PEULEN Metaalindustrie en electrotechniek sterk vertegenwoordigd op Ahoy Rotterdamse verkenners naar Amerika Een expositie op zichzelf Veelzijdig en suggestief f Verband tussen bedrijfsleiding, personeel en omgeving Alle provinciale staten door H.M. per radio toegesproken ZWITSALETTEN STOP DIE JEUK DÉBRAIÜME Eerste paal voor dwarshelling in Vlaardingen geslagen Reddingbootschipper Coen Bot gaat zeilen in Zuid-Frankrijk Mysterie in Hevige strijd op Wimbledon Woensdag 5 juli 1950 3 (Van een onzer verslaggevers) Indrukwekkend, door omvang en kwaliteit, zijn de inzendin gen van metaal- en electrotechnische industrieën op Rotterdam Ahoy'. Wij hebben daar in onze algemene en meer gedetailleer de beschouwingen van de tentoonstelling al op gewezen. Eigenlek een flinke expositie op zichzelf, deze bonte collectie van fraaie stands, want alleen, van de grote hal reeds nemen deze afdelingen bijna de helft in beslag. En dan komen daar nog de buiten opgestelde objecten bij: dc „zware stukken.*' op de Parkkade, prachtig gearrangeerd door de architect A. N. Oijevaar, die de hele metaalindustrie voor zijn rekening nam. En als paedagogisch verlengstuk: de paviljoens in het Park,^ waar het vakonderwijs en de bedrijfsscholing ,.in levende lijve gedemonstreerd worden. Een skegbeeld in het centrum van vier scheepsspanten, die de historie van de con structie ïn de laatste eeuw tonen. Dit is het begin van de inzending metaalindustrie in de grote hal. Links de kop van een N.S.- njtuig van Allan, op de achtergrond de grote blauwdruk van de .jfieuu) Am sterdam". Het vergt van de bezoeker, die deze afdelingen betreedt na al mm of meer verzadigd te zijn van de talloze indrukken der meer schets matige inzendingen van Gemeente, Waterstaat, Rijnvaart, stuwadoors, reders, die gestylecrd en dus gemak kelijker te overzien zijn, geen ge ringe inspanning om alles en détail te beschouwen Wij zullen de lezer dan ook niet vermoeien met een toch altijd nog gebrekkige cata logisering vars het getoonde, maar liever hier en daar iets aanwijzen en de algemene opzet van de inzen dingen aangeven, precies zoals onze gidsen van de commissies der me» taahndustnële (Metaalbond) en electrotechnische inzendingen ge daan hebben. De inzending in de hal trekt on middellijk de aandacht door de knappe opstelling van vier scheeps spanten, in het midden waarvan een boegbeeld is geplaatst. Dit L het re presentatieve gedeelte, dat door een keuze van producten een beeld geeft van de veelzijdigheid, van de Rotter damse metaalindustrie; de commer ciële sectie laat door een collectieve inzending een keur van de meest uiteenlopende producten zien. Bij zonder suggestief is de kolossaal vergrote blauwdruk, een werkteke ning van de „Nieuw Amsterdam"; de bouw van het schip kan men vol gen aan de hand van een grote serie foto's- De werkende maquette van het „Prins Bernhard"-üok van de R.D.M. met de in- en uitvarende „Willem Ruys" verheugt zich hier terecht in een grote belangstelling. Mysterieus is de geheel-automa tische lift van de firma Hensen; al les gaat zo vanzelf, dat men na het verlaten van dat technisch wonder eigenlijk niet van zins is de eigen normale lichaamsbewegingen uit te voeren; ook dat moest van zelf gaan, denkt men. De route voert dan langs grijpers, transportrollen, een olie- stook installatie, stalen steigerbouw, pupleidingen, profielen naar de stand der weegschalen, bascules en moderne snijmachines. De electrotechniek kondigt zich aan met van verre zichtbare rode neon-letters. 's Avonds gebeurt dat overigens al op enige afstand van de gebouwen. De moderne T.L. bui zenverlichting aan de hoge masten,, de verlichting van het Park, de diepzeeshow van Philips dat alle^* behoort immers tot het domein der electrotechniek, die hier op Ahoy' wel bijzondere triomfen viert. De architecten A. F. Aalbers en R. A. de Waal hebben het begin van deze afdeling gemarkeerd met een maquette van de bron: een geslaag de schematische voorstelling van het Rotterdams Gemeente-Energiebe drijf, aan de hand waarvan men het hele proces „van kolen tot electrici- teit" kan volgen. De eindfase wordt bereikt in het openluchtstation van het „koppelnet", vanwaar de hoog- f- spanmngsleidmgen op de bekende ijzeren masten in het verschiet, in casu een grote foto met een rij van die masten, verdwijnen. Een bijzon der knappe vondst. Over het all- electric schip schreven we reeds; maar ook v;at de verschillende elec trotechnische firma's en fabrikanten tentoonstellen, is heel belangrijk: we noemen slechte: hoogspannings- materiaal voor open en gesloten in stallaties tot een spanning van 15-000 V. electrische industrie-ovens en lastoestetlen, materiaal voor kraan installaties en electrische tractie, electrische meetinstrumenten, accu mulatoren en thermische verbruiks- toestellen. Behalve allerlei fraaie modellen, o.a. van electrische loco motieven en kleinere maquettes van uitgevoerde installaties zijn er ver der nog grote dingen te zien, zoals bijvoorbeeld een rotor van een tur bo-generator met een vermogen van 20 OOG kW en een draaistroommotor van 500Ö pk. De electrotechnische nijverheid komt wel zeer sterk uit op deze tentoonstelling. Aanschouwelijk onderricht Op de zware metaalindustrie, die aan de Parkkade een plaats heeft gekregen, komen we nog nader te rug. En aan. onze voorlopige indruk ken van de paviljoens van het vak onderwijs, die we enige tijd geleden reeds beschreven, kunnen we toe voegen, dat deze wel één van de le vendigste onderdelen van Ahoy' vormen. De ouders, die voor de vraag staan voor welk vak of welke richting zij hun kinderen zullen la ten kiezen, kunnen hier leren, welke mogelijkheden een loopbaan in in dustrie en ambacht heden te bieden heeft. En ook de jeugd zelf krijgt een zeer reële indruk van dit werk. De jongens, die hier aan de arbeid zijn, verrichten hun taak met een ernst en een toewijding, al3 bevin den zij zich op school, in plaats van in de roezige sfeer van een grote tentoonstelling. En de inrichting en opstelling van de architect B. Wis sing maken het geheel overzichtelijk en gemakkelijk te begrijpen. 'AMERIKAANS HOOGLERAAR SPREEKT OVER: (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Een keur van vooraanstaande figuren als de vice-presi dent van de Raad van State, de voorzitters der beide Kamers der Staten Generaal, de pnrident van de Hoge Raad, de voorzitter van de Reken kamer, de dire- eur van het kabinet van de Koningin, en de burgemeesters van Den Haag en Delft, was gistermorgen naar het Binnenhof getogen om met de nieuw opgetreden Provinciale Staten van Zuid-Holland te luis teren naar de radiorede van Koningin Juliana, naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de Provinciale wet. In de zaal van de Eerste Kamer waren verschillende luidsprekers aangebracht en omstreeks hail een klonk de stem van de koningin hel der door de historische ruimte. Allen stonden, op en luisterden. Het was een merkwaardige gewaarwording te bedenken, dat tegelijk op tien an dere plaatsen in ons land verschil lende provinciale staten zo naar dié stem luisterden. De techniek ver. Advertentie (LM.) Cïïiaak met PIJNEN korte metten! ProPatria bestond 1 Juli vijf en vijftig jaar en is daarmede de oud ste athletiekvereniging in ons land. Hiermede feliciteer ik deze pionier van harte en voorlopig nog maar 55 jaar. Als het zo ver is, dan zul len we wel weer zien, nietwaar me neer Hofmeester, Onder het genot van een keel glaasje Cola heeft deze meneer Hofmeester (een jong on zeer voort varend P.F.-lid) me zitten vertel len, wat Pro Patria zoal voor de athletiek heeft gedaan. En dat is heel wat, want P.P. was het, die als eerste vereniging, internatio- Drie tveken bij Jamboree der Boy Scouts (Van een onzer verslaggevers) Onder een stra lende zon kampe ren zes Neder land severkenne r s, vier Haagse en twee Rotterdamse jongens, te Val- leyforge in Penn sylvania. Zij be horen tot de uit verkorenen, die de Nationale Jam boree in Amerika ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan der Boy-Scouts of America mogen bijwonen. Op 13 Juni zijn zij met de „Volendam" van de Maasstad naar Quebec in Canacfa vertrok ken. Per trein zifn zij na aankomst onder leiding van de heer D. A. Koenradi, assis tent-districtscom mandant der pad vinderij te Zwolle, verder gereisd naar het kolossale kamp te Valley- forge. De Hagenaars en Rotterdammers, allen tussen de 13 en 16 jaar, zijn geweldige boffers. Enige tijd gele den nodigde de Bay-Scouts of America voor het eerst in de ge schiedenis der padvinderij een aantal Nederlanders uit voor een nationale jamboree in de nieuwe wereld 'niet te verwarren met de internationale jamboree). *De overtocht en verblijfkosten zouden door de gastheren worden bekos tigd. De uitnodiging sloeg in de gunstige zin des woords in als een donderslag bij heldere hemel. De hele padvinderij in Nederland wachtte met ongeduld op de uitslaf Boudewtjn Hellebrekcrs (Den Haag links) en John Lipjes (Rotterdam) bij dc ingang van hun tent. Natuurlijk ontbreken de klompen niet. ser, Nonrdcindc 156, verkenner bij de Zwarte Panters, B. Hcllebrekers, Sweelmckplein 50, eveneens ver kenner bij de Zwarte Panters; C. van Ncdcrveen, Regentesselaan. 93, luchtverkenner van de Weerden- Poelman groep en B. de Koek, Bro- novolaan 34 en de Rotterdammers J. Dissel. Hugo Molenaarstraat 26a, luchtverkenner van dc Weerden- Poelmangroep en J. Lipjes, Heem raadsingel 177, patron"llelcider der 28 Groep Zeever ken ut vs. De zes jongens hebben voortijdig vacantie moeten aanvragen, omdat zij allen nog op school zijn. Maar wellicht doen zij tijdens hun ver blijf in Amerika meer kennis en van een omvangrijke loterij, die in ervaring op dan In twee maanden allerijl op touw was gezet. school-onderricht. De Nederlandse- En jawel hoor, daar kwam het jamboreegangers zullen 24 Juli uit bericht dat naar de nieuwe wereld New York terug keren met de mochten de Hagenaars M. H. Vis- „Volendam". nale athletiekwedstrijden orga niseerde, die dan in Rotterdam werden gehouden. Dat was vooral het werk van George Boeuff, een der oprichters, die samen met Gijs de Jong nog in leven is. George was de gangmaker en tot 1930 was hij voorzitter, in die tij'd waren de enige programma-nummers, de lange afstand en snelwandelen. En zo'n lange afstandloop bestond dan uit b.v. RotterdamUtrecht en te rug, bij' elkaar toch altijd nog zo'n slordige 90 km. Daar moet je van-, oaag-de-dag eens om komen. Natuurlijk, evenals andere spor ten heeft ook athletiek een evolutie meegemaakt. Zeer terecht zei me neer Hofmeester dan ook, dat vroe ger de afstand primair was en dat het nu de tijden zijn. De athleten van tegenwoordig zijn ook meer gespecialiseerd. En het neusje van deze specialisten-zalm verschijnt Zondag bij de jubileum-wedstrij den aan. de start. Het heeft wel wat moeite gekost, maar Pro Patria is er in geslaagd dit elfde lustrum op luisterrijke wijze te vieren. Me neer Hofmeester noemde enkele namen en zo hoorde ik, dat op cle 400 m. Dukken (DOS), Balcels (AAC), Smit (AAC) en Pikaar (Holland) aan de start verschijnen. De 800 m. heeft helemaal een ster ke bezetting, want memand minder dan Hans Har ting, die de voetspo ren van Wim Slijkhuis drukt, neemt het op tegen Anton Kist, Frits Walsik, Klaas Knop, v. Gog en "Witvliet. Bij de lange afstand (5 km.) meten de Nederlandse kam pioen v. d. Zande en Slegt, v. Eden en Koopman de krachten met el kaar. De 100 m. roept Naaktgebo ren, (DFC) en Jo Zyaan (AAC) in de holes. Bij het polsstokhoogsprin gen zal Cor Lamoree trachten de 4 m. te halen, terwijl Ans Koning als de Nederlandse kampioene speer werpen het geheel completeert. Al met al is dit een feestprogramma, dat klinkt als een klok. Om half twee beginnen de wed strijden, die tot half vijf zullen du ren. Dat betekenen drie uren van zuiver athletiek-genot. Er is Zon dag op sportgebied niet zo heel vecï te doen, een mooie gelegen heid dus voor hen, die nog niet met athletiek hebben kennis ge maakt, om eens naar de Nenijto- baan te gaan. Men heeft er zeker geen spijt van. Finale wereldkampioen schap voetbal BIQ DE JANEIRO De loting voor de finale van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal, gaf het volgende resultaat: 9 Juli: te Rio de Janeiro: Brazilië- Zweeten: te Sao Paulo: Uruguay- Spanjc. 13 Juli: te Rio de Janeiro: Brazi- lie-Spanje; te Sao Paulo: Zweden- Uruguay. IS Juli: te Rio de Janeiro: Brazilië •Uruguay; te Sao Paulo: Zweden- Spanje. Advertentie (LM.) die soms erger is dan pijn en die Uw leven vergalt! Niet krabben, dat veroorzaakt infecties, maar betten met een paar druppels Voor de afdeling Rotterdam van het Nederlands Instituut voor Ef ficiency te Philadelphia sprak Dinsdagavond professor mr E. Wight Bakke uit Philadelphia, pro fessor in de sociologie en economie aan de Yale- en Harvard-umversi- teit over cie „Relationship between management and labor": of Ap plication of scientific management to human relations". De spreker werd in. geleid door de voorzitter van de - afdeling Rotterdam, de heer J. Hasper. Prof Bakke begon met te vertel len dat hij bij zijn bezoek aan de ten toonstelling „Rot terdam-Ahoy" het meest was getroffen door dat deel der expositie, dat „jonge men sen aan het werk" laat zien. Deze jonge mensen waren zich bewust van hun waarde, hun •waardigheid en hun belangrijkheid. En dat is het belangrijkste, aldus spreker. De toekomst hangt af van mensen, die van hun werk houden en zich I door hun werk een waardevol deel van de gemeenschap weten. Bi] de opkomst \*an de techniek, aldus vervolgde spreker, is door de industriële leiders deze waar digheid van de mens te veel uit het oog verloren. De taak van de arbeider werd steeds meer onder verdeeld en de mens als dood-ma teriaal gebruikt. Toch blijkt het niet voldoende om de mens in het. arbeidsproces als een individu zonder meer te beschouwen. Na jarenlange^ onderzoekingen en tal rijke enquète's in Amerikaanse fa brieken is prof Bakke tot de con clusie gekomen, dat de mens streeft naar het zich eenvoelen met zijn omgeving, weten dat hu van de samenleving een integrerend en nuttig deel uitmaakt. Om dit doel te bereiken gebruikt bij natuurlijk in de eerste plaats znn persoonlij ke aanleg, kennis e.d. maar voorts blijkt, aldus spreker, dat de mdi- bond hier de historie en geografisch zo verschillend gelegen provincies tezamen met het hoofd van de staat. De decentralisatiegedachte werd er eveneens mee gedemonstreerd. Tevoren waren de geloofsbrieven, van de nieuw gekozen Statenleden onderzocht en alien zijn toegelaten met uitzondering van de heer Schal- ker (Comm.), wegens onverenig baarheid van zijn lidmaatschap der Eerste Ksmer met dat van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. Nadat de leden de voorgeschreven eed of belofte hadden afgelegd, werd een aantal voorstellen in han den van diverse commissies gesteld. HAL dan heeft ter gelegenheid van de Honderd Jaren Provinciale Wet de Statenleden der elf provin ciën toegesproken. Zij nerdacht het wetgevend genie Thorbecke en de „angst in Nederland voor een terug keer van de verlammende politieke verhoudingen in dc republiek der verenigde Nederlanden, Het nieuwe provinciale bestel, zeide Zij, vol deed aan de eisen van de tijd en het heeft zich technisch, cultureel en so ciaal enorm kunnen ontwikkelen tot een sterke brug tussen Rijk en ge meenten. Na de oorlog hebben de Staten zich bijzonder ver kunnen begeven op het terrein der gewestelijke eigenheden zonder de diepe eenheid van Nederland te schaden". De oudste commissaris der konin gin, mr. dr. R- H- baron De Vos van Steenwijk (Drente) heeft op de rede scheepvaartkringen, zei de heer (Van een onzer verslaggevers) Aan de Yuicaanhaven in Vlaanderen is Maandagmiddag de eerste paal in de grond gedreven voor een nieuwe dwarshelling van het „Havenbedrijf Vlaardingen-Oost". Onder de aanwezigen bevond zich o.m. de minister van Verkeer en Waterstaat. Minister Spitzen richtte zich in een toespraak tot de directie en genodigden en verzocht Mevr. Thijssen Baronesse van Lippe Bieslerfeld, een nicht van Z.K.H. Prins Bernhard cn echtgenote van een der commissarissen van het bedrijf, aan de heiers het teken te geven het kolossale heiblok in werking te stellen. „Wij voelden het als eert bezwaar, van grote vreugde is voor het gehele dat schepen die gerepareerd moesten bedryf. worden, met op onze terreinen kon- De helling, waarvoor de eerste den worden drooggezet," aldus de paal _zo dadelijk zal worden gesta- heer J. L. Jonker, directeur van het „Havenbedrijf Vlaardingen-Oost" m een inleidende rede. Zo kwam men tot de gedachte een dwarshelling te bouwen, die met zijn geprojecteerde breedte van honderd meter plaats kan bieden aan flinke zeeschepen. Zeventien heil mg wagens, elk met een draagvermogen van 150 ton, ko men er op te staan. Gekomen tot het eigenlijke doel van deze bijeenkomst, naast min. Spitzen en mevr. Thyssen o.m. bijgewoond door burgemeester mr. J. Heusdens en wethouders van Vlaa~dmgen, voorzitter Bachmann van de Kamer van Koophandel en leden van de Industriële kring van Vlaardingen, het voltallige personeel van het bedryf cn zeer vele genodig den en vertegenwoordiger vidu grote kracht put uit zijn so ciale omgeving. De stimulans van het zich m een groep eten bevordert de pro ductie in niet geringe mate, aldus prof Bakke. Dus is het de taak van „scientific management" om dit aspect van de mens, nl. zijn ver houding tot de groep waarin hij behoort, te bestuderen. Om goede leiders te kunnen vormen, dient men eerst een bepaalde theorien- structuur te hebben en een inzicht te krngen in de werking van dat gene wat de mer.s aan zijn groep bindt en welke krachten hii daar uit put. Want ook de fabrieken zijn. gemeenschappen en de wetten van de gemeenschap zijn dus ook op de fabrieken van toepassing. Na een korte pauze was er veel gelegenheid tot het stellen van. vragen, waarna de heer Hasper do spreker dankte voor zijn inleiding. DEN HAAG. Op 29 en 30 Juli a.s. worden m de baai van Menton, in Zuid-Frankrijk, internationale zeilwedstrijden gehouden. Een Ne derlandse zeiler van naam zal zich op deze wedstrijden met andere na tionaliteiten gaan meten. Het xs de 68-jarige Coen Bot, uit Nicuwe- diep, de voormalige schipper van de reddingboot „Dorus Rijkers", die op uitnodiging van de Sport club te Menton op 21 Juli naar Menton zal -vertrekken. Bot krijgt van de Sportclub een vergrote B.M. toegewezen, waar mee hij gedurende de dagen, die aan de wedstrijden vooraf gaan, met zijn eveneens toegen ezen fok- kemaat, de in Menton wonende Nederlandse schilder Frits Sieger, ruimschoots de gelegenheid zal hebben te wennen aan het zeilen in de Baai des Vredes, zoals de baal van Menton wordt genoemd. van de Koningin geantwoord. Jonker: ,,U begrijpt dat dit een dag uitkomen. gen, Is liet meest urgente werk van de vele karweien die hier nog te wachten staan." Te Assen Nederlanders In Italiaanse ploeg ASSEN. Onder de vele buiten landse lijders, die voor deelneming aan de 20e Nederlandse T te Assen reeds zijn aangekomen. be\mdt zich ook het 125 cc M.V.-team, Hiertoe behoort tot aller verrassing ook dc Nederlander Wim van Zijlaard, die een officiële fabrieksmachine in de 125 cc klasse zal i-yden. Bovendien wordt nog met twee andere Neder landers onderhandeld, zodat er grote kans is, dat drie onzer landgenoten Zaterdag 8 Juli m 125 cc klasse in een Italiaanse fabrieksploeg zullen Advertentie (LM.) Ja, nu is het de tijdvoor die-sappige, malse kost! Eén van de heerlijkste ion ge groenten die er op het ogenblik te krijgen zijn. Rijk aan onontbeer lijke voedingsstoffen én in een oogwenk gaar! Zti de peulen met wetmg kokend water op en zorg voor een goed ge. sloten pan, En eet ze ook eens ge combineerd met worteltjes. Of maak een stoofschotel van peulen en wortel tjes met rundvleeseen smulpartij 'FEUILLETON -door Nicholas Blake LONDEN. Dick Turpin, ex- kampioen van Gr. Brittannië en het Empire middengewicht, en de eer ste niet-blanke bokser die houder geweest is van een Britse titel, heeft meegedeeld dat hij de ring definitief vaarwel zegt. 43 ,.De engel des doods aarzelt, mijn heer. Laten wjj zorgen dat hij niet toeslaat." „Het klinkt, alsof we meer be hoefte hebben aan luchtafweerge schut dan aan een particuliere de tective," Mijnheer Disteldoorn wuifde deze opmerking met een welwillend ge baar weg zijn gebaar werd door Albert Mor ley, die aan de andere kant van het grasveld liep, opge vat als een vorstelijke uitnodiging. Hy kwam op hen toe, knikte een paar maal bezorgd en ging naast hen op het gras zitten. Het was tj'- perend voor ziin besluiteloosheid, dat hij nèt niet dicht genoeg bij kwam zitten om er bij te horen, maar toch ook niet zó ver dat ze geen acht op hem konden slaan. Mijnheer Disteldoorn sloeg de kleine man peinzend gade. en richt te toen weer het woord tot Paul. „Wij spraken van d*> dood," zei bïi met sombere stem Mijnheer Morley schrok, hij draaide plotseling z:tn hoofd opzij als een schichtig paard." „De dood," herhaalde mijnheer Dis teldoorn. „De enige ware demo craat. Hm. U mijnheer, bent getraind in scherpe observatie. U hebt rou tine In het waarnemen van psycho logische reacties. Hoe beoordeelt U de algemene geest, het moreel van onze gemeenschap? Meent U, dat er sinds gisteren een wijziging is Inge- i treden?" „Wel, het lijkt me, dat de mensen I zich een beetje schamen over hun paniekstemming van gisteravond. En ais de mensen zo'n soort opluch ting en schaamte voelen, vallen ze hun irritatie meestal op iemand an ders luchten." „Inderdaad. Zeer scherpzinnig op gemerkt, als ak het zo zeggen mag. Men zoekt naar een slachtoffer, een zondebok. Wilt U verder gaan?" „Ook sluit men zich meer aaneen. Het verantwoordelijkheidsgevoel van de massa ontwaakt." „Ik hed het zelf niet zo uitge drukt, maar ontegenzeggelijk is het juist. De aanwezigheid van een ge meenschappelijke vijand in ons mid den verwekte eerst slechts wrevel en nieuwsgierigheid. Daarna ont stond wederzijds wantrouwen en verdachtmaking. Nu hebben wij het derde stadium bereikt. Zij. die eerst het luidste riepen om maatregelen van de leiding, en klaagden over ziin tekortkomingen zijn nu de eerste om.mijnheer Disteidoorn knikte goedkeurend over zyn eigen toespraak." de eerste om de orde te herstellen. Juffrouw Gardyns kan als voorbeeld dienen. Kapitein Wijs, zo bleek mii, wordt overstroomd met aanbiedingen om te helpen. Buitendien, men 20U verwachten dat het merendeel der gassen zich zou afmelden, om met de jonge Wijs te spreken maar **et tegen deel is waar. Zij voelen het nu sis een prestige kwestie, om te blijven en de aanvaller te trotseren. Laat hy de Britse Leeuw niet te lang tergen: dan slaat hli dc klauwen uit!" besloot mynheer DistelJoorn plechtig. „We zijn wel ver van ons ge spreksthema afgedwaald: we had den het over de dood," zei Paul. 2ijn buurman volgde de loop van. een bal. die m schuine richting over het grasveld scheerde, daarna een boog beschreef en keurig bleef lig gen vlak by zijn doel. „Hoever wij ook afdwalen." zei hy, „nooit ontsnappen wij de dood, mynheer. Maar goed, schoenmaker, houd U by Uw leest! Ik zou uit mun eigen overwegingen de vol gende gevolgtrekking kunnen ma ken: wanneer het. de bedoeling vsn de Boze Wolf was. de stemming on der de gasten tg bederven en zo Sprookjesland te benadelen, dan moet onze boosdoener nu gemerkt hebben, dat zyn pogingen geen ef fect sorteren. "Wij zouden dus kun nen verwachten, dat hy in dat geval de vijandelijkheden zou staken, m 't bijzonder nu de leiding heeft me degedeeld dat zij een detective in de arm genomen heeft." ..Dat zou dan een hele opluchting zijn Mijnheer Disteidoorn hief een dreigende vinger omhoog ..Maar deze hypothese kan ook onjuist 2ijn. Het is ook mogelijk, dat al deze wandaden zich uiteindelijk tegen één enkel individu richten." „Nee,- U kunt mij niet wijsma kenprotesteerde Albert Mor ley. die ongeduldig over het gras heen en weer liep „Mag ik misschien mijn gedachte gang verder uiteenzetten? Laten wij aannemen, dat ik nu eens van plan ben U te vermoorden, mynneer Morley. Albert staarde hem bleek en ver- steend van schrik aan. _u. nai.'su..jk_ (Wordt vervolgd) LONDEN. Na een dag regen kon er gisteren weer worden ge speeld op Wimbledon. In de kwart finales werd hevige strijd geleverd. Sedgman, die Maandag in de afge broken partij tegen de Amerikaan, Larsen er verre van gunstig voor stond, wist toch nog te winnen- Een andere verrassing was dat de Ame rikaan Seixas van de sterke Zuid- Afrikaan Sturgess wist te winnen. Dat zulks niet zonder emoties gingi bewijzen de cijfers: 97, 6—8, 3—6, 62, 75. Talbert kon het niet bol werken tegen Patty: 3—6, 64, 6—2, 6—3. Drobny had weinig moeite Mulloy er onder te krijgen. Het gebeurde zonder setverlies met 6—3. 6—4, 6—4. Onze tandgenotcn mej. Hermsen en Linck werden vrij gemakkelijk uitgeschakeld door de Amerikanen mej. Chaffee en Patty: 6—1, 6—3. Deze partij werd op het Centrecourt gehouden, waardoor onze landgeno ten waarschijnlijk een. tikje werden geïmponeerd. Hetzelfde gebeurde met mevr. Schmier en Wilton, die moesten aantreden tegen mevr. Har rison—Hilton en Bromwich. De Ne derlanders verloren met 6—2, 6—2. In de halve finales komt Patty te gen Seixas uit en Drobny tegen Sedgman. Biljartkalender 1951 vastgesteld LUXEMBURG Te Luxemburg werd een algemene vergadering van de internationale biljartfederaUe. de Union Internationale des Fédérations d Amateurs de Billard, gehouden. Aanwezig waren afgevaardigden van Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland, Spanje en Luxemburg. De wedstrydkalcnder voor het aanstaande seizoen werd als volgt vastgesteld: 11 t.m. 14 Jan. 1951 te Waalwijk; Kampioenschap vsn, Europa 47/2; 8 t.m. 11 Febr. 1951 te Antwerpen: Kampioenschap van Europa drieban den; 2 t.m. 5 Maart 1951 te Barcelo na: Kampioenschap van Europa bandstoten (een band); 5 tm. 8 April 1951 te Sevüla: Kampioenschap van Europa 71/2; 25 t.m. 28 April 1951 te Luxemburg: Kampioenschap van Europa libre; 26 t.m. 29 Mei 1951 ts Madrid: Kampioenschap driebanden; 14 t.m. 16 Juni 1951 te Mantes (Fr.); Kampioenschap van Europa fanta sie classique; 15 tm. 20 Aug. 1951 ta 47/2n°S Aircs: Wcre}dkarnrioenschap De vergadering besloot de Egypti sche biljartbond wegens wanbetaling te schorsen. Slijkhuis te Dublin DUBLIN. Slijkhuis is Dinsdag avond te Dublin uitgekomen in een speciale handicapwedstrijd over 4 myl. waarin hij van meet startte. Hij maakte een tijd van 19 min. 13.6 sec. on eindigde op de tweede plaats ach ter do Ier Robertson die 175 yards (bijna 160 meter) voor gift had ge kregen. De Ier Appleby, die even eens met 175 yards voorgift startte, werd derde. De race was het hoofdnummer van de door de Clonliffe Harriers geor ganiseerde wedstrijden, maar het verloop werd een teleurstelling voor de Ierse sportlieden, omdat hun idool Joseph Barry de Nederlander hoe genaamd geen party kon geven. Slijk huis liep kort na de start Barry voorbij, maar na twee mijl ging da Tor aan het hoofd. Hij moest de lei ding vervolgens weer aan Slijkhuis afstaan en gaf tekenen van ver moeidheid in de 16c en de 17e ronde. Toen de Nederlander het tempo nog meer opvoerde kon Barry hem niet meer houden. Hij zakte af in de ISs van de 20 ronden en alleen Robert son. die met een grote voorgift was gestart, kon Slijkhuis verhinderen als eerste door de finish te gaan. Stremming scheepvaart In verband met het leggen van zinkers in de Delfshavense Schie, tussen de Mathenesserbrug en de Lage Erf brug zal de scheepvaart aldaar gestremd zijn van Zaterdag 8 Juli 20,00 uur tot Zondag 9 Juli 20.00 uur of zoveel korter of lan ger als nodig mocht blyken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3