'.ertfegr/Uï In Hoek van Holland is het goed kamperen Wij krijgen hartkloppingen in Shell-jubileumrit Vele wegen naar Rome, maar vier naar Australië FILMS VAN DEZE WEEK Er komt tekening in het Historisch Museum Verharde wegen zijn grote verbetering Veel veranderd In de cel Juist de blijvende werking is belangrijk CHEFAROX Ambassadeurs op Ahoy' Saterdag 24 juni 1950 3 (Van een onzer verslaggevers) Vergeleken bij vorig jaar heeft het kampeer terrein in Hoek van Holland aanzienlijke ver beteringen ondergaan. De gezamenlijke toilet ten, die voor iedere kampbewoner bron van ergernis waren, zijn keurig „„jes van binnen betegeld en de afvoer is nu aangesloten op de riolering van het dorp, waardoor de stank, die vooral op warme zomerse dagen het verblijf op het kampeerterrein niet al te aan genaam maakte, nu voor goed verdwenen is. Ook de wegen zijn onderhanden genomen en de stoffige koolaspaden zijn herschapen in een met macadam verharde weg. Zoals op het ogenblik dit recreatie-oord er bij ligt, kan men nauwelijks van een kampeerterrein spreken, doch is het meer een centrum van gerieflijke buitenhuisjes, waarop menig jonggehuwd paartje, dat naarstig loopt te zoeken naar een woning, jaloers zou zijn. „Sinds de bevrijding mijnheer, is hier al weer heel wat verbeterd." vertelt ons de heer K, van Oost. de man die belast is met de leiding van het kampeerterrein, doch die in de winter hoofdagent van politie is. „Ik ben hier in 1946 m samenwer king met de R.A.Z., de vereniging van kampeerders, begonnen met 30 kampeerders, waarvan het meren deel in tenten, op een terrein dat een grote wildernis was. Dank zij de medewerking van het gemeentebe stuur konden er toen ai spoedig voorzieningen getroffen worden met als resultaat, dat in 1947 het terrein 400 tenten bevatte. In hel jaar daarop, kwamen de huisjes (een goede 200) en in 1949 bleek het terrein te klein, zo groot was de animo. Toen is er een nieuw stuk grond over de dijk bijgekomen cn daarop konden provisorisch wat huisjes geplaatst worden. En nu hebben we op het oude terrein 36fi huisjes, terwijl op het nieuwe 223 huisjes staan. De mensen schijnen het hier wel prettig te vinden, want er komen hier zelfs kampeerders uit Dordrecht, die vroeger naar Oost voor ne gingen." We kunnen het ons anders best voorstellen, dat eeu ieder het hier naar zijn zin heeft. Men noemt dit nog kamperen, doch het is wel een heel moderne manier. Keurig staan de huisjes, die behalve heel genome namen als Annie, Mina en Beb ook wel „Groot genoeg" ,,'t Is altijd wat", „Ons Ideaal", of „De Optimist" als opschrift dra gen. in het gelid, waardoor de be zoeker meer het gevoel krijgt in een dorpje te komen, dan op een kampeerterrein. Zelfs de straten hebben namen en zo vindt men er de Hoofdstraat, de eerste tot en met de vijfde Zijstraat en vle Cein tuurbaan. Bijzonder in hun schik zijn de be woners van dit tijdelijke dorp (net de verbeteringen, die er dit jaar aangebracht zijn. Dat merken we wel, als we in „Huize Riet"'n praatje maken met de vrouw des huizes. ,JDie weg, mijnheer, is stukken beter dan. verleden jaar. Je behoeft nu niet bang te zijn als de kinderen voor het eten nog even naar buiten wippen. Vorig jaar zagen 2e in een ommezien door dat vuile koolas zo zwart als een Turk. Maar dat is nu voorbij. En die toiletten, dat is prachtig. Alleen de mensen moeten zelf ook meehelpen, deze op peil te houden. Het komt nog wel eens voor, dat er in de closetten een hele- TER O VERD ENKING Op de rand van het trottoir, om spoeld door het drukke stads-ver- keer, staat een telefoon-cel, rondom glas. Daar binnen is iemand bezig, te telefoneren. Een langdurig en geani meerd gesprek. Hij gesticuleert, hij lacht, hij betoogt. Inmiddels springen de verkeerslichten op groen, fietsers en auto's persen zich langs hem heen, maar hij praat rustig door. Voetgan gers stellen zich op naast de telefoon cel, wachtend op gelegenheid om over te steken. Hij praat verder. Het ontgaat hem, wat daarbuiten gebeurt. En wie daarbuiten hem gadeslaat, ontgaat de zin van wat hij doet. Ze zien hem. gebaren, lachen en ernstig kijken, maar door de dikke glaswan den dringt geen geluid door. Een één ling temidden van de velen. Het is geen wondei, dat temidden van het drukke jagende verkeer in deze wereld, waar mensen ogen en oren tekort komen, om niet onder de wielen te geraken, een Christen een wat „afwezige" indruk maakt. Die staat daar op zti eentje in een glazen huisje, geïsoleerd van het leven zelf, en voert een vreemd en ver gesprek, wordt in beslag genomen door een werkelijkheid, die hij zelf niet ziet, en schijnt onverschillig voor het ge drang rondom zijn glazen cel. Zulk een christen is dan ook geen werkelijkheid. Reeds daarom alleen, omdat hjj in „rcm-cultuur" met voor komt, Hij is tegelijkertijd een levend mens, mee gegrepen in het gedrang en de worsteling. Tenzij dat hij wer kelijk niet „leeft". Maar dan behoe ven we er ook niet over te praten. De werkelijkheid, die u en mij irri teert, is: dat we ieder voor zich in die man in de telefoon-cel onszelf herkennen. Misschien met dit ver schil, dat we óf de aansluiting niet te pakken kunnen krijgen, óf dat het gesprek zelf ons ternauwernood in teresseert of dat we wanhopige po gingen doen. het nummer op te bel len van het toestel, waaraan we zelf telefoneren, en dus steeds de bezet- toon krijgen. Vooral dat laatste intri geert me: dat we alles en iedereen kunnen hellen, maar dat het een on mogelijkheid is, onszelf te spreken te krijgen. Het gedrang en gejaag zelf is een stuk van ons isolement. Zo zijn we eenzaam temidden van de velen. Het isolement is niet christe lijk, maar menselijk. En daar, waar een. mens Christus Jezus ontmoet, die in de godverlatenheid ging om god verlaten mensen nabij te zijn, wordt deze eenzaamheid juist opgeheven en gaat men door Hem ook de ander weer zien. God en de naaste, die heeft Hij altijd in één adem genoemd. En Johannes zegt: wie zegt, dat hjj Goq liefheeft en tegelijkertijd niet zijn broeder liefheeft, die is een leu genaar. V. E. boel kranten zitten. Het zullen wel kinderen zijn die dit doen, maar daar moeten de ouders toch op let ten. Zodoende raakt de zaak ver stopt en zitten we weer net als voorheen m die ellendige stank. Overigens is het bier heerlijk. Het is alleen jammer, dat eik jaar de buisjes afgebroken moeten wor den^ zou er met iets aan te doen zyn, dat de woningen, die daarvoor geschikt zijn in de wintermaanden kunnen blijven stai.»* En deze vraag, die wij van talloze andere bewoners hoorden, hebben we voorgelegd aan de chef van de gemeente-secretarie, de heer A. N M. de Bruyn. „Persoonlijk zou ik dit geen bezwaar vinden." zegt de heer de Bruyn, „maar dan dienen de huisjes toch aan bepaalde voor schriften te voldoen. In ieder geval zullen ze toch een goede fundering moeten hebben, zodat ze vast aan de grond staan, Ik geloof ook wel. dat het in de bedoeling van het ge meentebestuur ligt, deze zaak ern stig onder ogen te zien. Wellicht dat men het volgende seizoen de huis jes kan laten slaan, doch dit jaar 2al er wel niets van komen. Ja en dat tweede kampeerterrein, dat wordt precies eender als het oude, met closets met stromend water eveneens aangesloten op de riole ring en verharde wegen. Nu staan de huisjes nog maar m het gras, omdat er dit jaar nog geen voorzie ningen getroffen kunnen worden. Dat komt ook, omdat de helft van het nieuwe terrein dit seizoen maar „Vandaag maar twee broden bak ker", zegt de bewoner van ,,'t Is altijd wat". Kamperen. Het lijkt wel een buttenuerblyf. Toch woont hier een heel getooon ge zin, waarvan de vader met hard werken de kost moet verdienen. Advertentie I.M.) Het is heef eenvoudig om bij overtollig maagzuur het branderige gevoel tijdelijk kwijt te raken. Maar het mag niet in verdubbelde mate terugkeren! Heem voortaan Chefarox.wantdit beschermt bovendien de maagwand met 'ngeleiachtiggenezend laagje Café's sluiten om twee uur In verband met de tentoonstelling Rotterdam-Ahoy, heeft de burge meester bepaald, dat het sluitings uur van de café's en restaurants te Rotterdam, in afwijking met de be staande regeling, wordt vastgesteld op 2 uur 's nachts. Dit sluitingsuur geldt dus met alteen voor de on dernemingen op de tentoonstelling maar voor het gehele Rotterdamse grondgebied en voor alle dagen. De Het interieur van een wel zeer uitzonderingsbepalingen voor be- moderne kampeertent Het is een Paa^e dancings die tot 4 uur open van de vele huisjes 'die op het mog2,n z£n' bU,ven onveranderd kampeerterrein in Hoek van Hol- van kracht- land staan. Baby merkt van de andere omgeving niets en ligt evenals thuis rustig in zijn wieg, terwijl Kees zijn auto maar heeft meegenomendte goed te pas komt als het. weer eens minder gunstig mocht zijn. voor de kampeerders beschikbaar is. Op het andere deel komt een zomer kamp van de K.N.V.B. Ik ben erg optimistisch en volgend jaar zal ook dit deel van het kampeercentrum er piekfijn uitzien." Als al deze plannen verwezenlijkt zijn <en waarom niet?), waardoor dit centrum een dorado is voor kampeerders, dan zal een ieder, die eenmaal daar zijn vacantie heeft doorgebracht, zeggen: „Van de zomer, dan ga ik weer naar Hoek i terdamse bevolking doordringt, lid van Holland." 1 van deze sociale instelling te zijn. Mohammed Roem vond het .enorm' (Van een onzer verslaggevers) Op uitnodiging van het gemeen tebestuur heeft vrijwel het voltal lige Corps Diplomatique een be zoek gebracht aan de tentoonstel ling „Rotterdam-Ahoy". 's Mid dags werden de gasten m het Ma ritiem-museum door burgemeester mr. P. J, Oud ontvangen, waarna een bezoek aan het tentoonstel lingsterrein volgde. Na een rond vaart per „Regen tesseplaat" door het Rotterdamse havenbekken, was er nog een party in de Tuinzaal van museum Boymans. Daar was het, dat wij in de gelegenheid wa ren de Hoge Commissaris voor In donesië, Z.E. Mohammed Roem naar zijn oordeel over de tentoon stelling te vragen. „Ik vond het enorm. Speciaal de haven-maquet tes vond ik bijzonder interessant, omdat men hierop nu ai kan zien, hoe het in de toekomst worden zal. Voorts heb ik bewondering voor de buitengewone snelle wijze, waarop Rotterdam zich herstelt." Namens het Corps sprak de Ca nadese ambassadeur Z.E. M. P. Dupuy woorden van dank voor de prettige ontvangst, „Het was een zeer interessante tentoonstelling en ik feliciteer u met het werk, dat zulk een prachtig resultaat heeft gehad." „Het Groene Kruis" Op 22 Juni hield de afdeling Rot terdam van de ZHV „Het Groene Kruis" haar jaarlijkse algemene vergadering. De jaarstukken over 1949 werden goedgekeurd. De aftre dende bestuursleden de heren mr A. C. de Kanter en mr. H. H. Nauta werden herkozen. De voorzitter de heer F. J. Kra nenburg deelde mede, dat de zusters in 1949 1D57 patiënten hebben ver pleegd, waarvoor niet minder dan 190.000 bezoeken moesten worden afgelegd. Het ledental bedraagt mo menteel ca. 12.000 waaruit blijkt dat de noodzaak steeds meer tot de Rot- ..Als ooit Uw vlotter weigert, tik dan, luchtig en elegant (Van een onzer verslaggevers) VLIEGVELD WELSCHAP (bij Eindhoven), Vrijdagmiddag. Weet U wat een vlotter is? Een vlotter is een instrument, dat iets te maken heeft met de benzineleiding van een automobiel. Het is een ding dat ons, leden van équipe no. 83 in de Shell-jtibiïcumrit een paar hartkloppingen bezorgd heeft, TJ weet waarschijnlijk al, dat deze 24-uurs-rit Vrijdagmorgen in ge heel Nederland startte. Vierhonderd wagens rijden mee Hoe? Wij weten het niet. Wij kennen alleen onze eigen route waar onze kaartlezer dagenlang aan heeft gepuzzeld. Wij gingen weg van dionplen m Amsterdam voor de start luisterden wij in on ze wagen even naar de woorden van de directeur van het Shellbe- dtijf aldaar, de heer Slotboom. Van zijn woorden is in ons iets blij ven hangen over het verleden van de „Koninklijke". „Dat is niet al tijd zo gemakkelijk geweest," zei de heer Slotboom. „Dat moet u maar bedenken als u in deze rit ook moeilijkheden krijgt". Maar wij vragen u: Heeft de Koninklij ke immer iets te maken gehad met controleplaatsen, die op heel nare tijden dichtgaan en die het uitzet ten van een route door ons lieve land tot een ingewikkelde winstbe rekening verheffen? Heeft de Ko ninklijke in al die jaren punten gekend, die u op controleplaatsen het Sta- moet vergaren? Want het_ gaat om en vlak de punten in deze Shell-rit, Iedere (Van een onzer verslaggevers) „Naar ik uit goede bron heb ver nomen, zullen dit jaar nog drie Nederlandse speciale emigranten schepen naar Australië vertrek ken", deelde de heer H, F, Willems Vrijdagavond in „Ons Huis" mee, waar ziin firma, de Passage agenten Ruys Co., een nagenoeg geheel gevulde zaal trok met een instructieve bijeenkomst over emi gratie naar Australië en Nieuw- Zeeland. Voor een Nederlandse emigrant staan thans vier wegen open om als emigrant aan de an dere kant van de wereldbol terecht te komen. Met het m.s. Sibajak (waarvoor de prijs varieert van 1000 tot plm. 1300, al naar ge lang de accommodatie), per KLM emigratie-Skymaster 1700, duur van de reis plm. vijf dagen, dus zeker vier weken sneller dan per boot), aan boord van de Willem Ruys tot Sngapore en dan per vliegtuig naar Sydney (kosten eveneens f 1700) en. ten vierde met een buitenlands, een Brits, schip vanaf Londen. De kosten van dit laatste transport zijn opmerke lijk laag, ongeveer 700 voor de reis van Hoek van Holland, Lon den, Australië. Het is echter niet mogelijk voor een passage-bureau voor deze wijze van emigreren maar onbeperkt emigranten op te geven. Om en nabij de dertig kun nen er uit Nederland voor iedere afvaart worden geboekt en naar zich begrijpen laat loopt bet be hoorlijk storm. Ook betreffende de manier waarop de emigrant zijn bagage kan verzenden gaf spr. zijn gehoor talloze goede raadgevingen, ja, zelfs ried hij de vrouwelijke emi granten met 'n baby aan deze piep jonge reizigers vooraf aan duurzaam voedsel te wennen in verband met het rantsoen dat de kleintjes aan boord wordt voorgezet! v Technicolor-park op regenachtige avond is niet minder indrukwekkend dan op droge avond. De effecten met fosfonserende lampen verbluffend. Voetje voor Voetje zo druk was het 2ijn we door dat allerwonder lijkste prieeltje geschuifeld met de emeraïd-kleuren van het loof en de als uitgesneden bloemen tegen het zwarte fond van de avond. Het rui sen van de regen vermengde zich met het spetteren der fonteinen. Maar Oudt-Rotterdam is voor iede re Ahoy'-bezceker, al of niet druip nat, een troost en een toeverlaat. Als de oei luidt, steekt het pontje dc spiegelende vijver over. Onaer de bomen is beschutting. Lang blijf je er nooit staan, want daar komen reeds de muzikanten met hun vreemd allegaartje instrumenten. Die muzikanten leiden de feestgangers door de nauwe straatjes, over de hobbelkeien naar hun domein terug, de Kaasmarkt. Heisa! Het geluid van de muziek slaat trillend 'tegen de triplex-geveltjes. Een nieuwe plens bui dnjft ons regelrecht in de ar men van haarsnijder Verwey. In zijn winkeltje suist het gaslicht. Een an tiek hangklokje (erfenis van 'n over grootvader) Likt in een vertrouwd rhythme. Niet te koop, zegt de haar snijder in modern costuum. Niet te koop is die ouderwetse bank met eerbekleding, een intiem kabinetje voor een-intiem zitje.-waarboven het oude zeilschip staat te pronken. Niet te koop is de speeldoos, een glazen stolp, waarin zich een arcadisch mi niatuurlandschapje bevindt, dat uit een bewogen zee oprijst. Aileen al om die oude dmgeu zou je je haar laten snijden en je baard. Zo moet het immers in een barbierswinkel geweest zyn. heel vroeger, toen jo nog kon zitten luisteren naar het carillon We hebben het die avond niet ver gebracht. Dat is de schuld geweest van Yuen Wah en Chong Kok Low, Een juweel van een Chinees land huis hebben ze er neergezet. China in Oudt-Rotterdam en niemand vindt het vreemd. Toen we nat en melancholiek gestemd binnentraden, zaten feestgangers zich te goed te doen aan loempia en sateh en bami en kroepoek en hoe ai die exotische lekkernijen mogen heten. Warm in de mond en heet op de tong. maar om op te knappen na de sensaties Luxor Achter elke deur Knock on any door (dat is de Engelse titel van de film) en ge zult in aanleg de misdaad vinden, die deze jongen hier concreet heeft gepleegd. Met deze woor den besluit Humphrey Bogart het ver geefse pleidooi voor een jonge moorde naar, die het slachtoffer is geworden van zyn ongunstig milieu: de slums van New York. Hu heeft de politieagent m feite neergeschoten, maar wy geachte en honeste burgers, wij allen, zo fulmineert advocaat Bogart, zijn m de diepste grond verantwoordelijk voor zijn sociale mis lukking. Wij hebben toegestaan, dat lui opgroeide voor galg en rad. wij hebben hem de weg naar een betere toekomst ge blokkeerd. Nicholas Ray heeft deze tragische ge schiedenis, die met de gang naar de elec- trische stoel eindigt, een zeer grote span ning gegeven door welberekende concen tratie van sterke effecten op de juiste ogenblikken. Het is een uiterst vitale film geworden, die a£ en toe de plank misslaat, zich soms te buiten gaat aan sentimentele boekenpraat, maar beheerst wordt door een bijzonder sterk rhythme en door een ernstig en loffelijk pogen tot eerlijkheid en breedheid van visie. John Derek speelt de jonge moordenaar," gespannen en ge voelig. Cineac Colosseum V ictorm Het jolige weeuwtje Het weerzien van The Merry "Widow van Ernst Lubitsch levert de merkwaar dige conclusie op, dat men toen nog dat wil zeggen zestien jaar geleden de kunst om een operettefilm te maken voor treffelijk verstond. Want het foiiiken mei alleen de vlotte, charmante muziekjes van Lébar te zijn, die de film ook nu nog acceptabel maken. Lubitsch heeft in. Het vrolijke weeuwtje alle troeven van zijn fantasie en humor geworpen en de dia loog alleen ai is onsterfelijk gek en ver makelijk. Jeanette MacDonald en Mau rice Chevalier, pittig en pikant, maken het feest volkomen en het publiek komt tot de verrassende ontdekking, dat zo'n „ouderwetse" film heerlijk ontspannend kan werken. Capitol Dwaasheid des Harten Wie niet voldaan Is als er in een film te weinig wordt bemind, moet vooral niet verzuimen Dwaasheid des harten te gaan zien. want daarin Is de liefde geen ogen blik van de lucht. Een kostschoolmeisje wordt op een bai geplaagd met haar jurk, die wat afwijkt van de gebruikelijke bal-toiletten en a's een vlotte jongeman de plaaggeest op haar nummer zet (dat het een meisje was hebt u natuurlijk ai begrepen» ontluikt er een liefde op het eerste gezicht, welker opbloei dc film u in bijzonderheden ver telt. De ridderelijke jongeman moet echter weldra dienst nemen in het leger en reeds bij oen der eerste oefenvluchten vindt hy de dood. De verhouding is eebter niet zonder gevolgen gebleven, vandaar dat de aanvankelijk zeer geschokte jonge dame ten spoedigste de verloofde van een vriendin, die vroeger op haar verliefd geweest is, aan de haak slaat, ijlings huwt met hem en de man doet geloven dat hij de vader is van haar dochtertje. Het huwelijk wordt echter niet je dat, het geen wel geen verwondering 2al wekken, en de onenigheid loopt zelfs zo hoog, dat de vrouw op het punt staat haar geheim prys te geven, tot kwetsing van haar ge hate man, die het inmiddels weer qiet zijn vroegere verloofde eens is geworden en bij de scheiding edelmoedig „zijn" doch tertje aan de moeder toewijst. Mark Robson regisseerde dit verhaal, dat de liefhebbers van damesromans goede uren bezorgen zal. Arena De helfhaftigé stormloop De heldhaftige stormloop (she wore a yellow ribbon), een Western In techni color, brengt de voortdurende strijd, welke het ieger van -de nog jonge V.S. in de tweede hcift van de vorige eeuw tegen de Indianen heeft moéten voeren, in beeld. De afdeling, waarom het in de film gaat, heeft haar basis in een van de vele versterkingen van het leger in de prairie en de kapitein van de groep krygt vlak voor zijn pensioen opdracht om een be dreigde nederzetting te ontzetten en tevens handel m vuurwapens van enige weimg scrupuleuze blanken met de India nen te beletter. De kapitein moet op deze patrouilletocht de vrouw en de lieftallige dochter van de commandant meenemen, die wegens de onrust onder de Indianen naar veiliger oorden vertrekken. Mede daardoor raait hij in zyn opdracht, maar laat twee secties achter om een oog in het zeil te houden. Terug in het fort -draagt hij het commando over op een jongere en treedt uit dc dienst. Hij tracht daarna op zqn eentje de oorlogszuchtige Indianen tot andere gedachten te brengen, echter zonder succes. Dankjdj zijn strategie weet de troep evemvel een geslaagde overval op het Indianenkamp te ondernemen en dan keert -de rust weer. De kapitein wordt bevorderd tot luitenant-kolonel en de jonge officier krijgt als beloning de doch ter van de commandant tot vrouw. Victor Mc.Lsglen geeft in zijn rol van soldaat oppasser een vlot nummertje vuistvech ter! weg, dat in hoge mate op de lach spieren werkt, De regie had John Ford. Lutusca Salto elortale Van hét motief; de vanété-artlst, die z(3n nummer elke keer weer met de dood in het hart uitvoert, omdat hij nu een maal geen man is voor heroïek, van dat karakter had de regisseur Bernard Roland veel meer kunnen maken dan thans in „Salto mortals" met de 6teile-wandrycer Jean Fabius (Pierre Brassettr) is geschied. De man kreeg trouwens veel te veel hooi op z'n vork geschoven: hy moet zijn vrouw doden (waarom?!, hetgeen Indirect pas later lukt en een sadistische impre- sana. de schone, vnaar slecht spelende Maria Montez, killen, die hij by vergis sing reeds eenmaal aangeschoten heeft. Dat is dan omdat zij hem ertoe dry ft een zeer riskante -dubbele looping t.e vol voeren in een auto. een typisch pervers trekje van deze vrouw, die er blijkbaar een bijzondere sport van maakt zich te verheven in mannen, die even later na het mislukken van het nummer als een zielloos hoopje vlees en botten in de arena ternederliggen, Brasseur echter is haar in zijn geval juist even te ving af. Hij doorzeeft de parelen boezem van Maria met pistool- kogels, maakt daarna het dodennum- mer en komt er, kennelijk ook tot zyn eigen verrassing, levend af. Tragisch, want hy had juist alle schepen achter zich verbrand. Dit zeer onsamenhangende en zich via lange dialogen voortslepend verhaal had ook nog talenten als Arletty en Von Stro- heim nodig tot meerdere luister. Nu, ook zij zijn zo misplaatst m deze bezetting, dat de film er niet door gered kon worden. Rex Ridders van het zwaard Toen in het oude Schotland de clans nog in volle luister en macht waren, kwam het met 2elden voor, dat door een moord of een gnef veten ontstonden, die jarenlang de families met hun geweldige aanhang voortdurend op de meest bittere manier in»staat van vyandschap hielden. In Rex kan men zien hoe ruig het dan tussen de heren kon toegaan en met welk een minimum aan scrupules men de andere clan het ieven zuur trachtte te maken. Evenwel kunt u ook bekijken hoe twee jonge mensen eindelijk vrede stich ten, al kost het voldoende actie met slag-, steek- en schietwapens voor dit resultaat bereikt is. Een prettig, spannend verhaal in technicolor. 't Venster Hinderlaag Ook als regisseur blijkt Robert Mon1- gommery lang niet van talent ontbloot. Dat kunt ge constateren bij het zien van de film Ride the PinkRorse (Hinderlaag), een verfilming van de sensatieroman van Dorothy B. Hughes, naar welke bestseller Ben Hecht het scenario samenstelde, Dp lang niet alledaagse manier vertelt Robert Montgomery in „Ride the Pink Horse". Mbnlgomtnery deze geschiedenis vol drei ging. het verhaal van een verbitterde oorlogsveteraan uit Chicago, die m een Mexicaans stadje zjjn vermoorde vriend komt wreken, voor welke moeite hij zich denkt te belonen met het chanteren van een gangster, de moordenaar van zijn vriend. Meer gehoOrd, zo'n verhaal, zult ge denken. Inderdaad de story is met be paald oorspronkelijk, maar ge moet eens opletten, hoe knap Montgommery haar vertelt, tegen een achtergrond van een Mexicaanse fiesta, een carnaval, dat met zijn luidé en primitieve feestelijkheid de dreiging van het varhaal doorkruist. 1 en belangrijke rol op dit feest speelt de oude draaimolen van Rancho. een prachtige beer van een kerel (Thomas Gomez), die de belaagde wreker het leven redt. Een zeer Jiefelyke noot vormt de idylle met het primitieve Indiaanse meisje, dat als een hondje de in gevaar zynde vreemde ling bewaakt en dan loopt er in deze aardige film nog een pracht van een rechercheur rond. een bijzonder goed rol letje van Art Smith. Robert Montgommery speelt zelf de hoofdrol zeer goed en de jeugdige Wanda Hendnx lijkt veelbelovend door liair ge voelige spel in de rol van Pila, het In diaanse meisje. Een knap gemaakte film, die uitstekend de romantische sfeer van. Nieuw Mexico verbeeldt. van technicolor-park. Dc heer King toonde ons het terrasje, dat uitzicht geeft op de vijver en de molen. De lampions bewogen zachtjes in dc wind. En omdat het donker was, konden wij ons evengoed in China wanen. Dat zijn zo van die verras singen in Oudt-Rotterdam. Chinese taveerne op Oudt-Rot terdamM controleplaats geeft er een paar en hoe meer punten wij bij de finish in Den Haag bezitten Zaterdagmid dag. hoe beter onze kans op de klassementsproef. Ach» Koninklij ke, U w punten draaiden misschien om de aandelen, maar controle plaatsen hadden daarmee niets uitstaande. Wij startten dan in Amsterdam. Eerste verplichte controle in de Gerrit van der Veenstraat. In. Delft nog eens verplichte sontróle. Wij tuurden op moyennemeters en. schema's en spraken over een ge middelde van zestig, iets wat de man achter het stuur maar rijke lijk hoog vond in de neergudsende regen. Maar ons gemiddelde was beter. Delft vertelde van een winst van een kwartier, Schiedam ook. En nu die vlotter. Tussen Breda en Roosendaal ge beurde dat. Breda was een ver plichte controle, „Die nemen wij straks" zei de kaartlezer vol op timistisme. „Wij pikken eerst nog even die vrije controle ïn Roosen daal. Dat is al weer vijf punten." Nog tweemaal remise UTRECHT Te Utrecht wer den de twee afgebroken partijen van de schaakwedstrijd Nederland Joegoslavië gespeeld. De uitsla gen luiden: Prins (Ned.)—Pirc (J.S.) V2—H Kramer (Ned.)Fiomar (J.S.) V2—X De stand is thans 73 in het voordeel van. de gasten. Schielandshuis krijgt aanvullende opknapbeurt voor de ontvangst Het Schielandshuis nadert zijn bestemming als kunstcentrum thans wel heel dicht, nu na de sociëteit der artisten, het Rotter dams Toneel en de exposerende beeldende kunstenaars ook het Historisch Museum van Rotterdam onder het dak van het oude Boymans gebracht wordt. Maar boven bleef het stil en stoffig. Zonder van een lijdensweg te wil len spreken, kan men de wederge boorte van het vroegere museum van Oudheden, dat nog eerder „an- tiquiteitenkamer" was geheten, toch wel een zeer langdurige, moeizame geschiedenis noemen. Veertien jaar geleden, in 1936, werd het museum gesloten en de verzameling „begraven" in de kel ders" van net museum Boymans. Eerst in November 1947, toen vast was gekomen te staan, dat het Schielandshuis als monument kon worden bewaard, kwam mede door de geïntensiveerde historische be langstelling onder de burgerij het Historisch museum op het tapijt, dat wel in de eerste plaats in aanmer king scheen te komen voor huis vesting in deze oude omgeving. Hiertoe moest de sociale afdeling van volkshuisvesting vertrekken naar een schoolgebouw aan de Ged. Slaak, De Raad voteerde een bedrag van 87.000 voor inrichting van de ze beide gebouwen. Maar het Schie landshuis bood bij de eenvoudige en herinrichting tal van onaangename verrassingen. De toestand van het gebouw was zorgelijker dan men had verwach--, het herstel eiste om vangrijke werkzaamheden en de be grote som was dan ook niet toerei kend om de apartementcn voor het museum op passende wijze in te richten. Terwijl in het souterrain, de sociëteit, een levendig bohomerdom tierde, in de zaal daarboven de werkplaats van het Rotterdams To neel van repetitie-activiteit ziedde, terwijl de ene exposit.e na de an dere in de belendende ruimten met grote voortvarendheid werd georga niseerd, tenslotte de danseressen van Corrie Hartong en de musici van het R. Fh. O. hun bijdragen in de algemene artistieke bowl kwa men leveren met voetgestamp en hoorngeschal, bleef het daarboven op de rest van de verdieping stil als het kerkhof en stoffig, verveloos als een eeuwenlang verlaten slot. Er is veel te doen Daar komt nu verandering in. Twee weken geleden stond de Ge meenteraad een aanvullend ere diet toe van 44.991 voor voorzieningen in bet Historisch Museum. De een voudige restauratic zal, mar wet houder J. U. Schijthuis, die ons door het gebouw rondleidde, meedeelde! ongeveer drie maanden vergen. Be halve de zalen en andere ruimten wordt ook de gevel cn het platform buiten het gebouw wat opgeknapt. Dat laatste in dier voege, dat het gebouw de tand des tijds in de ko mende tien jar periode waarin "t plan tot algehele grondige restaura tie van het historische gebouw waarschijnlijk gereed zal komen met enige kans op succes zal kun nen weerstaan. Nu, er is voor Gemeentewerken genoeg te doen. De entrée op de tweede verdieping, de wandbekïe- dmg, de plafonds, alles schreeuwt om reparatie, vernieuwing, verf. De verdieping zal na voltooiing van de herstelwerkzaamheden ge heel aan het Historisch Museum ko men; het R.Fh.O,, dat hier op het ogenblik een zaal in gebruik beeft voor repetitie en nogal wat ruimte annexeerd heeft voor het stallen van partituren en instrumenten, zal dus binnenkort naar een andere plaats moeten omzien. Het museum omvat enkele expositiezalen, een kamer voor de conservatrice, mej. Btfdals, die verantwoordelijk zal zijn. voor de herinrichting van het museum, een lees- en studiezaal. Spinola en sabels Via een geheimzinnig trapje zijn we nog naar de opslagzolder ge klommen, waar een deel van de col lectie niet het beste, want dit is naar Boymans overgebracht op geslagen ligt. Een Duits weermachts bordje: Fuszfahre nach Vlaardingen, ligt er met ver van het (in de Mei dagen van '40) aangebrande houten beeld van de Spaanse veldheer Spinola, dat eens boven de ingangs deur van de bekende bakkerij aan de Spaanse kade prijkte. Een gipsen Ei;asmus(je) werpt een afwezige blik in de fonteinbak van de maagd van Holland, verkleind model, er is een grote verzameling oude deur kloppers, sabels, trommen en achter- aders hangen en staan in dichte ge lederen langg de wanden. In het souterrain naast de sociëteit zijn de ruimten voor depot en res tauratiewerkplaats, eveneens ten be hoeve van het museum, reeds vrij wel gesaneerd. Ook na de restauratie zal het heus nog wel aanlopen, vóór het musurn werkelijk kant dn klaar voor de be zoeker gereed staat

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3