E Mobibil Ondanks schijn van tegendeel, VN met grote kracht handelen Tweeduizend kilometer voor de boeg op een licht motortje Vier Haagse jongens charteren boten en een vliegtuig Zaterdag 12 "Augustus 1950 IN HET HARTJE VAN DE CRISIS de verdediging Malik is in en tracht tijd te winnen Zelfs Zuid-SIavië gelooft niet meer in agressie der VS - door Lie naar Noorwegen Premieregeling woningbouw '50 1 September in wêrking Vooruitzichten: niet méér, maai voel snel Mobiloil MET DE EERSTE BLOEMBOLLEN NAAR ZWEDEN I Als met een kano laveren we tassen zware wegkruisers Propaganda in Skandinavië met Amerikaanse middelen Schone Verwachtingen Verfhandel met Duitsland geregeld Prinses Wilhelmina wi! stille jaardag Malik strijdt een ondankbare strijd te Lake Success. Met wilde gebaren loopt hij achter de gebeurtenissen aan, die hij niet meer kan terughalen. Met zijn obstructie houdt hij de be raadslagingen op. Het lijkt of de Veiligheidsraad, gelijk eens de Raad van de Volkenbond, praat en praat zonder verder te komen. Dit is maar schijn. Want intussen handelen de Verenig de Naties met grote kracht en opmerkelijke solidariteit. Vele landen hebben al dan niet symbolische hulp toegezegd. Het aanbod van troepen van verschillende kanten is zo groot, dat het zelfs voor het machtige Amerika betekenis krijgt Naar mate het er meer naar gaat uitzien dat de Noord Koreanen er niet in zullen slagen de Amerikanen in zee te werpen vóór de aankomst van sterke Amerikaanse strijdkrachten, werkt de tijd, die Malik tracht te winnen, ten nadele van de communis ten. Wat kon er nog meer gebeuren aan hulpverlening dan nu reeds onderweg is? Malik, met dwaze beschuldigingen aanvallende, is feitelijk alieen in de verdediging. Hij tracht het besluit od te houden, dat van Rusland, met alle invloed achter zich van cle i»- tenatonale gemeenschap vragen zou, verdere hulp aan de aanvallende Noord-Koreanen te onthouden. Waarom eigenlijk? Het besluit kan toch niet genomen worden, daar een Russisch veto het in iéder geval stuiten zou. En zelfs al zou dat. door de afwezigheid van de Russen, niet zijn geschied, dan oog zou Moskou er zich niets van hebben aangetrokken. Uit Malik's verwoede vertragingstactiek blijkt dat Mos kou er toch hiet op gestéld is, een verzameling van alle stemmen op één na tegen zich te krijgen. Daar voor. is zijn geloof In propaganda te^ groot Het tracht een schijn te red- den, die niet meer „'.te redden is. Zelfs Wallace ia Amerika is nu van het Russische ongeluk overtuigd ge bleken. De algemene stemming is; duidelijk, sn wordt iedere dag nog duidelijker. Malik heeft allen tegen zich. behalve de, zich. onthoudende Zuid-Slaviërs. Hun vertegenwoordi ger heeft te voren werkelijk ge loofd. dat Amerika een oorlog tegen het communisme trachtte uit te lok- Dr. M. v. Blankenstein j ken. Op merkwaardige wijze is hg daarvan» in ieder geval tijdelijk, ge- ezen. Hijverklaatcfe dat. zelf»ittr de eerste dagen van- de Amerikaanse actie, tegenover een Amerikaans, diplomaat:. „Nu ik"' zte Söe ellendig gij voorbereid waart opdit- con flict, begin ik te geloven, dat gij daar werkelijk geen oorlogzuchtige bedoelingen had", Malik moge grote woorden spre ken .toch is hij voorzichtig. Maar hij kan het niet altijd blijven. Want Moskou kan niet hebben dat de we reld te vast zou gaan geloven dat geen gevaar verbonden is met haar strijd tegen de Noord-Koreaan.se aanvallers. Reeds heeft hij eens, als voorzitter van de Veiligheidsraad, het conflict een kwestie van oorlog of vrede genoemd. Dat klonk drei gend. Hater is hij op die „waar schuwing" niet teruggekomen. Mos kou vingert met zijn troeven. Zal het communistisch China zich men gen in het geval? Het heette eerst dat Molotaf bij de Chinezen was. Dat Is uit Rusland tegengesproken. Daarna hoorde men. dat Mho le Moskou onderhandelde. Over wat? Hij zou Formosa moeten aanvallen om op die manier splitsing te bren gen. In het kamp van de Verenigde Naties. Want de verdediging van Formosa is een aangelegenheid van de Amerikanen alleen. Daarom be staat geen. besluit van de Veilig heidsraad en zou. ook geen besluit te weeg te brengen zijn. Amerika heeft er een eigen belang bij: Zijn positie in Japan en in de Philippij- nen te beveiligen. Formosa, in com munistisch bezit, ware ook eén be dreiging voor de actie in Korea. Maar de andere deelnemers aan die actie zullen niet geneigd zijn zich buiten de Koreaanse Strafexpeditie te la ten meeslepen. Zal echter Mao bereid zijn, de gru- welijke offers te brengen die dit. bU voorbaat verloren avontuur eisen zou? Een vergelijking ligt. voor de hand. Het bestaan van de Engelss vloot heeft Hitler in 1940 en 1941 van iedere landingspoging in. Enge- MALIK,. achter ds gebeurtenissen aan-, land afgehouden. Toch waren zijn kansen van slagen in ieder opzicht beter dao die van Mao. De zee, die overgestoken moest worden, was zeer smal, een verrassing bij nacht was mogelijk. De Britse vloot in die wateren werd met ondergang be dreigd. daar zij niet uit de voeten kon er. Hitier buiten het Britse grondgebied een sterke overmacht in de lucht bezat. Duitsland kon zijn enige-, overgebleven vijand; met één slag dodelijk treffen/ Ondanks dit alles heeft HHler het niet ge waagd. Mao fs op ieder punt In bet na deel. Hij moet over wijde wateren, van een verrassing met een vloot van jonken kan, bij de goede bewa king in de lucht en op zee, geen sprake zijn. De Amerikanen hebben 'een zo verpletterende overmacht*ter zee en in de lucht, dat 'zij ternau wernood gevaar löpen bij de vernie tiging van de invasievloot. De ac tie zou hen wellicht een ogenb'ïk van Korea aftrekken. Maar de prijs» die Mao in mensen en materiaal ervoor zou moeten betalen, lijkt niet geëvenredigd aan dit voordeeL Dan zou Mao doeltreffender, goedkoper en veiliger rechtstreeks hulp kun nen verlenen aan de Noqrd-Korea- nen. Het Is ook mogelijk dat aan afleldingsacties gedacht wordt, te gen Honkong, Indochina, Tibet of ergens elders. Er is een. mogelijkheid, dat het resultaat van de opwinding van deze dagen het einde teweeg brengt van de koude oorlog. Alle volken van Europa zijn nu ten volle ent- waakt. De regeringen vragen fan tastische sommen voor bewapening, als in oorlogstijd. Amerika, dat dit moment beslissend oordeelt, is blijkbaar tot iedere gevraagde mate van hulp bereid. Moskou moet be seffen dat het op deze manier wel dra geen kans meer zal hebben, door een bedreiging van een weerloos West Europa terreur uit te oefenen. Het is voor Moskou „nu of nooit", en de verleiding tot handelen moet dienovereenkomstig zijn. Maar Was hington. vreest blijkbaar niet dat Moskou voor die verleiding bezwij ken zal. Het ontziet zich niet duide lijk te maken dat de atoombom, die in Korea niet zal worden gebruikt, Rusland in geval van oorlog niet bespaard zou blijven. En daarop heeft Rusland nog steeds, ondanks alle gepraat, geen gelijk waardig ant woord. Men kan nog zo vast geleven dat Rusland zich niet aan een oorlogs- avontuur wagen zal, toch zijn. dit onloochenbaar dagen van spanning. Maar wij moeten door een derge lijke periode heen, willen wij rus tiger tijden tegemoet gaan. Europa is. door de actie van Noord-Ko- reanen, onverwacht spoedig in. de krisis geraakt die in zekere ziekten onvermydelyk aan de genezing vooraf gaat. Wij zullen er nog wel wat in blijven. Vaak reeds hebben wij uiteengezet, waarom wij ons niet al te ongerust maken over het be loop van deze kritieke faze. Mslik'S verwoed, kwaad gehumeurd defen sief lijkt ons daarvan een bevesti gd- LAKE SUCCESS. Tiygve Lie, algemeen secretaris der V. N., gaat een bezoek van ongeveer een week aan zijn vaderland Noorwe gen brengen. Deze reis van Lie heeft niets „dramatisch", aldus een woord voerder der VN. Lie hoopt een on derhoud te hebben met de minis ters van Buitenlandse Zaken der drie Scandinavische landen. „Zou den zich in de veiligheidsraad on voorziene ontwikkelingen voor doen", aldus deze woordvoerder, dan zou Lie onmiddellijk per vliegtuig terugkeren. B er oepsvervoereqngres AMSTERDAM. L-Op 23 Attg. zal alhier -het".derde beroepsver voer congres, georganiseerd door de Nationale Organisatie, voor het Beroepsgoederenvervoer Weg transport, worden, gehouden. Adurrtenlte fl.M.) „Kunt U het tempo nog steeds volgen?*' „Ik u/el... mijn jaren doen mij niets!" Wagens, van de eerste dag af gesmeerd fcj I-*|A?I met Mobiloil, hiijven in conditie. De lYlODIlOlI nieuwe Moblloil. speciaal ook samenge steld voor de moderne sneldraaicnde cfe Smeefolte motoren, heeft nog altijd het hoogste smeervermogeni en bezit bovendien alle mei het hoge eigenschappen, die een moderne smeer olie zoveel waarden verlenen. 'meervermogen s werelds meest verkochte auto-olie VACUUM OLIE MAATSCHAPPIJ N.V. ROTTERDAM (Van een onzer redacteuren) DEN' HAAG. De Premieregeling Woningbouw 195# zal per 1 Sep tember a.s. in werking treden, zo heeft de directeur-generaal van d» woningbouw en volkshuisvesting, dr Z, IJ. v. d. fileer, medegedeeld. N» die datum zulten dus de goedkeuringen worden verstrekt. Intussen zullen echter degemn, die na 1 Juli een aanvraag ingediend hebben onder de» nieawe financieringsregeluig vallen, terwfjl zfl» die na 8 Juni j.l, dit deden» de keus hebben tussen de oude en de nieuwe flnaneleringsregelin^ voor zoverre hun geval niet al reeds is afgewikkeld. De vraag of er tengevolge van de premieregeling nu meer gebouwd zal worden, beantwoordde dr Van der Meer voorlopig, ontkennend..De woningbouw is al aardig op gang. Ket is zelfs de vraag ot men. niet voorzichtig moet zijn met verdere uitbreiding, wil men niet de krap heid op de arbeidsmarkt vergroten, waardoor de bouwduur 20U worden verlengd. De bouwtijd loopt thans terug, vooral bij grote complexen: de voor oorlogse periode van 11 maanden voor «en complex van K) woningen is bijna weer bereikt n.L 12 tot 13 maanden. Ook de bouwkosten zijn o-ar tengevolge van de voorrangs- regeUng voor het goedkope bouwen gedaald van ruim 10.000 gulden per woning in het derde kwartaal van 1948 tot 3200 gulden in Juni jd. Gelijk bekend, zal de premie regeling ook betrekking hebben op de woongedeelten van woningen met bedrijfsruimten (voornamelijk winkels) indien de inhoud van het woongedeelte ten hoogste 375 m* of indien het gezin van de aanvra ger meer dan zes inwonende kinde ren telt 450 ruJ bedraagt en mits de aanvrager zich verbindt de wo ning door zijn gezin te doen be wonen. Drt geldt dus niet voor de beroepsruimten van, artsen e.a. Wel is men bereid jonge artsen met be hulp van de premie-regeling tege moet te komen by, de bouw van een bescheiden woning. (Van een onzer verslaggevers) Chris, de chauffeur, hekeek ons niet be paald welwillend. „Ik heb geen plaats voor de pers," zei hij. „Als je m'n wagen ziet kun je het zelf bekijken. We rijden met z'n tweeën en voor een klein stukje kan er wel een derde bij, maar. voor meer dan tweeduizend kilome ter garandeer ik je, dat je er als een wrak uitkomt De doe het niet" Dit was punt. Dit was uit. Het kantoor zweeg, Chris keek een rookwolkje na en Cok staarde peinzend naar Zijn camera's. Op dat moment dachten we allebei hetzelfde. We waren op de Husq ge komen en we zouden er op verder gaan ook. )tKun je onze bagage bergen?" Dat ging. „Hoe rijden jullie?" „Over Denekamp", zei Chris. „Hoe ïaat ben je daar?"„Vanavond elf uur, misschien later". We gaven hem onze spullen en keken ver wijtend naar de lui op het expeditiekantoor, die ons lelijk de mist in hadden gestuurd. Toen zeiden we gedag en klommen op het motortje. „Tot vanavond in Denekamp" zei den we. "Hoewel we enigermate op motor rijden waren gekleed, was onze uitrusting toch verre van voldoen de. Toen het na Deventer begon te donkeren dacht ik aan lekkere warthe truien en een regenbui bracht ons het bezit van,, een paar motorlaarzen ih herinnering» die enige honderden kilometers ver in een kast lagen. Ondanks het groei end besef, dat we iets gingen doen a invaliden BORDEN WASSEN, VOOR GIDS SPELEN, GEÏNTERVIEWD WORDEN... Krijgsraad, ergens op de weg van Gotenborg naar Oslo, te midden van de ruïnes. Van een uit 1604 daterend kasteel be kijken (v.l.rur.) J. Brand, N. J. Keuning en P. Braakensiek de kaart om zekerheid te krijgen over hun positie. De vierde man, B. Berkelo, trad hie9 als foto graaf op. (Van een onzer verslaggevers) Borden wassen In restaurant?, voor gids spelen in het Oslose raadhuis, spreken voor de radio. Enfin, je kunt het zo gek niet verzinnen of die vier Haagse avonturiers hebben zich er schuldig aan gemaakt. Boy Betkelo Paul Braken stek, NIek Keuning en Jan Brand wel te verstaan. Allen studenten, technische en economische, die er 3 Juni met hun toegetakelde autootje op uit trokken om wat van het Noorden te zien. Heel Skandinavië tuften ze door. Overal opzien barend, omdat de carrosserie van" hun wagen was beschilderd als woonhuis. Omdat een roestige kachelpijp oit het dak stak. En een echt regentonnetje lustig achteraan een bumper bungelde- Een doodgewone vacantlc-mop van studenten, zult u zeggen? Toch niet. Die vier Hagenaars gingen naar het Noorden met serieuze bedoelingen! Zjij wilden het contact tussen Skandinavische en Nederlandse studenten verbeteren. Nu drie van de vier gisteren In de Residentie terugkeerden, bljjkt dat zij hun doel hebben bereikt. Volgend Jaar zomer kan een groot aantal Nederlandse studenten dank rij htm zij het merkwaardige arbeid, naar een werkkamp in Denemarken. En een gelijk aantal Skandi navische collega's komt dan naar ons land. Wilhelminadorp te maken. En te vens uit te kijken naar de mogelijk heid om iets dergelijks ook voor Nederlandse studenten te organi seren in Skandinavië. Dat kwam zo. Boy, Paul, Niek en Jan haddén dit. jaar vacantiëplan- nen, zoals iedereen. Maar nader hand kwamen zij op het lumineuze Idee om het toch anders dan anders te doen. En om zich tijdens htm va- cantletrip meteen verdienstelijk te maken voor hun medestudenten, die over weinig geld beschikken. Nu, het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studenten betrekkin gen (NBBS) voelde daar wel wat voor. Het bestuur verzocht het vier tal In Skandinavië propaganda voor de studentenwerkkampen op Wal cheren, in. Arnhem, Brakkeveen en <r?t Welnu, propaganda maken echt op zijn. Amerikaans konden de jongens wel. Alles is gefikst op een degelijke manier. Het viertal heeft voor rekening, van het NBBS een prefabricated houten huis in Zwe den gekocht. Voor een schappelijk prijsje zal dithuis binnenkort per boot naar Aaibaek in Noord-Dene mark en worden gebracht. Neder landse studenten kunnen het dan volgend jaar zomer onder toezicht van twee Deense architecten nabij deze plaats :n elkaar zetten. En daarna gaan de regelmatige vacan- tie-transporten beginnen. Ook dio transporten regdden de jongens alvast. Zij hebben voor het NBBS drie coasters gecharterd cn een KLM-viiegtuig. Dat klinkt lang niet mis. Maar volgens zorgvuldige berekeningen kan men het met de financiën bolwerken. Eens in de drie weken vaart met Ingang van Mei 1951 tot September van dat jaar een coaster met Skandinavische studenten naar Nederland. Op het zelfdemoment vervoert het vlieg tuig Nederlandse collega's naar De nemarken. Bij de terugreis worden de bordjes verhangen, zodat Iedere Skandinavische en iedere Neder landse student, die aan de kampen deelneemt, aan de beurt komt voor vlieg- zowel als boottocht. Zoals het voor buitenlandse stu denten thans mogelijk is e*n groot deel. van hun vaeantiekosten in een van de Nederlandse werkkampen te verdienen, zo ook zal 't voor de Ne derlanders in Denemarken worden. Tijdens hun verblijf in het nieuwe kamphuis te Aalbaek kunnen zy na der te bepalen werk verrichten» dat een aanzienlijk deel van reis- en verblijfkosten oplevert. Meerdere kampen Het is de bedoeling, dat ook ih Zweden en Noorwegen dergelijke vacantieverblijven voor minder draagkrachtige Nederlandse studen ten komen. Omdat de vier Hage naars nog niet alles hebben kunnen voorbereiden, is één van ben, -Tan Brand, in Skandinavië achtergeble ven. Men rekent erop, dat hij bij zijn terugkomst alles in kannen en kruiken heeft. Er is heel wat hyper-Amerikaan se propaganda voor nodig geweest om interesse voor het streven der vier jongelui te wekken. Maar het lukte en het kwam zelfg zover, dat de Noorse radio zich voor de Nederlandse gids ging interesseren en een intervie wer stuurde. In verschillende gro te plaatsen van Skandinavië be gon bet publiek het Haagse viertal te kennen. Politie-agenten op straat groetten beleefd wanneer het eigen aardige Nederlandse vehikel kwam langssnorren. Op een goede dag werden de Hagenaars zelfs uitge nodigd op een officieel feest van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken. Op de terugrefs kwamen de Ha genaars voor de laatste maal in moeilijkheden te verkeren aan de Nederlands-Duitse grens. De wagen werd in Denekamp aangehouden door douanebeambten, die vertelden dat de bij de auto behorende belas- tingkaart was verlopen. De jongens moesten daarom direct een nieuwe betalen. Da was echter niet moge lijk, daar zij geen van allen meer Nederlands geld bij zich hadden. De beambten maakten hen erop attent, dat ze een bedrag konden lenen bij een klein bankkantoor iri de buurt. Maar daar voelden de jon gens niets voor. ..Studenten maken nooit schulden" zelden zij. „"Wat ge beurt er» wanneer we toch door rijden?" „Dan. moeten we proces-verbaal opmaken" antwoordden de douane beambten. „Okay", zelden de jongens. Zij startten de motor en reden zonder meer dooi;. De beambten keken hen verbaasd na. En zo arriveerden drie van de vier in Den Haag. Wanneer er eerstdaags, een oproep komt, van de Kantonrechter, gaan zy zonder meer naar de Prinsegracht. Maart zo vertelden zij ons m een. karos met; een aapjeskoetsier, misschien een draaiorgel, en. een aanhang van tientallen collega's. Of dit nu wel de meest juiste manier is? Tja, zulke dingen ga je krijgen, wanneer je voor een bepaald doel propaganda gaat voeren met hyper-Amerikaanse middelen. "bonden voortspruiten, kwamen we betrekkelijk dapper in het pikdon kere Deaekamp aan. Twee uur wachtten we in een grenscafé en aten grote stukken. Twents witte brood. Tegen middernacht daverde er plotseling êenhels kabaal over de* wég eü sisten er luehtdrufcrern- fflen: de Alack met aanhanger plus lading, een combinatie, die veertig ton woog. was gearriveerd! Het viel de chauffeurs kennelijk mee, dat we Denebamp hadden ge haald. al zat er nog veel meer voor ons in 't.yet, „We draaien nog hon derd kilometer en dan gaan we er gens een stukje eten. Kunnen jul lie dat nog aan jongens?" Liften Bij de Nederlandse douane ontdek ten we de lifters. Ze kampeerden in tentjes op een kaal veldje, vlak bü de slagboom en een groepje lag en zat in dekens gehuld tegen een muur. Het waren er misschien tien. Een jongen was in een hoekje apart gekropen, maar toen Cok een foto van hem wilde maken, stond hij plotseling op en liep naar de overkant'van. de straat. Bs ging naar hem toe. „Ga daar nog even zitten" vroeg ik „kunnen we even een moordkïek van je nemen" Maar hij had goede reden om niet op de plaat te komen. w'k Zal me daar even gek zijn" zei hij „M'n ouwelui vreten niet eens dat ik aan het liften ben en als ze die krant van je zien dan ben ik er gloeiend Hef was allemaal 20 mooi afgesproken. Ik, zou met een truck meerijden, die het eerste transport bloembollen van dit jaar naar Zweden bracht en de fotograaf, wiens liefde uoor het motorrijden omgekeerd Evenredig is met zijn ervaring als grpot-tourist, had in een optimistische- bui gezegd, dar hij die zes dagen er wel voor over had en 'n brokje vacan- tie ging besteden om 't trans port op zijn nietig 12$ cc Hus- qvarna motortje te nolgen. Kon 'ie tochfijn prentjes schieten onderweg? En zo hard reed de geweldige vrachtwa gen met aanhanger toch niet. Het dergelijke vacantiegevoe- lens kwamen we aan in Hille- gomi. Och, als alles eens ging zoals je zou wensen... Maar het ging even anders'. dersehen" riepen ze nog. Toen be gon de. Mack te rijden en pruttel den we er slaperig en koud ach teraan. Vlagen mist woeien over de straat en de kou kroop door onze kleren heen. In het begin waren we alleen op de weg, de Mack en de Husqvaxna. maar na een kwar tier maakten we al kennis met het enorme nachtelijke wegtransport van Duitsland.. Om de haverklap gloeien er felle koplampen in de verte en dreunde een complete trein ons tegemoet Een hoge, stin kende Dieseltruck met twee, soms drie, lange bijwagens op sleeptouw. De Duitse douane bij Denekamp neemt een steekproef, maar at- les klopte als een bus. Ze waren trouwens erg schappelijk en hielpen hard mee om hef op onthoud zo kort mogelyk te doen. zij n. i Ik zal nooït meer verbrande diesel olie kunnen ruiken zonder aan Duitsland te denken Cok hield angstvallig de rechterkant van de weg om geen klap van een van ttfe slingerende bijwagens te krijgen. Voor ons glommen de twee rode achterlichten van de Mack met aanhanger. Slingerend ging het door slapende Duitse dorpjes.-en stadjes, soms reden. we. rijf kilometer per uur. op de rechte stukken klom de snelheid vaak tot vijftig. Waar we heen gingen wisten we niet en hoe lang we zó zouden rijden evenmin. Het .enige, waarvoor..ik ontzettend in de penarie zat, was-, een, manke- ment aan "de motor, want boven het gegrom van de tweehonderd p.k. diesel zouden Chris noch Henk ons pieperig toetertje horen én met twee volslagen Brandarissen op de neus van him truck, konden ze geen enkel lichtsein van de Husq onderscheiden op de weg. Vafl! Tegen vier uur werd het een beetje licht en om half'vijf konden, we de bossen onderscheiden waar we steeds doorheen hadden gere den By een» zogenaamd „Femfah- rersbeim".een café speciaal voor de bemanningen van de nachttrans, porttrucks, draalde Chris naar 11 aki en stopte. We reden naast de ca bine en staarden omhoog, te koud en te gammel om - veel te zeggen. Henk en Chris begonnen breed-uit te grijnzen. „Wat is er?" vroegen we. „Moet je maar eens in de spiegel, kijken!" riepen ze. We gingen naar binnen en gingen voor een spigel staan. Twee onbetrouwbare sujetten met: bruin-zwarte facies, besmeurd: door opspattend vuil en mist vermengd met dieselgas. keken ons aan. We hebben ons hevig en berouw- vol gewassen en gingen eten: ge bakken aardappelen met een reus achtige bomp carbonade, spekvet. En dat om vyf uur 's morgens! In «Het krnla langs de weg" brengt Rob Sterkenburgh een verfiaaJ van de emotionele strijd tussen Koninklijke Marechaussee en smokkelaars langs de Belgische grens. Zijn hoofdpersoon laat Bil een gewetensconflict uitvechten, want deze komt voor de vraag te staan; wat geldt sterker, de dienst of mijn liefde. W>ar Starkenburgh zich houdt aan de feiten weet hij een boeiend, rij het soms wat" proces-verhaal-ach Ujg re laas te geven; als hij gaat filosoferen en moraliseren Is hö vaak moeilijk te volgen. Tal van figuren weet hij levens echt te tekenen, sommige laat bö te veel in nevelen. Als geheel komt het P°gk, datjjoor Jan van Tuyl. Amers- En dit zijn die lifters aan de Ne derlands-Duitse grens. Ze heb ben er heel wat voor over om een stukje van het buitenland te zien en hun moed was bewonde renswaardig. (Eigen foto's) bij". Een Deen met een prachtige bontkraag op rijn windjack was gewilliger. Zijn nummer was twin tig of zoiets. Iedereen had een nummer en als er een wagen kwam, die lifters mee aam gingen 4e laagste nummers eerst. Sommigen zaten er al twee dagen. Ze verveel den zich dood. „Zo gaat het hier altijd" vertelde een douanier. De Duitse douane was zeer vrien delijk; zeer beleefd, en accepteerde dankbaar sigaretten. Ze hadden vermoeide, bleke ge zichten en controleerden de papje- ren vlot en gaven ze roet een vrien delijk buiginkje terug. Pas tegen half twee was alles voorelkaar. We In de tweede wereldoorlog begon Up- toa Sinclair aan een serie vso tien hoe ken. waarin hti de wereldgeschiedeme vart 1913 tot 1946 rond de figuur van Eajany Budd plaatst. In „Geheim Agent MO. 103", dat liet woelige jaar 1938 be- schrijft. Iaat Sinclair rijn hoofdpersoon aan het emd \a.3 1950 voor te maar ook van de zeden en gewoonten der Eskimo'» in Alaska, bet Tand. waar kapitein Dexter zich als Invalide bad teruggetrokken otu rustig zdn ouda dag te leven. Macfle romantiseerde niet, doch schreef kennelijk de werkelijkheid, sober en zonder opsmuk, wat bet boèk bfjaonder geschikt maakt voor Tong» mensen. Hét verscheen bij de Uitgeverij La Blvière en VoOThoeve te Zwolle, DEN HAAG. Op de gisteren, gehouden besprekingen tussen vertegenwoordigers der Neder landse en Duitse verfindustrieën werd overeengekomen aan de we derzijdse regeringen een im- en export van zestig ton lakken, ver ven en vernissen per maand tot »*«?«- sover,dien wm bMtot« bij 5ervire„ Den Haag. "■j"- «.iiiunueio pdRmamaar ook niet, omdat Sinclair op royale wijze de achtergronden van de talrijke politieke moeilijkheden- van die periode belicht, wat van de lezer e«n uitentte concen tratie vereist. Wij hebben de Indruk, dat Sinclair- zich zij het dan met eni ge vrijheid tot de feiten bepaalt. En a)e zyn op zichzelf zo boeiend vooral waar het betreft de beschrijving der karakters van de hooidfiguren in het noiitieke spel als Hitler. Coerlng, chuschnig. Chamberlain en de hoofd personen-wapenfabrikanten achter de schermen dat elke opsmuk uit de boze zou rijn, Wie deze op de andere boeken aansluitende, doch tevens op zichzelf staande roman leest, wordt veel duidelijker van wat zich destljda af speelde en zich wellicht thans weer af speelt. .Zeearend, het heldenlied van de Grote Zeiler" is de titel van een bMzon- ..e» a.,. s?' ,fUriy mochten doorreizen. De boom sing SigrtSS omhoog. „Cute Rei» und sul wie- aU™ vm m^XSSevS; aan de regeringen voor te stellen aan het eind van dit jaar een ex tra hoeveelheid van honderd ton in en uit te voeren. DEN HAAG. Met het oog op ver^aardag van Prinses Wilhelmina brengt de particuliere secretaresse van de Prinses In herinnering dat de Prinses van wege haar leeftüd en de vele ver moeienissen, die; een feestviering voor haar zon medebrengen, haar verjaardag, evenals het vorige jaar het geval was, enkel fat de familiekring wil gedenken en deze verder in alle stilte wil laten voorbijgaan,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5