y RSfiüüi Gemis aan discipline voornaamste oorzaak van verkeersongevallen Eersm ^uat uoor winkels aan Schiedamseweg Indien de loonstop blijft, ook dividendstop AL TIJD: „HET LEGER Scheidende commandant Durman vertelt niet over zichzelf Minister Mansholt opent FRUÏO-DAWET SCHADE JAARLIJKS 88 MILLIOEN Chefs verkeerspolitie van vier grote steden geïnterviewd Pas de weg aan bij de gemiddelde mens Overgangswet bodemproductie in werking Inwerkingtreding Statistiekwet 1950 Voorbereiding begroting in nieuwe vorm Nieuw Guinea-debat achter gesloten deuren Gemeenteraad als kunstrechter ■.'Het' England Spiel' Rechtsherstel Elzard Kuhlinan Subsidie verhoginf vgor orkesten Zware straf op hamsteren I Woensdag 27 September 1950 5 ;-?i; \z? F „Daar moet iets tegen te doen zijn," zal de eerste reactie zijn geweest van ieder, na lezing van het nieuws, dat de verkeers ongelukken ons land een schade berokkenen, die, alleen wat het financiële betreft, een bedrag van 88 millioen gulden per jaar beloopt. Na onze publicatie van het rapport van het Nederlandse Verkeersinstituut over dit onderwerp hebben wij ons dan ook gewend tot enige autoriteiten op verkeersgebied in de vier. grote steden Amsterdam, Ben Haag, Utrecht en* Rotterdam. Hieronder volgt een samenvatting uit de inter views, die enige'onzer verslaggevers en correspondenten met hen hadden. „Het is buitengewoon Interessant en bet is ook voor de eerste maal dat men zoiets heeft uitgerekend," zegt commissaris L. A. A. Cohen, hoofd van de Amsterdamse verkeerspolitie, als wij hem naar zijn mening vragen over het ver- keersrapport van hef Nederlands Verkeersinstituut,,lp Der, Haag. „Tn Zweden heeft uien in' 1944 fets der gelijks eens berekend, maar men durfde toen een mensenleven niet in geld uit te drukken. Wel in Duitsland, waar men het leven van een mens op 30.000 H.M. schatte. Dat was echter nog voor de tijd van concentratiekampen". „Wat denkt u van het aantal ver keersongelukken in de toekomst?'1 „Het aantal verkeersmiddelen en het aantal inwoners neemt steeds toe, dus'het aantal ongelukken ook. De algemene tendens was tot nu toe dat het aantal ernstige onge lukken afneemt. Ik hoop, dat» dat in de toekomst ook zo zal zijn-Mor gelijk is dat een gevolg van onze Veilig-Verkeer-actie, maar dat is natuurlijk niet met zekerheid te zeggen". „Van welk onderdeel van de actie verwacht u het meeste resultaat?" „Ons zwaar geschut is gericht op de jeugd, als ik het zo zeggen mag.- Als je de jeugd hebt. dan heb je de ouders ook. Maar wij gaan in ieder* geval dóór met onze actie, om de curve van ernstige ongevallen naar beneden te halen," zo besloot de beer Cohen. Politie geen 'schuld „Ik ben over het rapport van het Nederlands Verkeersinstituut hele maal met verbaasd,'' zei ons een autoriteit van de verkeerspolitie in Den Haag. Wij hebben vroeger al eens berekend, dat een ongeluk in Den Haag gemiddeld duizend gulden kost. En we hebben hier een kleine achtduizend ongelukken per jaar" Men mag hiervan de politie geen verwijt maken, zo meende onze zegsman. „Het verkeer wordt steeds intenser en het politiecorps zou dus 1 ook moeten worden uitgebreid, maar de practyk is dat de regering de politiecorpsen heeft laten in krimpen", zei hij en hij vermeldde met nadruk, dat de Haagse ver keerspolitie steeds actiever wordt. Op vele nieuwe punten zijn agen ten geplaatst en bqvendien zijn er tal van plannen om de veiligheid van het'verkeer te verhogen. Maar ,voor verwezenlijking er van ont breken in den regel de financien, zodat onze zegsman verwachtte dat het aantal ongelukken eerder zal toe* dan afnemen. „Maar al geeft men ook mil- lioenen uit." zo zei hij, „dan zal dit nog allemaal vergeefs be steed zijn als de weggebruikers met meewerken. Men moet het verkeer leren. De deelnemers aan het verkeer, moeten leren, hun egoïsme overboord te gooien.' Als niet alle wegge bruikers meewerken, faalt elke 4 .maatregel^ Vier oorzaken Soortgelijke woorden gebruikte hoofdinspecteur mr E. J. Wjcher- lïnk, chef van de verkeerspolitie £5 "^e hest uitgedachte stoplichten helpen niet als de men sen ze negeren", zei hij, en noemde vier oorzaken voor het grote aan tal ongelukken: 1. Het verkeer neemt toe, maar de wegen met. Er komen steeds meer auto's, motoren en fietsen op de weg, maar de wegen blijven zo als ze zijn. De hoofd-aders in de binnenstad verbreden is onmoge lijk, want daarvoor, zou men hui zen moeten afbreken. 2. Het verantwoordelijkheidsge voel van het publiek is sinds de oorlog sterk afgenomen. Ook de jeugd is veel zelfverzekerder. Vroe ger kwam het niet voor dat~ een knaap van vijftien'even vaders au to in de garage mocht zetten. 3. Vele wielrijders zijn erg on gedisciplineerd, Bij stoplichten „ne men" zij gaatjes tussen opgestelde auto's, waar je te voet niet eens tussen door zou komen. Van de veertien of vijftien dodelijke onge lukken van dit jaar in onze stad was er maar één waarbij niet on middellijk de schuld van de fietser vaststond. i. Direct hierna moet ik de „bromfietsers" noemen. Zjj moeten beseffen, dat zij gemakkelijker voor- uitkorrun dan de andere fietsers. Dat zij ook vlugger kunnen rij den moeten zij vergeten, want als aij zich als motorrijder gaan be schouwen, is de ellende niet te orerzlcn. Er zfjn onder hen ouderen, dlc absoluut incapabel zjjn, za'n bromfiets - te besturen. Sommigen dnrven bv. niet eens achterom te kijken. Om tot veiliger verkeer lc komen gaf mr Wicberlmk deze suggesties: „Geef meer verkeefsonderwijs aan de jeugd. Ik zou het als verplicht leervak op de schelen willen zien, te geven door bekwame ambtena ren, met plaatjes en voorbeelden. De jeugdige verkeersbrigadiers zijn al een stap in de goede richting. Er moest ook iets nieuws worden bedacht voor de uitreiking van rij bewijzen. In wezen is het nonsens dat iemand die misschien in geen jaren meer heeft gereden, gewoon om de twee jaar zijn rijbewijs kan laten vernieuwen en op elk mo ment weer in een auto kan stappen. Wel kan de politie voor dubieuze rijders een proef aanvragen bij de Commissaris der Koningin, maar dat is nog al omslachtig". V erkeers-ingenieurs „Men moet zoveel mogelijk de botsingsmogelijkheden beperken door de wrijvingen weg te nemen". Dat zei hoofdinspecteur K. J. M 1- ler te Rotterdam ons. „De mens verandert men moei lijker, dan de weg", zo lichte hij toe, pas dus de weg aan'bij de slechte rö-«en loopgewoontcn van Je ge middelde mens. Er wordt in Neder land en ook te Rotterdam op dit gebied wel gevrerkt, maar de mo gelijkheden zijn niet voldoende uit gebuit. vandaar dat ik opleiding van speciale verkeers-ingenieurs zou toejuichen. Er is ongetwijfeld een arbeidsterrein voor hen. dat nu door niemand wordt beheerst. Vooral voor een te saneren of nieuw op te bouwen stad .als Rotterdam, is. dat van groot belang". Een andere methode ter bestrij ding van het aantal ongelukken, zag de heer Mülier in opvoeding en instructie van het 'publiek als weggebruiker. „Dit doet men, ook in Nederland, ma« als men ziet Gistermiddag werd aan de Schie damseweg de eerste paal geslagen van een'door 'Jöh's P. Marthave Jr. te bouwen complex van 12 winkel panden met v vrije bovenwoning en kelderruimte., Dp, winkels krijgen een frontbreedte van 8,5 m. en wor den 9 m. diep. Het architectenbu reau R. D. van Andel en Leo de Jonge heeft deze winkelpanden ontworpen. Vertegenwoordigers van de Dienst van Volkshuisvesting alsmede van Bouw- en Woningtoezicht woonden het in de grond drijven van de eerste steunpilaar bij. hoe moeilijk het is een grote massa te winnen voor discipline en tech nisch juist rijden, dan valt nog meer op, hoe belangrijkde eerste methode is: de wrijvingspunten wegnemen", aldus de heer Muller. „Is bekend hoeveel invaliden Rot terdam heeft door verkeersongeval len?" „Neen, Wel zijn in onze stad de ongevallencijfers per 100.000 inwo ners gunstiger dan in andere grote steden, maar absolute waarde heb ben. dergelijke vergelijkingen met. Mijn mening is: op alle fronten de strijd aanbinden, vooral de midde len. der moderne techniek hanteren en de propaganda voor veilig ver keer met vergeten. En niet boos worden als men ernstiger op zijn vingers wordt getikt, want je kunt niet blijven waarschuwen". MODESHOWS OP FEMINA De aanvangstijden voor de avond modeshows van y. en D. op de damesbeurs „Eemïna" zijn niet, zo als aanvankelijk gemeld os, om half acht en negen uur maar om acht uur en half tien. Pe lessen van de school voor Uitgebreid Technisch Onderwjjs zullen op Maandag '2 October be- binnen. De wethouder van Onder wijs zal op de morgén van die dag de rursus openen. MINISTER LIEFTINCK (Van onze parlementaire redacteur) J iiDEN HAAG.,— Indien de loonstop zou blijven bestaan, lean men met tertijd van m(J ook een voorstel tot voortzetting van de diviiendstop ver wachten, reide minister Lieftinck Dinsdag in de Eerste Kamer tijdens de debatten over het ontwerp Dtvldendbeperking 1950, Er bestaat ivel zeker verband tussen .loon- en dividendstop. Dit laatste als antwoord op eert betoog van nor Vixseboxse (CH) die zijn gehoor onthaalde op een geleerde voordracht over* de rechtsgrond voor belastingheffing, terwijl hij voorts onder meer de stelling van het Tweede Kamerlid Hulstra bestreed, dat dividendstop en loonstop gelijkgeschakeld moeten worden, iets waarvan Mr Rip (AR) en Prof. Molenaar (WD) evenmin iets wilden weten. Vol gens de heer van Santen (comm.) kwam de voorgestelde regeling, aange zien ondernemingen met een aan delen-kapitaal beneden 500 duizend gulden niet onder de beperkende bepalingen tullen vallen, eigenlijk neer op een verruiming van de dividendstop. ^Evenals hij trok de Heer v. d. Kieft tegen het ter tafel liggende wetsont werp te velde, aangezien daarin ten slotte (art, 28) is opgenomen, dat er met 31 December 1952 aan de divi dendbeperking een einde komt. om standigheid, die het voorstel juist voor Mr Rip en Prof. Molenaar aan trekkelijker had gemaakt. Minister Lieftinck wenste er vooral de na druk op te leggen dat men nu ten opzichte van de dividendbeperking een nationale wettelijke en meer verfijnde regeling kreeg. Handha ving van dividendbeperking achtte bïj'öp het ogenblik gewenst, nu het gevaar voor te grote consumptie nog niet geweken is, anderzijds ook voor de eerstkomende jaren investeringen op grote schaal nodig blyven. Prof. Molenaar verweet hierop de Minister met zijn aangekondigd voorstel, dat hem aan handen en voeten bond, getracht te bebhen zijn partijgenoten over te halen toch nog voor de wet te stemmen, maar ter stond kon de heer v. d. Kieft (Arb.) verzekeren, dat Excellentie Lieftinck de fractie van de P.v.dA. geens zins had weten te vermurwen. In de wet staat immers het eind van haar werkingstermijn en dat is tenslotte beslissend. Van zulk een regeling '„met opzeggingsdatum" waren spre ker en diens politieke vrienden niet gediend. Donderdag zal bij de dan te houden stemming waarschijnlijk wel blijken, dat zelfs 's Ministers uit drukkelijke verklaring in tweede termijn, dat de Regering met de wetsbepaling, waardoor dc dividend beperking met 31 December 1952 af loopt geen" enkele toezegging heeft gedaan, namelijk noch dat zij na die datum de dividendbeperking zal gaan verlengen noch dat zij dit niet zal doen, de tegenstand van de heer v. d. Kieft en de zijnen niet heeft kunnen doen verdwijnen. In de middagvergadering verenig de de Kamer zich onder meer met de naturalisatie van de heer Moser. wel ke aspirant-Nederlander de commu nisten aanleiding gaf hun „tegen" ten, opzichte van het hele wetsont werp te laten aantekenen. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gisteren vergaderd en aller eerst de Overgangswet Bodempro ductie zonder beraadslaging of stem ming goedgekeurd. De wet is nog dezelfde dag afgekondigd en treedt vandaag m werking, (Van een onzer verslaggevers) De heer Joh. Mol, voorzitter van de vakgroep détallhandel In Aard appelen, Groente en Fruit heette Dinsdagmiddag in een volle Zaal van Kunstmin te Dordrecht minister Mansholt hartelijk welkom, die de opening van de vijf dagen durende tentoonstelling Fruto-Dawct Zou verrichten. Onder zijn gehoor bevonden zich o.m. de Commissaris van de Kóningin in Z.-Hollaöd, de heer Kesper cn de loco-burgemeester van de stad, de heer H. van Es en de" wethouders vah Dordrecht. Ministei Mansholt noemde het in zijn openingswoord een goede ge dachte de groente en het fruit door middel van deze uitgebreide tentoonstelling eens midden in de aandacht te plaatsen. Nog te veel producten op dit gebied worden niet aan de man gebracht op de wjj2e zoals wenselijk is, noch wat betreft' kwaliteit, noch wat de Ver pakking aangaat. De middenstand, aldus spr., is een. onmisbare schakel tussen de producten en dê consument en op deze manier kunnen de ver bruikers van groente en fruit pre cies aan de weet komen welke moei te hun-groenteboer er voor doet het beste te leveren wat er aan de markt wordt gebracht. Groente en fruit zijn geen merk artikelen, zo vervolgde de minister, en. de handel daarin vereist grote vakkennis. De groenteboer moet de huisvrouw van voorlichting dienen. Dat zijn werk in de loop def jaren is uitgebreid jbewijzen de cijfers. In '30 was er èen groenteverbruik van 44 kg. per hoofd en een fruitcon sumptie van 25 kg. In 1949 waren deze cijfers 48 en 36 kg, Na de bijeenkomst iö 'de zaal maakten de genodigden een uitge breide rondwandeling over de ten toonstelling, die een zeer verzorg de indruk maakt en op interessante een overzichtelijk wij?e duizend 'en één gegevens verschaft over do groente en het fruit, die het 'm doen, zoals talrijke affiches u,ver tellen. De belangstelling van het publiek was reeds dadelijk na de officiële opening groot. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Charles H. Durman, Engelsman, maar de laat ste vijf jaar commandant van het Nederlandse Leger des Hells, gaat ons land verlaten wegens zijn be noeming tot territoriaal comman dant voer Zuid-Afrika. Eind Octo ber vertrekt hij naar Johannes burg. .Charles Durman is een „kind van het- regiment", d.w.z. zijn ouders waren heilsofficieren en hij groeide helemaal op" in de sfeer van het Leger. Na diverse rangen en posities te hebben bekleed kwam hij m IMS naar ons land, zijn eerste territoriaal comman dantschap. Hij vond er een gedecentrali seerd en door de Duitsers gro-- tendeels geliquideerd hoofd- kwartier en een aantal ver woeste gebouwen, onderbro ken werkzaamheden, kortom een Leger des Heils dat weer geheel „op poten" moest wor den gezet. Charles Durman heeft dat gedaan, straf, kun dig. Hij werkte, werkte, dag en nacht met zijn officieren en sol daten en hij kreeg het voor el kaar. Het Leger des Heils is nu krachtiger dan 'voor de oorlog, met meer aanhang, meer sympa thie bij' de bevolking, die blijkt uit het feit dat de collectes met Kerstmig e.d, driemaal zoveel op brengen als vroeger. Vraagt men Charles Durman iets over zichzelf te vertellen, dan krijgt zijn aardige gezicht met hei dunnende witte haar en de licht blauwe half strenge, half jonge ogen achter de brilleglazen, een gereserveerde uitdrukking. Hij is den ineens èrg Engels. Hij kan we! over zichzelf* praten maar alleen in verband met het Leger, hij IS het Leger, 's morgens, 's middags, altijd- Zeker, zija vrouw werkt met hem mee, zij is leidster van vrouwelijke bijeenkomsten, zijn kinderen? Twee van hen zijn heilsofficieren. „Ik heb hier heerlijk gewerkt, en ik zou nooit bereikt hebben met het Nederlandse" Leger wat er bereikt is, als wij met zo onge looflijk veel medewerking van de mensen hier hadden gehad"; zegt sympathie voor het Leger in ons land. Het feit dat leden van het koninklijk huis na de oorlog op menige bijeenkomst zijn geweest, ziet hij als bewijs daarvan. En als men hem dan vraagt hij. Hij spreekt nog altijd Engels: hoewel hij onze taal zeer goed verstaat, heeft hij geen tijd om haar te leren en zelf te spreken. ,.Ze maken het me ook te makke lijk", zegt iiij» „de Hollanders spreken altijd Engels tegen me.." Hij verheugt zich in de groeiende in Engeland, heeft hij zich veel be-" moeid met de muziekafdeling van het Leger des Heils of hij nog aan muziek doet, dan glimlacht luj en zegt: „Ik ben te oud om mijn eigen loftrompet te steken" en hij laat het aan. een Nederlandse offi- cier over om ter vertellen, dat de commandant 'een zeer groot aan deel heeft gehad in da geweldige verbetering van de fanfare-mu- ziekbeoefenmg der Nederlandse heilskorpsen. Op 5 October neemt hij afscheid in. een bijeenkomst in Bellevue te Amsterdam. 1 Btri^iniimnnnnnmn iBSSSBrsanoismiaMmimsfTOsnBasB DEN HAAG De Statistiekwet 1950 zal met Ingang van 1 October 1950 in werking treden. Dit brengt mede, dat met ingang van die da tum de op in- en uitvoer van goe deren drukkende heffing van sta- dstiekrecht vervalt. Er wordt een regeling getroffen, krachtens welke teruggaai wordt verleend voor sta- tistiekzegels, die op I October 1950 nog in ongebruikte en ongeschon den staat voorhanden zyn. Inlich tingen daaromtrent kunnen worden ingewonnen bij de ontvangers der invoerrechten. Het aan de inning van statistiekrecht gekoppelde con- sentgeld vervalt eveneens met in gang van 1 October 1950. Daarentegen treden op die datum in werking de nieuwe tarieven van kosten, die door de Nederlandsche Bank' ingevolge het deviezenbesluït in rekening worden gebracht. Hier omtrent zijn reeds eerder berichten verschenen. (Van onze parlementaire redacteur) Het voorstel van de Kamervoor zitter om dit jaar bij wijze van proef het voorbereidend begro- tingsonderzoek niet in de afdeling te doen plaatsvinden doch het me rendeels door speciaal voor eik hoofdstuk in het leven te roepen commissies te laten verrichten, werd aangenomen met 49 tegen 14 stemmen. De heer W e 11 er (K.VJ?.) schaarde zich aan de zij de van de heer Schouten <-&R) en de communisten, die hiertegen bezwaren opperden. Zij zagen o.a. een nadeel in de mogelijke ver plaatsing van een deel van het openbaar debat naar het commis soriaal overleg en vreesden, dat dan de kleinere fracties ten dele van het voorbereidend onderzoek uitgesloten zouden worden. De heer T i 1 a n u s (CHIT) walde de proef echter wel nemen, zo ook de heer Korthals (WD) nadat hij de verzekering had ontvangen dat de commissies met op gelijke tijdstippen zouden ^rgaderen. Jhr. v. d. Goes (PvdA) was echter de meest enthousiaste voorstander. Wat wonder! Terecht immers kon hij het aanhangige voorstel een der hoofdpijlers van zijn voorstel tot herziening van het reglement van Orde noemen. Hij verwad\tte» dat de nieuwe werkmethode, bij behoorlijke zelftucht der Kamerle den, het openbaar debat aan bete kenis zou doen winnen door detail kwesties in het commissoriaal over leg tot oplossing te laten brengen. Slaagt deze proef niet, zo meende hij, dan zou de Kamer bewijze, de parlementaire arbeid niet aan de eisen des tijds te kunnen aan- (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer zal het N. Guinea rapport daze week in cnmité- g ene raai behandelen. Een poging van de heer Schouten (AJt.) om et* «en openhaar debat aan te wijden, verkreeg alleen de steun van de commrais- ten. ne heer Welter (K.N.F.) en ook de staatkundig gereformeerden schaarden zich aan de zfjde van de voorzitter, die een besloten debat had voorgesteld en die het pleit met 48 tegen 13 stemmen won. Het motief voor een besloten debat ,AJs er gedebatteerd moet worden". was. dat het, gezien het feit, dat de regering over veertien dagen met Indonesië m onderhandeling zal treden over dit vraagstuk, noch in het belang van Nederland noch in het belang van Nieuw Guinea ge acht kan worden, dat daarover in het openbaar door de regering wordt gesproken. Jhr. van dor Goes (P.v.dJV.) vond het echter een. onzalig denk beeld, om niet te zeggen: gewoon idioot dat de Kamer zo maar over een rapport zou gaan debatteren, zonder dat de regering daarover te voren haar standpunt bekend heeft gemaakt. Hij achtte dit inconstitu tioneel. De rollen worden dan omge draaid. Want de Kamer spreekt zich uit, terwijl de regering slechts con sultatief aan het debat deelneemt Advertentie (1JM.) Pijnloos scheren! Geen enkele keer zult U meer kla gen dat het scheren pijn doet of dat de huid stuk gaat of naschrijot, indien vóór het inzepen een weinig Pu rol wordt ingewreven. EINDHOVEN In het jaar 1946 bracht de Eindhovense burgerij f 80.0C0 bijeen om te komen tot de oprichting van een, oorlogsmonu ment. Een in het leven geroepen stichting schreef een prijsvraag uit en in het najaar van 194? werd het ingezonden ontwerp van ir Boks uit Rotterdam bekroond. De gemeenteraad besliste gisteren met 23 tegen 13 stemmen, dat het ontwerp van. ir Boks onaanvaard baar is, en nam met 22 tegen 13 stemmen het voorstel van B, en "W, aan om opnieuw in contact te tre den met de stichting. Advertentie (LM.) Uit de verhoren van de Parlementaire Enquêtecommissie DEN HAAG' Door de minister van Justitie is, ingaande 12 Augus tus 1950, rechtsherstel verleend aan de op het ogenblik in het buiten land vertoevende dirigent Elzard Kuhiman. Bij gefiatteerde uitspraak van het tribunaal voor het arron dissement Amsterdam 'van 2 Au gustus 1946 werd K. ontzet uit-bei de kiesrechten. De minister van Justitie heeft thans besloten de di rigent in deze rechten te herstellen. Elzard Kuhiman was destijds in dienst van de AVRO. Voorz.: „Was er altijd iemand ter bewaking aanwezig?" Antw,: „Ja." Voorz.; „Een Engelsman of een Nederlander?" Antw.: „Dezelfde man, die ons in Bristol kwam halen: de Hollands sprekende Engelsman. Wij begonnen zeer ongeduldig te:worden en wil den eindelijk onze, onmiddellijke chef zien: wij begonnen aan te voe len, dat er iets niet klopte. Toen zijn zij waarschijnlijk een beetje kwaad geworden, maar ook onge duldig. en hebben zit ons onderge bracht in een buitenhuis, dat inge richt was als militaire post. Daar was het leven iets strenger en mochten wij later de wal' opgaan onder geleide." Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen: „De wal opgaan is zeker een mari neterm. TJ bedoelt, dat u mocht uit gaan.' Antw,: „Jawel. Na verloop van 214, 3 maanden, toen de beschuldi gingen tegen ons min of meer open lijk werden...." Voorz.: „Was u In die 2'4 3 maanden veel verhoord, of niet?" Antw.: „Niet zoveel, maar vrij langdurig door de Engelse majoor Dobben. Mijn houding zal hun met erg zijn bevallen, want ik had er genoeg van. Ik ben m sommige ge vallen waarschijnliik een beetje ruw opgetreden en die tnah sympa thiseerde met erg met me. Ik neb nooit kunnen nagaan, op grond waarvan wjj in Bristol-prison opge sloten zijn." Voorz.: „U bent dat hebben wij uit de stukkerf gehaald op 23 Mei 1944 op last van het Home Office Ministerie van Binnenlandse Zaken, Red.) opgesloten. Dat hield verband met D-Day, die toen op komst was" Antw.: „Stond het daarmede in verband?" Voorz,: „Dat is ons tenminste uit de stukken gebleken. Men vond bet toen nodig, om ieder, aan wie men twijfelde, voorlopig van de straat te hebben. Is dat, waarop TJ doelde, toen u sprak over Brixton prison? Is dat omstreeks 23 Mei L944 geweest?" Antw.: „Ja dat kan wel Kloppen." Dourïein vertelt, dat bij het in de Engelse gevangenis „verre van goed" heeft gehad en dat hij er nooit is verhoord. Ik dacht," zegt hij, „morgen staat het vuurpeleton voor de deur: de verdenking is zo hoog gestegen, dat ik riu als spion te boek sta". Na ongeveer twee weken kwam kolonel De Bruyne hem opzoeken in de gevangenis, maar deze kon niets voor Douriein en Ubbink doen Een week na de inva sie werden beiden ontslagen en op gehaald door kapitein Lieftinck. Voorz.: „Hoe is de ontvangst ge weest bij kolonel De Bruyne?" Antw.: „Zeer matig." Voorz.: „In welk opzicht?" Antw.: „Van rapport uitbrengen was vrijwel geen sprake meer. Zij waren misschien ook we) beter op de hoogte van alles. Maar cr was een groot verschil tussen het af scheid nemen cn de terugkomst. Wii hadden geen muziekkorpsen cn vlaggen en wimpels verwacht, maar de ontvangst bij de Nederlandse leger- en marine-autoriteiten was maar zo-zo. Ik had steeds het idee, dat de achterdocht ok op hen een beetje was overgeslagen." Wél vernam Douriein. dat hij weer zou worden teruggesteld in rang; toen hij zou worden gedropt, was hij bevorderd tot tijdelijk sergeant, maar nu werd hij werr korporaai- constabel. Kolonel De Bruyne zei, dat het niet anders kon. „Volgens de bepalingen van de marine is het ook juist," zegt Douriein, „maar wat mij tegen do borst stuitte ,was, dat gedurende de oorlog op zodanige wijze met promoties werd geslingerd, dat ik het wel wat-erg vond.-Niet. dat ik mij verheven voelde boven een ander, maar ik had toch net zo veel gedaan." Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen: ..En heel wat meer ook!" Later op 1 Januari 1949 ts Douriein weer in rang verhoogd, doch deze verhoging zou hij nor maal ook hebben gekregen. Douriein: t,Het was mij ook be loofd. Ik zou beloond worden door middel van een onderscheiding. De ze onderscheiding Is nooit gekomen. Ik ben door generaal Van Oorschot voorgedragen voor een M, W. O. tn een persoonlijke brief. Hij kon mij niet ambtelijk voordragen, omdat hij niet mijn commandant was. Ik heb er echter nooit meer van gehoord. Een maand of acht geleden kreeg ik in Indië een onderhoud met mijn commandant met de opdracht, mij zelf voor de M. W. O. voor te dra gen door een brief aan de Konin gin. ik ben hierdoor bijna weer in moeilijkheden terechtgekomen, want ik heb gezegd: Ik ga er1 niet om vragen! Maar ze zeiden: het is een opdracht! In opdracht van de com mandant heb ik toen-een brief ge- stuurd aan de Koningin" (Wordt vervolgd) i zo zei hij. ..laat de regering dit dan openen met een regeringsverkla ring". Maar nog beter achtte hij het, dat de Kamer zich niet zou uitspre ken. Voor de onderhandelingen moet men zich niet binden. Dit standpunt vond in de Kamer echter geen weerklank, wet bestrij ding o.a. van prof. Soma e (K.V.P.), die een besloten debat, het tegendeel van idioot, zeer ver standig noemde. De regering heeft immers te kennen gegeven, dat zü het op prijs stelde de mening der Kamer te vernemen? Zonder hoofdelijke stemming maakte de Kanoer dit standpunt tot het hare. Uitgezonderd dan de P.v.cLA. en de CPJi, welke laatste partij liever geen debat-had dan een besloten vergadering. De heer Schouten (A.R.) dacht er echter juist andersom over. Van twee kwa den wilde hy het minst slechte, he comité-generaal, tenslotte acceptc ren. (Van onze parlementaire redacteui DEN HAAG „Schoonheid sma ken en schoonheid maken, behoor tot 's mensen behoefte." Aldus mi mster Rutten In zijn rede tot di Tweede Kamer naar aanleiding vai het verslag van de onderwijscom missie inzake kunst en cultuur. He; gebrek aan belangstelling voor zfjr speech cn die van staatssecretaris Cals zou doen vermoeden, dat de meeste kamerleden weinig schone verwachtingen daaromtrent koes terden. Helemaal ongelijk hadden zij met, ai was het weinig hoffelijk jegens de minister, die men steeds hèeft voorgehouden, dat de Kamer om zulk 'n debat ie springen.zat En zij hebben ook wel wat gemist byv% de aankondiging van *f»n be scheiden subsidie-verhoging voor het Twents Fhilharmonisch en het Leeuwarderorkest; van (eventueel) een rijdende tentoonstelling over de ontwikkeling van de Nederlandse schilderkunst in. de laatste 59 jaren; van besprekingen met de gemeente besturen van Amsterdam, Rotter dam en Den Haag over de toekomst van de Nederlandse opera; van de instelling van een commissie tot bevordering van het museum-be zoek. Maar als geheel genomen mag dit slot van dit debat teleurstellend genoemd worden. Dit was geen groots gesprek over cultuurpolitiek. Dit was eerder een demonstratie van deze nationale armoede. De mededeling, dat de decoratieve en monumentale kunst niet verwaar- loods zal worden bij de bouw van nieuwe openbare gebouwen kon dit niet verhelen. HAARLEM. De officier vai justitie h(} de politierechter eiste gisteren tegen een hotelhoudster te IJmulden een maand onvoorwaarde lijke gevangenisstraf wegens ham steren en tegen haar kellner een maand voorwaardelijk met twe« jaar proeftijd en een boete van 5G subs. 25 dagen, en tevens in be slagneming van de gehamsterd' goederen. ,De politierechter deed uitspraak conform de eis. Een t C.C.D.-contröle wees medi Juli uit, dat de hotelhoudster mee dan 1500 kilo levensmiddelen er zeep had opgeslagen in haar woning Bovendien werd een briefje gevon den. waarop een tweede bestellin levensmiddelen van enorme om vang stond aangetekend. De hotel houdster beweerde dat zij niet or de hoogte was van het feit, dat d» hamster wet nog in werking was. D* werd betwijfeld door de controleurs die als getuigen optraden en. vertel den dat zij bij hun huiszoeking wa ren tegengewerkt. De kellner ver telde dat hij slechts,een kleine hor veelheid zeep had overgenomen de hotelhoudster.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 5