Jan van Riebeeck woonde en huwde in Schiedam Oosten West'* herdenkt stichting Kaapkolonie De komende viering van Nationale Feestdageéi Straks een ere-penning van Gemeenschap Caféhouder verkocht flessen jenever Nieuwe Kerk bestaat vijf en twintig jaar Vlaarclmgse raad krijgt sluitende begroting DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB De Kon. Mil. Kapel en „Vrij en Blij" spelen op de Broersvest Bestuursraad SG vergaderde Buitenlandse klanten wreken zich nadat zij niet aan hun trek konden komen Herdenkingsdienst vol dankbaarheid Tunesische kwestie stap dichter bij 'oplossing AGENDA Bonn slaat naar links en rechts „Excelsior" zingt in de eerste uitvoering Garmina Burana Biljartkampioenschappen in district Schiedam Van Utingeradeel begint de Victorie Oost-Duitsland wil handel met Westen hervatten Donderdag 31 Januari 1952 Het is met de herdenking van grote figuren al net 20 gesteld als met de s »-;id om het dagelijks brood: wie z'n mond niet open doet, kr^gt niets 1. In April van dit jaar bezint Zuid-Afrika zich op het feit, dat drie- h-i.^ -d jaar geleden Zin van Riebeeck met öe slichting van een ver- verjings^tation de star, ,af tot de ontwikkeling van .-en nieuwe mogend heid, die nn al veel jaren een aardig deuntje me .fluit in het koor der staten. Vooral Cnlcmborg, de stad waar Van Riebeeck werd geboren, Is ten nauwste betrokken hij de herdenkingsfestiviteiten, die zowel hier als in Zuid-Afrika zullen plaatsvinden. Rotterdam zendt een grote stand naar de imposante han^shsntoonstclling. .Schiedam liet tot dusver verstek gaan, geheeJ^fl^aBRhte, want mag Cuïcmbprg zich de geboortestad ^er, dat Van Riebeeck op 7'n derde jaar kwam wonen in de Grote Kerk. verontachtzammg van Schiedam was- voor de Schiedamsc Gemeenschap aanleiding om do kwestie ter bespreking te brengen in de gehouden vergadering van de Bestuursraad. Besloten werd op korte termijn contact op te nemer, met de Kamer van Koophandel om 20 spoedig mogelijk te overleggen hoe ook Schiedam bij deze herden king de toekomende plaats zal kun nen innemen. Uit de aard van dit contact kan worden afgeleid, dat m de eerste plaats zal worden beke ken hoe het economisch aspect van de eerste stad aan de Beneden-Maas het beste naar voren zal kunnen worden gebracht. Tegelijkertijd zou dan een algemeen beeld van hei Schiedam uit de dagen van Van Riebeeck en de stad van nu worden gegeven. Intussen heeft de Gemeenschap reeds aan het gemeentebestuur ver zocht in de naaste toekomst een van de nieuwe straten te noemen naar deze grote stadgenoot, die dan wel Culemborger van geboorte mag zijn, maar aan de Schiekant zijn vorming van kind tot man moet hebben on dergaan. Hoewel historisch zeker vaststaat dat Jan van Riebeeck hier in ieder geval woonachtig was van zyn. derde jaar tot de tijd, dat hjf in dienst trad van de Oost-Indische Compagnie zijn de gegevens van het Gemcentc- Archief aan het Oude Kerkhof vrij schaars. In ieder geval kan men hier nagaan, dat de latere stichter van de Kaapkolonie heeft gewoond in de Lange Kerkstraat. Nog aan wezig is het huwelijkscontract met de handtekeningen van Jan van Riebeeck en Maria de Ia Quellerle en de acte, waarin dc huwelijks voorwaarden zijn omschreven. Lezing over Kaap en v. Riebeeck De bijeenkomst van „Oost en West", welke Woensdagavond inhei Geref. Jeugdhuis werd gehouden e« waarin' de heer J. H. Broekman sprak over „Zuid-Afrika,, van ver- versingsstalion tot moderne staat", stond ook al in het teken van dc Var) -Riebeeck-hexdenking. Het werd voor dc bezoekers een interessante lezing en een leerzame avond. •Uit het leven van de stichter van Zuid-Afrika haalde spr. allereerst aan zijn allereerste jaren. Op voor spraak van Anthonie v. Diemen werd "Jan van Riebeeck eerst chi rurgijn, later koopman, bij de Oos* .Indische Compagnie, Betrapt op sluikhandel stuurden de heren XVII hem ter walvisvaart (Spitsbergen) en naar West-Indié. Daarna kv;am de opdracht op de route naar de Oost aan de Kaap een verversings station te stichten. Daarvóór werd St. Helena hiervoor gebruikt, maar dit eiland was door de schepelingen totaal leeggeroofd. Van Riebeeck heeft de opdracht nooit als een ver erende gezien, al heeft hij zich er uitstekend van gekweten; hij ver zocht steeds om overplaatsing naar de Oost, waar hij inderdaad secre taris van de Raad van Indiê werd In Oost-Indïë is van Riebeeck ge- *1 orven. De Kaap werd tevens in bezit ge nomen om strategische redenen, naar aanleiding van de eerste En gelse oorlog, die in 1651 een aan vang had genomen. Dit laatste plan was van een zekere Matthijs Poot Spreker gaf daarna ccn overzicht van de ontwikkeling van Zuid-Afri ka, tot in zijn huidige vorm; kli maat, bevolking en ligging van de Unie werden behandeld. Een tijd lang stond spreker stil bij de „apart heid". de tegenstelling tussen black en zwart, die er heden ten. dage nog is, zulke scherpe kanten ver toont en zo vele gecompliceerde .pro blemen opwerpt. Daarnaast heeft de (Advertentie GOUDSE! NGEL63-TEL 28669 PUiNWEG 208 - IEL 76319 Oude belegen volvette kaas per 500 gr. nu 1.50 Grote kippeneieren, 10 voor 1.49 Grootste fles advocaat bereid met verse kippeneieren en zui vere brandewijn, van 4.60 nu ƒ3.23 Literfles nieuwe bes senjenever v. 5.20 nu 3.90 Literpot boerenjongens op zuivere brande wijn, van 5.20 nu ƒ3.28 Grootste fles Spaanse- wijn, import van 3.75 nu ƒ2.50 Vette ham van 1.05 nu per 250 gr.ƒ0.75 De echte Saksische smeerleverworst v. 0.88 nu p. 250 gr. 0.73 Brede leverworst met veel spek van 0.70 nu per 250 gram 0.49 Corned pork van 0.88 nu per 250 gram 0.65 Gekookte rookworsten ca. 400 gram van 0.40 nu per 100 gr. 0.30 1 neger de blanke en omgekeerd, beinvloed, vooral in cultureel op zicht; in schilderkunst, muziek ea poëzie. Ook bleef de inleider stilstaan bij de vorm van dc van Riebeeck-her- denking 1952. Postkoetsen rijder, dït jaar uit vele Zuidafrikaanse plaatsen naar het centrale punt: Kaapstad. In elke plaats, die de diligence aandoet wordt een lezing gehouden over de stichting en de ontwikkeling van de Unie. Op 31 Maart rijden de koetsen Kaapstad binnen; op deze dag begint de feest- week. Op 6 April komt het hoogt e- pimt, want op die datum, drie hon derd jaar geleden zette Jan v. Rie beeck voor het eerst voet aan wal in Zuid-Afrika. Nederland zal voor dezr selesenheid een standbeeld aanbieden: hec beeld van Maria de la Quellerie, de vrouw van Jan Rie beeck. Het beeld van de stichter slaat reeds in Kaapstad. Teven«= wordt dit jaar een nieuwe weten schappelijke uitgave verzorgd van het „Dagverhaal" van Jan van Rie beeck, de „stichter tegen-wil-en- bank" van Zuid-Afrika. Terecht bedankte de heer H. J- Moll, voorzitter van „Oost en. West", aan het eind van de avond de in leider voor zijn belangwekkende voordracht. 1805. Hef weer blijft goed en de eerste dagen verlopen zonder ïnciden. ten. Op zekere dag neemt de uitkijk echter een kleine prauw waar, die kennelijk in moei lijkheden verkeert- Het scheepje moet ver uit de koers zijn geraakt, want ze worden alleen ge bruikt voor kustreisjes en de „Mana" is al en kele dagen in volle zee. Van Noort neemt zijn kij ker ter hand. „Voor zo ver ik kan zien, zijn er twee mannen aan boord." zegt hij, „maar die ene schijnt ziek of gewond te zijn. Wij kunnen ze moei lijk aan hun lot overlaten. Wil je laten bij. 1 draaien, stuurman en een boot uitzetten?" Wan-1 neer de primitieve prauw dichterbijjcomL-_zienj noodseinen geeft, geen man, maar een vrouw is. zij, dat degene, die met c cm—primitieve vlag P' noad-tafeltennis Twee teams van Noad zijn weer een stap dichterbij het afdelings kampioenschap genaderd nl. het 2e en 3e team. Allebei bleven zij ook deze week weer ongeslagen, Naad 2 door een overwinning op GAS 3, Noad 3 door een overwin ning op TTTC 4 Noad 1 heeft in haar afdeling slechts 1 punt ach terstand op de leiders. Zij zorgde dat deze achterstand niet vergroot werd door zelf een overwinning te behalen op IRQ 2. Noad 4 moest op bezoek bij het ongeslagen OHvZ 3. Het werd een dikke nederlaag. Noad 5 deed het beter en versloeg Mepa 1 met grote cijfers, terwijl Noad 6 dat onvolledig uitkwam tegen Contact 3 een nederlaag kreeg te incasseren. De uitslagen waren: IRO 2—Noad 1 3—7;"GAS 3—Noad 2 3—7; Noad 3—TTTC 4 82; OHVZ 3—Noad 4 10—0; Noad 5Mepa 1 9l; Contact 3 —Noad 6 7—3. De viering van Koninginnedag en Bevrijdingsdag is evenals vórig jaar ook nu weer voorbereid door de Vereniging tot Viering van Nationale Feest- en Gedenkdagen. De avond vóór 30 April zal weer de traditionele taptoe worden gehouden op de Grote Markt, Deze taptoe wordt vooraf gegaan door een stermars, van de deelnemende korpsen, die uit alle stads wijken naar de Grote Markt marcheren. .Zo mogeljfk zullen in dit verband ook nog sportverenigingen meewerken. Nadat overdag plaatselijke klein- kunst-artïsten de jeugd hebben bezig gehouden op de Broersvest en o.a. wedstrijden op versierde fietsen, hebben plaats gevonden in de Tuinlaan, volgt 's avonds voor de volwassenen op de Broersvest een concert door de Kon. Mil. Kapel. In de pauze hiervan zingt het mannenkoor St. Caecilia. Op 5 Mei vinden o.a. de finales plaats van de school-sportwedstrij- den, waarvoor steeds meer be langstelling komt. De voorwed strijden biervoor worden gehou den tijdens de Faasvacantie. De scholen, dit dit jaar voor de vijfde Tijdens de vergadering van de Bestuursraad van de Gemeen schap, is door het dagelijks be stuur mededeling gedaan van hei voornemen om een ere-penning te laten vervaardigen, die in voor komende gevallen zal worden uit gereikt a?n personen, die zich op het gebied van het culturele le ven verdienstelijk hebben ge maakt. Dc Bestuursraad ging met dit Plan accoord. Nog nader zal worden bekeken of een prijsvraag Woensdag stond voor het Kantongerecht ook terecht de caféhouder 3VL van H., die wel in het bezit van een vergunning voor het schenken van sterke drank was geweest, maar die het was verboden flessen gedistilleerd te verkopen. Dit laatste had hij gedaan en wel aan een Engelse zeeman, die met een. Noorse vriend op zekere avond een borreltje in het café van v. H. was komen drinken. De Engelse bezoeker was een vaste klant en om deze niet teleur te stellen, gaf v. H, een personeelslid opdracht een paar flessen te laten aanrukken uit de kelder. Laat nu een paar dagen later dezelfde Engelsman met z'n maat nog eens binnen komen laveren cn het zelfde verzoek doen. Maar daar trapte de caféhouder volgens zijn zeggen niet; in. Hij weigerde nogmaals flessen gedistilleerd te verkopen. Er was moed voor nodig, want deze buitenlander zou bekend In de Nieuwe Kerk van de Ned- Herv, Gemeente in de Gorzen is Woens dagavond het 25-Jarig bestaan van bet eigen kerkgebouw herdacht met een bijzondere bijeenkomst, waarin o.a. het woord voerde ds. J. W. Smids, de tegenwoordige, en ds ds. K. de Bel, de vroegere predikant van wijk L Ook verleende medewerking het kerkkoor van wijk I o.L.v. de heer Jftwep. Ds. Kl de Bel, die sprak naar aanleiding van Joh. 10 vers 22, herinnerde in de gedenkrede aan de voorbereiding voor de houw van de Nieuwe Kerk. Hij begon met het gouden tientje, dat een lid van de Kerkeraa» in 1911 in de colleetezak deponeerde voor een eigen kerkgebouw. Men kwam toen nog bijeen in gebouw „Bethel", dat in de Steenstraat was te vinden. onige wijk in do stad, die een eigen permanent kerkgebouw tot stand De grote kracht voor de kerkbouw ging wel uit van ds. Halffman. In 1917 werd ree'ds de grond gekocht, waarop in 1921 een hulpkerk werd geopend. Dank zij de medewerking van het Weeshuis der Hervormden, dat een lening verstrekte, kon al spoedig met de bouw van de Nieuwe Kerk warden begonnen. Op 12 Juli 1926 legde ds. Halffman de eerste steen en in Januari vond de inge bruikneming plaats, waarbij ds. Tap voorging. Het is met de bouw, zowel als de aflossing van de schulden voorspoe dig gegaan. Tien jaar vroeger dan geraagd, was de schuld geheel ver dwenen. In de oorlogsjaren verloor ook de Nieuwe Kerk de destijds door het Weeshuis geschonken kerk klok, 'maar ui zo lang na de be vrijding was er al een nieuwe. Ds. de Bel wees er bij het op- balen van berinneringen op, hoe men in Schiedam gewend was <bn is?) lichtelijk smalend te spreken over de Gorzen. Wat de Ned. Herv. Gemeente betreft, kon er allerminst reden voor zyn. Ket is tot dusver de wist te brengen. Na ds. de Bel hebben ook nog het woord gevoerd ds. J. G. Jansen, de heren S. Bijl en H. Wiekenkamp en nogmaals ds.Smids, die 'n plei dooi hield voor enige verfraaiing van het interieur der kerk, waarin de jeugd, getuige eergisteravond, nog wel eens te veel ontbreekt. Tekeningen inleveren Voordat de lange Kerstvacantie begon, zijn op dc scholen teken- formulieren van de Sehledamse Ge meenschap uitgereikt. Deze hadden mede tot doel de goede vacantie- besteding te stimuleren. Binnen het raam van enkele lijnen, die bet op trekken van bekende Schiedamse gebouwen aangaven, konden de jon gens en meisjes hun tekenlust bot vieren. Bij de uitreiking van de formulie ren werd verzuimd te vermelden, wanneer de termijn van inlevering zal worden gesloten. Dit is Zaterdag 2 Februari, Tot en met overmorgen bestaat er dus gelegenheid voor de schooljeugd om de gereedgekomen tekeningen af te geven in bot S-G.- gebauw aan de Gerrit Verboon- straat. staan als een vechtlustige kwant. Toen v. H. bij zijn weigering bleef, dreigde men met naar de politie te gaan en daar van de vroegere aankoop te vertellen. De belaagde caféhouder bezweek echter niet meer. Beide zeelieden hadden zich daarop inderdaad naar het politie bureau begeven cm hun bedreiging waar te maken. Bij de terechtzitting, waarin mr. P. van Bochove als pleiter optrad, werden van de beide (thans weer varende) zeelieden ondertekende verklaringen overgelegd. De café houder voerde hiertegen aan. dat hij nog nimmer in overtreding was geweest. De Ambtenaar verkreeg de ge vraagde verdaging van deze affai re. zodat er gelegenheid zal zijn aan de hand van eventueel nog aanwezige vingerafdrukken op de twee gevonden flessen het verhaal van de caféhouder te bevestigen. Ook is er nog kans dat dan de be wuste zeelieden nog eens in deze omstreken verzeild geraken, zodat zij m staat zouden zijn een onder ede staande getuigenis af te leggen. Bonda krijgt ook een veevoederfabriek Opgericht is de Bonda's Veevoe derfabriek Provimi N.V. met het doel over te gaan tot de fabricage van en de handel in mineralen, vecvoederproducten en in het al gemeen van alle andere voeder producten. Het kapitaal is vastge steld op f 1.000.000 en verdeeld in 10 pnoriteitsaandeien van f 100 en 99D gewone aandelen van f 1000. Geplaatst zijn alle priori- tcits- en 499 gewone aandelen. De volstorting geschiedt door inbren ging van een gedeelte van het ver mogen der „Bonda's industrie- en handelsonderneming" en van 1000 gulden contanten. Directeur is de heer W. Groenevelt. commissaris dr D. A. Hoogenraad. Burgerlijke Stand Geboren: Susanna C., d. van C. 3. Ouboter en. S. S. Mak: Wilhelmus A. J., z, van J. B. C, van Zwieten en C. M. Machgeels; Johanna M. C., d. v. H. Leenderts en J- W. M- Takkenberg; Jo hannes W., z. van Ij. S. van ScheHebcek en M. de Graaf; Eugène R. L. M.. z. v. L. H- Geer des en JE. j. Th. M. van Thiel; Corneha.E. d. van J. Duifhuizen en M, H. M. Roeters; jan A., z. van J. A. Futselaar- en H. van Gerven. voor een ontwerp al dan niet landelijk zal worden uitgeschre ven- Nog steeds is de voor de Ver eniging voor Vreemdelingenver keer gereserveerde ruimte in het gebouwtje van.de S.G. niet bezet. De oorzaak \*alt te zoeken, in de moeizame onderhandelingen, weL ke in deze met enkele grote reis- buxeaux zjjn „en t worden gevoerd. Een struikelblok voor de exploi tatie was 3 totLdu sver de*- .weigering van1 de*/ Spèorwegetrom hier -treinkaartjes ;in voorverkoop te geven. Na de opheffing van het Ste delijk Muziekcorps js de uitge breide muziekbibliotheek van dit corps onder beheer gesteld van de sectie Muziek van de Gemeen schap. De leden van de hierbij aangesloten Corpsen zullen straks tegen een kleine vergoeding hier uit muziek kunnen lenen. De oud- leden van het Stedelijk Muziek corps zullen in de gelegenheid zijn hun instrumenten tc kopen. Hierbij zal door deskundigen een prijs worden getaxeerd. Voor ieder dienstjaar zal de betreffen de muzikant een korting genie ten van twee en een half pro cent. De uniformen, voorzover nog in goede staat, verhuizen naar het Stedelijk Museum. Naar werd medegedeeld, ligt het in de bedoeling het plaatse lijk muziekconcours voor de ver deling van de gemeentelijke sub sidie, dit jaar op het feestterrein in Kethel te houden. Met algemene stemmen werd besloten de conservator van het Stedelijk Museum, de heer D, Schwagermann, uit te nodigen in de Bestuursraad zitting te nemen. Op deze wijze zal wellicht meer contact dan tot dusver tot stand worden gebracht tussen Gemeen schap en museum. Geen achterlichtjes De laatste tijd heeft de politie zich in dc avonduren weer eens in het bijzonder beziggehouden met de contróle oj? de achterlicht jes van fietsen. De oogst van be keuringen was uiteraard niet ge ring. De eerste hiervan kwamen gisteren in behandeling voor het Kantongerecht, waar mr P. B- Cos er meestal drie gulden of twee dagen boete van maakte. HOLLYWOOD. Walt Disney zal een speelfilm in kleuren ver vaardigen naar de beroemde ro man van Jules Verne „Twintig duizend mijlen onder zee". maal hieraan deelnemen, zullen een herinneringsmedaille ontvan gen. Het bekende radio-ensemble „Vrij en Blij'' bezet in de avond van de vijfde Mei het grote po dium, dat achteraan de Broers vest wordt opgebouwd. Evenals tijdens de vacantieweek wordt hier een deel van de rijweg voor het publiek gereserveerd. Contact zal nog worden gezocht met de sport-organisatie voor het eventueel houden van een wed strijd tussen een Schiedams en het Zwaluwen-elftal. Deze wed strijd zou kunnen plaatsvinden in de namiddag. Bokskampioenschappen Zuid-Holland in Schiedam De eerste bokswedstrijden, die enige weken geleden in onze stad werden gehouden zijn 'n groot suc ces geworden. Zo groot zelfs dat het district Zuid-Holland van de NBB de organisatoren heeft ver zocht om een deel van de kam pioenschappen voor C-klassers van Zuid-Holland, waarmede men Maandag in Rotterdam was gestart, over te nemen. HET H.B.S.S.-PROGRAMMA Zaterdag spelen de volgende H.B.S.S.-elf tallen voor de competi tie; HBSS II—Exc. M n; HVO V— KBSS V; RKWIK a 2—HBSS a 2; RKWÏK C 1—HBSS c. - Het programma van HBSS I luidt nu nog: 2 Februari RijsoordHBSS, 9 Februari HBSSZuidland; 16 Fe bruari HBSSHoogvliet; 23 Februa ri Zwart-Wit—HBSS; 1 Maart HB SSUnicum; 8 Maart ZWSHHB SS. TUNIS. De Bey van Tunis heeft Woensdag de Franse resi dent-generaal in Tunesië, De Bau- teclocgue, ontvangen. De Tunesi sche premier, Tsjenik, was bij het onderhoud aanwezig. Men gelooft, dat in een door de Hautecloque aan de Bey overhan digde nota, voorstellen zijn gedaan voor een onmiddellijke bijeen komst van een gemengde commis sie om alle oorzaken van spanning in Tunesië te bespreken. Volgens gewoonlijk goedmgelichte kringen heeft Frankrijk de souvereiniteit van de 70-jarige Bey nogmaals erkend. Verwacht wordt, dat de Bey zijn ministers zal raadplegen, alvorens op de Franse nota te ant woorden. Hoge belangstelling in Multatuli-uitgave Zowel Koningin Juliana als Ko ning Boudewijn der Belgen hebben, naar wij vernemen, de uitgave der complete werken, brieven en docu menten van Multatuli gesteund, door bij te dragen aan bet garantiefonds, dat deze belangrijke verschijning mogelijk moet maken. Onze Koningin en de Koning der Belgen zullen de in hnnderd exem plaren uitkomende luxe-editie van Multatuli-geschriften aanvaarden. Reeds zijn drie delen van dit in dun druk uitgevoerde oeuvre by G. A, van Oorschot te Amsterdam ver schenen. Wat men moet weten; Apothekers-nachtdienst: F. H. Backer, St. Liduinastr. 58. Bellen bÜ ongeval: G.G. en G.D. Tuinlaan 89, Telefoon 69290. Toneel: 2 Februari, Volksgebouw. 8 uur: „De Dilettant" met „De man. die terugkwam". Films: Passage. Da. 2 en 8 uur, Za. en Zo. 2, 4.15. 7. 9,15 u: Hoffmann's Vertellingen C14 jr.). Monopale. Da. 2, 7, 9 uur, Za. en Zo, 3, 5, 7, 9 u: De Jantjes (14 j.)„ Bijeenkomsten: 31 Januari, Julianakerk, 8 uur: Oranje-Garde. Oranje-avond t.g.v. verjaardag Prinses Beatrix. Sprekers burgem. M. "W. Schotel uit Noordeloos en ds. G. Brink man. FRANKFURT. De Westduitse politie is vanochtend begonnen, met het instellen van een uitge breid onderzoek in de hoofdkwar tieren van de communistische en de Duitse Rijkspartij (neo-nazis- tisdh). De politie in Frankfurt deelde mede, dat de actie bevolen was door het Westduitse constitutionele hof, in een poging om bezwarende bewijzen in handen te krijgen te gen beide organisaties. De regering van Bonn heeft aan het hof verzocht beide partijen te ontbinden, daar zij grondwettelijk geen bestaansrecht zouden hebben. Tot nu toe hebben zich, voor zover bekend, nog geen incidenten voorgedaan. Hetis verheugend, dat de Ko ninklijke Christelijke Oratorium Vereniging „Excelsior" zich niet bepaald tot de geijkte werken van het koorrepertoire, .doch op elk concert een of meer composities brengt, die onbekend of minder „gangbaar" zijn. Zo werd dan gis teravond in eerste uitvoering Car- mina Burana, een verzameling 13e Op een later standpunt, dan de Vlaardmgse Raad gewend is zal de gemeentebegroting 1952 wor den aangeboden. Dit latere aan bieden is echter een gevolg van net feit, dat B. en W. de samen stelling niet wensten te forceren. En als we de2e begroting bekijken, dan komt men tot de conclusie, dat het volkomen begrijpelijk is, dat het deze keer later is gewor den. Het stemt tot bijzondere tevre denheid, dat Burgemeester en Wethouders ondanks de snelle groei der gemeente Vla ar dingen welke uitbreiding uiteraard met tal van moeilijkheden gepaard gaat, een sluitende begroting kun nen aanbieden. Ook het Vlaardingse Gemeente bestuur is hier verheugd over, al bhjven er tal van wensen en ver langens, die de aandacht vragen. Zo schrijven B. en W. bijvoorbeeld „Als zodanig menen wij te mogen stellen, dat de bouw van wonin gen krachtig moet werden bevor derd. terwijl daarnaast het bou wen van de open- en overdekte zweminrichtingen en uitbreiding van het stadhuis onze voortduren de aandacht blijven vragen". Bij de uitbreiding der stad zoals deze de laatste jaren plaats vindt me nen wij dat de voorbereiding van de sanering van de binnenstad voortgang moet vinden. Het her stel van de havens en de verbete ring, benevens de bouw van een nieuwe brug over de oude haven zijn naar de mening van B. en W. werken, waarvan lang uitstel niet toelaatbaar is. En zo kunnen we doorgaan. Er is teveel om op te noemen, doch wie ziet, wat dit In de biljartzaal van Café Hek man te Vlaardingen zijn de eerste wedstrijden gespeeld voor het bil- jartkampioensehap van het district Schiedam. Elke deelnemer speelt een viertal partijen, nl. kader, libre, één bands en driebands. Als eerste deelnemers moesten de heren N. van Huet en B. Wasman elkaar op het groene laken bekam pen, waarvan drie partijen door Huet werden gewonnen. De uitslagen in deze partijen wa ren als volgt; Kader Huet Wasman Libre Huet Wasman 1-bands Huet Wasman 100 13 25 7.S9 63 13 21 5.23 150 14 32 10.71 58 14 15 4.14 30 17 7 1.764 20 17 6 1.176 3-banden Huet IT 27 4 0.62D Wasman 20 27 4 0.47 In deze serie behaalde Huet to taal 8 punten tegen Wasman 2. In de volgende partijen moesten de heren C. Ruggenberg en M. Oostveen elkaar bekampen. De uit slagen van deze partijen waren: Kader Ruggenberg Oostveen. Libre Ruggenberg Oostveen 1-bands Ruggenberg Oostveen 3-banden Ruggenberg Oostveen Ruggenberg behaalde in deze se ries 8 punten, terwijl Öostveen slechts een tweetal punten werd toegewezen. 92 19 18 4.84 100 19 28 4.86 200 13 46 15.36 97 13 IS 7.46 30 17 8 1.764 11 17 4 0.647 20 36 4 0.555 18 46 3 0.500 actieve gemeentebestuur geduren de de laatste jaren heeft gepres teerd, zal er niet aan. twijfelen, of ook deze moeilijkheden zullen worden opgelost. Over enkele we ken zal de Raad de begroting be handelen. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het 2e gedeel te van het artsexamen onze stad genoot J, A. Taselaar. De heer F. J. Moet deed met succes zijn doc toraal Nederlandse taal en lette ren. „MET NAALD EN DRAAD" GEOPEND In het Handelsgebouw werd on der grote belangstelling de ten toonstelling „Met naald en draad" geopend. Er waren tal van auto riteiten uit de gemeente aanwe zig, terwijl wij ook verschillende vertegenwoordigsters van organi saties zagen. Mevr. v. d. Berg onende de korte bijeenkomst, ter wijl mevr. Heusdens het lint door knipte. nadat haar man, de bur gemeester mr. J. Heusdens had gesproken. KNIJNENBÜRG KOMT SPREKEN Vrijdagavond zal de bekende motorrenner Piet Knifnenburg een causerie houden in de zaal Con cordia voor de leden van de Mo tor- en Autoclub „Vlaardingen". (Van onze correspondent) AKXRUM De gemeente Utinge radeel heeft als eerste gemeente in den lande officieel de „burgerzin woningen" in gebruik genomen. Utingeradeel was de eerste ge meente, die een burgezinlening uit schreef. Het streven vond veel waar dering. Twee huizenblokken kunnen thans aan twintig gezinnen onder dak verschaffen. 's*Middags werd eerri het huwelijk voltrokken tussen de leer Herman Brandsma en mej. luaasje Grasso. Van het stadhuis woei de driekleur en Akkrums harmonie zorgde voor pittige marsmuziek. Burgemeester Thalen sprak het bruidspaar toe en zei, dat het ge- h%el toevallig was, dat hier de be langen van de gemeente en van deze jongelieden hand in hand gaan. De lening was een 3% procent lening met een looptijd van 50 jaar. Burgemeester Thalen zeide, trots te zijn op zijn ingezetenen, temeer omdat onlangs in Bussum een 4 procent lening mislukte, waarop hij alleen maar kon zeg gen: „Arme rijken"! eeuwse lyrische en dramatische gedichten behorende tot de „Codex Latmus 4660", getoonzet door de Duitse componist Carl Orff, ten. gehore gebracht Dat dirigent Phong Dusch het oog op dit werk liet vallen is van de uitvoerings- practijk uit bezien begrijpelijk. De koorgedeelten ervan zijn met stu wing geschreven, klinken goed en. worden gedragen door een effect volle orchestrale begeleiding. Over het geheel genomen echter bevre digt dit werk melodisch en har monisch slechts zeer ten dele. Tekstueel is het wel verklaarbaar, dat de componist naar een primi tieve melodiek streefde, soms een gregoriaans karakter eraan verle nende (en dit was niet de slechtste vondst) en een daarbij aansluiten de eenvoudige harmoniek. Maar hierin slaagde hij lang niet altijd, want veelal liep het uit op melo dieën, die heel veel weg hadden van deuntjes van wel zeer goed koop allooi. Slechts een, heel enkele maal werd men getroffen door een meer persoonlijke inventie. Het was dan ook voor een groot gedeelte de ty pische rhythmtek en de goed ge troffen instrumentatie, die Carmi- na Burana een zekere aantrekke lijkheid verleenden. Over de weergave ervan niets dan lof. Dusch leidde met vaste hand, wist de rhythmische vaart er in te houden en liet het koor klankvol en zeker zingen. Zelfs in. het fortissimo behield de klank zijn glans. De sopraan Corry Bijster, de te nor Chris Scheffer en de bas Her man Schey zongen hun veel-eisen- de partij op bewonderenswaardige wijzë. Het Philharmonisch Orkest en de pianisten Lilly van Spengen en Anton van Deursen, zorgden voor een uitstekend klinkende be geleiding. Na de pauze kreeg men nog een zeer boeiende uitvoering te horen van de opera La Vida Breve in concert vorm van Manuel de Falla, In deze harfcverovcrende, warm bloedige muziek, rr.et haar rijkge schakeerde uitdrukkingskracht ex celleerde Excelsior, hierbij gese condeerd door de karaktervolle or- kestbegeleiding opnieuw. De zo even genoemde solisten, bij wie zich nog de alt Annie Hermes aan sloot, gaven hierin een prachtig staal van zangkunst ten beste. De volle schouwburg toonde zich dan ook terecht geestdriftig. HERMAN VAN BORN BERLIJN. Oost- en West- duitse deskundigen zijn begonnen te onderhandelen over een hervat ting van het handelsverkeer tus sen de twee delen van Duitsland. Het Westen brak het handels verkeer af. nadat de Oostduitse regering geweigerd had de garan tie te geven, dat het verkeer tus sen West-Berlijn en West-Duits- land door de Sowjet grenswachten ongemoeid gelaten 20U worden. De Oostelijke zone wil in het bijzonder staal uit het Ruhr-ge- bied. De communistische pogingen om staal te fabriceren in de nieu we Furstenberg-Oder fabriek zijn een mislukking geworden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2