Gemeente moet zicli richten naar grotere geheel Vakbeweging op Sumatra vecht tegen Westerse ondernemingen C „ROL DE MATJES OP Bij het doorbladeren van het boek der begroting.... Gerard Hengeveld opent in Ons Huis zijn Bacil-cyclus WHITE CHRISTMAS Willem de Jong Zit-Slaapkamer 2 GEMEENTEBEGROTING 1951 Afbakening gemeente-gebied ligt nog ver we^ Industrie wordt weggelokt AGENDA DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Communistische invloed gaat economische leven bedreigen BING CROSBY Stroombeperking ook buiten de piekuren SCHIEDAM l JANUARI CHAUFFEUR Koeriersters -JiM'N Dinsdag 19 December 1950 Zoals te voorzien was, is de Schiedamse Raad niet in de drie vastgestelde vergaderingen gereed gekomen met de behande ling van de gemeentebegroting voor 1951. Ook de Dinsdagavond zal er nog aan moeten worden gewijd. Bijna acht uur lang is Maandag de begroting op vele punten toegelicht, bestreden en verder toegelicht. Alhoewel er niet zoveel over gesproken werd als Vrijdagavond, domineerde ook nu toch weer het pro bleem van de financiële verhouding tot het Rijk. Hoewel dc heer van der Berg {CH) een zeer aanvechtbare theorie opbouw de over het recht en de noodzaak voor de gemeenten om de reserve van het gemeentefonds naar eigen goeddunken te be steden, bleef men over het algemen toch meer voelen voor de mening van mr. Van Bochove (Arb.), die vooropstelde, dat we als deel van een groter geheel ons daarnaar hebben te richten, ook al valt dat wel eens niet mee. De stem van het College liet zich eerst horen bij monde van wethou der Van der Kraan, die eens een boekje opendeed over de schandelij ke dumpingspolitiek van plattelands gemeenten. Men zit daar met grote aantallen werklozen en alles wordt dus op alles gezet om hiervoor werk gelegenheid te verschaffen. Niets is te gek om industrieën uit plaatsen, waar deze tot dusver waren geves tigd, weg te lokken. Er was iets ge zegd over plannen maken voor hot industrieterrein langs de Schie. Inderdaad gaat dit gebeuren, maar volgens de wethouder moet de no dige vrijheid om hiervan af te wij ken, worden gegeven, wil men. de nieuwe industrieën niet afschrikken. Het denkbeeld van de industrie-hal len zal door B. en W. worden over genomen. Met de afstanden, zoals de heer Eising (Arb.) ze van de stad naar het nieuwe recreatiegebied had ge schetst. viel het gelukkig nogal mee. Van het stadhuis naar hèt Sterrebos is het 1750 meter, naar Kethel 1200 meter. Wethouder Sabel kon in de be antwoording zeer kort zijn. al had hij ook nog, een deel van de taak van wethouder Kramers op zijn schouders te nemen. De opmerkin gen waren over het algemeen geko men uit de culturele sector. Enigs zins hiertoe behoorde ook wel de voorlichting van de schooljeugd over de democratische bestuurs vorm. Dit behoeft zeker niet een po litieke voorlichting te zijn. De wet houder dacht ta.v. dit onderwerp aan d» vorm waarin de voorlichting in Botterdam was gegoten. lezingen door prominente figuren voor leer lingen uit de hoogste klassen van. Gymnasium en H.B.S. Waarschijnlijk zag hij een- inschakeling van de Schiedamse-^eerlingen- in-Rotter dam als mogelijk. Met ir. v. <L Toom was de wethouder van mening, dat cultu reel en sociaal-niet te-weinig kan worden gedgan. De Schiedamse Ge meenschap kan'-zeer gded werk doen in een gemeensbhao. die steeds meer uit elkaar groeit Beter dan de over heid Zelf kan deze stichting stimule rend werken. De overheid dient ech ter mogelijkheden te scheppen en het werk te steunen. Over verantwoordelijkheidsbesef en democratisch: handelen kreeg de heer Hoek (A_R.) te horen, dat het College tegenover de Raad wil staan met verschuldigde eerbied- Voor de uitgesproken grief voelde deze wet houder zich niet verantwoordelijk. T.a.v. de Volkscredietbank was hij de mening toegedaan, dat de te goe der naam en faam bekend staande Rotterdamse Volkscredietbank zo dichtbij aanwezig is. dat ook Schie dammers hiervan zonder bezwaar kunnen gebruik maken. De huishoudkas En als Nederlanders èn als Euro peanen hebben wij de laatste tijd minder aangename plichten gekre gen, aldus wethouder Van Bochove. Bij beoordeling van de gemeentelij ke behoeften hebben we te zien naar de toestand van 'het grotere geheel, waaivan wij deel uitmaken. Wat van de zomer nog verstandig leek, is nu onverstandig geworden, sprak hij. doelende op de zeer gewijzigde si tuatie, vooral in het economische leven. Hei ligt in het voornemen van het Rijk de overheids-investe- ringen drastisch te beperken. Ook Schiedam zal zich hiernaar hebben te richten. De grondslag van de 278 millioen reserve van hét gemeentefonds ts de ver overtroffen raming van de opbrengsten waarover men kon be schikken. Wanneer mer> eerlijk zou willen zijn, dan zou het bedrag terug moeten naar de belastingbetaler. Het standpunt van de heer v. d. Berg (C.H.) kon mr. Van Bochove niet delen. Wanneer men laagconjunctuur hiermee wil nivelleren, dan hebben we kans t.z.t. meer te krijgen, dan Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: „Hembrandt", Rembrandtlaan 5. Bellen by oftgeval: G.G- en G.D. Tuinlaan 80, Telefoon 69290. Clubhuis Onge organ. Jeugd: Doele-Gebouw: 8II jarigen: Maandag en Vrij dag 1617.30 u: Woensdag 14.30 —16.30 uur. 1214 jarigen: Maandag, Woens dag en Vrijdag 18.45—20.15 uur; Dinsdag 18.4520 uur en Zater dag 1920.15 uur. 15-jarigen en ouderen: Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag 20.3022 uur; Dinsdag 20.15— 21.30 uur. Donderdags gesloten. Toneel: 21 December. Passage-theater, 8 uur: Kath. Kring. Het Rott. To neel met „Het laatste bedrijf". Films: Passage, Vr. 2 en 8, Za. en Zo. 2—4.15, 7, 0.15 uur: Haaien in New York (18 jr.). Ma- Leun. Wo. '2 en 8 uur: Adam en Evelyne (18 jr.). Monopole. Da. 2.*7, 9, Za. en Zo, 3, 5, 7, 9 uur: Het titu4 der ver gelding (18 jr.). BÜeèokomiten: 20 en 21 December, Mttsts SScrum, 8 uur: Feestavond W. de Zwijger-Ulo. bij het opdelen van de pot op dit ogenblik. De weg, die door B. en W- bij het aanvragen van een verhoog de bijzondere uitkering was bewan deld, hield het midden tussen be scheidenheid en onbescheidenheid. Het bedrag van de aanvrage is ech ter redelijk te noemen en hierin schudt volgens de wethouder van financiën de kracht van het Schie dam verzoek. Een definitieve regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente zal ook in 1953 zijn beslag nog wel niet hebben gekregen. Eer der is te verwachten, dat een tijde lijke regeling op een nieuwe basis zal worden ingevoerd. Niet minder dan 83.57c van de uit gaven is niet te beïnvloeden, terwijl in het resterende deel van de begro te posten nog veel aanwezig is, dat niet kan worden vermeden. De in komsten geven al een weinig ver schillend beeld met een cijfer van "1.8%. Over algemeen fceleïd Voor mr. Peek bleef er na de vrij uitvoerige beantwoording door de wethouders niet veel over. Het be trof hoofdzakelijk het algemeen be leid, waarop tot dusver geen eritiek van betekenis was geuit. □e autoriteiten in Den Haag heb ben volgens mr. Peek een open oog voor de behoeften van Schiedam. Hoe goed de verhouding wel was. wenste hij wel af te leiden uit het bezoek van mr. Teulings aan Schie dam. B. en W. wensen geen machts misbruik door de ambtenaren. Naast de waarneming van het recht dient ook billijkheid te worden betracht. Vaak hebben de ambtenaren het recht aan hun zijde, maar tegenover bet publiek doet hun optreden niet altijd even prettig aan. Mr. Peek wist het uit ervaring en gaf de ver zekering, dat het College ervoor wil waken, dat het publiek juist wordt behandeld. De samenwerking met de naburige gemeenten is uitstekend, maar er zijn ondanks de regelmatig plaats vindende conferenties, toch nog tal van moeilijk oplosbare problemen, wcirover de voorzitter in een beslo ten vergadering wel eens graag met de Raad in discussie zou treden. Natuurtiifc ontbrak de Koemarkt niet in het burgemeesterspraatje. Voor het eerst hoorden we van hem een betrekkelijk positief geluid. Zo wel tram als bus gaan zo SDoedic mogelijk naar het pinde van de Broersvest bii het Emmaplantc:"ön Dit verplaatsen zal gemeente en RET beide od een bedrag van f 200.000.— komen te staan. Een tiental serepatrioerde gezin nen is in Schiedam huisvesting ver leend en men beeft thans Den Haag bericht, dat eenzelfde aantal nog kan worden geholpen Tweede instantie Bii bet aansnijden van d* onder werpen in de tweede jns+aotie bleek niemand verstek te hebben laten gaan. zodat we het hele riitie weer afwerkten. Veel nieuws kwam er niet uit. wel sorak het politieke sentiment e^n duchtig woordje in de verhandelingen mee. Het over leg tussen raadscommissies cn hoof den van dienst dient door de laat- Sten te worden erkend en nie* te worden geduM. aldus de beer Van Lith f?rb.l. Het vraagstuk van de verhouding rvarticnlier-Mgpmeen be lang bleek door de K^P-fractfe bii mondo van ir v. d. Tnorn princi pieel te ziin gestald. Moeilijkheden on dit terrein wil men niet meer via overleg, maar in de onenb»1"" vergadermo- aan de orde s*el!en, Rij do voorlichting over de democrati sche bestuursvorm zo" dezelfde fractie ]iev*»r zien. die do overheid niet bepaalde wat de lesstof zou ziin en hnr» die moest worden on- zediend. Sor. meende hiprover trou wens bii wethouder Sabel do iuïste toon vernomen te hebben Bel an p- r'ik was ook nog. wat ir. v. d. Toorn omnerkte aancaa*d» dc ge meentelijke autonomie. Wij kunnen nimmer een terugkeer naar vroege re regelingen verwachten, doch dit is ook niet zo belangrtik. waaneer wïi binnen het raam van de finan ciële en economische mogelijkheden Mr M. M. van Kinderen tijdelijk wethouder Tussen dc bcgrotingsdebatten door stelde burgemeester Peek gister avond m de raadsvergadering de be noeming van een tijdelijk wethouder in de plaats van de heer Kramers, aan de orde. Ar chitect Kramers, die geruime tyd in de Dr. Noletetich- ting werd ver pleegd. gaat goed vooruit, doch zal op doktersadvies zich de eerste maanden nog ter dege moeten ont zien. In verband, hiermede achtte het College het ten zeerste gewenst, dat zolang een an der zijn plaats zou komen Innemen. Door de K.V.F.-fractie waartoe ook de heer Kramers behoort, werd als tijdelijk wethouder voorgesteld mr. M. M. van Kinderen. Met 30 stem men voor en 1 blanco gaf de Baad haar fiat aan deze benoeming, Mr. van Kinderen gaat de Woningdienst. Technische Bedruven en Culturele Zaken onder zijn hoede nemen. maar voldoende bewegingsvrijheid behouden. Zoals reeds eerder werd gezegd, zullen de gemeenten zich meer moeten richten naar do cul turele en sociale sectoren in hun gebied. De heer v. d. Berg (CH), dip in de middagvergadering als laatste spreker aan het woord kwam, had een hele waslijst van onderwerpen, die hij inzette met de droeve klacht over het weglokken van industrieën door gemeenten in andere provin cies. Men biedt hierbij grond aan tegen voorwaarden, dit het woord dumping rechtvaardigen, terwijl allerlei andere faciliteiten worden verleend, die fabneksbouw in der- geüike gemeenten zeer aantrekkelijk maken. Over de soepelheid en het koop manschap van hoofden van dienst kon ook de heer v. d. Berg een boekje opendoen. Hij was in vroe ger dagen ai eens met een plan bij de gemeente gekomen, dat het mid den hield tussen traditionele en systeembouw. Door de halstarrige houding van het betreffende hoofd van dienst Is aan dit plan nimmer enige aandifcht besteed. Sprekende over hoogbouw kan de heer Van der Berg nog wijzen naar de slechte resultaten bij het flat aan het Zuid- plein. De bedrijfseconoom bleek bij de hervatting van de vergadering om' acht uur nog niet uit de gedachten van de heer Hoek (AR) te zijn verdwenen. Hij meende, dat mr Peek zelf duidelijk de noodzaak er van had uitgesproken, toen deze opmerkte, dat met ieder hoofd van dienst geschikt is om te onderhan delen. Twee initiatieven, nl. de stichting van een Volkscredietbank en de publiek-rechtelijk» bedrijfsor ganisatie had de heer Van Lath ge reserveerd voor de Partij van de Arbeid. De heer Hoek bestreed dit niet alleen, maar sloeg tegelij kertijd naar de andere kant door met te zeggen, dat het CNV het PBO het eerst ontwikkelde. Die jeugdige vooriichtmgskwestie ziet de CPN-fractie als een taak van cte politieke partijen en niet van de overheid. Hoe men zich dan het overkoepelende karakter van een dergelijke voorlichtingscursus voor stelde, werd er niet bij verteld. De heer Van Nieuwkerk (WD) blijft natuurlijk particuliere woning bouw prefereren en hij was o zo blij. dat de verhoudingen met Den Haag zo goed zijn. Ook de heer Elsmg (arb) bleef bij zijn eenmaal genomen standpunt wat betreft de ongustige liggen van recreatie- en sportterreinen in het nieuwe uit breidingsplan. Een lans was er door hem voor de hoogbouw niet ge broken. maar hij zou wel wat meer syrflpathie hier tegenover bij het college zien. We streven naar een zo groot mogelijk bouwvolume, dus zullen we ook de montage-woningen met moeten versmaden. Het laatste woord in de algemene beschouwingen was bij B. en W-, die ter linkerzijde ijverig gebruik maakten van de gelegenheid om de rechtse groeperingen m de Raad, t.w. de heren Hoek en v. d. Berg van repliek' te dienen inzake hun politieke en vcrmeend-practische standpunten. Als nieuwtje kreeg de Raad te horen, dat bij de sport velden ten Westen van de Polder vaart ook aan een soort van sta dion is gedacht, dat temidden van de speelvelden komt te liggen. Voor we zover echter zijn. kan sport- becefend Schiedam echter in ca- trastrophale omstandigheden komen te verkeren met de bestaande ter- Teinen. De wethouder van Sport zaken kon echter de verzekering geven, dat er nog steeds een schrif telijke verklaring van het College bestaat, waarin dc verzekering wordt gegeven, dat geen sportveld zal verdwijnen, alvorens een nieuw veld beschikbaar komt. 't Bleek ook \qor hem zelf een veilig gevoel, laat staan voor de rest. 1464, Bërisz Is woe dend, wanneer de „Vrij heid" precies tussen zyn vloot en die van Mor ns blyft koersen, want al die tijd kunnen zyn camera's met draaien Stel je voor: een film met schepen uit de ze ventiende eeuw, waar tussen een modern «uts- jacht voortdurend heen en weer vaart En dat. terwijl ze de lui van Morris druk bezig zien opnamen te maken. Is dat niet om uit je vel te springen? In zijn woede geeft Barasz de kapitein van de „Car- mencita" opdracht de „Vrijheid" te verjagen. Even later ziet Rob het motorschip met een 15-mijlsvaart op zich afkomen Ja. nu moet hij toch uitkijken! Deel 15 en 18 van de avoniureo van kapitein rob tijo verschenen onderwereld uem Prof, Lwpardi" en Het ftyfe van de Witte Mcmmouth". t Prils t5 cem pet deelije Verkrttgbaai ÖO onze agenten/bezorger» en onze administratie, Schiedamsevesi *2. Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Vakverenigingen en boerenbonden op Oost-Sumatra, waarin de communisten meer en meer de lei dende rol gaan spelen, voeren een voortdurende actie tegen de Westerse ondernemingen, vertelt de heer A. S. L. Spoor, voor zitter van de Delï Planters Vereniging, die sinds enige weken in ons land verblijf houdt. Zy doen dat onder het motto „rol de matjes op", en richten him actie op twee factoren, die voor de tabakscultuur een beslissende rol spelen bij de productie; ar beid en grond. Het was al over tienen, toen mr. Peek aanving met het doorbladeren van de begroting. De heer v. d. Berg (C.H.) gaf acte de presence over het verkeersvraagstuk, waar bij hij de wens uitsprak, dat een jaarverslag van de verkeerscom- missie zal verschijnen. Wat betreft de onbewaakte overwegen, moet hierbij beslist eerst bloed vloeien? Spoed is zeer gewenst, niet alleen bij de overwegen, maar ook bij de luchtbescherming. De heer Mak (A.R.) attendeerde het College hier op, evenals op het Koemarkt-vraag stuk. De doorbraak via Buitenha ven, Makkerstraat, Plantage, Nieu we Haven, is niet alleen zeer kost baar, maar het lijkt spr. ook over bodig. Mr. Peek kon iets meer ver tellen over de organisatie van de luchtbescherming. Eerst moet er materiaal zijn, dan komen de man schappen. In samenwerking met Rotterdam en Vlaaröingen wordt straks een kringleider aangesteld, daarna komen kringcommandanten en plaatselijk personeel. De mogelijkheid van een subsidie voor de rheuma-bestrijding in Rot terdam zal worden bekeken, kreeg mej. Burger (arb.) te horen. Die rheumatiek bestrijding was echter niet bet voornaamste dat zij had aangesneden. De zo belangrijke zwembaden-kwestie nam zij met de heren Dominicus (A.R.) en v, d. Berg (C.H,) onder de loupe. Mr. "Van Bochove rekende de Raad daarop ruwweg voor, wat de kosten van eeh nieuw bad zo al zouden zjjn. 't Bleek een heel bedrag, maar de voorzieningen aan de Havendijk zijn ook niet mis, zodat het een wikken en wegen blijft. Gemeente werken werkt momenteel nieuwe plannen uil voor: a. verbetering be staand bad. b. één nieuw bad in het recreatiegebied Kethel (aparte uren voor mannen, vrouwen en ge mengd). c. twee nieuwe baden (mannen cn vrouwen apart). Voor dat de raadsleden omstreeks half twaalf de weg naar huis weer in sloegen, heeft de Heer Dominicus wethouder Van der Kraan als ver vanger nog even op de proef ge steld over de woningbouw door bouwverenigingen en de verkoop van gemeente woningen. Voor beide onderwerpen voelt het College wei iets. Wat het eerste betreft, stellen de bonden onvervulbare looneisen. Men kan zeggen, dat tot 1949 de lonen inderdaad betrekkelijk Jaag waren, hoewel de arbeiders naast het loon een goede verzorging kregen. Nog altijd worden, naast het loon, rijst, klapperolie, textiel en andere pro ducten gratis aan dc arbeiders ver strekt. Na het eerste grote tooncon- fhet hebben de ondernemers eigen lijk voortdurend toegegeven aan de steeds verder gaande eisen. Op het ogenblik is het dagloon 7,20. Daar kan zelfs een arbeider met vrouw en vier kinderen van overhouden, hetgeen ook door de vakbondleiders wordt toegegeven. Er zijn niettemin opnieuw eisen gesteld, waarvan nie mand de redelijkheid nog kan vol houden, nl. 17 gulden per dag, een gratificatie van één maand loon ter gelegenheid van. het Indonesische Nieuwjaar en van vier maanden loon op 1 Mei. Dit zou, voor de ta bakscultuur, 232 millioen kosten. De actie tegen de gronden is van een rechtstreekser karakter; daaruit spreekt nog veel duidelijker de ob structieve bedoeling. Het is met ta bakscultuur zo, dat na een oogst de grond zeven jaar -nodig heeft om zich te herstellen. Dan. woekert er bos over het terrein, dat aan het eind van de zeven, jaar gekapt wordt Elk jaar ïs er dus slechts een zevende deel m gebruik van de enorme oppervlakte land. welke door de tabaksmaatschappijen ge bruikt wordt. De rest ligt, ogen schijnlijk, braak. Aangezet door de boerenbonden is nu de bevolking zich gaan vestigen op deze gronden. Er wordt, bijzonder onoordeelkun dig, wat rijst verbouwd, hier en daar zijn wat pisangbomen geplant, Maar deze cultuur wordt niet intensief be oefend; zij is m tegendeel sterk ver spreid, en bereikt niet meer, dan juist dat de gronden ongeschikt wor den om er straks tabak op te plan ten. Na de R.T.C, overeenkomst had den wij ondernemers gegronde hoop, dat wij, onder een democratiseh-so- cialistisch regiem, zouden kunnen voortgaan met het werk, dat de Ne derlandse ondernemers sedert 80 jaar op Sumatra hadden verricht. Wij hadden vertrouwen in de mogelijk heden van Indonesië, dat beschikte over bekwame en integere leiders als o.a. drs Hatta. Bovendien verwachtten wij, dat na het tijdstip waarop onze rechten zouden expireren, deze op enigerlei wijze, \erlengd zouden worden. De tabakscultuur strekte zich toen uit over 255.000 ha. grond. Om tegemoet te komen aan de grondbehoefte van de bevolking stelden, wij de rege ring voor om hiervan 130.000 ba af te stoten. Wij kregen de toezegging, dat onze concessierechten op de res terende 125.000 ha zouden worden omgezet m een nieuw recht, een soort erfpachtovereenkomst. Van het land. dat wij afstonden was 65 pet. onmiddellijk geschikt voor inheemse landbouw. De onwil van de vakbe weging bleek hierna zeer duidelijk: de bevolking vestigde zich juist op de gronden die wij overhielden en nodig hadden voor de tabak. Hier door is wel duidelijk komen vast tc staan, dat deze occupatie van de gronden een politiek streven is. niet gebaseerd op economische noodzaak. „Waaraan ontleent de vakbewe ging zijn kracht?", zo vroegen wij de heer Spoor, „en wat stelt de re gering cr tegenover?" Op Oost-Sumatra staat het politie ke leven sterk onder invloed van de. overval, is het antwoord. Uit Ma- lakka geschiedt een voortdurende infiltratie van Chinese communisten en van communistische denkbeelden. Twee vakverenigingen voeren de boventoon: de Sarboeprï (aangeslo ten bij de Sobsi.l waarin communis ten de leidmg hebben, waarvan er zijn, die contact hebben met de „Ferkoma", de Persatoean Kommu- nis Asia, een gebeel communistische beweging dus, welke ook buiten In donesië werkt. Verder zijn er de boerenbonden, met aan het hoofd Tarigan, de man. die kortelings ge dreigd heeft, dat de tabakscultuur platgebrand zal worden, als de sou- veremiteit over Irian met wordt overgedragen. Bij mijn bezoeken aan Djakarta heb ik voor het belang van een voortbestaan der tabakscultuur, zeer veel juist begrip gevonden bij de finaneieel-econormsche Raad van ministers; een begrip, dat echter weinig of niet doorwerkte naar be neden. De nationale strijd voor on af hankebjkheid is omgebogen tot een sociaal-economische strijd. Wat de bevolking wil is: de Westerse ondernemingen weg. De Indonesi sche regering ziet de communisti sche invloed toenemen, maar schijnt vooralsnog geen mogelijkheid te zien er tegen op te treden. Toen Oost-Sumatra nog een Negara was, bezette de bevolking de gronden, omdat de vakbeweging de onmacht van het Negara-bestuur wilde aan tonen. Verwacht werd toen, dat dei zaak beter zou marcheren als een maal de" eenheidsstaat tot stand was gekomen; het tegendeel is echter waar gebleken. De stakingen gaan door, is het niet om looneisen, dan wel omdat „een van de employe's een koloniaal gezicht heeft", of een ander onbetekenend voorwendsel. Wij hebben de 40 uren-week, maar van de 7-urige werkdag wordt er maar drie uur effectief gewerkt. De occupatie van de gronden gaat eveneens verder. Wij hopen, de oogst 1950'51 nog wel in de grond te krijgen, maar diverse maatschap pijen zjjn er nu al zeker van, dat zij voor de volgende oogst slechts op enkele ondernemingen, met de grootste moeite, of in het geheel niet, gronden zullen kunnen vinden. Hierbij mag bedacht worden, dat er hier heus geen sprake is van het belang van het Nederlandse .„kapitalisme". Ik zelf, spreek tegen woordig liever van een gesociali seerd kapitalisme, want de tijd van de grote winsten is voorhij. De on dernemers kunnen er nog een goed bestaan in vinden, en voor duizen den Nederlanders is er nog een bestaan weggelegd. Maar het be lang voor Indonesië zelf moet voor al niet onderschat worden. Deli is ccn belangrijke bron voor devie zen. Als er drie jaar rustig en zon der stakingen gewerkt zou kunnen worden, zou Indonesië m.i. door zijn schulden heen 2ijn. Op het ogenblik is de wereld nog een gretig afnemer van de Deli- tabak. Maar onze tabak is een fan cy-product. Gaan de mogelijkheden ontbreken om de hoge kwaliteit te handhaven, dan is er geen afzet mogelijkheid meer. Tabak is een product, dat de Indonesiërs nog niet alleen kunnen verbouwen. De plant eist zoveel zorg en kennis van za ken,- dat het zonder de mensen uit Deventer niet gaat. En de cultuur kan niet wachten, tot de overheid er in is geslaagd het communisme „op te vangen, in het luchtledige", door verbeterde sociale toestanden. „Das Wohltemperierte Klavier" geldt nog steeds als een der aller grootste en schoonste werken der muziekliteratuur. Schumann noem de het werk, bestaande uit 48 pre ludes met fuga's, (dat Bach schreef uit bewondering voor zijn tijdge noot Werckmeister, die de onschat bare uitvinding had gedaan, het oc taaf in twaalf gelijke delen te ver delen, zodat het hierdoor mogelijk werd door alle toonaarden te mo duleren) „het dagelijkse brood der pianisten". En inderdaad, het is bij na ondenkbaar, dat een musicus zich niet met dit indrukwekkende document, dat en schat van hoge intellectualiteit geschraagd door een diepe, geniale scheppings kracht en aristocratische muzikali teit bevat, zich er niet intensief mee zou bezighouden. De pianist Gerard Hengeveld heeft de zware taak op zich geno men in een cyclus van vier avon den Bacbs „evangelie der polypho- ne Kunst", te interpreteren. Gis teravond, in Ons Huis, opende hij zijn eerste concert met de vertol king van het eerste deel van Band I, Hengevela's spel leent zich wel zeer voor het uitvoeren van deze muziek. Technisch munt het uit door klaarheid en beheerst pedaal- gebruik en bezit juist die strak heid, welke nodig is om het karak ter van deze kunst tot zijn recht te laten komen. Bovendien beschikt Hengeveld over een zeer groot ont wikkeld stijlgevoel, zodat deze pia nist terecht een Bach-vertolker van zeer hoge klasse mag worden genoemd. Jammer was het, dat de kunste- Advenentte LM.) gezongen door Uit voorraad leverbaar. WYTEMAWEC, kruispunt Mathenewerlaan v/h Passage. DEN RAAG De minister van Economische- Zaken heeft besloten maatregelen te treffen om het ver bruik van electriciteit ook buiten de piekuren te beperken. Met in gang van 19 December wordt het verboden electriciteit te gebruiken voor lichtreclames en buitenverlich ting en het electricitejtsverbruïk voor straatverlichting zal worden ingekrompen tot 80% van het nor male verbruik in de overeenkomsti ge periode van het vorige jaar. -Voorts doet de minister een drin gend beroep op de bevolking zich ook buiten de piekuren vrijwillig beperkingen in het electrictteits- verbruik op te leggen. Alg hierin in de gezinnen en in de bedrijven gevolg wordt gegeven zal de we derinvoering van een electriciteita- distributie kunnen worden voorko men. De maatregelen zijn noodzake lijk geworden, omdat de kolensoort waarop de electrische centrales zijn aangewezen op de internationale markt thans veel wordt gevraagd en het dientengevolge moeilijk is met zekerheid de omvang van de import vast te stellen. naar zc'n klein gehoor vond. Hope lijk dan ook zullen de vereerders van de grote cantor op het volgend concert in grotere getale aanwezig zijn, want Hengeveld levert met het geven van deze cyclus een pres tatie. die recht heeft op ruime be langstelling. Ondertussen heeft het hem niet aan warme bijval Ontbroken. Een tweetal toegiften, waaronder het menuet uit de eerste suite, volgden nog. HERMAN VAN BORN Ziekenhuis-concert De Schiedamse Accordeonver eniging heeft het plan opgevat, op gezette tijden in de ziekenhuizen, rusthuizen, en dergelijke instellin gen korte concerten te geven. Hiermede is Zondag een begin gemaakt. Er werd een bezoek ge bracht aan het tehuis voor ouden van dagen en het gemeente zie kenhuis. Burgerlijke Stand GEBOREN: Ilbiens, d. v.- P. C. Kok en I. VinkPleun. z. v. H, Lagendijk cn M. van Kapel; Simon A., z. v S. Bosdij'k en A. v. d Zee; Stella M. C, d. v. H. N. Gijten- beek en Th. H. Kloos; Michael A, H., z. v. H Bruggeman en C. A. M. Colliguon: Leendert, z.v. J. K. Riet dijk en M. Sm outer. ESPERANTO-AGENDA Mardo Begincursus O.l.v, Kdo de Vries, Poortugaalsestraat 21b. Merkredo Klubvespero, Volks gebouw Tuinlaan 50. Zamenhofa verspero ..De Schuil hoek", Kortedijk 121, Vlaardingen. Plej proksimari semajnon ni ferios pro la festo-tagoj. DAMCLUB „SCHIEDAM" Schiedam 2 begon de competitie goed door van Dos 2 wit Rozen burg met 155 te winnen. De persoonlijke uitslagen luiden: P. v. NoordennenJ. de Ronde 1—1 A. VerberkJ. Pols 2—0 M. CotéA. Barendrecht 20 J. LeeningA. Klapwijk 02 A. Blokland—R. Barendrecht 20 M. VeldtJ. Harsman 02 C. v. LeeuwenA. van Vark. 2—0 V. VermeulenD. v. Dijk 20 M. den RoutingA. Oosterlee 20 L. SchuitmanC. Degeling 20 GEMEENTE-PUBLICATIES ■Verkeersbesluit Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat he den op de Secretarie der gemeen te ter lezing voor een ieder gedu rende drie maanden is nederge— legd het verkeersbesluit der ge meente Schiedam, vastgesteld bij hun besluit van 5 December 1950. Schiadaxn, 19 Dec. 1950. Burgemeester en Wethouders van. Schiedam, De Secretaris, De Burgemeester, N. J. POST J. W. PEEK WINKELSLUITING Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat bij hun besluit van 12 December 1950 aan alle winkeliers in de ge meente ontheffing is verleend van de wettelijke verplichting om hun winkels na 18.00 uur gesloten te hebben voor de dagen Donderdag 21 en Vrijdag 22 December 1950, met dien verstande, dat op ge noemde dagen de winkels tot 21.00 uur geopend mogen zijn. Schiedam, 15 December 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd, canvong nieuwe clubs NED. HAND. CORR. ENGELS, DUITS, FRANS BOEKHOUDEN Ook gevorderden voor het Juni-examen TYPEN en STENO ook in de vreemde lalen CONVERSATIE Frons, Duits, Engels ginners en Gevorderd. "oom Beren qndebwus 29 scholen, 40 jr. ervaring SINGEL 72 TEL 68847 TE HUUR AANGEB. per 1 Jan. een mooie met pension. Tel. aanwezig. Koemarkt 1B. GEVRAAGD EEN FLINK voor luxe verhuur. Wester Garage Fr. Haverschm.laan 14. Toiletspiegels, 3-delig, kan gewoon tegen de muur worden opgehangen. Glas platen v. ronde tafels, thee meubels, glas in lood, spie gels moderniseren en op nieuw verzilveren, v. Loo- pik's Glasindustrie. Boter- etraat 39, Schiedam, Telef. Woningruil aangeb. vrij bov.huis O. gevr. kL ben. of bov.huis, geen Gorzen. Br. No. 11 DO bur. van dit blad. Te koop: Mauser Schuifmaat 30 cm. lang. Rekenschijf. Burg. v. Haarenlaan 126 c, Schiedam. Te koop: Nieuwe grote bob slee 10.z.g.a.n.. meisjes schoenen, maat 36. f 7.— Prof. K.O. Laan 81b 1ste Et. Gevraagd: nette werkster, 1 x per 14 dagen. Veenlant- straat 6. Welk uit Ind. Gerep. gezin, in bezit van huur machtiging wil woning met inboedel overnemen. Brieven onder no. S 665 bur. van dit blad. B.z_a,: kinderverzorgster per 1 Jan. Genegen ook huiselijk werk te doen. Br. no. S 666 bur. v. d. blad. Uit: 50 gashaarden, 50 ko lenhaarden, 20 geisers, 20 gasfornuizen, 30 gascom- foren, 25 wastafels en vele stofzuigers, koelkasten enz. enz. kunt U keus maken. Komt eens kijken bij Firma A. van Woerkom. Broers- veld 137—139, Telef. 67735. Een goed adres voor iedere beurs. Goedkope peulvruchten? De Walvischmolen, Westvest 29, alles nieuwe oogst. Bruine bonen, witte bonen 0.38 p. Vi kilo; groene erwten en peenerwtjes j 0.24 p. Vi kg., spliterwten 0.30 p. Vz kg., capucijners en grauwe erw ten 0.44 per Vz kg. echte kogelboot*j es. boekweitmeel, boekweitgmtten, blanke mo- lenaarsbloem, gereinigde tar wezemelen. „Joja" Rubbercorset zonder baleinen, meer steungevend door totale stevige elastici teit Gemakkelijk afwas- baar. Corsettenhuis .Joja"*, Hoogstraat 136, Schiedam. Paskamer aanwezig. Spe ciaal adres. Bustehouders merk Dulco en Keep-Up. Ook linnen corsetten. '-*>&■*

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 2