H Ds Slomp (Frits de Zwerver) viert zilveren jubileum VerzetGoddelijk gebod zegt oprichter van L.O. Dickens-feest in Parkzicht Jan Boomsma is nog steeds ongeslagen KRABBELS VAN KRIS-KRASSER „CHRISTEN ZIJN, IS SOLDAAT ZIJN" r De vijftigste „Ontmoeting met Auteurs" bij kaarslicht; Godfried Bomans als Dickens J De Parelvissers Toulouse Lqutrec een week langer in Boymans Bresser speelt eigen werk Toonkunst Unilever krijgt de oude naam terug Kerknieuws „tKarei Doorman niet welkom op eiland Aruba Omdat het schip op de rede zou blijven Well Shot en Rapid delen Fraaie hattrick van Henk Mostert Geruststelling voor de Friezen BILJARTEN Vogels wint 4e klas kampioenschap Biijarttournooï 2e klas cadre 38/2 Dinsdag 5 Februari 1952 5 (Van een onzer verslaggevers Zy1 EN predikant jubileert. Vijfentwintig jaar heeft hij zijn ambt uitgeoefend en zijn gemeente bereidt zich voor hem deswege te huldigen.Het plaatselijk dagblad publiceert een artikel over de jubilaris van straks en enkele dagen later ontvangt de predikant een brief aan een journalist uit Den Haag, die dominee verzoekt enkele vragen schriftelijk te beantwoorden. „Hebt u in de afgelopen jaren ook ver enigingen opgericht? ja, welke?" luidt één der vragen. En de predikant glimlacht Maar kon ooit ontstellender worden aangetoond, hoe bitter weinig een deel van ons volk heeft begrepen van de worste ling om vrijheid en recht van een Gideonsbendevoor wie het Bijbels voord, God méér gehoorzaam te zijn dan de mensen, een gebod werd, dat nimmer sterker werd beleefd dan in de donkere jaren van de oorlog? Ja, deze predikant hééft een ver eniging opgericht. Een vereniging, die duizenden landgenoten van een afschuwelijke dood heeft gered, die duizenden anderen voor geestelijke ondergang heeft behoed, een ver eniging, die in weinige jaren tijds 1600 van haar beste leden verloor voor het Duitse executiepeleton of in de concentratiekampen, een ver eniging, die de kracht was gege ven ons volk tot een nieuw gees telijk révei] op te stoten, maar een vereniging, die behoudens in kleine kring zes jaar na de vrede vergeten is, erger nog, die verguisd en gehoond is als een or ganisatie van profiteurs en avon turiers. Haar naam? De Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onder duikers. Korten de L.O. F) s SLOMP, zoon van het Drent- se land. geboren in Euinerwolcl f1898}, eerst predikant In Nieuw- lande, woonplaats tevens van wel licht de grootste en sterkste figuur uit het verzet, Johannes Post. stond in 1940 in het dorpje Heemse. ge meente Ambt Hardenberg in Over ijssel. Gereformeerd predikant in een uithoek van het land. Onverzet telijk ïn zijn sterk geloof, stug en steiL En op die verre plaats geroe pen tot esn taak, die een mens al leen vervullen kan, wanneer hij "weet, dat God hem roept. Geroepen Door God geroepen? Ja. Ds Slomp zegt het zo: „Wij zijn bege nadigd, dat wij dit mochten doen. Wij kónden niet anders. Verzet was een goddelijk gebod. Alleen het geloof heeft ons la staat gesteld dit werk te doen". Natuurlijk weet ook ds Slomp heel goed,-dat-het verzet niet alleen eenzaak van* de is geweest, én 'dat "deze' LVO. ook wacr niet uitsluitend een groep van gere formeerde verzetsmensen is ge weest. Wie de ontstellend lange erelijst achter in het gedenkboek van de LO-LKP nakijkt, vindt daarin mensen van verscheiden ge loofsrichting: Hervormden, Rooms- Kathoüekcn. Doopsgezinden en ook onkerkelijken, Eo hoe verklaart hij daarnaast het verzet, geheel voort gekomen uit andere richting? Bij het antwoord op die vraag schakelt hij het verzet van com munistische zijde (na 22 Juni 1941} uit; dit werd geïnspireerd door an dere idealen dan die. welke de an dere groepen bezielden. Maar voor ds Slomp geldt ook voor deze groe pen: God heeft het gewild; God heeft hen geroepen. Onze nationa le. door Calviin gevestigde tradi ties van vrijheid, zijn dieper ge worteld, dan menige verzetsman zelf zou willen toegeven. Wie in het verzet ging, deed dat onberede neerd. gedreven door een kracht, waarvan hij zichzelf misschien niei bewust was. -Niet. schipperen MEEN niet, dat ds. Slomp het met zijn eigen geloofsgenoten zo gemakkelijk heeft gehad Ook onder de gereformeerden, voorgan gers en gemeenteleden, waren er, voor wie de vrees een slechte leids man was. Wanneer echter ontwaak te bij de meesten de wil, neen, de harde en heilige plicht tot ver zet? Toen de Nederlandse jeugd be dreigd werd door het instituut van de Arbeidsdienst. Want wie de jeugd vergiftigt tast de wortels van ons volksbestaan aan. De liefde tot God deed de rest. Zij nam alle vrees weg. Zü inspireerde jonge mannen van de eenvoudigste af komst, doch gezegend met een krachtig geloof, tot daden, die zij in hun eigen zachtmoedigheid nooit hadden kunnen donken. „De Duit sers dachten, dat zij met een groep zware jongens, misdadigers van huis uit, te doen hadden. Hóe ver gisten zij zich „Een Christen, dl«* niet tevens soldaat is, kan ik mij niet voor stellen, Een Christendom, dat met zijn beginselen gaat schipperen, noem ik geen Christendom meer", zegt ds Slomp. - TRIJD! Verzet! Tóen, maar ook nu weer. Want deze predikant, die lang vóór de oorlog het spook van het nationaal-socialisme in zijn Ds. F. SLOMP zag zich in 1941 genoodzaakt onder te duiken, omdat zijn felle preken al te zeer de aandacht trokken van de Duitse-overheersers. Sedert dien heeft hij, gescheiden van zijn ge zin, door hetland gezworven; hij werd „Frits' de Zwerver". Op 1 Mei 1944 werd hij gearresteerd, maar na elf dagen wist een Knokploeg hem-(met vele ande ren) uit de gevangenis te Am- hem te bevrijden. Na Mei 1S45 trok hij met pater 3leys door' het land om spreekbeurten te houden, maar in 1946 nam hij zijn eigenlijke beroep weer op. In 1948 ging hij naar Indonestë om daar als veldprediker dienst te doen. Thans woont hij in Hoorn. Zijn zilveren jubileum als pre dikant wordt Woensdag aan staande gevierd in deParkzaalfe Hoorn. Van half drie tot half vyf is er receptie en daarna een reünie van zijn oude vrienden uit de illegaliteit. ware gedaante naderbij zag komen, ziet weer eenzelfde ontwikkeling. En andermaal waarschuwt hij te gen de steeds verder schrijdende geestelijke verslapping. „Als ik aan Indië denk" ds Slomp was twee jaar veldprediker „kan ik wel schreien", zegt hij. Zeg niet, dat hij, als predikant, geen politicus moet zijn. „Politiek en kerk zijn niet te scheiden. Wan neer wij ons in de oorlog alleen hadden bezig gehouden met preken, was er van het verzet in onze kringen niets terecht gekomen." Verzet! Tien jaar geleden, nu, én in de toekomst, als het weer no dig mocht zün. „En wie toen mee deden, zullen opnieuw de wapens opnemen", zegt hij; „er zijn er ook Dj F. SLOMP Frits de ^werver) „Alleen het geloof heeft ons in staat gesteld dit werk te ver richten. Wij zijn begenadigd, dat wij dit mochten doen in onze kringen, die, teleurgesteld, zeggen: een volgende keer zien. ze mij niet meer. Maar als God roept, staan wij weer schouder aan schou der als strijdbare Christenen". De Pickwick-club nart Charles Dickens komt Donderdag 21 Februari te Rotterdam bijeen in een feestelijk versierd Parkzicht. De boekver kopers Voorhoeve Dietrich hebben de verschijning van de nieuwe Nederlandse vertaling van Diekens' werken in pocket-book formaat bij de uitgeverij Het Spectrum te Utrecht aangegrepen om aan hun vijf tigste „Ontmoeting met Auteurs" bijzondere luister bij te zetten (34 delen). Godfried Bomans, Sn de gestalte van Dickens, en enkele andere van de vertalers; Clare Lennart, Emmy van Lokhorst,. J. C„, Kelk, Antoon Gooien' "én Jan Nieuwenhuis, ge kostumeerd, én, .gegpimeei - als de helden 'uit Dickens' boeken, zullen bijdragen tof het scheppen van de sfeer uit Dickens' werk en tijd in de door kaarsen verlichte zalen van Parkzicht. Met een karakteristieken in korte sketches zal men zijn, figu ren doen herleven. Kees Brusse en Mieke Flink werken aan de „regie* van het feest mee, waarbij o.a. ook oude dansen en dansjes worden uit gevoerd. Men zal het zeer op prijs stellen als de bezoekers zich eveneens aan de stijl van deze avond aanpassen door te verschijnen als een bekend type o£ figuur uit de boeken: Pick wick—Papers, Olivier Twist, The Old Curiosity Shop, David Copper- field. Dombey and Son, Christmas Carol of als vertegenwoordiger(ster) van een bepaald beroep of bepaalde klasse Uit de vorige eeuw. Maar wie in het „costuum van alledag" wil komen, is natuurlijk even hartelijk welkom, Er zijn twee prijsvragen aan. deze feestelijke bijeenkomst verbonden: wie, naar het oordeel van de jury, een figuur het best uitbeeldt en wie van de aanwezigen het grootste aan- tal „helden" uit Dickens' werk her kent Deze Pickwick-Club Ontmoeting georganiseerd in samenwerking met Nederland-Engeland, komt dus aan de vooravond van de eigenlijke Boe- In een nieuwe bezetting heeft de Nederlandsche Opera gisteravond De Parelvissers van Bizet opge voerd, zodoende een kans biedende aan enige jongere vocalisten. En deze kans is uitstekend benut ook. Daar was dan om te beginnen Nel Duval, die toonde over zeer mooie vocale middelen te beschikken en de kunst ven het acteren zeer goed te verstaan. De vertolking van de rol van Lèïla was dan ook in één woord uitstekend. In het laatste be drijf kwam deze zélfs op zeer hoog niveau te staan. Een creatie, waar mede deze sopraan-zangeres sterk de aandacht op zich heeft gevestigd en die schone beloften inhoudt. Ook de bas Gee Smith voldeed in de rol van opperpriester ten zeerste. Hij weet zijn sonoor klinkende stem uitstekend te gebruiken en zijn actie bezit de nodige allure, zodat ook dit optreden zeer geslaagd mag wor den genoemd. Gerard Holthaus was weer een nobel zingende en acterende Zürga. In het laatste bedrijf deed hij zich als een indrukwekkende tegenspe ler van Léïla (na het duet nam het „open doekje" een ovationele vorm aan} kennen. Chris Scheffer als Nadir was deze avond minder gedisponeerd. Vooral in de eerste acte had hij met een inzinking te kampen. Later wist hij zich gelukkig te herstellen hoewel hij niettemin beneden zijn kunnen hleef. De muzikale leiding van André Fdeu gaf alle aanleiding tot waar dering. De dirigent bleek de parti tuur goed in het hoofd te hebben, zodat er 'n sluitend geheel tot stand kwam. Wel klonk het orkest een en kele maal te sterk, maar het ont wikkelde bij voortduring een ge acheveerde klank. Het k0°r dwong weer veel waar. dering af. De mise en scène van Abraham van der Vies en de décors en costumes van Hans van Norden en de choreograpbie van Darja Co. lin, droegen veel bij tot deze- surees volle vertoning, waarvoor de volle Schouwburg na afloop met een langdurige bijval dankte. HERMAN VAN BORN. ken week, die van 23 Februari tot 5 Maart duurt en waarin voor deze boekhandel 3 schrijvers: drH. Groot (interplanetair verkeer), Theun de Vries en- Ben van EijSselsteln over hun.nieuwe boeken zullen spreken. Museum Boymans prolongeert de tentoonstelling van het gra fisch oeuvre van Henri de Tou louse Lautrec, die gisteren eigen lijk gesloten zou worden, tot en met Zondag 10 Februari. Op werkdagen is de expositie van 10- 5 uur te bezichtigen, 's Zondags van 11-5 uur. Deze verlenging geldt echter niet de expositie van religieuze volksprenten uit de Middeleeuwen in het zelfde mu seum, die thans is afgelopen. Advertentie (I. M.) ieg&H<4>aep ck Uehkaud&eitL f Mef vitamine-C, hel fru'ihritamine. waar aan het lichaam extra behoefte heeft Eet is zeker geen alledaagse ge beurtenis. dat een violist optreedt met een eigen werk ïn het Fhilhar- raonisch milieu, Op hét concert, Zondag in het Colosseum-theater was dit echter wel het geval. Na de pauze speelde Jan Bresser. concert meester van het Concertgebouw orkest, namelijk zijn eigen Viool concert in d. Het stemde direct al sympathiek een geluid te vernemen, dat niet alleen violistisch bedoeld was( d.w.z. geen muziek uitsluitend voor de viool Beschreven met 'n or kestbegeleiding die er zo maar wat bij bengelt), doch een compositie, die. wat de vorm en verwerking der themata betreft, een breed muzikaal denken verried. Wel kan men min of meer be zwaar hebben tegen het feit, dat de componist, vooral in het eerste deel lang van stof is, dat hij te veel in eens tot uitdrukking wilde brengen. Ook verraadt zijn componeertrant bijvoorbeeld vaak sterke invloeden van Brahms en Glazounow. Globaal beschouwd echter, toont dit werk toch een sterke mate van aantrek kelijkheid. Het bezit karakter, is ge ïnspireerd geschreven en is vrij van extravagante „vondsten". Bresser speelde 't natuurlijk in beste vorm. Reeds eerder had hij al veel suc ces geoogst, met de vertolking van Mozart's vierde vioolconcert. Zijn buitengewoon knap technisch spel gepaard aan een voornaam: stijlbe grip. deed deze muziek alle eer aan. Enige kleine onjuistheden in de in tonatie bij de inzet van het eerste deel, vermochten de prachtige in drukken. die zijn optreden naliet, hoegenaamd niet schaden. Ook nu weer was het Paul Hup- perts, die het orkest leidde. Het pro gramma werd geopend met een zeer goede uitvoering van Gluck's ouver ture „ïphigema in Aulis". De vierde symphonic van Dvorak, muziek. Be schreven met een edel. warmklop- pend muzikantenhart, stelde Hup- perts in de gelegenheid zich van zijn muzikanteske zijde te tonen. Hoewel hij bij een spaarzamere gebruikma king van zijn directie-gebaren het zeker, nog tot suggestiever hoogte punten had kunnen brengen, wist hij in zijn interpretatie ervan sterk te overtuigen. Het orkest reageerde voortreffelijk op zijn intenties, zodat er een gespannen musiceren tot stand kwam. Ook de begeleidingen verdienen een woord van lof. - HERMAN VAN BOEN Pupillen van de Rotterdamse Toonkunst Muziekschool hebben Za terdagmiddag in het Doofstommen- instituut weer eens een warm plei dooi voor het onderricht aan deze inrichting gehouden. Dat lukte na tuurlijk niet altijd even goed de nervositeit spreekt ook een. hartig woordje mee maar elke „solist" deed zijn best en toonde veelal ern stig te streven naar een hoger mu zikaal doel. En dit verdient reeds veel waardering. De piano-spelende jeugd eiste ook op-dese uitvoering het leeuwenaan deel op, zodat enige viool- en fluit- voordrachten een goede afwisseling in 'het uiteraard uitgebreide pro gramma brachten. Een bijzondere vermelding ver dient tenslotte het optreden van een fluitleerlinge uit de klasse van Jaap Luyendijk en van enige leerlingen uit de pianoklasse van Nico Tim mer, Advertentie I. M.) ROEKELOZE VERSPILLING VAN BRANDSTOFFEN Groot tekort aan huishoudgeld Waarom zoudt u alle ramen open gooien en u j dure kachel warmte verspillen? U .jakt er de bestorven tabaksgeur immers evenmin door kwijt als de hardnekkige lucht van gebakken vis, gestoofde kool en onze typisch-Hollandse wintergerechUm. Zelfs met hermetisch gesloten vensters, zonder tocht en zonder warmteverlies zal de nieuwe Ame rikaanse vinding Air-Wiek u van alle hinderlijke geuren verlossen. Air-Wiek camoufleert de geuren niet, het vernietigt ze, want het bevat 125 reukdodende bestanddelen en chloro- phyl, het bladgroen dat de buiten lucht zo zuiver en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog cn Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wick - 'n ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een. flacon Air-Wïck a 2.40 ver schaft u op elk uur van de dag een behaaglijke omgeving en.... het is te merken als u vergeet de Air-Wiek open te zetten! DEN HAAG Aan de op 12 Februari a,s. te houden buitenge wone aandeelhoudersvergadering van Lever Brothers en Unilever N.V. wordt voorgesteld om terug te keren tot de haam Unilever N.V., die in de jaren 1930 tot en met 1937 is gedragen. De thans gelden de naam geeft aanleiding tot ver warring van de moedermaatschap pijen met de werkende maatschap pijen. van welker benaming de woorden Lever Brothers deel uit maken. De naam van de Ned. ver koopmaatschappij voor margarine, vetten, en2. wordt van Unilever Verkoopcentrale veranderd in Van den Bergh en Jurgens N.V. Hoofdklasse titel anker kader 47/1 AMSTERDAM. Voor het kam- pioenschap van Nederland hoofd klasse anker-kader 47/1, dat oor spronkelijk bepaald was op 21 t./m. 24 Febr., hebben zich slechts vier spelers opgegeven. Piet van de Pol, (Rotterdam), Jan Sweering (Am sterdam), F. Kruythof (Barexi- drecht) en Ph. J. Beekman (Am sterdam). De mogelijkheid bestaat derhalve dat het e'en twee- of driedaags lomooi zal worden. Dc wedstrijden zullen worden gespeeld in de büjartacademie van Piet van de Pol te Rotterdam. Engelse bekercompetitie LONDEN De uit de vierde ronde van de Engelse bekercompe titie overgespeelde wedstrijd tus sen Stoke City en Swindon Town is in een 10 overwinning voor Swindon Town geëindigd. is'ed. Herv, Kerk Beroepen te Nijega D. J. Froentjes, cand. te 's-Grsvenzande; te Rotterdam Chariots P. Holst te Woerden. Beroepen te Jukwerd-Krewerd (toez.) A. K, Abcouwer, cand. en Jeugdpredi- kant te Amsterdam. Aangenomen de benoeming tot zieken huispredikant voor „Bronovo" te "s-Gra- venhage J. c. Slckesz te Vlissingen. (Van onze tafeltennismedewerker) De keuze van Jan Boomsma tot «en van de tien sterk ste tafeltennissers in den lande moge dan enige critiek hebben uitgelokt en zijn prestaties hü de onlangs ge houden tienkamp zullen aan deze critiek ongetwijfeld voedsel hebben gegeven, een feit is, dat deze Rotterdam mer in dit seizoen in competitiewedstrijden nog geen en kele nederlaag leed. Ook in de Zaterdag gespeelde wed strijd tussen Eendracht en Sparta 2 wist hij van geen wijken. Jaap du Buy capituleerde voor hem met de cijfers 2114, 21—10, terwijl hij met Jo Vrees en Sam Muller niet veel meer moeite had. TC 3—Burgerson l 1—9; Rotterdam 3— SVA 3 3 5—5; SR A 2—BTTC 3 9—1; Klasse 3 F.: Xente3 6Robaver 1 10—0: Rono 5Nemag 2 10—0; USV 6—GVMD 2 10—C; Tavejo 1—SVA 4 8^2; Klasse 3 WILLEMSTAD (Curacao). Door het bestuurscollege en ver schillende andere burgerlijke auto riteiten uart Aruba ij naar aanlei ding tran het voornemenvan de commandant van de „Karei Door man" om bij het bezoek van dit vliegdekschip aan genoemd eiland op de rede te blijven liggen, ie kennen gegeven, dat dit bezoek niet welkom is. Daar het bezoek slechts een representatief karakter droeg, is het afgelast. Evenals twee jaar geleden was van Arubaanse zijde sterk aange drongen op een bezoek van de „Karei Doorman" aan dat eiland. De commandant had daarin toege stemd en men maakte zich op voor een grootse ontvangst van schip en bemanning. Toen echter bekend werd, dat het vliegdekschip niet in de nieuwe haven zou afmeren, doch cp de rede zou blijven, ontstond grote ontevredenheid, die zich uitte in telegrammen aan de commandant en in artikelen in de pers. Als motief voor hét niet binnen varen van de haven is opgegeven, dat een dergelijke manoeuvre zoda nige risico's meebrengt, dat het niet verantwoord is haar uit te voeren, indien zij niet strikt noodzakelijk zou zijn, b.v. om te bunkeren. Men wil in geen geval het risico lopen, dat het schip tengevolge van be schadiging voor enige tijd buitenge bruik zou worden gesteld, hetgeen te meer klemt, wanneer er geen sleepboothulp of geëigende repara tiemogelijkheden aanwezig zijn. ALS de Friezen, woonachtig In L1 Rotterdam, hadden geweten dat Abe Maandagavond in Odeon in de ring zou komen, zij hadden vast en zeker geen enkele Rotter dammer de kans gegeven om een kaartje voor de bokswedstrijden te bemachtigen. Ze kunnen ove rigens gerust zijn, de Rotterdam mers hebben de taak van hun Friese broeders voortreffelijk overgenomen en luide klonk het „Abe, Abe, Abe", door de zaal. Bovendien, en dit speciaal ter geruststelling van mijn Friese le zers. was het niet „us Abe", maar een roodharige Goudse jongen die in deze kampioenschappen voor de C-klassers voor het eerst zijn geluk in de ring beproefde» Hij maakte geen slecht debuut, al thans wat zijn vermogen tot in casseren betrof. Een fantastische hoeveelheid harde stoten van zijn tegenstander Goudswaard nam hij met een glimlach. Zelfs na het vernemen van zijn nederlaag danste hij nog opgewekt door de ring. Dit was natuurlijk niet de enige partij. Nee, in hoog tempo zijn deze avond weer 17 partijen verwerkt. Voor de pauze kwamen de kalme knapen aan de beurt. Hofstede startte in een hoog tempo.Zijn tegenstander ging daar aanvankelijk in moe. Nader hand bleek dat dit toch teveel van het goede was geweest voor Dirk. Hij moest met een teleurgesteld gezicht aanhoren dat Hofstede na 3 ronden de meeste punten had verzameld. De Lange is nogal soe pel aan de volle winst gekomen. Hij moet echter niet in de waan le ven dat deze ook de volgende keer zo gemakkelijk verkregen zal worden. Immers Koele wijn was geen tegenstander voor hem. Ik loof de scheidsrechter voor het besluit om de partij te laten be ëindigen, en De Lange winnaar te verklaren. Zwaar geteisterd heeft de'Goudse jongen Soest zijn hand, opgestoken waarmede hij maar wilde zeggen dat Biegel te sterk voor hem was en dus win naar was. Ik geloof dat Christen erg werd gehinderd door het 'zware rookgordijn, in de pauze gelegd door honderden gretige rokers. In ieder geval zag hjj de rechter vuist van Regeer niet aankomen. Hij moest de uitwer king daarvan even overdenken op het canvas. Tenslotte besloot hij na acht tellen om door te gaan. Het bleek echter dat hij niet vol doende was opgeknapt om Regeer de regering te ontnemen. Na een volgende volledige rust besloot hij tot opgave. Koenders loopt met flinke plannen rond. Hij wil de kampioenschappen met k.o.-over- wïnningen door komen. Hamaker werd deze keer het slachtoffer. Het gevecht d/iurde nog geen vol le ronde. Roorijs leverde tegen v. d. Wal een knap gevecht. Jam mer dat zijn bewegingen wat te krampachtig zijn, waardoor hij voorlopig niet tot het plaatsen van een eindstoot kan komen. Nog sterker is dat het geval met de junior v, d. Berg. Zijn partij te gen Kleine stond op zeer hoog peil. Zijn stoten en bewegingen waren echter te stug op de weer stand van zijn opponent voldoen de aan te tasten. Manager Spaan dacht er anders over. Onder pro test van het publiek, maar vooral van zijn leerling, wierp hij de handdoek in de ring. Toch deed dit besluit erg prettig aan en was* in zekere zin een propaganda voor de bokssport. In ieder geval getuigde het van de goede opvat ting. Rijndam won in Havana "Vanmorgen vroêg kreeg ik een brief uit Havana. Hij was van de heer Teunenbreuk, die me in kor te aantekeningen vertelde hoe dé strijd tussen Veendam cn Rijndam is verlopen. De wedstrijd werd gespeeld op een zeer groot sta dion „Het Tropical Stadium", dat plaats biedt aan 750.000 personen. Er werd in de avonduren ge speeld. Döir en Reijnen voelden zich bijzonder op hun gemak on der de schijnwerpers- Door hun goede spel en door de degelijke steun van de andere spelers slaagde Rijndam er in om met 4l te winnen. De wedstrijd werd bijgewoond door 150 toe schouwers. Het was jammer, dat Jan Boom sma bij deze door hem verrichte hattrick niet meer steun onder vond van zijn teamgenoten. Arie Zxiidgeest, die speelde voor wat hij waard was, zag zün dapper zwoe gen niet beloond, terwijl Jaap Krijgsman evenmin tot scoren kwam. Het dubbelspel leverde Eendracht tenslotte het vierde en laatste tegenpunt op. Wifra heeft hefc tegen Barna niet erg moeilijk gehad. Weliswaar moesten Roel willemstein en Cor Voormolen in Klaas Huberts hun meerdere erkennen, doch tegen Hogendoom en Spijkerman maak ten zij geen fout. Henk Mostert. die wel uitzonderlijk goed op dreef was, verrichtte op fraaie wijze voor Wifra een hattrick. Barna is nu zo stevig op de laatste plaats gedrukt, dat aan een mogelijkheid om het degradatie gevaar te ontgaan een voudig niet meer behoeft te wor den gedacht. Well Shot en Rapid bereikten tegen elkaar een voor beide teams gunstig resultaat. Broederlijk deelden zij de punten met het gevolg, dat de moeilijk heden voor De Treffers aanzienlijk zijn vergroot. Treffers zelf vonden een zo sterk mogelijk Sparta tegen over zich waarom kon dit tegen Rapid niet? waarvoor Wout Heemskerk en de zijnen moesten capituleren. Wil van Zoelen en Wim Stoop scoorden elk driemaal. Invaller Jo Vrees zag de drie tegenpunten tegen zich scoren. RONO stelde tegen DOS 2 wat teleur. Het werd een 9—1 neder laag voor Montfrooy en de zijnen. Zolang echter Povac en AMVJ 2 niet tot betere resultaten komen, behoeft Rono zich over deze ne derlaag geen zorgen te maken. Anders ligt de figuur voor BTTC, dat met de grootst mogelijke cijfers een nederlaag te incasseren kreeg van het Haagse Wibo. Overwinnin gen in de komende duels met Steeds Hoger en Batswingers zijn noodzakelijk voor bet behoud van het team van Pa Munters in Overgangsklasse. In de eerste klasse afd. A was het Herman van Rijnswoud, die met krachtige steun van Nico Bou wen, Xerxes 1 aan een welverdien de overwinning en twee kostbare winstpunten hielp. Hij was het, die in dit duel tussen Xerxes 1 en Wifra" 4 tot tweemaal toe een door Wifra 4 bereikte voorsprong teniet wist te doen cn tenslotte fezamen met Nico Bouwen in het dubbel- spél de zege veilig stelde» In dc tweede klasse afd. B deel den Feyenoord 1 en SBV 1 de punten. Een resultaat, waardoor de leidende positie van IRO 3 nog meer verstevigd werd. Een vrij gelijkopgaande strijd, waarbij zeven van de tien partijen in drie games moesten worden beslist. Nadat SBV aanvankelijk een voorsprong kon bereiken, maakte A. Giorgi voor Feyenoord gelijk door een zege op J. Jansen met de sprekende cijfers 24—22, 22—20: Opnieuw nam SBV rie leiding door een zege van T. Merkus op W. de Vries, terwijl J. Jansen deze voorsprong tot 5^-3 vergrootte door een overwinning op van Leeuwen, Doch het was wederom Giorgi, die tegen J. Barto door het oog van een naald kroop (2624, 10—21, 21—15) en daarme de voor Feyenoord een kans schiep om een gelijk spel uit het vuur te slepen. Een kans, welke door Feyenoord bij het dubbelspel werd benut (21—17. 14—21. 22—20). TAFELTENNIBUITSLAGEN Hoofdklasse: Nedlloyd—Quick S—2: Sparta—Treffers 7—3: Well Shot—Rapid 5—5: Wifra—Barna 8—Z: Overgangski.: AMVJ 2—Nedlloyd 2 4—6: Jong Leven— Batewingers 2 0—1; Sparta 2—Eendracht 6—4; Rono—DOS 2 1—0: Overgangski. F: Bats',Vingers—USV 0—10; DOS-Steeds Hoger 10—0. BTTC—'Wibo 0—10; De Ja gers—Detas 3—7. Klasse 1. Afd. A: Xerxes 1—Wifra 4 6—4: Afd. B.: Smash 1—Victoria l 10—0: Carbon iTCK 1 G—4: Klasse 2A: USV 4—Carbon 3 8—2: OHvZ 1—Allan 1 7—3; Eendracht 3—OHvz 1 4—S; Klasse 2B: SBV l—Feijcnoord 2 5—5; Spatero 1— IRO 3 0—10; SBV 3—Wtfra 6 7—3; Klas. se 2 C.: Noad 1—IRO 2 7—3: Carbon 2— Service 1 8—2; Soïaro 1—Xerxes 4 5—5; IRQ 2—Carbon 2 5—5: klasse 2 D.; Sta- werö 1—GVMD 1 9—1; Hermandad l— TT TC 1 0—10; USV 5—Stawero 1 4—6: Energie 1—Xerxes 3 6—4; Americano I —SVA 2 10-0; Klasse 3 A: HVO 1— Bevanko i 64: Sazero 3Instilinde 1 1—9. Av.S. 1—Hagero 1 10— B: Klasse 3 B; USV 8— GGD 1 7—3; Hermandad 2— SBV 2 6—4; H en P l—KV 2 10—9; Xerxes 7—Nemag 1 8—4; Tava 1—USV 8 10—0- Klasse 3 C.: Shell 2—Mtlkst. 1 1—9; Contact 1—Shell 2 5—5; Eendracht 5—Energie 2 3—7: Klasse 3 D.: Ready 1 Spatero 2 55; Xerxes 5KV 3 10—0: Haka 1—Ready 1 2—fi; Klasse 3 E: BT 2—8; klasse 3 H.: EZ 1—Geward" 1 7—3; Van Hessen 2—Sozaro 4 10—0; Nationale 1—Slagvaardig 1 7—3. RTTB Klasse 1 RA.: Ready 3—RZ 3 9—1: TTTC 4—RZ 3 5—5; Rono 6—Noad 3 4—6; Klasse 1 RB: Burgerson 2—Sta wero 4 91; Spatero 3—Gas 1 2S; Gas 1—PVH 1 9—1. SRA 1—Energie 3 7—3; Klasse 1 RC: Kristal 1Overschie 2 37; Nebaro 1—Sunlight 1 3—7; Klasse 1 R.D.: Stawero 3—Hermandad 3 7—3; OKvZ 3—Noad 4 IÖ—G; Nationale 3— HVO 2 2—8: DRB 1—OHvZ 3 3—7; Klas se 1 RE.: Vanuden 2Wifra 9 3—7; Klasse 1 RF: Burgerson 3—Ahoyboys 1 6—4; CB 1—West 1 64; HE I—Sozaro 6 8—2; Klasse 1 RG; Robaver 2—TOP 1 4—6; Shell 3—RVA 1 3—7; Favoriet I— Nationale 2 55; Feljenoord 5—Xerxes 8 6—3; PTT 2—SheU 3 3—1; Klasse 1 RH: Insulin de 2—Contact 2 7—3; O ving 2 BS A 1 10—0; RZ 2—Elan 1 0—10; Klasse 2 RA; Noad 5—Mepal 9—1; RAP 1— Energie 4 3—1', Burgerson 4—WV Z 6—4; Energie 4Noad 5 55; Nebaro 2SRA 5 19—0: Klasse 2 BB: Elan 3—PCB 2 5—5: Tava 3—Robaver 4 B—1; Klasse 2 RC: UNO 3—Elan 4 2—8; EME 2—Natio nale 4 7—3; Rotterdam 4OHvZ 5 4—6; Nationale 4Telefoon 3 55; Tava 5 Nebaro 3 91; Klasse 2 RD: Overschie 6—CB 2 3—7; Elan 6USV 12 5—S; GV MD 5Tavejo 3 4—6; USV 12—Milkst 3 2—8; SRA 4—Overschie 6 7—3; Klasje 2 RE: CB 3-EME 3 6—4; TCK6—Tavejo 4 5—4; Tavejo 4—Kristal 2 4—6: DRB z— TCK 6 7—3: Klasse 2 RF: Eendracht a Americano 5 0—10; Vanmarle 2—Ser vice 3 6—4: HE 3—Pakbulsm. 1 0—10: Klasse 2 RG: RZ 4Mahero 3 8—2; Overschie 3DWL 2 3—7; Gas 4—RZ 4 55; Service 4Insullnde 4 37;. DWL» 2 —Robaver 3 10—0- Klasse 3 RH: RAP 4 —Milkst 2 O—lo; HVO 4—Ready 4 2—8; Klasse 2 KI: USV H—JUsötia 2 6-4: Just it ia 2—Ready 5 37: Contact 3—USV 11 s—4; Cas 5—PTT 4 1—Rono 8— VBP 2 9—1; Klasje 2 RJ.: Elan 2—Tava 6 8—2; Haka 2—RZ 5 7—3; Feijanoord 7 —OHvz 4 2-7- Xerxes ID—Elan 2 1—9; Stokvis 3—Nemag 3 5—5; TOP 2—Felj enoord 7 10—O; Klasse 2 RK.t Shell 4— Overschie 4 19; Insullnde 3West 2 3—2; PVH 2—Shell 4 6—4; PTT 5—Pak- hulsm. 2 4—6: Klasse 2 RL: Bevanko 3 SBV 3 4—ff* Klasse 2 HM.: Elan S-^Stok- vis 2 5—5; Hagera 2—RVA 2 1—%;' Ame ricano 6Insullnde 5 9—1; Klasse 2 RN.: Stokvis 1—Contact 5 8—2. Advertentie ff. M.) C AR B O V IT(Acti eva Kool-Dragéei) reinigt maag en Ingewanden van kwade sloffen. Ds 41 ct-Ftac. f 1.Q3. In Leiden werd het eerste gewes telijke biljartkampioenschap van dit seizoen, het touroooi der vijfde klassers, enkele weken geleden ge organiseerd. Het afgelopen week einde was Gouda aan, de beurt. De zeven 4e klasse distrlctskampioenen hebben in de Pijpenstad om de ge westelijk© titel de strijd op ,het groene laken gevoerd. In tegenstel ling tot Leiden, waar de Rotterdam se en Schiedamse representanten de eerste resp. de tweede plaats heb ben bezet, werd Gouda voor hen geen succes. De Hagenaar Vogels toonde zich de sterkste, zowel in het aantalbehaalde matebpunfen als met zijn moyenne stak hij boven d?wandere deelnemers uit De eindstand werd- Vogels (Den Haagj Vermeer (Lelden) Van Wijnen (Kr.w.) Van Buren (Oelft) Langstraat (R'damj De Jong (Schiedam) Bakker (Gouda) [0 435 195 17 2.23 8 447 204 14 2.1» 7 406 209 14 1.94 7 399 218 11 1.83 6 411 2Ö5 18 2.09 4 374 213 15 1.75 2 372 192 14 1.93 TAFELTENNIS Engéland en Hongarije in de finale BOMBAY. In c!. halve finales van het wereldkampioenschap ta feltennis om de Swaythlingbeker heeft Engéland Pakistan met 50 verslagen. In de andere halve fi nale won Hongarije van Brazilië met gelijke cijfers. De finale zal dus tussen Engeland en Hongarije gaan, Swaythlingbeker: IndiaCam- bosja 53; JapanFrankrijk 5—1; DuitslandPortugal 52; Hong KongAfghanistan 5—0; Vietnam —Chili 50; Vietnam—Singapore 5-0. Corbillonbeker; RoemeniëHon. garije 31; Hong Kong—Indië 3—2, MIAMI. De Cubaan Kid Ga- vilan, die in de Verenigde Staten wordt beschouwd als wereldkam pioen weltergewicht, heeft in een gevecht te Miami 2ijn titel op suc cesvolle wijze verdedigd door het behalen van een puntenovcrwm- ning op de Amerikaan Tommy Dy kes, Na de tweede speelavond in de voorwedstrijden om het nationaal kampioenschap cadre 38/2 der tweede klassers. kan geen der deel nemers nog bogen op een onge schonden gemiddelde. Dit kwam. doordat in de tweede avondpartij .Sarzilay gewoonweg niet zijn nor male spel wist te ontplooien. Van GjJs liep onmiddellijk weg met series van 42, 6, 23 en 14, zodat na 4 beurten zijn achterstand reeds 10 tegen B5 was. Wat Barzilay ook probeerde, het wegwerken van de achterstand gelukte hem niet. Tegenover een serie van. 48 in de achtste beurt, stelde Van Gils b.v. m de elfde een gave serie van 81. Deze serie was niet de eerste, die hoger was dan de hoogste, 65, van de eerste speelavond. In de eerste avondpartijen had Barzilay deze met 82 en 83 in de slotbeurt reeds tweemaal Overtroffen. Toen was hij goed op dreef, hetgeen zijn gemiddelde van 20.00 ook wel uitwijst. Die 89 zou niet de hoogste serie van do avond en het tournooi blij ven, Bij het scheiden van de-markt produceerde Wunderink in de acht tiende speelbeurt tegen v. d, Berg, dio zijn vorm van verleden week Donderdag «jet kon benaderen, er 97. Toen werd deze party, wegens het gevorderde uur. onderbroken in de stand 257150 ten gunste van Wunderink. Dit draait op de eerste zege van Wunderink uit. De situatie is thans zo. dat Bar zilay leidt met 3 gewonnen en. 1 verloren partij, v. de Berg won er 2. verloor er 1. doch moet met ver lies tegen Wunderink rekenen, v. Gils won en verloor tweemaal, tegenover 2 verliespar tijen stelt v. Someren slechts 1 winstpartij, ter wijl tenslotte Wunderir.k 2 verlies- partijen boekte, doch redelijkerwij ze van v, d, Berg zal winnen. Tenslotte de uitslagen van Maan dagavond: Barzilay v. Someren v. Giïs Wunderink v. Someren v. d. Berg v. Gils Barzilay Donderdagavond wordt fcèt-tour nooi voortgezet. 300 15 89 20.00 132 15 48 S.80 300 19 40 15.78 262 19 50 13.26 300 25 57 11.53 224 25 34 8.61 300 19 81 15.73 253 19 51 13.31

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5