Italië zegt vredesverdrag met Sow jet-Unie op Represaille voor Russisch veto in Veiligheidsraad Nederlands verzet tegen controle in vrije haven Duitse vakbonden tegen hermilitarisatie Frans verzet Plechtige processie in Westminster Hall WEK DE GAL IN UW LEVER OP Radioprogramma Tele visie-programma NATO-conferentie zonder Eisenhower Auto geslipt: vier gewonden van wie één zorgwekkend Morgen in Frankrijk algemene staking? Nehroe's partij heef! meerderheid in nieuwe parlement Prins Carnaval per hijskraan geland op het Vrijthof Luchtmacht van VS moet uitgaven beperken Er moet toezicht op financiële transacties komen Oppositie dreigt met staking DUITSE HERBEWAPENING Bonn's eisen stuiten op Anglo-Amerihaanse garantie zou wantrouwen moeten ivegnemen IDEALE LUIERS Overeenstemming over RTC met de West Levend kalf met afgezaagde poten vervoerd „Dindoa" viert het vierjarig bestaan Ierse nationalisten weer in Brits parlement i De familie uit de Doodloopsteeg 1 door EVE GA RNETT j Drie Fransen gedood bij vliegongeluk Mijnlift stort neer: dertien doden Oost-Duitse marken worden „gezuiverd" Maandag 11 Februari 1952 ROME. Italië heeft Zaterdagavond een streep gehaald door alle verplichtingen, die het uit hoofde van zijn vredesverdrag jegens Rusland heeft. Als reden voor dit besluit werd het feit genoemd, dat Rusland de toelating van Italië tot de Verenigde Naties onmogelijk maakt. In een nota, die te Rome op de Rus sische ambassade overhandigd is, wordt gezegd, dat het Rus sische veto tegen Italië's toelating „een belediging vormt voor de waardigheid van de Italiaanse natie". Hieraan werd toege voegd, dat het Russische veto „een schending van het vredes verdrag vormt". over de toelating van Italië tot de V.N. Een welingelichte woordvoerder zei, dat Italië ten gevolge van het besluit van Zaterdagavond zou kunnen besluiten geen verdere af lossingen te betalen op de oorlogs schuld van 100 millloen dollar aan Rusland. De nota bevat verder de verkla ring, dat Rusland in het Parijse vredesverdrag van 10 Februari 1947 plechtig beloofd heeft „de aanvrage van Italië om lid van de Verenigde Katies te worden te zullen steu nen." Ten gevolge van deze Russische verdragsschending, zegt de Italiaan se regering „kan zij zich verder niets meer aantrekken" van de ver plichtingen, die zij uit hoofde van het verdrag jegens Rusland beeft. De nota wijst vervolgens op de „schendingen" van de vredesverdra gen door de voormalige Oosteuro- pese bondgenoten van Duitsland en tevens op het feit, dat twee derde van de mogendheden, die het Ita liaanse vredesverdrag hebben gete kend, zich bereid verklaard hebben de politieke, militaire en economi sche clausules er uifc te schrappen. De Sowjet-Unie heeft verklaard slechts te zullen instemmen met een herziening van het Italiaanse vre desverdrag indien Italië uit „het agressieve Atlantische blok" zou treden. Woensdag jj. heeft de Sowjet- Unie in de Veiligheidsraad voor de vijfde keer haar veto uitgesproken (Advertentie LM.) TJ ruit H morgens „kiplekker" nit »ed springen. Elke dag moet tr» lever een. liter gal Ju uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige GARTER'3 LEVER PILLETJES om dia liter gal op te wekken en irw sptfirvenerlng en stoelgang op natuurlijke wüze ts regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen attomaa. Eist Carter s Leverpffletjes. E'IXSDAG 12 FEBRUARI 1952 HILVERSUM l 402 m. AVRO; 7.00 Nws 7,13 Grammuz. VPRO; 7.50 Dagopening, AVROr 8.00 Nws 8,15 Gram .muz. 8.43 Idem 9.00 Morgenwijding F. 15 Gram.muz. 3.25 De groenteman 3.30 Waterstanden 9.35 Granunuz. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Voor de zieken 11.30 Sopraan, en piano 31.43 Pianorecital 12.B0 Orgel en accor deon 12.30 Land- en tumbouwmedede- lmgen. 12.33 Voor het platteland 12-40 ptanoduo 13.00 Nws 13.15 Mededelingen of gra-m.muz. 13.20 Promenade orkest 14,00 Voor de huisvrouw 14.30 Gram, jnuz. 14.40 Schoolradio 15.CO Gram. muz. 15.30 Onze Amerikaanse buren 15.00 Gram.muz. 16-30 Voor de jeugd 15.50 Kinderkoor 17.15 Gram.muz. 17.30 Alt en piano 18.00 Nws 18.15 Amuse mentsmuziek 18.40 Surinaamse volks muziek 18.55 Voor de kinderen 19.00 Pianospel 19.15 Paris voUs parle 19 20 Fanfare-orkest 19.43 „De kunst van het discussiëren", causerie 20.00 Nwj 20.05 Actualiteiten 20.15 Gevar. programma 2U5 Vragenteeantwoordlng 21.30 AVRO-allerlei 2135 Lichte muziek 22 05 Hit is Uw land. ÜW volk", klank beeld 22,45 Buitenlands overzicht 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram.muz, HILVERSUM II 298 Bi. KRO: 7.00 Nws 7.13 Ochtendgymnas tiek 7.30 Gram.muz. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender 8.00 Nws en weerberichten 8.15 Gram.muz 8 43 Idem 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 Gram.muz. 9.40 „Lichtbaken", cause rie 10.00 Voor de kleuters 10.13 Gram, muz 10.40 Schoolradio 11.00 Voor de vrouw II30 Schoolradio 12.00 Angelus 12.03 Gram-muz. (12.3012.33 Land- en tuinbouw mededelingen) 12.53 Zonne wijzer 13.00 Nws en katholiek nws 1320 Nieuws van de luchtmacht 13.23 Amu sementsmuziek 14.00 Gevar. programma 14.55 Gram.muz. 15.00 Schoolradio 15 30 „Ben je zestig?"' 16.00 Voor dc zieken 16.30 Ziekeniof 17.00 Voor de jeugd 17.45 Regeringsuitzending: Mgr. Dr. N. J. C. Geise OFM; „Banton en zijn be woners" 18.00 Nws 18.15 Valentijndag in Nederland 18 20 Sportpraatje 18 30 Gram.muz. 1H4S Cursus voor lekenspe- lers 19.00 „Hier is vrij Europa", vau deville-programma 19.30 Gram.muz. 19.40 „Dit is leven", causerie 19.50 Gra- mofoonmuziek 2Q.DÖ Xws en weerbe richten 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van 20.15 Radio Philhamomseh o kest (ca. 20.40 Actualiteiten) 21.30 Da radidokter 21.40 Pianorecital 22 00 Bariton en piano 22.45 Avondgebed en liturgische kalender 23.00 N'ws 23 15 ..Gezond gezin", causerie 22.25—24,00 Gram.muz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 „Mrs. Date's dagboek" 1215 Lichte muziek 12 45 Voordracht 13 00 Parlementsoverztcht 13.15 Dansmuziek 13.45 Schots orkest 14.43 Voor de kleu ters 15.00 Voor de ytduw 1600 Gevar. muziek 16,30 Voor de solda'cn 16.43 Amusementsmuziek 17 13 ..Mrs. Dale's dagboek" 17.30 BBC Welsh Orchestra en soliste 18.15 Orgelspel 18.30 Gevar. programma 19 CO Idem 19 43 Hoorspel 20.0o Nws en radiojournaal 20 25 Sport 20.30 Verzoekpro gr airur.a 21.00 Opera orkest 22.00 Gevar. programma 22-30 Discussie 23.GO Nws 23.13 Actualitei ten 23-20 Dansmuziek 24.00 Voordracht 0.15 Amusementsmuziek 0 56—1.00 Nws BRUSSEL 324 m. 12.00 Verzoekprogramma 12.30 Weer berichten 12.34 Gr am.muz. 12 50 Koer sen 12,55 Gram.muz. 13 00 Nws 13 15 Lichte muziek 14 Oo Schoolradio 15.30 Sluiting 17.00 Nws 17.10 Gram.muz. 17.15 Voor dc kleuters 17 30 Gram.muz. 17 50 Boekenspiegel 18.0Q Jeugd cn muziek 18.30 Voor de soldaten 1Ö0O Nws 19.30 Gram.muz. 1D.50 Causerie 20.00 Hoorspel 21.10 Omroeporkest 21.30 Viool en alt viool 21.45 Actualiteiten 22,00 Nws 22.15 „Even voorstellen...." 22.43 Gram. muz. 22.55—23.00 Nws. TELEVISIE-PROGRAMMA B4NSDAG 13 FEBRUARI 1952 Experimenteel televisie-programma van de VARA 20.15—23.15 t „Hoe bok sen moet zijn" 2 Weeroverzlcht. 3 „Feesten in India" (film) Pauze. 4 „Klein spiegheltjens van grote saccken". LISSABON. Generaal Eisen hower zal de NATO-conferentie, dk vandaag hier is begonnen, niet be zoeken. Hij wordt vertegenwoor digd door zijn stafchef, generaal Gruenther, generaal Juin, comman dant der geallieerde 'landstrijd krachten, eri generaal Saunders, Eisenhowers plaatsvervanger voor luchtmachtzaken. Generaal Gruenther toonde zich vandaag zeer verheugd over de vooruitgang, die sedert November is gemaakt. .."Wat wij nu nodig heb ben is een Duitse bijdrage aan de Europese defensie-gemeenschap", verklaarde hij. Ook generaal Hasselrnan, chef van deNederlandse generale staf, is in Lissabon aangekomen. (Van onze correspondent) EDEL Om kwart over twaalf Zondagmiddag naderde op de Rijks weg tussen Ede en De Klomp uit de richting Utrecht tnet grote snelheid een personenauto, bestuurd door de 44-jarige heer J. W. L. van Heumen uit Den Haag. In een bocht slipte de wagen door de gladheid en botste met de rechterzijde tegen een boom. De wagen werd zwaar gehavend, maar schoof door naar een tweede boom, draaide ver volgens een keer rond en kwam tea slotte met de linkerzijde tegen een derde boom tot stilstand. Van de inzittenden was mevr. v, Heu men er het ergst aan toe. Haar rechterarm was bij de schouder afgerukt. In zorgwekkende toe stand moest zij naar het Juliana- ziekenhuis- te Ede worden over gebracht. De bestuurder en twee kinderen liepen diverse bloedende verwondingen op. PARIJS. De leiders van de C.G.T., de communistisch getinte vakcentrale in. Frankrijk, hebben vandaag opgeroepen tot een alge mene staking op Dinsdag uit pro test tegen het verbod van de rege ring om op 6 en 12 Februari de monstraties tc houden. Deze moes ten dienen, ter herdenking van de relletjes in Februari 1934, toen de politie het vuur opende op een menigte, die op de Place de la Concorde was samengestroomd otn te ageren tegen verscheidene re- geringsschandalen, o.m. de zaak- Sta visky. NEW DELHI De Congrespartij van premier Nehroe heeft zich ver zekerd van 'n absolute meerderheid in het nieuwe Indiase parlement. Zij veroverde Zaterdag twaalf zetels en heeft er thans 249 van de 356, waar van de verdeling thans bekend is. De Tweede Kamer telt 489 gekozen leden. Acht afgevaardigden worden door de president aangewezen, zo dat het zetelaantal in totaal 497 bedraagt. De communisten en bun bondge noten hebben tot dusver 26 zetels behaald, de socialisten 5, de partij van voormalige (afgescheiden) Con gresleden 10, de onafhankelijken 31 en de andere partijen 35 zetels. MAASTRICHT. Prins Carnaval is Zondagmiddag onder enorme be langstelling géinstaltêerd. Hij heet in het dagelijkse leven Theodoras Slee- be, maar nu draagt hij de schone naam van Prins Theadorus Cendril- lanarius en zal over het Maastrichtse carnaval heersen als Prins Theo I. Een hijskraan heeft hem tijdens een sneeuwbui op het Vrijthof gede poneerd, waar hij de tekenen zijner waardigheid ontving. De nieuwe Prins Carnaval was tij dens zijn reis door de lucht verze kerd voor honderdduizend gulden, In een sneeuwjacht hield Theo 1 een toespraak tot de bibberende me nigte: Zijn eerste regeringsdaad was de benoeming van wethouder God frey tot „ere-tempeleer met de gou den muts". WASHINGTON De Amerikaan. se luchtmacht moet haar uitgaven met vijf milliard dollar beknotten en het gestelde doel om tegen het einde van 1953 1.250 toestellen per maand te bouwen, laten varen. Dit aantal zal moeten verminderen tot 950 vliegtuigen per maand. Deze maatregelen zouden een gevolg zijn van een vertraging in de uitvoering van het herbewapeningsprogram. DEN HAAG. Er blijkt verschil van inzicht te bestaan tussen Engeland enerzijds en België en Nederland anderzijds over de middelen, die moeten worden-toegepast om de doorvoer van strategische materialen naar dc landen van het Sowjet-bloc te verhinderen. Van Britse zijde Is er by de beide regeringen op aangedrongen, dezelfde maatregelen toe te passen als op 8 November j.L in Engeland zü*1 afgekondigd, namelijk controle op de goederen die in de havens worden overgeladen. De Nederlandse regering voelt echter weinig voor de aantasting van het principe van de vrijhaven, te minder omdat zij meent dat an dere middelen meer succes zullen hebben. Met name denkt men hier aan de controle op de financiële transacties, waardoor men alle ma zen van het net kan sluiten. In Ne derland gebeurt dit, Engeland daar entegen weigert dit. Het gevolg is, dat er door Britse firma's financiële regelingen worden getroffen voor ladingen strategische producten naar Oost-Europa, die nimmer op Britse bodem komen, doch geleid worden naar Rotterdam en Antwerpen en vandaar met rijnaken, stoomsche pen, per rail of over de weg naar Polen, Roemenië, Hongarije en Oost- Duitsland worden gezonden. Van Ne derlandse zijde acht men derhalve het lek in Engeland even groot als in de Benelux (als gevolg van de Britse schroom om de financiering lang België en Nederland het kapi taal. in het oog houden en Engeland alleen de havenmanipulaties, blijft er een hiaat bestaan. Met controle op de financiering zou men het kwaad het best aanpakken, terwijl men het onmogelijk acht om öe millioenen tonnen vracht die over Rotterdam doorgevoerd worden af doende te controleren. Volgens Ne derlands inzicht berust de verant woordelijkheid bij het land van waar de export stamt en wanneer een Britse firma eenmaal een ver zending op zich heeft genomen, kan de Nederlandse regering deze "niet ergens onderweg aanhouden. De Amerikaanse autoriteiten zijn zich van het hiaat in het toezicht zeer wel bewust, ofschoon er in Parijs gedurende de laatste weken in de coördinatie-commissie, die het ver dwijnen van strategische goederen naar Oost-Europa informeel bestu deert, wel over dit onderwerp be- MÜNCHEN Zondag is het te Miinchen tot een krachtmeting in. het Westduïtse vakverbond (D.G.B.) gekomen over de Dnitse defensiebij- (Van onze correspondent) PARIJS. Nu het vertrouwensvotum voor de urgentiehehandelinff van de glijdende loonschaal is verkregen, is deze kwestie teruggezonden naar de parlementaire commissie van arbeid, die haar morgen wederom in be spreking zal nemen. Het parlementaire werk staat intussen uiteraard niet stil.. Integendeel na het Duitse en het Nederlandse parlement begint de Nationale Vergadering vanmiddag de behandeling van de Europese defen siegemeenschap, waarover niet minder dan aeht interpellaties zijn inge diend, onder welke een van oud-minister-president Daladier. Het Franse parlement zal niet minder dan zes zittingen wijden aan dit onderwerp, die drie dagen in beslag zullen nemen. Minister-pre sident Edgar Faure is niet van plan een vertrouwensvotum te vragen. Hij schijnt te willen aansturen op een motie, waarin de Kamer zich (A du erf entte I. M.) PIKÉ. FLANEL, HYDROPHIEL PRODUCT eens verklaart met de algemene lijn der regering, zodat de Franse dele gatie in Lissabon kan verschijnen, met een mandaat van. haar parle ment, In de commissie van buiten landse zaken en van nationale ver dediging hebben de ministers Schu- man en Bidault hun standpunt nog eens uiteengezet en er de nadruk op gelegd, dat Frankrijk zich zal verzetten tegen opneming van Duits land in^de NATO. De eisen, die het Franse parlement ten opzichte van Europese defensiegemeenschap heeft gesteld, zullen ongetwijfeld een belangrijke rol spelen in de de batten van de volgende dagen. Intussen heeft het dagblad van Pleven, dus waarschijnlijk Pleven zelf, een suggestie aan de hand ge daan om Engeland en de Verenigde Staten een garantie te vragen inge val een van de partners aan de Eu ropese gemeenschap zjjn verplichtin gen niet nakomt er. zijn troepen zou terugtrekken uit het Europese leger om daarmee een nationaal le ger te vormen. Volgens genoemd ar tikel zou Frankrijk, in ruil voor ce vele concessies aan het plan-Pleven gedaan, deze garantie kunnen vra gen. Deze interessante suggestie t heeft hier veel aandacht getrokken. te controleren), Groot-Brittannië i3 t sprekingen zijn gevoerd, is er nog immers het land van de kapitaal- geen oplossing gevonden. Men aar- markt, Nederland en België daaren» zelt om in te grijpen. Anderzijds tegen van. het transitovervoer. Zo 1 vraagt men zich af wat er zal ge beuren als de situatie zich toespitst en Amerika de economische hulp in het geding gaat brengen. Deze hulp kan worden opgeschort aan landen, die de tegenpartij van voor de oor logvoering belangrijke goederen voorzien. Dan zal de kwestie van de verantwoordelijkheid voor het lek een grote rol gaan spelen. DEN HAAG Het vooroverleg tussen de gemachtigden van de regeringen der drie rijksdelen, Nederland, de Ned. Antillen en Suriname loopt thans ten einde. In hun kringen heerst voldoe ning over de bereikte resultaten. Men is er ten slotte in geslaagd, tot een algehele overeenstemming te komen. De RTC met de "West zal ver moedelijk eind Maart of begin April kunnen worden geopend. F. P. Fuykschot, van CNV, naar Canada UTRECHT. De heer F. P. Fuykschot, tweede voorzitter van. het Chr. Nat. Vakverbond en alge meen secretaris van de Protestants- Christelijke Afbeiders-Intemationa- le, heeft de opdracht gekregen een bureau der Internationale te stich ten in het Zuiden van Ctnada. Het is n.[. gebleken, dat in Noord-Ame- rika bijzondere belangstelling be staat voor de beginselen der chris- telijk-sociale beweging. De heer Fuykschot zal zich zo spoedig mo gelijk met zjjn gezin in Canada vestigen. (Van onze correspondent) LUN TEREN. Bij een export slagerij te Bameveld werd dezer dagen een levend nuchter kalf ver kocht. waarvan beide achterpoten waren afgezaagd. Een nader onderzoek, dat door de hoofdagent van politie A. van Dijk uit L un te ren werd ingesteld, bracht aan het licht, dat bij de landbouwer H. te Lunteren een koe op niet nor male wjjze van twee kalveren was verlost. Bij de geboorte moest de veeverlöskundige het ene kalf in stukken snijden, terwijl van het tweede de achterpoten moesten worden doorgezaagd. Daar dit kalf nog leefde en de betrokken veehouder zo min moge lijk schade wilde lijden, werd het kalf niet afgemaakt* maar in een zak gestopt en zo naar Bameveld vervoerd om het daar te verkopen. Gelukkig werd dit geval door de politie achterhaald, zodat tegen de veehouder pro ces-verbaal kon wor den opgemaakt. (Men kan slechts betreuren, dat deze laakbare handeling by de be staande wetgeving niet onder het misdrijf „dierenmishandeling" ge rangschikt kan worden doch slechts een vorm is van dierenkwelling een overtreding, welke maximaal met acht dagen hechtenis of f 150 boete kan worden gestraft. Een Die renbeschermingswet is ïoeZ dringend nodig! Red.) dragc, -In aanwezigheid van de voor zitter van de D.G.B., Christian Fette, spraken de afgevaardigden van de afdeling Beieren van de D.G.B. als j vertegenwoordigers van 900.00ft le den zich unaniem uit tegen een de- fensiebijdrage. Zij deden dit na stormachtige debatten met leden van het hoofdbestuur. Herhaaldelijk werd door opposanten over „een al gemene staking" gesproken. De conferentie was van mening, dat de veiligheid van Duitsland door een defensiebij drage niet verzekerd kon worden. Bovendien zou inscha keling van West-Duitsland in het Westelijke verdecigingsstelsel een hereniging van Duitsland langs vreedzame weg onmogelijk maken en de levensstandaard nog meer ver lagen. De afgevaardigden van de Beierse afdeling eisten van het hoofdbestuur, dat het „passende maatregelen" zou nemen ter voorkoming van een de- fensiebijdrage. Ook een algemene staking zou tot deze maatregelen kunnen behoren. De voorzitter van de D.G.B., Fette, had tevoren verklaard, dat Duitsland onmogelijk neutraal kon blijven. Hij had nooit een hemrilïtarisatie goed gekeurd, doch zich alleen accoord verklaard met het denkbeeld van een verenigd Europa en met een Duitse verdedigingsbydrage in een dergelijk verband. De Rotterdamse kampeervereni ging „Dindoa" Door inspanning nuttig, door ontspanning aange naam bestaat vier jaar en ter gelegenheid daarvan was er Zater dagavond voor de leden een con tactavond in de R.K. Volksbond te Schiedam. Het programma werd door eigen krachten gebracht. De toneelspelers kwamen voor de dag met een spel van zeewind en lief de „Jongens van de koopvaardij", door Rosita Peters. Een tamelijk ingewikkelde intrige, door naams verwarring tot stand werd toch nog tot een oplossing gebracht. Af en toe werd het geheel even on derbroken door een aardig zee mansliedje. Het bal stond onder leiding van de heer W. de Kok. De muziek werd verzorgd door „de Dindoa Boys" onder leiding van Joop Siehl. BELFAST. Met 180 tegen 142 stemmen hebben de Ierse nationalis ten die de zes graafschappen van Noord-Ierland wensen te verenigen met de 26 graafschappen van de Ier se Republiek besloten, weer In het Engelse parlement te verschij nen, waarvan hun vertegenwoordi gers sinds twaalf jaren zijn wegge bleven. De twee nationalistische leder voor Noord-Ierland zouden instruc tie krijgen, bij elke gelegenheid de I kwestie van de hereniging van Ier- I land aan de orde te stellen. Vervolg van pag. 1 Daarna werd de baar geplaatst op een affuit van de ..King's Troops" van de „Royal Horse Ar tillery", de hier nog altijd in stand gehouden rijdende saluutbattcrij. Toer. begon de vijf kilometer lan ge tocht, door de met houten bar ricades afgezette straten, lanss de ernstig zwijgende massa's. Vooral vele vrouwen konden hun ontroe ring niet bedwingen cn barstten bij bet verschijnen van de sombere stoet in tranen uit. Ook in Londen werd de baar ge volgd door de hertogen van Glou cester en Edinburgh on hoge hof- dignitarissen niet echter de ko ningin en de andere vrouwelijke leden van het koninklijk gezin. De ze laatsten begaven zich per auto naar Westminster Hall, om daar de stoet op te wachten. Bij de historische Westminster Hall, waar het stoffelijk overschat vrouw Ruggles wanhopig. Daar kwam bij, dat Greetje juist bijzon der energiek was, en nadat „me vrouw Ruggles al twee keer een mes en een schaar buiten bereik had gelegd, en haar dochter uit de meelpot had gevist èn uit de schoensmeerdoos, besloot ze, voor taan alleen nog dié regering te steu nen, die alsmaar kleuterscholen wilde oprichten om gekwelde moe ders te verlichten. Maar toen ze klaar was om twee uur. waren al die zorgen verdwenen. Greetje was s:oct cn zag er schoon uit in haa-- katoenen jurk. En Wil lem, met zijn mooie gele slob-pak, was een en al zoete geluidjes en lachjes „Tanden of geen tanden", dacht mevrouw Ruggles, ,_/t was toch moe.- een prachtig mooi kind", en ze werd nog trotser, toen ze de bewonderende uitroepen hoorde van de mensen bij het tentoonstel lingsterrein en toen_ ze de zenuw achtige blikken opving van andere moed ex-s. De tentoonstelling werd gehouden in de Kloosterhof, vlak buiten de stad Op het grasveld stonden twee paviljoens, eon voor theedrinken, een voor de babies, terwijl op een terrein daarachter het meer banale amusement plaats vond: draaimo lons. roetsjbanen. schiettenten enzo voort. Toch was het lawaai oor daalder neer Hij keek moedeloos; verdovend en mevrouw Ruggles was had liii ziin zin niaar gekregun met banc dat Willem wakker zou wor- die hondekaak, dan was alles nog den: hii sliep net 70 lekker. Er wa- 24 „Sta niet zo om hem heen", zei mevrouw Ruggles scherp. Ze had een erg onrustige nacht gehad, en het vooruitzicht om een hele dag strijkwerk op één ochtend af te moeten doen was met bemoedi gend ..Nee. je mag niet allemaal mee naar de tentoonstelling", riep ze m antwoord op de vraag van Lilli'* Roos ..Voor vader en mij kost het ieder dertig cent, en dan vpftian cent voor Greet cn vijftien cent voor jullie allemaal, dat wordt te veel. Lillie Roos mag mee en Kaatje ook. De anderen moeten thuisblijven". „Laat ze nou maar meegaan", zei meneer Ruggles; hij stond op van de ontbijttafel en legde een rijks- Hij keek moedeloos; „En fian zeggen ze nog. dat het Mevrouw Ruggles was blij dat er geboortecijfer daalt" zei mevrouw Ruggles bij zichzelf, „nou 't ziet er niet naar uit, niet bier in Qtwell, tenminste.'* niemand uit de stad zelf bij was en dat de dokter „aan de goeie kant van de veertig" was, zoais zij het uitdrukte, want ze wantrouwde Elk kind scheen door minstens jonge dokters, vooral als het kin drie volwassenen te worden bege- talrij* leid; talrijke kleuters krioelden deren betrof. „Nou duurt het niet lang meer," zei de dikke tante, die overal doorheen en de hitte in de naast mevrouw Ruggles was gaan tent was adembenemend. Willem zitten. Daar kwam de microfoon- was wakker en keek om zich heen, stem weer en kondigde aan dat de tamelijk goed gehumeurd, „zolang jury gereed was; of de deelnemers als het duurde." dacht mevrouw een voor een wilden binnentreden. Ruggles maar die hitte was ont- De uitslag zou bekend gemaakt worden bij de thee-tent om kwart over vijf. Het was voorbij! Mevrouw Rug- zettend! Poe! Toen ging er een bel en een man nenstem zei door een luidspreker dat iedereen de tent moest verla ten, behalve de moeders van do gles stond frisse lucht te happenen babies, Dit lokte protest uit van zuchten van verlichting te sla- een hele dikke dame die veront- ken buiten de tent, met Willem m waardigd vroeg of tantes, die moe- haar armen en Greetje aan baar derloze kindertjes van de geboor'c rokken. Willem had zich voorbeel- af hadden opgebracht, misschien dig gedragen, een en al lachje, mochten blijven! Daarna stroomden zelfs toen hij werd uitgekleed cn gewogen, maar of hij een prijs had gewonnen? „Ik weer er niks de toekijkers weg en de boe] be gon. De kindertjes werden in twee groepen verdeeld: die van boven van, mevrouw Muller/' zei mevr. de zes maanden, maar onder het Ruggles tegen haar vriendin, die jaar en die van boven het jaar en met Marietje Stond te wachten. onder de twee jaar. Voor iedere groep waren twee prijzen beschik- „Die dokter was net een sphix, af boe noemen ze zo iemand, die baar gesteld cn een grote verguld- nooit iets loslaat. Tien maanden? zilveren wisselbeker voor de mooi- vraagt hij. „Zaterdag wordt-ie tien ste baby van de hele tentoonstel- maanden, zeg ik en geef hem het goed gekomen Maa riij wist dat het zo ongeveer zijn leven zou kosten, als hij dat op dit moment zei. „Rijksdaalders schijnen je op Je rug te groeien", merkte 2ijn vrouw sarcastisch op, en meneer Ruggles zette ziin pet op, schokte eens met zijn schouders en verdween naar zijn werk; hij zag er.Uit als een verongelijkt man, en hii voelde zich ook zo. Toen de oudere kinderen naar school waren, begon Willem weer „zanikerlg" te worden. Hij was door niets te sussen. „En van dat schreeu wen wordt-ie zo uitgeput", zei me ren overal tentjes en stalletjes met dames die vroegen of mevrouw Ruggles wilde raden naar het ge wicht van een taart, de naam va- een pop en het aantal vruchten in een fles. Maar mevrouw Ruggles was niet hier om geld uit te geven; ze was er om geld te verdienen, en zeker haar mans rijksdaalder terug te -rinncn, dus antwoordde ze ferm: „Nee. dank u" en bereikte het baby- paviljoen met een nog dichte beurs. Goeie help! Wat een boel babies! Overal babies! Donkere en blonde, gewone en bijzondere, stoute geboortebewijs. Nog geen tandjes, zegt hij maar ze kunnen wel ieder ogenblik komen, als ik me niet vergis" en toen schreef hij oen w heleboel in een boek, ik kon niet mededingertjes er uitzagen, zien wat. Laat nou nog eens dat geboortebewijs zien, zegt hij en hij kijkt er naar en geeft het me terur ling. „Die zou wel good staan, op het dressoir," dacht mevrouw Ruggles, toen zc bij de andere wachtende moeders ging zitten en eens keek hoe de mededinger!.., Er waren prachtige exemplaren bij en tot haar spijt zag ze dat de beneden-het-jaar-groep de grootste zonder een woord! Nee je kun! v/as. Verder op in de rij zag ze nooit weten, wat ze denker», mevr de jonge mevrouw Vogel. „Kijk Muller en de verpleegsters zijn nou toch. die had haar wurm in geen haar beter, ze zeggen wel de rooie wol gekleed, precies de zoiets als een mooie baby en het kleur van de rotsen van Otwell. maar ja, als je zag wat ze zelf zevende kind brengt geluk, maar dat is geklets, dat leren ze in het altijd droeg, was het niet te ver- ziekenhuis. En nou maar twee uur wonderen/'" Aan het andere eind van de tent was oen ruimte afzc- schoten door gordijnen waarachter van een lekker kopje thee?" de jury verdween met de dokter wachten, mevrouw Muller, voordat we het ergste horen; wat denkt u zoete, schreeuwende - èn zwijgende! en twee verpleegsters in. uniform. (Wordt vervolgd.) tot Vrijdag zal blijven opgebaard, werd de stoet ontvangen aoor de aartsbisschop van York, dr Garbett, die de zieke aartsbisschop van Can terbury Erving, Grenadiers, in hun prachtige uniformen, tilden de kist van de baar en toen vormde zich de processie, met de 'herauten en wapenkoningen voorop. Verder liepen voor dc baar: de maarschalk, de hertog van Norfolk, de „Lord Great Chamberlain", de deken van Westminster en de aarts bisschop van York. Achter de baar gingen: koningin Elizabeth II, een waardige jonge vorstin, met de sporen van een diep verdriet op het gelaat, de koningin-weduwe Mary, een door haar ouderdom bijzonder ontroerende figuur, de koningin- moeder, prinses Margaret en de overige leden van het koninklijk gezin. Nadat de kist op de katafalk in het midden van de grote hall was geplaatst op dezelfde plaats, waar eens de stoffelijke resfran van de koningen Edward VII en George V rustten stelden de koningin en de leden van de koninklijke familie zich aan het hoofdeinde van de baar op, terwijl de aartsbisschop van York. de maarschalk en de „Lord Great Chamberlain" aan het voeteinde plaatsnamen. Inmiddels hadden ook de leden van de beide Huizen van het parlement, die. ter wijl de stoet onderweg was. bijeen waren gekomen om een boodschap van de koningin In ontvangst te nemen en over een adres van ant woord te beraadslagen, zich in cor tege naar dc hall begeven. Tegelijk met ben namcr. de ..C-cntlemen at Arms" cn de ..Yeo men of the Guard" in hun oude Tudoruniformcn. die noc altijd de traditionele lijfwacht bij alle ko ninklijke olechtigbednn vormen, hun nlaatscn in. Daarna hield de aarts bisschop van York een korte dienst en ten slotte deden hoge hofdïgni- tarisscn de koninklijke familie uit geleide naar de ingang van de hall. De sombere -Tochtigheid, die vele uren geduurd had en het uiterste had gevergd van do krachten ""an alïon. die er aan deelnamen, was geëindigd. Vier officieren van üe garde heb ben nu bi? de vier hoeken van de katafalk "de wacht betrokken. Zij staan van de baar afgewend, steu nende op het ontblote zwaard en met het gelaat voorover gebogen. Om de twintig minuten worden zij afgelost en cr zullen steeds twee in reserve klaar staan, voor het geval dat een der officieren op wacht onwel mocht worden, of het niet langer vol zou kunnen houden. Hij zal dat tc kennen kunnen ge ven door het hoofd op te richten. WENEN De operette van Robert Stolz „Frühling im Prater" zal in April door een Oostenrijkse maatschappij worden verfilmd, De regisseur zal zijn Ernst Marischka. Mede zullen werken: Hans Moser, Paul Horbiger en Oskar Sima. ADDIS ABEBA Enkele minu ten nadat het vertrokken \va3 var het vliegveld Addis Abeba is een vliegtuig", toebehorende aan een Franse wetenschappelijke missie naar de Rode Zee, in het Ethiopi sche bergland neergestort. De drie Franse inzittenden kwamen om het leven. DURBAN. Twee Europese en elf Afrikaanse mijnwerkers hebben de dood gevonden in de Northfield- mijn bij Glencoe in Natal, doordat zij tengevolge van het breken van een kabel van een liftkooi op de 80 meter onder hen gelegen bodem van de schacht stortten. Vier inheemsen werden zwaar gewond. BERLUN De in de Sowj et- zone in omloop zijnde bankbiljetten zullen door nieuwe worden vervan gen. De regering van de Sowjet-zone is niet van plan tot valutahervor ming over te gaan. De omwisseling van bankbiljetten zal het vervalsen van geld moeilijker maken. Boven dien zijn de in omloop zijnde bank biljetten sterk versleten. Dc voorbereidingen voor deze maatregel zullen waarschijnlijk ver scheidene maanden in beslag ne men. Het ligt niet in de bedoeling het totaalbedrag der bankbiljetten- circulatie, dat thans 3,3 milliard Oostduilse marken is. te verminde ren. Bankbiljetten, die nog goed te gebruiken zijn, zullen niet worden omgewisseld. Hotelhouder door auto gegrepen en gedood (Van onze correspondent) ROOSENDAAL De 61-jarige hotelhouder H. Teitsma uit Bergen op Zoom is Zaterdagavond bij Roosendaal om het leven ge komen. Hij had zijn auto verlaten; toen hij te voet de weg overstak werd hij door een bestelatuo ge grepen. Hij werd naar het zieken huis „Charitas" vervoerd, waar hij een half uur na aankomst over leed. AMSTERDAM. Het Amster damse Toneelgezelschap heeft het stuk „De lieffde van vier kolonels" van Peter Ustinov, in studie geno men. De regie wordt gevoerd door Louis Saalborn.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7