O.E.E. C. -Festival Vrijlating margarineprijs wekt bevreemding bij Kamerleden Slaatje slaan uit angst 'sensatie Britse vloot maakt haar opwachting bij Ahoy' Wisselingen op onze buitenlandse posten „Meer dan ooit moeten de gemeenten samenwerken Eendracht maakt macht Evertsen naar Korea, niet naar Formosa Eskader ligt in Parkhaven Benoeming van ambassadeurs verwacht in Dehli, Peking en Canberra Gedemobiliseerden worden opgenomen in arbeidsproces Vechtpartij op de Schiedamsewcg Evenwicht tussen lonen en prijzen moet intact blijven r SPECIALE AANBIEDING! (VOORRAAD PAKKETT E k F 5.- F 10,) F 50..: k._ Mr P. J. Oud over de organisatie van ons openbaar bestuur Matig rendement van K.L.M. in 1952 Dinsdag 11 Juli 1950 DE Nieuwe Rotterdamse Courant heeft ia een beschouwing van haar Beriijnse correspondent sensa tie gewekt met de mededeling van wat .Jtuslands strategie" zou zijn. Deze zou dan neerkom en op een binden van Amerikaanse strijd krachten in Azië (vandaar bijvoor beeld de overval op Zuid-Korea) 'opdat de Verenigde Staten in West- Europa geen effectieve hulp tegen een Russische aanval zouden kun nen bieden. Daar Rusland, nu het de atoombom heeft, meent dat het, militair gesproken, op West-Europa een jaar voorsprong heeft en. net die voorsprong wil behouden, zou ongeveer in het voorjaar van 1951 met een Russische overval op West- Europa „dag en nacht" rekening ge houden moeten worden. Tot zover de Beriijnse correspon dent van de NRC, wiens beschou wing wij een slag in de lucht ach ten, zodat wij de publicatie er van betreuren. Dergelijke publicaties kunnen alleen maar bevorderlijk zijn aan onrust, verlammende vrees, sterilisatie van energie en het ne men van dwaze hamstermaatregelen, gelijk er (ook in ons land helaas) sinds het uitbreken van het conflict op Korea al heel wat genomen zijn. Het is in jaren van een „koude" of ,.zenuw"-oorlog van het grootste belang zelf nuchter te blijven. Het verspreiden van alarmerende ver halen is op zichzelf een der wapenen in de zenuwoorlog, xvaarmee Stalin niet slechter opereert dan Gorbbéls. Hier te lande doen de communisten niet anders. Zii houden „vredesde monstraties" bij de tientallen, maar pompen tegelijkertijd hun intiemste i kring moed in met de mededeling dat binnen afzienbare tijd de Russen West-Europa zullen „bevrijden", dat is: aan de communistische partijen zullen uitleveren. De bedoeling van dat soort verhalen is geen andere dan het ongewilde effect ener pu blicatie als die van de NRC: het ge- rucht gaat van mond tot mond en als ten gevolge daarvan de mensen zich van streek maken met alle ge volgen van dien is er alweer een ronde in de zenuwoorlog gewonnen. INDIEN er „Russische politici" zyn die de correspondent van de NRC (met het tijdvak er bij nota bene') de strategie van Stalin hebben ont huld, hangen zij nu ergens aan de bomen of zijn zij op weg naar de "uramummijnen. Met welke politici (in BerlynD heeft de correspondent contact gehad? Men bedenke, dat Rusland een modeldictatuur is, waar in de politiek door het dozijn leden van het Politbureau wordt bepaald. Dit twaalftal pleegt geen correspon denten te ontvangen, laat staan hen omtrent zijn plannen in te lichten. In een dictatuur, wij weten het ook van Hitier, pleegt het executieve gedeelte pas op het allerlaatste ogen blik marsorders te krijgen, die het dan in eadaverdiscipline heeft uit te voeren. Er is geen sprake van, dat de Russische generale staf iets anders doet dan alle agressiemoge lijkheden in alle denkbare combi naties te becijferen. Het Politbu reau zal ooit wel uitmaken öf en zo ja waar een aanval zal worden in gezet. Niemand die werkelijkheidszin heeft, schakelt de mogelijkheid van een Russische aanval op het Westen uit. Maar tevens zal hij dan beden ken, dat zulk een aanval enige voor onderstellingen heeft, die niet zijn vervuld. Zo kan men niet voorbij zien, dat de situatie in dc satelliet- landen en in de Oekraïne voors hands nog geenszins zó is, dat de Russen bij 'n aanval naar 't Westen een betrouwbaar achterland zou den hebben. De krampachtige zuive ringen (.gepaard met politieke moor den) in Tsjechoslowakije, de opstan digheid van de Oekrainse boeren zijn maar enkele van de factoren. Ook Joegoslavië zou geccarteerd moeten zijn als flankbedreiging vóór de Russen zonder risico van een dolkstoot in de rug zouden kunnen opmarcheren. Wij 2wijgen over de situatie van het Russische Westelijke transportnet en over de tekorten van de Russischs staalproductie. Ean groot smaldeel van de Brit se vloot bezoekt Rotterdam. Het wemelt in de stad van Britse Jantjes, maar ook ArnhemVo- lendam en Amsterdam zullen hen als feestgangers kunnen waarde ren. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Met grole verba zing heeft men in Den Haag kennis genomen van berichten in de „New York Herald Tribune", waaruit blijkt, dat ambtenaren van het Ame rikaanse ministerie van Defensie na mens de Amerikaanse marine heb ben verklaard, dat het Nederlandse aanbod om een torpedojager ter be schikking te stellen van de zevende vloot, is aanvaard. In Den Haag legt men er in de eerste plaats de nadruk op, dat Ne derland aan de Ver. Staten geen aanbod heeft gedaan, zodat de Ame rikaanse marine niets kan aanvaar den. De Nederlandse torpedojager „Eversten" is uitsluitend aan de Ver. Naties ter beschikking gesteld. En dat aanbod is gedaan overeenkom stig de aanbeveling van de Veilig heidsraad om steun te verlenen aan Zuid-Korea. Slechts de V.N. hebben dus een Nederlands aanbod te aan vaarden. Bovendien wordt er op gewezen, dat volgens de verklaring van presi dent Truman de zevende vloot zal worden gebruikt ter verdediging van Formosa. Dit is een zuiver Ameri- kaans-Chinese aangelegenheid waar mede de V.N. zich niet bezig houden. Alleen al op die gronden zal de „Evertsen" niet aan operaties van. de zevende vloot deelnemen. I Ook de Britse vloot maakt haar opwachting in de Ahoy'-stad. Sedert Maandag ligt in de Parkhaven een eskader van de Royal Navy ge meerd, dat bestaat uit de kruiser „Cleopatra", het onderzeebootmoe- derscliip „Maidstone", de torpedo- bocitjagers „Solebay" en „Gabbard" en vyf onderzeeboten, een sterke vertegenwoordiging dus. Maandap heeft de commandant van de „Cleo patra" tevens commandant van het Beroep in zaak Clobus ongegrond, meent procureur-generaal (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De procureur- generaal bij de Hoge Raad conclu deerde vanochtend tot verwerping van beroep in de zaak tegen de Hilversumse zanger H. <7. Baren d- 5en, die wegens moord op de taxi chauffeur Clobus uit Rotterdam, door het gerechtshof tot levens lange gevangenisstraf was ver oordeeld. De procureur-generaal achtte in deze „hoogst ernstige zaak'' geen der vier ingebrachte cassatiemid delen gegrond. Zó ingewikkeld cn wereldomvat tend is anno 1950 een oorlog voering en zó vast staat het, dat wij van de verwoesting die zij óók over het aanvallende land zou aanrich ten maar een vage voorstelling heb ben, dat het zinloos en gevaarlijk is te werken met de simplificaties van de Beriijnse correspondent van de NRC. De krachtsontwikkeling van West-Europa via Marshall-plan en Atlantisch Verdrag,, de economische reconstructie die nu tot de EPU en sinds geruime tijd tot toenemend verval van de Wesleuropese commu nistische partijen leidt, zijn bemoe digende factoren, waarvan w.ij de be tekenis niet moeten laten verkleinen door ons door „Russische politici" de stuipen op het lijf te laten jagen. Het is te betreuren, dat de NRC dat over het hoofd heeft gezien. Haat ons ons liever haasten om zo sterk mo gelijk te worden, want elk stuk kracht, dat nog aan onze kant toe gevoegd wordt, kan de Russen af houden van misdaden, zo zij die mochten beramen. Bundeling cn vergroting van eigen kracht zij thans een van onze eerste programmapun ten. DEN HAAG. Een jaar geleden drong de Raad van Bestuur in Ar beidszaken. als gemeenschappelijk orgaan van de centrale werkgevers organisaties, by de werkgevens aan op het in dienst nemen van gede mobiliseerde militairen. In de peri ode van 1 Jul: 1949—1 Juni 1950 werden 52.601 leden van de K.L. en K.M. gedemobiliseerd. Naar schat ting zijn hier in de maand Juni 1650 nog li.OOO man bij gekomen, zodat in een jaar in totaal ruim- 63.000 man zyn gedemobiliseerd. Van deze 63.000 teruggekeerde militairen staan op het ogenblik minder dan 4.000 of ongeveer 6% als werkloos ingeschreven, van wie slechts 2.D96 of nog geen lan ger dan 1 maand. Deze resultaten stemmen dus tot voldoening. Niet vergeten mag worden, dat in de loop van dit jaar nog 30.000 ci 40.000 leden van de K.L. en de K.M. zul len repatriëren. Velen hiervan zul len krachtens het herplaatsings- recht weer bij hun oude werkge vers geplaatst kunnen worden, doch voor ongeveer 10.000 personen zal nog een plaats in het bedrijfsleven gevonden moeten worden. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. In de afgelopen weken zyn er nogal wat berichten verschenen over wisselingen in onze buitenlandse dienst. Op zichzelf is dat niets bijzon ders. In het algemeen toch geldt de regel intussen geen regel zonder uitzonderingen dat, daargelaten clo ambassadeurspiaatsen, op de meeste posten iemand niet veel lan ger dan ccn viertal, ten hoogste vijf jaren de leiding pleegt te hebben. De practiik zou namelijk hebben geleerd, dat anders zulk een hoofd van post Echt het gevaar loopt er te veel „vastgeroest" te geraken. Om dezelfde reden, is het gebruikelijk, dat de ambtenaren van de buiten landse dienst m lagere rangen, zo als radon, secretarissen enz. niet veel meer dan twee tot drie jaar op dezelfde standplaats blijven. Het is dus duidelijk, dat dit „stelsel" vrij veelvuldig veranderingen met zich meebrengt. Verder kunnen er ten gevolge van overlijden openingen ontstaan. Dit laatste deed zich voor te Ko penhagen, waar, gegeven onder meer de eisen waaraan daar een gezant moet voldoen, onze tegen woordige gezant te Bern goed op zijn plaats te achten valt. Bern is zd^Dende vrijgekomen; omtrent de opvolging daar is nog niets beslist. Op het Plein heeft men begrijpe lijkerwijze volgaarne rekening wil len houden mot de wens van mr. Van Klef fens om, nu Lissabon vrij komt, zijn 'functie van ambassadeur te Washington met die van gezant m de Portugese hoofdstad te verwis selen, Mr. Van Kleffens zal dus jhr. P. A. van Buttingha Wichers opvol gen, die voorbestemd is om, in plaats van gezant in Portugal, ge zant by de Oostenrijkse regering te worden. Van Oostenrijkse kant heeft men hier te lande reeds enige tijd een gezant en het ligt nu in dc be doeling om aan het hoofd van onze post te Wenen, waar we op het mo ment alleen een zaakgelastigde heb ben, een gezant te plaatsen. Dat de heer H. A. Hooft als gezant te Boedapest heengaat om die functie te krijgen in Luxemburg, lot nu too niet een afzonderlijk gezantschap, ligt in dc natuui" der dingen, gezien het aantal jaren door hem in de Hongaarse hoofdstad doorgebracht. De heer Posthumus Meyjes was, in het licht van alle factoren, overeen komstig de normale maatstaven, die men op het Plein pleegt aan te leg gen, dc eerst aangewezene om zich met de leiding van de gezantschaps- post in Hongarije belast te zien. Alsnog schijnt besloten te zijn in Pakistan niet een ambassadeur te benoemen doch wederom een zaak gelastigde. De tegenwoordige zaak gelastigde in Pakistan jhr mt' M. P M. van Karnebeek, die vermoedelijk eind Augustus met verlof hier te lande zal komen, zal in plaats van dr J. A. Noderbragt, die in het na jaar wegens overschrijding van de leeftijdsgrens de buitenlandse dienst zal verlaten, gezant in Israël wor den. Voorts stippen wjj nog aan, dat binnen afzienbare tijd de benoeming van ambassadeurs te Delhi (de heer Lamping gaat immers als Hoge Commissaris naar Djakarta), Pe king en Canberra te valt. eskader de gebruikelijke officiële bezoeken gebracht en ontvangen. Maandagavond bood de Britse consul-generaal, de heer R. Darrell "Wilson een cocktail-party aan in het gebouw van de Kon. Roei- en Zeil- ver. ..De Maas". Vandaag bezochten de Britten het Airborne-kerkhof bij Arnhem. Van middag speelde een elftal van het Britse eskader tegen een team van de Nederlandse Mariniers; vanavond worden de Engelsen onthaald op een cabaretvoorstelling in Odeon. Op het programma staan nog; be zoeken aan. Amsterdam en Volen- dam, feesten te Rotterdam in Belle- vue (voor officieren) en rivier aha! (voor bemanningen), voetbal - cricketwedstrijden, bezoeken aan Ahoy', Helnekens en Kuypers Woensdag- en Donderdagmiddag van half twee tot half zes krijgt het publiek gelegenheid de Britse sche pen te bezichtigen. Fototoestellen mag men echter niet meenemen. Vrijdag vertrekt het eskader weer uit de Rotterdamse haven. Autobusdiensten worden internationaal geregeld DES HAAG. Op 5 en 6 Juli jl. is alhier een internationale confe rentie gehouden tussen regeringen van Oostenrijk, België, Frankrijk, Denemarken, Italië, Luxemburg, Nederland, Zweden en Zwitserland. Het doel was het bevorderen van een gezamenlijke politiek t.a.v. in ternationale autobusdiensten met tounstisch karakter. Men heeft zich onderling beraden over de ken merken, waaraan een lijndienst moet voldoen om als tourislische lijndienst in aanmerking te komen. In. de conferentie zijn een aantal vertegenwoordigers van lijndienst- bedrijven gehoord. Besloten is, dat de regeringen, de concrete gegevens over de lopende en aangevraagde diensten zullen uitwisselen en dat men begin Octo ber opnieuw zal bijeenkomen, ten einde in onderling overleg tc gera ken tot een schema van diensten voor hot jaar 1951. Dit schema kan dan ten grondslag worden gelegd aan de propaganda van de betrok ken ondernemingen, vooral in de Verenigde Staten. Deens jacht opgepikt floor Urker botter TERSCHELLING. Een Deens jachtje, waarvan de mast door he vig stormweer was gebroken is gis teren door de Urker botter Uk 2 acht mijl benoorden het Stortemelk op gepikt en behouden de haven van Terschelling binnengebracht. Het scheepje had twee personen aan verwachten J boord en. was van Kopenhagen op weg naar Londen. Van een hevige vechtpartij tussen zeelleden die vannacht op de Schle- damseweg ontstond is de 19-jarlge Engelse matroos E. B. B. van het Engelse oorlogsschip Maidstone" liggende in de Parkhaven het slacht offer geworden. De matroos bleef bloedend op straat liggen cn gaf bovendien bloed op. Met vermoedelijk een scbedel- basisfractuur is hij naar het Zieken huis vervoerd. .De politie van het bureau Rochussenstraat verzoekt ge tuigen zich tc meiden. Ook de taxi chauffeur die de matroos vervoerde wordt verzocht zich aan genoemd bureau te vervoegen. Chauffeursstaking in Londen mislukt LONDEN. De onofficiële stakingsoproep tot 25.000 Londense vrachtautochauffeurs heeft geen succes gehad. De leiders der vak bonden rapporteerden vanmorgen dat de situatie „practisch normaal" was. De staking was bedoeld als steun voor de chauffeurs der vlees auto's, die zeventien dagen geleden het werk hchben neergelegd. Zij ging uit van de ni et-erkende „Road Transport Shop Stewards Associa tion". Op de groente- en fruitmarkt van Covent Garden werd vanmorgen normaal door de chauifsurs gewerkt. Sciiietlustige Zwitser voor het gerecht Vanmorgen is de naaimachine- monteur W. M. die vorige week in de Brabsntsestraat aan het schieten was, voor de Officier van Justitie geleid. Zijn slachtoffers maken het gelukkig goed. DONGEN. Dongen, het dorp van schoenfpbrieken cn leerlooie rijen, zal van 12 tot 20 Augustus zyn 600-jarig bestaan vieren. Nederland gooit ee:i balletje op (Van onze pariementsrcdacteur) DEN HAAG. Bij zeer veel Tweede Kamerleden wekt het bevreem ding, dat de consumentenprijs van margarine zal worden vrijgelaten, vooral omdat de prijs laag wordt gehouden door middel van gelden uit de schatkist en prijsafspraken tussen de producenten voor de hand lig gen. Zij vragen of aangenomen mag wenden dat de prijs niet meer zal stijgen dan overeenkomt met de op te leggen hogere heffing cn de kos ten van het vitamlniseren. Andere leden vonden een hogere margarine- prijs, gezien het grote verschil met de boterprijs, wel te verdedigen. In liet Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van 't Landbouw-Egalisaticfonds, waaraan het bovenstaande is ont leend, wordt voldoening uitge sproken, omdat de Regering ook na 1 Juli de subsidiepolitiek ten aanzien van een aantal belangrijke voedingsmiddelen wenst voort te zetten. Dit betekent, dat in de loop van 1950 dc consumentenprijzen van brood, melk, varkensvlees, suiker en koffie ongewijzigd blij ven. Ten aanzien van b.v. boter, kaas, margarine, groenten, aard appelen, it uit en rundvlees zal dit waarschijnlijk niet het geval zyn, evenmin voor thee eh cacao. Venvacht de Regering, aldus wordt gevraagd, dat de niet be ïnvloede prijzen zich. zodanig zul len ontwikkelen, dat omstreeks September a.s. de verhouding tus sen de lonen van de weinig draag- krachtigen en de kosten van le vensonderhoud dezelfde zal zijn als vlak vóór de devaluatie in 1949? Wat denkt de regering te doen, als dit noodzakelijk geachte evenwicht niet wordt bereikt? Is zij dan bereid de subsidies uit het Landbouw-Egalisatiefonds zodanig te verhogen, dat weer evenwicht ontstaat, of heeft zij andere maat regelen in overweging? Hoewel het Landbouw-Egalisa tiefonds in de na-oorlogse periode nuttig heeft gewerkt om de con sument te steunen door toeslagen op het distributiepakket, vragen verschillende Kamerleden zich af, of de tijd nu niet gekomen is om tot normale verhoudingen terug te keren. Vele leden vragen in welk sta dium zich op dit ogenblik de on derhandelingen met België en Luxemburg bevinden omtrent het invoeren van eenzelfde systeem va« markt- en prijs ordening. Heeft de regering >het vertrouwen, dat de gemaakte afspraken te dezer zake door de Belgische re gering nagekomen kunnen wor den, gezien dc vooral in de laatste maanden uitermate onwelwillende houding van het Belgische georga niseerde bedrijfsleven? Paddenstoel van vijf kilo KORTENBOEF. De heer Bos, een bekend kruidenzoeker, ontdekte, toen hij met zijn auto van Rotterdam huis waar Is reed, in een weiland na bij Gouda een reuzenzwam. Als na tuurvorser ging hij op verder onder zoek uit en de speling der natuur bleek een uitzonderlijk groot exem plaar van de bovista gigantea, de reuzenbovist. De middellijn van de ze paddenstoel bedx-oeg ruim een hal- ve meter, het gewicht ruim vijf ki logram. De heer Bos heeft de reuzen zwam mee naar zijn woning geno men, waar zij grote belangstelling trekt. Bang voor oorlog? Vreest U tekorten? Geen nood. „Om tegemoet te ko men aan de algemene vraag naar artikelen om op tc slaan, hebben wjj onderstaande vier pakketten uitgebracht, die U thans tegen gere duceerde prys kunt be trekken", laat een Haagse kruidenier per oranje pamflet weten, waarvan wy hier een afdruk plaatsen en dat ons werd toegezonden i naar aanleiding van ons artikel „Volle Kasten", waarin wij de hier en daar optredende neiging tot hamsteren bespra ken. Het Is tot nog toe dc meest brutale "bijdrage die wij ontmoetten op dit gebied, getuigend van een bijzonder slecht koopmanschap en van volslagen gebrek aan verantwoord e Jij ksheids - besef. Wanneer de tij den zorgelijk zijn, komt het niet te pas op een dergelijke onsmakelijke manier tc trachten er een persoonlijk slaatje uit tc slaan. Afgezien nog van het feit, dat hamsteren geen zeker heid biedt, terwijl het gelukkig nog niclzoerg is in de wereld, dat we ons nu met slaolie en thee moeten dekken. Bovendien blijkt dat ch-ir? kruidenier alleen hcaorgd is voor de voorraden van diege nen die f 5— tot f 50. kunnen betalen; zij die niet zoveel reserves hebben, behoeven blijk baar geen suiker en rijst in de kasten op te slaan Wij hopen van gan ser harte dat de vak broeders van deze Haagse kruidenier hsm ondubbelzinnig zullen laten weten, dat men niet gesteld is op een dergelijke onsympathie ke en onverantwoorde lijke manier van recla me-maken en onrust stoken. '-tf Om tegemoet te komen aan de algemene vraag na artikelen om op le slaar», hebben wij onderstaand 4 pakketten uitgebracht, die U thans tegen geredu- teerde prijs kunt betrekken. PAKKET A 2 Kg SUIKER 2 Kg RUST (Siam) 1 ons THEE (le soort) 2 ons CACAO PAKKET B 6 Kg SUIKER 3 Kg RUST (Siam) 1 fles SLAOLIE' (Calvé) 1 ons THEE (1e soort) PAKKET C Kg SUIKER 3 Kg RIJST (Siam) 2 flessen SLAOLIE (Calvé) 7 ons THEE (1 e soort) 3 pakk. ZELFW. WASMIDDEL (naar keuze) 10 stukken SUNLIGHT ZEEP 10 st. TOILETZEEP (naar keute) .n' i1 ons CACAO voor F 20,") PAKKET D 10 Kg SUIKER T10 Kg RIJST (Siam) 10 flessen SLAOLIE (Calvé) 10 ons THEE (1e soort) 10 stukken SUNLIGHT ZEEP 10sj(j(.ken toiletzeep Voor *»r«ntu*nl arütar« paklc<Af«n i 55 ARNHEM. .,Dc voor de jaren 1948 tot en met 1950 getroffen nood voorziening heeft aan de overgrote meerderheid der Nederlandse ge meenten weer een behoorlijke financiële basis gegeven. Helaas zal zij in 1951 niet vervangen kunnen worden door een definitieve regeling. Hiervoor is de tijd nog niet ryp, met name omdat het belastingstelsel nog teveel aan verandering onderhevig is. Een nieuwe noodvoorziening is onontkoombaar, maar dit is ernstig te betreuren, omdat de gemeen ten zich geen echte zelfstandigheid zuilen kunnen verwerven, zolang zij niet op een hechte financiële basis komen te rusten."' Aldus betoogde c«e Rotterdamse burgemeester, mr P, 3. Oud, in een rede, die hij als voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten op de alge mene ledenvergadering dezer organisatie te Arnhem hedenmorgen heeft gehouden. Spreker wees er op, dat de deva luatie de kosten van het bestuurs apparaat heeft doen stijgen en zei, dat de financiële zorgen, weliswaar geringer zijn geworden dan enkele jaren geleden, doch niettemin groot blijven, vooral omdat de naaste toekomst niet met optimisme tege moet kan worden gezien. De ge meenten moeten zuinig zijn en streven naar een verhoogde effi ciency. De Vereniging van. Neder landse Gemeenten houdt zich mo menteel ernstig bezig met de vraag op welke wijze zij dit streven kan steunen. Vervolgens hield ir.r Oud zich bezig met de organisatie van het openbaar bestuur in ons land. De laatste jaren valt een streven naar ontplooiing der provinciale werk zaamheid waar te nemen. Hij juicht dit toe, voor zover dit is gericht op decentralisatie, maar de gemeen ten zullen door onderlinge samen werking zoveel mogelijk moeten voorkomen, dat het bestuur zich verder van de bestuurden verwij dert dan absoluut noodzakelijk is. Volgens mr Oud ontgroeien wij aan de oude, uit de vorige eeuw stammende belangen in deling van Rijk, provincie en gemeente. Er is slechts één openbaar belang, dat verschillende aspecten heeft. De behartiging er van moet telkens worden overgelaten aan het meest geeigende orgaan on alles wat de kleinere gemeenschap maar enigs zins kan doen moet ook aan haar worden toevertrouwd. Soms zal een bepaalde taak door verschil lende organen gezamenlijk moeten, worden behartigd. In dit verband sprak, hij er zijn voldoening over uit, dat de nieuwe regeling erkent, dat provincie en gemeente niet zonder meer hogere en lagere or ganen, maar tot op zekere hoogte ook gelijkgerechtigden zijn. Aan de gemeentelijke bestuurders thans de taak van de mogelijkheden welke de nieuwe wet biedt zoveel moge lijk j rofijt te trekken, aan de re gering de zorg de gemeentebestu ren bij de uitvoering der openbare zaak zoveel mogelijk In te schake len. In zijn rede deed burgemeester Oud tenslotte nog mededeling van het feit, dat thans alle Nederland se gemeenten zich vrijwillig bij de vereniging hebben aangesloten. Geen. nieuw beroep op 's Rijks schatkist DEN HAAG, Tengevolge van de devaluatie siond de KLM in 1949 voor de taak 15 mitllocn te bezuinigen op de totale exploita tiekosten. Er kan niet worden ver wacht, dat dc KLM er in zal sla gen dit verlies reeds in 1950 te compenseren. Over dit jaar zal nog geen sluitende exploitatie kunnen worden verkregen. Maar voor een tekort zal niet opnieuw een beroep op 's Rijks schatkist ge daan worden. Dc KLM zal alle nood zakelijke maatregelen nemen ten einde In de loop van 1951 het evenwicht tussen inkomsten en exploitatiekosten te herstellen. In 1952 wordt dan een matige renta biliteit verwacht. Aldus onDencn wij aan de zo-* Juist verschenen Memories van Antwoord aan de Tweede Kamer op de ingediende wetsontwerpen ter nadere regeling van de ver houding tussen het rijk en de KLM cn ter tegemoetkoming in dc door die maa (schappij geleden verliezen. In luchtvaartkringen verwacht men een verdere groei van het luchtverkeer. Indien de K.L.M, ?aa' ^eel in die groei weet tc nandhaven zul haar productie ge leidelijk toenemen. Zij zal voor namelijk tot uiting komen in een. lijnen e f^iuentie op bepaalde binnenlandse luchtnet zal in 1950 met door de KLM worden bediend. Voor latere jaren is nog geen enkele beslissing genomen. De minister acht een contróle Sn Lf redcl«k' De Moed ÏÏSrtf 5 ruk op de mastschappjj IS. verschillende wegen verwezenlijkt. Het zou echter ern stige bezwaren opleveren de K.L. M. tot een staatsbedrijf-te maken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3