Beste jager ter wereld wordt door de Russen gebouwd h— Lt-gen. Aler: actieradius van de MIG 15 is klein Amerikanen hegrijpen onze televisie niet .Radio-reclame ronduit hinderlijk" Compromis met Benelux over Europees leger? Zware boete voor het ronselen van kompels DE 18e SINDS 1945 Conversatie Als laatste mogelijkheid: importbeperking GELEZEN—, Tragiek van bewapening in de lucht Misschien- interesse voor Fokker S 14 Lawine veroorzaakt dood van 5 Noorse arbeiders ASPIRIN de goud-gele VIRGINIA! Kamerlid Tilanus (67) is tegen jeugdige Kamerleden Snïpverkouden AKKERTJES Netty Rosenfeldt vertelt: Minister Drees hoopvolna gesprek met Acheson Belgische mijnen een hel zei getuige Onsmakelijke vorm van Benelux- samenwerkingzei A m bten. O.M. Geruchten over dood van generaal Spoor tegengesproken r~ RHEUMA TJEKZS-TZ KtOOSTERBMSFM „NIEUWLEVEN" VOOR STERLINGBLOK Bestrijding inflatie blijft hoofdzaak en gewogen Dinsdag 22 Januari 1952 3 DEN HAAG. Twee Amerikaanse jachtpiloten, die onlangs met verlof uit Korea naar de Ver. Staten zijn teruggekeerd, hebben daar verklaard dat de Russische jager RUG 15 verre superieur Is aan elke Amerikaanse jager. Het Is geen nieuw geluid en het heeft de Amerikaanse luchtmacht- autoriteiten zeker niet als een verrassing in de oren geklonken. Door zijn lage vleugelbelasting is de MIG wendbaarder dan de Amerikaanse jagers en zijn lage motorbelasting is een belangrijke troef in de sncl- heidsrace, die de vliegtuigfabrieken voeren. In verband daarmee is bij velen de vraag gerezen, ot het neg zin heeft in Nederland Mcteor-siraal- Jagers te bouwen, die bü voorbAat al minder zijn dan de producten van de Russische industrie en of cr geen tragiek zit in het feit. dat men zich bewapent met een type, dat beter in serie door een mogelijke tegen stander wordt gebouwd. De chefstaf van de Nederlandse luchtmacht It. gen. I. A. Aler rea- liseert zich dit probleem volkomen „De M.I.G. 15, de Russische lucht verdedigingsjager, is voor een aan tal jaren moderner dan welke Ne derlandse jager ook", zo verklaarde hij in een vraaggesprek. „Wij hoe ven in dit opzicht geen struisvogel, politiek te voeren, maar we moeten ook niet te emotioneel zijn over dit aspect van de luchtverdediging". In de grote macht van de MIG zit voor een belangrijk deel ook zyn zwakte. De snelheid er van moet gevonden worden door verminde ring van de actie-radius en bet is bekend dat de snelheid van de MIG bij lange na niet recht evenredig is met zijn actie-radius. Een M.I.G kan tot dusverre waarschijnlijk nog niet van achter het IJzeren Gordijn naar b.v. Nederland vliegen, daar een gevecht leveren en weer terug keren naar zijn basis. „Gezien dit feit", aldus generaal Aler, „is de Russische bommenwer per voor Nederland veel interessan. ter als aanvaller. En het feit, dal er boven Korea geen bommenwer pers van Russische mak'elij ztjn ver schenen geeft aanleiding tot deze conclusie: of de Russen hebben nog D£ Russsiche straaljager MIG 15. Belangrijke troef in de snel heids race van de vliegtuig fabrieken. DEN HAAG. De training is een zeer belangrijk onderdeel in het cpbomvpian van een luchtmacht. Zal Nederland als instructievliegtuig de Fokker S14 straaljager krijgen? „Wij hebben" aldus lt.-gene- raal Aler „daarvoor geen ruimte in de financiering van ons opbouw- plan. Indien er echter geld voor de aankoop zou kunnen worden ge vonden, misschien door uxenbespa- ring van de operationele vliegtui gen, zou de Nederlandse luchtmacht wellicht .geïnteresseerd zijn om de exploitatiekosten in de opleiding op zich. te nemen". Aan een Fokker S—II order bui ten de luchtmacht begroting om, wordt nationaal on internationaal hard gewerkt. Voor dit type is er zo goede belangstelling, dat er een redelijke kans is dat de S14 pro- du etiekanron krijgt. NARVIK. Vijf arbeiders van een strocmopwekkingsbedrijf in het Noord-Noorse gebied Lofoten zijn Maandagmiddag tengevolge van een lawine omgekomen. Zij be vonden zich in een gebouwtje, dat tegelijk als compressorhuis en als werkplaats diende, toen de lawine dit gebouwtje bedolf. Direct daar na brak er brand uit in het huis je en ontplofte een zuurstof cylin der. Toen een reddingsploeg zich een weg naar de slachtoffers had gegraven, waren ze reeds overle den. Zij hadden ernstige brand wonden. geen moderne bommenwerper, of ze hebben geen jagers die in hun func tie als beschermers van de bom menwerpers een goede partij zijn tegen b.v. Sabres, Thunderjets, of meteors. De MIGS hebben nog met bewezen geschikt te zijn -voor lange afstand beschermers van bombar dementsvliegtuigen". „Is het dus verantwoord de Me teor te blyven bouwen?" „Het is uitgesloten een serie die men begonnen is te onderbreken. Dit zou betekenen geld uitgeven zonder dat er iets voor in de plaats komt. Stoppen zou betekenen, dat wij een tijd lang helemaal niets zouden hebben. Dc consequentie van het voorgaande is echter wel, dat er geen toestellen van hetzelfde type worden nabesteld". „Overigens moeten we ons over de M.I.G. 15 ook geen ai te desas treuze voorstellingen maken", aldus de chef van de luchtmachtstaf en hij haalt er enige gegevens over de luchtstrijd in Korea bij. Daaruit blijkt dat tot voor zeer kort de Ver enigde Naties in Korea 394 vlieg tuigen hebben verloren tegen de N Koreanen 320. Zevenentachtig UN vliegtuigen gingen daarbij verlo ren door afweergeschut. De verkla ringen voor het grotere verliescijfer van de Ver. Naties is echter een- voudig. als men weet, dat zij bom menwerpers gebruiken, terwijl er tot dusverre practisch geen N. Ko reaanse bommenwerpers op het oor- logslonecl verschenen zijn. Sprekend is in dit verband het feit, dat cr bij werkelijke luchtgevechten 14 Ver. N. jr#*ers verloren zijn ge gaan. terwijl er 129 MIGS werden vernietigd. „De MIGS schieten de andere jagers dus met als mussen uit de lucht en vliegtechniek en training b.v. spreken ook een woord je mee". „Krijgen wij in Nederland ook lichte bommenwerpers?" „In het opbouwpian tot 1954 in internationaal verband zijn voor ons geen bommenwerpers inbegre pen. Advertentie (LM.) Bij spit <n rfitumaliek Advertentie (LM.) VB LtNSCHOTËN. (Utr.) In een rede voor de Chr. Historische kies vereniging alhier zeide het Kamer lid H. W. Tilanus, voorzitter van de C.H.U., ernstige bezwaren te hebben tegen de voornemens van de regering om de leeftijd om tot kamerlid te kunnen worden geko zen terug te brengen van 30 tot 23 jaar. Hij verwachtte van deze maatregel, met alle respect voor de jongelingschap, geen goede resul taten. „Van een 23-jarige, in de meeste gevallen ongehuwd, kan men niet verwachten, dat bij of zij zich een oordeel zullen kunnen vormen over sociale, culturele o£ wetenschappelijke problemen," al dus spreker. Advertentie (LM.) Strafes feefefc U griep, ten min ste als U dit infectie ntet gauu? en goed de kop in drukt met één of txvee 1 ...die helpen direct! J FOKKER's straaljager S 14. Be langstelling in binnen- en buiten land. NED. BANK VERLAAGT RENTETARIEVEN AMSTERDAM. Met ingang van heden, heeft de Nederlandse Bank haar rentetarieven met een halt procent verlaagd. Zij bedra gen thans: voor wisseldisconto 3Vt pet., voor promessen disconto 4 pet., voor rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen 5 pet. (voor particulieren) en 4 pet. (voor anderen, d.w.z. de Staat, banken (inbegrepen spaarbanken), valuta-makelaars en discontohan delaren). In verband met de snelle vermindering van onze deviezen voorraad had de Ned. Bank op 1? April 1951 haar rentetarieven, ver hoogd. Treinverkeer in de war door overreden paard ALMELO. Een paard ge raakte op het traject Hengelo Almelo onder een eleetrische trein en werd op slag gedood. De trein werd zo ernstig be schadigd, dat hij een eindweegs verder tot stilstand kwam en moest worden weggesleept naar het station Almelo, Het treinverkeer had een stag natie van ongeveer vijftig minuten. Van onze correspondent) HILVERSUM. - De Avro omroepster Netty Rosenfeldt nc. een verblijf van een maand in de Verenigde Staten teruggekeerd in Hilversum, waar ze al weer om roeptf alsof ze nooit was wegge weest. 66 Maar toch is ze heus mét een dierentransport van de KLM over de oceaan gevlogen en toch heeft ze heus de jazzkomng Paul White- man geïnterviewd en is ze daar ginds ook op haar beurt diverse mslen, zowel voor de radio als voor oe televisie aan de tand gevoeld verscheidene malen heeft ze tien minuten vrijuit over Nederland en de Nederlandse radip alsmede de Nederlandse televisie voor New zorkse microfoons en. camera's ge sproken. „De Amerikanen vonden het on- begrijpelijk, dat zelfs de televisie niet commercieel is in ons land", vertelde ze. „Ze vroegen mij ook hoe ik over de Amerikaanse radio en televisie dacht. Ik heb altijd op recht gezegd, dat ik de televisie- uitzendingen in New York bewon der, maar dat ik die commerciële radio niet zo kon waarderen. Bij de televisie was dc reclame aardig op. gelost, maar in radio-uitzendingen was ze ïonduit hinderlijk." Dat in het huidige radioprogram ma van de nu zo ongeveer zestig jarige Paul Whiteman veertienja rige meisjes met een ster-allure liedjes zingen ais „It is a long way from your house to mine and from your arms to mine" is iets, waar over Netty ook met enthousiast is geraakt Maar Netty erkent we!, dat de te levisie in Amerika uiteraard vest verder is dan in Nederland. „Als je er zelf aan meedoet, treft je dat al door de rust, waarmee alles gaat Toch is men ook in Amerika bij héél grote uitzendingen wel tot net uiterste gespannen." WASHINGTON. Maandag heeft dc Nederlandse eerste minister dr Drees een onderhoud van drie kwartier gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson. Dit onderhoud heeft voor een groot deel gelopen over de tegenstelling tussen de Benelux en de drie overige landen, die aan de vorming van het Europese leger zullen deel nemen, Na afloop van het gesprek verklaarde dr Drees volgens Ass. Press, „dat hij hoopvol gestemd ivas ten aanzien van de kansen op een compromis, waardoor de bezwaren van de Nederlandse regering weggenomen zouden worden". Een dergelijk compromis zou door de zes Europese landen zelf moeten worden gesloten. {Van onze correspondent) HEERLEN. Voor de Heerlense kantonrechter stonden Maandag terecht de mijnwerker van B. uit Heerlen, en de caféhouder N. nit Geleen, die ten laste werd gelegd, dat zij uit winstbejag Nederlandse mijnwerkers gewor ven hadden voor de Belgische steenkolenmijnen. Duidelijk kwam ter zitting vast te staan dat de verdachten, die «n dienst waren van de autobusonder- neming „Garage du Limbourg te St. Truiden Van B. was transportleider en N. Chauffeur wervingsbijeenkomstcn hadden belegd en Nederlandse mijnwerkers, die belangstelling hadden voor het werk in de Belgische mij nen, thuis hadden bezocht. Dr Drees heeft het Nederlandse standpunt, dat in veel opzichten ook net Belgische en Luxemburgse is, aan Acheson uiteengezet en daarbij verklaard, dat Nederland verlangend is om met de Europese defensiegemeenschap samen te wer ken, zy het op zekere voorwaar den. United Press publiceert een be richt over deze kwestie uit Pitts burgh, waar dr Drees ook een be zoek heeft gebracht. De daarin weergegeven meningen worden toe geschreven aan „zegslieden, die op de hoogte zijn met de opvattingen van de Nederlandse regering en van minister Drees." Volgens U.P. verklaarde een dier zegslieden, dat „als Groot-Brittannië en de Scandi navische landen zich kunnen per- milteren om buiten het Europese leger te blijven, Nederland dit dan, zo nodig, ook kan." Volgens U.P. hebben zegslieden uit de omgeving van dr Drees laten doorschemeren, dat het Benelux-blok desnoods het gehele Europese legerplan terzijde zal leggen, wanneer niet de volle dige garantie wordt verkregen, dat de voorgestelde verdedigingsmacht geheel cn al onder leiding van de NATO zal komen te staan. BRUSSEL. De socialistische oud-minister Arthur Wauters, vóór do Oorlog directeur van i.Le Peuple", is benoemd tot Belgisch ambassadeur in Moskou, DEN HAAG De telkens weer opduikende, onlangs opnieuw ver breide geruchten rondom de dood van generaal Spoor hebben me vrouw Spoor-Dijkema ertoe doen besluiten zich tot het toenmalige hoold van do militair geneeskundi ge dienst m Indonesië, de generaal- majoor dr L. H. Simons, te wenden, ten einde door een openlijke medi sche tegenspraak bedoelde bewerin gen te logenstraffen. Naar aanlei ding hiervan heeft dr Simons, mede namens de medici, die de generaal tijdens zijn laatste ziekte hebben behandeld, dan wel daarbij als con sultant zijn opgetreden, verklaard, dat het overlijden van de leger commandant aan natuurlijke oorza ken te wijten is geweest cn dataile daarmee strijdige toespelingen als volkomen uit de lucht gegrepen moeten, worden beschouwd. Een rechercheur van de Heer lense politie verklaarde dat de verdachten hem verteld hadden, dat zij voor hun wervingswerk een vast weekloon hadden genoten van de autobusondernemer, die in relatie stond met vier Belgische m unondernemingen. Vier Nederlandse mijnwerkers vertelden zeer teleurgesteld te zijn over hetgeen zij in België hadden moeten ervaren. Een van hen noemde de veiligheidsmaatregelen in de mijnen daar zo abominabel, dat hij sprak van een hel. Ook over de sociale voorzieningen wa ren zij met erg te spreken. Beide verdachten ontkenden zich aan het ten latste gelegde te hebben schuldig gemaakt. De be heerder van de Belgische bus onderneming zei. dat Van B- er N. alleen in dienst waren geno men voor het vervoer van de bus- reizigers. Als zij geworven had den waren, zij buiten hun boekje gegaan. Een verklaring, die niet klopte met die van de verdachten, die o m. ook vertelden dat zij over een luxe auto beschikken om de _;emteresseerde mijnwerkers te bezoeken. De ambtenaar van het O.M. zei in zijn requisitoir, dat de verdach ten de mijnwerkers valse beloften hadden gedaan en betoogde, dat hun daad ook nationaal niet ver antwoord was omdat onze eigen mijnen, een tekort aan arbeiders hebben. Voor deze ..onsmakelijke vorm van Benelux-samenwerkïng". Hij eiste tegen ieder een geldboete van f 750 of een maand hechtenis. De verdediger merkte op dat Philips omgekeerd veel arbeiders uit België naar Nederland baalt en refereerde zich overigens aan het oordeel van de kantonrechter, die over veertien dagen schrifte lijk vonnis zal wijzen. ea as. Besprekingen in Parijs over Europees leger BONN Te Bonn heeft een West-Duitse regeringsfunctionaris verklaard, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen, die betrokken zijn bij de organisa tie van het Europese leger, op 26 Februari in Parijs zullen bijeen komen om hun besprekingen voort te zetten. ZpENS ver jaar moet de hele fo- milie op bezoek bij tante Agatha, 't Is altijd de eerste Don derdagmiddag in Januari niemand weet precies waaróm, maar tante wil dat nu eenmaal zo. Haar ver jaardag mogen we met een brief kaartje afdoen, maar op die jaar lijkse Donderdag duldt ze geen uit vluchten. Wanneer alle nickten en neven op de -punten van haar anti makassars behangen stoelen zitten voelt tante zich gelukkig. Ze kijkt ons met betraande oogjes aan en wijst met haar verdorde hand, hoe klein wij nog waren, toen zij reeds een tante van ons xuas. Dat is altijd erg ontroerend, maar niet genoeg, om een hele Donder dagmiddag mee te vullen. Er moet ook onderlinge conversatie van an dere aard komen cn dat is niet een voudig, aangezien al die neven en nichten elkaar een beetje kwijtge raakt zijn, in het leven. Vooral over de politiek zyn ine het vreselijk on eens geworden sinds de jarentoen we alleen maar Het Goede wilden. Over onderwerpen uit wereldbe schouwelijke sfeer zwijgen we dan ook maaruit pieteit tegenover fan- te, die ongetwijfeld anarchiste zou worden, indien zij wist. dat ze ons daar allemaal een vlezier mee deed. De scherpzinnige lezer begrijpt reeds dat de Donderdagmiddagen het terrein zijn van de taaiste worstelin gen met de gespreksgapivg. Eén minuut mag zo'n pauze duren. Zo lang kun je namelijk in je thee roeren en net doen, of je, uit eigen vrije wil, een beetje uitrust. Houdt de stilte echter langer aan, dan wordt het gezelschap onrustig. Ieder pijnigt zon hersens, om toch maar iets te vinden, waarover met goed fatsoen een opmerking kan worden gemaaktEindely'k heeft nicht Lice iets gevonden: „Zeg," roept ze, „herinneren jullie je die twee jongetjes uit onze straat nog0" „Welke jongetjes?" vraagt neef Trits. „Die twee dikke, met zulke blo zende gezichtenhelpt Lize. Men zwijgt en denkt na. „"Waren het de zoontjes van de bakkerinformeert tante Agatha. „Nee," roept Lize ongeduldig, ,,'t waren jongetjes met blonde kuif jes. Ze knikkerden altijd voor onze deur!" „Bedoel je soms Henk en Arie, uit de water-en-vuur-nering?" op pert oom- Arnold, die als een rollade in zón leunstoel ligt. „Neen, neen, neen!" roept Lize wanhopig. „Hemel weten jullie det nou niet meer? Ze kwamen btjna iedere dag bij moeder een glaasje water halen, als ze dorst hadden.'" OooJe bedoelt Pil en Steef uit de mandenwinkeU" antwoordt Henk en lerurijl het gehele gezelschap in stemmende geluiden maakt, knikt nicht Lize verheugd. Zodra de stilte weergekeerd is vraagt da» oom Ar nold: „En Lize, wat was er nou met die twee jongetjes?" i Nicht slikt enige keren. „Oh, ik heb ze gisteren zien lo pen. 't Zijn hele kerels geworden!" zegt se onverschillig. ,(En?" ..Och, verder niks." Maar dón staan we allemaal op, kussen tante op de gerimpelde konen en roepen om strijd, dat we écht niet langer kunnen blyven hoe énig het jaarlijkse Donderdagmid- dagje ook weer was. KRONKEL. (Advertentie l.M.) Uw spix, Uw lendenpijn weg mee Akker's Klooscerbaisem,dic, onder de huid doordringt en Uw pijn verdrijft Spoedig zegt gij:! (Van onze correspondent) LONDEN. De conferentie van de ministers van financiën uit het Gemenebest, die een week heeft geduurd, is Maandag geëindigd. Na afloop beschreef de Britse kanselier van dc schatkist, R. A. Butler, de conferentie als „zeer geslaagd" en sprak van een „nieuw leven", dat aan het sterlinggebled was gegeven. Als eerste en meest belangrijke resultaat wordt in een communiqué genoemd, dat men dient te 2orgen, dat de inwendige huishouding ge zond is en dat alle mogelijke maat regelen worden genomen om infla tie te bestrijden. Dit is niet alleen essentieel voor een verbetering van de betalingsbalanspositie. maar zal ook medewerken om de kosten van het levensonderhoud omlaag te hou den, Als een andere methode wordt exportverhoging genoemd en 'in „sommige eevallen" Iran lenen op lange termijn van buiten het ster- linggebied practisch zijn. In zoverre de bovengenoemde methoden geen resultaat opleveren wordt als laat ste methode importbeperking ge noemd. In de laatste paragrafen legt de verklaring er zeer de na- aruk op, dat het uiteindelijk doei de vrije inwisselbaarheid van het pondsierlmg moet zijn. In eerste aanleg ligfc de verantwoordelijkheid voor het scheppen van condities waarin dit mogelijk zal zijn. bij de sterltnglanden zelf, „doch het kan met volledig gerealiseerd worden zonder de actieve medewerking van andere landen, m het bijzonder van die landen, die voortdurend era overschot hebben ten opzichte van de rest van de wereld." Alleen „Van onderen!" Twee broers aangehouden wegens oplichting CASTRICUM. De rijkspolitie heeft de gebroeders Z„ een uit Den Haag cn de ander uit Den Bosch, aangehouden, omdat zij van inge- I zetenen geld probeerden los te krijgen, onder voorwendsel, dat zij geen reisgeld hadden om naar hun 1 werk terug te keren. In verschil lende plaatsen o.a. in Den Haag, Naaldwijk, Berkhout en Breezana, hadden zij met deze praktijken succes geboekt. Zij zjjn overge geven aan de officier van justitie te Alkmaar, wanneer een stadium van vrije in wisselbaarheid bereikt zal zijn, zui len de sterlinggebieden een vrijere toegang hebben tot de productie van Noord-Amerika en andere be langrijke gebieden en tot voldoende bronnen van kapitaal voor ontwik keling. Men kan uit het communiqué ook opmaken, dat er geen verandering heeft plaats gehad in de machinerie voor overleg tussen de sterimglau- den. Het communiqué spreekt ech ter wel van spoedig nieuw overleg teneinde na te gaan hoever de te nemen maatregelen resultaat blijken te hebben gehad. ER gebeurt niet zo heel veel m het verhaal van Ferdinand Langen „Morsen kom ik tetug". De ik figuur uit het boek pakt zijn koffertje om zun moeder, dn» in een andere stad woont, op te zoeken. Dan komt de in vasie het verhaal speelt in de oor log en hu kan pas negen maaruien later, ais de oorlog voorbij ts. terug. Het bijzondere van „Morgen kom He terug" is de aparte soort humor, waar mee dit verhaal wordt verteld. Als een neutraal buitenstaander noteert de hoofdpersoon, alle wonderlijke gebeur tenissen. die hem overkomen zonder dat htf laat blykcn, welke emoties dies bij hem zelf teweeg brengen. Hij leeft in eer. constante verwonuenrig over al het bizarre om hem heen maar nooit blijkt uit de manier. waarop hu daar over spreekt, zon standpunt, zpn voor» keur. Die manter van vertellen is tege lijk de charme en de zwakheid van het boek. Het dankt er die bijzondere hu mor aan misschien is dit niet eens het juiste woord maar na de laatste bladzijde weet de lozer precies evettveeL van de hoofdpersoon als toen hij aan het boek begon. Uitg. de Arbeiderspers l 5,30. Met een nieuwe uitgave van. Thorn ton Wilder's „Do brug van San L11I* ReyM maakt de Wja.-Vereniging haar leden gelukkig. Dit wondere werkje van do katholieke Amerikaans® schrijver verscheen in 1925 voer het eerst en. verwierf de letterkundige Pulilzer-prljs. Bezitters van het gave boekje rullen, het steeds in een bescheiden, doch geenszins vergeten hoekje van hun boekenkast weten, om bij ryd en wijle, te kunnen herlezen hoe Broeder Juni per In zijn streven de theologie onder de exacte wetenschappen te plaatsen, de vyf verongelukten bij een instortende brug te Lima als „laboratorium"-objec- ten nam. teneinde te bewijzen? dat hier geen toevalligheid in het speT was. doch juist deze v(jf. op dit ogenblik stierven volgens een plan-Gods (Frijs i 3.—, voor leden van dc W2S, 'i 2.—).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3