Tsjiangs onbekwaamheid blijkt Mao's beste bondgenoot Hoe wij Rusland erkenden Communistische tactiek tegenover de kerken gelijkschakeling en corrumpering r STIJGEN maar toch DALEN Moet'U eens hóren COMMUNISME IN CHINA (1) Nieuw regiem eist zware prijs voor orde en rust Fanatiek leger de steunpilaar VJ Productiviteit omhoog! HE CENTRALE PUROL (ÏN KERK EN WERELDJ ZateiiSag 23 Decemïjer 1950 (Van een correspondent, die tot voor kort in China woonde) Het is e«n fundamentele fout om de macht en de aantrekkingskracht van het communisme in A tie te onderschatten. De Westelijke propaganda, die steeds maar voortborduurt op het thema va» Russisch imperialisme en Russische agressie, is er een flink eind naast. Het was niet Russisch impe rialisme, dat China'in de armen van Moskou dreef, maar de ontstellende corruptie en onbekwaamheid van de KwomintaCng, samen met de grote aantrekkingskracht van het communisme. Terwijl Amerika alleen maar dollars en wapens kon bieden om daarmede een versleten en in discrediet geraakt regiem te ondersteunen, kwam het communisme met een nieuwe levensopvatting en hood een wereld vrij van armoede en van agressie, bood gelijke kansen voor allen en het einde van alle exploitatie in Azië. Het doet een krachtig beroep op het idealisme der Jeugd, het vraagt om offervaardigheid en de onderschikking van alle andere belangen aan de dienst aan het proletariaat De ineenstorting: van de Kwo- rruntang kwam zoveel sneller dan iemand verwacht had, dat de Com munisten. zich tegenover de taak ge steld vonden om 450 millïoen men sen te regeren, lang voordat htm plannen gereed waren. Mannen van achter uit de provincie, die ja renlang van schuilplaats tot schuil plaats achtervolgd waren, zagen zich plotslmg aan het hoofd van grote cosmopolitiscbe steden ais Shanghai gesteld. Iedereen lachte over de onwetendheid en achter lijkheid van deze boerenpummels. Velen van hen wisten niet hoe elec- trieïteit te gebruiken en hoe een closet door te trekken en ^«beer den hyn cigarettes aan de gloei lampen aan te steken en water voor de keuken uit de W.C. te tappen. Ijskasten en schrijfmachi nes werden voor radiozendtoestellen gehouden. Maar hoe vlug waren zij met de dingen aan te leren! Voor hun eigen onkunde openlijk uitko mende, bevalen zij het oude stel ambtenaren aan met hun werk voort te gaan. terwijl zij onderwijl van hen leerden; en spoedig hadden de Communisten een stevige greep op de bestuursproblemen. Snel in het realiseren, van eigen fouten en in het compleet veranderen van een beleidslijn, wanneer dat nood zakelijk was, hebben zij bewezen, bekwame en efficiënte bestuurders te rijn en China heeft thans een veel doeltreffender regering dan ooit sinds de revolutie van 3911 het gerval was. Uitstekend leger Er is natuurlijk nog steeds een ontzaglijk leger van soldaten en ambtenaren, dat door de staat moet worden onderhouden, maar aangezien -zij allen, leven op een niveau, dat net bet bestaan garan deert. zijn de kosten ervan, verge leken met.de plunderingen van de Nationalistische ambtenaren, niet noemenswaard. Het léger is gedisciplineerd, .ge draagt zich behoorlijk en Is ken nelijk 'tevreden. De soldaten mis handelen de bevolking niet; zij be talen de winkeliers voor hun be voorradingen en zij betalen htm vracht, wanneer zij van publieke vervoermiddelen gebruik maken, iets wat de Kwomintang maar nooit gedaan kon krijgen- Zo veel als mogelijk is, verbouwen zij hun eigen voedsel en een van de eer ste dingen, die zij doen, is de grond te gaan omspitten en groen te te planten op ieder braak stukje grond dat zij maar vinden. Speci aal opmerkelijk is hun behande ling van dieren en machinerieën. Hun- muilezels en paarden zijn al tijd verzorgd en In goede conditie en de vrachtauto's en andere me- cbanische uitrusting worden in prima staat gehouden, een vol slagen contrast met de ondervoe de, verminkte en lijdende dieren en vervallen voertuigen van de Kwomintang. Volslagen fanatisch door hun lange scholing in de leer, absoluut overtuigd van de naderen de overwinning van het wereld communisme, zijn de soldaten eer- ste-racgs rvechtmateriaal en zouden voor led ér volk een geduchte vij and zijn. Een gevoel, dat er een doel is en dat China een lotjieeft, is in de plaats gekomen van de oude doelloosheid en het gebrek aan zelfvertrouwen. De mensen hebben nu iets om naar te stre ven; bun wordt verteld, dat hun In de Manchester Guardian verschijnt op het ogenblik een serie nan twaalf artikelen over yCommuntsme in Chinamaar- in de fcennelyfc zeer bevoegde hand van „een correspondent, die tot t>oor kort in China tooonde"' verschillende aspecten van het nieuwe China be schrijft en beschouwt. Het was noor ons blad door ruimtege brek ondoenlijk om alle twaalf artikelen over te nemen. Daar om verschijnen hier een drie tal uittreksels, waarvan dit het eerste is. momentele ellenden niet zinloos of blijvend, maar de geboorteweeën zyn van een nieuwe sociale orde, waar geen armoede of lijden meer zal zijn. Zij voelen, dat China rüet langer in de wereldaangélegenhe- - den genegeerd kan worde» en als een semi-koloniaal land kan wor- den behandeld. Verschrikkelijke prijs De- gebreken van het com munisme vindt men niet zozeer in materiële zaken als wel op het ter rein van de geest; en. zij wegen daarom op tegen alle goede din gen, die het mag brengen. "Van uit de economische hoek bekeken, kan het communisme zeker slagen, maar de prijs die er voor betaald wordt, is een verschrikkelijke en de meeste Chinezen realiseren zich dat. De reactie tegen het te grote in dividualisme van het Westen is een gezond ding, doch het commu nisme vestigt een systeem, waarin het individu helemaal niet meer telt. Een man mag er geen activi teit meer op na houden dan de groepsactiviteit, geen geest meer hebben dan groepsgeest. Allen moe ten hetzelfde willen, doen: het le ven wordt gestandaardiseerd, tot dat het gereduceerd wordt tot een i dcod niveau van vreselijke eento- nigheid. Er is geen groter scheld- woord dan een „democratisch m- dividuaiist" genoemd te worden. Een van de ernstigste besehui- j dtgiagen. die men tegen het sy-1 steem kan inbrengen, is dat het j doorgefourneerd Is met schijnhei- hgheid, dat het door zyn gehele aard resulteert in schijnheiligheid. Als conformiteit de prijs is voor een baantje en voor bestaanszeker heid, dan rijn allen natuurlijk „con form". Het aantal „rijst-Conunu- nisten" overtreft verre dat der "ryst-Chnstenen", Regelrechte ver volging van verdachte of onbe trouwbare personen was niet nodig, want de dreiging van werkloos heid en gebrek is een machtiger wapen. Volkomen in besleg genomen als zij zun met het ..plannen'' en scheppen van een nieuwe bescha ving, zyn de Communisten uiter mate onverschillig voor het leed, dat dit voor individuen te weeg mag brengen. Zij aanschouwen met gelatenheid, dat gehele klassen worden geëlimineerd; niet alleen Tsjiang Kai-tsjek Verliezer door onbekwaamheid en corruptie Mao Tse-toeng Oueftoïnnaar door de fouten van zijn tegenstanders worden landeigenaren en kapitalis ten beroofd van alles wat zy bezit ten, maar de winkeliers en hande laren, voor wie nu de handel stil staat, is het onmogelijk om hun lonen en hoge belastingen te beta len, mogen niet sluiten, voordat alles wat zij hebben, hun huis en inboedel incluis, eerst verkocht is om hun zaak open te houden; pas [als zij van al hun bezittingen zijn. [ontdaan, mogen ze de luiken voor 'hun zaken doen. Massa-zelf ma or d Alle relaties dienen op een klas sebasis gevestigd te zijn en. vriend schappelijke gevoelens voor een. in dividu in de „verdrukkende'* klas se. dienen krachtig onderdrukt te worden. Toen de agrarische her- I vorming op de scholen werd be studeerd, was èèn van de vragen bij het examen: „Moeten goede landeigenaren, anders worden be handeld dan slechte?". Het juiste antwoord was: „Er zijn geen goe- de landeigenaren". De Kwomintang doodde met zijn geweld de lichamen der mensen; het communisme doodt hun gees ten. De communistische terreur is zo subtiel, zo arglistig en tegelijk zo machtig, dat in plaats van men den tot rebellie te brengen, het hen tot zelfmoord drijft. Niemand zal ooit weten, hoeveel duizenden m China sinds de bevrijding zelf moord hebben gepleegd. Terwijl dit natuurlek nooit in de kranten komt, verdrinken zich iedere dag in iedere grote stad tientallen men sen in de rivier. (Nadruk verboden). nier,"dat te bereiken door beter gebruik te maken van tijd, arbeidskracht, materiaal en machines, dan door er over te gaan pra ten dat b.v. de sociale las ten zo hoog zyn, of de lo nen en salarissen. oSuctmn0"™ d" Pril2e0 We fcrfïSS te 3LXS: U kunt het zich zo voorstellen: Door bet beste gebruik te maken van TUD ARBEIDSKRACHT MACHINES MATERIALEN stijgt de productiviteit. I. Stijgt de productie. produceren. Die laatste twee resultaten zijn even. belangrijk, want tl moet niet vergeten, dat door de grotere productie drie soorten klanten beter bediend kunnen worden: Advertentie (LM.» De buitenlanders (die I Nederlandse goederen willen kopen en die ons daarvoor in ruil voed sel en grondstoffen le veren). Onze eigen fabrieken ^en eigen boerderijen (die meer machines en uitrustingen willen aan schaffen, die hun colle ga's in andere branches maken. Dan kunnen ze weer meer goederen voortbrengen). 311 en ik (wijlen we meer kunnen, kopen dan moet er meer zijn, maar dan moet het er vooral GOEDKOPE) zijn). En daarom is dus ook het tweede resultaat van de verhoging van de pro ductiviteit zo belangrijk: verlaging van de produc tiekosten- en prijzen. Trouwens laten we ook even niet vergeten, dat hoe lager onze prijzen zijn, des teit moet omhoog 1 (Wordt vervolgd) HOE HET NIET MOET OMDAT men in Ameri- (p£et leven wordt juist lichter, als U bijtijds rekening houdtraet moeilijk heden» die onver mijdelijk zijn. Met net te doen alsof ze niet bestaan, bena deelt U zichzelf oi Uw nabestaanden. Sluit een ouerWjdens- tiersekering bij Uw eigen v erzefee rings b ank, bij „De Centrale", die haar winsten besteedt voor sociale en cultu rele doeleinden. ABHIDERS mZEKEr(!tGSB*NK Saofdiuntoor; Rijnstraat 21, Den Haat ka veel verder is met te meer neiging het bui- doelmatiger werken don tenland zal hebben onze bij ons, gaan er vaak grae- uitnodiging van de Amert- goederen te kopen. Onze pen Nederlandse bedrijfs- kane-rt, die ook hier een prijzen moeten concurre- leiders en ondernemers helpende hand tnts te keu rend zijn. En het lijkt toch naar de VJS. om daar de Voordat zo'n reis begint altijd nog een betere ma- zaken te bestuderen. Op komen de deelnemers b{i- een om een en ander te bepraten en op zo'n sa menkomst zei een van de aanwezigen niet zo lang geleden: „het is toch eigen lijk te gék, dat toe te za nten «aar Amerika gaan om wat te lerenterwijl we nog niet eens «iet el kaar onze eigen fabrieken hebben gezien. Daaruit valt ook wat te leren." Het leek zo logisch, maar och. Laten we U dan maar verklappen dat men toèl tezamen naar de Verenig de Staten is gegaan (Wordt ook vervolgd). Het formalisme van onze diplo mate». en in het bijzonder van ons Departement van Buitenlandse Za ken, heeft tijdens de oorlog me nigmaal aanstoot gewekt; niet al leen bij Nederlandse vluchtelin gen die er de dupe van toerden, maar ook by de Britse regering die onze overheid gastvrijheid ver leende. Heel lang heeft het geduurd, voordat ons departement bereid was de regering va» Benesj te Londen als Tsjechische regering te erkennen. Het geval grensde aan het belachelijke. Verloren ivy de oorlog, dan was de positie van on ze uitgeweken regering peen haar beter dan die van de uitgeweken Tsjechen. Zouden wij de oorlog winnen, dan was het bewind van Benesj de enige Tsjechische rege ring waarmede wy rekening moes ten houden, en weer geen haar minder als regering dan de onze Maarin de officiele Nedericmjise voorstelling kon er maar één Tsje chische regering erkend worden Die van. Hacha. Er lag nu een maal een document in. Den Haag waarop vermeld stond dat de Tsjechische gezant en welk een gezant/ officieel mededeelde, dat zijn oude regering niet meer be stond. Of iets in die trant. Deze houding wékte aanvanke lijk in Engelse diplomatieke krin gen, die van deze dingen wisten, nogal vrolijkheid. In eigen kring werd er zeer tegen geijverd. Maar lang te vergeefs. Zelfs de hoogste invloeden stuitten af op een for malisme, dat zich niet door een kleinigheid als een wereldoorlog uit de plooi laat brengen. Ten slot-" te echter stemde het de Britten wrevelig. ALs de uitgeweken rege ringen onderling dergelijke spelle tjes speeldenhoe kon dan goede geest worden aangekweekt tussen de geallieerde groepen? Er was nog een ernstiger geval. Zelfs nadat de Rassen aan onze zijde waren gaan strijden, weiger- d$ onze regering af te wijken van haar oude gedragslijn, de Soxojet- Unie niet te erkennen. Zeker, men was tot samenwerking bereid. On ze regering deed wat zij kon om leveranties van grondstoffen utt het toen nog vrije Indonesië 'aan de Russen te bevorderen. Deze moeste» daarmede genoegen ne men. Dat deden zij (tot zekere hoogte ook!) Maar de gebruikelij ke eer mochten zij van ons niet verwachten. Het schy'nt dat de betrokken minister het onmogelij ke van deze situatie wel enigszins besefte. Maar hy was vast over tuigd dat de openbare mening in Nederland een erkenning hoogst kwalijk zou. nemen. Dat was in die dagen zeer onjuist. Maar het is een eigenschap van de interna tionale diplomatie in het algemeen dat zij te minder weet van landen naarmate deze naderbij liggen. Het was volmaakt in styl aU men in Den Haag raker ingelicht was over de toestand in China dan over de openbare mening m Bei- gie. Wte dat vreemd vindt heeft geen begnp van de diplomatieke kunst Daarom was tie vergissing ten aanzien van Nederland zeer bcgrypeÜJfc, Op de» duur was deze dwaze Maisky, die door koningin Wilhelmina ver trouwen i« ons land kreeg. mnnDiüiüui unit tb j tiiiDLir: Lu» 3imu<a hub iixm iriiimnrnti m ucuisgmi muti HERINNERINCEN (aan internationale politici) van Dr M, van Blankenstein MtminwfiMMtM toestand niet te handhaven- De Engelsen begonnen ernstig boos te worden omdat de Nederlanders zich voor te groot hielden om het Zand, waarvan ons aller lot afhing, formeel te erkennen. Hoe het m orde gekomen is, kan nog niet ■worden verteld. Het ware eenkos- telijke geschiedenis op zich zelf, die men zeker i» het rapport van de parlementaire Enquête-commis sie zou «inden, als ook deze com missie niet op bepaalde punten constitutioneel tot zwijgzaamheid gebonden was. De Russen wisten dat er bjj ons iets gaande was. En het enige, wat daarin zelfs een Maisky belang inboezemde was: Aan welke kant staat de KoninginEn daar onze Vorstin in haar temperamentuatste radiorede uit Londen duidelijk had laten doorschemeren wat, na de deelneming van Rusland aan de oorlog, haar opvatting was, kon den de Russen volle geruststel ling vinden. Na de ondertekening van de overeenkomst over de we derzijdse betrekkingen toas Ook Maisky's eerste vrtspg naar een be vestiging van deze geruststelling. Toen h{j die in stellige vorm ont ving, was zijn diepgrondig ant woord: „O, dat is goed!" Dit is in overeenkomst met de belangstelling van de bolsjewikt voor personen «ara hoge afkomst. De Duitsers hebbsn, toen zij hun gunst zochten, hun eerst graven als ambassadeurs gestuurd. En zij wisten wat zij deden. De Russen hielden ervan dat men htm eer bewees door hun te zenden wat, ■naar hun voorstelling, thuis als bij zonder hoog beschouwd werd. Het was geradenin verkeer met sawjetautoriteiterr te Moskou een zekere correctheid in dracht te be trachten, ook toen zij zelf nog niet daaraan deden. De eerste Neder landse communisten, waaronder Wijnkoop, die Moskou bezochten en daar in Russische kiel optra den, hebben, zoals bekend is, daar mee geen goede beurt gemaakt. De tweede ambassadeur van Moskou bij onze regering te Lon den, een man met weinig wereld se ervaring, gingnaar zijn vrien den my vertelden, in angst en beven naar Koningin Wïlhe Imina om zijn geloofsbrieven te overhan digen. Maar opgetogen kwam hij, ook weer volgens hun verhaal,te~ rug. Met uiterste ongedwongenheid was hij begroetDe koningin had, naar hij zeide, met veel oordeel haar belangstelling voor Rusland getoond door het stellen van vele vragen. „Wat een vrouw, wat een vrouw", was het voornaamste wat zijn vrienden eerst uit hem kon den krijgen. Het was voor een Engelsman, die tra het begin van de revolutie als vriend naar Rusland kwam, moeilijk te vermijden dat hij i» de openbare titulatuur als „Lord" gebrandmerkt werd. Zo verging het ook de nobele en naïeve la- bourman George Lansbury toen hij in de tijd van de diepste el- t lende na de revolutie Moskou be- l zocht. Over de voorgeschiedenis van. onze betrekkingen met Rusland, waarby ik meermalen van nabjj betrokken ben geweest, vertel- ik een andere keer. Onderwijs en belasting - - Het is bekend, dat de staat 'de grote gezinnen tegenwoordig graag bijzonder tegemoet wil komen. Als dat zo is, waarom schaft men dan niet het schoolgeld af, dat de ouders van grote gezinnen nog moeten be talen op een leeftijd dat zij grijze haren hebben? Wanneer men dienst boden heeft, luxe-paarden houdt, plezierjachten bezit, voor privé-doel- eitiden zich een auto of een motor fiets aanschaft/ dan vordert de staat geen belasting. Vloekt dat niet met een gezonde gezinspolitiek? W. (Inzenders voorstelling van za ken strookt niet met de werke lijkheid. In de eerste plaats wor den zij die dienstboden, en/of luxe-auto's, paarden of plezier jachten er op na houden behoor lijk in de personele belasting aan geslagen. In de tweede plaats heeft de regering dit jaar voorstellen ingediend, aie juist voor bepaalde inkomensgroepen de minst draagkrachtigen uiteraard neer komen op een halvering der toch reeds naar draagkracht geheven schoolgelden. Tenslotte wijzen wij er op, dat steeds Op grond van financiële omstandigheden de mo gelijkheid bestaat gedeeltelijke of algehele ontheffing van schoolgeld te verzoeken. Red.) Advertentie (LM.) Ijsvermaak geeft ruwe huid verzachtgeneest De Duitse^ Evangelische kerk voelt zich no? steeds één en onge scheiden, ongeacht het ijzeren, gor dijn, dat Duitsland in politiek op zicht in tweeën splitst. Dat gevoel van trots alles als kerk één te zijn, blijkt o.a. uit een vredesoproep, door de Raad der Duitse Evangeli sche kerk tot alle kerken der we reld gericht: „De splitsing van Duitsland door het ijzeren gordijn is niet alleen voor ons volk, maar voor Europa, ja voor de gehele wereld een bron. van gevaar geworden, waaruit onheil kan voort komen, dat niet te over zien is. Wanneer er niet spoedig stappen, worden onderno men om tot een. positieve oplossing te komen, zullen binnen korte tijd de volledig bewapende wereldmacü- machten op onze grond tegenover elkaar staan," Daarom: „in deze uiterst bedreigde sittiatie smeken, wij om Christus' wil alle kerken ter wereld al het mogelijke te doen om de vrede te redden." Dat de Duitse kerk zo aan haar eenheid vast houdt, is overigens een doom in het oog van velen in het Westen èn in het Oosten van Duitsland. In het Westen van hen, die kerkleiders als Niemöller ver wijten, dat hun pacifisme zou zijn ingegeven door angst om de Russen voor het hoofd te stoten. En in het Oosten van hen, die aan die kerke lijke leiders weer verwijten, dat zij in dienst van het Amerikaanse im perialisme staan. In hét licht van dat laatste var- wijt moet men de campagne zien, die de Oostduitse regering b.v. te gen de Lutherse bisschop van Ber lijn—Brand en hur j, Dibeüus, voert- Zo is thans besloten om het staats subsidie niet meer aan de kerk van Berlijn-Brandenburg uit te betalen, zolang haar leiding in de Britse sector van Berlijn zetelt. Aldus spe culeert men op een scheuring der Duitse kerk en op de stichting in IiezH week Oost-Duïtsland van „een kerkelijke instantie die in het land zelf gevestigd is", lees: die be reid is zich te laten gelijkschakelen. O, dat staatssubsidie, dat overi gens wordt verstrekt uit de op brengst van de van staatswege ge- inde kerkelijke belasting! De geschiedenis herhaalt zich. On der Hitier waren de „Deutsche Christen" maar al te gaarne tot principieel nationaal-socialistische gelijkschakeling van het Christen dom bereid. En thans zlj'n in de Oostelijke zone de leden van de z.g. „Volkskirche" tot soortgelijke gelijkschakeling 3n communistische zin genegen. Leider van die „Volks kirche" is merkwaardigerwijs^ (of moeten wij zeggen: begrijpelijker wijs?) een voormalig „Duits Chris ten", de predikant Kehnscherper uit Fieienwalde. Hij wordt gesecon deerd door ds. Helmuth Mehnert, eertijds eveneens Duits Christen". Ds. Mehnerts belangstelling voor de „Volkskirche," is des te begrijpelij ker, wanneer men weet, dat nïj als predikant te Löbati bij Chemnitz werd geschorst, aangezien de paro chiale kas niet helemaal klopte. Het is overigens het oude tied: aan de kerk wordt „in beginsel" vrijheid gegund, maar de mogetijk- he id om in vrijheid te leven en te handelen wordt haar ontnomen. De kerkelijke pers bijv. ligt aan banden. De eenvoudige gemeente leden weten niet3 meer. Voorlichting ontbreekt. Men wordt voer beslissingen gesteld, die men dus alléén moet nemen. Men is vereenzaamd en verward. En terwijl men de „doodgewo ne" Christenmens in die verwar de eenzaamheid leeft, trachten de m&chthebbers-van-het-ogenblik de christelijke waarden om te buigen naar hun behoef. Zo schreef bij voorbeeld het Saksische gouverne ment een prijsvraag uit voor liede ren. gedichten en verhalen en leke- spelen, waarin de „gedachte van Kerstmis" op „moderne" wijze wordt verbeeld. Er worden b.v. liederen gevraagd, die inzoverre (inzoverre!) betrekking hebben op Kerstmis, dat zij oproepen tot„de strijd der koloniale en half-koloniale volken tegen de imperialistische uitbui ting." In welk een afschuwelijke situa tie komen aldus de kerken in het Oosten te verkeren. Reinhold Nie- buhr, de grote Amerikaanse theo loog, noemt die kerken in een der laatste nummers van. het blad Christianity and Crisis „gevangen kerken." Gevangen zyn zij, omdat: L het communisme de kerken niet onderdrukt, zoals het nazisme dat deed, maar „corrumpeert". De communistische regeringen verkla ren. zich byv. volgaarne bereid voor de tractementen der geestelijken te zorgen, mits deze haar gehoor zame slaven worden. 2. het communisme zijn tegen standers, ook zijn kerkelijke tegen standers, onmiddellijk van ontoe laatbare relaties met „vreemd im perialisme" beschuldigt. Zij moeten méédoen, als zij niét als handlangers van de „vijand" beschouwd willen worden. 3. men er de kerken steeds Weer tot njurw wordens toe aan herin nert, dat zij in het verleden allerlei maatschappelijke misstanden duld den. Zo krijgen zij hoe langer hoe meer een „slecht geweten" en on derwerpen zij zich van de weerom stuit aan de nieuwe tyrannle. Een harde diagnose. Maar Nie- buhr verzacht haar, door tegelijker tijd zijn afkeuring uit te spreken over bepaalde christelijke leiders in zijn land, Amerika, die hun gelo vigen met zoveel woorden oproe pen „het kapitalisme te verdedi gen". Alsof men ooit het Christen dom met welke politiek of maat- schappjjvcrm zou mogen en kunnen vereenzelvig enl Geen twee op een fiets Vorige week las ik in deze ru briek een ingezonden stukje, waar in bet werd toegejuicht, dat men binnenkort geen twee kinderen op één fiets meer mag vervoeren. Daarmee ben ik het wel volkomen oneens, omdat juist de raha-vermo- genden er door worden gedupeerd. De arbeider kan er alleen met zyn kinderen,op uit trekken als hij er meer dan één op zijn rijwiel mag meenemen. ÏS dat niet toegestaan, dan blijven de kinderen van veel levensvreugde verstoken. Waarom zou men niet met één volwassene en twee kinderen een fiet3 mogen berijden, wel daarentegen ge lijk vaak geschiedt met twee volwassenen en één kind een mo torrijwiel? A. J. t. T. Een blunder In no. 231 van de Nederlandse Staatscourant komt een advertentie voor van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedryf, waarin reclame wordt gemaakt voor het boekwerk over het England-spïel en. dit o.a. „de best-seller en het meest bespro ken boek dat na de bevrijding is verschenen" wordt genoemd. Het is inderdaad nuttig, dat velen dit boek lezen, bestuderen en overpeinzen. Maar de manier waarop het hier wordt aanbevolen doet mij te veel denken aan de manier waarop de portier van een volksbioscoop een sensatie-film. aanbeveelt. Ik geloof dat het goed is hiertegen een pro test te doen horen. VAN STEENBERGEN. Wederwoord over de b loedtransfusie Onlangs lazen wij in Uw blad een ingezonden stuk over het dokters honorarium voor bloedtransfusies. Naar aanleiding daarvan zouden wy het volgende willen opmerken: De bloedgevers worden door de bloedtransfusie-diensten gekeurd. Verder verzorgen deze diensten het oproepen van de bloedgevers etc. Soms worden, de hierbij gemaakte kosten ten dele vergoed; als regel bekostigen de Roode Kruis-afdelin- gen dit Wanneer uit het bloed, be paalde preparaten,, zoals plasma of plasmafracties worden vervaardigd, vergoedt de patiënt of het zieken fonds slechts de kosten van deze vaak moeilijke en kostbare bewer king. De Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis maakt ook hierbij geen enkele winst, integendeel Het Neder landsche Roode Kruis staat uiter aard. geheel buiten de declaraties der artsen Wanneer men meent, dat in een bepaald geval dit bedrag onevenredig hoog zou zyn, dient men zich evenals in andere gevallen, te wenden, tot het Bestuur van de Koninklijke Maatschappij voor Geneeskunde, resp. de plaatse lijke afdeling van deze Maatschap- Pij. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS (Afdeling Ferszaken) Particulier wegvervoer Nog niet zo heel laqg geleden heeft een zekere heer Wijsman in een vergadering van St. Rafael (de katholieke bond van spoor- en tram wegpersoneel Red.) het particu liere wegvervoer veroordeeld. Waarom? Zorgen de zelfstandige on dernemers die in deze branche werkzaam zijn soms niet voor eigen onderhoud en dat hunner gezinnen? Betalen zij niet een kolossaal be drag aan belastingen? Werken zij niet onder zeer ongunstige omstan digheden door? Hebben zij ooit re geringssubsidie gehad? „Ordening" is een leus, die gemakkelijk wordt aangeheven. De particuliere ver voerbedrijven zijn gezonder dan men durft denken, gezonder ook dan de Nederlandse Spoorwegen, die 56% van hun ontvangsten als loon uitkeren. Een „wijs man" zou anders hebben gesproken. H. G. v. 5TRAATEN. Advertentie (LM.) Ze hebben 673 Directeuren van Naamloze Vennootschap pen gevraagd waar ze het meest van. houden. 86 hebben geantwoord: van belasting betalen 507 hebben geantwoord: van mijn vrouw 62 hebben geantwoord': van golf 17 hadden geen tijd om te antwoorden 1 heeft geantwoord: in een hangmat in de zon liggen met mijn Bond Street Sigaretten Bromotie en bezuiniging Tijdens en na de oorlog heeft hel bij de politie bevorderingen, gere gend. Velen hebben in razend tem po promotie gemaakt, Is dit wel In overeenstemming met het algemeno streven naar bezuiniging? De rege ring zit nu met de hangen in het haar. Kan er geen uitweg worden gevonden, door de rangenstelsels te rug te brengen tot die van vóór da oorlog? F. J. v. RE3U (Hoewel eenvoud'het kenmerk van het ware is in het alge meen ge Ionen wij toch niet, dat- het bijzonder eenvoudige middel dat inzender aan de hand doet, de ware oplossing vormt. Ook in ae Tweede Kamer heeft men In de loop van dit jaar zyn misnoegen uitgesproken over het bij de po litie toegepaste beuorderingsste'seh Wij willen hier in het midden la ten of de critiefc terecht of ten onrechte werd geuitMaar ook als zij volkomen op haar plaats zou zijn, zntt het o.i. nog fout zö» de bevorderingen die inmiddeti zijn geschied met een pennestreek ui eer ongedaan te maken. DU zou consequenties meebrengen die ~- geloven wij weinig mensen verantwoordelijkheidsgevoel voor hun rekening zouden willen ne men, ook dan «iet, wanneer zij da gevolgde praktijk onverantwoor delijk achten. Red.) -»

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1950 | | pagina 6