Schilderijenpracht als nooit te voren in het Rijksmuseum EEN KONING KEERT TERUG QUHLN: ,.;S MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Parlementaire strijd in België wordt hervat Schatten uit het Kaiser Friedrichmuseum Moei U eem hóren is Scj Boeroe, Ceram en Bandaneira in gevecht met APR1S Christ. Nat. Vakverbond gaat langzaam vooruit Atlantisch „koude- oorlogskabinet" voor het eerst bijeen Nehroe doet een nieuw beroep op Acheson Toestand in het land overigens betrekkelijk rustig Vierdaagse start in de mist Unieke collectie primitieven Dinsdag 25 Juli 1950 3 Fouten cn fouten Geen verraad, geen misdadige op eet, maar fouten, soms zeer ernstige fouten, dat is de conclusie der En quête-commissie over het England- Ipial. Indien de Bijzondere rechts pleging, bij de beoordeling van het geval Jhr. De Geer eens tot een der gelijke conclusie had kunnen komen. Had dan niet vermeden kunnen wor den, dat een hoogbejaard man. aan wie toch emge verdiensten to.v. land en volk met kunnen worden onc- zegd, in één adem werd genoemd met iandverraderlijke elementen, zo- ais onlangs geschiedde bij het in trekken van verleende onderschei dingen? JAC. DE JONG (Naar onze mening kunnen de fou ten, door Brittle en Nederlandse in lichtingendiensten te Londen begaan en de „fouten" van Jhr. De Geer, met zonder meer over één kam worden geschoren. Bij de behandeling van de zonk-De Geer door de Bijzonde re rechtspleging zijn de vroegere verdiensten van de ex-premier niet ontkend, JlJen heeft echter terecht naar onze opvatting het stand punt ingenomen, dat de „fouten die hij i» oorlogstijd beging, zijn posi tie en de positie taaarin het ia net zich bevond in aanmerking genomenmet landvel raad gelijk dienden te wor den gesteld). j Verdiende bekroning? Naar aanleiding van het bericht, dat militaire rijders, die beschaafd en technisch juist rijden en hun voertuig goed onderhouden een on derscheidingsteken ontvangen, zou ik het volgende willen opmerken; militaire chauffeurs, die niet be schaafd en niet technisch juist rij den dienen met in het bezit te zijn van een militair rijbewijs; militairen die hun voertuig niet naar behoren onderhouden dienen door hun com mandanten te worden gestraft; is drie maanden rijden zonder het ver oorzaken van een aanrijding of on geval een verdienste? Is omgekeerd het veroorzaken van een ongeval geen reden het militaire rijbewijs tijdelijk in te trekken?; zal een militair het niet belachelijk vinden een gelauwerd en gekroond stuur wiel op zijn borst te laten prijken, als hij zich realiseert waaróm hem dit onderscheidingsteken werd ver leend? S. SCHELTENS (Naar aanleiding van Inzenders op merkingen wordt ons van bevoegde zijde het volgende gemeldmilitaire chauffeurs, aie niet beschaafd en technisch juist rijden krijgen van zelfsprekend geen rijbewijs. De on derscheiding wordt echter verleend aan chmiffeurs, die bi? het rijden, en het Onderhoud van hu» auto uit- m unte n. De ervaring leert, dat men in Fiet algemeen erkenning van aienstpreslaiies op prijs stelt en dat onderscheidingen stimulerend wer ken. Bovendien schept deze onder scheiding een voortdurende presta tiedrang. aangezien b(j niet voldoen aan de gestelde eisen de onderschei ding wordt ingetrokken. Tenslotte fs et verschil tussen slechte prestaties, resulterende in straffen, normale en zeer goede prestaties. De praktijk leert, dat de chauffeurs de onder scheiding op prijs stellen en hun uiterste best doen het onderschei dingsteken te, behouden). j Nogmaals: hamsteren In de rubriek „Moet u eens ha ren" trof ik een verdediging van het hamsteren aan. Ik beluister daaruit een mentaliteit, waaraan naar mijn gevoel alle ellende in deze wereld is ■te wyten. Volgens inzender zou men het hamsteren met mogen verbieden, alleen omdat er een bepaalde cate1 gone bestaat, die er financieel niet top in staat is. Dit herinnert mij aan diegenen, die in de achter ons lig gende bezettingstijd met hun boriel- uurtjes en hun lekkere dinertjes doorgingen, ten koste van hun mede mens, die aan honger ten onder ging. Ik meen dat een dergelijke houding moreel ontoelaatbaar is, zolang er in de wereld die grote sociale verschil len zijn, die haar heden ten dage nu eenmaal kenmerken. Zolang er me demensen zijn, die van alles tekort komen is de egoïstische houding, die men kan samenvatten met de woor den; „Ik van alles het beste", uit den boze. j Deviezen voor pelgrims Waarom worden deviezen voor Italië ter beschikking gesteld voor alle Nederlanders, die Rome -willen bezoeken, mits zij in groepsverband reizen onder geestelijke leiding en stelt de Nederlandse regering geen deviezen beschikbaar voor vaeantie- reizen? Tegen deze discriminatie ten funste van een bepaalde, In casu de oomsÊ bevolkingsgroep, welker po litieke vertegenwoordigers deze maatregel in een recent betalings- accoord wisten door te drijven, past m.i. een woord van ernstig protest. Toen een mijner kennissen de Ne derlandse Bank meedeelde, dat een 'groep Nederlanders een studiereis naar Rome wilde maken onder lei ding van een dominee, luidde het antwoord, dat dit de bedoeling niet was. Hieruit blijkt, dat men het be- 'grip „geestelijke leiding" zeer be perkt moet interpreteren. De invloed van de Roomse kerk wordt in ons land v/el bedenkelijk groot. Neder land lette op sijn saeck. N. G. J. HUIGEN (Het ministerie van financiën deed ons mede, «dat er dit jaar Inderdaad geen deviezen voor vacantiê-doélein- den voor Italië beschikbaar worden «resteld. Slechts personen, die ter ge- egenheid van het Heilig Jaar ter bedevaart naar Rome willen ga an kunnen in. groepsverband deviezen krijgen. Ken dergelijke faciliteit zou ook worden verleend, zo verzekerde men ons van de zijde van het depar tement, «Is er in een ander land een internationale synode zou worden gehouden en van de zijde van de Hervormde Kerk een aanvraag voor deviezen zou worden gedaan. Daar er met onze deviezen zeer zuinig moet worden omgesprongen, betekent dif niet, dat er «oor elk bijzonder doel «oor elk land deviezen beschikbaar kunnen worden gesteld. Dit zal altijd gtval voor geval bekeken moeten worden.) Ontvangst met verdeelde gevoelens DJAKARTA De troepen van de RIS gaan verder met hun landingen in de archipel der 2uid-Molukken, de laatste worden gemeld van Ceram en Bandaneira. De landingen op Ceram begonnen Vrijdag verleden week. die van Maandag werden aan de Zuidkant uitgevoerd. Hoeveel man daarvoor werden gebruikt, is bij geen benadering te zeggen, want de autoriteiten te Djakarta zwijgen in alle talen, zodat het enige nieuws dat men hier opvangt uit de radio- Ambon stamt. Dezelfde bron zegt, dat op Boeroe, Ceram en Bandaneira hevig gevochten wordt, met name op Boeroe lijden de troepen van Djokja zware verliezen. Leider van de landingen is overste Slamet Ryadi. ex-commandant van de 17-Augustus-divisie, welke divisie indertijd opgericht werd als „ant woord" op de Nederlandse ?-Decem- ber-divisie. die de guerilla op Java bedwong. Naar verluidt hebben Ne derlandse leden van de bemannin gen der landingsvaartuigen gewei gerd aan de actie deel te nemen. De troepen op en om Ambon zijn ver in de getalsminderheid. Moordzaak Kitty ten H. berust bij Krijgsraad ROTTERDAM. -De liquidatie van Kitty ten H, (11 Juni 1945) wier stoffelijk overschot uit het Boerengat bij het Maasstation- emplacement werd opgehaald, heeft een lange nasleep gehad, waarbij het onderzoek telkens in een andere richting 'ging. Thans zijn er vier hoofdverdachten H. J, S., J. A. de G. A. v. d. H., en H. v. T. Zij en nog 3 anderen, allen lid van voormalige Rotterdamse K.P, achtten Kitty ten H, schuldig aan een houding ten gevolge waarvan KP-leider Rob bij de overval aan Oudorpweg sneuvelde. De beslis sing over het verloop van deze zaak berust thans bij de officier commissaris van de krijgsraad te Velde-West; zijn werk wordt be lemmerd doordat vele getuigen zich buitenslands bevinden. Het zogenaamd verraad van Kitty ten H. staat nog niet vast; ook heeft Justitie nog geen duidelijk beeld van haar rol in de Illegaliteit, UTRECHT. Vanmorgen is in „Esplanade" te Utrecht de 25e alge mene vergadêring van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland begon nen. De voorzitter, de heer M. Ruppert, sprak de openingsrede uit, waarin hij een en ander releveerde uit de goede ontwikkeling van het Verbond. Op 1 Jan. 1949 bedroeg 't aantal aangesloten organisatie» 21, met een gezamenlijk ledental van 147.449. Op 1 Januari 1950 waren 22 organisaties aangesloten met een ledental van 155.232. En op 1 Juli j.l. bedroeg het geschatte ledental ruim 161.000, verdeeld over 25 orga nisaties. Prijs- en loonpolitiek bestreden De beslissing der regering bij de samenstelling van de Sociaal-Econo mische Raad noemde de heer Rup pert volledig fout, omdat zij in strijd is met de grondslag acr bedrijfsor ganisatie. die immers steunt op de naar levens- en wereldbeschouwing gerichte vakorganisaties. Zij, die door de verhouding 7—53 veront rust zijn. wil spreker zeggen, dat die verontrusting laat, maar wellicht nog niet te laat komt. Er zijn nog 15 20 Chr. vakorganisaties, met meer dan 15000 leden, die de weg tot het CNV niet hebben gevonden. En op grond van betrouwbare ge gevens moefc worden aangenomen, dat van de Nederlandse werknemers, die prijs stellen op de Christennaam, nauwelijks 5t) pet. Christelijk ge ganiseerd is. Ten aanzien van de verhouding „Kerk en Vakbeweging" meerit Spr,, doelend op het overleg met de werk groep „Kerk en Samenleving" der Ned. Herv, Kerk, dat halfheid en zucht naar het compromis vandaag overbodiger en ongewenster zijn dan ooit en dat, naar zijn overtuiging, dit ook voor de kerk geldt. Na de taak van de Chr. vakbewe ging ten aanzien van de P.B.O. in hei licht te hebben gesteld, bezag de heer Ruppert de werkloosheidswet, die hij een wel zeer verdrietige zaak noemde. De economische toestand van ons land blijft zorgelijk, in welk ver band spreker wees op het tekort op da betalingsbalans. Er zal alles op alles moeten wor den gezet, om onze productie te ver greten. De ontwikkeling in 1950 beant woordt echter geenszins in alle op zichten aan de gestelde voorwaarden. Noeste arbeid, ondernemingsgeest en eenvoud 2ijn nog steeds onafwend bare eisen. Ten aanzien van de lonen én prij zen zeide de heer Ruppert, dat de tactiek, de ene prijs na de andere te laten stijgen en intussen de lo rna urn w«»tii reatêzexel» OBdemonaipenitotn Invaliditeitswet civiele procedures arbeldiwet enz. nen te bevriezen, spaak moet lopen. Zo behoort de regering de Neder landse arbeider niet te bejegenen. Over Europa's gewijzigde positie sprekend, betoogde de heer Ruppert, dat dc Christelijke vakbeweging het streven naar economische integratie moet steunen. Aan het slot deed de- heer Rup pert uitkomen, dat fatalisme en cul- tuur-pessimisme door de Christen verworpen moeten worden to goed als de optimistische toekomstver wachtingen. Iets totaal anders moet gezegd worden in deze tijd van pes simisme. van menselijke Overmoed en van zenuwoorlog, n.l, „Rust mijn ziel, uw God is Koning". BERLIJN. De West-Duitse politia deelde gisteren mede, dat dertien leden van de Oost-Duitse communistische volkspolitie tij dens het week-end uit de Rus sische sector waren gevlucht en asyl hadden gevraagd 'in West- Berlijn. LONDEN, Preliminaire be sprekingen van 't „koude-oorlogs- kabinet" van "het Atlantisch pact zijn gisteren geopend door een in formele bijeenkomst van de Ame rikaanse afgevaardigde Spofford en de Britse gedelegeerde sir Hoyar Miller. De formele ope ningszitting werd heden m het Lancaster House gehouden. Dc conferentie die vier dagen zal duren zal voornamelijk gewijd zijn aan het opstellen van plannen voor de defensie van West-Europa en,.ll1et. gehele Noordallantische gebied. In het licht van het Ko reaanse conflict zal de bijeenkomst voornamelijk gekenmerkt worden door de snelheid waarmede be langrijke besluiten zullen worden genomen. Bovendien hebben de twaalf afgevaardigden van de ver schillende 'landen de boodschap van hun regeringen meegekregen aan te dringen op zo snel moge lijke actie. De afspraken, die gemaakt wer- t v.oorc'a^ bet Koreaanse con flict uitbrak, worden in diploma tieke kringen al weer uit de tijd genoemd. Waarschijnlijk zullen de Europese landen, hoe bang zij ook zijn voor vermeerdering van hun defensiebegrotingen, niet terug deinzen voor een uitgebreider de fensieprogramma, zelfs al zullen er grotere offers geëist worden. WASHINGTON. De Indiase premier, Pandit Nehroe, heeft een geheime boodschap aan Acheson gezonden, waarin hij op hem een beroep doet om de Chinese com munistische regering in dc Veilig heidsraad toe te laten, zo wordt uit diplomatieke bron medegedeeld. Nehroe zou verzocht hebben de ze boodschap met te publiceren. Hij zou de motieven voor zijn bemid deling behben uiteengezet en de nieuwe boodschap hebben gezon den met de klaarblijkelijke bedoe ling een Amerikaanse afwijzing te voorkomen. Naar gemeld wordt, heeft Neh roe er by Amerika op aangedron gen de eis, dat de Noord-Korcanei» op de 38ste breedtegraad moeten terugtrekken, alvorens China's lid maatschap van de Verenigde Na ties kan worden overwogen, laten vallen. Rembrandt uit Zwitserse kunsthandel gestolen SlON. Tijdens het weekeinde zijn, naar thans vernomen wordt, uit een kunsthandel te Sion in Zwitserland schilderstukken gesto len tot een gezamenlijke waarde van ongeveer honderdvïjftigdui- zend gulden. Vermist worden stuk ken van Rembrandt, Goya, Renoir, Picasso, Fragonard, Daumier, Ma net en Modighani. Ook de schrifte lijke echtheidgaranties van de be trokken werken zijn verdwenen. De kunsthandelaar was afwezig op een tocht in de bergen en ontdekte bij zijn thuiskomst Maandagavond de diefstal. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Zowel de Belgische Kamer als de Senaat zijn voor van middag bijeengeroepen ter voortzetting van hun verbale werkzaam heden en zonder dat de aankondiging enige verklaring van regerings zijde bevat met betrekking tot koning Leopolds terugkeer. Naar de Hamervoorzitter Van Couweiaert gisteren mededeelde, moet 's konnlgs boodschap aan het parlement niet als een troonrede worden gezien, maar als een eenvoudige verklaring, waarover niet te discussiëren valt. Niettemin zal de oppositie zich zeker niet neerleggen by de tactiek van regering eu Christelijke Volkspartij om het hervatten Yan zijn functie door de koning als oen voldongen Icii tc stellen cn ongetwijfeld zal dc linkerzijde aan de regering rekenschap vragen over de gebeurtenissen der laatste dagen. In een bitter commentaar schrijft ook de neutrale (maar anti-Leo- pcldistiscfcei Soir. dat men moet aannemen, dat het kabinet Duvieu- sart, hoewel toen nog regering van de regent, de verantwoordelijkheid op zich hooft genomen van de ka- mrklijke boodschap aan het volk. Dus zal de regering ook rekenschap moeten afleggen vóór de teleurstel ling, dm deze boodschap heeft ge bracht. De Soir, die in de boodschap een reprise van 's komngs z.%. poli tieke testament van 1944 ziet, acht het meest treffende, dat elke toe speling op de rol van de Belgische regering m Lenden daarin ontbreekt en liet vraagt zich af hoe de huidige regering, waarin een dor Londense ministers zetelt, een dergelijk „ver ruim" heeft kunnen goedkeuren. Even opvallend acnt dc Soir het, dat c." over dc prins-regent niet in deze boodschap werd gesproken. Wel was dit het geval in de later bekend ge maakte verklaring aan het parle ment, hoewel daarin de verdiensten van de regent zeer simpel worden gekarakteriseerd, als het verzekeren van dc continuïteit der monarchie. Het blad vraagt zich verder af, •"at er nu moet gebeuren en of elke keer. dat de koning zich wil ver plaatsen 55C0 gewapende mannen rnoelen worden gemobiliseerd. Het uur der verzoening mag niet worden uitgesteld en door een ge baai- van dc koning is volgens de Soir de on middellijke verzoening rondom kroonprins Boude wijn altijd nog mogelijk. Inmiddels Myft het land vrij rus tig en het socialistische actie-comité dat destijds speciaal voor de stript tegen de koning werd opgericht, heeft zich cr gisferen toe beperk' van een tweede nnase in die stujii te spreken, terwijl ook daarbij de weigering van iedere vorm van sa menwerking en de actieve weerstand tierden aangekondigd. Die laatsten werden gisteren al in de Provinciale Raad van Luik gedemonstreerd, waar de gedeputeerden 'n hulde-adres aan de prins-regent opstelden en daarna besloten, uit protest de zitting te schorsen. Ook heeft het bureau van de socialistische partij de arbeiders, de democraten en de patriotten op geroepen tot weerstand tegen „de nieuwe orde". Hoewel cr geen centrale stakings orders zijn uitgegeven, braken er gisteren in enige mijnen in het Luik se nieuwe proteststakingen uit. waar ongeveer drieduizend ma»- bij be- i trokken waren. -jC Vervolg van pag. „De jongens van ome Koos geen centje pijnhadden de man nen van de Haagse rijkspolitie op hun vrachtwagen geschreven, die hen vanmorgen naar de startplaats van de Vierdaagse bracht. „Nog niet!" had een pessimist er bij ge zet. De wagen stond temidden van vele auto's ojj dc Wedren, waar de groepen vertrokken in 't holst van de nacht. Om vier uur waren die genen van de duizenden, die de 5-5 kilometer lopen, reeds van hun bedden, divans, Etrozakken en an dere voorwerpen, die door hun vorm voor legerstede gebruikt kunnen worden, Het waren meest clubs, militai ren en politie, die stram de weg naar de zege begonnen. Voor het hek van het gebouw „De Vereni ging", waar cie individuele deelne mers en kleine groepjes hun con- irclckaartcn moesten halen, stond vannacht om drie uur al een Schie- ciamse mijnheer te wachten op het ogenblik dat het zijn beurt zou zijn. Toen om twintig over zes het hek openging, had luj gezelschap van een lange, bonte rij mensen. Om acht uur waren allen weg: 6753 van de 7241, die zich hadden laten inschrijven. Aangemoedigd door enthousiaste Nijmegen aren, die voor die gele genheid vroeg uit de veren waren gerezen, marcheerden groepen en moedige enkelingen door de fijne mist, cle stoere Waalbrug over naai de bongerds en dorpen van de vrachtbare Betuwe. Vastbesloten om ook deze keer die eerste veer tig kilometers aan zyn spijkerlaar zen te lappen, slapte de met een paraplu gewapende 68-jarige Rot terdammer H. J. Wuyster het hek van ,.De Vereniging" uit. Ook de ze vijftiende keer zal het wel luk ken! Ook de charmante francaisetje. op haar gymschoentjes, ging wel gemoed op weg. Een zeldzaam staaltje van le vensmoed spreidde de heer P, van Noord uit Brielle ten toon. Hoewel van zijn gezichtsvermogen beroofd ging hij onder de liefdevolle bege leiding van de Nijmeegse padvin der L. L. óe Koningh voor de der de keer aan de zware tocht begin nen. i Kras! Dezer dagen las ik in dit blad, dat er een krasse oude baas van in de tachtig jaar is, die nog dagelijks bij een Rotterdamse firma zijn werk zaamheden als timmerman verricht Dit is zeker kras. Maar vindt u het niet schandelijk, dat zoiets in onze hedendaagse maatschappij nog be staat Is er géén leeftijdsgrens ge steld? Bestaan er geen wettelijke be palingen, die zoiets verbieden? Hoe denkt u over arbeid door een Vraag: C, v. A. wil iets weten omtrent het recht op i'acantie. Antwoord: Dit recht is niet eenvoudig vast te stellen. Voor tal van bedrijven is bij algemene over eenkomst tussen werkgever, en werk nemer (CA.O.) vastgelegd hoe het recht op vacantie in de desbetreffen de bedrijfstak zal zijn, benevens hoe de doorbetaling van het loon zal zijn. Voor winkelpersoneel, werkzaam in een slijterij, bestaat het juridisch recht alleen wanneer er zou zijn een collectieve arbeidsovereenkomst tus sen de organisaties van werkgevers en werknemers in het winkelbedrijf, hetgeen hier niet het geval is. Dan kan er nog recht op vacantie zijn, wanneer hij het aanvaarden van de werkkring „zwart op wit" bedongen is, dat men vacantia zou krijgen. Daar dit waarschijnlijk hier niet zal zijn geschied, is alles wat de werk gever doet, een gunst. Men kan slechts door minnelijk overleg hierin verandering brengen. Y a 2W. J. A. ziet zich voor het feit gesteld, dat de prijzen, wel ke met dansen zijn gewonnen, door de leider van het dansinstituut niet worden afgegeven. Antwoord: Wanneer men de prijzen persoonlijk heeft gewonnen cn die aan de leiding van het dans instituut ter Opluistering van de zaal of voor reclame tijdelijk heeft afgestaan, moeten deze prijzen wor den teruggegeven, zodra men dit als eigenaar eist. Wil de leider van het dansinstituut dit niet doen, dan is het niet onmogelijk, dat de politie deze daad nogal ernstig opneemt Daarom is het goed de leider van het dansinstituut ernstig op zijn verplichtingen te wijzen. Vraag: J. B, maakt zich enig# zorgen over de toekomst van een zoon. In het onderhavige geval ls het inwinnen van een deskundig advies, liggend op het terrein van de be roepskeuze, gepaard gaande met een psychotechnisch onderzoek, alleszins jarige, terwijl er nog zoveel'jonge- aan te bevelen. Tenzij men'voorkeur zonder werk zijn? Be zeg loei en geeft aan het advies ren nog eens foei! zeg i C. SARTS I j.--van een R.K. of Chr. bureau, kan worden aangera den naar de afdeling Beroepskeuze van het Arbeidsbureau te gaan, dat in alle opzichten een goede en be trouwbare voorlichting geeft. Vraag: L. G. is enigszins ont stemd over het feit, dat de Kanton rechter, ondanks een door hêm ge daan verzoek, een zaak niet heeft uitgesteld. Antwoord: Wanneer men een bekeuring krijgt en de zaak niet direct met de Politie-agent afdoet, moet men afwachten wanneer men. zich voor de Kantonrechter kan ver antwoorden. Er zijn door deze Rech ters jaarlijks tienduizenden gevallen te behandelen, meest van zeer een voudige aard. Het is voor deze heren dan ook ondoenlijk op verzoe ken van uitstel in te gaan. Gaat men met een vonnis niet aecoord, dan is hoger beroep mogelijk, het geen echter in de regel kosten met zich brengt. Vraag: M. de M. stelt enige vragen over het doorbetalen van vacantie aan huispersoneel. Antwoord: Ten aanzien van dienstmeisjes en werksters gelden niet verschillende bepalingen, welke wel van kracht zijn voor ander per soneel in loondienst. Men is dan ook wettelijk niet verplicht een dag te betalen, waarop niet is gewerkt. Of men daar echter moreel toe ver plicht is, is iets, dat men het beste zelf kan uitmaken, waarbij men wel rekening dient te houden met het feit, of men gemakkelijk over huis personeel de beschikking kan krij gen en of men wellicht een goeie werkster heeft, voor wie men wat over moet hebben. In verband met het voorgaande zal het wel reeds duidelijk zijn, dat men ook wettel ij k piet verplicht is een werkster door te betalen, wanneer men met vacantia gaat. Ook hier rijst echter de vraag of men moreel niet een zekere ver plichting heeft. De werkster moet toch leven en als men met vacantie gaat en haar niet betaalt, dan kan dat wel eens een straf betekenen. Gelijk voor de hand ligt, zou mem wanneer men wel wat betaalt, met de werkster kunnen afspreken om eens wat extra te komen werken. In het bestek van een krantenartikel, te schrijven over de Inderdaad „ongelooflijke pracht", welke deze zomermaanden In ons Rijksmuseum is gehuisvest, is haast ondoenlijk, Toch is het ook weer een aantrekkelijk werk, want waarover is het geanimeerder schrijven dan over zaken, die zich stuk voor stuk de luister der onsterfelijkheid hebben verzekerd? In zijn Inleiding tot de catalogus betoogt de heer Röell, directeur van het Rijksmuseum, dat de bijeengebrachte verzameling, hoewel maar een beperkte'greep uit de schatten, welke het eens zo glorieuze Kaiser Frie- drlch-Museum bevatte alle voorgaande tentoonstellingen, althans wat de schilderyen aangaat, overtreft, Wij zijn geneigd hem geiyk te geven. Het moet dan ook aan bniten-arttstleke redenen te wyten zijn, dat deze nienwe tentoonstelling niet die fameuze stroom van bezoekers trekt als enkele jaren geleden met de Weense het geval is geweest, Dc cijfers laten niets uit over de aard en de herkomst der bezoekers; anders zou men wellicht tot de conclusie kunnen komen, dat het aantal buitenlanders naar ver houding dat van de Weense tentoonstelling nog te boven gaat. tigen. Zfjn wij er zo ver naast als wy in het bebrilde gelaat van dit fi guurtje de gezichtstrekken willen herkennen van de schilder zelf? Petrus Christus Minder fascinerend, maar toch on gewoon bekoorlijk door dc kleur en oe liefde voor het detail is hot pa neeltje van Petrus Christus. Klein ais een miniatuur, vroeger, heel be grijpelijk, aan een van Eyck toege schreven, maar door zijn geraffi neerde toepassing van perspectief cn licht van een merkwaardige ruimte werking. Psychologisch blijft het wat koel en uiterlijk, maar bijna ontstellend van verfijning is dc mmiticuze schildering van de stad, die men door de grote luchtbogen heen ont waart. Dieper van visie is zijn sub tiel, doorschijnend geschilderde por tret van een jonge vrouw, waarvan hierbij de reproductie gaat en waar van de stoffelijke details ook neer met een verbluffende delicatesse zijn behandeld. Het paneeltje, dat met enige ze kerheid aan Hubert van Eyck, de broeder van Jan met wien de kunst geschiedenis nog altijd geen raad weet, kan worden toegeschreven, valt tegen en blijft bij de psycholo gisch zo aangrijpende portretten van Jan van Eyck wel een eindweegs achter. Wil met portretten, welke voor Jan van Eyck weinig of niet onderdoen, dan noem ik het ingeto gen vrouwenportret van Rogier van der Weijden, het voortvarende por tret van een man door Robert Cam- pin, alias „de Meester van Flémal- le", de oude man van Mem ling en niet te vergeten Boudcwijn van Bourgondië door Jan Gossaert- Deze- schilder, die in Middelburg stierf (m 1533) en een tijd lang met Philips van Bourgondië in Utrecht woonde, gevierd in aanzienlijke kringen, wordt ons geschat als een van de eersten, die de ijdelheid van de' „kunstenaar" kende en graag met i zijn métierkennis épateerde. ïcls i van zijn barokke gedraging vindt i men ook in het hier aanwezige Christus op de Olijfberg, waar hij al op het clair obscur van Caravaggio en de Romanisten schijnt vooruit te lopen. Maar in het genoemde portret i De heer Röell betreurt het, dat de ongemeen fraaie afdeling Italiaanse kunst „troetelkind" van de vermaar de Wilhelm von Bode, die zoveel ja- ren achtereen de onvermoeide di recteur van bet Berlijnse Museum is geweest, door een gelijktijdige expo sitie in Wiesbaden (waar al deze schatten tegenwoordig gelukkig bijeen zijn) niet,in Amsterdam kon komen. Er Wijlt zodoende, zou den wij willen zeggen, iets in petto voor het volgend jaar. Bovendien is de huidige expositie zonder a te grote vermoeidheid binnen enkele turen af te zien!...... Men moet intussen bij zijn rond wandeling nog waakzaam zijn. Im mers, de verleiding is o zo groot, dat men zich in de eerste royale zaal waar de „primitieven" merendeels van Zuid-Nederlandse afkomst, bij- eenhangen veel te lang ophoudt. Er zijn nu eenmaal weinig schilderijen die zozeer de intense aandacht op vragen voor het detail als juist deze 15e en 16e eeuwers, die met een weergaloos gespannen." concentratie de fijnste bijzonderheden van de werkelijkheid op zich hebben laten Inwerken, om zc daarna met een be nijdenswaardig geduld en een moei lijk te overtreffen accuratesse weer te geven. Ook In deze reeks van meester werken rijn toppen en dalen. Niet alle bezitten hèt voluit fascinerende van een Jeroen Bosch (Johannes op Patmos), dat naats zijn „impressio nistisch" en luciede geschilderde landschap in schakeringen van blauw en met zijn. acht taferelen ïn grijs op de achterzijde, een hoogte punt is van schilderende vertelkunst, die, ondanks het gewijde gegeven, het drastische en demonische niet veronachtzaamt. Naast de profetïsch- mediterende gestalte zit een diabo lisch figuurtje, gehurkt op de grond, dat volgens de catalogus de inktko ker van Johannes poogt te bemach- is hij bij alle virtuositeit, o.a. in de behandeling van het rijke kleed, toch groot, ja monumentaal van visie! Hugo van der Goes Van deze kostelijke groep kan ik geen afscheid nemen, zonder nog drte schilderijen te hebben genoemd: met name de Aanbidding der Her ders door Hugo van der Goes, de Aanbidding der Koningen door de bekende, maar naamloze Meester van tie Virgo mter Virginos, en de Rust op de Vlucht naar Egypte van Joa chim Patenier. Wie de evolutie van de landschapsschildering ter harte gaat zal lange tijd geboeid blijven voor 't kunstig gecompliceerde land schap in helder licht, dat de laatst genoemde voor de verbaasde ogen ontrolt. Het werk van de Meester der Virgo inter Virgmes dat aantrekt ook door een zekere afstotelijkheid in de gezichten cn gestalten zijner sujelen, heb ik zelden zo doorleefd gevonden als in dit betrekkelijk, kleine paneel, waar Maria als een schraal wezentje met groot, bleek cn berustend gelaat neerzit, het kleine kind op haar schoot. Da figuren der twee blanke koningen doen meer aan patriarchale wijzen dan aan ko ningen denken, in tegenstelling tot de gangbare opvatting van zijn tijd, hetgeen niet wegneemt, dat het kleed van de knielende figuur bui tengewoon warm van toon is en een kunstige plooicnval vertoont. Het le vendige gebaar maakt deze voorstel ling extra treffend; niet het minst de geste van dc jonge baardloze Jozef, eerbiedig toekijkend uit een open vensterms en a!,s onwillekeurig grij pend naar zijn muts. Dit gebaar en het hele type zouden al van Adriaan van Ostade kunnen zijn! Sommige kunsthistorici mogen ae Aanbidding der Herders van Van der Goes, een der geniaalste baan brekers na van Eyck, een paar gra den lager aanslaan dan zijn. Aanbid ding der Koningen, dat helaas in Wiesbaden moest verblijven, (raen was bang voor het transport en de klimaatwisseling) het is toch een ta fereel dat door zijn ingewikkelde compositie, de talrijke fijne engel kopjes. alsook door de niet geheel geslaagde poging om de ademloos aanstuivende herders midden in hun actie weer te geven, de blik gevan gen en gespannen houdt. -► CA.S.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3