi dentie alleszins zal vergoeden. Advertentie t.M BU HARDLIJVIGHEID Vermijdt scherpe en krampverwek- kende laxeermiddelen. Laat de kleine, plantaardige, laxerende POSTERS MAAGPILLEN de nor male darmactiviteit herstellen. Ge bruikers verklaren, dat zij uitstekend zijn tegen verstopping en daardoor, veroorzaakte indigestie en hoofdpijn met misselijkheid. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Imp.: H. TEN HERKEL Hilversum Financiële hulp voor Het studiefonds der Nederlandse Verbruikscoöperaties biedt ook dit jaar financiële hulp aan begaafde jongelui, wier eigen geldmiddelen geen academische studie toelaten. In aanmerking hiervoor komen zij die de studie in de richting van het doctoraal examen in de economi sche 'wetenschappen hebben aange vangen, of in 2950 zullen aanvan gen, aan een faculteit of hogeschool in Nederland en over zodanige ca paciteiten beschikken, dat goede voltooiing dezer studie mag worden verwacht; er wordt niet vereist dat men met de coöperatieve beweging in aanraking is gekomen. Aanmel dingen, vergezeld van uitvoerige algemene Inlichtingen; worden In gewacht bij het secretariaat van het fonds, postbus 6008 te Rotterdam- West en wel van hen, die reeds stu deren, vóór 15 Juni 1950 van -hen, die dit jaar eindexamen afleggen, na afloop daarvan doch uiterlijk 15 Juli 1950. school, werd nu drie jaar geleden, het - toneelonder wijs gereorgani seerd. In de eerste klas worden de jongelui onderwezen ih stemvor- ming en .plastiek' (door het echt paar Jodjana), de beginselen, om. .zo te zeggen de.gramatica van het toneelspel en het spelen van elementaire scènes. Het tweede jaar worden de bovengenoemde beginselen In practijk gebracht in de studie van fragmenten én een- act ers uit het klasieke en moderne repertoire. Na een streng selecte rend overgangsexamen haar het derde studiejaar, worden de aan staande acteurs dan verder arti stiek gevórmd en door het spelen van grote fragmenten en hele stuk ken, voor de praktijk voorbereid. (Van een onzer verslaggevers) Het Is al enige jaren, geleden toen op zekere dag jn verschillende Amerikaanse kranten een advertentie verscheen, waarin iemand aankon digde. dat hen een nimmer falend middel wist om snel rfjk te worden. Men hoefde slechts de somma van één dollar op te zenden om in het bezit te komen van, de geldbrengende formule. Enige duizenden Amerikanen, het zullen voor het merendeel wel arme sloebers geweest zUn, vlogen er In. Zij stuurden een dollar en ontvingen In ruil daarvoor een briefje, waarop heeL Ukonlek stond gedrukt: Doe als Ik! De slellcr^van dc advertentie verdfende op een enkele dag enige duizenden dollars.!.. steen der wijzen, naarstig op zoek naar een „gemakkelijke" manier om aan de kost te komen. De hierboven beschreven Amerikaan is daar een voorbeeld van en het staat vast, dat hij vele aanhangers telt. Het was geen -toeval, dat wij san deze Amerikaan moesten denken. Zijn „stunt" schoot ons te binnen, toen wij onlangs een advertentie la zen van de volgende inhoud: Nu ja, a.-. iets kan alleen In Ame- tëgaiï-.. .rpen, in Europa zijn we daarvoor ïe nuchter. Waarschijnlijk wel, maar het wil toch niet zeggen, dat de faam van een dergelijke ad vertentie bepaalde lieden in ons land niet. tot peinzen heeft gebracht en bij hen de gedachte heeft doen rijpen het ook eens te proberen. Een mens kan nü eenmaal op ver schillende manieren geld'verdienen. Hij kan dit doen door een betrekking te aanvaarden of door in de handel te gaan. Behalve deze meest voor komende vorm om in zyn onderhoud te voorzien, zijn er nog talloze ande re manieren om aan de kost te ko men, eerlijke en oneerlijke, moei lijke en makkelijke, met 'en zon der geestelijke of lichamelijke in spanning. Er is daarbij een categorie onder de mensen, die, evenals vroe ger de alchemisten zochten naar de Stuur ons en een aanwijzing onzerzijds zal XJ Uto geld ruim schoots doen terugkrijgen. Een van onze verslaggevers wilde daar het zijne van hebben. Hij is iemand, die een groter inkomen niet versmaadt, maar nog meer gedreven wordt door een onverzadigbare hon ger naar nieuws en de waarheid ach ter ogenschijnlijk zeer onschuldige zaken. Derhalve schreef hij *en vriendelijk briefje aan de steller van deze advertentie en sloot er een gul den bij ia. Van het antwoord zou het nu afhangen of zyn speurdersneus hem al of niet had bedrogen. Hij wachtte een week, maar hoorde niets. Het werden twee weken. Toen kwam de langverbeide brief. „Geachte Heer," stond er met grote, vlotte letters in, „in ant woord op Uw schrijven, volgt hier dan de aanwijzing onzer zijds, die gebaseerd is op de er varingen, die wij in dc loop der tijd opdeden: Zet eenzelfde ad vertentie, waarvan wtf de pa tentrechten gaarne aan U over doen in een ander blad, en de re sultaten, die wij mochten erva ren, zullen spoedig de Uwe zijn." Men zou er om kunnen lachen als het niet zo ernstig was. De enige, die er pleizier over heeft gehad is nu de steller van deze advertentie. Hij schaamt zich ook niet voor deze kwalijke practijken en noemt 2leh voluit met naam en adres als dreef hij een firma in het verstrekken van patentrechten. Misschien behoort hü tot die slimmeriken, die het wetboek van strafrecht hebben bestudeerd om te zien of hun handelingen straf rechterlijk vervolgd kunnen wor den. Soms zijn er weteens van die mazen waar zij doorheen kunnen glippen. Maar de vlieger, die zij op laten, is toch eerder brutaal dan handig. Het is een speculatie op de hebzucht, die zijzelf in ruime mate bezitten. Wel is een ieder vrij om ad viezen te verstrekken, maar patent rechten, en welke, kan mén slechts eenmaal overdoen. Daarom zijn. wij benieuwd wat de politie hiervan zal zeggen. Voor het overige: men 5s ge waarschuwd! Advertentie (t.M.) S. MA AR SS EN Coolsingel A18 HIER komt de luchthaven. Rotter dam. Deze woorden staan met forse letter op het bord, dat enkele 1 jaren' geleden even voorbij Overschia langs de Rijksweg werd opgericht. Een symbolische handeling, waaruit de verwachting spreekt, die Rotter dam ten aanzien van een. eigen vlieg veld koestert. Er is destijds veel over geschreven en gesprokén, pro en con tra. Tot de regering een specialle commissie installeerde onder voorzit terschap van de heer Rangers, die de mogelijkheden van een dergelijk vliegveld zou bestuderen. Aanvan kelijk'zouden de conclusies van deze commissie in April arnn dit jaar wor den gepubliceerd, maar de termijn werd naar een later tijdstip verscho ven. Het tijdschrift ,Avia". officieel orgaan van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart deelt nu in zijn nummer van 1 Juni j.l, mede, dat het advies dezer dagen is gereed gekonum; naar de mening van insiders heeft een luchthaven bij Schieveen weinig kansen, het geen nog allerminst wil zeggen, dat de keuze op Ypenburg is gevallen. Nu hebben wij deze klanken al meer gehoord, ook van insiders: Het schijnt zelfs de rederi te zijn waarom het rapport van de commissie in April is opgehouden om een aantal nieuwe gezichtspunten te kunnen be kijken. Wanneer de insiders, deze nuttige lieden,die krantenmensen van informaties voorzien, gelijk heb ben, zouden wij moeten aannemen, dat het bespreken van nieuwe ge zichtspunten in het oorspronkelijke oordeel van de commissie geen wijzi ging heeft gebracht, Indien dit zo is, betekent het voor Rotterdam teleur stellend nieuws. Over de beweegredenen, die tot oen afwijzend advies zouden hebben seleid, kunnen wij slechts vermoe dens uiten. In dit geval is het beter eerst kennis te nemen van het rap port. waarop wij nu reeds zo lang moeten wachten. „Avia" wijst er te recht op, dat het veel te langdurig wachten op een beslissing (hoe die ook uitvalt) uitermate remmend werkt op de ontwikkeling onzer luchtvaart. Zo heeft b.v. de 'N.V. Vliegveld Ypenburg al sinds ander half jaar geen basis voor verdere plannen. Inderdaad: wat; gebeurt er met Schieveen? Het bord langs de Rijksweg is in elk geval geduldig. Binnenscheepvaartcongres voor vijftiende maal In het Beursrestaurant te Rot terdam zal op 21 en 22 Juni a.s. het vijftiende binnenscheepvaart congres worden gehouden. Op dit congres zullen de volgende onder werpen behandeld worden: 1. da betekenis van Rotterdam voor de binnenscheepvaart en de betekenis van de binnenscheepvaart voor Rotterdam, prae-adviseur M. C. Scheers, econoom bij de afd. han-r del en verkeer van het havenbe drijf. te. Rotterdam. 2., Voortbewe ging ir. de binnenvaart,, prae-advi seur J. C. Klingen, oud-ingenieur van de N.V. Stoomvaart Mij. „Ne derland".- 3. Overheidsbedrijf-par- ticulier bedrijf, prae-adviseurs ir H. Vos, oud-minister van Verkeer en Waterstaat en dr W. F. Lichte- nauer, secretaris van de Kramer van Koophandel en Fabrieken vonr Zuid-Holland, i. 'Waterwegenwet, prae-adviseur mr W, A, C. van Dam, voorzitter commissie binnen vaar trampenwet. 5. Efficiency in de beurtvaart prae-adviseur drs A. M. Groot, directeur van het In stituut voor onderzoek en voor lichting dp 't gebied van bedrijfs- en bestuursefficiëncy. Nog slechts korte tijd bestaat de mogelijkheid om in te schrij ven op onze exclusieve vacantie- tocht door Frankrijk, over welke trip wij hieronder de bijzonder heden laten volgen. Van Maandag 17 Juli tot en met Maandag 31 Juli wordt met een zeer comfortabele reiswagen een fantastisch mooie vacantie- trip door Frankrijk gemankt, voor ondernemende, sportieve en niet van romantiek gespeende lezers. De deelnemers kunnen naar verkiezing overnachten in hotels, jeugdherbergen of om het logement zo goedkoop mogelijk te maken in tenten. In de zomer lenen de bossen in Frank rijk zich uitstekend voor kampe ren. Tentenmateriaal mag wor- den-meegencmen. Een zeer deskundig reisleider (leraar Franse taal en letterkun de) geeft gedurende de gehele reis voorlichting. Hier volgen enkele plaatsen van de rou te, die gevolgd wordt. Vertrek Rotterdam verder over Antwer- pen-Brussel naar Pa rijs. Daarna Orleans, Bordeaux, Biarritz, Hendaye (Spaanse grens)Carcassonne, Cannes, Rlvièra, 2ta- Iiaanse grens, Monte Carlo, Gre noble. Savoye, Annecy, Genève, Metz, Luxemburg, Rotterdam, Een uitvoerig programma van deze reis is op aanvrage ver krijgbaar. - De reiskosten'voor de touring car bedragen _f 110.- p. p. De verdere -kosten 'kan ieder voor zichzelf bepalen. Als men van hotel-accommodatie gebruik wil maken dient men te rekenen op rt f ;10.« k i 12.- per dag (IncL dagverblijf). Zij, die in jeugdherbergen wen sen te overnachten óp i 5.- ètf7.- (dagverblljf inbegrepen). Voor de kampeerders zul len de kosten zeker nog lager 2ijn. Een geldig paspoort is. noodzakelijk,-Voor de deelnemers, die van Jeugdherbergen gebruik maken, 3s' het lidmaatschap van de N.J.H.C. verplicht. WanneerU Vaan deze reis wilt deelne men, gelieve U Uw> aanmelding zo spoe dig mogelijk te zen den aan de admini stratie van Het Rot ter damsch Parool, Schiedamse Vest 42, Rotterdam. Indien. U nadere in lichtingen over deze trip wilt hebben zul len wij U deze op aanvrage gaarne ver strekken. Het aantal beschikbare plaatsen is zeer beperkt. Meldt U dus direct aan! Wie het. eerst komt, het eerst maalt!

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5