SS* UJ Vat is li Ir Defensiegemeenschap moet haar beslag krijgen WITSERT Auteurn meester inoverschrijven Haak in hij Haak-in en stop het lek STANDPUNT NEDERLANDSE REGERING Europa kan niet wachten op Atlantische organisatie HOUTENS CACAO KAMER STEMT IN MET HET REGERINGSBELEID Vuur vernielt kostbare partij tabaksmonsters Felle aanval van Spaak op Europees legerplan 'Biiriëlte '44* GELEZEN Europese defensie-gemeenschap Sabotage bij de kazernebouw?, Nieuwe arrestaties in Soesterbergse fraude-affaire AI voor tweede keer voor de rechtbank B-29 stort in Japan neer: 12 doden BRANDWEER KON NIET NAAR BINNEN Ongeveer f 15,000 schade Hoge Autoriteit ongeschikt om leger te doen marcheren Eisenhower terug naar Amerika? Mijn bedreigt nóg de scheepvaart op de Eems Londen protesteert in Cairo besmetting! en ge wogen iVrijdag S Februari 1952 3 BEN HAAG. De Nederlandse regering zal haar volle medewerking geven om de samenwerking in Atlantisch verband te verdiepen en te con cretiseren. Zü is er zich echter terdege van bewust, dat de practïsche uit werking vanwege de talrijke hindernissen die overwonnen dienen te wor den, niet op korte termijn mogelijk zal blüken. Mede om deze reden meent de Nederlandse regering, dat niet mag worden gewacht tot deze Atlantische Gemeenschap in meer concrete zin haar beslag krijgt, maar dat zij nu reeds alles zal dienen te doen wat in haar vermogen ligt om de Europese defensiegemeenschap tot stand te brengen. Aldus de minister van Buiten landse Zaken. mr. D. D. Stikker, in een verklaring, die hij Donderdagmid dag namens de regering In de Tweede Kamer heeft afgelegd. De bewinds man zeide daarin, dat het niet ondenkbaar is, dat door deelneming aan de Europese defensiegemeenschap. een beslissing wordt genomen, welke ge durende tientallen van jaren de plaats van Nederland in de Westerse samenwerking zal bepalen. van het Noord Atlantisch Verdrag. Anderzijds dient te worden verme den, dat de Noord-Atlantische strijd macht wordt ingezet zonder dat het Europese leger zou kunnen deel nemen. Deze moeilijkheden kunnen alleen worden ondervangen wanneer Duitsland op enigerlei wijze bij de Noord Atl. Verdrags Organisatie kan worden betrokken. Over de wijze waaroD dit het meest doeltreffend kan geschieden, bestaat nog ver schil van inzicht. In zijn verklaring zeide minister Stikker overigens, dat de realiteit van vandaag ver verwijderd is van een toestand, die ais grondslag voor een duurzame vrede zou kunnen die nen. Hij sprak er voorts van, dat het niet toetreden van Engeland tot de Europese defensiegemeenschap door de Nederlandse regering wordt betreurd. Over de marine zei mr Stikker, dat deze door de zes landen der Europese defensiegemeenschap recht streeks in dc NATO wordt inge bracht. Advertentie (l. AI.) Scherp formuleerde minister Stik ker de punten, waarvan Nederland zijn deelneming aan de Europese defensiegemeenschap afhankelijk stelt: 1» Wij zelf moeten bepalen, wat wij aan de verdediging ten koste kunnen leggen. In dit opzicht moeten wij souverein blijven. 2. De beslissingen van de Europese defensiegemeenschap mogen de Nederlandse sociale politiek niet aantasten. 3. De uitvoering der door de Kamer goedgekeurde defensieplannen mag niet worden vertraagd. 4. In het commissariaat moet ook een Nederlander worden opgeno men en dit moet een collegiaal lichaam zijn. De sregering is er zich van be wust. aldus mr. Stikker, dat de Europese defensiegemeenschap en het project van een Europees leger diep ingrijpt in de organisatie van de souvereine staat. De defensie bestrijkt veel meer terreinen en is ook veel nauwer met andere tak ken van het overheidsapparaat verbonden dan een integratie, die zich ais het plan-Sehuman uitsluitend tot kolen en staal uit. strekt. Juist bü het Europese leger gaat men zover, dat men hier bijna van een gedeeltelijke federatie zou moeten gaan spreken. In verband hiermee heeft de regering dan ook gemeend de weg naar een Europe se federatie niet te moeten -mijden en met voortvarendheid naar de totstandkoming daarvan te moe ten streven. Er is reden voor bezorgdheid, of wel in alle betrokken landen in voldoende mate de parlementaire meerderheid aanwezig is om de federatieve vorm voor het toekom stige Europa te realiseren en of wel alle regeringen voorstellen tot de noodzakelijke grondwetswijzi gingen in de respectieve parlemen ten aangenomen zouden kunnen krijgen. Hoezeer de Nederlandse regering in deze kwestie ook een vooruitstrevende politiek wenst te voeren, kan anderzijds niet ontko men worden aan het scheppen van afdoende waarborgen. Er dient te worden gewaakt voor het ontstaan van twee situaties: het Europese leger zal niet mogen op treden zonder de bijstand van de strijdkrachten der andere partners G SOI STILL Es RD PER HIER 7-35 Advertentie O M Onze klanten die a( eerder kochten behoeven wij niet te vertellen wat zo'n inter lock aanbieding wil zeggen, maar voor hen die tevergeefs kwamen of er niet voldoende van konden krijgen ontvingen wij een nieuwe zending van dezelfde kwaliteit: 2000 dameshemden van 2.60 2500 directoires van 2.95 1800 tporibroeken van 2.75 1200 singlets van 2.55 Evenals de vorige bestaat deze partij uit zuiver inter lock dat alléén van beste garens gemaakt kan worden en U de grootst mogelijke zekerheid geeft van soliditeit. Zaterdag morgen om 9tiur begint de verkoopDameshemden tot 90 cm, lengte toe met ronde hals en directoires met geweven boord, in wit en zalm en ook het herengoed ïn alle courante maten. Nu koopt U ze dooi 7500 stuks, alles eerste keus per stuk voor elkaa Db Vfcira hoofddoeken van f435 in diverse des sins en kfeuran koopt U vanaf heden voor 1.98 WINKELCENTRUM BINNENWEG (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Met uitzondering van de communisten hebben de Tweede Kamer-fracties zich Donderdag achter het regeringsbeleid met betrekking tot de Europese Defensie Gemeenschap geschaard. Een enkeling als de heer Welte r (KNP) macht dit zuchtend doen, de meeste andere sprekers deden het met zekere geestdrift. De katholieke woord- voerdstcr, mej. Klompé, vroeg zich zelfs af cf het niet goed zou z^jn, terwtlle van de indruk in het buitenland, de overeenkomst met een motie van vertrouwen te bezegelen. Doch een dergelijke in ons land ongebrui kelijke daad achtte minister Stikker niet nodig. Hij meende, dat de instemming van de Kamer op de hoofdlijnen voldoende duidelijk naar voren was gekomen. Er bestond m de Kamer ook geen algemene behoef te aan zulk een motie. Verschillen de fracties, ook die van mej. Klompé wilden haar vrijheid ten aanzien van het af te sluiten ver drag voorbehouden. Ook dat be greep minister Stikker: harerzijds moet de Begering immers hetzelfde doen. Desniettemin achtte hij de verkregen, overeenstemming van groot gewicht voor de besprekin gen te Lissabon. Verschillende afgevaardigden als de heren Bruins Slot (A-B.) en Korthals (V.V.D.),herinnerden er aan, dat er voorheen tussen een deel der Kamer en de minister wel eens meningsverschil had bestaan. Inderdaad is a minister Stikker wel verweten, dat hij de Europese Defensie Gemeenschap te aarzelend tegemoet trad- En nog kon men 0.1. wel een zeker verschil waar nemen tussen degenen, die de Gemeen schap beschouwen als goed op zich zelf dat de Europese éénwording naderbij zal brengen en de minister, die haar vooral ziet als versterking van de Nato, Mr, Stikker intussen ontkende het bestaan van een meningsverschil. Hij constateerde een misverstand. De He- genng moest zich nu eenmaal voorzich tig uitlaten zolang zij in onderhande lingen gewikkeld was. Persoonlijk bleek hij nu een voorstander van het leggen van een verband tussen de Ge meenschap en Straatsburg te zijn. Voorts deelde hij mede, dat het com missariaat van de Gemeenschap niet door afzonderlijke regeringen maar door deze gezamenlijk zal worden benoemd, dus een waarlijk supra-na- tionaa] college zal vormen. Algemeen kon men instemmen met het regeringsstandpunt, dat Duitsland tenslotte in het Na to vert» and zou moeten komen. In de Nato vallen immers de beslissin gen over het eventueel inzetten ook van de Duitse mankracht? En een nationaal Duits leger wenste nie mand. Een voornaam punt in het debat vormde de vraag of de Defensie Gemeenschap op de duur tot een federatie of een confederatie moest uitgroeien. Een vraagstuk, dat de Assemblee in studie' zal nemen. De bewindsman verklaarde naar aan leiding van gestelde vragen, dat de E.D.G. ons niet meer zou kosten dan de NATO al deed. Op andere vragen ant woordde minister Staf, dat de aangeslo ten landen zelf over militaire politie, opleidingstroepen, e.d, zouden blijven beschikken en van de Gemeenschap bv ook nationale eenheden zouden kun nen lenen. Hij verwachtte, dat de eed van trouw inderdaad primair naar de Koningin zou blijven uitgaan. En met betrekkina tot de vraag of ons grond gebied geheel zou worden verdedigd, herinnerde hij er aan, dat de E.D.G. wat dat betreft geen wijziging brengt m het uitgestippelde NATO-beleid. Doch wel en dat is winst de orga nisatie daarvan verbetert. (Van onze correspondent) NUNSPEET. Woensdag deed in Nunspeet het gerucht de ronde, dat er bij de kazernebouw tussen Elspeet en Nunspeet sabotage zou zijn gepleegd. Inderdaad blijkt ons, dat er aan een pas gereed ge komen pompinstaïlatievernielm- gen zijn aangericht Er werd o-a. een tweetal manometers stuk ge slagen. Daar deze vermeiingen met opzet zijn aangericht heeft de rijkspolitie in samenwerking met de rijksrecherche een uitgebreid onderzoek ingesteld. Uit zeer betrouwbare bron deelt men ons mee, dat de geruchten over sabotage overdreven zijn. Veel eerder moet worden aange nomen, dat de vernielingen uit een of andere rancune zijn aangericht. Het kamp heeft een doorlopen de particuliere bewaking. Ondanks deze bewaking werd onlangs een grote trilmachine ontvreemd. Een dergelijke machine is moeilijk hanteerbaar Er moeten dus meer personen aan deze ontvreemding hebben meegewerkt om de ma chine buiten het terrein te bren gen waar een auto gereed stond. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Opnieuw zijn in verba-id met de zeer grote fraude affaire bij de materieeldienst op het vliegveld Soesterberg arresta ties verricht, vier burgers, allen helers van het bij grote voorraden tegelijk verduisterde materiaal van de Luchtmacht zijn hier thans in verzekerde bewaring gesteld. Er worden echter nog steeds personen in verband met deze zaak gehoord en van bevoegde zijde deelde men ons mede, dat een nog aanzienlijk groter aantal arrestaties te ver wachten is. Gouverneur Residentie verlaat de dienst DEN HAAG. De gouverneur van de Residentie, de generaal - majoor ir M., Taus, commandant van de Koninklijke Marechaussee, zal 1 November a.s. de dienst met pensioen verlaten. (Advertentie l. M.) (Van onze correspondentJ HAARLEM. De Officier van Justitiemr O. van der Valk Bon man, eiste Donderdag zes maanden gevangenisshaf tegen de 22-jarige Haarlemmer W. de G-, die zich bij de uitgever S. te Ooegstgeest had uitgegeven voor Anne van Rand wijk, een familielid van de bekende auteur H. Af. van Randwijk, Hij had toen verklaard, dat hij het boek „De Sneeuwstorm" van Tol stoi opnieuw uit het Russisch had vertaald De G. had S. gevraagd of hij zijn vertaling wilde uitgeven. Na allerlei besprekingen ontving hij tenslotte f 100en de toezegging, dat de zaak zou worden bekeken. Later bleek, dat De G. Anne van Randwijk niet was. dat hij geen Russisch kende en dat hij een oude vertaling van „De Sneeuwstorm", na omwerking, had overgeschreven. Een ander boek, dat De G. aan S. had aangeboden, heette ..Wii zoeken de weg". Dit werk liet hu vergezeld gaan van een schrifte lijke aanbeveling van een (later gebleken) niet bestaande dr Van Hoevelaken. Vele passages uit het boek bleken overgenomen te zijn uit een werk van Joh an van Keu len. Ongeveer twee jaar geleden heeft De G. zich eveneens voor de Haarlemse rechtbank moeten ver- Aduertentie (I.MJ thans 45 et- per NOO gram TOKIO. Een Amerikaans vlie gend fort van het type B-29 Is Donderdag in een sneeuwstorm bij Tokio neergestort. De elf Leden van de bemanning en een Japan ner kwamen om bet leven. Zestien huizen werden verwoest. Toen bet toestel neerstortte ontplofte de la ding bommen. Er waren talrijke gewonden. Advertentie f. M J Eerste Kamer ongerust over de Europese defensiegemeenschap DEN HAAG. In het voorlo pig verslag van de Eerste Kamer over de begrotingen van Oorlog en van Marine 1952, brengen vele leden ongerustheid tot uiting over de Europese Defensie Gemeen schap, Zij vrezen, dat indien deze beperkt zai blijven tot zes landen, het overwicht van de drie grote mogendheden de drie kleine Be- nelux-landen in het gedrang zal brengen. Bovendien zijn zij be vreesd, dat er een militair on doelmatig product zal ontstaan en dat men zich aan over-organisatie zal gaan schuldig maken. Rafael Kubelik weer aan het wefk (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Rafael Kube lik heeft zijn werkzaamheden her vat en zal van 10 Februari af de concerten van het Concertgebouw orkest weer dirigeren. De eerste uitvoering van Bertus van Liers Catharsis" is uitgesteld en wordt nu tijdens het Holland- Festival gegeven. Wat^al er *t noodlot ons geven. Een moeilijk of 'n. zorgeloos leven? Dat weten we niet. Maar bij vreugd en verdriet. Zal TIP VAN BOOTZ uitkomst ons geven. 'n TIP VAN BOOTZ (Van onze correspondent) DEN HAAG, Trappelend van ongeduld stonden Donderdagavond brandweerlieden voor de stevig gesloten deuren van Schilte's baksfabriek bi de Nieuwstraat, waar een grote partij monsters in lichter laaie stond. Een der directeuren had bet vuur ontdekt, de brandweer ge waarschuwd maar vergeten de fa- briekspoorten te openen. Zo gingen kostbare minuten ver- Znz, Hr A. M„ Eindhoven, ontv. ïfLTlP loren, waarin de vlammen vrij spel (Van onze correspondent) BRUSSEL". Spaak en Van Zeeland, of wel dc hartstochtelijke strateeg en de voorzichtige tacticus, geraakten Donderdagmiddag tijdens het Kamer debat over Buitenlandse Zaken in een verwoed duel, toen Spaak de minis ter van Buitenlandse Zaftcu verbitterd verweet, de totstandkoming van het Europese leger en van een werkelijke Europese defensie-autoriteit te heb ben tegengehouden. Het onlangs te Parijs bereikte compromis over een col lege van negen Europese defensie-commissarissen, noemde Spaak een afschuwelijke formule, omdat een dergelijk lichaam nooit efficiënt kan werken en tevens een bron van int agues zaï zijn. Spaak, die eens te meer een on middellijk eenmaking van West- Europa bepleitte, kon in wat te Parijs een overwinning van dc Benelux werd genoemd, niet an ders zien dan een veroordeling van de politiek van Van Zeeland. Deze laatste zou, volgens hem, met be trekking tot de aan de raad van ministers toe te kennen functie,, nu wel moeten weten, dat de eenstem migheid in internationale lichamen bij de V.N. en te Straatsburg al op een failliet is uitgelopen en op het beruchte veto-recht neerkomt, dat wel allerminst geschikt is om een leger te doen marcheren. Door angstvallig aan de nationale souve- reinïteit vast te houden en een in ternationale defensie-autoriteit af te wijzen hebt ge Europa geen dienst bewezen, voegde Spaak zijn opvolger toe en hij voorspelde, dat indien het nu ondernomen experi ment mislukt, Duitsland voor alle andere Europese landen zal wor den herbewapend. Van Zeeland verweerde zich door erop te wijzen, dat hij niet in principe tegen de afstand van souvereiniteit was gekant, maar dat nu eenmaal in België de kwestie van een grondwetswijziging nog niet rijp was. Technisch gezien komt er trouwens wel degelijk ecu Europees leger, waarin de nationa le legers worden opgelost. Als administratief lichaam zou het col lege van commissarissen, die daar niet hun ianden representeren, wel degelijk doelmatig kunnen func- t ionneren. In politiek opzicht moest de raad van ministers het laatste woord hebben en moeten de ministers zelf verantwoordelijk blijven aan hun nationale parlement, zolang er geen andere democratische verte genwoordiging is. „Ik weiger poli tieke autoriteit over te dragen aan individuen, die geen. verantwoorde lijkheid en geen mandaat hebben," besloot Van Zeeland zijn verdedi ging, waarbij hy zich in zoverre met Spaak accoord verklaarde, dat hij wenste zo spoedig mogelijk een Europese politieke autoriteit tot stand te zien- komen, hadden. Toen de spuitgasten einde lijk binnen waren viel er van de monsters met een waarde van ongeveer f 15.000.niets meer te redden. Nog twintig minuten lang hebben de brandweerlieden tegen het loei ende vuur gestreden, toen was ge vaar voor uitbreiding bedwongen. Eenvoudig was hun taak echter niet: dikke, zwarte rookwolken be namen hun vrijwel ieder uitzicht Pas toen schijnwerpers naar binnen gedragen en op de brandhaard wa ren gericht, kon men volop water cp de vlammen werpen. De brand is ontstaan doordat oen elcctrisch kacheltje te dicht bij de' kurkdroge tabaksmonsters waar van verscheidene onvervangbaar •zijn was gezet. De directeur, die de brand ontdekte, rook toen hij even voor zes uur de fabriek wilde verlaten, een rokerige lucht. Spoe. dig zag hij het vuur in de monster kamer. Hij trachtte het nog met em mers water te blussen, maar de vlammen hadden al te ver om zich heen gegrepen. WASHINGTON. De aanhan gers van generaal Eisenhower zul len het Congres verzoeken, op dracht te geven aan de generaal om naar de Verenigde Staten te komen om zijn mening te zeggen over het wetsontwerp inzake de militaire en economische hulp aan het buitenland. De aanhangers van de Generaal zijn van mening dat zijn terug keer naar Amerika een goede ge legenheid zou bieden voor de ge neraal om te verklaren dat zijn opbouwende taak in Europa thans beëindigd was. Dit zou naar zij hopen voor pre sident Truman aanleiding zijn om de generaal van zjjn militaire ver plichtingen te ontheffen en hem te doen terugkeren in de burger maatschappij. Generaal Eisenhower zelf wilde op deze berichten geen commen taar geven. Diever amateurs spelen „As you like it" DIE VER (Dr.), De toneelver eniging „Diever" zal de reeks Shakespeaie-voorstellingen in haar openluchttheater voortzetten met de opvoering -van „As you like it". De voorstellingen, die evenals vo rige jaren zullen staan onder regie van dokter Broekema, zullen wor den gegeven op 1, 8, 12, 19, 23 en 26 Juli. antwoorden. Toen werd hem ten laste gelegd, dat hij met een over geschreven boek aan een prijsvraag van een uitgeverij had deelgeno men. De Officier van Justitie wierp De G. Donderdag voor de voeten, dat hij „als schrijver een prul is, dat hy een klein beetje kan over schrijven en dat hn als oplichter waarschijnlijk een grote toekomst tegemoet zal gaan." Uitspraak 21 Februari. Mijnenveger „Marsdiep" moest zoeken staken (Van onze correspondent) DELFZIJL. Nog steeds varen dp schepen uiterst omzichtig over de Eems. want de Duitse magneti sche mijn, die een vissersboot Maandag in zijn net kreeg de doodsbange schipper liet net en mijn ijlings weer zakken is nog steeds niet gevonden. De pogingen van de mijnenveger „Marsdiep" om het gevaarlijke ding. te vinden mislukte, omdat het schip vastliep. Vanmorgen is het weer vlot geko men. Een duiker heeft de zeebodem afgezocht en wèl het net gevon den met een zware steen er in maar geen mijn. Het zicht beneden was echter slecht. Later heeft men het net opgehaald In derdaad bleek, dat er hoogstwaar schijnlijk een grote mijn heeft in gezeten, want er is nu een groot gat in het net. Twintig leden van de Oprui mingsdienst zullen -nu met rubber boten varen naar de plaats waar de mijn waarschijnlijk ligt. Mis schien gelukt het hun, het ding on schadelijk te maken. LONDEN. In krachtige be woordingen heeft de Britse rege ring de gebeurtenissen te Cairo op 26 Januari, waarbij Britse onder danen „op de meest barbaarse en brute wijze werden gedood" ver oordeeld. In een Donderdag over handigde nota handhaaft de En gelse regering haar standpunt, dat de Egyptische politie vrijwel geen enkele poging heeft gedaan om de excessen te voorkomen. Advertentie (LM.) De ballpoint, met het kleine formaat en de grote naam! ScJmjft lichl cn lang En... nieuwe vulling in hand-omdraai aangebracht, U kunt kiezen uit blauwe, grijze, maroon of zwarte houder met roest en vlekvnj oronite dop en ciipi Vullingen met rode, groene, blauwe of zwarte inkt. Koop er één bi] Uw vulpeo-leveranctaf. Prijs compleet "TV71* Losse vulling L3®" SEN I u»ir© FABRIKAAT MëT W E RE LD-SE RVI CE HILVERSUM. Stop het lek" was het motto geworden waar onder johan Bodegraven, bekend van de „Haak-in-actie"gisteravond voor de NCRV-microfoon opnieuw een beroep op het Nederlandse volk deed. Hij zou er aan hebben kunnen toevoegen: Haak in bij Haak-in". Ditmaal ging' het niet om de kanker-, maar om, de t.b.e.- bestrijding. En dezelfde avond dat hij het woord voerde gverd eert bedrag van plm. 7500,van de benodigde f 100.000,bijeen gegaard. Deze actie ,,Stop het lek," zo verklaarde Johan Bodegraven «is zoveel als een ere-schuld van ons. Eer wij destijds met „Haak-in" startten, dachten wij er over ons werk ten dienste van de tbc-be- strijding te stellen, omdat het ons bekend, was, dat de sanatoria „Zonnegloren" en „Sonnevanck" samen met een financieel tekort van rond een ton hebben te kam pen. Beide sanatoria hebben toen onze aandacht op de kankerbestrij ding gevestigd. Nu „Haak-in" ach ter de rug is, willen wij toch ook die sanatoria nog helpen. Weerklank vond de actie al di rect. Met de mededeling „Hier is wat soldeer om het lek te dichten" stelde het hoofdbestuur van de Ne derlandse loodgietersbond een be drag van 250,beschikbaar. „Beppie", het meisje, dat bij de f,Haak-in"-actie de pop won, schonk een rijksdaalder, het Utrechtse Antonius-zickenhuis f 14 en f 5.kwam van „moeke" Mol van het Utrechtse stadion. Nog tij dens de uitzending kon Johan Bo degraven meedelen, dat men f 6.724.bijeen had. In de loop van de avond kwam daar dan nog het een en ander bij. Of deze uit zending nog zal worden herhaald Advertentie (1. Overal dreigt In volle treinen, trams of bussen, loert de verkoud- heidsbacil. Be scherm Uw keel en voorkom ver koudheid met Ook va rk rijg baar: Wybart mBt menthol. Wereldfederatie van de oorlogsveteranen geeft orgaan uit DEN HAAG. De Wereldor ganisatie van Oorlogsveteranen, waarvan de Bond van Nederland se Militaire Oorlogsslachtoffers het vertegenwoordigend lid in Ne derland is, is er toe overgegaan een maandblad, „New Era" uit te geven. Bij de Wereldorganisatie zijn thans 19 landen, vertegen woordigend 40 millicen oudstrij ders in 82 bonden, aangesloten. is niet zeker. De bedoeling is het in ieder geval niet. Men hoopt voor komende Donderdag het be nodigde bedrag al binnen te heb ben. Hopenlijk zal men niet in zijn verwachtingen worden bedrogen. EN TOCH..." van Sara da Wotff is een. boekje, dat en aldua luidt ook de ondertitel „drie kwart eeuw (Nederlands) socialisme ia vogelvlucht" behandelt. Het Is 'n boekje, dat met bijzonder veel belangstelling zal worden gelezen, zowel door hen. die nauw bij de ontwikkeling der arbeiders beweging zijn betrokken als door die genen voor wie haar leven en streven een vollsagen onbekend terrein is. waar van ztj echter gaarne het een en ander wensen te weten. Voor de laatste cate gorie biedt De Wolff's geschrift eeo. onmiskenbaar voordeel boven ander» boekjes over de geschiedenis van het socialisme m ons land. En dat, ondank» het feit, dat die Andere boekjes (wa denken b.v, aan het werkje van dr L. J. VerberneJ dikwijls populairder, som» zelfs al te populair z«n. Dit voordeel i* een direct gevolg van de door Da Wolff toegepaste methode, die do ge stuk historie ook. Hetgeen dan voor hem, de Marxist, wil zeggen, dat hij met alleen een nauw verband legt tus sen de economische ontwikkeling in de kapitalistische samenleving en de strijd van de werkende klassen, maar óók, d» bijzondere details tracht te ab straheren om op die wijze tot het algemene wezenlijke te geraken. „De bedoeling van dit geschritt is," zo zegt de auteur in een voorwoord... „de ontwikkelingslijn te helpen leren, zien." Uiteraard is het derhalve géén kt on lek der gebeurtenissen geworden. Wat de belangstellende leek de lezing slechts zal vergemakkelijken, en overi gens al diegenen vreugde zal bereiden, vuor wio juist deze ontwikkelingslijn en. dit aLgcmene belangrijker is dan de details, waaraan bepaalde historische scholen dikwyls zo'n grote opmerkzaam heid hebben geschonken. De indeling van dit boekje hangt nauw samen met de perioden, die men in 't kapitalistische conjunctuurverloop lean onderscheiden. De Wolffs kijk op gebeurtenissen en personen is iris, zijn stijl is onderhoudend. De titel van het werk wordt duidelijk bij lezing van het laatste hoofdstuk, waaraan hij een prog nose stelt. Daarin wordt de verwachting uitgesproken, dat van het hoog-ontwik- kelde kapitalistische Amerika nieuwe impulsen voor het socialisme zullen uit gaan. „Schijnbaar," aldus De Wolff, „la alles daar stil cn onbeweeglijk. Voor de oppervlakkigen is alles in ruste." Maar leerde de oude Galilef volgens de le gende z(jn ongelovige tijdgenoten niets ,En toch beweegt zij zich?" Deze prog nose, alsmede het voorwoord, behoren, tot de interessantste hoofdstukken uit dit zo Interessante boekje, waarin dit zij m verband met onze plaatsruimte terloops opgemerkt omtrent MultatuU een mening wordt varkondigd, die sterk afwijkt van hetgeen voorheen In Mar xistische kring werd vernomen en. ove rigens de geschiedenis van het socialis me tot en met de jongste wereldoorlog wordt behandeld. De prijs van <316 boekje bedraagt gebonden (8,75. De uitgever Is G. J. A. Ruys' Ultgeversmlj in Amsterdam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3