Morgen ben ik rijk' een kostelijke film m 89d. j Het Kremlin „vertekent het verleden Verdachte aanvallen op Russisch historicus President Robert" trekt in Tanger de aandacht Vlaardingen Grootbedrijf en kleinbedrijf Frans blad over nieuwe reis van particulier jacht ENKELE JONGEDAMES Alec Guinnes iveer in de hoofdrol AGENDA DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB .BRAND VAN MOSKOU: WERK DER FRANSEN' Wil kleermakerszoon koning worden? Nato-conferentie in Lissabon niet voor 16 Februari Zilveren Europees geld geslagen Schacht voorlopig in Duitsland SCHIEDAM Wilton Fijenoord Schiedam Koeriersters Dinsdag 15 Januari 1952 Nat. klaverjasconcours van éénjarig HWK Burgerlijke staud Plotseling overleden 1Q.000 BOLLEN BREIWOL van f "HM Feest voor Ouden van Dagen Uitvoering van de „Elias" Zeevishal in 1951 ROTTERDAM Op straat overleden Jhr dr J. C. Mollrrus voor „Handel en Nijverheid - (Van een onzer redacteuren) NIET lang geleden lanceerde een onbekende schrijver in het wntensoViannpliikp hlaij ..Bnl'sevik". het officiële orffaan 55 Vat met 225 1. vloeistof gevonden Fietsendief leurde met zijn waar wetenschappelijke blad „Bol'sevik", het officiële orgaan van het Centrale Comité van de communistische partij in de Sovjet-Unie een heftige aanval op de ook in ons land bekende Sowjet-historicus Eugène Tarle. Deze bejaarde geleerde, die de laatste jaren zeer in aanzien staat bij de leiders in Mos kou, en naar buiten optreedt als degene die aan de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie een wetenschappelijk tintje geeft, heeft een speciale studie gemaakt van Napoleons tocht naar Rusland. De resultaten van deze studie zijn neergelegd in een aantal opmerkelijke publicaties. Opmerkelijk, want Tarle was de eerste historicus die had kunnen putten uit de enorme voor raad documenten uit het Russische staatsarchief die betrek king hebben op de gebeurtenissen van 1812. Het eerste punt waarover „Bol'sevik" viel betrof de verantwoordelijkheid voor de befaamde brand van Moskou. DE BRAND IN MOSKOU Australische nota aan de Sowjet-Unie Vrouwelijke WD-leden brachten bezoek aan VN Twee topfiguren uit de heden daagse Engelse filmwereld, Alec Guiness en Stanley Holloway, vor men in „Morgen ben ik rijk" een stel oplichters van de ergste soort. T.e.m. Donderdagmiddag zijn zij beiden te zien in het Passage-thea ter en wie die wonderlijke Engel se humor, waarin de realiteit zo zeer wordt doorweven met een sa- tyre op de eigen (en andermans) volksaard, kan waarderen, zal er goed aan doen een bezoek aan het theater in deze dagen niet te laten schieten. Alec Guinnes geeft ditmaal de figuur van een beambte van de Engelse Munt, die dagelyk omgaat met ongemunt goud en zichzelf iedere weelde moet ontzeggen. Hij is een dromer, die de waarde van het aardse slijk echter maar al te goed ken: en heel z'n leven lang droomt hij dan ook van de grote slag, die eenmaal zijn leven voor goed een ander aanzien zal geven. De ontmoeting met de handelaar in souvenirs, Stanley Holloway, Ter gelegenheid van het 1-jarig be staan van de klaverjasclub HWK wordt een groot nationaal concours georgani seerd. Inschrijvingen kunnen geschieden by de heren H. de Lang, Edisonstraat 60A en P. L. van Elmfit, café „Atlantic". Pr. Kamerlingh Onneslaan 149. De speelda gen zijn van Zondag 10 Februari tot en met Zondag 30 Maart, iedere Zondagmor gen 11 uur en 's avonds 8 uur en iedere Dinsdag- en Vrijdagavond om 8 uur. brengt hem op het denkbeeld om een grote voorraad goud te be machtigen en dit in de vorm *;an z.g. vergulde eiffeltorentjes naar het buitenland te smokkelen. De opzet ziet de toeschouwer volko men gelukken en hij denkt z'n klantjes dan ook allang in de al lerrijkste regionen als een onver wachte kink in de kabel optreedt wanneer de juffrouw op de Eiffei toren de opdracht verkeerd blijkt te hebben begrepen. In razend tempo gaat „Morgen ben ik rijk" dan naar z'n eind, te gelijkertijd de meest dwaze situa ties op elkaar stapelend. Het slot is verrassend als het begin. Nog maals, wie enkele genoeglijke uren wil beleven: „Morgen ben ik rijk" is er goed voor. Na het wereld-journaal en Ne derlands Nieuws is er verder een uitstekend bijprogramma, waarin uit de serie „Deze moderne eeuw" een en ander wordt verteld over de strijd der Britten tegen het ver zet in Malakka. Ook is er een aar dig filmpje over koningspinguins in de Schotse dierentuin. I Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Gouka en Co, Groenelaan 127. Bellen by ongeval: G.G. en G.D. Tuinlaan 89. Telefoon 69290. Films: Passage. Da. 2 en 8 uur: Morgen ben ik rijk (alle leeft.). Monopole. Da. 2, 7, 9 uur: Passa giers in de nacht (18 jr.). Bijeenkomsten: 17 Januari, Musis Sacrum (bo venzaal) 8 uur: Filmavond Kath. Kring. Sport: 17 Januari, Musis Sacrum (bene denzaal), 8 uur: Bokswedstrijden. Geboren: 12 Jan. Robert, z. v. M. v. ti. Heuvel en M. Groen; 12: Karei A2. v. J. Scholten en M. W. M. Jansen; 12: Ma ria Th., d. v. P. C. J. v. d. Water en b. H. Vredenbregt: 14: Gjjsbertha C. A., d. v. C. P. de Vette en A. M, C. Sebel; 12: Jol seph, z. v. A. Faasse en A. van Ru: 13: Adriaan W.t 2. v. N. Koorevaar en M. C. C. v. d. Berg; 13: Pieter r. v. I». van Eijk en C. J. Wijkhuizen: 14: Adrianus, z. v. L. Scholten en T. Web Overleden: J, F. A. Gokke, 63 j. 1791, Thijs' van Noort, die van dergelijke wre de strafmaatregelen niet veel goeds verwacht, geeft op de platvoet wacht dc kwartiermees ter opdracht de messen trekker wat water te brengen. „En als je kant ziet dat mes een beetje los te maken, zonder dat iemand het merkt, zal ik je dat niet kwalijk nemen," voegt hij er fluisterend aan toe. De kwartiermeester begrijp: zijn opdracht maar al te goed en haast zich die uit te voeren. Maar juist wanneer de kwar tiermeester voorzichtig het mes uit de mast probeert te trekken, ver. schijnt kapitein Harder op de campagne. Woe- dend keert hij zich tot de kwartiermeester, i „Je schijnt behoefte te hebben om mijn vonnis te corrigeren?" vraagt treuren, vriend!" hij. „Dat zul je be. (Advertentie l. M.) Maandagmiddag om vijf uur is op de Hotterdamsedijk de 5t-jarige G. van Veen. gewoond hebbende m de Tollens straat. in elkaar gezakt. Hij werd door de G G. en G D. naar het gemeentezieken huis overgebracht, waar bleek, dat hij reeds was overleden. (Advertentie l.M.) Om gewone wol te kopen behoeft U niet zo ver te lopen, want dia kunt U overal wel krijgen, maar dit is een aanbieding bollen wol in pasteltinten. Daarbij is deze wol zo dun van draad, dat U met een minimum hoeveelheid vol doende heeft om truitjes en vesten te breien, waardoor ze dubbel voordelig is. i Deze wol is geverfd in nieuwe mode-tinten als cyclame, re seda, licht grijs, oud rose, bordeau, night-blua, petrol, okergeel en zwart. Wij onderschatten de fijne neus van de Rotterdamse huismoeders allerminst, maar juist omdat zij erxo veel kijk op hebben, durven wij te be weren dat zij zelfs voor f 1.25 bijna nergens bollen wol in pasteltinten kunnen kopen. Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze bellen wol In pastelkleuren er. U kunt ze kefpen, per bol ven 50 gram, voor Gesimpt* fianallan lakens, extra paata maat (55 cm. hawdmr dart V> twee-per- soona ledikant) van 13.90 nu voor 7.98 WINKELCENTRUM BINNENWEG SLA MEUBELEN - KARPETTEN - BEDDEN SLAAPBANKEN,SLAAPFAUTEU1LS enz. \fi Witte de Withstr. 17.tel. 22399 c De vereniging van Ouden van Dagen „Flaidinga" bestaat vijf jaar en hierover heeft men geen gras laten groeien. De vereniging heeft een zeer actief bestuur, dat weet wat haar leden nodig hebben en dat ook dit feest uitstekend had georganiseerd. Men had de mede werking van de VARA vrienden die een goed programma brachten. Er was verder medewerking van de bekende Vlaardingse Etona's, terwijl ook de hawaiianmuziek niet ontbrak. Er waren tal van felici taties. De vereniging Flardinga mag op een bijzonder goed geslaag de feestavond terugzien. Op Dinsdag 22 Januari a.s. geeft de Chr. Oratoriumvereniging „Gloria in Excelsis Deo" 's avonds om half acht in de Grote Kerk op de Markt een uitvoering van „Elias" van F. Mcndelsohn-Bartholdy. Solisten, zijn o.m. Dora van Doorn Linde man, sopraan; Annie Hermes, alt; Han le Fevre, tenor- cn Herman Schey. bas. Medewerking verleent het Rot- terdamsch Philharmonisch Orkest Het geheel staat onder leiding van Piet v. d. Kerkhof. Gedurende het jaar 1951 werden aan de zeevishal de ladingen van 411 schepen ten verkoop aangebo den, waarvoor in totaal werd be- somd f 689.450.64. Het totaal aantal kg aangevoerde verse vis bedroeg 441.938 kg waar voor werd besomd f 186.346.92. Het totaal aantal kg aangevoerde verse haring bedroeg 2.386.741 kg waar voor f 503.103.72 werd besomd. De gemiddelde prijs per kg voor dit artikel bleef precies gelijk aan de prijs die in 1950 werd gemaakt. Opmerkelijk is het dat de aanvoer van verse haring steeds belangrij ker wordt. Ten aanzien van 1950 is de aanvoer bijna verdubbeld. In 1951 hebben 1595 zeeschepen Vlaardingen aangedaan tegen 1932 in 1950. Dit grote verschil wordt wei voornamelijk veroorzaakt door het feit dat in 1950, 1154 schepen de BPM aandeden terwijl het er in 1951 slechts 667 waren. De bin nenvaart is ongeveer gelijk geble ven. Deden in 1950, 11.700 binnen vaartschepen Vlaardingse havens aan in 1951 waren het er 11.245. In de Boisotstraat is gistermid dag de 60-jarige koopman A. Keij- zer, gewoond hebbende aan ae Statensingel, onwel geworden, met zijn fiets gevallen en tengevolge van een hartverlamming overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Bergwegziekenhuis vervoerd. Voor de leden van de organisa ties, aangesloten bij de besturen- raad van de Rotterdamse Midden standsvereniging „Handel en Nij verheid", heeft gisteravond in de Blauwe zaal van de beurs gespro ken jhr dr J. C. Mollerus, secreta ris van de Kamer van Koophandel te Haarlem, over het onderwerp „De strijd tussen het groot- en kleinbedrijf". In een boeiend en geestig betoog schetste spreker het ontstaan van het grootbedrijf, veelal ontsproten uit een kleinbedrijf, waarbij hij er de middenstand op wees, dat, wan neer het kleinbedrijf faalt tegen over het grootbedrijf, zulks vaak in hoofdzaak te wijten is aan. een gebrek aan krachtige organisazie. Spreker gaf voorts als zijn mening te kennen, dat de middenstand het grootbedrijf niet moet bestrijden door afbrekende critiek of door be scherming te zoeken in wettelijke maatregelen" doch veeleer door ge bruik te maken van de voordelen, .welke 'hétJdleinb edr ij f aan het pu bliek kan bieden (beter persoonlijk contact met de afnemers) en door een hechte onderlinge samenwer king aan een zodanige samenwer king kunnen nl. eveneens midde len worden ontleend om het groot bedrijf met vrucht te beconcurre ren. Spreker dacht daarbij aan een collectieve- reclame, aan gezamen lijke inkopen en aan coöperatieve samenwerking van meerdere klei nere ambachtsbedrijven. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan vele aanwezigen een dankbaar ge bruik hebben gemaakt. Aan de Franselaan is op 9 Jan. een vat gevonden met ca. 225 1. onbekende vloeistof. Het vat is ge merkt MB en volgens het opschrift is de inhoud gevaarlijk. De politie verzoekt de eigenaar zich telefo nisch te melden bij de afdeling gevonden voorwerpen van het hoofdbureau, telefoon 114000, toe stel 197. De 28-jarige constructiewerker A. v. d. B. werd Zaterdagavond op de Putslaan aangehouden toen hij met een gestolen fiets aan het leu ren was. Na onderzoek bleek dat hij het karretje de dag tevoren in de le Middellandstraat had meegeno men, terwijl hem ook ten laste kon worden gelegd dat hij op de laatste dag van het jaar aan de Nieuwe Binnenweg op zwijntjesjacht was geweest. Die fiets bracht hem f 25 op. Nu brachten ze hèm op, naar het hoofdbureau van politie. PARIJS. De „President Ro bert", het onder Liberiaanse vlag varende particuliere jacht, waar mee de vroegere Maastrichtse no taris J. M. H. O. Q. in gezelschap van het lcleermakersgezin L. uit Den Haag, de voormalige leraar Ross uit Heerlen en enige anderen zich in de zomer van 1951 te Oostende inscheepten, ligt te Tan ger en heeft, naar het Franse dag blad „Franc-Tireur" bericht, ook daar de aandacht getrokken door de byzondere gedragingen der op varenden. Het blad rept niet over de nota ris, maar schrijft, dat de 27-jarige kleermakerszoon L. besloten heeft zich te laten benoemen tot presi dent of zich te laten kronen tot koning van een eiland, dat hij in Indonesië in de nabijheid van Dja karta zou hebben gekocht. Aan boord van het prachtige jacht, zo schrijft het blad, bevinden zich zestien passagiers, waaronder ver scheidene jonge vrouwen van gro te schoonheid. De jonge baas op dit schip heeft zich de titels president en admiraal aangematigd en aan boord een streng protocol ingevoerd. Men mag hem slechts in de derde per soon aanspreken of daor tussen komst van een van zijn twee ad judanten. Een musicus uit NUme- gen zou een volkslied hebben ge componeerd. dat door een jonge man aan boord op de fluit wordt gespeeld en dat veel gelijkenis zou vertonen met de melodie van „De derde man". De president, die. volgens het blad, door sommigen wordt aan gezien voor een milliardair, die met zijn geld geen raad weet, zou het plan hebben de reis naar het Verre Oosten te maken via Kaap de Goede Hoop. Over de toedracht in 1812 zijn heel wat lezingen in omloop. Het bekendst en ook het waarschijnlijkst is de beschrijving die Tolstoi in. zijn boek „Oorlog en Vrede" geeft. De grote Russische schrijver wijst op de houten huizen die door hun be woners werden verlaten. Deze om standigheid, en het weinig omzich tig optreden van de manschappen van Napoleons „Grande' Armée" zorgden er voor dat een brand niet kon uitblijven. Tolstoi komt tot de enigszins paradoxale conclusie dat de bewoners van Moskou voor de brand in hun stad verantwoordelijk zijn; niet echter omdat zij de stad in brand zouden hebben gestoken, doch omdat zij er uit wegvluchtten zonder de haardvuren te doven. Tarle is in zyn boek „Napoleon In Rusland" (in Nederland in 1946 bij de Bezige By verschenen) zeer positief op dit punt. Moskou is vol gens hem door de bewoners In brand gestoken omdat zij hun stad niet aan de gehate indringers gun den. „Bol'sevik" veroordeelt deze op vatting kort maar krachtig: „In het handboek wordt in tegenstelling tot de historische feiten, beweerd dat de Russen Moskou in brand staken en er wordt niet gerept over het feit dat de brand van Moskou in de eer ste plaats het werk van de Napo leontische troepen was." Tarle wordt streng onderhouden vanwege het feit dat hjj de werken van de „burgerlijke historici, vooral de bui tenlandse" niet critisch genoeg zou hebben gebruikt en dat hij heeft na gelaten hun bedenksels te ont maskeren." Volgens hot blad is het boek „Napoleon in Rusland" „door drenkt met een geest van slaafsheid tegenover de buitenlandse geschied schrijvers, wier werken hij op alle mogelijke wijzen ophemelt," Tarle's beschrijving van de strate gie die de Russische opperbevelheb ber Koetoezow volgde bij het be strijden van Napoleons leger ts een. andere bron van meningsverschil. Tarle schrijft namelijk dat het Koe- toezows tactiek was, het Franse le ger af te matten zonder het tot gro te veldslagen te laten komen en be weert, dat het juist deze strategie was die uiteindelijk zegevierde. „Neen," zegt de redactie van „Bol' sevik" „een objectieve bestudering van de documenten van 1812 toont het anti-wetenschappelijke karakter van Tarles beschouwingswijze aan en brengt aan het licht, dat Koe toezow juist Napoleons leger heeft vernietigd door middel van een goed voorbereid tegenoffensief." Tarle's reactie \JA kennisneming van deze on omwonden tegenspraak, mocht men terecht nieuwsgierig zijn naar de reactie van Tarle zelf. Deze liet enkele maanden op zich wachten, doch in het Octobernummer van „Bol'sevik" komt een verweer van de geschiedschrijver voor, dat een zestal pagina's in beslag neemt. "Wat de strategie van Koetoezow betreft, geeft Tarle zich nogal vlot gewonnen. Schermend met een uit spraak van Stalin >-it 1947 („Ik ge loof dat een goed georganiseerd te genoffensief een zeer interessante vorm van een offensief is") schrijft hij op gezag van Stalin zelf dat ook Koetoezow hiervan is uitgegaan en er bij het bestrijden van het Franse leger naar heeft gehandeld. Iets stroever is Tarle bij de brand van Moskou. Tegen de opvattingen van de redactie van „Bol'sevik" in haalt hij het voor de hand liggende argu ment aan, dat Napoleons leger er bepaald weinig belang bij moet heb ben gehad, Moskou by het binnen trekken in brand te steken omdat het zichzelf zodoende van een win terkwartier beroofde.Beslist hardnekkig toont de historicus zich echter wanneer hij ingaat op het verwijt dat hg de werken van bui tenlandse vakgenoten heeft geraad pleegd en nog wel oncritisch heeft gebruikt, Tarle schrijft namelijk: „Alle bui tenlandse bronnen uitsluiten omdat zjj buitenlands zijn, lijkt, mij een on juiste handelwijze." Maar onmid dellijk laat hij er verzachtend op volgen: „Soms is de onwillekeurig aan de vijand ontsnapte erkenning van Russische successen bijzonder waardevol." Wat Tarle vervolgens schrijft, is boek, dat zal handelen over „drie agressoren", hetgeen hem in de ge legenheid stelt zich opnieuw met de gebeurtenissen van 1812 bezig te houden. Voorts komt hy voor de dag met de 'verontschuldiging dat hy zijn boek van 1938 (Napoleon in Rusland) in haas't heeft samenge steld, omdat de uitgeverij hem daar toe zou hebben gedwongen. Dan spreekt hy' de hoop uit dat hij in zijn aangekondigde werk zijn vroe gere onjuistheden zal kunnen ver mijden en dat hy'.gebruik zal kun nen maken van „de methodologi sche aanwijzingen van de strateeg die zelf tydens onze generatie de Op 14 December 1812 trok de voorhoede van het Napoleontische le ger Moskou, de „Be loofde Stad" binnen. 's Avonds werden de eerste branden pesifl- naleerd. Wie waren er verantwoordelijk voor? „De Fransen", zegt thans Het Kremlin, hoe onwaarschijnlijk dit ook is. Zes dagen was Moskou een in ferno van vlammen en werd de tegenstelling tussen dag en nacht weggenomen. Tarle geeft in zijn boek het volgende beeld: „Onverdraaglijk, hel licht, reusachtige vlammenzeeën, stra ten, die waren veran derd in rivieren van vlammenpaleizen cn grote huizen, die brandden als gewel dige brandstapels.. Napoleon, die men op deze Franse gravure op de voorgrond ziet, moet tot zijn gevolg hebben uitgeroepen: „Dit gaat alle grenzen te buiten. Eigen steden in brand stekenDeze mensen zijn door demonen bezeten. Wat een niets ontziend fanatisme! Wat een volk!" legers van de Sowjet-Unie tot de grootste overwinning in de wereld geschiedenis heeft geleid" (Stalin Red.) Ander geval DIT geval staat overigens niet op zichzelf; het Kremlin heeft als vaker de binnenlandse geschied schrijvers „gecorrigeerd". Niemand minder dan Tarle zelf heeft dit er varen toen hij in 1937 zijn boek „Bonaparte" publiceerde. Hierin wees hy er op, dat de strijd van de Russen in 1812 geen spoor van een massale volksopstand tegen de vreemde bezetters droeg. En zie, een volgend boek van de zelfde schrijver, het hierboven aan gehaalde „Napoleon in Rusland", in 1938 in Moskou verschenen, is bijna een verheerlijking van het aandeel van het Russische volk in de oorlog tegen Napoleons „Grande Armée". Tussen de beide beweringen van Tarle ligt slechts de reprimande die hy van hogerhand kreeg toegediend omdat hij de rol van het Russische volk had gekleineerd. Het is dus duldeiyk: het Kremlin vertekent welbewust de historische feiten. Met welk doel? Waarom wordt de beschrijving van een pa triottische daad als het in brand steken van Moskou door de bewo ners, door het Kremlin gecorrigeerd met als enig argument, dat het „vanzelf spreekt dat de Napoleonti sche troepen dit hebben gedaan," hoe onwaarschijnlijk dit dan ook mag klinken Is het omdat Tarle in zy'n yver om het zyn meester naar de zin te maken, te ver is gegaan Of is het Kremlin plots van koers veranderd en vindt men het te Mos kou nodig afstand te nemen van de politiek van de verschroeide aarde 7 Naar buiten toe is er weinig op hef gemaakt van de wyzigingen die Moskou in het verleden wil zien aangebracht. Mag men daaruit de conclusie trekken, dat deze correc ties uitsluitend voor binnenlandse kennisneming bestemd zy'n? Geeft het Kremlin instructie aan het Rus sische volk, hoe het moet handelen by een nieuwe inval in Rusland en doet het dat door de bevolking de lessen uit het (herschreven) verle den voor te zetten? Is men te Mos kou tot de slotsom gekomen dat de strategie van de verschroeide aarde meer nadelen dan. voordelen biedt? LONDEN. De Raad van Plaatsvervangers van de NATO heeft aan de Canadese minister van. Buitenlandse Zaken en voorzitter van de ministerraad van de Nato, Pearson, het vaststellen van de voorlopige datum voor de uitge stelde bijeenkomst van de raad te Lissabon overgelaten. Elke datum zal voorlopig blijven totdat de Franse regeringscrisis is opgelost. Frankrijk heeft verzocht, de aan vankelijk vastgestelde datum van 2 Februari tot later in de maand te verschuiven. Thans wordt 16 Februari als het meest waarschijn lijke tijdstip beschouwd. CANBERRA. De Australische regering heeft haar zaakgelastigde ta Moskou een nota aan de Russische regering doen overhandigen, waarin •zij de Sowjet-Unie vraagt te ant woorden op een verzoek der V.N. om inlichtingen over Duitse en Japanse krijgsgevangenen, die zich nog in Rusland bevinden. •AMSTERDAM. Een groep vrou welijke leden van de VVD heeft een bezoek gebracht aan de V.N. te Pa rijs. De Nederlandse plaatsvervan gend gedelegeerde en deskundige, mej. dr. De Waal, heeft aan een ge meenschappelijke maaltijd met deza bezoeksters een overzicht gegeven van haar werk in de derde commissie (vluchtelingenprobleem, sociale vraagstukken). De liberale Franse vrouwen boden haar Hollandse zus ters een thee aan. Het is in dit verband opmerkelijk) dat in recente Russische publicaties over het verloop van de Duitse op-" mars in de Sowjet-Unie in 1942 de „verschroeide aarde" vrywel niet wordt genoemd, zulks in tegenstel ling tot de Russische reportages did tydens en na de tweede wercldoor* log in het Westen bekend werden. Mogeiyk geeft het aangekondigde! boek van Tarle geheel of ten dels de antwoorden op de boven gestelds vragen. HAMBURG. Amerikaanse voor standers van de Europese eenheids gedachte hebben bij de munt van Hamburg 300 zilveren geldstukken als modellen voor een Europees be taalmiddel besteld. Zij werden ont worpen door de Oostenrijkse beeld houwer prof. Eduard HanischCon- see en hebben een denkbeeldige waarde van vijf „Europlanen". De ene kant draagt het cijfer vijf en aren graan, laurierbladen, eiken bladeren en palmtakken, de planten, welke in Europese symbolen ge bruikt worden. Op de andere zijde staan twee zwaarden afgebeeld, die met graanhalmen zijn vastgebonden. Op de rand staan de woorden „Euro pa Foederata". HAMBURG. Hitiers finan ciële deskundige, dr Schacht, heeft verklaard, dat de berichten uit Caïro, volgens welke hij raadsman van de Egyptische regering voor financiële zaken zou worden, erg „overdreven en voorbarig" zijn. Schacht zei, dat als de Egyptena- ren hem voor een functie zouden aanzoeken, hij büzonderbeden zou moeten hebben over het doel en de aard van het werk. Hij zei voorts, dat 'hy voor het ogenblik in Duitsland zal blijven. vraagt voor haar Corres pondentie-archief met Mulo-opleiding, Leeftijd 1820 jaar. Uitsluitend schriftelijke aanbiedingen. Etage te huur gevraagd Schiedam op goede stand voor .ouder echtpaar. Br. onder No. S 280 bureau van dit blad. Te koop gaskachel gesloten radiateu r merk Amaf. Broersveld 32, Schiedam. Een koffergramofoon te koop gevraagd. Adres: W. Noordijk, Rijwielhandel. L. Kerkstraat 15 Schiedam. Tarief: 115 woorden 1 0.65 Elke 5 woorden meer 0.20 Toiletspiegels, 3-delig, kun nen gewoon tegen de muur worden opgehangen. Glas platen v. ronde tafels, thee meubelen, glas In lood. spie gels moderniseren en op nieuw verzilveren, v. Loo- pik's Glasindustrie. Boter- straat 39. Schiedam. Tele foon 68945. Meubelbeurs-Nieuws. Door toepassing van de nieuwste Amerikaanse vinding zijn de moderne kapstokken nog mooier geworden. U vindt een ruime keuze in popu laire prijzen bij „De Meu belbeurs". Lange Haven 95, Filiaal Groenelaan 109. Gevraagd 2e meisje tot 3 uur. Mevr. van Buren, Buys Ballotsingel 72 B. Aanmel den tussen 6 en 7.30. Te koop: Electrische Ra diator met thermostaat. Presto Stencil machine. Ver stelbare tekentafel. Divan- bed met spiraal, eiken om bouw. Twee persoons op- klapbed. Rembrandtlaan 62a Tel. 67412 na 19 uur. Drogisterij G. H. Mast, Groenelaan 65, Schiedam. Je adres voor 1ste kwaliteit petroleum per 4 liter 77 ct., closetrollen per stuk 15 ct. Prima Viscose sponzen v.af 70 ct. Zeemleer in alle prij zen! Bleekwater. Presto Lo- daline, Ammoniak, ZoutzuuV Accuzuur. gedistilleerd wa ter, wasbenzine per liter slechts 50 ct. enz. Wonlngrull. Gevraagd be nedenwoning met souter rain of le étage voor win kel mrt woning in centrum. Brieven onder No. S 281 bureau van dit blad. 11V,,-- -/

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2