Mr Oud in het geweer tegen „ergste vorm van censuur' Nederlanders gaan in Brazilië baggeren Tragedie der ijdelheid voor de rechtbank Kamerheer van de koning gaf een feestje Ckefarine A Olijfgroen Conflict tussen pleiter en politie-rechter Britse bloemisten komen handen te kort Drees: Krantenleugens eer morele ondermijning dan staatsgevaar JEUKT ÜW HUID? Frankrijk bitter verdeëld Eerste Kamer-debat over plan-Schuman verdaagd „Ik moet even de waterleiding nakijken Incidentje in de Tweede Kamer Opdracht voor elf havens (f 40 millioen) begin van reusachtig project „IK BEN VAN DE GERMAANSE SS" Tegen inbrekende politieman tien jaar geëist Eigenaar van Zweeds hotel werd slachtoffer Koffiesmokkelaars hadden pech Griepbestrijding mef 4 middelen tegelijk Vader na aangifte van zevende kind verdronken BEROERING IN RECHTSZAAL Verdachte's gedrag gegispt vóór dat er een vonnis was geveld Van Dorsser bleek een goede ploeger „Setas" bij Nijborg aan de grond Grotewohl eist vredesverdrag Donderdag 14 Februari 1952 3 (Advertentie I. M.) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Over de eerEte zes voorstellen tot Grondwetsherziening leverden Woensdagmiddag in de Tweede Kamer de liberalen, de anti- revolutlonnalren, de communisten en de staatkundig-gereformeerden hun algemene beschouwing af. Ook bü hun woordvoerders viel geen geest drift te ontwaren. Mr. Oud (V.V.D.) schreef dit o.m. toe aan het feit, dat onze Grondwet fn de laatste tientallen jaren te dikwijls en op onderge schikte punten was gewijzigd. Hjj betreurde het overigens geenszins, dat de voorstellen van de Grondwetscommissie inzake het uitsluiten van revo- lutionnaire volksvertegenwoordigers en een verschijningsverbod van be paalde uitgaven niet door de Regering waren overgenomen. Het laatste zou z.i. de ergste vorm van censuur hebben betekend. Even als dr. Drees later, wees hij er op, dat het de Regering tegenover het buitenland zou hebben belast met verantwoordelijkheid over publica ties, welke zij dan niet zou verbie den. En hij vond het een buiten gewoon aangename positie voor de Regenng. dat zij iedere verant woordelijkheid voor perspublicaties, •welke het buitenland onaangenaam aandoen, thans, kan afwijzen. Een voorstel inzake de revolutïon- naire volksvertegenwoordigers acht te hij niet doeltreffend. De open bare activiteit van dergelijke poli tici is niet het gevaarlijkste cn te gen ondergrondse activiteit biedt het geen uitkomst. Slechts eenmaal, zo herinnerde hii zich, waren er in de Kamer onwettige middelen aange prezen. Dat geschiedde in 1918 door Troelstra, die wars was van onder grondse activiteit en toen veel mee, 't slachtoffer werd van zijn tempera ment. Het zou niet bepaald beleidvol zijn geweest, als de Kamer hem toen zou hebben uitgesloten. Overigens bad mr. Oud er weinig be zwaar tegen dat dé Regering zoals de motie-Kcmme wil. deze kwesties nog eens zou onderzoeken. Maar het voor stel van de Grondwetscommissie achtte hij daarvoor geen geschikt uitgangs punt. Bovendien wees hij er op, dat de huidige orde-bepalingen van de Kamer redtis de mogelijkheid bieden, een Ka merlid gedurende een jaar van werkzaamheden uit te sluiten. Advertentie (l NI.) Débraline stilt die afschuwelijke kwel ling onmiddellijk en bij voortgezet gebruik wordt Uw huid (Vervolg vanpag. ,1) Maar toen de afgevaardigden- de zaal betraden, was het al bekend, dat deze poging zowel ten aanzien van de socialisten als van de Gaul listen was mislukt Men mag de verantwoordelijkheid voor deze -mislukking aan de socia listen toeschrijven. De regeringsmo tie was een synthese van die der socialisten en van Pleven- Alle ge vraagde garanties tegen een ver breking of schending door Duits land van het te sluiten verdrag, met Inbegrip van die. welke men aan Amerika en Engeland wilde vragen, waren er in opgenomen. Maar de motie werd door de socia listen verwarpen, omdat zij niet de clausule bevatte, die een 'definitie ve beslissing omtrent de E.D.G, tot Juni uitsielt. de datum, zoals men zich zal herinneren, dat de nieuwe ontwapeningscommissie der Ver enigde Naties (waarin de socialist Jul ec Mach afgevaardigde van Prankriifc ri) ranporfc moet uitbren gen. Men kan, «a zoveel laren van onderbandelen met Sowjet-Rusland oyer een modus van ontwapening, uit naïef en zelfs onverantwoorde lijk achten, zeker is het dat de Franse socalisten thans niet alleen dr ganse Franse politiek, maar te vens een begin van Euronese poli tiek ia groot gevaar hebben ge bracht. Toen minister-president Faure het woord nam, wetend dat de „rege- rinssmotie" geen kans od een meer derheid maakte, stelde hij dan ook de vertroiflrenskwestie. DEN HAAG De heer Kap- teyn (P.v.d.A.) liet Woensdag in de Eerste Kamer bezielende woor den horen in verband met het plan-Schuman. Daarin zag hij het gelukkige streven belichaamd om aan het „waanzinnige mozaïek, dat Europa tot dusverre placht te ver tonen" een eind te maken en de weg naar een gezonde Europese ontwikkeling te banen. - Deze spreker bleek volop overtuigd van de noodzaak tot afstand van een deel der soevereiniteit Mr. Rip (AR) de licht- en scha duwzijden tegenover elkaar stellend, kwam zonder aarzelen tot een voor delig saldo. Nadat Mr, R e go u t (KVP) zich meer in het bijzonder met de economische kanten van het trartaat had bezig gehouden was de heer Sehalker (CPNi) de enige utt wiens mond men bezwaren vernam. Volgende week Dinsdag antwoordt minister v. d. Brink. Hoge Commissariaat in Djakarta vergt meer kosten ■wBErr«HAA-G De dienst van het Tr^oC£°Flm:^artaat In Djakarta is duurder geweest dan in de Unie-aangelegenheden -)aRr werd voorzien. In plaats van de geraamde 50 passa ges van behoeftige Nederlanders moés ten er 30o verzorgd worden Meerdere kosten f 322,300. De f loO.DOO voor aan- Ti°op ï?n een fauhenverblijf voor de Hoge Commissaris konden ten dele worden betaald uit de post inrichtiRgs- kosten, "waarvan de uitgaven beneden gebleven. Er is nog f 28.730 nodig. Voor de verbouwing en inrichting van gehuurde kantoorpanden is nog f 306.830 nodig. Het aantal per soneelsleden van het Hoge Commissa riaat dat In April l95o Indonesisch personeel niét meegeteld 266 be droeg, was aan het eind van het jaar toegenomen tol 336. Verhoging perso neelsuitgaven; f 338.499 In zijn antwoord kwam minister president Drees tot een soortge lijke conclusie. Hij onthulde, dat er in de boezem van het kabinet reeds twijfel bestond over de mogelijk heid van een bevredigende regeling, toen zij de Grondwetscommissie verzocht dit punt in studie te ne men. En het resultaat was niet zo danig, dat die twijfel verdween. Daarbij gaf het feit, dat het in de Grondwetscommissie onenigheid ver oorzaakte de doorslag. Ook met be trekking tot het verschijningsverbod was dit het geval. „Wei,1' zei dr. Drees, „vraag ik mij ook vaak af, hoo bepaalde journalisten van ex treem links en rechts telkens weer allerlei onwaarheden uit hun duim kunnen zuigen." Maar waarom zou men dergelijke punten, die veel be roering zouden wekken, aan de or de stellen terwijl hun kans op aan- vaarding uiterst gering bleek? Te meer, waar die publicaties eerder oen morele ondermijning dan een gevaar voor de. veiligheid van de Staat betekenen. Dat de kans van deze voorstellen tp een tweederde meerderheid Inderdaad èerinz zou zijn geweest, bleek ook wel uit de beschouwingen van de andere sprpkers Weliswaar zou d« Zandt (SGÜ zich er voor hebben verklaard, doch de communistische woordvoer der De Groot zou uiteraard- een fel te genstander rijn geweest. En ook de AR-fracdeleldtr dr. Schouten zou zich tegen een bepaling nopens het ver- Echijnlngrserbod hebben verzet. Niet dat hij daarmee de ernst van onjuiste volksvoorlichting wilde ontkennen doch hfj meende, dat -men deze niet met preventieve doch door repressieve maatregelen diende te treffen. Pseudo-loodgieter stal 17 meter loden buis DIEMEN "Woensdagmiddag ver voegde zich bij een bewoner in de Röntgenstraat iemand die beweerde, loodgieter te zijn en de waterleiding te moeten nakijken. Bij de beneden buren -vroeg hij de hoofdkraan te mogen dichtdraaien. Hierna kroop de loodgieter onder de vloer. De bewoonster van het bovenhuis, in de mening verkerend dat het karwei baj de benedenburen plaats vond, ging rustig boodschappen doen. Toen zij om vyf uur thuis kwam en voor het eten wilde zor gen, vroeg de vrouw aan dc bene denburen of de hoofdkraan weer kon worden geopend. De buren hadden in het geheel niet meer aan de loodgieter gedacht; zij meen den dat deze boven aan het werk ■was geweest De bewoner dook onder de vloer en wilde de hoofdkraan open draaien, doch bemerkte tot zijn schrik dat de gehele loden water leidingsbuis, ongeveer zeventien me ter lang door de pseudo-loodgieter was gestolen. De schade bedraagt 125.—. Open brieven geworpen van de tribune DEN HAAG. Woensdagmid dag wierp een bezoekster van de publieke tribune in de Tweede Kamer een stapeltje open brieven, waarin 'n inwoonster van Duiven- drecht o.m. klaagde over vorde ring van een deel van haar woon ruimte, de vergaderzaal in. Het in cidentje trok in de Kamer nauwe lijks aandacht, Mr Oud, denkend aan een ongelukje, onderbrak zijn rede een moment, de voorzitter keek eens naar boven en een po- litie-agent leidde de demonstran- tr weg. Het merendeel van de brieven was echter in de perstri bune gevallen. Het schrijven van een officieel verzoek had waar schijnlijk meer resultaat gehad. Nu was het slot een schrobbering. DEN HAAG. Het C.H. Eerste Kamerlid prof. Gerritsen heeft Woensdagochtend een interpella tie aangevraagd, te richten tot de minister-president, de minister van Buitenlandse Zaken en de mi nister van Uniezaken over de gang van zaken, speciaal in de laatste ten aanzien van het Nieuw Guinea-vraagstuk yjRGjfy (Van onze correspondent) ZWOLLE. Het Zwolse bagger bedrijf van R. Boltje en Zonen N.V. verhuist deze zomer naar Brazilië om daar een mlllioer.en- opdracht uit te voeren. Drie jaar lang zullen de Nederlandse bagge raars in dit Zuid-Amerikaanse land elf havens nieuw graven of uitdiepen. Honderd Nederlanders zullen daartoe de oceaan oversteken en ginds do beschikking hebben over de gehele vloot van. de firma Boltje: twee baggermolens, drie zuigers, drie sleepboten, twaalf bakken, drie drijvende bokken, een tankboot, een snelle motor boot en een woonschip. Deze vreedzame armada van 26 schepen wordt tussen 10 Mei en 20 Augus tus in acht transporten door Ne derlandse sleepboten overzee ge bracht, Tot deze grote opdracht werd de Nederlandse firma uitverkoren in concurrentie met Amerikanen, En gelsen en zelfs Brazilianen. Brazilië wil zich zo spoedig mo gelijk van alle mogelijke handels- comfort voorzien; op de begroting is voor twee honderd millioen. cruzeiro (ongeveer 40 millioen) uitgetrokken voor een ganse reeks havenwerken. Het ligt in de be doeling het niet bij de elf havens te laten, die thans door de Neder landers verbeterd of aangelegd zullen worden, maar deze serie in de toekomst nog uit te breiden. De thans 49-jarige heer R- Boltje zal in Zwolle blijven, waar hij zich in 1939 vestigde na veel er varing in zijn vak te hebben opge- dana. De leiding in Brazilië laat hi) met een gerust bart over aan zijn zoons Jan en Cor Boltje. Jan is waterbouwkundig ingenieur. Cor neemt dg practische problemen voor zijn rekening. De voorzieningen voor de hon derd man zullen uitstekend zijn. Het mogen dan ook geen avon turiers zijn, maar bekwame vak lieden. Zij zullen in twee ploegen werken. Zij, die na hun achturige arbeid zuilen uitrusten kunnen profiteren van speciale hutten, die voorzien zijn van douche, radio, ijskast, ja zelfs van airconditioning. Het loon wordt in drieën gesplitst: huishoudgeld voor,-het gezin, een zakcentje voor de baggeraar en een reservering op de bank. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. „Ik ben van de knokploeg van de Germaanse SS. Uw hele huls 1» omsingeld. Wij hebben dringend 20.000 nodig". Deze woorden stenden op een briefje, dat de dodelijk verschrikte kassier van de Boerenleenbank in het Friese dorpje Akmaryp in een Januarinacht van 1917 onder de neus gedrukt kreeg. Een vermomde man zette dit verzoek schrift" kracht by met een karabijn en wist zo ruim 7000.— buit te maken. PaB vier jaar later kon dc dader van deze roofoverval worden gearresteerd. Het was de 37-jarige brigadier van de gemeentepolitie te Drachten, J, O., die jarenlang een dubbel leven leidde en behalve deze overval, onder meer ook nog een inbraak in een door de justitie verzegeld kantoor en twee brandstichtingen op zijn geweten had. De officier van Justitie bij de Leeu warder rechtbank achtte deze feiten Woensdag zo ernstig, dat hij tien jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief eiste. O., die als gewoon politieman op veel te grote voet leefde, zat in voortdurend geldgebrek. Na de roofoverval in Akmarijp pleegde hij in. Januari 1950 een inbraak in het kantoor van de bond van mo bilisatie-invaliden te Drachten, welk kantoor, in verband met verden kingen tegen de voorzitter van dis bond, de heer P. de Boer, door verdachte zelf op last van de jus titie was verzegeld, Hij nam hier 600 weg. De volgende dag -werden de echtgenote van de heer De Boer en een kantoorbediende in ver band met deze inbraak aangehou den en nota bene door verdachte bij de justitie in Leeuwarden voor geleid. In de Oudejaarsnacht 19501951 stak verdachte, die opnieuw in geldnood zat, zijn' motorfiets in brand om de verzekeringspennin gen in handen te krijgen- Om de aandacht af te leiden schreef Hij toen een. anonieme brief aan zijn corpschef, waaruit moest blijken, dot hij vijanden had. Bij het on derzoek kwam echter vast te Staan, dat die brief getypt was op een machine, zoals ook verdachte er een. had. Hij vermoedde toen, dat er sporen in zijn richting we zen en nam, om alle verdenking van zich af te schudden, het be sluit zelf zijn huis in brand te ste ken. Voor deze laatste "brandstichting schreef O. nogmaals een anonieme brief aan zijn chef. Juist naar aanleiding van deze brieven werd hij aan de tand gevoeld. De Officier van Justitie, mr van IJsendoorn. karakteriseerde t!e achtergrond van deze zaak als een tragedie der ijdelheid. De verdach te had een ongezonde drang om zich te doen gelden. „De straf zal er in de allereerste plaats op ge richt moeten zijn om het bij het publiek ontstane mishagen, dat een politieman tot zo iets in staat ie. weg te nemen", aldus mr Van IJsendoorn, die het verder, op grond van een psychiatrisch rap port, noodzakelijk achtte verdach te ter beschikking van de regering te stellen. Uitspraak over veertien dagen. Vrouwelijke studenten van „Drexel Institute" te Philadelphia bespre ken, tijdens een kookdemonstratie in het instituut, de voordelen van hun nationale keukens. Men kan zich zo voorstellen, dat onze land genote, mej. Maria Loenerstoot, tegenover de Indische mej, Padma Chari (links) hoog opgeeft van de oud-vaderlandse stamppot en snert HELSINGBORG. Een „grappige" Zweed heeft dezer dagen de eige naar ütm een der duurste hotels in Helsingborg een lelijke poets ge bakken. De man wilde op ^„waar dige" wijze sim uy/tigste verjaardag temidden van rijn uitgebreide vrien denkring vieren. Maarer was zeen geld. De aanstaande jarige kreeg echter een prachtig idee, HU stuurde een vriend in keurige kiedy met een dure auto naar het even eens dure Strandhofel in Helsing borg, De afgezant vertelde de hoteleige naar, dat hem was opgedragen het beste hotel in Helsingborg af te huren voor een party, die een. ka merheer van de koning in verband met een jubileum zou geven. De hoteleigenaar, verrast door deze ko ninklijke klandizie, riep onmiddel lijk extra personeel op en sloeg in de wijnkelders een extra voorraad van de beste wijnen op. Vorige week werd het feest ge houden. De jarige in statiegewaad, begroette 108 van zijn beste vrien den en kennissen, liet hen eten en drinken, zoveel ze wilden en dansen op „koninklijke" muziek. Kellners renden af en aan om het de gulzige gasten zoveel mogelijk naar de zin te maken. Het feest duurde voort tot ver na het middernachtelijke MAASTRICHT Een vrachtauto, geladen met drieduizend kilo onge brande Belgische koffie, die de weg naar Duitsland nam via Nederland, omdat de Belgisch-Duitse grens scherp bewaakt wordt, slipte Woens dag op de gemeenschappelijke grens- weg tussen Nederland en België. De smokkelaars maakten zich uit de voeten, rioen de wagen in mod der en sneeuw bleef steken. In overleg met de Nederlandse douane werd de smokkelwaar door de Bel gische douane voor gemeenschap pelijke rekening in beslag genomen en naar Luik vervoerd. uur. Het aantal klanten van Bacchus dat na afloop naar huis moest wor den gebracht, was niet gering. Niet gering was ook de rekening die de hoteleigenaar na het feest had opgesteld. Hij was juist van plan de rekening naar het hof te sturen, toen de post hem een „ko ninklijke" brief bezorgde. Tenmin ste op het couvert stond het ko ninklijke wapen., getekend. De ho teleigenaar spoedde zich na het le zen van_ de brief onmiddellijk naar de politie en vertelde daar van de „kamerheer des konings". die hem zojuist geschreven had dat het hele feest als grap was bedoeld. „Ik heb een onvergetelijke 50ste verjaardag gehad", schreef de man. Zo denkt de politie cr ook over, want zij is van mening dat op deze grap 'n onvergetelijke celstraf moet volgen. De pseudo-kamerheer heeft zich inmiddels by de politie gemeld en is onder arrest gesteld. Advertentie fl M.) Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genMsmidiielen, dis in d« g«hela wereld beroemd zijn ge worden en millioenen mensen el beat brachten. 'Isf 'FJ UT 11 'J JI l-M L llhÈÈÊÊtL 'n 4tje doel wonderen! ASSEN. Maandag onderging het gezin van R. Oosterhof te Hooger-Smilde uitbreiding. De vader begaf zich in de loop van de dag naar het gemeentehuis om aangifte van de geboorte te doen. Daarna is hij naar Dieverbrug gefietst om zijn aldaar woonach tige familie kennis te geven van de geboorte van zijn zevende kind. O, is die avond evenwel niet In zijn woning teruggekeerd en ook Dinsdag arriveerde hij niet, zodat de familie in hevige ongerustheid verkeerde, Men is toen gaan zoeken met het resultaat, dat het stoffelijk overschot nabij Diever brug werd gevonden In de Drentse Hoofdvaart. Het slachtoffer is op de terugreis naar zijn huis te wa ter geraakt en verdronken. TOEN ik met een splinternieuwe regenjas aan mijn eerste ron de door de stad had gemaakt, stapte ik een groot café binnen voor een uitspannend kopje thee. Met bijzondere zorg hing ik de jas aan een van de koperen kapstok- krullen waarmeede meeste pila ren waren toegerust en ging aan de leestafel zitten om mijn hart een half uur te verwarmen aan de prijzenswaardige ijver van tnyn broeders in de papier branclu*. Toen ik alle cursieve stukjes in de dag- en weekbladen tot mij ge nomen had werd het tijd om. weer heen te gaan. Ik liep naar de pi laar en kreeg de schok van de dag. Want de kapstok was leeg. Op de grond en ander de aangrenzen de stoeten keek ik nog wél, maar het geschiedde zuiver plichtmatig, taant diep in mijn hart wist ik dat mijn idylle met de olijfgroene reeds in het knopje tras gebroken ,JZe hebben mijn jas gestolen", :et ik op klachtenboekerige toon tegen de portier „Dat kan niet meneerant woordde de man streng, als had ik een smerig woord gebezigd. „Nou, kijkt u dan zelf maar", hield ik nol en ik bracht hem op de plaats des onheils. „Zulke dingen gebeuren hier nooit", verklaarde hij nog. Toen brak hij ook op de knieën om onder de stoelen te zoeken. Qmdaz rijn gymnastisch gedrag opzien baarde kwamen twee kellners na derbij en lieten zich inlichten over de zaak. Ik schreef bedroefd in de marge dat het een nieuwe jas was, pas gekocht en olijfgroen, waarop ze tut tut tut" en „tjéél" riepen en eveneens op de hurken gingen, want te beroerd om te helpen wa ren ze allerminst. Teruujt ze daar nutteloos rond kropen, omringd reeds door ver scheidene cliënten die interesse toonden voor mijn affaire, zag ik de jas opeens twee pilaren verder doodleuk aan een haakje hangen ,Daar is-ie all", trilde ik roepen maar plotseling zag ik op tegen de koude verachting die zich dan van de kellners, de portier, de omstan ders en misschien wel van de di rectie meester maken zou. „Suk kelt". zouden zs -mtnsÈens zeggen, of: „Kijk dan eerst uit je doppen Ik besloot deze voor het narcis me zo kwetsende ervaringen te voorkbmen door alles geruisloos te regelen. Onopvallend trok ik mij terug uit de kring, stapte met de facultatieve tred van iemand die even de benen strekken toil «aar de pilaar, nam de jas en trok deze, op weg naar de uitgang., schielijk aan. Reeds liep tk in de-hall toen ze „hé meneer.'" begonnen te roe pen. De kelltters stonden al over eind maar de portier kroop nog rond, gelijk een kleuter in de boa:. Haastig verliet ik het bouwwerk en sprong op de tram. Pas vlak bij huis vond tk In de rcchter-zijzak een brllZendoosje en een goed gestelde liefdesbrief oan Annie t uit Zeist aan Lieve Piet. Daar ik scherp zie, 'geen meisje van die naam intiem ken en nooit Piet zoord genoemd, bekeek ik de jas aandachtiger en 'moest al gautu toegeven dat ze helemaal niet van mij was. De kleur klopte en de maat ook, zodat ik er nog steeds mee door de stad loop zij het niet meer zo trots en onbevangen als de eerste morgen. Want soms denk ik opeens aan Piet en dan hoop ik altijd zo innig en oprecht, dat hij nu de mijne draagt Maar met. brillen, wacht ik toch tot het écht nodig is. En Annie schrijf ik niet terug. KRONKEL ARMAGH (Noord-Ierland). De Nederlander S. van Dorsser uit Ro zenburg is in de wedstrijden in het ploegen met tractoren, die Woens dag hier gehouden zijn, tweede ge worden van de deelnemers van over zee. Eerste werd dc 24-jarige kam pioen van Canada, Tyndall, Er wa ren deelnemers uit vele Europese landen, onder wie vyf Nederlanders. De jongste was een 14-jarige Noor! Da enige vrouwelijke deelnemer van buiten Noord-Ierland, Jean Burns van het Engelse eiland Man, wist haar Noord-Ierse zusteren het kam pioenschap afhandig te maken. Belgische valse munter in ons land gearresteerd DEN HAAG. In een Amster dams hotelletje, waar hij' zat on dergedoken, is dezer dagen gear resteerd de dertig-jarige Belg D., die in 1950 te Gent bij verstek veroordeeld is tot vier jaar ge vangenisstraf wegens uitgifte van valse bankbiljetten. Hij zal worden overgegeven aan de Belgische jus titie. die om zijn uitlevering heeft verzocht. LONDEN. De Londense bloemisten hebben honderden butpkrach- ten in dienst moeten nemen, dis dag en nacht werken om de uit de gehele wereld binnenkomende bestellingen van kransen, kruisen en andere bloemstukken voor de uitvaart van wijlen koning George VI te kunnen uitvoeren. Dc Vereniging van Bloemisten heeft medegedeeld, dat haar leden op het ogenblik tussen de 4000 en 5000 grote kransen en kruisen in bestelling hebben, tertr-yi reeds duizenden rouwbloemstukken naar Windsor Castle zijn gezonden. Naar schatting van een der bloemisten zullen icaarschynlyfc onge veer 100.000 rouwbloemstukken op Windsor Castle morden ontvangen. Al deze stukken moeten. gezien de begrafenis Vrijdagmiddag plaats vindt, Vrijdagmorgen afge leverd zijn, Geen der deskundigen wilde een schatting geven van het bedrag, dat met al deze bloemstukken ge moeid is. Volgens de Vereniging van Bloemisten is de krans, die be steld is door koning Faroek, de meest bewerkelijke. Zij moet be staan uit honderden met de hand gekrulde laurierbladen twee vrouwen hebben twaalf uur werk gehad aan het krullen en witte lelies met een zijden lint met het opschrift: „Koning Faroek van Egypteen de Soedan", Ook de Egyptische premier, Ali Maher Fas- ja, heeft een grote krans besteld. Voorts is een krans besteld door premier Mossadeq en de Per zische regering. Voor de Koninklijke Academie is een bloemstuk ontworpen door Sir Gerald Kelly, die de koning moer geschetst en geschilderd heeft dan welke andere schilder ook. Het bestaat uit laurierblade ren, bekroond met een gouden co- pie van de koninklijke kroon en met een purperen Ünt en zeven witte lelies aan de basis. De koning en de koningin van Zweden hebben een krans van laurierbladeren met een lint van blauw-geel (de Zweedse kleuren) crêpe besteld. Uit Nice, Antibes en Cannes zijn drie vliegtuigen vol bloemen voor de versiering van St. George's Chapel aangekomen. Uit Neder land zijn per vliegtuigen witte se ringen en uit Zuid-Frankrijk vlieg tuigen vol mimosa aangevoerd. "UTRECHT. Een ernstig con flict, dat nogal beroering wekte in dc rechtszaal, waar anders zo'n rustige sfeer heerst, heeft zloh Woensdag voorgedaan tussen de politierechter mr J. Gijsman en de advocaat mr A. Quispel, die als verdediger in een strafzaak was aangewezen. Het betrof de zaak tegen een 35-: jarige telefoniste uit Den Haag, die gedagvaard was wegens mishan deling van een Zeister dame en wie tevens huisvredebreuk was ten laste gelegd. Omstreeks elf uur in de avond van 3 October vervoegde de ver dachte zich aan de woning van de dame te Zeist en verzocht de be woonster haar haar kind terug te geven, dat zy' drie jaar bij zich thuis in Den Haag had verzorgd, doch dat op zekere dag op straat was ontvoerd en naar Zeist was gebracht. Het kind bevond zich in een woning aan de Montauban- straat aldaar, waar de vader van het kind inwoont. De moeder ver keerde in een opgewonden toe stand en zou, onder invloed daar van na een heftige woordenwisse ling de mishandeling hebben ge- pleegd. Ter zitting ontkende de verdachte dit ten stelligste. Voorts was haar ten laste gelegd, dat zy ook geweigerd zou hebben na som matie de woning te verlaten. De politierechter gispte np vrij scherpe wijze het gedrag van de telefoniste. Vooral verweet hij haar, dat zij op zo'n laat uur haar kind was komen opeisen. Hij noemde het hoogst onbehoorlijk en ongepast. Daarvan zou het kind KOPENHAGEN. Het Neder- landse motorschip „Setas" is bij Nijborg (Denemarken) aan de grond gelopen. Het was, met een lading suiker, van Nakskou (De nemarken) op weg naar Noorwe gen en wilde in Nijborg bunkeren. De „Setas" meet 199 ton en is eigendom van de 'rederij N.V. „Carebeka" te Groningen. z.i. wel eens z'n gehele leven de nadelige gevolgen kunnen, onder binden. „Het was zeer onpaedago- gisch, u moest zich schamen.", be sloot de politierechter. Tijdens deze philippica inter rumpeerde verdachte's verdediger mr Quispel de politierechter, hem het recht ontzeggend in dit sta dium van de zaak dergelijke op merkingen te maken. „Dat is", zei mr Quispel, een vooruitlopen op het vonnis en daartegen pro testeer ik. Ik vind hierin aanlei ding de verdediging in deze zaak neer te leggen en te verzoeken een andere verdediger toe te wijzen en. in verband hiermee de behande ling dezer zaak te schorsen". Voorts deelde mr Quispel mee het geval in handen te zullen stellen van de deken van de orde van advocaten. Na een korte woordenwisseling tussen politierechter en verdediger werd de zitting voor enkele ogen blikken geschorst; na heropening deelde de politierechter mee, dat de behandeling van de zaak tot nader order wordt aangehouden. BONN. Er schijnt een nieuwe phase te zijn Ingetreden In dc Duits» land politiek van de Ooslzone. De re gering-Grote wohl heeft zich name lijk met een schrijven tot de vier bezettende mogendheden gewend, waarin gevraagd wordt zo spoedig mogelijk een vredesverdrag met Duitsland te sluiten. „Het Duitse volk is zich van zijn schuld aan de Hitler-oorlog voUediz bewust", zo luidt het in de brief. „Het gelooft echter niet, dat bet nu op billijke wjjze behandeld wordt." Verder zegt de brief van Grote wohl, dat een herleving van het Duitse militarisme, zoals dat in West-Duitstand voor de 'eur staat, een nieuwe wereldoorlog zou kun nen ontketenen. Een dergelijke nieuwe oorlog zou voor vet Duits» volk een broederkrijg zijn en tevens een oorlog, die de totale Vernieti ging van geheel Duitsland zou. be tekenen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3