BL0EHK00L O De staat helpt de K.L.M. door moeilijke tijden heen Hoe warm het was en hoe saai.... Nieuwe winkelsluitingswet brengt strikte Zondagssluiting Hervormde Kerk spreekt zich uit over het Rooms Katholicisme HOLLVWOOD Weer zet de baggermolen tanden in IJsselmeer s Groter deelneming in kapitaal en dekking van verlies 1949 Tweede Kamer bang voor te veel Staatsbemoeiing Regering vraagt crediet voor Indonesië van 280 millioen Nieuwe regeling voor terugbetaling Rij kss tu d ieb eurzen Nehroë in Indonesië 'gearriveerd BIJ EXAMENS De avondsluiting om 6 uur kan gemeentelijk tot 8 uur worden verruimd West-Europa's opperbevelhebber optimistisch <Van ooze parlementsredacteur) DEN HAAG. Er ztfn twee wetsontwerpen Lnr^diend, die de strek king hebben om de K.L.M. door de huidige moeilijkheden heen te hel pen. Het ene is van duurzame aard en komt neer op een groter deelne ming van het Rijk in het aandelenkapitaal der K.L.M.; zij wordt van 51 millioen opgevoerd tot 116 millloen. Bovendien wordt het bedrag vam lStnllliocn vóór door het Rijk te verstrekken leningen c.q. garan ties verhoogd tot 50 millloen en er wordt bovendien een bedrag 50 millloen uitgetrokken voor Rijksgarantie voor bij derden op te nemen leningen of credleten. Het andere wetsontwerp is een wijziging van de begroting van het Departement van Verkeer en Waterstaat voor waarky een subsidie aan dc K.L.M. wordt uitgetrokken van 27.500.000 op de gewone dienst en een geldverstrekking van 1 10 mH- iioen op de buitengewone dienst, zulks om het verlies van de KX.M. over 1049, ten bedrage van 39.5 millioen op te vangen. Uit de Memorie van Toeiichting op het laatste wetsontwerp blijkt, dat het verlies grotendeels veroor zaakt is door de noodzaak om de route van <jte lyn Amsterdam- Djakarta te verleggen over Mauri tius 28.2 millioen), terwijl de ongunstige ontwikkeling van het kostenniveau, de invloed van twee vliegtuigongevallen op het vervoer en de gevolgen van de devaluatie aansprakelijk zijn voor de rest van het verlies. In de Memorie van Toelichting van het eerste wetsontwerp wijst de regering erop, dat terwijl de omvang van de wereldluchtvaart in 1948, gerekend naar de tonkilo- meterverkoop, 14 maal zo groot was als in 1938. Bij de K.L.M. was die omvang 12 keer zo groot. In 1936 was het aandeel der K.L.M in het wereldlucbtverkeer 4.0 pet. in 1938 4.3 pet., in 1946 2.3 pet, in 1947 2.7 pet en in 1948 3.6 pet Door de bijzondere omstandigheden met de lijn AmsterdamDjakarta moet worden aangenomen, dat het percentage over 1949 lager zal zijn dan dat van 1948. De K.L.M. heeft in de afgelopen jaren haar productieapparaat tot de beoogde omvang uitgebreid, doch poiitieke en technische fac toren hebben haar belet, om de ge raamde productie te behalen. De vergrote kapitaalbehoefte is in de eerste plaats een gevolg van het boven verwachting" gestegen prijs niveau. Ook de investering in voor de bedrijfsuitvoering noodzakelijk geachte gebouwen1 was groter dan in 1947, toen het Rijk met 1 51 mil lioen deelnam in het aandelenka pitaal, werd voorzien. Op grond van de verwachting, dat het wereld luchtverkeer in de komende jaren nog verder zal groeien, is het gewenst om te voor komen, dat de positie van de K. L. M. in het were!dluchtverkeer relatief te zeer zou achteruitgaan. Een vergroting van'de productie met 12 13 -procent zal daartoe nodig zijn. Daarvoor zal de aan schaffing van,vijf vliegtuigen no dig zijn. hetgeen tenminste f 2! millioen zal- vergen. Bovendien maakt de vergrote bedrijfsomvang andere investeringen tot een be drag van ongeveer 5.5 millioen nodig. Bovendien wordt de deelneming 4ctuerterttte ff.iWJ der K.L.M. in de Garuda Indone sian Airways N.V. ten bedrage van 15 millioen door Indones'ë in Nederlands courant verwacht. Wil de KX.M. hieraan en aan de andere kapitaal-vergende eisen voldoen, dan zal zij moeten over gaan tot kapitaalsuitbreiding. De regering acht in het stadium, waarin de K.L.M. thans verkeert de mogelijkheid daartoe op de vrije markt niet aanwezig. De me dewerking van de Staat bij de financiering is dus onvermijdelijk. De regering stelt voor, dat het Rijk 15 millioen nieuwe midde len ter beschikking stelt voor de financiering van de Garuda Indo nesian Airways N.V, Daarenboven is Jiet gewenst, dat het Rijk door omzetting van het bestaande Rijks- crediet van 50 millioen in aande len zijn deelneming in het aande lenkapitaal van de K.LJVL ver hoogt. De regering blijft inmiddels be reid om, indien te eniger tijd de mogelijkheid daartoe aanwezig blijkt en de goede vorm daarvoor kan worden gevonden, de deelne ming van particuliere zijde in het aandelenkapitaal van de K.L.M. te bevorderen, mede door overdracht van een deel der aandelen, welke thans in het bezit van het Rijk zijn. Advertentie (I.M.) Niet-zwemmer verdrinkt bij baden ROTTERDAM Bij het baden in een insteekhaven in de Spaanse pol der kwam Dinsdagmiddag de 27- jarige cartonnagewerker J. A. Le vens, gewoond hebbende in de Spar- ta3traat te Rotterdam, te ver van de kant. De man. die de zwemkunst niet machtig was, verdween plotse ling in de diepte. Een zestienjarige jongen begaf zich te water cn wist na twee maal duiken de man op het droge te brengen, maar de levens geesten warenreeds geweken. Het stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis CooTsingel overgebracht. De Waal eist slachtoffer TIEL Gisteravond verdronk bij het zwemmen in de rivier de Waal de veertienjarige H van Echteld uit WameL De Tielse rivierpolitie dreg de naar zijn lijk, echter zonder resul taat. (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG, Het was nogal benauwd gistermiddag in de Ridder zaal. De voorzitter der Tweede Kamer Het zelfs een flesje met verkwik kend vocht aanrukken, terwijl hij anders met cén glas volstaan kan en de Kamer sprak, wat mat, over de voorlopige regeling van het natio nale plan-streekplannen. Het is n.1. in Nederland met zijn groeiende bevolking ook wat benauwd geworden, zodat ruimtelijke ordening ge boden is. In de bezettingstijd is daarmee een aanvang gemaakt en de regering wil ny die maatregelen, ontdaan van Duitse Insluipsels, legaliseren. Minister In 't Veld vertelde er opgewekt bü, dat zijn departement eigenlijk een blauwe wimpel had verdiend, omdat het 't eerste is, dat hiermee bezettingsmaatregelen door wetten heeft vervangen. Over de vorm, waarin dit geschied was, was hij niet zo enthousiast. De heer Van der Feltz CCH) nog minder: die vond het ontwerp ..prulwerk" en dat was boud ge zegd door een afgevaardigde, die wellicht het record van gesneuvelde amendementen aan het verbeteren is Maar ook anderen vonden het niet volmaakt Men zwichtte echter, voor 't argument van de bewinds man, dat het slechts over een voor lopige regeling gaat, die hopelijk voor 1952 door een->definitieve wet kan worden wervangen-^De commis sieVan den Bergh heeft er reeds een voorstel voor ontworpen. Wel kwam even de vraag op, of men in afwachting daarvan de zaak maar met- zou laten zoals ze was. Maar {Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Ingediend is een wetsontwerp tot het verstrekken van een crediet van f 280 millioen aan de Verenigde Staten van Indonesië, als gevolg van het verzoek der VJ.S. op de ministersconferentie. Dit vergpefe kwam niet onverwacht, omdat in de laatste jaren het betalings verkeer tussen Nederland en Indonesië slechts gaande gehouden kon worden dank zij qmvangrijke Nederlandse crpdieten en er was geen enkele grond voor de verwachting, dat dit betalingsverkeer zich plotse ling zodanig zou verbeteren, dat geen credieten meer nodig zouden zijn. Dat de Nederlandse delegatie te genover het verzoek van de V.I.S. niet afwijzend meende te moeten staan, is bovendien veroorzaakt door overwegingen van economi sche aard. Het uitblijven van een crediet zou Indonesië dwingen tot een beperking van het tekort op zijn betalingsbalans. Deze beperking zou zowel kunnen worden gevonden in een vermindering van de import, ook van Nederlandse goederen, als op de z.g. onzichtbare posten van de betalingsbalans, waartoe de be palingen van de financiële en eco nomische overeenkomst der Ronde Tafel Conferentie, aan Indonesië onder bepaalde omstandigheden de mogelijkheid openlaten. Naar de mening der regering zou noch het een noch het ander in het belang van Nederland zijn, evenmin trouwens als in dat van Indonesië, Zowel de Nederlandse werkgelegen heid als het Indonesische consump- tlepeil zijn hiermede gemoeid. Door deze credietverlcning zal het naar het oordeel der regering mogelijk zijn, dat in Indonesië het evenwicht in de betalingsbalans in 1953 of spoedig daarna zal worden bereikt. Verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haat- leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Ned. Ind. Leger: gesneuveld 16 Mei 1950. sold. J. Le- katompessij, korp. M. J. Sahureka, sold. Soejocd, sold. Soelaman, serg. Raden Soetjaki, sold. F. 3". Trouwer- bach; gesneuveld 17 Mei 1950. sold. Djojosentoto, sold. M. Maillissa, korp. J. J. Reawaroe, sold. Soepar- man, sold. Toekirin; overleden 23 Mei 1950. aan op 16* Mei te velde bekomen verwondingen: serg. A. A. Denekamp: gesneuvald. datum onbe kend, sold. J. F. Tangkere, sold. N. R. Umteh. ArtJWm'be n M.) (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Er zijn plannen om de terugbetaling van de rijksstudie beurzen voortaan wat soepeler te doen geschieden, dan in het verleden het geval was, Op het departement van O-, K. en W, werkt men op bet ogenblik aan een regeling om, te be» tinnen met het studiejaar I960'51, e afgestudeerden te verplichten, zo dra zij over eigen inkomsten beschik ken, jaarlijks tien procent van het geleende terug te betalen. In 1947 werd een regeling van kracht, die te rugbetaling naar mate van het in komen vaststelde. Deze regeling was echter dermate progressief, dat meb het raadzaam achtte hierin verande ring te brengen. Waterman brengt 5-8 R.I. naar huis terug ROTTERDAM Met het troepen schip Waterman, dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden, om streeks Vrijdag 9 Juni te Rotterdam wordt verwacht repatriëren de Ver bindingsafdeling van de 3e divisie en 5-8 R.I. De dienstplichtigen van 5—8 R.I. kwamen op 2 Juli 1947 te Amers foort onder de wapenen. Zij waren in hoofdzaak afkomstig uit de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, Ook Drente leverde een be langrijk aantal, Op 1 October d.a.v. werd het bataljon, in "de samenstel ling zoals het naar Indonesië zou worden uitgezonden, opgericht on der commando van luit-koionel U- A. Aiberdingk. Op 27 Februari 1948 vertrok het naar Indonesië, waar het te Palembang werd ontscheept. Na een kort verblijf te Palembang ver trok het naar Baturadja, waar het een uitgestrekt.gebied kreeg toege wezen. Wegens.ziekte moest lt.-ko- lonel Aiberdingkin September 1948 het commando overdragen aan de tegenwoordige commandant, li-ko lonel G. Kamphuis. Aan soldaat H. Pape van het bataljon is posthuum dc bronzen leeuw toegekend. De gemengde commissie voor Irian is na een zestiendaagse reis door Nieuw-Guinea te Djakarta teruggekeerd. Binnenkort zal een officieel rapp t rapport verschijnen. de minister had ook daarop zijn ant woord- gereed: dan zouden de streekplannen allemaal moeten wachten, en de ruimtelijke or dening heeft haast. Het woord: „ordening" wekt bij een deel der Kamer altijd wat vrees op voor Staatsalmacht. De sporen daarvan waren ook nu merkbaar, aaj het in beperkte mate, omdat men het over 't principe toch vrijwel eens was. Zo kwam er dan een amendement- Ritmeester -fWDj ter tafel, louter en alleen omdat men liet woord „toezicht" in een bepaald ar tikel wat te sterk vond. Zo was er éen amendement-Maenen <KVP>, dat"voorkomen Wöy, dat "de vaste cojömissle voor dé 'rijksdienst van het nationale plan zich daadwerke lijk zou inlaten met de benoeming van leden der commissies voor pro vincials plannen. Dat konden de provinciale besturen alleen wel aan. De minister, gesecondeerd door de heer Ten Hagen (Arb.), reageer de niet onwelwillend, maar vond het anderzijds toch wel gewenst, dat ex waarborgen bestonden om in die provinciale commissies alle belangen tot hun recht te doen komen. Hij sloeg daarom voor,, om in het voet spoor der CommissieVan den Bergh de wijze van totstandkoming van zo'n provinciale commissie bestuur. De heer Maenen was daar voor echter niet te vinden. Ondanks die meningsverschillen bleef de dommelige stemming over de Kamer hangen tot vlak voor het eind, toen het amendementGroen (KVP) in behandeling kwam. Het wilde wijzigingen in. de bodemcul- tuur, welke voor een rationele be drijfsvoering nodig zyn. buiten de wet houden. De heer Groen doelde hier op het scheuren van gronden e.d. Maar de heer Van der Goes van Naters (Arb.) zei fel, dat hierdoor het beginsel der ruimtelijke ordening zou worden vermoord. Dit eist immers, dat a 11 e belangen aan het algemeen belang worden ge- toetst en geen prioriteit voor de landbouw wordt geschapen. De minister prees de goede be doelingen van de heer Groen et zegde toe, dat hij er bij de uitvoe ring van de wet naar handelen zou... maar toen de heer Groen met die toezegging met tevreden was, bleek dat de bewindsman het in feite eens was met de heer Van der Goes. De tekst van het amendement was nl zo ruim, dat er ook ontginningen, inpolderingen e.d. onder gebracht konden worden. De minister ontried het amendement, tenzij deze moge lijkheden, gelijk ook de commissie- Van den Bergh voorstelt, uitgesloten zouden worden. De beslissing over dit en andere amendementen werd uitgesteld. Al leen dc heer Maenen -boekte een succesje, omdat do minister zijn amendement overnam om niet Gede puteerde Staten doch de provinciale Staten de streekplannen te doen vaststellen. TOKIO - Het hevel van McArthur aan de Japanse regering om tot oj heffing van het communistisch - centrale comité over te gaan, vormt de inleiding van een algeheel ver bod der communistische partij Japan. De communisten denken blijkbaar net zo over, want zij zijn al begonnen met het verbranden - van de in hun hoofdkwartier aan- regelen bij algemene maatregel van wezige geheime documenten. DJAKARTA Pandit Nehroe, de premier van India, is vanochtend in Indonesië aangekomen voor een be zoek van tien dagen. De kruiser „Delhi", waarmee de premier de reis gemaakt heeft loste bij liet binnenvaren van de haven van Friok twee maal 21 saluutscho ten, een salvo ter ere van Indonesië en het andere ter ere van Sukarno, Indonesische kustbatterijen beant woordden dit eerbetoon met 21 schoten voor India. Nehroe "werd begroet door presi dent Sukarno en een groot aantal hoogwaardigh eidsbekleders, onder wie leden van het Indonesische ka binet, militaire leiders cn buiten landse diplomaten. Prins Bernhard Zondag te Zandvoort AMSTERDAM De auto-races, die Zondagmiddag a.s. op het cir cuit te Zandvoort zullen worden gehouden, zullen worden opgeluis terd door de aanwezigheid van ZKH Prins Bernhard. beschermheer van de KNAC, die de wens te kennen heeft gegeven een deel dezer races bij te wonen. Op dezelfde middag zal de prins in Leiden met H.M. de Koningin een deel van het aldaar te houden concours hippique bijwonen. Advertentie spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met MIJNHARDT ZENUWTABLETTEN (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG*— Gisteren zijn de tanden gezet in-een nieuw stuk rM het reed» zo ernstig afgeknaagde IJsselmeer. Op een stille plek In het midden van het IJsselmeer, de plaats waar in de toekomst de hoofdstad Flevostad. zal liggen, heeft gisteren de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken de eerste baggermolen in de weke bodem laten byten. Wij hoornen verluiden, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, mr D. S. W,.Spitzen, de uitvoering van de inpoldering gegund heeft aan verschillende maat schappijen. Een der gelukkigen is de Toen w(j de directie belden gaf men het aarzelend toe. „Inderdaad, het is ons mondeling meegedeeld. De papieren hebben we nog niet in buis. Maar die komen wel," zeï de heer Henkes, directeur van de M.U.Z. Werk aan Oosterpolder begonnen „En wanneer denkt u, dat het mogelijk zal zijn een begin te ma ken," waagden wij voorzichtig. „Tja", kwam aarzelend het ant woord, „U zult het misschien wat onverwacht vinden, maar gisteren zijn we begonnen", Zo juist is de eerste baggermolen van de M.U.Z, naar het midden van het IJsselmeer getrokken, en heeft uitvoerder G- W. van Hattem bet bevel gegeven de Jacobsladder in beweging te zetten, om de eerste modder naar boven te halen. Eind Mei kan begonnen worden, zo luid den de aanvankelijke voorspellin gen. Maar het was wel duidelijk, dat waar de gunning pas op 26 April geschiedde, het vrij zeker was, dat de gestelde datum zou worden over schreden. Het is aan de grote activi teit van M.U.Z. te danken, dat die overschrijding niet verder gaat dan een week. De M U.Z. was de laagste inschrijver voor twee grote dijk- vlakken, te weten een van 7.3 kilo meter bij Flevostad en een twede van 7.4 km. ten Zuiden van Schok kerhaven. Het derde stuk ten Zui den van het Keteldiep, het zoge naamde randwerk, is gegund aan de firma J. Broekhoven in Nijmegen. Beide eerste stukken zijn gegund voor 29.9 millioen, het laatste voor 4.283.000. „.et een oogje op de hoogte van dc inschrijvingen heeft de M.U.Z. er een beetje op gerekend, dat zij een goede kans op de gunning maakte. En die speculatie, die waarlijk zo gevaarlijk niet was, heeft haar aan leiding gegeven, de baggermolen en het opvarende personeel bij de hand te houden, om op de eerste dag de beste te kunnen beginnen. Die dag was gisteren. En zo werd volkomen onverwacht voor het gehele land, de eerste grond voor de derde pol der verplaatst. Een bescheiden be gin. Maar reeds worden overal. waar molens van de M.U.Z, aan het werk zijn haastige voorbereidingen getroffen, en binnen enkele dagen zullen de volgende molens op het werk arriveren. En reeds over een aag of tien, zo vertelde ons de heer Henkes, zal bij Flevostad de eerste zandzuiger aan het werk gaan. Voorlopig moet echter eerst de modderlaag worden weggehaald. Die wordt elders in het IJsselmeer ge stort en in de aldus gemaakte kuil zal het zand worden gespoten, die Ge dijk kan schragen, waarbinnen over enkele jaren de Oosterpolder droog zal vallen. De Eerste Kamer heeft haar goed keuring gehecht aan de uitvoering van een drie-tal dijkwerken in de Oosterpolder ad f 20 millioen. De heer Kievit (Arb.) vroeg bij de daaraan voorafgaande gedachten- wisseling of de gunning reeds had plaats gehad. De minister antwoordde, dat dit uit differentie voor de Kamer nog niet was geschied. Wel zal hiermede de meest mogelijke spoed worden betracht. Er moet namelijk gepro fiteerd worden van de gunstige weersomstandigheden. De minister bevestigde tevens, dat het werk aan de laagste inschrijver zou worden gegund. Over de arbeidsvoorwaar den is tevoren met de vakorganisa ties overleg gepleegd. Beer zou 3-jarig kind hebben weggesleept CHATEAU DIGOT. QUEBEC Gedurende drie dagen hebben twee duizend man in de bossen van Cha teau Digot naar een driejarig meisje gezocht, maar gisteravond heeft men alle hoop haar nog terug te vinden moeten opgeven. Als vrijwel zeker wordt aangenomen, dat het kind door een beer naar zijn hol gesleept en daar verslonden is, In de bossen van ChSteau Digot huizen namelijk nog tal van deze verscheurende die ren. Advertentie (IM.) Bloemkool eten is gezond, want ze bevat een hoog gehalte aan waarde1 volle voedingsstoffen. Bovendien is ze zó lekker cn licht verteerbaar, dar ook de kinderen er dol op zijn Ntm er eens kaassaus of tomatensaus bij. Heerlijk f Kook Uw bloemkool tn een klein laagje water en temper het vuur zodra dit water kooktDan u ze in 20 minuten gaar. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De thans ingediende nieuwe Winkelsluitingswet handhaaft de Zondagssluiting op dc meest strikte wijze. Niet alleen, dat de mogelijkheid, welke thans bestaat om op Zondag enige uren be paalde winkels open te houden, vervalt, ook degenen, die op grond van geloofsovertuiging de Zaterdagsluiting toepassen,krijgen niet langer daarvoor een compensatie op Zondag. Zij zullen een namiddag open mogen zijn, waarop andere winkels gesloten moeten zijn, of zij mogen over vijf uren beschikken na de verplichte zesuursluiting, welke over vijf avonden mogen worden verdeeld of In eens mogen worden opge maakt. Op de zesuursluiting der winkels, welke als Rijk voorschrift wordt ge geven, zijn uitzonderingen mogelijk door middel van een gemeentelijke verordening. De gemeenteraad kan vaststellen, dat de winkels als regel om acht uur des avonds sluiten en een dag in de week zelfs om tien uur. Voor dc markthandel, de straat handel en de handel te water is de sluitingstijd om zeven uur 's avonds. Andere vormen van kleinhandel dan de bovengenoemde volgen de gewone sluitingstijden. Voor de verkoop per automaat worden de bepalingen verscherpt, zodat bijvullen van automaten na de sluitingstijd strafbaar wordt. Onder bijvullen wordt eveneens verstaan het plaatsen na sluitingstijd van geheel ©f gedeeltelijk gevulde auto maten. Bij algemene maatregel van be stuur kan voor het gehele land wor den voorgeschreven, dat bepaalde groepen van winkels gesloten moe- Er i3 kort geleden eert boekje verschenen van-nauwelijks honderd .pagina's, dat in de boekhandel de aandacht trekt door een omslag, waarop tn .fel rood-uut de woorden: „Waarom vict Rooms?" De titel van dit boekje luidt anders en veel rustigernamelijk: „Herderlijk Schrijven van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk 'betreffende het Rooms-Katholicisme". De sensatie reikt niet verder dan deze om slag en dient slechts als blikvanger. Ook zonder deze zou het boekje zyn weg wel gevonden hebben. Immers, nu reeds blijkt hoe brede kringen in en buiten de Kerk ar aandacht aan schenken en hoe ook reeds de R. Katholieke pers het in het vizier neemt. Wat de Generale Synode der Her vormde Kerk met deze uiteenzetting tussen de Reformatie ert Rome be doelt, vermeldt het voorwoord, dat ondertekend is door praeses en scriba der Synode: aan de gemeente duide lijk te maken waarin de Kerk der Reformatie zich onderscheidt van die van Rome, en op welke punten een uiteengaan geboden is of even tuele samenwerking, niet dan slechts met de grootste zorg cn kennis van zaken, mag worden opgenomen. Ver volgens, om mét Rome een moge lijkheid te verkrijgen tot een ge sprek. Een gesprek, niet zozeer theologisch, al zal de b ij b e 1 s e theologie dan wel allereerst cn al lerlaatst bedoeld zijn, maar een we derzijdse uiteenzetting, die vooral zich confronteert aan de Heilige Schrift. Want déze ^confrontatie verricht dit Herderlijk Schrijven in feite op elke bladzijde. Het zal wel blijken, dat bijvoorbeeld dit één van de pun ten is, waar het R. Katholicisme al lerlei voorbehouden, moet maken, omdat het uitgaat van een andere exegese. Niettemin, de ene Christe lijke Kerk richt zich via haar leden Deze week: in Kerk en Wereld cn allen, die in het probleem be langstellen, tot de andere Christelij ke Kerk. Er zijn vlakken van aanra king en gemeenschappelijke overtui ging. maar als Kerk leven beide ge deeld. De Hervormde Kerk, die met dit geschrift, dat een getuigenis is, het laatste woord niet meent te zeg gen inzake Rome, heeft intussen een zeer verhelderend middel aan de hand gedaan om Rome, in haar theo logie cn praktijk, te verstaan en ora datgene tot persoonlijk bezit te ma ken, wat allereerst nodig >is om een gesprek met de Rooms-Kathoiiek te kunnen voeren. Een boekje als dit kan door niemand meer worden voorbijgegaan, die ook maar enigs zins en waar ook Rome ontmoet. Het spreekt eigenlijk wel vanzelf, al mag het nog eens worden gecon stateerd, dat de Generale Synode der Hervormde Kerk zich nergens en op geen enkel punt laat trekken in de goedkope bestrijding van Rome. Wat dit betreft, zouden per sonen en instanties, die dit helaas nog steeds wel doen, alles van dit geschrift kunnen leron. Behoudens dan, dat zij ook zouden moéten le ren, wat het R.Katholicisme in feite is. In veel Rome-bestniding ont breekt deze noodzakelijke kennis van zaken, die Rome altijd weer de mogelijkheid geeft cn terecht op een bepaald soort bestrijding niet in te gaan. Om dit boekje zal geen ernstig Hoorns-Katholiek, priester of leek, schouderophalend kunnen glimla chen, Het geeft blijk van grote ken nis van zaken waar het leer en praktijk van het R,-Katholicisme be treft, ook op onderdelen. En het zet op lustige, verantwoorde wijze de Reformatie daartegenover. Hoewel dit boekje dus in wezen niet anti-papistisch is in de geijkte en burgerlijke zin. die dikwijls ook niets meer met het wezen der Re formatie heeft te maken, is het tóch ten aanzien van de R,Kath. Kerk anti-thetisch. Maar dan zo, dat ach ter deze nuttige en vaak ook zeer interessante voorlichting, de op rechte bedoeling steekt, dat ook het R.Katholicisme ernstig en open zal willen lüisteren naar het reformato risch getuigenis. Een getuigenis is nimmer op „be kering" uit. Dit boekje evenmin. Het zegt alleen, waarom de belijdende protestant gelooft, wit hij gelooft en op grond waarvan; op grond van „het uitwijzen van het Evangelie, van de Schrift Gods". Het nodigt daarom de Protestanten en met alleen dc Hervormden! uit samen rondom de Bijbel te gaan zitten en dit Boek te bestuderen, maar dat óók te doen met dc R.Katholieken. Het is eigenlijk geen wonder, dat na een inleidend hoofdstuk de Gene rale Synode onmiddellijk de Maria verering op haar waarde on beteke nis toetst met de H. Schrift. Daarin immers concentreert zich alles, wat van het R,Katholicisme gezegd er» gedaan wordt, haar epitheton „M o e- derkerk", en dat is ook het grote scheidingspunt tussen Reformatie cn R.Katholicisme. "Waar de „Grond- verschillen" met Rome worden aan gegeven, is dit met zuik een helder heid geschied, dat niemand meer in twyfel behoeft te blijven over de vraag, waaróm de 16e eeuw er ge weest is op dit punt en waarom deze scheiding nog altijd móet voortdu ren. Ten aanzien van het maatschappe lijk vraagstuk zegt de Synode zeer belangrijke dingen. Hier is b.v. het punt, waarop zij samenwerking slechts dan aarzelend zou willen toestaan door personen harerzijds, die bovenal goed weten, wat Rome is en uit welke beginselen het leeft en werkt Men kan, dit zeer belangrijke boekje gelezen hebbend taal en stijl zijn bovendien zodanig, dat ieder, die zich enige moeite wil ge troosten het te lezen er boeiende, leerzame lectuur in vindt zich slechts over een uitgave (bij Boe kencentrum N.V. Den Haae) ver heugen. Het zal spoedig blijken on misbaar te zijn in al het kerkelijk werk- En men kan met zekere span ning de reacties van R.Kath. zijde hierop tegemoet zien, omdat het R.Katholicisme aan een ernstig en ter zake kundig geschrüt als dit, niet kan voorbijgaan. ten zijn tot 's middags één uur, Dinsdag van een uur en in enkele gevallen (winkels verbonden met ambachten) Zaterdags na een uur. Deze sluiting kan ook bij gemeente lijke verordening worden voorge schreven. Bovendien kan de ge meenteraad onder goedkeuring van de Kroon een andere halve werk dag als sluitingstijdvak aanwijzen, doch kan daarvoor de Maandag of Donderdagmiddag kiezen. Evenals thans het geval is, opent de wet de mogelijkheid tot het lan ger openhouden van winkels enke le dagen voor Sint Nicolaas en voor Kerstmis en op Oudejaarsavond. De sluitingstijd is dan uiterlijk 's avonds om negen uur. Bovendien kan de gemeenteraad voor hoogstens 21 werkdagen dc bepalingen van de winkelsluiting buiten, werking stel len. Hij kan ook over het gehele ter rein van de winkelsluiting onder goedkeuring van de Kroon op grond van bijzondere omstandigheden af wijkende regelingen vaststellen. Tot de bevoegdheid van. de colle ges van B. en W. behoort het ver lenen. van ontheffingen op grond van plotseling opgekomen bijzonde re plaatselijke omstandigheden en ten behoeve van tentoonstellingen, liefdadigheidsfeesten e.d. Er is een algemene uitzondering, dus ook voor de verkoop op Zon dag, voor de verkoop van genees-, heel- en verbandmiddelen in apo theken, van lectuur-, eet- en rook waren in winkels in stationsgebou wen, van alle waren in stationsge bouwen op luchtvaartterreinen, opengesteld voor het intercontinen tale verkeer, van consumptie-ijs, van nieuwsbladen en tijdschriften, van brandstoffen en smeermiddelen voor het en van waren ten behoeve van schepen. Op Zondag na vijf uur 's morgens Is geoorloofd de verkoop van geringe eetwaren in de straat handel en de handel te water. Brood en melk mogen worden bereid gedu rende de halve werkdag, waarop de winkels, waarin deze artikelen wor den verkocht, gesloten moeten zijn. WASHINGTON. Generaal Bradley, de voorzitter van de Ame rikaanse commissie van stafchefs, zeide Dinsdag, dat, als het huidige tempo 'n de uitvoering van 't pro gram tot militaire hulp kan worden gehandhaafd. West-Europa tegen iedere vijandelijke aanval zal kun nen worden verdedigd. Deze „opti mistische schatting hing volgens Rradtov ook af van het behoud der Amerikaanse voorsprong „op het gebied van wetenschappelijk on derzoek en ontwikkeling der tech niek". De generaal verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat Zuïd-Oost- Aziè in het program tot militaire hulp van 1951 zal worden ingeslo ten. Verzoeken van Zuid-Oost- Aziatische landen worden thans ontvangen en bestudeerd. Hij voegde er aan toe, dat reeds nu voorwaarden bestonden, die een aanvaller zouden weerhouden. Van een zuiver militair gezichts punt zou de verdediging van West- Europa worden versterkt door toe treding van West-Duitsland tot het defensicstelsel, zeide Bradley; hij gelooft niet, dat West-Duitsland gemene zaak met Rusland zou ma ken. De diieeteur van de Sterren wacht in Leiden, prof J. H. O or L* is benoemd tot commandeur' in de orde Leopold 2 van België. Hem zijn de versierselen, aan deze orde ver bonden, op de Belgische ambassade te Den Haag uitgereikt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5