Sombere praal beheerst tocht door Londen HET ROTTERDAMSCH PAROOL GEORGE VI NU IN WESTMINSTER Engeland wenst overleg in Egyptisch geschil Brandende DC-6 duikt op Amerikaanse stad Ziekenfondsen-protest tegen advies SER Panamees schip op de Maasvlakte gestrand Twintig gewonden bij autobusbotsing Massa der honderdduizenden diep ontroerd Stoet vertrekt Vri jdag om half elf Britse hof rouwt tot 1 Juli Koning Boudewijn niet naar Londen Britse duikboot vermist Nieuw Brits initiatief op basis van ontruiming Kanaalzone Ambtenaren gelyncht bij verkiezingen in Perzië Flatgebouw in vlammen - reeds talrijke doden geborgen Eisenhower wint de eerste ronde Vrouw verdacht twee mannen te hebben vergiftigd F 20.000 gevallen op nr 15299 griep gestorven Babv geboren in een KLM- vliegtuig OM EERSTE BEZOEK AAN HUISARTS „Vraagstuk raakt de volksgezondheid" Britse paratroepen in actie in Malakka Veldprediker komt terug uit Korea Reddingboot uit de Hoek haalt 29 opvarenden van boord Slippartij op smalle, spiegelgladde en bochtige weg I 12e Jaargang, no. 35 Red, en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 6930D - Abonn.prijs: per week 0,47, per kwartaal ót0S. losse nummers 0,10. DE SCHIEDAMMER Maandag 11 Februari 1952 Uitgave N.V De Nieuwe Pers - Postgiro 393644 Bankier-- Amsterdaxnsche Back te Rotterdam Directeur: B. de Vries LONDEN". Te midden van de sombere praal, die reeds duizend jaar de dood van Britse vorsten heeft omgeven, is vandaag het stoffelijk overschot van koning George VI van het kerkje St. Mary Magdalene te Sandringham naar de Westmin ster Hall vervoerd. Honderdduizenden Britten, van wie velen communiqué wordt medege- rce(*s gisteren, ondanks het slechte weer, hadden opgesteld deeld, dat op last van Konin-*n straten van het Londense King's Cross Station tot West- Begrafenis koning George LONDEN. In een officieel gin Elizabeth de begrafenis stoet, waarin het stoffelijk overschot van Koning George naar Windsor zal worden over gebracht, op Vrijdag vijftien Februari om half elf (Ned. tijd) van Westminster Hall zal vertrekken. De uitvaartdienst in de kapel van St. George zal naar berekening 's middags om drie uur beginnen. LONDEN. Koningin Elizabeth H heeft besloten voor haar vader, koning George VI, een hofrouw af te kondigen, die iets langer dan 16 weken zal duren en op 30 Juni ein digt. Dit is een betrekkelijk korte periode. Voor koning George V duurde de voliedige hofrouw zes maanden, ge volgd door drie maanden halve rouw. Ten aanzien van de halve rouw is nog geen besluit genomen. minster Hall, brachten daarbij hun overleden vorst een laatste groet. Ontelbare andere duizenden zullen dit van morgenoch tend a£ nog doen: om 8 uur gaan de deuren van Westminster Hall open om het publiek in de gelegenheid te stellen langs de baar te defileren. Er is een dik kleed gelegd, opdat al die voet stappen in de hoge wijze hall de stilte niet zullen verstoren. menigte, gedekt met de uit de „To wer" gehaalde imperiale kroon, de BRUSSEL. Koning Boudewijn zal niet zelf de begrafenis van Ko ning George VI bijwonen. Hij laat zich vertegenwoordigen door zijn achttienjarige broer prins Albert Twee overwegingen schijnen dit be sluit te motiveren: ornaat in Ïw34 niet de Engelse koning George V de begrafenis van de Belgische koning Albert bijwoonde, doch de prins van Wales zond èn omdat koning Bou dewijn nog niet zijn statie-bezoek aan het Britse hof heeft gebracht. In Belgische regeringskringen schijnt men het besluit van koning Boudewijn te betreuren. Voor het vertrek uit het kerkje namen de inwoners van Sandring ham afscheid van hun koning tij dens een eenvoudige dienst, die werd bijgewoond door de koningin, de koningin-moeder en andere leden van het koninklijk gezin. Twee van de geliefdste gezangen van de over leden vorst: ..Verbluf bij mij" en ..Dc Koning der Liefde is mijn Her der" werden daarbij gezongen. Ver volgens legde de koningin-moeder op dc met de Engelse standaard bedekte baar een krans. Getrokken op een affuit, welke te voet werd gevolgd door de her togen van Gloucester en Edinburgh en houtvesters, jachtopzieners on ander personeel van het koninklijke buitengoed, werd het 1 stoffelijke overschot daarop vervoerd naar het station van Wolf er ton. waar de wa gon wachtte. die zestien iaar gele den het luk van koning Gporge V naar Londen bracht. In de trein namen plaats: de koningin, de ko ningin-moeder, prinses Margaret, dte gedrieën de stoet van Sandringham naar Wolferton in een auto waren gevolgd, en de hertogen van Glou cester en Edinburgh, beiden in ci viel cosiuum. Diep ontroerde menigte Eerst bij de aankomst in Londen op 't King's Cross Station, begonnen de oeroude Britse tradities zich in bun volle omvang te ontplooien. Op het station werd - de baar, onder het ontroerd toezien van de zwijgende Rijksappel en de scepter. Zie verder pag. 7 SYDNEY. Twee Australische korvetten zijn uit Sydney uitgeva ren om te zoeken naar de Britse duikboot ..Thorough". De duikboot was op een oefemeis langs de van Nieuw-Zuid-Wales en heeft sicJl na een duikproef niet gemeld. De ..Thorough" meet 1,090 ton en ia van dezelfde klasse (T-klasse) als de „Truculent" die na een bot sing met de Zweedse tankboot ,rD'- vina" in Januari 1950 in de raona van de Theems is gezonken. De Thorough" is door de Britse mu rine aan Australië geleend en ge- stationneevd in Sydney. Later werd te Sydney vernomen, dat van de duikboot weer semen zouden zijn opgevangen. CAIRO. Engeland zal binnenkort het initiatief nemen om te komen tot een hervatting van de onderhandelingen met Egypte, zo wordt van gezaghebbende züde te Cairo vernomen. De Britse ambassadeur, sir Ralph Stevenson. zal waarschijnlijk na de begrafenis van koning George (op 15 r>lic+ö^c 00n Februari) de eerste stap doen bij premier Maher pasja. Het voornaamste V J.CX ALlöLt/Aö d.d.11 punt bij de besprekingen, die naar men verwacht te Cairo zullen worden gehouden, zal de evacuatie van de Britse strijdkrachten uit de Suez- kanaalzone zijn. NIET minder don vierhonderd uracfitauto's, afkomstig uit een Bntse dump in Duitsland, staan bij Rotterdam in weer en wind te roesten. Twee jaar geleden heeft een automobielbedrijf deze wa gens gekocht. Aan de deuiezen- vergunmng was de voorwaarde verbonden, dat de auto's na revisie moesten worden geëxporteerd. De exporthandcl vlotte niet en de autohandelaar bevindt zich nu op de rand van een faillissement. De zer dagen werd hij veroordeeld, omdat hij van de oorspronkelijke 660 wagens tweehonderd stuks op de binnenlandse markt heeft ver kocht. Voorts wordt verwacht dat Enge land deze evacuatie afhankelijk zal stellen van Egypte's toetreden tot het door de Westelijke mogendheden voorgestelde commando voor het Midden-Oosten. Maar rust in _de Kanaalzone is van essentieel belang voor het welslagen,, der besprekin gen, aldus de zegsman te Cairo. Reportage over George VI voor VARA-televisie? (Van onze correspondent) HILVERSUM In samenwer king met de BBC zal getracht worden in het VARA-televisie- programma op Dinsdag 12 Fe bruari een korte reportage uit te zenden naar aanleiding van het pic tsc ling overlijden van koning George VI van Engeland. TEHERAN. Bij een verkïezings- rel in de stad Zabol aan de Afghaan se grens heeft een woedende menigte de provinciale gouverneur en drie ambtenaren gelyncht. In het district is de staat van be leg afgekondigd. In Zabol en het naburige Zahedan patrouilleren zwaar gewapende troe pen. Een menigte gewapend met re volvers, knotsen en messen bestorm de het bureau van de gouverneur als demonstratie tegen pas benoemde verkiezingscontroleurs. De politie had twintig gewonden. ELIZABETH (New Jersey). Een vliegtuig van de „National Airlines" met 62 mensen aan boord is vanmorgen in Elizabeth brandend neergestort op een huizenblok, waarin 60 gezinnen woonden. Volgens de laatste be richten zjjn er 33 mensen om het leven gekomen, maar er zijn nog vele vermisten. Het vliegtuig was juist opgestegen van het dichtbijgelegen vliegveld Newark. Deze vliegramp is de derde In Elizabeth in minder dan twee maanden tijds. Bij' de twee vorige werden 86 mensen gedood. Het vliegtuig, een viermotorige :lluüillililil'liiiilllGIU ICfJliLllHliniin1 DC6, dook op korte afstand van de rand van de stad plotseling bran dend naar beneden. Het raakte daarbij een groot flatgebouw, dat al zeer spoedig in lichterlaaie stond, vloog vervolgens rakelings langs een weeshuis, waarin 60 kin deren sliepen, en kwam tenslotte neer op een speelterrein. Tussen de wrakstukken van het vliegtuig, vonden de leden van de reddingsploegen vele verminkte lij ken en talrijke zwaar gewonde men sen. Het reddingswerk werd be moeilijkt, doordat er in het flatge bouw voortdurend ontploffingen plaats vonden. Ook benzinetanks, die her en der verspreid lagen,ex plodeerden. WEST-HA RTFOKD (Connecticut) Generaal Eisenhower heeft de onofficiële voorverkiczingen te West-Hartford (Connecticut) met ruime meerderheid van zijn partij genoot Robert Taft gewoimen. Van de 11.531 ingeschreven Re publikeinen in de stad brachten er 4.463 hun stem uit. Hiervan kreeg Eisenhower 3.109 tegen Taft 1.183 stemmen. Tot vanmorgen, toen het stoffe lijk overschot van koning George VI naar Westminster werd over gebracht, stond de koninklijke lijkbaar in de kerk van St. Mary Magdalene in Sandringham. Bos wachters van 't koninklijk land goed hielden de wacht bij hun overleden vorst. (Van onze correspondent) HEERLEN Te Hoensbroek heeft de politie een 34-jarige vrouw ge arresteerd. die ervan wordt ver dacht getracht te hebben twee man nen, haar eigen man, de mijnwer ker J. R., en een 2ekere J. M., met wie zij een verhouding had, met ar senicum van het leven te beroven. Haar man is ruim anderhalf jaar geleden overleden. M. is in zeer ern stige toestand in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen. Het lijk van R. is opgegraven. Bij de sectie kwam vast te staan dat de man met arsenicum is vergiftigd. Ook bij M. heeft men symptomen waargenomen, die op vergiftiging wjjzen. Aangenomen wordt dat de vrouw haar man van het leven heeft be roofd om met M. te kunnen trou wen. M. is bewusteloos en kon nog niet worden gehoord. De vrouw ont kend. De onlangs uit Londen terugge roepen ambassadeur, Amr Pasja, zal van zijn verblijf te Londen als lid van de Egyptische delegatie bij de begrafenis van koning George, ge bruik maken om politieke bespre kingen te voeren. Men verwacht, dat Amr Pasja tien dagen na-de begrafenis te Cairo zal terugkeren. £>e Egyptische minister van Bin nenlandse Zaken heeft Zaterdag avond verklaard, dat de regering de strijd had aangebonden tegen het communisme en de verspreiding er van in Egypte. De politie had onlangs een aantal communisten ge arresteerd. Het voornaamste wapen in die strijd zou een uitgebreid pro gram van sociale hervorming zijn. Toen hem gevraagd werd of com munistische legaties in Egypte de communistische beweging in Egypte steunden, antwoordde de minister, dat een geheim onderzoek naar de recente gebeurtenissen in Cairo dit zou uitwijzen. Hij beloofde publi catie van alle resultaten van het onderzoek. DEN HAAG. Op nr. 15299 van de 515e staatsloterij (2e klasse, Is lüst) is een prijs van 20.000 ge vallen. Twintig religieuzen zijn ernstig ziek •S-HERTOGENBOSCH Vier zusters van het Clarissenklooster te Megen (N.B.) zijn afgelopen week aan griop overleden. Boven dien moesten nog twee zusters van de sacramenten der stervenden worden voorzien. Twintig van de veer tig zusters, die het klooster bewonen, zijn door een ernstige griepepidemie aangetast. DEN HAAG. In de KLM-Con- stellation „Pontianak", die ender gezagvoerder Sluyters van Amster dam naar Sydney onderweg was, is Zondag, dertig minuten voor de landing te Manilla, een. baby ge boren. De moeder, mevrouw Bara- kat, was met haar man en een kmd in Bangkok ingestapt, nadat zij daags tevoren met de KLM van Bagdad naar Bangkok was gereisd. Moeder en kind maken het uitste kend. De familie Barakat zal ver moedelijk een week in Manilla blijven en met het volgende KLM- vliegtuig haar onderbroken reis naar Sydney voortzetten. UTRECHT. In een scherp ge stelde brief, gericht aan Eerste en Tweede Kamer, keert de Federatie „Verenigde Maatschappy-ziefeen- fondsen" zich tegen het advies van de Sociaal-Economische Raad om het „eerste bezoek aan de huisarts af te remmen". „Dit is een vraagstuk, dat aller eerst de volksgezondheid raakt. Dat de SER. met dit voorstel komt, toont helder de ondeskundigheid van de S.E.R. ten aanzien van dit probleem", schrijft de Federatie. „Medisch is nooit precies vast te stellen, welke gevallen een eerste behandeling zijn". Zij meent dan ook met grote nadruk tegen „deze onuitvoerbare raad" te moeten waarschuwen. Ter toelichting van dit standpunt wijst de Federatie verder op de noodzaak tot bezuiniging, welke de ieder jaar groter wordende te korten het ziekenfondswezen op dringen. „Die tinanciële moeilijkhe den zijn voor 't overgrote deel te w-ijten aan de noodzakelijkheid, de SINGAPORE Een groep van 57 Britse parachutisten is Zaterdag gedaald in een afgelegen vallei in Perak (Malakka), dte door de com munisten is bezet. Intussen banen grondstrijdkrach ten zich een weg door het oerwoud om zich met de parachutisten te verenigen. Zondag werden de para chutisten tegengehouden door guerilla strijders, die zich hebben in gegraven. De actie werd onderno men om te voorkomen dat in dit gevaarlijke centrum een communis tische staat zou worden uitgeroepen. vooruitgang der medische weten schap tien goede te doen komen aan de verzekerden". De Ziekenfondsraad het hoog ste orgaan van het ziekenfondswe zen heeft in. Augustus 1951 de minister van Sociale Zaken uitvoe rige voorstellen gedaan "om te ko men tot financieel evenwicht. Ook de Sociaal-Economische Raad heeft de minister geadviseerd. Het protest van de Federatie richt zich in het hijzonder tegen de omstan digheid, dat de S-EJl, zich niet heeft gehouden- aan het terrein, waarop hij deskundig is dus het sociaal-economische maar zich heeft ingelaten met medische vraag stukken, „waar over de S.E.R. krachtens zijn samenstelling niet kan en mag oordelen". MAASTRICHT De veldpredi ker Ph. P. Meerburg van het Ne derlands detachement Verenigde Naties in Korea zal op 24 Februari a.s. per vliegtuig uit Tokio vet- trekken. Op 26 Februari arriveert i hij op Schiphol om de volgende i dag in Maastricht aan te komen. Ds. Meerburg zal ingaande Zondag f 2 Maart a.s. zijn functie als predt- kant bij de Nederlands Hervormde gemeente te Maastricht weer op- I nemen, (Van een speciale verslaggever) HOEK VAN HOLLAND. Een zware Westerstorm, die het zeewater meters hoog opzwiepte, is oorzaak geweest dat vannacht het Panamese s.«. „Marjory" voor de pieren van Hoek van Holland uit de koers liep en op do beruchte Maasvlakte in de nabijheid van de „Badmar" aan de grond liep. Direct voer de sleepboot „Schelde" ter assistentie uit. die het schip echter door de hoge zeeën, niet kon benaderen en onverrichter zake terug moest keren .Omdat de „Marjory" water begon te maken zonde kapitein In d« loop van dc nacht S.O.S.-seinen uit, waarop om zes uur de reddingboot „President Jan Leis" zee koos. In twee tochten heeft deze de 29 opvarenden (waaronder een vrouw en twee kinderen) van boord gehaald. Hiermede heeft de Leis In 1952 In totaal 104 mensen uit de greep der woeste elemen ten verlost. omdat wij door de stranding stuur loos raakten, onmiddellijk SOS-sei- nen uit Door de golven die over sloegen, maakten ruim 4 en 5 ert de schroefas-tunnel, al direct water.** Om 6 uur vanmorgen verscheen, de President Jan Leis, die eerst Za terdagmiddag de kapitein en zes et- den van de bemanning van de „Radmar" had fagehaald. bil de ..Marjory". Schipper Willem van. Seters (een zwager van de onlnags omgekomen schipper Arie Brink man) verielde. dat de Panamees moeilijk zat. „Met stuurboord tegen de Maasvlakte, enigszins overhel lend naar bakboord, tussen de Zui- derpïer en de „Radmar". De golven stonden 3]4 meter hoog" zo vertelde schipper Van Seters. „maar deson danks konden wij een lijn vastma ken." De redding ging nogal gemakke lijk. Telkens als de Leis op een. golf de hoogte inkwam, stapte er een man over. Eerst gingen de twee kinderen van de eerste stuurman, de li-jarige Angela en de 9-jarige Theodora. Daarna zou de jonge Engelse vrouw van de Griekse eerste stuur man Potanianos, dj'e in Cardiff woont, overstappen. Deze vrouw was twaalf weken met haar beide kin deren met haar man meegevaren en zou juïst#na deze reis weer naar huis gaan. Maar zij durfde niet over te stappen. Steeds als de Leis hoog opkwam wilde zij wel overstappen, doch op het critieke moment durfde zij de railing van de „Marjory" niet los te Jatcn. Zo zijn we een half uur bezig geweest, tot het onze stuurman Troost ging vervelen. Er kwam weer zo *n hoge golf, Troost Zie verder pag, 6 De 32 jaar oude en 2300 ton me tende „Marjory" was geladen met erts op weg van Bilbao naar Dor drecht, toen het gisteravond om kwart over tien voor de mond van de Nieuwe Waterweg verscheen en om een loods vroeg. In verband met de hevige storm, die uit liep tot stoten van windkracht tien (or kaan) was de loodsdienst gestaakt. „We dreven nog wat rond", vertel de ons de 25-jarie matroos M, Broekhuizen uit Amsterdam, de eni ge Nederlander van de uit Span jaarden, Grieken, Italianen, Duitsers en Engelsen bestaande bemanning, „toen ik plotseling een staot voel de. Ik stond op de brug op wacht en maakte direct alarm. De Griek se kapitein Georgopoulus stuurde, LIEFDERIJK zijn de gereddert van het Panamese Marjory opgenomen in hotel ^America" in Hoek van Holland. Tot hen be hoorden mevrouw Alma Potamia- nos met haar beide kinderen Angela (U jaar) en Theodore (9 jaar) alsmede de scheepshond Black DOETINCHEM, Tengevolge van de gladheid van het wegdek is Zon dagmorgen omstreeks tien uur in een scherpe bocht op een smal weg gedeelte tussen Doetinchem en Vars- seveld een bus van de Gelderse Tramwegen geslipt. Hy botste-daar- door tegen een uit de richting Doe tinchem bomende bus van dezelfde maatschappij. .De botsing was zo he vig, dat belde bussen ernstig werden beschadigd en vrijwel alle zitplaat sen werden ontzet. De chauffeur van de slippende bus, G. A H. uit Loerbeek, zat be kneld tussen stuur en zitplaats en moest worden bevrijd, 's Mans beide knieschijven zyn gebroken. De con ductrice, mej. J. T. de R, uit Bor- culo, en de 72-jarige mevr. M. A, hadden een hersenschudding opgelo pen. Zij waren er het ernstigst van alle inzittenden aan toe. In totaal hebben circa twintig personen min of meer ernstige kwetsuren opgelo pen. Veertien van hen zijn ter plaat se verbonden en daarna per ambu lancewagen en met twee personen auto's naar het ziekenhuis te Doe tinchem overgebracht. Verscheidene van hen, die verwondingen aan hoofd, kaak of handen hadden opge loken, konden in de loop van de dag huiswaarts keren. Handelaar in verdovende middelen gearresteerd VENLO. in samenwerking met de Rijksrecherche is de Venlose po litie or in geslaagd L. uit Tegelen te betrappen op morfinéhandel. Een fles met 100 gram van het verdo vende middel werd in beslag ge nomen, ^fiiunniii!i:DinninTn!iiiiiuniiR.jiiflQiigQi;iiiiinnii!![aiiiTiïïisn[iiiBJiii@^^ Enkele buien m Weersverwachting geldig van i Maandagavond tot Dinsdag- avond: fü fg Wisselend bewolkt met en- g kele sneeuw- of hagelbuien H en een matige tot krachtige s Noordwestelijke wind. Van- H g nacht in het binnenland plaat- S g selijk lichte vorst, morgen j| overdag temperaturen oplo- f§ pend tot enkele graden boven f§ H het vriespunt. 12 Febr, Zon op 8 u 3 m onder m 17 U 46 m; Maan Op ]9 U 3B n g onder 8 32 to HET WEER IN EUROPA 1 7 uur voormiddag S 3 i Oslo Berlijn Londen Parijs Wenen Innsbruck Nice Rome Warschau Amsterdam 1 bew. betr.na sn. I regen regen betrokken betrokken onbew, n. ontv. zw. bew. zw. bew. NNW ZZW wzw wzw 5 m om —3 I HiijiEirjii;iiEiiiiii!iiiiiBinic!miiii!iviiüi[iiuiun!!iiBiiiiiQUiiisityu

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1