se politie onvers verhaal van Tom Wolf? voor - T Eindelijk wettelijke regeling van het kleuteronderwijs De Bruin slaat Yincenzi met groot verschil op punterL fDe 38ste breedtegraad overschreden Duizend lijnvluchten naar New-York Thiessen wil tegenspraak van Westerling vorderen „Dodendans" Dinsdag 3 October 1950 3 Bij nachtelijke conferentie zou derde man aanwezig zijn geweest Raadsels rond de dood van Schallenberg j V- Mysteries, die geen mysteries hoeven te blijven waarborg-kleding kreymborg s Sterke Fransman enkele malen op de rand van k.o. DE KLM SINDS 1946: Prins ondergaat lichte operatie W€eï ["t: Aspirin dncrrf a fiuts/ WAAROM heejt de Haagse politie niets van betekenis ondernomen, dal op de mededelingen van Tom Wolf en dc heer G. J. Dumont een duidelijker licht kan werpen? Onmiddellijk nadat wij op de hoogte waren van hetgeen Tom Wolf omtrent de heer Dumont en Krits Schallenberg be weert, terstond na ons gesprek met de heer Dumont. en direct nadat ons was geblïken, dat hij in de nacht van 13 op 14 Sep tember 1949 niet in het zieken huis aan de Zuiriwal verbleef, hebben wij de politie omtrent ai deze dingen ingelicht. Zij heeft weinig stappen gedaan om ze te onderzoeken. Van- waar deze onverschilligheid? -s Waarom het verhaal van Tom Wolf niet op zijn juistheid getoetst? Is de poiïtie niet van mening, dat wanneer iemand een raadselachtige dood sterft, alles óók het schijnbaar onbelangrijkste dient te worden nagegaan, dat maar énig licht op het geval zon kunnen werpen? Huldigt zij niet het gezonde standpunt, dat indien mogelijk misdrijf in het spel zou kunnen zijn, ook het kleinste spoor moet worden gevolgd? Acht zij het niet van belang elke twijfel uit te schakelen en zich ook over details absolute zekerheid te verschaffen? Maar wij zouden haast vergeten, dat de Haagse politie de dood van Schallenberg niet raadselachtig vindt, misdrijf uit gesloten acht ec aan zelfmoord gelooft Doch mag zelfs een dergelijke overtuiging er toe leiden, dat men dingen verwaar loost, welker betekenis door geen enkele politieman kan wor den ontkend? Men stelle zich de situatie een ogenblik goec. voor; in een winde rige Septembemacht verlaat Frits Schallenberg zijn huis om daarin nooit meer terug tc keren. Twee meisjes ontmoeten hem 's nachts om kwart over een, halverwege het Prins Hendrikplein en de Laan van Meerder voort. Om half twaalf 's morgens wordt hij levenloos aange troffen in een vijver bij de Groot Hertoginnelaan. Men neemt op di verse gronden aan, dat de dood om streeks twee uur 's nachts is inge treden. Maar de twee jongedames zijn, voor zover men weet de laat st en die hem ooit in levenden lijve hebben gezien. Na kwart over één 's nachts zijn z'n gangen duister. Wat kan er gebeurd zijn tussen dat tijdstip en zijn stervensuur? Men kan er slechts naar gissen. Het eni ge houvast is de alcoholIuchL Daar uit kan men concluderen, dat hij „ergens" (bij particulieren) moet zijn. geweest- Maar dat is alles. En iMjf bfedt helaas -bitter'weinig aan knopingspunten; Maar dan worden er mededelin gen gedaan, die er op zouden wij zen, dat Schallenberg niet het laatst de beide tennisspeelsters in de Zoutmanstraat heeft gesproken, doch daarna, nog op bezoek is ge weest bij de heer Dumont in de Grnot Hertoginnelaan. Is het niet de moeite waard dit te verifiëren? Als het juist zou blijken te zijn, zou het immers bijzonder vreemd zijn, dat de heer Dumont steeds een volkomen stilzwijgen heeft be waard en hiervan nooit iets aan-de politie heeft verteld. En als het on juist is, wordt het tijd dat de heer Dumont gevrijwaard wordt voor mededelingen, zoals Tom Wolf over hem aan ons en waarlijk niet alleen aan ons doet Wat het onderzoek naar de al of niet juistheid van Tom de Wolfs beweringen slechts kan vergemak kelijken, is de omstandigheid, dat volgens zijn mededelingen, in het holst Van de bewuste nacht van 13 op 14 September 1949 nog een an der dan Schallenberg het huis van G. J. Dumont aan de Groot Her toginnelaan zou hebben bezocht in dat geval zouden daar in die nacht, in dat huis, drie man bij elkaar zijn geweest; Frits Schallenberg, G, J. Dumont en onze derde, die merkwaardige bijzonderheid even als de heer Dumont. derf uitmaakt van de Inlichtingendienst Hacke. Dan moet alweer vooropgesteld, dat de mededelingen van Tom Wolf juist zouden zijn óók deze derde man voortdurend hebben ge weten. dat Schallenberg niet het laatst levend is gezien in de Zout manstraat En dan zou men ook hém er op kunnen wijzen dat het dan niet juist, is, daarvan geen mededeling te dóen aan de politie. De mededelingen van Tom Wolf openen uiteraard drie moge lijkheden. De eerste is. dat hij de waarheid spreekt en Piet de Waal niet De tweede is, dat het verhaal van Tom "Wolf op zichzelf wel juist is, maar dat het niet van Piet de Waal afkomstig is. De der de mogelijkheid wij hebben haar reeds aangeduid in ons vorige arti kel is uiteraard, dat alle zoge naamde „onthullingen" van Tom Wolf op fantasie berusten. Als dit laatste echter- zo mocht blijken te zijn, zyn de raadsels rond Advertentie (IM.) - V V'' - "5c C UK A N*- Scballenbergs mysterieus® dood niet met één verminderd. In de eef- ste plaats blijft dan de vraag be staan, waaróm deze man dit heeft verzonnen, wat zijn bedoeling daar mee Is gewrnt en in welke relatie m> en Schaüenbrg en mogelijk ook hij en de heer Dumont wel tot el kander slaan ofvstonden. Maar in de tweede pUata komt daar dan nog iets bij. Tom Wolf heeft ons gezegd, dat hij de Haagse politie eerder nog dan ons in kennis heeft gesteld van hetgeen hij te weten was geko men. Als dit waar is» mag men In eerste instantie aannemen, dat hij zich tot de afdeling moordzaken van de Haagse reeherOe heeft gewend. Maar hoe komt het dan, dat adju dant Walder van die afdeling er van opkeek en zeide van niets te weten, toen wij hem vertelden, dat Schal-, lenberg volgens Tom Wolf in de nacht van zyn dood bij de heer G. X Dumofit zou zijn geweest? In tegenstelling tot de heer' Wal der, 2ei de chef van de Inlichtingen dienst der Haagse politie, mr A. C- van der Spek, dat coze mededeling voor het niet nieuw was. Betekent dit dat Tom Wolf zijn gegevens aan hoofdinspecteur Van der Spek verstrekt heeft? Zo ja» waarom heeft hij zich dan speciaal bij hém ver voegd? En waarom heeft Tom de Wolf dan aan ons verteld, dat hij zich tot commissaris Hanken had ge wend? En als hoofdinspecteur Van der Spek inlichtingen van. Tom Wolf ontving, heeft hij die dan op zijn beurt met doorgegeven aan de instantie, die de zaak in handen had, te weten aan commissaris Hanken, inspecteur Kalf of cdjudant Walder? En Indien Tom Wolf zich niet tot hoofdinspecteur Van der Spek gewend heeft, hoe wist deze dan dat Schallenberg pal voor zijn dood een bezoek by Dumont zou hebben gebracht? Dat zijn zo enkele vragen, die zich vanelf voordoen, wanneer men zich bezig houdt met de raadselen rond de dood van Schallenberg. k (Vervolg hoofdartikel) WU leven th*n»l4 jaren Jater. Heeft deze uitlating nu nog waar de? Heen. zal men zeggen, want niet alleen de Oost-Europese landen werden na de laatste oorlog stuk voor «tuk gesowjetiseerd. maar ook Tajecho-SlowakUe, China enbij na Korea. Maar deze zienswijze wordt iets andere wanneer wij Lie denken, dat de Sow jets hun hoop altijd gevestigd houden op de .zwakste schakels, in de keten der Imperialistische landen'* zoals dit in hun terminologie heet. Die zwak ste schakels zijn dan in de eerste plaats de koloniale, de half-kolo niale en de economisch en politiek zwakke landen, waar, zoals wij heb ben ervaren, de vrijheidsstrijd wordt benut om deze te verbinden met de strijd voor het communisme. Hieruit is een belangrijke les te trekken. Wanneer wfj uitgaan van de praemisse, dat landen, die in de koloniale sfeer liggen en waarvan de volken onmondig zijn gehouden, een natuurlijke voedingsbodem vor- men voor het communisme, dan be tekent dit, dat net Westen alleen zijn zelfstandigheid zal kunnen be waren door een economische, poli tieke en sociale eenheid op hoog niveau, dat geen ruimte laat voor crises of sociale neergang. Op een dergelijke eenheid bijt het commu nisme zijn tanden stuk. Dit is dan ook het grootste probleem voor he den en toekomst Het moge, voor lopig althans, aankomen op sterke situaties", te vergelijken met een vrede in het harnas, zonder tege- liïk te werken aan de beginselen, die in het handvest der Verenigde Naties zijn neergelegd, zi" j militai re voorzorgen alleen lardeloos. Stalin weet dit en wacht. Maar het Ijgt aan ohs of hij vergeefs wacht. Eénpersoonsvliegtuig in het Kanaal gestort DEN HAAG. Humber-radio heeft een verzoek aan schepen uit gezonden om uit te kijken naar een vliegtuig, dat Zondag omstreeks kwart voor twee neergestort ia in het Kanaal» 32 km ten N.W. van Duinkerken. Het vliegtuig had één inzittende. Advertentie JJVf.J alleen bij 25 zalen over getieel M«der[»nrf Uitdoven tot de laatste vonk (Yaa een onzer verslaggevers) DEN KAAG. De noodzakelijkheid van een behoorlijke wettelijke regeling van het voorbereidend onderwijs, gewoonlijk kleateronderwtjs genoemd, is reeds vele jaren met klem betoogd. De Regering heeft deze noodzaak, zjj het schoorvoetend, ten slotte erkend, doch bil ieder onder wijsdebat in de laatste jaren is haar verweten, dat xjj, alle toezeggingen ten spijt, in gebreke bleef om een wettelijke regeling in te dienen. Dit ia rra eindelijk geschied, doch in de toelichting op het ontwerp wordt ge zegd, dat het met het oog op de financiële consequenties uitgesloten is om een regeling te maken, die aan de bestaande bezwaren (gebrekkige lokaliteiten, onvoldoend geschoolde leerkrachten, enz.) resoluut een einde maakt Het nn ingediende ontwerp wil de ernstige bezwaren opheffen en moet beschouwd worden als een eerste stap in de richting van een volle dige sanering van het kleuteronderwijs» Het wetsontwerp brengt geen leerverplichting, doch wel een fi nanciële gelijkstelling van open baar en bijzonder kleuteronder wijs. De regering acht dit laatste DEN HAAG» Als eerste Europese luchtvaartmaatschappij begon de KLM in Mei 1946 twee keer per week naar New York te vliegen. Ruim twee jaar later werd de dagelijkse dienst op New York geopend. Op 5 October zal de 1000ste vastgestelde Hjnvlucht naar New York worden Uitgevoerd. Een week later, op 12 October, wordt de vijfhonderdste vast gestelde Iynvlucht via de Noordelijke route naar Curacao ondernomen. Dat is tezamen 3000 keer over dc Atlantische Oceaan! ïn totaal zijn nu rond een en zes tig duizend passagiers» 230.000 kg. vracht over de Oceaan naar en van New York vervoerd. In deze vier jaar en vier maanden werden 14.100.000 km- afgelegd. De dienst op Curacao werd op 6 Juni 1946 geopend met een vlucht van eenmaal per week. Sinds .3- October 1948 wordt drie maal per week naar Curasao gevlogen. In het geheel zijn op deze lijn 32.000 passagiers. 213.000 kg» post en 639.500 kg, vracht vervoerd. Er Werden 9.7 millioen kilometers af gelegd. Op de lijn naar New York wer den bovendien nog 58 extra vluch ten niet passagiers en 114 vluchten met speciale vrachtvliegtuigen on dernomen, naar Curacao14 extra 'vluchten met passagiers. Op 5 Oc tober zal de KLM rond vier en dertig honderd vluchten over het Noorde lijke gedeelte van de Atlantische Oceaan hebben gemaakt. De laatste maanden heeft het vrachtvervoer per KLM. naar Ame rika een sterk stijgende lijn te. zien gegeven» De afgelopen, week echter is een record-periode geweest voor het transatlantischvrachtvervoer- ïn de week van 25 tot 30 Septem ber hebben de KLM-vliegtuigen 20 ton vracht naar Amerika overge vlogen? hetgeen de grootste hoe veelheid is, welke ooit in een week per KLM over d. Noord-Atlanti sch* Oceaan is vervoerd. (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, Maandagavond. De blonde mïddengewicht Jan de Bruin heeft in zijn eerste wedstrijd van dit seizoen voor een goed gevulde Rivièra-hal door een. ruime puntenaverwin- ning op zijn iets zwaardere Franse tegenstander Jo Yincenzi het bewijs geleverd, dat zijn lange afwezigheid uit de ring zijn vorm niet heeft geschaad. En het was een overtuigend, bewijs ook, want slechts zijn buitengewone incasseringsvermogen redde Vincenzi, die énkele malen wankelde onder het geweld van Dè Bruin's flitsende rechtse directe, van 'n k.o.-nederlaag. De eerste ronde van dit aantrek kelijke gevecht was niet bepaald een verkenning, want na amper een mi nuut lanceerde De Bruin met. zijn linkse een stormaanval, die hij met een harde, maar niet zuiver geplaat ste rechtse op de kaak voltooide. De ietwat logge Fransman fronste even de wenkbrauwen, maakte zich los van zyn tegenstander en trachtte met korte linkse stoten een opening te vinden In de dekking van De Bruin om zijn rechtse daar door heen te priemen. De luchtig op de voeten staande Nederlander gaf hem daartoe even wel geen gelegenheid, glipte weg of liet Vincenzi komen om hem dan op kundige wijze op te vangen. En dan begon De Bruin met zfln linkse te scoren. Telkens flitste zijn vuist naar het gezicht van de. Fransman en indien Vincenzi, -daardoor ge prikkeld, weer tot een aanval over ging, counterde onze landgenoot hard en zuiver. Met deze tactiek hield De Bruin ztfn tegenstander in bedwang en verzamelde punten. Maar daar stelde hij zich niet mee (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Dit is vuil gestook van mensen, die nooit iets voor Westerling gedaan hebben, hem zonder meer ip de steek hebben gelaten, en nu een wig tussen onze vriendschap willen drijven", verklaarde ons de heer Thiessen, naar'aanleiding van Westerling» recente uitlatingen betreffende de campagne die rond zijn persoon in ons land zijn gevoerd. „Ik zal Westerling met een aantal getuigen opzoeken en een tegenspraak van hem vorderen. Ik heb Turko al vroeger gewaarschuwd voor deze lieden, die altijd al een „vuile" houding hebben aangenomen". De heer Thiessen ontkende, hij in Singapore juwelen van Wes terling ter helening heeft ontvan gen. Westerling zou die gegeven hebben aan een vriend,-wiens naam dei heer Thiessen niet bekend is. Voorts wees de heer Thiessen er met nadruk op. dat er geen' „col lectes" voor Westerling gehouden zijn. Er was alleen sprake van vrij willige bijdragen. In dé Dierentuin hebben die f 580.74 opgebracht^ welk bedrag via een deviezen ver gunning welke de heer Thiessen zegt reeds in zijn bezit, te hebben zal worden overgemaakt. Het geld is echter niet voor Westerling, maar voor zijn vrouw bestemd, aldus-de dat heer Thiessen, die hiervan overi- gens op 'de bewuste vergadering geen gewag heeft gemaakt Tenslotte houdt de heer Thiessen vol, dat dc actie Bandoeng is ont slaan doordat een aantal Ambonne- zen door de T.N.I.gekidnapt wa ren, en „de jongens niet meer te houden waren". Westerling kan nooit volhouden dat hij,deze slecht voorbereide actie georganiseerd heeft, want dan was hy volgens de heer Thiessen een „prul". Wester ling was op het moment van de actie in Batavia en ook de gen.- maj. Engles kan bevestigen, zo ver klaarde de heer Thiessen, dat Wes terling raet deze actie niets had uit te «taan. tevreden en in de vierde ronde kwam na een serie linkse stopstoten de rechtse directe vol op de kaak van de Paryzenaar. Dat beviel Vin cenzi nog minder en om aan de drei ging van die rechtse te ontkomen, ging hij weer tot de aanval over. Precies in de kaart van de Neder lander, die op halve afstand links en rechts counterde. JEen verbluffend snelle aanval met een dilbbelstoof op het hoofd bracht de Paryzenaar in de zesde ronde aan het wankelen en toen liet De Bruin zijn kans op een k»o. glippen. Hij aarzelde luttele seconden en dat was voor rijn taaie tegenstander voldoende Om de moei. lijkheden te boven te komen en zelfs een volkomen onverwacht antwoord te geven met een rechtse hoek op dc kin van de Nederlander. Deze nam de waarschuwing ter harte en zwaaide weer over naar zijn oude tactiek om de Fransman te laten ko men en op halve afstand op te van gen. Vincenzi raakte vermoeid en in de laatste ronden kreeg De Bruin weer verschillende malen de kans voor een eindstoot. maar toen wreekte zich de te lange afwezig heid uit de ring. Zijn maatgevoel was niet zuiver en daardoor kon zi*n tegenstander zich zij het dan met moeite tot de laatste gongslag handhaven. De tweede hoofdpartij tussen Frits van Kempen en de Paryzenaar Bené Busin was een keihard gevecht, waarin acht ronden lang werd ge knokt. Van Kempen werd winnaar op punten. De jonge Amsterdammer W. Advertentie (t.M.) Snoek had het niet gemakkelijk te gen de halfzwaargewicht Kees Graafland, maar er viel toch wel zoveel verschil in bokskunde te con stateren. dat de uitspraak:- Snoek winnaar, algemene instemming kon verwerven» Uitslagen amateurpartijenJ. Ver hagen (R dam) w.o.p. van J» Hur- kens (A'dam); Steens (R'darm w_o. p. van Piepen breefc (R'dam; X Schreutelkamp (R'dam) w.o.p. van T. Buiter (A'dam). Het vijfde economische Beneluxcongres wordt te Rotterdam gehouden BRUSSEL. In de vergadering van de algemene drielandenraad van het Ben e lux comité, Zaterdag alhier gehouden, is bekend gemaakt, dat het vijfde economische Beneluxcon gres zal plaats vinden te Rotterdam in het voorjaar van 3951. Tevens be staan er plannen voor een derde Be neluxcongres voor verkeer en toe- Op algemeen niveau spreekt de raad de wens uit, dat de aanstaande ministeriële onderhandelingen een harmonische oplossing voor het pro bleem van de landbouw zullen mo gelijk maken. noodzakelijk, omdat het kleuter onderwijs dikwijls een beslissende invloed heeft op het verdere on derwijs. Het achterwege laten van de gelijkstelling zou naar de me ning der regering een nieuwe po litieke schoolstrijd ontketenen. Aan het stelsel van het wets ontwerp liggen de volgende ge dachten tea grondslag: 1» een rijkssubsidie van 40. per jaar per leerling aan gemeen ten, die kleuterscholen ia stand houden; Z. een gelijke subsidie aan bij zondere kleuterscholen, ook als er in de betreffende gemeente geen openbare kleuterscholen zyn; 3. gemeentelijke uitkering aan bijzondere kleuterscholen van het bedrag per leerling van gemeen telijke kleuterscholen, dat na af trek van de rijkssubsidie voor re kening der gemeente blijft (hierbij bepaalt de verhouding van oe leerlingen van het oio. en het bijz. l.o, in een gemeente het maximum der totale uitkering); 4. op dezelfde voet een gemeen telijke uitkering voor de kosten van gebouwen aan het byz. kleu teronderwijs; 5. onder bepaalde voorwaarden oprichting door gemeenten van een of meer openbare kleuterscholen, indien zij deze niet heeft doch wel bijz. kleuterscholen subsidieert. (Van de 1013 Nederlandse ge meenten houden slechts 55 ge meentelijke kleuterscholen in stand). De regering spreekt de hoop uit, dat alle bijzondere kleuterscholen, ook in gemeenten, waar geen openbare kleuterscholen rijn, de rijkssubsidie zullen aanvaarden en daarmede ook het rijkstoerichl en de wettelijke eisen voor de be kwaamheid voor het persotteeL De nieuwe wettelijke regeling behoudt de term kleuteronderwijs, hoewel hier in de strikte zin van onderwijs niet gesproken tam wor den, doch de aanduiding hoedden en onderwijzeressen wordt ver worpen. Zy zullen in het vervólg hoofdieidsters en leidsters weiden genoemd, terwijl voor wat de door haar bestuurde inrichtingen be treft ïn de memorie van toelich ting gezinspeeld wordt Op de be namingen jdeuterfmizen* en ,kleu- terhoven'. De kosten» die voor het Kijk uit het wetsontwerp voortspruiten; zullen voorlopig ten hoogste f 11.500.000 bedragen, waarvan 11.200.00 (280.000x1 40) als be dragen aan de kleuterscholen en 300.000 als bödragen aan de op leidingsscholen. Op 31 December 1948 bedroeg het aantal kinderen, dal een kleuterschool 28X555. By een ieerlingenschaal van 48. zoals dit ontwerp voor schrijft. zal waarschijnlijk onge veer een gemiddelde klassebezet- tïng van 40 leerlingen worden ver kregen. Hiervan uitgaande zijn voor 280.000 leerlingen ongeveer 7000 leerkrachten nodig. SOESTDUK. Z.K.H. Prins Berahard is heden voor het onder gaan van een lichte operatie in bet academisch ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Het verblijf in het zie kenhuis zal vermoedelijk slechts koiie tijd t ..ren. ■■■■-' DEN HAAG. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr L. A. Kesper. zal op 4 October de eerste steen leggen van het Coom- put-gymaasimn. Advertentie ff .Af.) rVLit JSói één bttr ta ie v&*fi tt rit!" Mav.-c^&ACchocolade «miktbett*L Ons FefliHefort (The Ballet In the Ballet) door miss Caryl Brahms en S. J. Simon Het hoort nou eenmaal zo dat ieder boek wat het woord „kogel" in de titel heeft, vroeger of later een lijk op moet brengen hier; is het dan. - v Het is gekleed in een byzondere rood en geel geruite broek. De witte jumper is rood en groen ge schulpt Het draagt een geel wollen pruik en een Russische Clown's muts en doodgravers handschoenen. Het hangt gebogen over de top van een tentje, de armen slap over de zijkanten» bungelend. Er is een klein kogelgaatje in het midden van het voorhoofd. Het stierf schitterend in het bij zijn van twee duizend mensen en de meesten hadden voor hun plaat sen betaald. Petroushka! En bij deze gelegen heid niemand anders dan de we reldberoemde danser Anton Palook. Palook had zo energiek gedanst dat het wel buitengewoon ergerlijk ge weest moet zijn dat de kogel hem zijn bulgingen voor het voetlicht zes maal halen onder contract ontnomen had. In ieder geval Vladimir Straga- nof, de nog steeds leefde, was woedend. Hij had in de afgelopen twee jaren zijn hele gezelschap door Australië de Goudkust, Harbln en Chicago gesleept, en hier, op de openingsavond van zijn Londens sei zoen. schoten ze zUn eerste danser overhoop. Niet dat hij enige speciale toege negenheid voor Palook koesterde. Diep in zijn hart was hij zelfs wel eens geneigd te denken dal Palook er al sinds jaren om gevraagd had maar goede Petroushka's waren schaars. Als het nou Ernest Smiths ky geweest was, die zo gewetensvol maar -ongewild komiek „Lac des Cygnes" danste, of dat Engelse meisje met haar onfeilbare techniek en haar onneembare moeder, of Stanley Simpson, zyn onvermijde lijke secretaris» Maar nee. zij had den Anton uitgezocht. Petroushka was voor Woensdag over een week weer aangeplakt. En het kon niet veranderd worden ook, want het was een Galavoorstelling ter ere van de verjaardag van Bcnois. En ofschoon die veteraan verklaard had dat niets hem tegen kon houden oro naar Palook te komen kijken (hij die Nijlnsky. Bolm en Woizikovsky gezien had) was dit verpletterende gebeurd, en de hele society had nog wel beloofd om aanwezig te zijn. Stroganoff schold razend tegen de groep op het toneel. Draag hem weg, commandeerde hy, „Et vite". Breng hem weg. Vergeet het. En maak aiies klaar voor de volgende scène. Gelukkig had het publiek geen idee van hetgeen zich had afgespeeld. De toneelknecht had het gordijn prompt dicht gedaan en wat nog be» ter was, liet het dicht. Een groot deel van het gezelschap, dat van de gebeurde ramp nog niets wist, vervloekte hem op zeer verschillen de wijze en duwde alles, en ledereen op zij tot ze voor het neergelaten to neelgordijn stonden. Op de galerijen schreeuwde men om Petroushka. Stroganoff later omschreef hij dit als zijn uitmun tende tegenwoordigheid van geest viel over de gordijnkwasten om aan te kondigen dat Palook plotseling ziek geworden was. Het geroep op de galerij veran derde in een medelijdend gemur mel en het publiek begaf zich naar de foyer. De pauze op de openingsavond van het ballet-seizoen ia altijd een levendige geschiedenis. De boven toon is altijd die van vervoering, maar de onpartijdige toeschouwer kan ook hysterie, jaloozle en mödc- vertoningen waarnemen. Dan zijn er de groepen moeders die uitleggen waarom de dochters van andere moeders bepaalde rollen gekregen hebben, een beroep moeders die felicitaties in ontvangst neemt, een paar vaders» weinig critici» de hete society, alle intellectuelen en enkele vreemd uitziende dansers die met behulp van een vrijkaartje binnen gekomen zijn. En niet een enkele, sterke, stille man is- er tussen het publiek te vinden.. Het rumoer was zo als gewoon lijk, maar nu was bet geconcen treerd op één onderwerp. ,.ïk ben eenvoudig razend op An ton." zei een man met een slappe mond, „Eenvoudic razend, lieve, Hij moet wel heel erg ziek zijn als hij niet eens komt buigen." „Ik denk dat hij op sterven, ligt", merkte zijn gezelschap droog op. Een criticus die er vlak'bii stond ondersteunde deze uitspraak. Hij leende Anton al elf jaar,, zei hij, en eens had Antón bijna het applaus gerrust toen de schouwburg in San tiago in brand stond, waardoor hij het met drie maal -halen"* had moe ten doen. -Een zielige voorstelling, vind ik." merkte een tweede criticus on. die vond dat zijn krant zich niet bezig kon houden met wat ergebeurde als het doek eenmaal gevallen was. (Wordt vervolgd)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3