I Tachtig gulden voor zeldzame zalmvangst C D Studie-conferentie van economische hogeschool Neumeyer vindt dat hij onschuldig is... if: Sportvisser krijgt twintig-ponder aan een witvishaakje AGENDA Zaterdag is het Festival der Stedelijke muziekkorpsen Koeriersters Adverteer regelmatig Woensdag 21 Juni 1950 GEEN VISSERSLATIJN! S: V had er waarscbünlük nooit meer van geboord als we hem niet plotse ling tegen het lyf waren gelopen. Eergisteren Misten we het alleen nor van ,,naar-wu-vernemen", maar gisteren stond-ie zo maar vlak naast ons: het haasje van de zalm. De Schiedamse zalm kunnen we wel zegge», want zoiets is toch beslist in geen twintig jaar gebeurd. Het beest maakt aan spraak op een regeltje in de geschiedenisboeken. Ja, en wat doe ie als ie visrelaties er over spreken? Je wilt er meer van weten. Je praat er met iedereen over en in een gezel!ig-nette gelegenheid sta je plotseling naast de eigenaar, de „baas" van het twintig-pond zalmpje. Wat een verhaal! Zodoende hier nog eens begrijpt V, uit eerste hand en helemaal van het overmeesterende ogenblik van de ontdekking af, tot in de magen van de f#*" ^eVQOrrec"^e kopers toe. „Mijnheer," vertelt de spottvisser, die Zondagmorgen In alle vroegte, gewoon als Iedere weck, op een maaltje wit vis was uitgegaan, „mijnheer," zeï-ie, „ik zag die monsterachtige kop kalm boven water komen en hoe het kwam weet ik niet, maar gelijk greep ik 'm achter z'n kieuwen. Toen begon er een worsteling zoals ik nog nooit heb meegemaakt, maar we kregen hem met z'n 'belden op de kant!" ver telt "Van der Water vol vuur als zijn relaas het hoogtepunt heeft bereikt. De klanten van het knusse cafc- tje heus ze zijn er nog wel, als je ze maar weet te vinden staakten hun rumoerige gesprekken en kwa men om ons heen staan. De meesten wisten het verhaal al, kon je zo merken. Voor het geval dat het niet zo zou zyn, begon de vertelier weer van voren af aan. „Man We gaan 's morgens op pad. om half zes zoals elke Zondag. Bij Jaap nemen we een. boot en ik roei de WilhcLminahaven in. Tot vlak bij de Maas het ik hem uitlopen en op een uitgelezen plekje 'leggen we in. Hoe bet kwam slokje donker ik weet het met. maar ze wilden ftiet bijten. Om tien uur zaten we nog met een paar ondermaatse. Jan van de Bijl. da's m'n maat. zegt te gen me: „We gaan weg"- Nou laten we het nog effe daar proberen, vond ik. Jullie kunnen, me geloven of niet, maar dat is op een na de ge lukkigste uitspraak van mijn leven geweest Man we zat en er nog geen drie minuten of ik krijg beet. Heel rustig, niks bijzonders. Hij bbjft han gen en kalm komt-ie naar boven. Plotseling zie ik een kanjer van een vissenkop en (vol vuur) wat ik nooit doe. ik schiet naar voren en knijs hern achter z'n kieuwen. Tja, instinct hè. anders grijp ik mijn schepnet, maar nou dacht ik: dit is iets hè. Die tooeten we hebben, schreeuw ik tegen Jan, Ik blijf drukken, met z'n snuit tegen de rand van de boot. Jan begint voorzichtig naar de kant te roeien. Het beest voelde zich vast niet op z'n gemak want z'n zil veren monsterlichaam spartelde en glinsterde in de zon. Af en toe was ik bang dat-ie mijn polsen zou bre ken. zo sterk was-ie. Ik wilde hem eerst nog bij zijn staart grijpen. Gelukkig heb ik er van af gezien, hij had me geloof ik overboord geslagen. Tjonge wat een knaap." De omstanders luisteren met uitgedoofde sigareten in de mond. De kastelein denkt niet meer aan schenken. Het matgele licht,' wat blauwige tabakswalm-van-voor-het- Verhaal en het Delftse bootje zaliger nagedachtenis vol vrolijke weeken ders aan de muur, zorgen voor een passende omlijsting. Het zonnige Coca Cola meisje aan de Rivièra, links van de „kist" met Bols en Cin zano naast de spiegel, kijkt lachend toe. Een geknipte omgeving voor een 1309. De „Vrijheid" loopt maar weinig vaart en het opperhoofd krijgt een behoorlijke voor sprong Hij verdwijnt in het oerwoud en Rob denkt ai, dat hij die las tige knaap kwijt is. Maar opeens ziet hij de neger weer, boven in een boom, juist op een punt, waar de rivier een bocht maakt. De mast van de „Vrijheid" raakt bijna de boom en met behulp van een liaan slingert de ne ger zich in de mast. En_ de man blijkt in het be zit te zijn van Robs re volver. Hij richt het wa pen dreigend op Rob en DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB hij was vast niet op trek, anders was-ie wel magerder en dunner ge weest. Heel bijzonder zoiets. Hebben jullie tegenwoordig wei- es van een zalm aan je hengel ge hoord?" De luisteraars, kennelijk al ten insiders in de vissport, knikken heftig van nee. Een oudere heer met een pet en scherpe ogen, waarschijn- lijk van het turen naar de dobber, denkt er het cyne van en interrum peert spotend: ,,'t Was zeker een blindgangerHet cafc (z'n naam heb ik vergeten, maar die wordt vast veranderd in „De Zalm"), schudt van het lachen. Toch is de spanning nog niet ge weken. „Jongens "t is jammer dat jullie hem niet gezien hebt Hij zal er nu wel niet meer wezen", ver volgt Van der Water na een slok verschaald bier. „Wat een bekijks, wat een bekijks". Telkens vroeg een jongen wat het voor een vis was en als ik zei een zalm, gingen ze alle maal ongelovig lopen kijken. Ik kwam thuis en m'n vrouw stond al in de deur. Tien minuten van tevoren was ze al gewaarschuwd. Een best maaltje, zei ik, maar ze hechtte wei nig geloof aan de waarde van het dier. Er stond een hele menigte voor het huis. De sensatie alleen was het vangen al waard. Iedereen wilde naar binm n en de eerste minuten had ik mensen in mijn huis die ik nog nooit tevoren gezien had. Ze noemden me bij mijn naam en vroe gen van alles, maar ik heb ze gauw de deur uitgestuurd. Was me dat een herrie. Ik vertelde het een'en ander aan m'n vrouw en zei dat het een zalm was- Ze wist gewoon niet wat ze ermee moest beginnen, We heb ben hem gewogetn Op veertig gram vond zich ojn. een vertegemvoordi- na twintig pond mijne heren! De bel ger van Orpheus, waar De Ruiter ging om de haverklap, Ik geloof dat nu reeds jaren lid van is en enkele petrus en gebiedt hem onmiddellijk te stoppen. I dige positie en weet niet goed. wat nu te doen,Maar de negerjongen duikt snel weg In de kajuit. Rob bevindt zich m een weinig benydenswaar-4 - I Vijf en twintig jaar kapper Kapper J. de Ruiter aan de Lange Kerkstraat vierde Dinsdag een dub bel jubileum. Allereerst herdacht hij deze dag het feit, dat vijftig jaar geleden de zaak werd geopend en ten tweede nam hjj precies vijf en twintig jaar geleden het bloeiende bedrijf van zijn oom over. Al vroeg werden de vlaggen uitgestoken en de ingang met groen versierd. De stroom cadeaux en bloemen begon bijna tegelijkertijd en heeft tot laat in de namiddag geduurd. Wel een bewijs van de genegenheid die De Ruiter bij clientele, collega's, vrien den en oekenden geniet.1 Het perso neel bood „de baas" een fraaie elec- trische klok aan. In een gloedvolle speech dankte de jubilaris voor deze prachtige blijk van medeleven met het bedrijf. Van drie tot vijf uur was er een receptie in de salon, die het feestgedruis ten top deed stijgen. Tientallen gelukwensen vielen de zaak en zijn eigenaar en echtgenote ten deel, Onder de bezoekers „De Alfer" viert 124-jarig bestaan Ter gelegenheid van het 12%- jarig bestaan hield „De Alfer" een Nationaal concours in de Schie waaraan 397 hengelaars deelna men. Om 7.30 uur, ving de wed strijd aan en-al spoedig bleek dat door het mooie vi3weer de vangst niet tegen zou vallen. Binnen een minuut hadden de controleurs de eerste vis op de maatplank liggen, Js Avonds om 8 uur vond de "Prijsuitreiking plaats bij de heer T. Pappers op de Grote Markt. Na dat voorzitter S. v. d. Hoek enige "woorden had gesproken nam de voorzitter van de C.N.H.V. L. M. Lubker het woord. Deze sprak zijn lof uit over de geslaagde wedstrijd en vooral over de mooie prijzen die bestonden uit Luxe en Huis houdelijke artikelen. De corps- prijzen werden gewonnen door. 1. Nooitgedacht. Overschie 2919 gr. 2. Amateur, Schiedam 2331 gr. 3. IOGT, Rotterdam 2033 gr. De eerste alleenstaande prijzen werden behaald door:» 1. C. Kloot 1083 gram.; 2. F. Bomeixi 783 gr.; 3. A. M. van Biezen 742 gr,; 4. J. de Braber 696 gr.; 5. L, Tintel 683 gri visvertelling. En geen visserslatijn deze keer! Van der Water zegt het zelf. „Heus" vertelt hij er bij- „Jan roeide helemaal «aar de kant en daar drukten we onze buit met een roeispaan en de boot, schuin op de stenen. Nou ja, we moesten een beetje ruw zijn. Met een touw kreeg-ie een paar tikken op zijn staart en zo hadden we het meest glibberige vissertlichaam dat ik ooit in m'n handen heb gehad en dat zijn er heel wat geweest helemaal in onze macht. We konden het ge vaarte in de boot brengen. Meteen begon-ie weer hevig te spartelen. Met een paar touwen hielden we hem echter in bedwang en bonden de zalm want dat was het, zagen we nu pas goed op één van de banken. Grote hemel wat een knaap. Een pracht gezicht en dat ,met een gewoon dun silkje. Dat wordt een goeie dag, voorspelde Jan. Ik had nog" steeds het idee dat we straks met een uitgerukt bankje terug zou den komen. Wil-je wel geloven, dat ik tot Maandagavond pijn in mijn armen heb gehad van die worsteling. De terugtocht viel mee. Jaap kreeg z'n boot weer heel in handen. Overal bekijks Korfbalclubs gaan bekeren Bij haar eerste bezoek aan Schiedam in 1947 heeft de Engel se korfbalvereniging „Wands worth" als bewijs van vriendschap een zilveren wisselbeker overhan digd, waarom elk jaar gedurende de zomermaanden tussen de ver enigingen Schiedam, Succes en Avanti wordt gespeeld- De winnaar van de volledige competitie wordt voor een jaar houder van de be ker. Donderdagavond om 7 uur vindt de eerste wedstrijd plaats aan de Oude Dijk tussen Avanti en Succes, Laatstgenoemde club heeft ongetwijfeld de beste kansen. Zaterdagmiddag wordt de laatste juniorcompetitiewedstrijd gespeeld. Het B-twaalftal van Succes ont vangt op deze middag de a-juniores Van O.S.C.R. Monopóle Bestemming Tokio, De nieuwe film aan de Hoogstraat is een spannende spionnagetocht per onderzeeër, waarin Caxy Grant de hoofdrol speelt. Het geheel Is wat fantastisch op stapel gezet, maar heeft een dermate goed-kloppend en vlot verloop, dat de film beslist de moeite waard is te zien. Het verhaal van de mannen in de duikboot is vrij aannemelijk, al zijn de trucop namen hier en daar tussen de ijs bergen en onder" water! hier en daar wat al*te-doorschijnend- Lief hebbers van de oorlogsfilm, van door het water snijdende torpedo's, zee- en luchtgevechten, zullen er veel plezier aan beleven. Het was intussen over elven en de straten vol met mensen. Overal be kijks natuurlijk- Na vijf minuten een complete optocht. De gekste opmer kingen hoorde je maken. De een zei: Hij heeft ccn potvis, een ander sprak over een haai en weer een ander die wou zeker leuk wezen vroeg of we het jampotje vergeten waren. Ja! Man, ik had het ding met een stok over mijn schouders hangen en als ik een beetje onregelmatig liep sloeg z'n staart tegen m'n schoenzo len, zo lang was-ie. Zeker een me ter." Van der Water spreidt zijn bei de armen uit om zijn woorden kracht bij te zetten. „En zo dik (óók de moeite waard) en bagger vet. Nee, heel Schiedam er het zijne van wil de weten. Er moest een wacht bij de deur gaan staan. Toen kwam Van der Gaag van het Hoofd (de vishan delaar). Hij vroeg of ik een zalm gevangen had. Ik zei ja en liet mijn buit zien. Van der Gaag: wat moet je er voor hebben. Ik keek mijn vrouw eens aan en antwoordde ruw weg: tachtig gulden. Dat doet-ie nooit veronderstelde ik. Goed. Hij deed alsof hij zonder een verder bod weg wilde lopen, maar greep een stapel vloeitjes en pakte de zalm als een baby zo voorzichtig, in. Hij bond hem op een plankje en achterop de fiets. Geen schubje mocht meer be schadigd worden. Ik kreeg tachtig gulden in m'n vingers en vandaag zal mijn zalm wel in mootjes ver kocht zijn, ik weet het niet, maar leuk was het! Maandag vertelde een andere visboer me, dat ik er wel honderdvijftig gulden voor had kun nen krijgen, maar dat is achteraf. Ik ben blij, dat 'k het zo ingepikt heb. 'k Wou dat ik elke week zo'n kar weitje kreeg op te knappen." We voelen er ook wel iets voor en vra gen hem waar het nu eigenlijk wel in zit dat juist hij die dure zalm aan zijn witvishaakje met onversterkte lijn, kreeg. „Jaaada's m'n dee- gie mijnheer", lacht Van der Water geheimzinnig. En daarmee is de kous af en de zalm op. Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Gouka, Hoogstraat 29. Bellen bU ongeval: G.G. en G.D Tuinlaan 80. Telefoon 69290. Clubhuis Ongeorgan. Jeugd; Doele-Gebouw. Da. <beb Do 16—17.30 uur: 8—13 jarigen 19-30—21.30 u: (Di. 19.15—20.45) 14—21 jarigen. Films; Passage- Da. 2, 7, 9.15, Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 u: The Blue Lamp <28 jr.) Monopole. Da. 3, 7, 9, Za. 2, 5, 7, 9. Zo. 3. 5, "7, 9 u: Bestemming Tokio (14 jr.). Concert: Woensdag, Plantage, 20 uur: Harpe Davids. Terug naar internationaal evenwicht" (Van één onzer verslaggevers) In de aula van de Nederlandse Economische Hogeschool is gisteren een internationale studieconferentie begonnen onder de algemene titel „Terug naar internationaal evenwicht". Op deze conferentie, die de eerste is welke de Hogeschool na de be vrijding organiseert en die te beschouwen is als de wetenschappelijke bijdrage van de hogeschool aan de tentoonstelling Botterdam Ahoy', spreken enkele van de meest vooraanstaande experts op het gebied van de huidige internationaal-monetaire problemen, den tot herstel van het evenwicht bestaat uit de voor de economen be kende aanpasdngen: a> Verlaging van de inkomens; b> Prijs- of koers- aanpassingen: c) Het handhaven van kwantitatieve restricties, indien geen van deze beide aanpassingen vol doen. Op grond van een reeks nieuwere statistische onderzoekingen en enke le algemene overwegingen, kwam spreker tot de volgende conclusies: Een belangrijke toeneming van de invoer in de V.S. moet mogelijk wor den geacht; een verlaging van de inkomens in niet-Amerikaanse landen zal gepaard gaan met massale werkloosheid en is daarom onaanvaardbaar; het omlaag brengen van de uitga ven der niet-Amerikaanse landen zal moeilijk zijn, zolang niet het vraag stuk van de sterling-saldi is opge lost; prijsaanpassingen zullen in de eerste paar jaar slechts geringe in vloed kunnen uitoefenen, maar ver moedelijk na enige jaren een belang rijker invloed. Het is daarom waarschijnlijk dat kwantitatieve restricties tegenover de dollar-zone de eerste paar jaar nog moeten worden gehandhaafd. Na deze inleiding door prof. Tin bergen werd de discussie geopend door mr J. Svennilson, Zweeds ge delegeerde van de Economische Commissie voor Europa te Genève en mr R, F. Kahn van de universi- teït van Cambridge. Prof. W. E. Boerman sprak in aan sluiting op de lunch, die wegens het grote aantal deelnemers zowel in de. lang van de multilaterale wereldhan del voor Rotterdam. Het gezelschap van zijn oudstt klanten, o.w. er een reeds meer dan veertig jaar in de zaak komt. Voor de oudere stadgenoten is het waarschijnlijk wel aardig de histo rie van deze bekende Schiedamse zaak in het kort eens weer ie geven. De onbekende oprichter begon in 1900 het beroep van barbier uit te oefenen naast dat van begrafenisbé"- dienaar en fondsbode. Dit duurde tot 1905, Tot 1912 was de heer Schef- fers eigenaar, wiens zoon thans nog op receptiebezoek kwam. De heer G. de Ruiter was de volgende pa troon en in 1914 kwam de huidige eigenaar als jongste bediende in dienst. In 1921 verliet hij de zaak, maar keerde in 1923 terug als ver vanger. Het volgend jaar kwam er een damessalon bij en in 1925 werd J. de Ruiter definitief eigenaar. Zo Is de barbierswinkel gegroeid tot een naar de modernste eisen des tijas ingericht bedrijf op allerlei kapgebied. Ook ons dagblad bewaart speciale herinneringen aan de zaak van kapper De Ruiter, want hier is het waar tijdens de drukke verkie zingsavonden de uitslagen voor onze Paroot-verklezingsdienst telefonisch worden opgevangen en waarbij me vrouw De Ruiter zorgt voor een bakje koffie op z'n tijd. Goed programma en gratis zitplaatsen in rustige Plantage Zaterdag wordt in de Plantage het Festival der Schiedamse muziek korpsen gehouden, waarover men reeds in ons blad heeft kunnen lezen. De aanvang is gesteld op vier uur. Voor slechts v«f en twintig cent kan men van het gehele programma genieten. De ingang is bjj Plein Ecndragt. D WS naar Duindigt Zondag gaat heel D.W.S. naar Wassenaar om deel te nemen aan het tournooi van Duindigt. Het pro gramma is zeer uitgebreid. Men rekent er op, dat deze dag een der hoogtepunten van het jaar wordt. Bij goed weer vertrekken de D.W. S.-ers om half acht per fiets van de Koemarkt. Bij minder goed weer gaat de reis natuurlijk per trein. Rede van professor Tinbergen De rector-magnificus van de N.E.H. prof, Ch. Glasz, opende de driedaagse conferentie met een woord van welkom in het Engels dit is ook de voertaal van deze bijeenkomst tot de vele econo misten en andere belangstellenden, die de inleidingen en discussies bijwoonden. Prof. dr. J. Tinbergen directeur van het Centraal Plan bureau en één van dc voornaamste experts, die voor de constructie van minister Stikkers nieuwste in tegratieplan verantwoordelijk zyn. hield daarna een inleiding over „de mogelijkheid van prijs- en koersaan passingen." „In hoeverre kan evenwicht in de internationale samenleving worden verkregen door prijsniveau en wis selkoersen der afzonderlijke landen op elkaar af te stemmen?" dit was de vraag die prof. Tinbergen wilde trachten te beantwoorden. Hij be gon zijn betoog met het geven van een zeer vereenvoudigd beeld van de wereldhuishouding, waarbij hij met name de verhouding van de V.S. tot de „Rest van de wereld" op de voorgrond stélde." In de eerste plaats is het natuur lijk denkbaar, dat de invoer in de V.S. sneller zal stijgen. Een tweede mogelijkheid moet worden gezien in een beperking van de consumptie en de investeringen van de nlet-Ameri- kanse gebieden. Een derde groep van mogelij khe- societeit Koinonia als in de hoge school gebruikt werd, over het be- bracht ook eerr bezoek'aan de Ahoy1. DWS-ers sparen voor een clubgebouw Alle D.W.S.'ers doen op liet ogenblik hun uiterste best om in de kortst mogelijke tijd de beno digde gelden bijeen, te krijgen voor een prachtig nieuw clubgebouw. Enige tijd geleden iseen grote spaar- en verzamelactie op touw gezet en in het clubblad van 19 Juni kan reeds worden gemeld, dat de vier duizend gulden zijn gepasseerd. Het bestuur dankt de leden en donateurs voor hun spon tane medewerking en offervaardig heid. De nieuwe leus is nu: Op naar de vijf mille- Met de originele „Gras actie" zal het zeker wel gaan. Goed zo D.W.S.'ers, dit is club liefde van de beste soort! Fiets gestolen of geborgen? Mej. H. stalde Dinsdagavond haar fiets in de bewaarplaats van de gem, zwemplaatsen.aan de Ha- vendijk. Toen ze om 3 uur terug kwam bleek het karretje niet meer aanwezig te zijn. Nu hoopt zij maar dat de rijwielbewaarder hem heeft opgeborgen, want deze was ook nergens meer te bekennen. VISSEItl-TSERlCHT SCHEVENINGEN SCHEVENIN GEN 21/6. Vaïïgstbe- richten hedenmorgen uit zee: Sch 78 met I k.. Sch 305 met 2 k„ Seh 87 205 mijl afgelegd. Sch 220 met 2 k„ Sch 195 met l k„ Sch 245 geen vangst, Sch 248 met l k.. Sch 254 geen vangst. Sch 241 met 1 k.. Sch 342 ge?n vangst, Sch 402 332 mijl afgelegd Sch 4-12 met 1 k., Sch 56 met 8 k.. Sch 159 met 6 k Seh 229 met 4 k.. thuisstomend, Sch 263 met 3 k., Scli 339 met 1 k„ Sch 3G met 2 k„ Sch 23 180 mijl afgelegd. Seh 53 met 4 k„ Sch 104 met 3 k.. Sch 332 met 2 lc.. Sch 39 met 7 k,Sch 201 met 10 k.. Sch 4 met 7 k„ Sch 75 met 5 k.. thnls- stomend. Seh 77 met 3 k„ Sch 57 met 2 k.. Sch 1B1 geen vangst, Sch 199 geen vangst. Sch B geen v-ngst. Sch 40 me) 2 k.. Sch 49 geen vangst. Sch 51 met 1 k„ Unüsstomend Sch 99 met 1 k„ Sch 132 met 3 k..rSch 133 geen vangst. Sch jan Reen vangst, Sch 247 geen vangst, Sch 262 met 12 k.. Sch 285 geen vangst Sch 15 met 6 k.. Sch 19 met 10 k Sell 25 met 5 k-, Sch 35 met 2 k,. Sch 63 140 mijl afgelegd. Sch 84 met 2 k.. Sch 122 met 6 k.. Sch 130 met 4 k„ Sch 210 met 4 k-, Sch 250 met 6 k„ Sch 297 met 20 k., Sch 310 met 1 k., Sch 312 geen vangst. Sch 399 mei 3 k., Sch 20 met 2 k., Sch 223 geen vangst. Sch 225 geen vangst, Sch 141 met 1 k.. Sch 186 met 1 k„ Sch 284 met 2 k.. Sch 361 thuisstomend. Seh 443 met 3 k., Sch 260 met 1 k.s Srb 46 met 2 k„ Sch 30 met 2 k.. Sch 63 met 5 k.. Sch 64 met Ik. Sch 73 met 5 k„ Sch 81 met 20 k., Sch 89 met Ik Sch 116 geen vangst. Sell 180 met 3 k.. Sch 242 met fi R.. Seh 3 met 4 k., SHi 14 met 1 k Sch 24 met 7 kSch 47 met 3 k.. Sch 118 met 15 k„ Sch 302 met 4 k„ thuis- atomend. Sch 325 met 4 kr. Sch 333 met 2 k. VI 14 met - 35 k» VI 40 met 5 k. VI 47 met 7 k„ V] 50 met 6 k„ VI 56 met 5 k„ VI '61 met 8 k.. VI 71 met 35 k., V[ 80 met 8 k., VI 83 geen vangst. VI 84 met 6 k-. VI 112 met 3 Vl 166 met 34 k.. VI zöomet 25 k-, Ma 5 met 160 mijl afgelegd. Ieder korps zal uit een program ma van 6 concortnummers en 2 mar sen, 2 coneertnumniers moeten bren gen, Deze worden ter plaatse door de jury bepaald. Ieder korps krijgt 35 minuten speeltijd, dus als alle korpsen een beurt hebben gehad, is het zeker 10 uur n.m. Het belooft een mooie middag en avond te wor den. De Plantage wordt door Ge meentewerken geheel afgezet even als de Tuinlaan en Lange Nteuw- straat. Om 4 uur wordt het Festival ge opend door het Politic Muziekgezel schap, daarna het Muziekkorps van het Leger des Heils, het Muziekkorps Wilton/Fijenoord. Sted. Muziekkorp sen. Pauze tot 7 uur. Dan opent O^X, vervolgens Gusto's Muziek- veren., Arb. Muziekveren. „Crescen do", R.K. Harmonie-orkest St. Am- brosius, Chr. Muzickveren. Harpe- Davids, en als laatste de R.K. Mu- ziekveren, St. Radbout, uit Kethel. Als jury zullen fungeren de heren H. vgn Syll, Dir. van Toonkunst, en de heren Walther Boer en J. Danis- kas of de heer Johan de Molenaar, Art, Dir. van het Utrechts Sted. Orkest en hoofdieraar harmonie aan het Kon. Conservatorium. Dit zal de eerste maal zijn dat Schiedamse muziekkorpsen in eigen stad een proef zullen afleggen van hun bekwaamheid, dit in verband met de vaststelling van de zomer avond-concerten alhier, In de Plantage zullen voor een groot aantal muziekliefhebbers zit plaatsen zijn. De jury zal de korpsen beoordelen op klankzuiverheid, klankgehalte, opvatting (nuancering), de moeilijk- Aantreden voor de Nationale Reserve Men verzoekt ons het volgende: plaatsing van Donderdagavond verzamelt de Nationale Reserve normaal om half acht bij de Scheepsbouw Mij- „Nieu we Waterweg", in het Sterrebos. Er zullen in de 'omgeving van. Kethel oefeningen in groepsverband worden gehouden. Zaterdagmiddag wordt cr om 2 uur verzameld bij het Postkantoor in de Tuinlaan. Er wordt n.l. deel genomen aan de door het District uitgeschreven schietwedstrijden, welke op de banen van Waalsdorp worden gehouden. Uitrusting: vol ledige veldtenug, dus ook patroon tassen. Zij, die zich voor de Nationale Reserve willen aanmelden kunnen dit elke Donderdagavond van half acht tot acht uur doen aan de in gang van de Scheepsbouw Mij. Nieuwe Waterweg en steeds bij de heren C, van Pelt, Burg. Knappert- laan 219a, J, M. Wölcken, Rotter- damsedijk 209a, P. DIenske. Tuin laan 2b en W. M. J. Kloppers, Zalm straat 3. Toetreden kunnen alleen: a. allen van de lichtingen 1935, 1934 en ouder. b. soldaten en soldaten le klas van de lichtingen 1936 t/m 1940; c. allen van de lichtingen 1941 t/m 1944. d. alle buitengewoon- dan wel niet-dienstplichtingen, dus ook van de lichtingen na 1944. Leeftij'd, als regel van 21 tot en met 49 jaar. Uitzonderingen zijn mogelijk. Bondsdag van Jonge Oud-Katholieken Naast een Bondsvergadering houdt de Bond van Verenigingen van Jonge Oud-Katholieken in Neder land jaarlijks een Bondsdag. Deze laatste zal dit jaar in Schiedam wor den gehouden, en wel a.s. Zondag, 's Morgens staat een kerkdienst op het programma in de kerk op de Dam, waar de feestdag gevierd wordt van de H. Johannes de Do per, de patroon van de Schiedamse parochie, 's Middags volgt op een gemeenschappelijke lunch in. „Mu sis Sacrum" een wandelrally, een soort speurtocht in diverse groepen door de stad uitgewerkt met behulp van de Stichting „Sport en Spel" van de landelijke Ned. Jeugd Ge meenschap. Na de terugkeer in Musis" voeren leden van de plaat selijke jeugdvereniging „Sint Jan" het toneelstuk „O die brave mijn heer Pot", een klucht in drie be- dijven, op. heidsgraad der nummers en een ru briek totaal indruk van het musice rende korps. Voor elke rubriek zul len punten worden gegeven van 1 10. Men kan dus voor ieder nummer 50 punten behalen. Vergeet u vooral niet Zaterdag 24 Juni vrij ie houden voor dit Festi val. Het belooft iets moois te wor den. U kunt rustig zitten luisteren zijn zitplaatsen, gratis. Sterftecijfer t.b.c. is dalende DEN HAAG- In ons land zijn in 1949 2436 personen aan t.b.c. ge storven. Het sterftecijfer voor de t.b.c. bedroeg dat jaar 24.4 per 100.000 van de gemiddelde bevolking. Dit is minder dan de voorafgaande jaren, want voor 1945, J946. 1947 en 1948 was dit sterftecijfer respectie velijk: 85.9, 46,9. 37,3 en 28,3. De sterf te aan tuberculose beweegt zich dus in dalende Jjjn, Maar het aantal ziektegevallen is nog zeer hoog. In 1949 werden bij de distri etsconsulta- tiebureau's 17.461 nieuwe lijders aan t.b.c. ingeschreven. Ook hier vait echter een geringe daling waar te ne men want berekend naar 1D0.000 yan de gemiddelde bevolking geeft dit het cijfer 176,9 tegen 184,7 het jaar daarvoor. Arbeiders van de EFA- Produka willen fabriek niet uit (Van een onzer verslaggevers)' AMSTERDAM. „Het is oES niet duidelijk wat deze arbeiders hiermede denken te bereiken," zeide men ons namens de curatoren van de fabriek van electrlsclie appara ten, de EFA-Produka aan de Omval in Amsterdam. Het ging over de vyftig van de 400 arbeiders van dit bedrijf» die, nadat hen in verband met het faillissement van de fabriek ontslag was aangezegd, weigeren het gebouw te verlaten, Reeds in September van het vo rige jaar is het faillissement uitge sproken en sedertdien heeft men ge tracht het bedrijf weer gezond te maken. Dat is niet gelukt en met in aanmerking nemen van de wette lijke normen is de 400 man perso neel nu ontslag aangezegd. Ook by de arbeiders hebben wy ons licht opgestoken. Zrj zijn het niet eens met de motivering van het ontslag. Naar hun mening Is er nog voldoende werk. Zo loopt er onder meer een order voor 1500 stofzui gers naar Noorwegen. Bovendien worden er in de fabriek verbouwin gen uitgevoerd, die volgens hen evenmin wijzen op een afsluiting van de werkzaamheden. De arbei ders wensen, dat de regering de si tuatie waarin zy zijn komen te ver keren onder ogen zal zien. Gisteravond trok een groep vait ongeveer tweehonderd personen naar de fabriek om de sit-down sta kers moed In te spreken en te de monstreren tegen het voorgenomen ontslag. De politie, die ter plaatse was om de rust te handhaven be hoefde nauwelijks in te grijpen, daar een fel onweer met zware regenval de demonstranten ijlings naar huis deed terugkeren. In de provincie U trecht vele malen commandant van vuurpeloton AMSTERDAM, Acht jaar met aftrek van de tyd doorgebracht in voor- internering sedert Mei 1945 eiste mr. GR. Nubc, officier van justitie bij de bijzondere strafkamer der Amsterdamse arrondlssements-rechtbank, tegen de 49-jarige H, Neumeyer uit Duitsland, die tydens 'de bezetting als SS-untersturmfiihrer vele malen commandant was geweest van vuur pelotons. Hem was cndcr meer ten laste gelegd, dat hfj de leiding had gehad bü de fusillades te Driebergen op 11 September 1944, op 9 Septem ber van hetzelfde jaar te Breukelen, op 14 November te Rcnswoude en cp 20 November tc Vecnendaal. Hij erkende voorts in Januari 1S45 de leiding te hebben gehad bij het fusilleren van Nederlandse gevange nen in de tuin van het SD-gebouw te Utrecht, in Bilthoven en in het fort De Bilt. Tenslotte was hem ten laste gelegd, dat hij gevangenen had mis handeld. Hij was als Postenführer belast geweest met het commando over een te Utrecht gedetacheerde afdeling van de S.D, Het proces duurde van Maandag morgen half tien^tot 6 uur in de na middag. Gedurende die tijd hoorde de president, mr B. de Gaay Fort man, bijna dertig getuigen, onder wie een zevental a decharge. Verdachte beriep zich op het ,,Be- fehl is Befehl". Nadat zijn raadsman, mr. H. Boelen, in zijn pleidooi cle mentie had gevraagd, zei verdachte in zijn laatste woord, dat naar zijn mening de grootste rechtsgeleerden ter wereld het er nog niet over eens waren of een militair strafbaar is dien hij bevelen uitvoert, hem gege ven door superieuren. Zelfs indien hij tot de conclusie zou zijn gekomen, dat hij de bevelen niet had mogen opvolgen, dan had hij als enige uitweg slechts gehad, zich zelf te laten doodschieten, zo redeneerde hjj. Ook "dat zou een on bevredigende opiosèinrg zijn geweest, omdat met zijn dood de fusflleringen door de Duitsers zeker niet zouden zyn gestaakt, aldus deze verdachte, die vrijspraak verzocht. De uitspraak is bepaald op 3 Juli. WU" hoe hy dient te worden gestraft, in- van 1.960.000 balen. WASHINGTON. - Volgens het bulletin van het Amerikaanse de partement van Landbouw wordt de Indonesische kcffieoagst voor 1950 officieel geschat op ongeveer 585.000 balen van 132.28 pond elk. Dit is een derde meer dan de 440,000 balen, ^parop de oogst van 1849 ge schat werd doch aanzienlijk lager dan het vooroorlogse gemiddelde SCHIEDAM Wielrijder* botste tegen autoportier Aan de Lange Nieuwstraat open de de autobestuurder E. uit Rot terdam gisteravond aan de kant V*n de weg het portier van zijn wagen aan de straatzijde. Een passerende wielrijder reed tegen de deur op en sloeg tegen de straat. Met schaafwonden aan de linker heup moest hij zijn weg vervolgen. FIETS GESTOLEN W. had Zaterdagavond voor een pand aan de Singel zijn fiets geslo ten neergezet. Zondagmorgen kwam hjj tot de ontdekking dat zijn, rijwiel verdwenen was. Heden ging nog plotse ling van ons heen mijn beate Vrouw, onze Heve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster en Behuwdzuster MAARTJE CORNELIA SONNEVELD in de ouderdom van 71 j. Schiedam. A. A. Boer Vlaardïngen. A. A, Boer W. Boer—'Tieman Ingrid Eindhoven, M. M. RebersBoer Jac. Rebers Marijke Ton Schiedam, 28 Juni 1950 L. de Colignystraat 13 De begrafenis zal plaats hebben op Donderdag middag 22 Juni a.s, te 2 uur n.m. Faillissement K. W. WIEL- HOUWER. v/h Jan Steen straat 81, Schiedam Door de Rechter-Commissa- ris is nader bepaald, dat de verificatievergadering zal worden gehouden op Woens dag 27 September a.s. des namiddags te 2 uur in het Gerechtsgebouw aan de Noordsingel no. 117, alhier. Rotterdam, 19 Juni 1950 Schiedamsesingel 181. Mr A. C. Betgsma curator Te huur gevraagd: gemeub. kamer in Schiedam voor ambtenaar N.S. Brieven no. S 448 bur. v. d. blad. C. v. d. Bijl Zn., Ph. van Bourgondiëstr, 20 B, Schie dam, tel. 67312, is het adres voor al Uw oude metalen en fabrieksopruimingen. Wordt afgehaald tegen goede prij zen en contante betaling. Bel of schrijf ons s.v.p. Gevraagd: net meisje in kl. gezin, 8—3 uur of werkster, v.g.g.v. Buys Baliotsingel 57a Naaister vraagt verstelwerk. Br. no. S 449 bur, v. d. blad. Tc koop: Eén 1 pers. maho niehouten ledikant m- spring veren matras; één 2 pers. le dikant met „Auping" matras in goede staat. Te bevr. Oos terstraat 27 (na 7 uur n.m.). Te koop; Een zwart laken colbert zonder broek in zeer goede staat, zeer voordelige prijs. Een grijze colbert zon der broek ,idem, te samen f 75.Te bevragen na 5 uur bij Singel 16b, Schie dam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 2