Televisie is nu reeds twistpunt COR RUYS jubileert Wereldberoemd schrijver en enfaiit terrible Nederlandse x-ozen op baar van Zweedse koning Radio-wereld gereserveerd ten opzichte van Bioscoopbond ,,0. die eeuwige vergaderingen... chuldigd GEORGE BERNHARD SIIA W: Vrije vakbonden vergaderen Kerstpakjes voor Indonesië Donderdag' 2 November 1950 (Van onze Scandinavische correspondent) STOCKHOLM. Het' vertrek, waarin koning Gttstaaf stierf, is in eén zee van rode rozen herscha pen.'Van de duizend rozen is de helft een geschenk van koningin Juliana, terwijl»de andere helft af komstig is van de stad .Nice, waar koning Gustaaf ieder jaar verbleef en die bij de teraardebestelling door éen uitgebreide delegatie ver tegenwoordigd zal zijn. Drie koningen en drie kroon prinsessen zullen aan dc begrafe nis, welke op 9 November plaats heeft, deelnemen en de mees te andere Europese vorstenhuizen zuüen vertegenwoordigd zijn. Koning Gustaaf's testament is nog niet geopend. Men weet ech ter, dat het persoonlijke vermogen vijftien millioen kronen bedraagt. De koning was een der rijkste in woners van Zweden. Zijn voor naamste erven zijn zijn zoons, de hieuwe koning Gustaaf Adolf v en prins Wilhelm. Kunstenaars protesteren tégen uitsluiting van collega's - AMSTERDAM Op 'de jaarver gadering van de. Nederlandse Fede ratie vatt Beroepsverenigingen van Kunstenaars is een motie" aangeno men, waarin er met klein tegen ge protesteerd: wordt dat ;,&eti bestuur van enkele Nederlandse radio orga nen een paar kunstenaars van de microfoon heeft verwijderd op mc-. tieven, die geheel buiten hun kunst beoefening liggen." In .de motie wordt voorts.-gezégd.- dat „déze gebeurtenissen van. zeer grote-betekenis zijn .voor-de- hand having der geestelijke!: vrijheid" aeri „onherroepelijk zullen leiden .tot verarming van1 het;..': Nederlandse kunstleven".!;V^: schiedenis van het toneel, hoort hij thuis in dat historisch randgebied, waar de ideeën worden gepopulari seerd en op de maatschappelijk» werkelijkheid losgelaten. Shaw heeft enorm, veel - geschre ven in zijn lange leven, maar het is bijna alles herleidbaar tot die oor sprong van idealisme, die tot uit drukking ltwam in de oprichting van de „Fabian Society", die anar chistische sympathieën verbond met een practische mentaliteit, waaruit zowel de Labour Partyals het pbé- nomeeu G. B. Shaw is voortgeko men. Marx. Morris en Sidney Webb be- invloedden de denkbeelden van Shaw, maar ook Schopenhauer en Nietzsche en uit dit alles was genoeg materiaal te rverzamclenvoor critiek op de Engelse samenleving .van om streeks 1900: Shaw was in zijn jeugd arm ge weest Zoon van een man. die eerst als ambtenaar en later als koopman mislukte, moest hij. al vroeg zijn eigen brood verdienen, totdat 'hij op zijn twintigste jaar van Dublin: naar' Londen verhuisde, waar zijn':nioeder, die zich daar gevestigd had als mu- zieklerares, metmoeite ..voor.hem kon zorgen. Hij schreef slechte romans en pro beerde, het een beetje in de journa listiek. Maar pas na zijn dertigste jaar had hij succes als muziekcriti cus (pseudoniem „Corno di Basset- to!') en toneelcriticus. Hij was geestig en hrillant;maarmen voélt in zijn grappen altijd nog: de' man, die er langs de, mbpilijke weg ge komen is en er zich mét een. vast beraden grimmigheid op tctelegt om geestig te zijn. Zijn toneelstukken biechten hem wereldfaam, eerder nog dan dat men hem ging spelen in Engeland. Een samenleving heeft .altijd even tijd nodig om te kunnen meelachen met wie haar bespot, maar toen men een maal lachte, hield men ook: riiet spoedig meer op. Door het verloop der jaren waren de gehekelde toe standen niet meer algemeen,, de schijnheiligheden, alweer door andere vervangen cn zo kon Shaw langza merhand de afgod van dezelfde mid denklasse wórden, die hijbelache lijk maakte. Daarbij kwam, dat Shaw, behalve de hofnar van de burgerij, toch ook altijd een recht schapen verdedigerbleef van de verdrukten. Hij .was zozeer door de moraal inbeslag genomen, dat hij met die maatstaf ïbsen boven: Sha kespeare verkoos en aan zijn eigen publiek ook meer intellectuele dan emotionele eisen stelde, Ofschoon men hem gewoonlijk een tekort aan „handeling" verwijt, hééft hij toch een aantal voortreffelijke stukken geschreven, die uitermate speelbaar zijn en het bijzondér goed „doen" in het theater. Tot zijn beste stukken behoren wel. „Arms and the Mari", „Candida", .„You never can tell", .Major Barbara",: .The Doctors- Dilemma" en „Pygmalion". Maar ook andere drama's, zoals j,5t. Joan", zijn met veel succes opgevoerd. La tere creaties als „The Apple Cart". _Too True to be Good", ..In Good King Charles's Golden Days" en het recente .Buoyant Billions" zijn on getwijfeld van! mindere 'kwaliteit. Wat Shaw voor. komende,geslach ten betekenen zal. kammen moeilijk voorspellen. -Dat hij voor: zijn eigen Hid de eerste plaats -onder de sociale satirici heeft: in genomen, dat "hij de Voltaire is geweest van- het jongste verleden, lijdt geen twijfel. En. het staat ook vast, dat-.de wereld deze brillante spotter-met-de-baard enorm veel te danken heeft: het voorbeeld van zijn idealisme en vooral', hetin tellectueel amusement, dat jëên nog zeldzamer artikel is. ,Wadbttijd voor gesloten spoorbomen te lang DEN HAAG Gezien de gunsti ge uitwerking van knipperlicht installaties bij onbewaakte over wegen dringt de KNAC aan op rui me toepassing hiervan. Zij heeft naar aanleiding van veel vuldige klachten over langewacht tijden bij gesloten overwegen, welke "zelfs tot .twee. uur per dag opgelopen, naar de situatie van de belangrijkste van deze overwe gen een voorlopig, onderzoek doen instellen, waarbij 72* overwegen wa ren betrokken. Gelet op de resul taten., hiervan stelt de KNAC een enquêtein welke "de - instemming heeft van de Spoorwegen., .Walvistraan uit Australië ROTTERDAM Hets.s. „Over- JjseT' van de Koninklijke Rotter damse Lloyd, dat" gisteren arriveer de, had o.a, een lading van 31.000 kg walvistraan aan boord, dat af komstig is .van Australische: vang sten. I (Van onze correspondent) BRUSSEL. Zeventien delega ties, vertegenwoordigend de onge veer twintig millioen leden van de bij het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen aange sloten Europese vakbonden, kwa men Woensdag te Brussel bijeen om gedurende een driedaagse con ferentie te beraadslagen over het voorstel van het algemeen secre tariaat tot het vormen van een regionale Europese organisatie binnen het kader van het I.VVV De noodzaak om tot een regio nale groepering der vakbonden Over te gaan een Europese, een Amerikaanse en een Aziatische onderorganisatie met een éigen secretariaat zijn geprojecteerd - was uiteengezet in een rapport van de heer J, H. Oldenbroek, alge- Imeen secretaris van het I.V.V.V., welk documenttevens als uit gangspunt voor de discussie dienst doet. Posten op 6 November voor Niv. Guinea 4 Nov. DEN HAAG. Kerstpakketten voor in Indonesië verblijvende mili tairen moéten uiterlijk op 6 No vember in' Nederland worden ge post. Pakjes, die bestemd zijn voor militairen op Nieuw Guinea moeten uiterlijk op 4 November aan de PTT-kantoren worden aangeboden. St. Nicolaaspakketten vooh de op varenden van de: „Eyertseh", die in 1 beperkte mate- kunnen worden ver zonden en niet zwaarder mogen zijn dan 500 gram moeten voor 12 No vember ter post worden bezorgd. Deze laatste pakketjes behoren te worden geadresseerd met „rang, naam. stamboeknr: a/b Hr. Ms. „Evertsen", Amsterdam .Schip, hol Marine.'"

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 3