m§ Moskou (in de klem), zoekt een ongevaarlijke uitweg ffliu, Administratieve rechtspraak nodig! (ter bescherming van gemeenschap tegen willekeur van overheid Rapport commissie-De Monchy wil moeilijkheden omzeilen MULTATULI, de redenaar, huurde sleepboot om Zierikzee niet teleur te stellen Als de rem eens weigert Twaalf jaar geëist tegen een ex-politiecommissaris Malik's politieke landingspoging tot falen gedoemd ■KdjH NpiiNM Frans Vroons bindt de kat de bel aan RECHTER, BURGER EN OVERHEID (I) IN GESPREK MET EEN SPEURDER Belangstelling voor Jut, de moordenaar Waarsm Ghsfarox bij maagzuur? CHEFAROX Nijmegen Hij woedde in Rotterdam als SS-er Zaterdag 5 Augustus 1950 5 Veel belangrijker dan de strijd in Korea op zich zelf, is de reactie daarop van Moskou. Dat zal wel niemand ontkennen. De strijd in Korea is een strijd om tijd. Omstreeks 20 Augustus zullen de Amerikanen met sterke strijdkrachten voor de Ko reaanse kust kunnen verschijnen. Waar zij nu voor vechten is het behoud van een bruggehoofd voor de ontscheping van hun troepen. Worden zij in dit stadium uit hun laatste haven verdreven, dan staan zij voor de noodzakelijkheid van een lan ding. Waren zij tegenover Hitier daartoe in staat, dan zijn zij het ook tegenover de Noord-Koreanen. Zozeer is hun positie in de Pacific gemoeid met het terugdrijven van de Noord- Koreaanse invasie, dat zij daarvoor zich iedere inspanning zul len getroosten. De uitslag van de worsteling schijnt niet twij felachtig. Een open vraag is nog slechts, hoeveel tijd en mid delen daarvoor nodig zullen zijn. De vorige week heb ik betoogd, dat de Russen zich gedupeerd moeten voelen. Korea scheen een even veilig geval als Tsjechoslo- wakije, waarvan eveneens bekend was, dat Amerika er geen actie tegen een omzetten van de wet zou ondernemen. "Washington had ten aanzien van Korea nog meer reden gegeven tot dergelijk ver trouwen. Nu het toch ingegrepen heeft wat een politieke onver- mijdelijkheid geworden was stond Moskou voor de keus met de wapenen of met diplomatieke middelen Noord-Korea te hulp te komen. Waarschijnlijk gelooft het niet aan veranderd inzicht van Amerika, maar meent het dat al die verloochening bedoeld was om Blankenstem Rusland in een val te lokken. Ik heb daar de vorige week reeds op gewezen. Was dit vermoeden juist, dan moest Moskou de diplomatieke weg kiezen. En dat heeft het ook gedaan. Het koos een moeilijk geworden, zij het ongevaarlijke weg. Want zoals de Amerikanen te voren door hun onthouding in, zake Ko rea zich voor een militaire actie voorlopig machteloos hadden ge maakt, zo hadden de Russen dit in het diplomatieke gedaan door hun wegblijven te Lake Success. Hun tegenstanders hebben van de daardoor verkregen vrijheid van actie in de Veiligheidsraad terdege gebruik gemaakt. Geen Russisch veto zat hun dwars. Daardoor is de positie ta Lake Success voor de Russen verloren gegaan. Zij moes ten daar nu een politieke landings poging ondernemen, maar tegen krachten, die met elkaar veel ster ker zijn dan de hunne. Niet slechts een overwegende meerderheid, maar ook de mogelijkheid van een salvo veto's moeten zij te boven komen. Dit lijkt onmogelijk. Desniettemin, de poging moest worden gewaagd. Tegenover de meerderheid heeft Moskou het zwakkere voordeel van het presi dentschap van de Veiligheidsraad, dat het chronologisch toeval hun in handen gespeeld heeft. Het vergemakkelijkte de terugkeer, Malik staat er nu op, dat voor de Koreaanse aangelegenheid verder behandeld wordt, eerst de vertegenwoordiger van Formosa in de Raad vervangen wordt door de vertegenwoordiger van com munistisch China. Gromyko's po- Permanente organisatie der V.N. voor weizijn der kinderen GENèVE. De sociale commissie van de Economische en Sociale lïaad heeft hear goedkeuring gehecht aan het plan tot het vormen van een per manente organisatie der V.N. voor het wekSjn van kinderen als voort zetting en ontwikkeling van het werk van het Internationale Kinder- noodfonds der V.N. (Unicef). ging lag voor de hand. Immers Rusland zou niet meer verschij nen m de Veiligheidsraad vóór dit geschied was. Nu het toch te ruggekomen is, zou dit een capi tulatie lijken tegenover de ande ren, als de voorwaarde achteraf niet nog vervuld werd. Het ware echter naïef te gelo ven, dat enkel dit punt van pres tige achter Gromyko's aandringen steekt. Moskou wil zelf niet vech ten voor Noord-Korea. en het zal er niet op gesteld zijn dat Mao's China dat doet. Immers dat kon in zijn gevolgen even noodlottig blijken. Maar het wil de hulp van Mao in de politieke worsteling in dp Raad. Het heeft die hard nodig. Moskou zou daardoor over een stem meer beschikken en dc te genpartij had kans, bij belangrij ke stemmingen niet meer de ver eiste meerderheid van 7 tegen 4 te halen. En dan: Moskou zou een staat mot recht van veto op zijn kant hebben. Het is een moeilijk geval voor de regeringen, die Mao's regering reeds, de jure of de facto, hebben erkend. Kunnen zij die vervanging weigeren? Daarom wordt de strijd nu gevoerd als een probleem van volgorde. De anderen zeggen: „Wij zijn bezig aan de Koreaanse kwes tie. Deze is van het opperste be lang. Daar wordt bloedig gestre den, dagelijks sterven er van onze soldaten. Die kwestie moet voor gaan. China komt daarna". Men kan nuchter opmerken: „Waarom die Chinese kwestie met even afgedaan? Dat kost min der tijd dan het gekibbel om volg orde. En Amerika kan zijn veto inbrengen als het dat verkiest. In geen geval kan dit tijdrovend zijn". Zo eenvoudig is de zaak echter niet. Na een Amerikaans veto zou de morele noodzakelijkheid om opnieuw weg te gaan voor Moskou te sterk kunnen worden. Waar schijnlijk is het niet. Rusland zal dit vitaal gebleken terrein niet ge makkelijk meer prijsgeven. Maar men moet daarmee toch rekening houden. En tot wat heeft men dan het Kremlin genoopt? Laat men Mao toe dan zijn er twee bekvechters voor de Noord- Koreancn. Amerika heeft voorge- steld de mogendheden, die invloed hebben op de Koreaanse comrau- nis ten, te vragen op een staken j van de vijandelijkheden bij hen aan to dringen. Maar stellig zou voorwaarde zijn: Een terugtrek ken op de 38e breedtegraad. Dat ware de volslagen mislukking van de invasie, een demonstratie van de macht van dg Verenigde Na ties. Het ware een debacle voor de Russische penctratiepolitiek. Rus land zal dus niet aandringen. Het ziet er naar uit, dat dit voorstel de benodigde 7 stemmen in de Raad .halen zal. Rusland zal dan wel zijn veto inbrengen, maar dat staat, voor de „vredelievende" mogendheid bij uitnemendheid, wel heel lclijk.Communistisch Chi na echter zou óf het bereiken van die 7 stemmen kunnen beletten, of wel mede zijn veto uitbrengen. Dan stond Rusland niet meer al leen. De mogendheden tegenover Noord-Korea stellen er natuurlijk prijs op Rusland te Lake Success te houden, zonder echter het be ginsel van de collectieve veilig heid. dat de zaak van hun eigen veiligheid is, prijs te geven. Het China van Mao, te Lake Success met macht bekleed, 20U daar zeker de collectieve veiligheid niet be vorderen. Er is een gezegde in de „Zwitserse" taal: „Nur die dumm- sten Kalber wahlen ihre Schlach- ter selber". Dat is de wijsheid, die de meerderheid in de Veiligheids raad nu drijft. V" féu 5*«38T«f HILVERSUM. Wanneer var* een radio-uitvoering een „eigen op name" wordt gemaakt, wordt zij dikwijls opnieuw uitgezonden, zon der dat de uitvoerenden enige ver goeding daarvoor ontvangen. Zij achten dat onbillijk, maar de Ned. Toonkunstenaarsbond is er nog niet in geslaagd in deze iets te berei ken. De omroepverenigingen stel len zich nl. op het standpunt, dat voor heruitzending geen honora rium behoeft te worden betaald en enkele hebben daaromtrent een clausule in de contracten opgeno men, die door de artisten moeten worden, getekend. De zanger Frans Vroons heeft thans de kat de bel aangebonden en heeft de KRO gedagvaard lot betaling van 175.welk bedrag hU eist als honorarium voor een heruitzending van zijn optreden voor de KRO-microfoon zonder zijn toestemming en zonder dat hij daarvoor iets ontving. Deze principiële zaak, die door de artistenwereld met grote belang stelling wordt gevolgd, diende de zer degen voor de Utrechtse kan tonrechter fflr. K. Den«js. Voor Frans Vroons, pleitte mr dr A. A. Enserinck, voor de KRO mr dr P. J. Witteman, de oud-minister. De uitspraak werd op 24 dezer be paald. DE t'lcsoogst is in volle gang gelukig £tj (He het mogen aanschouwen en die zich niet dik behoeven te maken welk van de 90 soorten vlos daar op hokken wordt gezet, of het Friese u'it- bloei dan wel Balfisclie blauwbloei ts, of het reretaarsulfls don wel revelaarskindeevlas iy. Stijn Streuvels is door de vlas oogstge- grepen en wijdde er een van zijn leesbaarste boeken aan (De Vlaschaard) en dit tecs beujust, maar menige vrouw heeft onbe wust de lof van haar linnen en haar kant gezongen zonder zich te realiseren dat het eens vlas wasEn wie lijnolie zegt denkt er niet aan dat dat kostelyke goedje uit vlaszaad gewonnen wordt. Overvlas is een lied te zingen, dat begint met de windselen der Egyptische mummies en eindigt met het tevreden geloei van koeien die lijnmeel gevoederd krijgen, maar de «acantïeganger •tüiens weg toevallig langs een kleiige vlasakker voert behoeft dat niet te doen. Hij kan genie ten van de natuur en een prach tig natuurproduct, genieten zonder meerzo maar van hart •en oog uit. (Van een onzer verslaggevers) WE hebben een gesprek gehad met de Amsterdammer Henri A. Ett. De heer Ett behoort tot het gilde mensen, dat diep wegduikt in schemerduistere archieven van ons land en boven komt met de parels zijner speurkunst. Hij reist naar Zeist, hij reist naar Groningen, hij reist naar Goes, Hij verschaft zich toegang tot de kelders en zolders, waar dossiers en mappen en krantenjaargangen met stof bevracht liggen opgetast. En hij zet zich om nauwgezet daaruit te halen wat hij zoekt. (Van een juridische medewerker) DE gelelde economie, die noodzakelijk is, indien de landen van West- Europa zich willen handhaven, heeft een oud en fundamenteel vraag stuk van de democratische staatsordening weer in het brandpunt van de actualiteit geplaatst; de verhouding van burger en overheid. Wie over buitenlandse deviezen wil beschikken, wie goederen wil invoeren of uit voeren, wie een winkelbedrijf wil opzetten heeft een vergunning van de overheid nodig. Het laten verrichten van overwerk, het ontslaan van arbeiders is gebonden aan toestemming van de administratie. Zo zijn nog zijn? Natuurlijk voor een deel ta! i J" 1"~'J Lcelf, een aantal ontwerpen in om de administratieve rechtspraak, d.i. de beoordeling van beschikkingen van overheidsorganen, op te dragen aan de gewone rechterlijke macht. Het voorstel is, na vele jaren te zijn blijven hangen, ingetrokken. En in 1935 kwam de commissie- Kooien met een rapport, waarin nogmaals een voorstel werd gedaan om een regeling voor een admini stratief beroep te maken. Ook dit rapport bracht het niet tot een wet, zelfs niet tot een wetsontwerp. Hoe komt het nu, dat al deze ont werpen nooit tot wet geworden Wat zoekt de heer Henri A. Elt in die archieven? Dat verhaal wil hier nu verteld worden. Al op jeugdige leeftijd had hij belangstelling voor litteratuur geschiedenis. Op zijn 16de jaar kreeg j hij een exemplaar van „Max Havc- I laar" in handen. Dat boek boeide hem. Die bepaalde satyrieke schrij- verij lag hem. Uit de eerste ont moeting groeide een steeds diepere belangstelling voor de figuur Multa- tuli. In 1937, na het verschijnen van Du Pcrron"s „De man van Lebak". dacht de heer Ett: ik ga eens kijken wat er over do Havelaar te vinden is aan gepubliceerd en ongepubli ceerd materiaal. Die gedachten heb ben geen vorm gekregen zoals de verzamelaar zich het had voorge steld. Toen hij in 1940 conservator van het Multatu li-museum was ge worden kon hij Du Perron behulp- i andere voorbeelden te geven. Deze ontwikkeling heeft geleid tot het mtstaan van een zekere span ning tussen de burger en de over heid. Er bestaat geen controle op de wijze, waarop het bestuur zijn grote bevoegdheden hanteert, cn daardoor ontstaat een zeker wantrouwen tegen alles wat „de ambtenarij" is. Dat wantrouwen is tot op zekere hoogte gerechtvaardigd. Dat wil niet zeggen, dat niet de overgrote meer derheid van de mensen, die samen de administratie vormen, eerlijk en plichtsgetrouw is. Maar dat bete kent, dat de burger het juist aan voelt, dat ieder mens, die zonder controle grote bevoegdheden i oefent op den duur een gevaar voor de rechtszekerheid. Want al bedoelt de ambtenaar liet nog ;ocd en al is hij nog zo ijverig (Van onze verkeersredacteur) Het zogenaamde hydraulische rem- systeent op de moderne personen auto's heeft vele voordelen. Er is echter één belangrijk nadeel. Dit systeem kin weigeren. En inderdaad zijn er gevallen bekend dat een wei gering ernstige gevolgen had. Op het Museumplein in Amster dam, maakten we onlangs een de monstratie mede van een nieuw ap paraat dat het weigeren van de hy draulische rem in dit geval mimo- Belijk maakt. De heer D. Nauta Jr. leidde dese kleine demonstratie, die bijzander duidelijk was, doordat op een klein wagentje twee wielen, handrem ên dit apparaat zijn ge monteerd. Zelfs een leek kan op de ze wijze in enkele minuten duidelijk gemaakt worden waar het hier om gaat. Als namelijk bij een wagen met hydraulisch remsysfeem de remlp.i- HET VRIJ KLEINE Nowee Rem- veitigheidsuentiet ziet men binnen de wiite cirkel. Deze foto is opge nomen tijdens demonstratie op het aanhanywagentje dinp lek wordt. is_de remcapaciteit van dia wagen nihil. Uit de demon stratie bleek echter, dat met het automatische Nowee-reinveiligheids- ventiel de wagen bij een mogelijk Doorkomende lekkage van de rem leiding het remvermogen houdt. Eenvoudig gezegd komt het prin cipe van deze automatische rembe- tsctliging hierop neer, dat by het trappen op de rem, automatisch de eventuele lekkage van de remleiding wordt afgesloten. Het apparaat, dat slechts een be scheiden bedrag kost, wordt in or- geveer een uur ap de auto gemon teerd. bekwaam, hij zal, als hij bet maar druk genoeg heeft, niet bereid zijn om op genomen beslissingen terug te komen, ook al merkt hij later, dat zij niet volmaakt juist zijn. Hij zal niet bereid zijn mot de betrok kenen de zaak lang en breed te be spreken en hij" zal al gauw geneigd zijn om, nu er toch geen controle is, te denken, dat zijn beslissing de enige juiste en de enige mogelijke is. Hierdoor hoort men telkens weer in het parlement de roep om hand having van de rechtsstaat, om ver hoging van de rechtsbesch-rming van de individu. Wel kan de kamer in theorie de verantwoordelijke mi nister ter verantwoording roepen voor de beslissingen van zijn amb tenaren, en zij doet dit ook wel tn bijzondere gevallen, maar dat blij ven natuurlijk uitzonderingen. De kamer kent immers lang niet alle klachten cn als zij ze te horen krijgt beschikt zij niet over een ap paraat om de waarheid er van te onderzoeken. Bovendien is het gun stigste resultaat van de behandeling van onrechtvaardige handelingen van de administratie in de Kamer, dat er een motie van wantrouwen tegen de minister, onder wie het betrokken bureau ressorteert, wordt aangenomen. Dit gebeurt niet, omdat ook een Kamerlid wel begrijpt, dat een mi nister nu eenmaal niet op de hoogte kan zijn van alle zaken, die zich op zjjn departement hebben afgespeeld. Maar zelfs als het wel zou gebeu ren, dan zou de gedupeerde burger er nog niets aan hebben. Wat hij verlangt £s niet hoi aftreden van een minister, maar schadevergoeding of ccn vergunning, die hem geweigerd Wat men verlangt is dus controle op de beschikkingen van de over heid door een orgaan, dat de macht heeft om de feiten, waarover ge klaagd wordt, te onderzoeken en dat bevoegd is om een onjuiste beschik king te vervangen, door een andere. Politieke controle door de volksvcr- tegerwoordiging is daarvoor ineffi ciënt en onvoldoende. Wat nodig is, is beoordeling van besluiten en han- delinge,» van de overheid door een onafhankelijke rechter. Reeds lang geleden, toen de overheidsbemoeiing nog lang niet zo ver ging als tegenwoor dig, beschouwde men het als ccn beginsel van dc rechtsstaat, dat de administratie bij haar op treden tegenover de burgers niet alleen gebonden zou zijn aan vaste regels, maar ook dat er ccn rechter bevoegd zou zijn om te toetsen of zij zich in ieder afzonderlijk geval wel metter daad aan die regels hield. Zo deed in 1891 reeds een staats commissie een voorstel tot instelling van een administratieve rechter. Het voorstel is in de archieven bijgezet. In 1905 diende de min. van Justitie, de traagheid van de menselijke geest, die slechts langzaam een nieu we instelling in het staatsbestel aan vaardt. Die traagheid mag men ech ter niet overschatten. Wij hebben in JG2S '--i heel nieuw strafprocesrecht gekregen en wij hebben gezien hoe na de oorlog met voortvarendheid de wettelijke grondslag voor dc pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie js tot stand gekomen. Er moet dus ccn andere reden zijn. En die is er inderdaad. Controle van de rechter op overheidsbeslissingeri bergt een zeker gevaar in zich. Dat is het best met een voorbeeld aan te tonen. Wanneer de overheid een In- of uitvoervergunning verleent of wei gert, wordt die beslissing uooraï bepaald door de handelsafspraken, die wij met entiere ïönden hebben. Wij hebben afgesproken, dat wij bepaalde hoeveelheden goederen van bepaalde soort zullen importe ren uit een bepaald land en be paalde goederen uit Nederland naar dat land terug zullen leveren. Wordt nu een importvergunning gevraagd voor een artikel, dat niet in de afspraak begrepen is, dan loopt onze handelsrelatie met dat land gevaar en dus zal de vergun ning moeten worden geweigerd. Zou mi de rechter de bevoegdheid hebben om die vergunning toch te verlenen, dan eau in een dergelijk geval dc handelspolitiek, dia de re gering met zorg heeft opgebouwd, daarmee om hals gebracht worden. Dc administratieve rechtspraak, die zo nodig is ter bescherming van de burger tegen willekeur van dc overheid, kan dus tegelijkertijd lei den tot doorkruising van het over heidsbeleid, waarvoor niet de rech ter maar de regering verantwoorde lijk is. Vandaar de aarzeling om de vroegere ontwerpen tot wet te ma ken. Wij zullen in een volgende be schouwing zien, hoe een ontwerp van de commissie-De Monchy. dat in April van dit jaar bij dc landsdruk kerij het licht zag. getracht heeft deze klip te omzeilen. Advertentie (I.M.) Omdat Chefarox géén vor ming van steeds méérzuur veroorzaakt, zoals bij gewoon maagzoutvaakvoorkomi Bo vendien beschermt Chefarox de maagwand met een ge leiachtige genezende laag. MULTATULI zaam zijn bij het onderzoek, waaruit „Multatuli en de Luizen" voort kwam, dat dart ook aan hem is op gedragen. Zelf verzorgde de heer Ett enkele uitgaven, zoals de brie ven aan A. C. Loffclt en schreef over „De betekenis van Multatuli voor onze tijd." Regeringsopdracht Al die arbeid was voor de rege ring aanleiding hem ccn opdracht te geven. Stel eens een onderzoek tn naar Multatuliana. Die opdracht is wat dacht U? natuurlijk graag aanvaard. En ziedaar, de speurder speurt. Waar speurt hij naar? Wel, hij gaat na: ten eerste, waLcr geschreven is in de bladen over de lezingen, die Mul tatuli gehouden heeft cn over de opvoeringen van zijn „Vorsten school" (première in 1875); ten tweede, waar in Nederland nog iets te vinden is dat betrekking heeft op Multatuli. Dus versjes, ex temporeet j cs, aantekeningen in particuliere dagboeken, enzovoort, enzovoort. Tot dat tweede deel van zijn taak is de onderzoeker nog niet gena derd. Wel heeft hij er al een uit voerige correspondentie over ge voerd. Hij zal straks in alle hoeken van hel land* families bezoeken, die wellicht vergeelde brieven, mémoi res van voorouders, wie weet teke ningen of vodjes papier bezitten, die hem een zucht van geluk kunnen ontlokken. Dc namen van die fami lies en de voor hem misschien waar devolle enkelingen staan genoteerd, hun adressen zijn (met eindeloos veel geduld) uitgezocht. Door tegen slag moet men zich bij dit werk niet laten' ontmoedigen, en de ware speurder ontwikkelt op den duur een soort „zesde zintuig". De onderzoekingen naar betgeen de kranten over Multatuli's persoon lijk optreden cn over zijn ..Vorsten school" schreven, hebben, wordt ons door de heer Ett verzekerd, allerlei het licht gebracht, dat de moei te waard is. De spreker Multatuli is een man geweest, die zijn publiek graag liet lachen. Hij placht dan bijvoorbeeld een slecht vers zo voor te lezen, dat zijn gehoor kon vaststellen, dat het inferieur was. Hü sprak zeer gemak kelijk, maar naar het schijnt was zijn voordracht niet vrij van ac teurspose. In het laatste deel werd de spreker ernstig, kreeg zijn be toog ccn profetische allure. Had Multatuli een ontwikkeld publick voor zich, dan stelde hij daaraan hoge eisen. Men moest blijven zitten tot hij de zaal verlaten had. Hij gedroeg zich op zijn tournee als een „grand seigneur", logeerde in voor name appartementen cn gaf royale fooien. Hij kon erg lastig zijn. Als het in zijn kamer een beetje rookte, zette hij het hele hotel op stelten. Als een kcllner hem niet bediende zoals hij wenste, stond hij erop door een ander bediend te worden. Viel die in de smaak, dan kon hij zeker zijn van een ruime fooi. Toen hij een lezing moest houden in Zierik zee kon hij niet met het stoom bootje. Hij charterde daarop een sleepboot. Dit is karakteristiek voor deze man, die om met de heer Ett te spreken - een volkomen aris tocraat was, die geloofde in een ver licht despotisme en wiens leven één grote inspanning was om op het niveau te komen van zijn ideaal. Men moet nu weer niet deuken, dat Eduard Douwes Dekker een man was, die nooit uit de plooi kwam. Hij was vlug in zijn bewe gingen en maakte de indruk zeer lenig te zijn. In zijn jonge jaren moet hij een goed schermer zijn ge weest. Toen later de toenmalige hoofdredacteur van „Het Nieuws van den Dag" een z.i. gemeen stuk aan hem wijdde, heeft het weinig gescheeld of hij had geduelleerd. Als in de Nieder Inghelheiro-tijd een vriend op bezoek kwam, had Multatuli er plezier in hem uit te dagen: in hoeveel sprongen kom jij van het éne trottoir op het andere? Of: laten we doen wie het eerst bij de hoek is. Kinderen waren zeer op hem gesteld, hij was onuitputte lijk in het verzinnen van gezel schapsspelletjes, Ook vond hij een nieuw bewijs voor de stelling van Pythagoras, waarop hy erg trots was. Over „Vorstenschool" is veel ge schreven. Dc toenmalige hoofdre dacteur van de Middelburgse krant ..ijdde een feuilleton aan de schrij ver. Het stuk kon in het première- jaar niet in Middelburg gespeeld worden, omdat de rol van Hanna in handen was van mej. Elise Baart. Mejuffrouw Baart stamde uit een respectabele Zeeuwse familie, die haar familie de schande had aange daan bij het toneel te gaan. zodat ze in Middelburg niet geduld werd. In Utrecht vreesde men relletjes, de studenten meenden in koning Geor ge een caricatuur van koning Wil lem III te moeten zien. Derk Has pels verscheen deswege om alle ge lijkenis te vermijden zónder baard, en het werd geen oproer maar een ovatie. In Delft werd de schrijver na de opvoering een huldeblijk aangeboden. Een van de intekenaren leeft nog en kon nog geïnterviewd - orden over deze gebeurtenis. Hij 98. Multatuli en de misdaad Al zoekende, en Multatuli zoge zegd op zijn duimpje kennende, is het de heer Ett opgevallen, dat de schrijver zich interesseerde voor strafprocessen van zijn tijd. Ook daaraan heeft hfj vervolgens zijn aandacht geschonken. In een boekje, dat volgend voorjaar zal verschij nen, wordt Multatuli's naam in ver band gebracht met een paar histo- nsche moordzaken, die destijds gro te opschudding te weeg hebben ge bracht, In 1872 werden in Den Haag vermoord de oude mevrouw Van der Kouwen cn haar dienstbode Lee ritje Beeloo. Het was een roof moord, met een grote buit. Drie jaar later werd de kellner K. J. Jut gepakt en zijn vrouw Christina Goedvolk. Jut, tot levenslang ver oordeeld. stierf in de gevangenis. De vrouw is hoogbejaard overleden, ze kreeg twaalf jaar gevangenis straf. Een handige kermisreiziger zorgde dat de naam van de moor denaar bleef voortleven, in de krachtpatsers-attractie de Kop van Jut. Wat was Multatuli's bemoeie nis met deze zaak? Wel. hij" heeft fel Juts verdediger aangevochten en het pleidooi als belachelijk gedefi nieerd. Veel stof deed ook opwaaien de moord in Dekkersduin in 1880. Een Haags knaapje werd ontvoerd en men vroeg een losprijs van f 75000. Het jongetje is in de duinen ircrmoord gevonden. Gestraft voor deze moord werd dc oud-sergeant van het Ned. Indisch Leger De Jongh. Multatuli heeft zijn zoon Edu voor de moordenaar aangezien. Een facsimile van de dreigbrief ivas nl. in de kranten opgenomen en Multatuli geloofde, dat de brief van Edu's hand was. Hij gaf hem bij de procureur-generaal aan, maar juist enkele uren tevoren had De Jongh bekend de schrijver te zijn. Nog twee andere zaken warden aan de orde gesteld. Die van de weduwe- Pruimers. naar aanleiding waarvan Multatuli een pleidooi leverde voor het natuurlijke kind en. wat men zou kunnen noemen de Zaak- Slijmering", waarin de figuur van Carel Pieter Brest van Kempen, ten tijde van de Lebak-zaak resident van Bantam en Douwes Dekker's directe chef wordt belicht. Op het ogenblik, dat U dit leest, zit de heer Ett wellicht over pa pieren gebogen, oogst van de laat ste dagen. Hij gRat daar mee door. Hot is zijn lust, en natuurlijk ook wel zijn leven. Maar voor de letterkundige ge schiedschrijving is het heel plezie rig, dat er zulke mensen bestaan. ARNHEM. Dc nu 52-jarige P. C. Versloot is via dc militaire dienst in Rotterdam bU dc politie gekomen als inspecteur, waar hü zjjn geestelijke minderwaardigheid camoufleerde door uiterlijk vertoon. Onder de Duitse bezetting heeft hij als directeur van de gevangenis aan het Haagsevcer de politieke gevangenen het leven zuur gemaakt. Hij liep tegen de lamp o.a. door knoeien met distributiebescheiden en werd door de Duitsers voor de keuze gesteld: toetreden tot de Waffen-SS of gearresteerd worden, Zo werd deze reserve-officier SS. man. Op instigatie van de bezetters werd_ hij commissaris van politie t" Nijmegen, waar hij zich met de Duitsers vereenzelvigde. Voor de bijzondere strafkamer van de Arn hemse rechtbank werd zijn zaak, die op 30 Juni geschorst was, voort gezet met het i-equisitoir van de of ficier van justitie, mr. De Walle. Deze hield rekening met verdach- tes activiteit te Rotterdam, hoewel de daar bedreven feiten niet ten laste zijn gelegd. Hij doolde hier onder meer op dc arrestatie van de illegale werker Van der Maas in verband met de ontvreemding van precisfc-instru- menten van een oorlogsbodem. De inspecteur Van den Ende had ver dachte gewaarschuwd, dat deze in strumenten waren gestolen in het belang van het vaderland. Niette min zette hij de vervolging door. Van der Maas is later gefusilleerd. De arrestaties van Joodse landge noten cn verzetsmensen te Nijme gen en de hulp aan de S.D. te De venter achtte de officier bewezen. Het plaatsen van de Nijmeegse lera ren op de gijzelaarslijst noemde mr. De Walle ccn sombere bladzijde. Gelukkig zijn in dit geval geen do den te betreuren. Maar de wijze, waarop verdachte hier te werk ging, wijst wel op een zeer bedenkelijke mentaliteit. Met de conclusie van het psychiatrisch rapport, als zou verdachte iijden aan ziekelijke sloor nissen, ging de officier niet aceoord. Hij eiste ten slotte twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van 8 Mei 2945 af. De verdediger, mr. Van der Does, klampte zich vast aan het nsychia- friseh rapport. Men kan zich moei- Üik voorstellen, dat er iemand be staat met meer zlchteliike stoornis sen dan deze verdachte. Daarom veracht hij de grootst mogelijke clementie.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5