MobiloiÊ Kamerleden eisen controle op financieel beleid K.L.M. Tegen het einde van de oorlog vele verbeteringen aangebracht Pensioen- en spaarfondsen komen onder toezicht ln wasserijbedrijf staat conflict voor de deur Rapport van de commissie vaagt vele vermoedens weg Kans op vrede? 7/1 Directeur Plesman getuige van onplezierig debat Over aanvullende kinderbijslag geen eensgezindheid Nieuwe wet met waarborgen voor werknemers Engeland wil klaarheid over krijgsgevangenen in Rusland Een internationaal orgaan moet een onderzoek instellen Mobiloi Overeenstemming over C.A.O. onmogelijk door starre houding der patroons DE LONDENSE INLICHTINGENDIENSTEN Bureau Bijzondere Opdrachten verrichtte uitnemend werk HET ENGLAND-SPIEL Gewoon maagzout of Ghefarox? CHEFAROX mmsmm Zaterdag 15 Juli 1950 Advertentie (LM.) (Van onze parlemenlsredacteur) Onze allervriendelijkste minister van Verkeer en Waterstaat heeft er dan toch eindelijk genoeg van sekreten. Zo lang als zijn ministeriële loopbaan duurt, heeft mr. Spitzen het moeten verdragen, dat de. Staten-Generaal hem by schier iedere gelegenheid een onplezierige roo tle of een minder gewenst amendement In de politieke maag splitsten. Steeds heeft hij daarin zachtmoedig berust. Maar toen gistermiddag uit gerekend dr. Lucas (KVP) hem op een amendement wilde tracteren dat een vergaande controle van de Rekenkamer op de KLM inhield terwijl zijne Excellentie reeds de toezegging had gedaan, dat de KLM haar accountantsrapporten aan de Rekenkamer zou overhandigen, vond hij het welletjes. „Want'1, zo zei de minister, „met betrekking tot de maatschappij Breedband heeft de Kamer met een soortgelijke toezeg ging van minister v. d. Brink wel genoegen genomen. Hij constateerde dus een gebrek aan geloof in zijn toezeggingen en een verschil in per soonlijke appreciatie. Maar toen iedereen verwachtte, dat h|J dies het amendement onaanvaardbaar zou verklaren, kreeg zijn zachtzinnig ge moed toch weer de overhand en werd meegedeeld, dat aanvaarding diep zou worden betreurd. Wat in parlementaire taal, heel wat andera betekent. Intussen, mr. Spitzen had, in weerwil van de haastige verklaring van dr. Lucas, dat het amende ment geen persoonlijke inslag had, in belangrijke mate gciyk. De Ka mer neemt van hem minder dan van zijn ambtgenoten. Maar dit zit hem niet in de persoonlijke waardering, doch in zijn vak-ministerschap. Mi nister Spitzen beeft in de Kamer geen vaste politieke steun. Ditmaal mochten de heren Posthumus (P.y.d.A.) en Wel ter (K.N.F.) hem bijvallen, de tegenstand van de heren Lucas (K.V.P.), Algcra (A.R.), Krol (C.H.U.), Ritmees ter (V.V.D.) en Hoogcarspe! (C.P.N.) was sterker. En van enkele dezer heren was het amendement af komstig. Zij waren, met enige nuances, wel bereid de K.L.M. te steunen maar niet zonder dat op haar financieel beleid diepgaande controle zou wor den uitgeoefend door de Rekenka mer, die dan bovendien de bevoegd heid zou moeten hebben K.L.M.- employé's te horen. Die wens ging inderdaad verder dan de toezegging van de minister. Desniettemin zou de heer Lucas stellig niet het onder ste uit de kan hebben gehaald als een zijner excellente geestverwanten de toezegging had gedaan. Temeer niet, waar de zakelijke be zwaren van de minister tegen het amendement zwaar wogen. Die vond de Rekenkamer allerminst het ge schikte college om intensieve con trole op een dynamisch bedrjjf als dat der K.L.M. uit te oefenen. Bo vendien noemde hij het amendement een. juridisch monstrum omdat het Een grapholoog zal U zeggen dat dit het schrift is van een wilskrachtig man, die alleen tevreden is met eerste klasse schrijfgereedschap. De feiten bewijzen het. Dit schrift be hoort aan iemand tn het bezit van een UNION-vulpen De Unlon-vulpen Is dè vulpen van for- i maat voor ménnen j van formaat- *rt Rijke ealleclie iele uren en modef- fen In prijzen van i. f2,75 lof 1.22,-. Elke pen mei vol ledige schriftelijke fabrieksgarantie. (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG In sommige indus trieën en ondernemingen bestaan sociale fondsen, waaruit, bij geble ken behoefte, bijzondere uitkeringen worden gedaan aan grote gezinnen. In schriftelijke vragen heeft het Tweede Kamerlid De Kort (KVP), naar aanleiding van het ophouden van die uitkeringen bij de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten, vragen gesteld over aanvullende kinderbijslagregeiing. Minister Joekes wijst erop, dat hier van aanvullende kinderbijslag regeling geen sprake is, doch van een sociaal fonds. Hij zegt verder, dat tegemoetkoming aan de behoef ten van zeer grote gezinnen een veelzijdig vraagstuk is, waarbij niet slechts de algemene arbeidsvoor waarden, waaronder het loon en de kinderbijslag, in aanmerking komen, doch onder meer ook de belasting wetgeving, de schooltarieven en de huren een rol spelen. In deze zin zjjn reeds een aantal wettelijke voorzieningen getroffen, Omtrent de vraag of het gewenst is op het gebied van de kinderbij slagregelingen ten behoeve van de grote gezinnen wijzigingen te bren gen, is het vorige jaar door de mi nister advies ingewonnen van de Stichting van de Arbeid. Uit het daarop ontvangen antwoord is ge bleken. dat onder de vertegenwoor digers van het bedrijfsleven over bedoelde vraag geen eenstemmig heid bestaat. De minister is bereid omtrent de vraag of te.i behoeve van grote ge zinnen nadere wettelijke voorzienin gen dienen te worden getroffen en, zo ja, welke, het advies van de Sociaal-Economische Raad in te winnen. een blijvende controle verlangt ter wijl de wet de minister slechts een „eenmalige" bevoegdheid schenkt. Om de wantrouwende heer Lucas echter nog meer tegemoet te komen, verklaarde de minister zich tenslotte bereid in de overeenkomst tussen het Rtjk cn dc K.L.M. een bepaling op te nemen, waarin de Rekenkamer wordt uitgenodigd op nader over eeo te komen wjjze op de financiële sfeer van de K.L.M., voor zover daarbij de belangen van het Rijk zijn betrokken, controle uit te oefenen. Aangezien cie heer Lucas hier nog eens over wilde denken, werd de be- raadslaglng tenslotte op voorstel van de voorzitter, die vond dat het te laat was om daar nog op te wach ten tot Dinsdagmiddag geschorst. Dit was dan de uitkomst van een debat, dat met betrekking tot de K.L.M. een overwegend critische toon had laten horen: Van verschil lende kanten werd het ernstig be treurd, dat de K.L.M. het pensioen fonds van het personeel voor cre- dieten had aangesproken. Ook was lang niet ieder te spreken over haar bevoorrechting boven de Aero-Hol- land en de scheepvaartmaatschap pijen, waarop de minister antwoord de, dat het rapport-Albarda toch "wel had geleerd, dat in ons kleine land voor twee luchtvaartmaat schappijen geen plaats is. Er werd getreurd over de opheffing van het binnenlandse luchtnet alhoewel men begreep, dat het verlies dit recht vaardigde- Maar men verlangde we! aandacht voor Wadden-eilanden en andere afgesloten streken, hetgeen de minister grif toezegde. In het algemeen vond men de fi nanciële zijde van de K.L.M. nogal zwak, alhoewel ir. Posthumus (F.v.d.A.) aantoonde, dat buiten landse ondernemingen als „Swis Air" ook met moeilijkheden kam pen cn de minister stelde, dat de ionen bij de K.L.M. niet te hoog lig gen, waarop het vertrek van buiten landse piloten ook wijst. De „over maat" van luxe bij de K.L.M. moti veerde hy, tegenover de heer Lucas, met een verwijzing naar de service die andere maatschappijen bieden. De consumenten waarderen deze meer dan een voordracht over finan ciële moeilijkheden Een misslag tegenover andere goede beurten erkende hij in het verbouwen van het opleidingsinsti tuut „Dtjnselburg" voordat de K.L.M. wist of zij ter plaatse zou biyven. Al by al was het dus geen plezie rig debat, dat dr. A. Plesman op de gereserveerde tribune te horen kreeg. (Van onze parlementsredacteur) Den HAAG. Het komt voor» dat by het ten onder gaan van een onderneming het pensioenfonds voor het personeel is verdwenen, omdat de onderneming uit dat door haar zelf beheerde fonds geld had ge leend, dat niet teruggestort kon worden. Dit was aanleiding om In het voorjaar van 1940 een wettelijke regeling van personeelspensfoen- en spaarfondsen in te dienen, ten einde de rechten van het personeel zoveel mogelijk te verzekeren. Dit wetsont werp is niet meer behandeld en door dr. Drees, die een commissie ter be studering van dit vraagstuk had in gesteld, ingetrokken. Zyn opvolger als minister van [sociale Zaken, mr Joekes, heeft thans de Pensioen- en Spaarfondsenwet ingediend, geba seerd op een commissoriaal rapport. Het toezicht van tie Overheid kan vooral hierom niet achterwege blij ven, zegt de memorie van toelich ting, omdat zulk een groot aantal werknemers by deze voorzieningen betrokken is. Naast ruim 15 be drijfspensioenfondsen en ongeveer evenveel zodanige fondsen in voor bereiding, bestaan er, naar schat ting, enige duizenden ondcrneming's- fondsen. Hier zijn de belangen van vele honderdduizenden werknemers in het geding. Om die reden is een publiekrech telijke regeling noodzakelijk, waar door werkgevers, die een pensioen- of spaarregeling voor hun personeel tot stand willen brengen, aan zekere normen gebonden worden, In het bijzonder geldt dat voor fondsen in eigen beheer. Het treffen van wet telijke regelingen zal teleurstellin gen wel niet geheel kunnen uitslui- LONDEN. Een Britse nota ves tigt de aandacht van de Sonjet- russische regering op een onlangs gehouden volkstelling in West- Dulfcsland, waaruit bleek, dat „ette lijke tienduizenden Duitsers niet uit de Sowjet-Unfe zjjn teruggekeerd en hun verwanten bericht ontvangen hadden, dat zjj nog steeds werden vastgehouden." De nota verzoekt de Sowjetrussi- sche regering gedetailleerde inlich tingen te verschaffen over de iden titeit van de 9.717 personen, die we gens oorlogsmisdaden zouden zijn veroordeeld, van de 3.815 van oor logsmisdaden beschuldigde personen, tegen wie een onderzoek hangende is, en van de 14 personen, dis we gens ziekte behandeld zouden wor den. Voorts verlangt de nota volledige gegevens van personen, die door de Sowjet-Unie niet meer als krijgsge vangenen werden beschouwd en in lichtingen over Duitsers, die in ge vangenschap in de Sbwjet-Unie of gedurende hun vervoer overleden. Voorgesteld wordt de Instelling van een onpartijdig internationaal or gaan om een onderzoek in te stel len in de Sowjet-Unie, overeenkom stig de conventie van Genève van 27 Juli 1S28, die ook door do Sowjct- Unie ia ondertekend. Hoewel de nota zegt, zich op het ogenblik te beperken tot de kwestie van de Duitse krijgsgevangenen, zegt zij niettemin, dat de Engelse regering eveneens verontrust Is over het uitblyven van de repatriëring van burgers van voormalige, door de Duitsers bezette gebieden, die tijdens de oorlog gevangen genomen of naar de Sowjet-Unie werden ge bracht als burger-geïnterneerden. Frankrijk en de Ver. Staten heb ben soortgelijke protest ingediend. ten, b.v. ais de onderneming niet meer bij machte is om het te haren laste komende deel van de premie te betalen. Doch voorkomen kan worden, dat by faillissement de voor pensioen bestemde geiden in de boe del vallen, omdat zij niet een afzon derlijk vermogen vormden. Om teleurstelling in de gewekte verwachtingen zoveel mogelijk te voorkomen is meer nodig dan het geven van rechtspersoonlijkheid aan een fonds. Een technisch onjuiste opzet van het fonds, onsolide beleg gingen en verschillende andere om standigheden kunnen aartleiding tot misrekening geven. Ook daarin moet dus voorzien worden en dat kan al leen door dc fondsen op een gezonde basis te brengen en te houden. Re gelmatig deskundig toezicht kan hier niet gemist worden. Advertentie (1M.) IK VOEL ME ANDERS NOG JONG! V WORDT OOK EEN DAGJE OUDER! Auto'», die roet Mobiloil worden gesmeerd blij ven jong, zoicigi en krachtig. Mobiloil zorgt voor gave cylinders en zuigers, voor onge- achonden lageca en kleppen. Mobiloil reinigt al smerende, verzet zich tegen ontleding, be houdt de juiste vloeibaarheid en bezit boven dien een bijzonder groot smeervermogen. Daardoor minder slijtage - minder kosten pet ge reden kilometer, lange levensduur van de motor. *s werelds meest verkachie, vuta-olie. da smeerolie mei bef hoge smeervermogen. I OU£ MAATSCM N.* 80JfEBD4M (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM. Er dreigt onrust In het wasserij-bedrijf. De ar beidersorganisaties hebben al vele malen gepoogd met de werkgevers tot overeenstemming te komen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst, maar de patroonsbonden namen een zo weinig tegemoet komende houding aan, dat dit onmogelijk is gebleken. De Unie-bonden hebben zich daarom op het standpunt gesteld, dat zij zich »i«t langer tegen het uitbreken van conflicten zal verzetten. hierover te onderhandelen. In 1947 heeft het college van ryksbemiddeïaars voor de che mische wasserij en de witwasserïj loonregelingen vastgesteld. Deze zijn vergeleken met de regelingen voor andere bedrijfstakken zeer ongunstig, en van het begin af aan hebben de vakbonden doen uit komen, dat zij zich hiermee niet konden verenigen. Regeling van overwerkvergoeding ontbreekt bv. terwij) de bepalingen voor korte verzuimen voor de arbeiders zeer ongunstig waren, De werkgever sbonden hebben overleg met de vakorganisaties steeds ontweken, zo vertelde ons de algemeen secretaris van de Al gemene Bedrijfsgroepen Central^ de heer L. Ebeling. Reeds meer dan een Jaar geleden hebben de Uniebonden een ontwerp-C.A.O. aan de werkgeversorganisaties toegezonden, maar deze waren aanvankelijk zelfs niet bereid Vervolg van pag. 5 De aan de agenten verstrekte persoonsbewijzen voldeden niet aan redelijke eisen en verder werd hun zilvergeld meegegeven, toen dit in Nederland reeds bui ten circulatie was. Mr. Laming achtte die klachten juist maar kon bij zijn superieuren niet vol doende gehoor vinden. Het bevreemdt de commissie, dat men niet zo snel mogelijk is geko men tot de oprichting van een Ne derlandse dienst gelijk die later v/el heeft bestaan teneinde de medezeggenschap in dit werk zo goed mogelijk tot haar recht te doen komen. Brits bezoek Op 26 Januari 1943 kreeg dc heer De Bruvne, hoofd van B.V.T., later M.V.T., bezoek van dc heren Kes wick en Blizzard van SOE, die de hesehikklng trachtten te krijgen over Nederlanders, die bereid waren in bezet gebied een organisatie op te richten tot stimulering van passieve en actieve weerstand op het moment dat van geallieerde zjjdc tot het of fensief zou worden overgegaan. De leiding van de organisatie zou ech ter geheel in Engelse handen moeten blijven. Tenslotte kwam de beer De Bruyne met SOE tot een compromis, waarhy hij medezeggenschap kreeg in de organisatie en in de uitzending en taak van de agenten. Het doel van de samenwerking tussen SOE en MVT, die in Juni 1942 haar beslag kreeg, was in de eerste plaats gericht op de uitvoe- Vervolg van pag. 4 Eén, van de belangrijkste ongunsti ge factoren tijdens het „England- Spiel", waarvoor de verantwoorde lijkheid bij de Nederlandse regering komt, was, dat er teen nagenoeg geen inlichtingendienst meer in Ne derland was. Anders zouden waar schuwingen Londen wellicht eerder hebben bereikt. Ook wordt de Nederlandse rege ring verantwoordelijk gesteld, voor het aanwijzen van kolonel de Bruy ne tot hoofd van het BYT, waarvoor hij, gezien zijn gemis aan ervaring niet de eerst aangewezen man was. Bovendien is de commissie Van me ning dat met name de minister van Marine, de.heer de Bruyne niet vol doende heeft gesteund in zijn stre ven medezeggenschap te verkrijgen art de verbindings- en transport dienst, Maar ook de heer de Bruyne had in dit opzicht meer kunnen doen. Ook de officier, die hij voor het uitvoerend werk had aangewe zen, de kapitein der mariniers Lief- tinck, miste, volgens de commissie, de nodige deskundigheid. Ook met betrekking tot de centra le opzet van de organisatie-Jambroes beeft het BVT gefaald. De verant woordelijkheid voor deze gang van zaken wordt in eerste instantie ge dragen door de minister van Marino Furstner, onder wie tot 1 Juli 1942 deze aangelegenheden ressorteerden. Deze heeft voor de commissie een niet door haar gewaardeerde poging gedaan om de verantwoordelijkheid af te wentelen. Elke gedachte aan opzet of kwade trouw heeft de commissie, hoewel zy deze mogelijkheden bij haar on derzoek geenszins heeft uitgesloten tenslotte als niet gefundeerd ver- •orpen. Na onderzoek van de aan klachten zoals die door jtar. Six, van der Waals en dc Graaf (Noël de Gaulle) c.a. zijn geuit, is geen en kel feit gebleken, dat verraad aan nemelijk maakt. Ten aanzien van de verklaringen van de getuige van der Weyden, aat via in Nederland aanwezige Engelse intelligence-agenten, vergeefs waar schuwingen over het England-Spiel naar Engeland zouden zijn ver stuurd, is zelfs gebleken, dat zij vol komen op phantasie berusten, het geen deze later zelf heeft bekend. "Wegens misleiding zijn de stukken van deze zaak in handen van de jus titie gesteld. De theorie-de Graaf, gebaseerd op de mogelijke collaboratie tussen twee familie-leden, van wie zich het ene aan geallieerde en het 'andere zich aan Duitse zijde bevond, bleek het niet mogelijk dq aanwezigheid van het zich aan Duitse zijde bevin dende familie-lid aan te tonen. De heer de Graaf heeft toegegeven, dat de feiten, welke voor de commissie zyn gebleken, zijn theorie niet veel steun geven. Van Engelse zij do waar men over de verraad-geruchten bijzonder ver ontwaardigd was. is bovendien mee gedeeld. dat major Bingham in de periode, waar bel urn gaat, nog geen hoofd was van de Nederlandse Sec tie van SOE en dat hij toen in ieder geval geen zodanige autoriteit bezat om, ondanks het ontbreken van ..se curity-checks", met de operaties door te gaan. Wol is de heer Bing- hatn in Maart 1944 van zijn functie als hoofd van dff Nederlandse sectie SOF, ontheven onder mededeling, dat tengevolge van de catastrophe de gehele zaak moest worden geie- organiseerd zowel aan Nederlandse als aan Engelse zijde- Daarbij is hem echter geen verwijt gemaakt, dat hij persoonlijk zou zijn te kort'gescho ten, Nog steeds bekleedt liij een functie by de Intelligence. Het England-Spiel is dus te wijten aan fouten, die hoe ern stig zij ook mogen zijij, toch op een ander niveau liggen dan het handelen met misdadige opzet. In het bijzonder met be trekking tot de nagedachtenis van de gevallenen maakt het een of het ander groot verschil. Be slachtoffers keren niet weer tot het leven terug, maar de gedachten over het offer van hun leven, dat zij voor het vaderland gebracht hebben, kunnen een andere en gezui verde wending nemen ing van het plan-Holland, dat bij het England-Spiel een belangrijke rol speelde. Dat dc minister van Oorlog. Van Lidth de Jeude, zich toen het steeds duidelijker werd. dat de verbindingen van SOE met Nederland door de Duitsers werden gepenetreerd door functionarissen van het BI heeft laten voorlichten over de werkzaamheden van MVT. kan de commissie niet onjuist ach ten. Terecht had BI geen vertrouwen in de verbindingen van SOE/MVT met Nederland. Zie het „England- Spiel". Nieuw bureau Toen MVT tengevolge daarvan in grote moeilijkheden kwam te ver keren met betrekking tot de uitzen ding van agenten naar Nederland, verkreeg kolonel De Bruyne op 3 Maart 1944 ontheffing van de lei- i ding van de SOE-wcrkzaamheden, die hij als leide1* van MVT had. Om in deze leemte te voorzien, heeft de regering toen een nieuw bureau op gericht Bureau Bijzondere Op drachten (BBO) onder leiding van generaa I-majoor Van Oor schot. die het personeel van de heer De Bruyne onder geen voorwaarde meer mocht gebruiken. Op 15 Maart 1944 werd het Bureau Bijzondere Opdrachten (BBO) opge richt. In nauw overleg met de En gelse Regering werd generaal-ma- joor Van Oorschot tot hoofd van dit bureau benoemd. De Engel sen hebben deze benoeming .met vreugde begroet. De heer Van Oor schot heeft deze functie tot aan het einde van de oorlog vervuld. De commissie betreurt het dat de Re gering er niet eerder toe is overge gaan van de diensten van de heer Van Oorschot gebruik te maken. Uitnemende verhouding De verhouding tussen deze en zijn Engelse tegenspelers is steeds uit nemend geweest. Door zyn jaren lange connecties met de Engelsen cn zijn ervaring in Nederland op het ge bied van het inlichtingenwerk was dc heer Van Oorschot dan ook '■vel de aangewezen persoon om te Lon den eeii leidende functie in een der geheime diensten te vervullen. Hij heeft onmiddellijk ingezien, dat hij, zelf niet op de hoogte van de toe stand en de werkwijze van dc onder grondse beweging in Nederland, bij het BBO behoorde te beschikken over een paar officieren, die dit wél waren. Hij heeft hiertoe de beschik king gekregen over de heren F. J. KI ijzing en K. dc Graaf. Aan hen liet hij de behandeling van de dage lijkse aangelegenheden over. Hoe wel derhalve het uitvoerende werk van het BBO hoofdzakelijk door deze officieren werd gedaan, dient in het oog gehouden te worden, dat. dank zij de ervaring en de goede con nee- lies van de heer Van Oorschot met de Britten, deze officieren m staat gesteld werden met succes lc wer ken. De verhouding tot het B.I., welke ten tijde van het beslaan van het bureau M.V.T, slecht geweest was, werd na de oprichting van het bu reau E.B.O. uitnemend. De opdrach ten van de agenten, die do or het B.B.O. in samenwerking met S.O.E. werden uitgezonden, werden tevoren altijd besproken. De officieren van het B.B.O, droegen van deze op drachten in beginsel volledig kennis. De commissie acht het van groot belang, dat het B.B.O. dit heeft kunnen bereiken, daar zo doende dc Nederlandse dienst ook invloed kon uitoefenen op de wijze, waarop de uitvoering van de opdracht op het Neder landse grondgebied plaats vond. Over het uitvoeren van een bom bardement, waarbij een bevolkings centrum betrokken was, werd steeds de zienswijze van de Nederlandse Regering gevraagd. Het is duidelijk, dat deze besprekingen ten tijde, dat het Nederlandse grondgebied in de militaire operatics werd betrokken van groot belang zijn geweest. De agenten, door SOE en BBO in Nederland gedropt, werden aan van- kelijk zonder receptic-comité's ge parachuteerd. Toen de zaak eenmaal itep, is dit anders geworden, daar bij het parachuteren van sabotagc-a gen ten ontvangst-comité's moeilijk te vermijden waren, zulks in verband met de hoeveelheden materiaal, wel ke van Engeland uit naar het bezet- I te gebied verzonden moesten wor- den. Het is echter niet gebleken, dat ge parachuteerde agenten of geparachu teerd materiaal onmiddellijk door de Duitsers in ontvangst werden geno men. Belangrijke prestatie In zeer korte tijd heeft het B.B.O. een grote hoeveelheid wapens, sabotagemiddeien, e.d. gedropt. Ongetwijfeld heeft het B.B.O., dat onder zo moeilijke omstandigheden begon, terwijl men reeds vlak voor de invasie stond, in deze een belangrijke prestatie geleverd. Er is verschil van mening geweest tussen hel B.i. cn het B.B.O. over de vraag, v.*elk van beide bureaux con tact moest zoeken met de illegale pers. Daar het B.B.O. hierbij een niet al te exclusief standpunt innam «m persoonlijke gevoeligheden hlerb.j geen rol speelden, heeft dit echt er nimmer tot grote moeilijkheden aan leiding gegeven. Het B.B.O. stond op het juiste standpunt, dat het er in de eerste plaats om ging, dat de illegale pers werd gesteund, terwijl het er niet op uit was prestige-kwesties hierbij een rol te laten spelen. Het B.B.O. heeft zich tot op zekere hoogte ook op het gebied van de in telligence bewogen Als voorbeeld hiervan kan hét bombardement op Kleykamp te 's-Gravenhage aange haald worden. In de nacht van 31 Maart op 1 April 1944 werden de eerste agenten door S.O.E. cn het B.B.O. in Neder land geparachuteerd. Het uitzenden van agenten kan in het algemeen als goed geslaagd worden beschouwd. De opleiding en de uitrusting van de agenten van het B.B.O. zijn ken nelijk aanzienlijk beter geweest dan in de eerste jaren van de oorlog. Dit blijkt b.v, hieruit, dat een der door de commissie geboorde agenten over een persoonsbewijs beschikte, dat zo goed was, dat de Duitsers, ook na zijn arrestatie niet hebben gemerkt, dat dit cgn in Engeland verstrekt document was. De commissie heeft wel critiek op de uitzending van de eerste groep agenten. Het heeft haar verwonderd, dat de heer de Graaf, die blijkens zijn verklaringen zeer goed op de hoogte was van de zware Duitse pe netratie in de organisatie C.S. 6, deze groep agenten juist met die organi satie contact heeft laten zoeken. Hoe wel de heer de Graaf uit de aard der zaak niet op de hoogte kon zijn van het feit, dat Lindemans die hem behulpzaam was geweest bij zijn tocht naar Engeland, zich als een verrader had ontpopt, was het toch hoogst gevaarlyk deze agenten, die als eersten de verbindingen van het nieuw opgerichte B.B.O. moesten op bouwen, in aanraking te brengen met ccn organisatie, waarvan de lieer de Graaf zeer wel wist, dat zij zwaar door dc Duitsers was gepenetreerd. Deze omstandigheid is des te ernsti ger. omdat de heer de Graaf, volgens zijn eigen mededelingen, met een op dracht van de gezamenlijke verzets organisaties naar Engeland was ver trokken. Hij moet derhalve een rui me keuze gehad hebben bij de be antwoording van de vraag, naar wel ke persoon of organisaties hü de eerste agenten van het B.B.O. zou zenden, Dc commissie acht de door de heer dc Graaf ten deze gevolgde gedragslijn dan ook een ernstige fout. De commissie komt tot de conclu sie, dat het B.B.O, uitnemend werk heeft gedaan. Advertentie (LM.) Met gewoon maagzout kunt U tijdelijk het overtollige maagzuur binden. Maar het mag niet In verdubbelde mate terugkeren I Heem eens Chefarox, want dit be schermt bovendien uw maag wand met een geleiachtige genezende laag. Nadat de Stichting van de Ar beid zich met de zaak bemoeid had, had eindelijk in October overleg plaats tussen de vakbon den cn de Vereniging van Werk- gevers in de Chemische Wasse—- rijen. De werkgevers verklaarden zich bereid een CAO af te sluiten, die zich aansloot bij die voor de textielindustrie. De vakbonden gingen hiermee accoord, maar m de practijk bleek dat de tegenpar tij allerlei afwijkende bepalingen in de CAO wenste op te nemen, waarmee zij zich niet konden ver enigen. Met name was de loon- iioogte een struikelblok. De werk geversorganisaties, die aab bet col lege van Rijksbemiddelaars een vrij belangrijke loonverhognig (10%) hadden voorgesteld, toon den zich in de onderhandelingen met de Uniebonden niet tot een 5% loonsverhogingbereid. De onderhandelingen sleepten zich maanden voort zonder dat men iets verder kwam. Over de loonsverhogingen 5%, die in het begin van dit jaar werd toege staan, kon evenmin overeenstem- ming worden bereikt. De werkgeversbond voor de wit wasser ij toonde zich nog ontoe gankelijker: hier kon zelfs geen begin gemaakt warden met de on derhandelingen. De vakbonden hebben daarom dezer dagen besloten, het overleg af te breken. Zij hebben aan het college van rijksbemiddelaars een' door hen ontworpen loonregeling voor de chemische "wasserij en voor de witwas overgelegd, met verzoek deze algemeen verbindend te verklaren. „De vakbonden hebben tot nu - toe steeds de arbeiders geremd," zo zeide ons de heer Ebeling," Maar breekt er nu en conflict in het wasserijbedrijf uit, dan zal het hard tegen hard gaan, tot overeen stemming op basis van de oor spronkelijke voorwaarden is be reikt." Vervolg van pag. 1 WTAAN al met al de Amerikaanse krijgskansen voorshands niet bijster gunstig, de tekenen dat de Russen opgeschrokken zijn van de internationale reactie op Noord- Korea's aanval vermenigvuldigen zich. Trygve Lie heeft er geen gras over laten groeien. Nog in de nacht van de overval riep hij de Veiligheids raad bijeen en het verkondigen en brandmerken der nieuwe agressie liet hij aan niemand dan zichzelf - over. Truman, het type van de ge middelde Amerikaan, die „rises to the occasion", heeft zo hard terugge slagen als wellicht zelfs Roosevelt niet zou hebben gedaan. Sindsdien heeft de activiteit van Lie en Tru man geleid tot een bundeling van anti-agressie-krachtpn onder de vlag der Verenigde Natie1;, die als histo risch belangrijk moet worden aange- merkt. In het Mandsjoerijsche con- k, flict (Japan-China) en in het Abes- sijnse (Italië-Ethiopië) bleef juist op het punt, van dc sancties, en dat is1 het cardinale punt. de oude Volken bond in gebreke. Het Is een verade-,' ming, dat de Yerenigde Naties dode-;, lïjke ernst maken met het tegen gaan van agressie, want Dean Ache- son heeft gelijk wanneer hij zegt dat*; niet de atoombom maar de agressie - het grootste gevaar voor de vrede vormt. f DE strafheid van de tegenactie zal wel grotendeels debet zijn aah|j de neiging van Moskou-Peking oa:i het oor te lenen aan India, dat-be- middeling beproeft. Die bemiddeling"?- is van meet af vergemakkelijkt door Amcrika's druk op Tsjang Kaï Tsjek| tot stopzetting van zijn aanvallen opf het Chinese vasteland. Het is welt duidelijk, dat de resolutie van de|' Veiligheidsraad alléén (staakt het vuren, de troepen terug boven del 38ste breedtegraad) geen aanvaard-1 bare oplossing brengt, te minder hul? de Russen, hoezeer ook ten onrech-// te, de onbevoegdheid van de Raad concluderen uit hun eigen, vrijwilli ge afwezigheid. Het Koreaans con flict kan allern, en dan nog maar voorlopig, in het ruimere kader van de acute Oost-West-problemen opge- j lost worden, en daaronder behoort i de erkenning van Mao Tse Toeng sis ware vertegenwoordiger van i China in de Verenigde Naties. Niet alleen zou daardoor de organisatie der V.N. uit het huidige slop raken, maar ook zou het „gezicht" van de Russen en dc Chinezen bij een stop- zetting van de agressie op Zuid- Korca In dat geval niet verloren gaan. Daarentegen zal het Amerika moeilijk vallen in enigerlei vergelijk te treden zolang op Korea de kan sen niet duidelijk zijn gekeerd, want zo lang zou een vergelijk de indruk wekken dat dc Amerikanen eieren voor hun geld hebben gekozen en zich in het onvermijdelijke zouden hebben geschikt. De laatste uitspra ken van president Truman wijzen er niet op dat h|j aan zoiets denkt. Komt, gelijk de hele vredelieven de wereld hoopt, een vergelijk tot stand, dan zullen vele Koreanen het gevoel hebben dat de strijd op hun grondgebied gestaakt is door oplos sing van moeilijkheden, die maar zeer zijdelings Koreaanse problemen vormen. De gespletenheid van Korea in twee staten met twee tegengestel de regimes blijft een bron van wrij ving en spanning. Maar terecht zul len de mensen die wel geleerd hebben bescheiden te. zijn "zich al opgelucht gevoelen wanneer zij het met behoud van de spanningsoor- zask, de gewelddadige spannings ontlading haar einde heeft. D#n li het weer vrede, zij het, helaas, nog geen VREDE.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 7