i-imsfi monsterproces duurt voort Dr Rinchard belandt in de cel of in het gesticht Export gedistilleerd belangrijk gestegen Onvoorwaardelijke straf geëist tegen dokter Kinnebak Herman v. d. Horst gaat een Rotterdam-film maken Serie inbraken gepleegd door vader en 3 zoons GELEZEN*^ 3 Dertig advocaten bereiden zich voor op laatste ronden Mit der (alten) Musik durchs Leben Film over economisch herstel van Nederland Brom in radio Bisschop mishandeld in Joego-Slavië VERSTIKKIFGSGEVAL ZEVENHOVEN Wild zwijn bezocht Nijmegen Negen moorden voor 65 dollar Knaapje aangereden Onderscheiding van Engelse koning voor Karl Barth Maasstad-.,filmstad" Wederopbouw en haven Grote voorraad gestolen levensmiddelen onder vloer van woning ontdekt AKKERTJES Moeilijkheden bij Vervuurt's bank in Paramaribo SCHIEDAM ZORGT VOOR DEVIEZEN i en gewogen Zaterdag 26 Januari 1952 ("Van onze correspondent) BRUSSEL. Alsof het een mondaine gebeurtenis betreft trekt nog ge regeld een meestal welgesteld publiek, waarbij het vrouwelijk clement overwegend Is, naar de stemmige Assizcnzaal in het Brusselse palels van Justitie en onverminderd blijft de belangstelling voor bet monsterproces tegen de veelbesproken dr. Rinchard en zyn kornuiten, die ervan beschul digd worden In de na-oorlogse jaren een reeks wandaden in Waals Brabant te hebben bedreven. Het proces is nu al in de 10e week, G5 zittingen zijn nog niet voldoende geweest voor de kennelijk naar bet einde snakkende jury om het schuldig of onschuldig uit te spreken en het dertigtal advocaten zorgt ontegenzeggelijk voor een spectaculaire apotheose die het beeld nog verwarrender maakt, dan de ongeveer 500 getuigen met hun hopeloos tegenstrijdige verklaringen hebben opgeroepen. Is de 42-jarige chirurg, die nog even welverzorgd en beheerd als de eerste dag gespannen het ver loop van het" proces volgt, de be rekenende schurk en de aanstich ter van moorden en moordpogin gen, zoalg het past bi) een door pers en geruchtmakende ge/neente ijve rig gesponnen legende? Niemand kan het nog zeggen en zeker is dat Rinchard's knappe verdedigers menig punt hebben geboekt door hem voor te stellen ais een erfelijk belaste ziekte, een oorspronkelijk bekwaam en ijverig chirurg, die er aan gewoon raakte zich door drank en verdovende middelen boven zijn aangeboren schroom uit te tillen en die zich in verdoofde staat tot en kele, hem niet toe te rekenen, ge welddaden heeft laten verleiden. Er is geen sprake van moord M poging tot moord, zeggen de verde digers. die handig de. uit de dorps- roddelsfpcr stammende, getuigen verklaringen tegen elkaar uitspe len. Rinchard heeft volgens hen mets uit te staan met de in 1941 gepleegde moord op Deberghe. journalist^ en gemeenteraadslid van La Louvière. en men heeft ook niet kunnen bewijzen, dat hij deze man aan de Duitsers heeft verraden. Rinchard heeft evenmin de ver pleegster Aline Lebrun willen ver moorden. Alleen zij bewees, dat ze "iet een op het kritieke moment ketsende revolver is bedreigd, maar niemand heeft dit bevestigd en dat Rinchard haar inderdaad heeft geslagen, is te verklaren uit zijn woede over het feit. dat deze vroegere medewerkster overal rond strooide dat hij een Rexist zou zijn geweest. Ontoerekenbaar En de aanslag Jn 1949 op zijn collega dr Patte. de arts te Nijvel, voorwiens huis Rinchard in een Februari-nacht met wapens en al werd betrapt? Dat is ontegenzegge lijk gebeurd, moeten de verdedigers toegeven en een voor eenmaal deemoedige Rinchard heeft het ook snikkend bekend maar de chi rurg verkeerde toen door verdoven de middelen in een zo volslagen staat van opwinding, dat de ver ontschuldiging van ontoerekenbaar heid volop g.eIdt._Zou men de ver dedigers mogen geloven, dan is een ding duidelijk: deze patient moet zo spoedig mogelijk in een gesticht en aan de straffende Wand van het gerecht worden onttrokken. Maar er zijn ook nog de verde digers van de acht medebeklaag- den. die alles op de schouders krij gen geschoven waarvan Rinchard zich tracht te ontlasten. Is de een- vouoige taxichauffeur Wautier, die m de oorlog een verzetsheld was en die nu aan een slepende ziek te liidend af en toe op een bran card naast de beklaagdenbank wordt geschoven, dan een sinistere moor denaar, die Rinchard valselijk be schuldigt zijn opdrachtgever te zijn? Heeft hij op eigen houtje een, al weer mislukte, bomaanslag op een bekend Leopoldist gepleegd? Heeft hjj samen met de metselaar Vienne alleen Deberghe vermoord omdat de snibbige mevr. Carlot-Burion di- socialistische gemeenteraadslid in La Louvrière was. hoog in „het verzet" zetelde en nu steeds maar zo verongelijkt naast haar goedzak- BREMEN. By zyn terugkeer op het dirigentenpodium werd de vroegere „Reicbsmusikzug-föhrer" Harms Niel die in de oorlog het „Wir fahren gegen Engeland" en andere marsliederen der nazi's ge schreven heeft hier luide door de 1500 aanwezigen toegejuicht. Niel verscheen op zijn naoorlogse première in de uniform van de vroegere Arbeitsdienst der Nazi's, Onderscheidingstekens en swastika waren er echter af. Het program bevatte liederen en marsen van Niel met uitzondering van de verboden nazikost. Het parlement van Neder-Ssksen heeft besloten president Heuss te verzoeken de ëerste drie strofen "Deutschland, Deutschland über a'les tot Westduits volkslied te verklaren. Als voornaamste reden werd opgegeven, dat Westduitse sportlieden niet aan de Olympische Spelen te Oslo -*ouden kunnen deelnemen zonder dat er een West duits volkslied is. DEN HAAG. De Nederlandse cineast Herman van der Horst, die destijds de documentaire ,,'t Schot is te Boord" heeft vervaar digd, heeft van het Mutual Secu rity Agency opdracht ontvangen voor het maken van een film over het economisch herstel van Neder- Jand, zoals dat mede dank zij het Marshall-plan tot stand is geko- men. In de film, voor het ver vaardigen waarvan Vrijdag het contract is getekend, zullen de economische vorderingen van Ne derland in hoofdzaak worden ge symboliseerd door het herstel van Rotterdam. Het is de bedoeling, dat- de opdracht nog dit voorjaar zal zijn uitgevoerd. Da. RINCHARD schurk of patient? kige man in de beklaagdenbank zit zei, dat de journalist-oorlogsbur- gemeester „fout" was geweest? Doolhof Onmogelijk, zeggen weer de ad vocaten van deze eenvoudige lie den. Inderdaad heeft Wautier, sa men met de idealistische-fanatieke student Balh&and ook twee ver meende oorlogsprofileurs neerge schoten. die zich wegens hun goede relaties buiten schot van het ge recht hadden kunnen houden. Dat was uit verbittering van teleurge stelde idealisten en er is een wet, die dergelijke, kort na de bevrij ding gepleegde en met het veraet samenhangende, daden buiten be straffing stelt, betogen hun verde digers. Voor het overige is het Rin chard. die overal de touwtjes in handen had en met zijn gladde over redingskunst. deze brave lieden voor zijn rancuneuze doeleinden ge bruikte. Ook de advocaat-generaal heeft zich .in zijn requisitoir bij deze visie aangesloten; Rinchard, by vol le vermogens, is de berekenende aanstichter geweest van een com plot, waarvoor verzetslieden zijn misbruikt. De jury mag een uitweg zoeken in deze doolhof van getuigenissen, dorpspraat, kennelijke leugens, las ter van elkaar bestrijdende verzets groepen waardoor noch het ver zet, in het algemeen noch vooraan staande personen zijn gecompro mitteerd. zoals het aanvankelijk heette en voor de knapste ad vocaten van het land is het een edele sport geworden om de elegan te chirurg hetzij het krankzinnigen gesticht, hetzij de gevangenis in te praten. Eisen van arbeiders Werkgelegenheid in woningbouw moet hersteld worden AMSTERDAM De Bondsraad van de Aïg. Ned. Bouwarbeiders- bond (NVV) verlangt, volgens een Vrijdag aangenomen resolutie, dat de Regering alle beschikbare mid delen ter hand zal nemen teneinde de bouwactiviteit over hel gehele )and zodanig op te voeren, dat het peil der werkgelegenheid der laatste jaren in het bouwbedrijf wordt her steld en gehandhaafd. Hij acht het noodzakelijk, dat ter bereiking van dit doel o.m, de volgende maatrege len worden genomen: a. op korte termijn: financiële hulp aan gemeenten, die niet zelf in staat zijn de nodige geldmidde len aan te trekken; b. pp lange termijn: het voorzien in een zodanige regeling van de credietveriening. dat waarborgen worden geschapen voor het regelma tig beschikbaar zijn van de voor de woningbouw benodigde kapitalen. HILVERSUM. Het bromt al enige tijd in de vergaderzaal der Nedérlandse Radio Unie. Onlangs twee uur achter elkaar. Het was niet het gebrom van maar het gebrom óver een bromfiets. Een heer, die van studio naar studio moet. omdat hij met de orkesten der Nederlandse Radio Unie ad ministratief te maken heeft, kreeg van zijn directie een bromfiets. De Regeringscommissaris voor de Omroep heeft dit .voertuig ge schrapt van het budget der Unie. Daarover vecht men nu in uren lange vergaderingen en met pak ken memoranda. Ondertussen bromt de heer maar door van studio naar stu dio, al heeft zijn fiets dan 'nog budgetair losse schroeven. Boze tongen zeggen, dat uit de kosten van al die vergaderingen en me moranda best een auto bekostigd zou kunnen wordej£ Maar in auto's van studio naar studio gaan is alleen weggelegd voor de he ren, die over dc bromfiets ver gaderen. Arbeider door vrachtauto gegrepen SLÏEDRECHT Vrijdagmiddag omstreeks half zes is ter hoogte van de Oosterbrugstraat te Sliedrecht de 25-jarige arbeider H. B. uit Har- dinxveld, op de Merwedijk dooreen vrachtauto aangereden. Vermoede lijk is B. m zijn val met het hoofd onder bet linkerachterwiel van de wagen geraakt. Hy was op slag dood. (Advertentie I M-) I>am|to in het gezin Gezondheid komt in. Bifhoofd-.neu5-&bor5tverkoudheid BELGRADO, De Joego-Slavi- sche radio maakt bekend, dat de katholieke bisschop van Ijubliiana <ioor een volksmenigte misham deld is. Naar een vertegenwoor diger van de bisschop mededeelt, is de laatste op het station te Novo door 40 a 50 personen aan gevallen. die hem met benzine fcvergoten -en in brand staken, volgens deze mededeling is de bis schop "in ernstige ^toestand in een ziekenhuis, opgenomen, nadat de aanvallers zijn vervoer vier uur hadden belet. 'Advertentie t.M.) Sparen is goed9 maar een "1845 LEVENSVERZEKERING" is beter 1 De spaarpot is dan „ineens vol", als U aan Uw gezin mocht ontvallen en bet geld dus het meest nodig is. Ook een bescheiden levensverzekering heeft aan talloos velen in moeilijke om standigheden uitkomst gebracht! ■fa Vraag een voor Uw gezin en voor U fa|| paseend advies aan jflp S UW VERTROUWENSMAN - UW ASSURANTIEMAN S& o_it.l verlicht uw leven I DE NEDERLANDEN VAN 1845 - LEVENSVERZEKERING HOOFDKANTOOR :-GR0EHH0VENSTR: 2, 's GRAVENHAGE, TEL. 184500 DEN HAAG. Mr Zaayer, procureur-generaal by bet Haagse Gerechts hof, heeft Vrijdag een onvoorwaardelijke straf tegen een arts geëist in het geruchtmakende geval van de verstikkingsdood tqdens Evlpanslaap bij tandheelkundige behandeling. Hij is scherp van leer getrokken tegen wat hij noemde „onverantwoordelijke beunhazerij op het gebied van tandheel kunde en Evtpan-narcose" „Er wordt", zo zei hij, „op grote schaal reclame gemaakt voor het trekken van gebitten onder Evipan- narcose alsof dit een soort vermake lijkheid ware. Zij. die zich aan de ..genoegens van de Evipanslaap" on derwerpen. worden op een dermate primitieve wijze behandeld, dat het een spel met mensenlevens is. Er moesten hierbij doden vallen." De 62-jarige arts A. L. te Rijswijk bad. nadat hii zijn praktijk te Zevenhoven (Z.H j had overgedaan, met primitieve middelen een oud patiënt het bovengebit getrokken. Daarbij had de arts. die zijn prak tijk had overgenomen, hem geassis teerd. De patiënt is onder Evipan slaap gebracht, doch tijdens de be handeling gestikt, omdat L. hem een prop bloedstelpende watten in de mond had gelegd. Hij had er «iets van gemerkt, dat de prop in de luchtpijp geraakt was. Een „spel met mensenlevens", noemde mr Zaayer deze nonchalan te behandeling en eiste .tegen L.. die thans narcotïsrur is aan een Rotter damse inrichting voor tandheelkun de. een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van een maand alsmede voor drie jaar ontzetting uit het recht om het beroep van arts uit te oefenen. De Ha acte rechtbank had L. veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met drie jaar proeftijd en een boete van duizend gulden. De verdediger, mr dr W. Schuur- mans Stekhoven, meende, dat L., toen de patiënt niet uit de narcose ontwaakte, een verkeerde diagnose heeft gesteld. „Dit overkomt iedere arts". Hij vroeg vrijspraak, subsi diair een lichte straf. De „Dochters van de Nijl", de militante Egyptische vrouwenor ganisaties omsingelde de Barclay in Cairo en verhinderden ieder een er binnen te gaanEgyptische politie had de handen vol om de fanatieke „dochters" te verwijde ren. De demonstratie was het be gin van een actie „om de greep van Engeland om het Egyptische economische leven te verbreken." NIJMEGEN Donderdagavond kwam een wild zwijn op bezoek in de buitenwijken van Nijmegen. Een politieman, wiens jachtin stinct ontwaakte, haalde een ge weer uit zijn woning. Toen bij buiten kwam had het dier plot seling zijn bezoek afgebroken en was in de bossen van Heumens- oord verdwenen. FLAK bij 't feestgebouw kwam de heer Meeremans_ mtJ jciv- met de gretigheid- SACRAMENTO (Califomië). Een 28-jarige vagebond, zekere Lloyd Gomez, liep het hoofdbureau van politie binnen en. verklaarde: „Ik heb er genoeg van te leven zoals ik het nu doe. Ik wil ster ven." Gomez, die reeds tien maal we gens diefstal was veroordeeld, ver haalde de politie nu hoe hij in de loop der jaren negen andere vage bonden, die hij had ontmoet, had vermoord en bestolen. Dp negen moorden hadden hem echter teza men slechts 65 dollar opgeleverd. Hij zal waarschijnlijk ter dood worden veroordeeld. Op de Willem Ruyslaan werd gis termiddag de zesjarige Jan v. d. V, wonende in de Robert Baeldestraat door een vrachtauto aangereden. Het jongetje stak hardlopend de straat over zonder voldoende uit te kijken. Met inwendige kneuzingen is hij in het Bergwegziekenhuis opgenomen. BERN Prof. dr Kar] Bartb, hoogleraar in de dogmatiek aan de theologische faculteit van de universiteit te Bazel, is door de Engelse Koning onderschei den. Dc Britse gezant In Bern heeft hem de medaille des Ko- nings doen toekomen voor dien sten, bewezen aan de zaak der vrijheid, ais erkenning van het geen prof. Barth gedurende de oorlogsjaren ten behoeve van de Engelse belangen heeft verricht. België en plan-Schuman Senaatscommissies voor aanvaarding BRUSSEL De Senaatscommis sies van Buitenlandse Zaken en van Economische Zaken hebben Vrijdag een ontwerp-verklaring ter aan vaarding van het plan-Schuman met 18 tegen 5 stemmen bij 1 onthou ding goedgekeurd. In deze verkla ring wordt o m. opgemerkt, dat de Senaat van mening is. dal het tot stand brengen van een Europese markt van kolen en staal thans de enig mogelijke weg is voor de lan den van West-Europa om een nieu we stap te doen naar de integratie van hun economieën. Het verdrag tot oprichtin'g van Benelux is de eerste poging in die richting ge weest: dit is de voornaamste reden voor aanvaarding. (Eigen bericht) Rotterdam, rijzende sfer aan de filmhemel, is wederom uitge kozen als plaats èn onderwerp vap een 20 minuten durende do cumentaire. De cineast Herman van der Horst te Aerdenhout, kreeg gisteren de officiële opdracht van de M.S.A. (in voort zetting van de E.C.A.) tot het vervaardigen van een film over de stad en haven Rotterdam als symbool en voorbeeld van de Nederlandse wederopbouw. Als voorlopige titel is „Sterker door strijd" gekozen, zo vernemen wy? en het hoofdthema zal zijn het harde werk en de stevige samenwerking, die de ge havende stad er weer bovenop helpen komen. Herman v. d. Horst, die al een schematische script voor z'n werk gereed heeft, denkt hierbij vooral aan hoofdtypes van Rotterdamse werkers. Het wordt geen „mooi weer"-, eerder een ruige film.*vant de cineast is van plan ook bij regen en storm door te werken om een beeld te krijgen van Rotterdam, zoals het Is. Volgende week begint hy hier al aan zyn werk. Om zich enigs zins in te leven in de „spirit" van de stad en vooral, om zoveel moge lijk indrukken op te doen, komt hij een paar maanden, ia de Maasstad wonen. Evenals in zyn wel uitne mend geslaagde laatste film „Het schot is te boord", die deze week nog in Arena te zien was. zal v. d. Horst vooral met het natuurlijke geluid werken: de weinige muziek, die eraan te pas komt, zal in hoofd zaak van de tamboers en pijpers van de Mariniers komen. Een typische bijzonderheid van de voorgeschiedenis van deze opdracht is. dat enkele E.C.A.-off£ciaI$ uit Parijs, die eigenlijk een andere we- deropbouwfüm in het hoofd hadden, op hun doorreis vanuit de trein zo'n frappant beeld kregen van de bouwbedrijvigheid in Rotterdam, dat ze onmiddellijk vonden, dat deze stad het onderwerp moest zijn, Het is de bedoeling, dat de film nog dit- voorjaar gereed komt, WINSCHOTEN. Door uitstekend recherchewerk is de Winschoter politie er in. geslaagd een einde te maken aan een serie inbraken, dïe in de afgelopen veertien dagen in Winschoten werden gepleegd. Toen in de nacht van Donderdag op Vrijdag voor de derde keer werd'Ingebroken, ditmaal bfj de grosslerdertf van de firma P. Jager, besloot men toe te tasten. Men 'arresteerde de 51-jarige J. K, en zijn drie zoons, te weten de 22-jarlge J. K„ de 20-jarige G. K. en de 18-jarige J. K_ Al spoedig bleek, dat men ecu goede vangst had gedaan. Na de arrestatie werd bij deze I familie huiszoeking verricht en toen bleek, dat onder de vloer een vrij grote hoeveelheid koffie, margarine, chocolade, hagelslag, flessen wijn en koloniale waren was opgeslagen, die afkomstig was van de jongste inbraak bij de fa Jager. Vader en zoons bekenden toen de inbraken bij de grossierder ij van de fa Hoving, de firma Roe- meling, Evers Co, fabriek van landbouwwerktuigen De recherche had al terstond na de eerste inbraak verdenking te gen de familie K., waarvan de vader en de zoons enige maan den terug een serie looddiefstal len pleegden in Oost-Groningen. De -woning van K. werd elke nacht in het oog gehouden en dat heeft tenslotte succes opge leverd. Om 3 uur Vrijdagmorgen trof men twee broers K. op straat aan. Zij werden in arrest gesteld. Toen enige uren later aangifte van diefstal volgde werden ook de vader en de derde broer ge vangen genomen. Alle vier heb ben een volledige bekentenis af gelegd. Advertentie fl.MJ Kou, koorts, griep, Als ge U hangerig en luste loos voelt, feruijj dan vroeg onder de wol. maar neem eerst een glas hete melk of thee en..... een paar V ...die helften direct! J Surinaams landsminister afgetreden PARAMARIBO. Als gevolg van de moeilijkheden bij Ver vuurt's bank heeft Landsminister J. Drielsma.die commissaris der bank is, Vrijdag ontslag als minis ter ingediend. De Kamer van Koophandel heeft aan de regering garantie ge vraagd voor de deposito's bij de bank, aie het resultaat zijn van de verplichte storting van 15%, welke de handel moet doen bij de verkrijging van importvergunnin gen. De Kamer houdt de regering aansprakelijk ,voor dc invoering van deze importbepaling. De Su- rinaamsche Bank en de handel trachten thans een oplossing voor de moeilijkheden te vinden De Surinaamsche Bank. waar achter de Nederlandse Handels maatschappij staat, heeft medege deeld, dat er goede kans op suc ces bestaat Adv erf entte l M.i S Hel meest belEfiStïtfeaES ee5a!uu!Jii!£ê^i£'*°0T S Uw STOEIREGELING I teroplopen. „Gaat u ook naar de lezing?" vroeg hij. „Ja." zei ik, van iemand die ervaring tegemoet snelt, want nv is de voorzitter van de vereniging die het leerzame avondje organi seerde. zodat ik moeilijk kon laten merken hoe graag ik ihuw geble ven was. We stapten ernstig ver der, kwamen bij de draaideur en stootten op een incident. Twee jongetjes hadden zichnamelijk in dat mechaniek gevestigd en lieten het bij wijze van amusement, zo har'd rondtollen dat een kleine magere heer, die ook naar binnen wilde, er geen vinger naar dorst uitsteken en knorrig nep: „He hou op. kom er uit!" Het duurde even eer de jongens hun draaimolen stopzetten en met glundere pretgezichten op de stoep verschenen. ,.Kwaje apen!" sprak de man nu en hij gaf de achterste een flinke klets om zijn oren. Nijdig draaide het ventje zich om en riep: „Ktus. Eieren klus!" Pas toen we de man aan de voorkant zagen, begrepen wij de achtergrond van dit ongewone scheldwoord, want hij onderhield de grootste wuitkin, óóit door de grillige natuur schaterend aan een normaal bovenstuk vastgelijmd. Achter de man aan bestegen wij de trap naar het vergaderzaaltje en pas daar kwam aan het licht dat de kribbige kin-mens de spre ker was. „Groot is het genoegen waarmee ik deze avond open," zei de voor zitterdie. toen ieder was gezeten, op het podium klom met een ge zicht of hij Einstein zalf gevangen had. „Er zijn niet zo érg veel le den opgekomen, maar ik weet dat ik geen phrase uitspreek wanneer ik zeg dat de afwezigen deze keer dubbel ongelijk hebben, Het on derwerp .(de geheimen van de vo geltrek" is immers op zichzelf al interessant, terwijl ieder weet dat niemand er onderhoudender en doorwrochter over weet te vertel len dan juist onze spreker van- vanavond, die ik dan oofc van har te welkom heet en gaarne het woord verleen, in de overtuiging dat ons belangwekkende uurtjes wachten." Enig bloedarm applaus weer klonk. Nu kwam het dunne heer tje met een verontrustend dikke stapel dicht beschreven folio-vel len ten tonele, kuchte, nam een ferme slok leidingwater en hief aan: „Dames en Heren. Reeds ten tijde van de Grieken De helft van de zaal overwoog bekommerd: „Hij begint toèi lang geleden" en iederéén dacht: „Wat een kin heeft die man!" De voor zitter kwam. naast mij zitten en mist met het gemak van een kern gezonde natuur binnen drie minu ten in een diepe slaap te vallen. Zijn op de linkerschouder gezakt mannehhoofd verloor de nijpende trek van steeds alerte intellectuele belangstelling dïe hij zich in het leven had aangewend en zag er, met de mond wat open, aandoen lijk goedig en weerloos uit. Ik sou hem dan ook rustig hebben laten. voortdutten als hij niet enige tijd later was overgegaan tot zulk een raspend gesnork, dat de discrepan tie tussen zijn hooggestemde ope ningsrede en zijn persoonlijke deel neming dl te koorbaar werd „Hé!" zei ik en gaf hem een duwtje. Het snorken hield op en er voer een rilling door zijn lichaam. Ter wijl zijn ogen lodderig een beetje opengingenzwalkte hij geestelijk nog door het brakke niemandsland dat onder de politieke jurisdictie van Klaas Vaak staat en onbe heerst hard bracht zijn lallende slaapstem in de lauwe stilte van het zaaltje onder woorden wat hij zag: „Klus!" KRONKEL (Eigen be -Ichtgeving) SCHIEDAM De export van gedistilleerd is in het afgelopen jaar enorm toegenomen. Hij steeg van rond 40.000 hectoliter 50% in 1950 tot ruim 58.000 hectoliter in 1951 (styging 45 procent). Vergele ken met een vooroorlogs gemid delde over dc ja-en 193$'39 van bfjna 34.000 hectoliter, bedraagt de toeneming niet minder dan 73<!) procent. Dat de bijdrage van „Schiedam"*, met welk begrip men doorgaans alles rondom het gedistilleerd pleegt samen te vatten, aan de deviezenpot via deze ontwikkeling belangrijk is vergroot, is duidelijk indien men bedenkt, dat de devie zen-opbrengst der uitgevoerde pro ducten in vergelijking met de laatste vooroorlogse jaren is verzeven voudied. Het hieronder volgende staatje Jaat de groei van de Nederlandse gcdistilleerd- export ra nuchtere bedragen zien. Jaar Deviezenopbrengst 2millioen gulden 3.1 1946 10,9 J947 13.3 1948 13.6 16,2 1950 13,3 1) 1951 20.0 Daling hield verband met vermin derde afzet in Indonesië, als gevolg van het repatneren van Nederlandse leger eenheden. Het aandeel van het dollar-ge bied in dc deviezenopbrengst over het afgelopen jaar beloopt f I mil lioen (5%>, dat van het Sterling- biok. 12 mil (80%\ Franse gebie den f 0.9 mil. (4.5%) en dat van Bel gische f 1 millioen (5%) De uitvoer naar Indonesië zteee in 1951 tot f 2.3 millioen tvorig jaar f 1.6 mil lioen), die naar Nieuw Zeeland be droeg f 1,5 millioen. Hoe de distillateurs, wat de ex port betreft, over de verwachtin gen voor dit jaar denken? Het is nog te vroeg om te oordelen, zeg gen zij. „Export is een labiel iets". In elk geval hoopt men profijt te trekken van reclame en in dit ver band kan het een gelukkige „greep" worden genoemd, dat de Stichting „Het Gedistilleerdbureau" onlangs it. samenwerking met het ministerie van Landbouw een export-propagandaboekje, getiteld: „The spirit of the golden age*", heeft uitgegeven. De oplage is 150.000 exemplaren. Het wordt verspreid in alle landen ter wereld, waar kansen liggen voor het Nederlandse gedistilleerd. ZO «r Iemand recht van spreken heeft by de samenstelling van een kleine hondenencyciopaedie, dan is het zeker de keurmeester op kynologisch gebied: J. Spaapen, die een handig boekje by Bom N.V. te Assen het licht deed zien (mgen. 1,90; ingeb. 2.9IJ). De litteratuurlijst van geraadpleegde werken bewijst bovendien ae belezen heid van de schryver, die naast gedegen, kennis over zyn vak een grote befde voor de honden blykt te hebben, wat vooral zo voor hem inneemt, is dat hy, behalve voor de lichamelijke verzor ging van de hond, ook grote belangstel ling toont te hebben voor zyn geeste lijke opvoeding en de karaktervorming. Het vlot geschreven boekje „Dw Hond" bevat, veel wetenwaardigs over de ver schillende rassen, het fokker», de voe ding, de verzorging en africhting. Men. kan er in lezen over de voornaamste ziekten en herhaaldelijk dnngt de schryver er op aait. dat men onmiddel lijk de dierenarts te hulp moet roepen. Ta] van illustraties verhogen de aan trekkelijkheid van dit vademecum, dat een plaats verdient op de boekenplank van iedere oprechte hondenvriend. De vroegere Nederlandse vliegenier: Henry Wynmalcn die thans Bnt is ge worden. heeft zijn leven geheel in dienst van het paard gesteld, ïn Enge land is het paardrijden dOor kinderen veel wijder verbreid dan in ons land en zijn boekje Kinderen te paard met kostelijke illustraties van Micael Lyno wordt daar graag gelezen. Het is Juist gezien van de Zuid-HoU. Ditg, Mij. Den. Haag. dat zij meende ook de Hollandse kinderen hiermee te moeten verrassen. Dank z(j een zeer deskundige en leven dige vertaling van mevrouw Lout de Bruine, die bovendien op die plaatsen, wsbt de Engelse opvatting me strookt met die van onze instructeurs, een klei- ne voetnoot plaatste om" verwarringen by de Hollandse leerlingen te voorko men werd het een boekje voor alle jonge ruiters! Zelden hebben wij zulke aardige illustraties in een paardenboek gezien, want elke „les" uit de tekst: over de zit, de teugelvnering. de ver zorging. de gangen wordt door een «ooie gekleurde of ongekleurde prw* duideltfk gemaakt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3