c D SHOBB i Strörmann houdt er een simpele, maar ware filosofie op na Zuinig met verf WILLEM DE JONG KRABBELS VAN KRIS-KRASSER Nogmaals Gor du Buy „In Zweden kan je je fiets buiten laten, zonder slot... Toert waren de muzen populair Broekman slaat Andersen op de 3000 meter LANGS DE ROTTERDAMSE ATELIERS Wij denken te weinig aan arme kinderen... Nederlands positie in Rijnscheepvaart binnen Duitsland 11. 5445.- Mahler's Kindertotenlieder op de Minigroove-plaat Mdiiiececktec Noors fenomeen voor de tweede maal de mindere van een Nederlander HARTJE STAD Tafeltennis titel voor Hongarije (heren) De Maasstad lijdt tweede nederlaag .Woensdag 6 Februari 1952 5 MET Wim Strörmann hebben wij in zijn ate lier, een optrekje van drie bij vier meter in de galerijwoningen aan de Justus van Effen straat, eerst herinneringen zitten ophalen aan die goeie oude tijd, tenminste zoals hét nu lijkt, want de jaren tussen dertig en veertig waren in vele opzichten net zo min goed als de na-oorlog- se van thans. Maar al pratende, en Wim Strör mann keuvelt graag, gingen wij die tijd toch. een beetje idealiseren, zo op de manier van: wat was die Coolsingel toch gezellig, je wist 's avonds bij Martin's 'altoos de vrinden te vinden, je debat teerde over moderne kunst met Paul Schuitema, die toen erg veel experimenteerde, en als iedereen al op z'n bed lag, maakte je nog een ommegangetje met Dick Elffers (sinds '40 .in Am. sterdam woonachtig) en Henk de Vos, meestal via Charles Stock op <3e Kruiskade OP een keerzegt Strörmannvroeg een be kende Rotterdamse kunstschilder me waar om ik nu juist een kind als model had genomen dat scheel krek. Daar hielden de mensen niet van, zei hij. De mensen zien veel liever een fleurig, opgewekt kind, goed in de kleren en met een prettig gezichtje. Wat moet je daarop ant woorden? Dacht je dat die ar me kinderen ook niet eens graag over de haren worden gestre ken? Nou, ik. schilder ze. Z° zijn er duizendenTVe denken veel te weinig aan hen. Zo is Wim Strörmann. Hij begon zijn loopbaan als decora tie-schilder en tekende en schil derde er voor zijn genoegen bij. Hij werkte voor Paul Schuitcma (nu al jaren leraar in Den Haag), verzorgde de aankleding van exposities, had soms aan een half woord genoeg om zijn opdracht uit te voeren en kwam al gauw in aanraking met aller lei progressieve stromingen in de schilderkunst. Maar het ge noegen werd ernst. Op een ge geven ogenblik werd hij kunst schilder van beroep. W. Strörman: portret DEN HAAG -"--Dinsdagmiddag Ss in Oosterbeek bijeengekomen de pa ritaire commissie'met -betrekking tot* het zgn. „innerdeutsche Verkehr", ■welke byeenkomsv het gevolg is van de onlangs- gevoerde besprekingen tussen de West-Duitse minister See- bohm eti minister Wemmers. De Ne derlandse regering is vertegenwoor digd door "de directeur-generaal van. scheepvaart deiheer W. L. de Vries, de rederijen door de heer Van. Hou ten,. van het centraal bureau van Rijn- en binnenvaart -en voor de particuliere vaart mr Eisbout Advertentie (i M.) "We dreigden sen timenteel te wor den en daarom ging Wim maar gauw tussen de tientallen doeken rommelen. Hij vis te er een half do- - zijn uit en zette ze voor ons neer, meest portretten, vooral van kinderen. Zijn sterk, sociaal ge- vpel verloochent zich daarin niet: hü schildert veel kinderen uit een arm milieu en uit de manier waarop hij hen ziet, spreekt mededo gen. en een grote gevoeligheid. Het is merkwaardig, maar de talrijke „ismen" die Strörmann in hun ontwikkeling heeft kunnen gade slaan, hebben hem volkomen onberoerd gelaten. Zijn kunst is van een eenvoudig soort, eenvoudig zoals hij zelf is. Met experimenten, vormproblemen of gewaagde kleurencombinaties houdt hij zich niet op. Hij schildert in een impressionistische trant de dingen en mensen, zoals hij ze ziet en hij probeert het zo goed mogelijk te doen. Soms betaalt hij samen met een paar kunstbroe ders een model en een enkele keer komt er wel een op dracht voor een portretje. Op de ezel staat het portret van zijn vrouw. Maar hü moet zuinig zijn met verf, die is schreeuwend duur. Met elk duur kleurtje, dat hij op zijn palet uitknijpt, moet hij woekeren. Wij praten, over de vele mode-verschijnselen opeens zegt (Advertentie LM.) Prijs voor ondernemers de goedkoopste automobiel IMPORT N.V. AUTOPALACE 'S GRAVENHAGE DEALER VOOR ROTTERDAM EN OMG. Goosens' Automobielbedrijf. Nieuwe Binnenweg 311, Tel. 33546 DEALER VOOR VLAARDINGEN, SCHIEDAM, WESTLAND EN OMG. Garage B. Heyes, Emm astraat 124, Vlaardingen. Tel. 3716 Eén van de aangrijpendste wer ken uit cte romantiek is zeker Mahler's compositie Kindertoten lieder. Het zijn een vijftal gedich ten van de hand van de dichter Friedrich. Rückert, die deze cyclus in diepe smart schreef, toen hy in korte tijd zijn twee kinderen door de dood had verloren. Mahler componeerde dit werk merkwaar digerwijs in een periode, waarin hij zich nog gelukkig kon voelen betrekkelijkerwijze dan gespro ken, want deze hyper-sensitieve mens, die enerzijds zich vast klampte aan de romantiek en an derzijds de drang naar het expres sionisme in zich had (zijn werken na 1900 getuigen daarvan sterk) was een te grote pessimist om ge heel in levens vreugde te kun nen opgaan. Daarvoor was trou wens ook de tijd waarin hij Advertentie (LM.) Laat ons Uw discotheek verzorgen Gramop b one-Specialist en sinds 1906 Wytemaweg a/d MLathen.laan kruispunt Rochussenstraat Telef 28098 - Rotterdam ■Sïrörmarc in zijn atelier in de modei hij: Mij maken ze niet gek. Een mens zal altijd van vlees en bloed blijven, ook in een. verre toekomst wanneer de techniek en de atoom kracht ons in staat zullen stellen de meest'fantastische kunststukjes uit te halen. Stromingen in. de schilder kunst als dadaïsme, rintbïsme, sur realisms enz. zien we voorbijtrek ken, maar-de mens" van. vlees en. bloed blijft en de behoefte om hem te coaterfeiten 2al eveneens blijven bestaan. Dat lijkt misschien simpele filo sofie, maar er zit een. kern van waarheid in. Zijn sociale omstan digheden? In één. woord beroerd.! Hij heeft werkende kinderen. Dat vindt de overheid voldoende; hij krijgt er geen cent bij. Of hij zal kunnen blijven schilderen is de grote vraag, want geld om mate riaal te kopen is er niet meer. Eu wij maar praten hoe we onze cul tuur zullen redden.... Ieefdef, te bewogen. Van zijn psy chische gesteldheid uit, valt het dus wel te verklaren, dat Mahler behoefte gevoelde muziek bij deze tragische verzen te schrijven. En, was het misschien zijn profetische blik, het voelen naderen van het noodlot, de smart, die ook hij aan den lijve zou ondervinden. J miners ook Mahlers oudste dochter die hij aanbad, stierf enige jaren na het ontstaan van deze compositie. Bepalen we ons tot de zuivere muzikale eigenschappen, dan toont dit werk Mahler op zijn grootst. Compositorische inzinkingen, die soms in sommige zijner werken op treden zijn er in deze liederen niet. Op sublieme wijze heeft Mah ler het tragische, de mystische hang naar berusting in het onver mijdelijke in kiank gerealiseerd. De diep treffende uitbeeldings- kracht, de melodische en harmoni sche expressie maken de Kinder totenlieder dan ook tot een bron van ontroerende schoonheid. Alle eer aan Philips, die het werk technisch gaaf en acoustiseh. uitmuntend op de minigroove plaat (AOO103) grifte. Men kan. ongestoord luisteren naar de ar tistiek en vocaal indrukwekkende vertolking, die de bariton Herman Schey deze liederen geeft. Een woord van lof voor de aantrekke lijke begeleiding van het Residen tie Orkest onder Willem van Ot- terloo mag hierbij niet ontbreken. HERMAN VAN BORN 5 EEN groot kenner van de tech niek en tactiek van isffritermi! niek en tactiek van tafeltennis heeft mij vertéld dat het gebrek van onze Nederlandse tafeltennis sers schuilt in de te grote lust tot scoren. 2k heb dat na mijn Krab bels over het geval Sparta-Du Buy moge ondervinden. Tja, onze tafel tennissers zijn erg lei, alleen zij verwaarlozen hun verdediging schandelijk. Er waren er enkele die mij bijzonder lange en ogenschijn lijke vlotte brieven schreven waar in zij punts-punts-gewjjs duidelijk maakte dat ik er toch eigenlijk niet veel van weet. Niet Du Buy is groot geworden door Sparta, maar Sparta door Du Buy. Hier komen we op een glibberig terrein. Natuurlijk hebben de schrijvers gelijk wanneer zij daarmede be doeïen dat Sparta kampioenschap pen behaalde door spelers als Du Euy. (Daarbij wil ik echter opmer ken dat een club niet alleen en soms helemaal niet groot behoeft te zijn of te worden door kam pioenschappen). Bij tafeltennis lig gen de persoonlijke- en de team prestaties inderdaad duidelijker ge scheiden dan b.v. bij voetbal. Toch blijf ik bij mijn bewering dat ook een tafeltennisser trouw moet zijn aan zijn club. Juist die lieden die via die sport hun brood willen verdienen moeten beseffen dat vooral een gezond ulubleven de deelname aan een bepaalde sport activeert. Zouden deze clubs niet bestaan dan zou voor de roïddél- matig-beoefenaar een grote attrac tie verloren ga an; Cor du Buy zou dat zeker in- zijn instituut merken. De clubs hebben dus een groot aandeel in de beoefening en de intensiviteit daarvan. Daardoor worden de topspelers belangrijker. Zij worden ook groter omdat door hét toenemen van het aantal be oefenaars ook het aantal topspelers zal toenemen. Er wordt dus straks van de huidige topspelers een gro ter inspanning gevraagd om zich op die top te handhaven. Sparta heeft dus wel degelijk een aandeel in het groot worden van Du Buy gehad. Ik voel er veel voor om de aan valslust van de tafeltennissers nog De engerd Gerard is bankwerker, maar het moet toel een ongewoon soort bank zijn, waaraan hij werkt. Hij ziet er meer uit als een ge slaagd circus-impresario, die zich juist in het nieuw heeft gestoken na het billijk engageren van een wereldsensatie. Zijn kalfslederen air zakt 'm ech ter meteen in de artistieke schoe nen, wanneer de politierechter na een. vluchtig re sumé van de be dreven wandaden, hem scherp in de nissen-open kijkt en meedeelt dat - ie „een misselijke knul" is. Gerard treft 1 111 .het ook zeer slecht want deze rechter, die overigens de be- minnelijkheid zelve is, wordt nóg boos, ais hij aan een soortgelijk voorval uit z'n jeugd denkt. En dat is waarschijn! vk al een halve eeuw geleden. Toen was de rechter een hartstochtelijk voetballer. Op een keer stal iemand zijn portemomiaie uit het jasje, dat in het kleedhokje bij het veld hing en die in-gemene streek heeft de rechter nooit kun nen vergeten. Maar het was nog niet half zo ergals wat enge Ge rard heeft uitgehaald. Die trok in de zomer naar de strandjes en rivier-oevers,, waar ar geloze baadsters hun onschuldig spel met het -water speelden. Nee, een voyeur was Gerard niet, maar toch spiedde hü, als een sluipschutter achter riet en bosjes verborgen, naar zijn buit. Dat waren de jurkjes, Onze voorouders waren lyrischer alleen, zo deed ook de meester op de stormwind voortgedre-he-ven/ dan wij en wij hebben aldoor het school en zo deed zelfs menige Op 't vensterglas had post gevat" gevoel dat wij ons inbeelden dat predikant op ^de kansel. En zo bij „vat" plofte de glyboot in wij intens leven maar dat zij er deden zij omdat zij Rotterdammers het water; de dames gilden om waren, die bij hun Zondagskuicr even later moedig en natgespat te buiten de stad ter hoogte van het vervolgen: „Daar las ik; ,.Wand'- exereitieveld van de schutterij laar, rep uw schre-he-den/Uw' (nu: Tunneltraverse bij de Heu- avond komt, uw nacht daalt neer/ vel) aan een der oude populieren Morgen daagt u dra niet meer"/ week-in week-uit, telkens met het- (op deze regel roeide het heer zelfde geduldige genot, een bord lijk!)/ „Tors willig, wat gy nog bewonderden, waarop deze sombe- moet dra-ha-gen/ Haast valt het re vermaning geschilderd stond, kruis uw schouders af/Dan dood, een vermaning waaraan ook locale dan komt uw zegepra-haal/ enz. huis-, tuin- of keukendichters hun enz. enz. en al pagadderend „nam" beste krachten wijdden, cm het, men „er nog eentje". Dat vers met de tong uit de mond, tot ten was nota bene van ds. Van Oos- minste 7 coupletten te brengen, terzee geweest, en het stamde ,.uit En deze plechtige coupletten la- de herfst van zijn leven, dat hij gen op hun beurt wederom een te Wiesbaden in 1882 beëindigde", ieder „in de mond bestorven": Het leefde 20 jaar daarna nóg „Wanneer gij al wandlend de dijkkruic betreedt/Die heenvoert naar 't bloeiend Delfshaven/Dan vindt ge er een bordje, misschien dat ge 't weet/Door 't lover, als 't ware begraven/ enz. enz. enz. Iets voor een gezellig avondje!, maar in ieder geval vol van zede- üjk-stichtende lering! Om de haverklap werden we gedreigd met het Spinhuis ean het Rode Zand, want wij zouden het daar, ons verdiende loon er langend, meer verstand van en meer gele genheid toe hadden intens te le ven. Aan alles namen ze deel en thuis hoorde je de weergalm er van, wel eens breedsprakig, maar gezellig. Als grootvader je waarschuwde, riep hij niet kortaf „Pas op" of «Kijk uit" of „Van andere", neen, dan ging hij er voor zitten of er voor staan en hij sprak „Hoedt u voor voetangels en wolfskiemmen; Wacht u voor schietgeweer!" Zo deed hij niet bloasjes, lingerieën en andere bezit tingen die de zorgeloze zwemsters op de kant hadden achtergelaten. Was het lot hem gunstig, dan on derzocht Gerard de garderobes rus tig op portemonnaies, portefeuilles en alle kostbaarhedendie z'n grijp grage handen maar vonden. Maar moest Gerard haastig werken of maakten de slachtoffers in het wa ter aanstalten weer te landen, dan zag hij er geen been in met de jurkjes, de blows- jes en andere vondsten de plaat te poetsen om thuis het onder- zoek rustig cn ovgehinderd voort te kunnen zetten. Het laat zich denken welke vertwijfelde tafe relen zich op die strandjes heb ben afgespeeld, als de beroofde baadsters hun gênante situatie dóór kregen. „Kijk", zegt de politierechter, „tn Zweden kan je je fiets zonder slot erop buiten laten staan en niemand, die er ook maar aan denkt 'm weg te nemen. Maar in Holland heb je van die lamstralen, die dat toel doen." Ook de Officier vindt dit het lelijkste soort, diefstallen dat ie kent. Twee maanden eist hij. „Luister", zegt de politierechter ongewoon streng, „er is al een heleboel met je aan de hand getoeest en ik ga je nu een les geven voor 't leven. Je gaat een maand zitten." Gerard knikt dom. Een goede leerling lijkt hij niet. DKONTHEEM. Voor de tweede maal binnen enkele dagen werd Hjalmar Andersen, het onoverwinnelijk geachfe Noorse fenomeen, door efen Nederlandse schaatsenrijder verslagen. Zag Wim van der Voort te Oester- sund tijdens de Europese kampioenschappen kans op de 1500 meter Ander sen achter zich te houden. Kees Broekman haalde Dinsdagavond voor 4.0(H) toeschouwers te Drontheim, Re stad waar Hjalmar woont, het stoute stukje uit op bijzonder fraaiewjjze dc 3.000 meter te winnen en wel op zo'n overtuigende wijze, dat het zelfvertrouwen van de Europeso kam pioen wederom een gedachte knauw heeft gekregen. Met een t0d van 4 min. 58,7 sec. kwam Broekman zeer dicht bij het baanrecord van Dront heim, dat Addersen in zijn bezit heeft met 4 min. 56.9 sec. Zijn tegenstander Oddberg liet hü meer te bekoelen, misschien lukt liet me oök nog wel om te scoren. In ieder geval heb ik zeer veel zwakke plekken in hun bewerin gen gevonden. Er is mij namelijk gebleken dat verreweg de meeste lieden niet op de hoogte zijn van de amateursbepalingen, die duide lijk zeggen dat voor het spelen, van een wedstrijd in competitie-ver band geen geld mag worden aan vaard. Och, dat de lieden dat niet haar-fijn weten vind ik nog niet zo bar, maar bedenkelijker wordt het wanneer door het niet-begrijpen of niet-op-de-hoogte zijn een verkeer de geest ontstaat. Daarvan getuigt de opmerking van een van. mijn schrijvers die Veel werk van zyn brief maakte en daarmee kennelijk de indruk wilde vestigen dat ik na het lezen van zijn brief dodelijk getroffen zou moeten zijn. Hy wil mij de mening opdringen, dat tafel tennis door Du Buy, schijnbaar door hemzelf ook. wordt gezien als alleen maar een handelszaak en dat men daarbij moet handelen volgens de regelen van goedkoopmanschap. Eerlijk dat is me te grijs. Het zou me verleiden om voortaan de be richten over tafeltennis te verwij zen naar de financiële-redactie. Toch ben ik hem dankbaar voor deze opmerking. Deze werpt een goed licht op de geest en opvatting van een deel van onze tafeltennis sers. Daarmee begrijp ik ook waar om hij de houding van Du Buy niet onsportief vond. Ik stond in. mijn mening daaromtrent niet alleen. Dat moge blyken uit de beslissing van de NTBB om Sparta, uit de competitie te nemen omdat anders een sportief verloop niet gewaarborgd kon worden. Er is echter iets gewijzigd in de situatie. Het geval Du BuySparta—Rapid was n,l. veel ernstiger dan ik bad durven vermoeden. Mijn critïek die ik overigens ongewijzigd hand haaf geldt nu niet alleen Du Buy, maar ook het bestuur van Sparta dat trouweloos handelde tegenover het lichaam dat alle clubs verenigt. Overigens is het beslist niet waar dat ik de nadruk legde op de on- sportiviteit van Du Buy. Mijn cri tïek gold in hoofdzaak de amateur- bepalingen. Daardoor was het mo gelijk dat Du Euy verstek kon laten gaan met de bekende gevolgen. Het moet de NTBB duidelijk zijn ge worden dat de bepalingen niet vol doende richtlijnen geven en dat topspelers daardoor de mogelijkheid, wordt geboden om een competitie in duigen te laten vallen door niet mee te spelen in hun team. De reden van verhindering is dan dat zij geld moeten verdienen met tafeltennis. Post voor overzee dus langer dan de „My heart longs for You, cries for You, dies for You's van tegenwoordig, Winkeliers, e-d. werkten ook schaamteloos meer met de Muzen minder aangenaam heb- samen dan nu; daar uit voortvloei- ben dan thuis. Vermanende groot- ende verkeersopstoppingen, omdat moeders hieven in het zachte pe- iedereen een etalage vers op z'n ge- troleumlampschijnsel een dorre mak wou lezen en beredeneren mei: .vinger en sisten ons, als wij kat- de omstanders, waren zeer gewoon 'tekwaad hadden uitgehaald, op- Ook die verzen stierven niet na één voedkundig toe: „Daar staat aan dag of één week, neen. ze werden het einde der Hoogstraat een huis/ volwassen cn ze leefden nog toen Door guiten veracht en veroor- wij kleine jongens waren en met deeld/En zij het voor snaken een slapen konden van de droomgedacl'- vastzitiend kruis/'t Strekt tevens te dat Rotterdam nog weleris een tot afschrik en voorbeeld/ enz. elektrieke trem zou krijgen! ,Jk sta enz. enz. Vol fijne trekjes en niet hier nog altijd rustig/Als fiere ooie- verheffend voor onze ziel die be- vaar/Ik werk nog immer lustig/Er smet was met XXe eeuwse zon- vrees voor geen gevaar/Men wou digheid. mij 't aas ontsteken/Door list en Met de dood ging men voor en snood bedrog/Maar *t blijf den. mees omstreeks 1900 even gemeenzaam ter spelen/Ik tart den vijand nog, om als het Spinhuis, men mocht hlïjf dapper, immer wakker/Sta er graag over bomen in gezelschap °P niyn rechterpoot was een der. en nog liever: over zingen in het Sslijk product. Het slot luidde (maar openbaar. Zo hebben wij tot onze daarvoor moesten wij op oti2e tenen stomme verbazing een roei-familie faan staan!) „Een ooievaar in vry- op de Bergse Pias bij Vrouw Eo- heid/Mint Bruidegom en Bruid', meyn (Lommerrijk) van de roetsj- ^et <£loeg" ten tijde dat wij er van baan horen afglijden plechtig blè* genoten, „op niets maar het scheer, rend van uit hun zwarte pak met aan *?ts ,te moeten herinneren van... hoge witte boord en verliesman- veertig jaar terug! chetten, terwijl de dames sleep- Het heeft zelfs, vertelde men ons, rokken met bezemband en hon- oorspronkelijk op een erepoort ge- derd haken en ogen en parasols hangen in Delfshaven, waar eens met franje droegen roei- en zeil- een daverend feest was gevierd ter toilet 190D: „De dood heeft mij ere van de Mouterij, Branderij en een brief geschre-he-ven/Tk las Distilleerderij Henkes aan de Voor- hem. op het dorrend blad/Dat door haven. MAILNIEUWS INDONESIË. Ms Sumatra v. 9/2 v. A'dam, a. Djakarta 8/3. Ms Oranje v. 26 v. A'dam. a. Belavan 15/3, a. Dja karta 18/3 Luchtpost: v. 5, 6. 7, 8, 9/2. a, Djakarta 8, 9. 10. U, 12/2, NIEUW GUINEA. Ms Kota Baroe v, 11/2 v, R'dam, a. Sorong en Hollandia met opgegeven. Luchtpost: V. 8/2, a. B«ak 11/2. NEDERLANDSE ANTILLEN. Ms Obe- ron v. 6/2 v, A'dam, a. Willemstad 24/2. a. Oranjestad 27 '2. Ms Oranjestad V. 21/2 v, A'dam, a. Willemstad 8/3. a. Oranje stad 11/3, Luchtpost'. V. 7, 8-2. a. Wil lemstad 9, 9 2, a. Oranjestad 9, 9/2, SURINAME. Ms Stentor v. 13/2 v. A'dam, a. Paramaribo 2/3. Luchtpostr V. 5, 8/2, a. Paramaribo 7. 9/2. AFRIKA. Zeepost: Dahomey, Frans Equatoriaal Afrika. Oubangui-Chan, Frans Kameroen, Ivoorkust en Niger: elke werkdag aan Frankrijk. Liberia en Part. West-Afrska: elke werkdag aan Engeland Franse Soedan en Senegal: 5, 32.2 via Frankrijk. Unie van Zuid-Ain- ka: Ss Waterman v. 12/2 v. A'dam. a. Kaapstad 29/2. VER. STATEN VAN AMERIKA. Ms Tento v. 6/2 v. R'dam, a. New York 16,2, Ms Dalerdijk v. 9/2 v. R'dam, a. New York 19/2. Ms Black Gull v. 13/2 v. R'dam. a New York 23/2. CANADA—NEW FOUNDLAND. Zee post: zie. Ver .Staten v. Amerika. Van New York in -n Z^dagen verder per trem naar Montreal. MEXICO. Ss. Andijk v. 5/2 v. It dam, a. Vera Cruz 27/Z. Ms. Westerdam v, 16/2 v. R'dam. a New York 23/2, verder per trein naar Mexico ln plm. 5 dagen. CUA. Sa. Andljk v. 5/2 v. R'dam. a. Havana 20/2. Ms Westerdam v, 16/2 v. R'dam, a. New York 23/2. verder naar Havana per eerste gelegenheid. VENEZUELA. Ms. Oberon V. 6/2 v. A'dam, a. La Guaira 20/2. Ms. Oranje- stad v. 21/2 v, A'dam. a. La Guaira 7/3, BRITS GUYANA. Ms Steilta v. 13/2 v. A'dam, a. Georgetown 6/3. COLUMBIA. Ms Oberon v 6/2 v A'dam a. La Guaira 20/2, Ms Oranjestad v. 21/2 V. A'dam. a. I.a Guaira 7/3. Van La Guasra- verder naar BaTranquille per eerste gelegenheid. ARGÈNTINIe. Ms. Albireo v. 7/2 V. R'dam, a. Buenos Aires 7/3. Ms. Alhena v 21/2 v. R'dam, 3. Buenos Aires 14/3. URUGUAY. Ms- Albireo V. 7/2 v. R' dam. a. Montevideo 5/3. Ms. Alhena v. 21/2 v. R'dam. g. Montevideo 13/3. BOLIVIA. Zeepost: als Argentinië, verder per trein naar La Paz m ong. 4 dagen (I a 2 maal per weck). BRAZILIè, Ms Alhena v. 21/2 v. R dam, a. Rio de Janeiro 7/3. CHILI. Ms. Albireo v. 7/2 v. R'dam, 3. Buenos Aires 7/3. Ms. Alhena v. 21/2 v. R'dam. a. Buenos Aires 14/3. Van Buenos Aires verder per trem naar Santiago m ang. 3 dagen. PARAGUAY. Zeepost: als Argentinië. Verzending van Juchtpostcorrespon- dentie aan postagentcn a.b, van Ne derlandse schepen, aan commandan ten van Nederl. OorLogsbodens in vreemde havens e.q. aan le comman dant van hét Nederl, detachement Ver enigde Naties in Korea. HR. MS. KABEL DOORMAN. Voor Willemstad, posten 5-2 0 uur, 7-2 11 uur, 7-2 18 uur. Ms WILLEM RTJYS. Voor Singapore 10-2 posten 5-2 lo uur. voor Djakarta 12-2 posten 7*2 10 uur. NED. DETACHEMENT VER. NATIES LV KOREA. Posten 5 8 13-2 10 uur. SS, EMPIRE FOWEY voor Kure 11-2 posten 4-2 22 uur. HR. MS, PIET HEIN, voor Colombo posten 7-2 22 uur. voor Singapore pos ten 13-2 22 uur, vobr Manilla posten 15-2 22 uur, voor Hongkong posten. 21-2 22 uur. HR MS. BANCKERT, VAN ZIJL. DE ZZEUW ZWAARDVIS TIJGERHAAI. Voor Portland posten 8-2 22 uur. MS JOHAN VAN QLDENBARNVELT Voor F reman tie 22-2 posten 15*2 10 u. Voor Melbourne 28-2 posten 22-2 10 u., voor Svdney 3-3 posten 26-2 10 uur. HR. MS. VAN GALEN, voor Hong kong posten 7 14-2 22 uur. MS. OfRANJE. Voor Southampton, posten H-2 20 uur. ver achter zich. Na drie ronden van de zeven en een half bleek reeds, dat onze landgenoot verscheiden^ seconden binnen zyn schema kon blijven. En wederom werd bewezen dat Broekman dit seizoen in tactisch opzicht veel is vooruit gegaan. Want na de helft van de afstand bleef bij soepel doordraaien, in elke ronde aanzienlijk tijd winnend op zijn schema. En toen de bel luidde voor de laatste ronde gingen aan de over- kant_ van de eretribune de handen los, in volle spurt vloog Broekman de laatste boebt door en fel vech tend tegen de tijd hield hü het ver beten siottempo tot dp eindstreep vol. een laatste ronde van 39,5 sec, noterend. Na een mooie strijd tussen Pajor Van der Voort, door de Zweed op de laatste meters gewonnen, be gon Andersen, tegen zijn clubgenoot Hcnrv Wald rijdend, aan zijn sche ma van 4 min. 55 sec. Maar al spoe dig blepk. dat hij te snel was be* gonnen. Toen na oen aanvankelijke voorsprong op de overeenkomstige tempi van Broekman by het ingaan van de laatste ronde Andersen geen tijdwinst bleek te hebben op Broek man. kwamen bij de Europese kam pioen d:e laatste 400 meters iets te krampachtig eruit, waardoor hij een ronde maakte van bijna 41 sec., waarmee hij de overwinning aan Broekman moest afstaan. Een eolf van teleurstelling ging langs de tri bunes: de grote Hjalmar Andersen had de meerderheid van Ifccs Broekman moest afstaan. Hij kwam Kees Broekman gelukwensen. Veel zei de Noor niet. hij was sterk on der de indruk van zyn nederlaag tegen onze landgenoot. D<» klassementen luiden: 3000 m.: 1. Kees Broekman 4 min. 58.7 sec.: 2, Hjalmar Andersen 4 min. 59.0 sec.; 3, Henry Wahl 5 mïn- aeC-' Anton Huiskes 5 min. 05.1 sec.; 5, Kornel Pajor 5 min. 08.5 sec.; 6. Wim van der Voort 5 min. 08.7 sec.; 9. Gerard Maarse 5 mm. 12.8 sec. ..®p0 m.: 1 Nic Stene (Noorw.) 44.9 sec.; 2. Hjalmar Anderson 5Noorw.) 45,2; 3. Gerard Maarse 45-3-' 4- Wim van der Voort 45 5- Kees Broekman (Ned.) en Kome] Pajor (Zweden) 46.5; 11. Maarse (Ned.) 47.8 sec. Het klassement na de eerste dag luidt: l. Andersen 95183 pnt: 2. Broekman 96.283: 3. Stene 96.883; 4. V d. Voort 96 950: 5. Wahl 97.700; 6. Maarse 97.733; 7. Pajor 97.917: 8 Huiskes 98.650. BOMBAY. In de finales van de wereldkampioenschappen tafel tennis heeft Hongarije de Swayth- lingbekér veroverd door Engeland met 54 .te verslaan. Sinds 1926 heeft Hongarije de Swaythlïng- beker elf maal veroverd, verleden jaar ging de beker naar Tsjeeho- slowakye. dat zijn titel thans niet verdédigde. De pianist Henk Lagendaaï, die Donderdag 7 Februari Jn Museum Boy mans een recital geeft, zal werken uit voeren van Handel. Schubert. Hoest Crollius, Mendelssohn en Ravel. Na .de 'vorige week kansloos te gen „Calaryd". te hebben,^ verloren leèd bij' de voortzetting' Van het driebanden toumooi om de, Volro- wisselbeker de bekerhoudster „De Maasstad" Dinsdagavond haar tweede nederlaag, Vorige week was „Het Westen" al uitstekend voor de dag gekomen tegen „Rot terdam" en bevestigde tegen ,43e Maasstad" de goede indruk door verdiend met 75 te zegevieren. In dit tournooi spelen de als hoofdklasse spel er te boek staande personen 48 caramboles, de eerste klassers 42. de tweede klasers 35 en de derde klassers moeten er 28 maken. In onderstaand overzicht hebben we daarom eerst het - te maken aantal caramboles ge noemd, met daarnaast het in de partij gescoorde aantal. De partij Pompeyus—v. Amen was spannend, waarop de remise- uitslag ook duidt. Doch ook Lan- gelaar-Corbeau verliep enerve rend. Met het kleinst mogelijke verschil won de ,,'t Westen"-spe- ler de partij, na vrijwel door lopend enkele caramboles achter te hebben gestaan- De cijfers waren (de spelers van het xvirmende team worden het eerst genoemd): Louwe 35 26 84 2 0.409 Engelse 28 28 8' Powipeyus 48 48 T Van Amen 42 42 71 Van Hasselt 35 35 9! Rosmalen 35 32 9i Langelaar 42 42 91 Corbeau 35 34 91 Van Eyck 3S 16 61 Janse 28 28 6E Visch 28 28 74 Engelss 28 20 71 0.333 0fi23 0 545 0,357 0.325 0.456 0 369 0 246 0 430 d 378 0 270 Uitslagen Rotterdamse Basketbaljbond De uitslagen van de gisteren voor de competitie in Gebouw Emporium gehouden wedstrijden luiden als volgt: Dames le klas Rotterdam'Zuid Schilperoord (Den Haag) 1317, 2e klas Blue Bira 2—USV 6—4; heren: le klas Rotterdam Zuid Full Moon 2744, 2e klas Arrows (Rotterdam)-Rode Duivels SS150 13. USVROVS (Vlaardingen) 16—14. OVEKSCHIE Het was 4 Februari 25 jaar geleden dat te Overschïe het eerst gas werd geleverd. Deze levering, die door de jaren geleidelijk is uit- gbreld, geschiedde eerst voor de panden aan de Dorpsstraat. Op 5 Februari heeft de heer M. Neeleman. Saenredamplein het 25-jarig bestaan gevierd van zijn zaak. Er was zeer veel belangstel ling ook van de zijde der klanten. Markthericliten VEILING BERICHT BERKEL Sla C. 17,50 per 100 stuks: boerenkool 6,10—6,40 psr 100 kg: spruiten 1715 et, prei 8-12 ct per kg: slavellen 1.25—1,50 per kist. TUINBOUWVEILING DER ZUID HO LL. EILAJjJDEN Aardappelen (grote) 31—15; boeren kool 7—11; kroten 3 6—26; rode kool 15: gele kool 31—13; groene kool 12—25; waspeen 18—28; grote peen 16— 20: Prei 28: selderij f 3,80—4.80 per loo posjes: knolselderij 11—21: spruitan 30—44; ufetl 20—36; witlof 23—46 Fruit: bellefleur 19—30; aoud'reïnette 32—5o; Jonathan 22—61; Brederode 41 —43. Alles per kg,, tenzij anders vsnr.eié.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5