c SCHUILKELDERS Van papieren stroken naar C D Eén - twee9 één - twee Verbeteringen sinds 1939 maar afdoende tegen A-bom? KANTTEKENINGEN s r Vlaardingeri AGENDA „Man in het zwart" in Passage NV „Mavom" gaat Schiedam verlaten DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB j Civil Defence in i I Engeland (slot) j SCHIEDAM KEUKENMEISJE hSTgdmaiic} Üdvehtsi&Ji Koeriersters VERKOOPSTERS 1 HULP-VERKOOPSTERS Dinsdag 26 FeKmari 1952 Burgerlijke Stand Geboren: Johannes. 2. van J. E. Rob- freregt en \v. U. Mees: Frederik C., z. van G- Maltha en G. A- CHorstmaan; Yolande A„ d, van E. J. M. Jamin en M. H. Kappelhof; Cornelia W. M., z. van G, A. Lansbergen en W. G. M. Olst- hoornj Cornells F., 2. van M. va» Lies hout cn L. ouboter. Overleden: B. H. Ronde. 76 jr. PRIJZEN VOOK DE BEST VERZORGDE HAKING EN VIS Voor de vijfde maal heeft het bedrijfschap voor visserijproduc ten prijzen toegekend aan schip pers die de best verzorgde haring en/of vis hebben aangevoerd. Onder de prijswinnaars voor het afgelopen jaar bevindt zich ook schipper G. v. d. Snoek van de VI. 34. ..Hendrika en Adriana" van de rederij N.V. v/h A. Verboort. STEUN WETTIG GEZAG De heer J. Heusdens, burgemees ter van VJaardingen, richt tot de bevolking en speciaal tot de bui tengewoon dienstplichtigen een dringende oproep zich aan te mel den als vrijwilliger bij Steun Wet tig Gezag. Hier wordt de gelegen heid geboden de waardering voor vrijheid, die met zoveel bloed en ellende is bevochten te tonen. Niemand verlangt, naar een herha ling van de jaren "40—*45 en daar om: Helpt allen "Uw stad en land beveiligen. Aanmelding kan ge schieden op de volgende adressen: Aid. militaire zaken, Markt; C. M. de Jongh, bureau Sociale Raad, Handelsgebouw kamer 4; C. Boos ter. Sportlaan 52; L. Braeo Gart ner, Hoogstraat 173; D, Okker, Sportlaan 7; R- v. d. Plas. West- havenplaats 23 A; C. P. Thurmer, Broekweg 49. r VAN TRAP GEVALLEN Zaterdagmorgen viel de 66-jarige mevrouw A. Meindert in baar wo ning aanCorn. Speelmanstraat van de trap doordat de hak van haar schoen brak. Zij liep sehaafwon- den en een gebroken rechterenkel op. Evenals vorige jaren zal dit jaar weer een Vrouwenwereldgebeds dag worden gehouden en wel op Vrijdag 29 Februari. In de Kuiper- straatkerk zal des avonds om 8 uur een dienst worden gehouden. Om half acht gaan de deuren open. Liturgieën zijn aan de kerk verkrijgbaar a 10 cent. Na het goede resultaat van de vorige week gaan de heren van VZC 1 deze week verder met de ZRO-competitie. Woensdagavond spelen zij om- 9.30 uur in het Sport- fondsenbad te Schiedam tegen de leiders van de afdeling a Rotter dam 2. Zaterdagavond d.a.v, spelen zij in Rotterdam tegen res. Ie klas RZC, die zelfde avond speelt VZC 2 eveneens in Rotterdam tegen R.3, i-Naar wij vernemen heeft bet voorbeeld dat de- Stichting - Vlaa**- dingsa. Gemeenschap onlangs heeft gegeven door aan. het gemeentebe stuur van Vlaardlngen een ge schenk vppr de Stadsgehoorzaal aan te bieden bestaande uit een van Hndenhout vervaardigd Stadswa pen, navolging gevonden. Zowel de Industriële Kring Vtaar- dingen en Omstreken als de Vlaar- dïngsc Middenstandscentrale, zullen evv.ieens een geschenk aanbieden. De Industriële Kring schenkt een lichtkroon, de VJaardingen Midden- ftandscentrale een klok. Ongetwij feïd' zal het gemeentebestuur ook deze blijken van helangstelling van particuliere zijde die zullen bijdra gen tot verfraaiing van het inte rieur van de Stadsgehoorzaal in dank aanvaarden. KAMPEREN IN GlLZEiRlJEN Een aanzienlijk aantal jongens en meisjes, is reeds ijverig aan he« sparen om -in Augustus twee weken te kunnen kamperen in Gilze Rijen. Er blijken echter nogdiverse kin deren te zijn,' die geen spaarkaart hébben afgehaald en er toch graag een zouden willên hebben. Het/Va- cantie Comité'vestigt er daarom de aandacht op dat deze spaarkaarten elke Woensdagavond van 6,30—7 ■tur .vdrkrijgbaaf.Jzijn bu de heer T. Vaa. Oudenaad e, B urg. Verkadc- singel 39, met uitzondering echter van -a-s. Woensdag 27. Februari. „Op deze avond worde,» èr ook geen Ze gels 'afgegeven. De spaarders; wor den verzocht hiermede rekening te willenhouden. Vol verwachting keek wethouder Sabel Maandagmorgen «aar to vert toen hij in Nieuwlanci met burgemeester Peek als Jjeibaas fungeerde bij het slaan, «cn de eerste paal voor de 128 montage- woningen. Die eerste paal ging uitstekend en wanneer alle zo vlot gaat, behoeven we over de snelle bouw van deze nieutrc tuojiingeu niet bezorgd te zijn. De heer De Winter (rechts op de foto nog ge deeltelijk. zichtbaar) heeft in ierier geval toegezegd dat deze burger zin-woningen in ieder geval mo gen rekenen op alle toewijding, die van de zijde van de bouwers kan worden opgebracht. Het be trekken van de woningen in Au gustus sou zel/s voor deze. mon- tageboitio -nog een record beteke nen. Pessimistisch behoeven. we echter niet te zijn, leant er wordt geprobeerd het te haten. Ben van Eijsselsteyn komt niet Van de zijde van de Schiedamse boekhandelaren deelt men ons mede, dat er-geen voldoende belangstelling bestaat voor de litteraire avond, die Woensdag .in het kader_van de Boe kenweek 1952 in Musis" Sacrum zai worden gehouden.,. Men, heeft zich dan ook genoodzaakt gezien deze bijeenkomst, waarin Ben van Eijs selsteyn zou spreken over eigen werk, van het programma af te voe ren. De opening van de Oranjegalerij O.ver de opening van de Oranje- galerij. het nieuwe winkelcentrum in de Oranjestraat, vernemen wij nóg, dat de echtgenote van de bur gemeester, mevrouw Peek-Linthorst, de opening zal verrichten met het doorknippen van een lint, dat bij de laatste zaak, vlak voor de Oran- jcbrug over het trottoir.zal worden gespannen. Wat mea moet weten: Apothe k crs-nachtdienst: Van Westendorp, Singel 81. Bellen btf ongeval: G.G. en GJ>, Tuinlaan £9. Telefoon 69290. Concert: 27 Februari. Julianakerk, 8 uur: „De Messias" van Handel, uitge voerd door Chr, Qrat. Vereni ging en solisten. Passage. Da. 2 en 3 uur: De man .in het zwart (28 jr.). Monopole. Da. 2, 7, 9 uur: „Drie musketiers v. b. Westen" en „Vliegende Vuisten".(14 jr.). Bijeenkomsten.: 27 Februari, Passage-theater, 4.30 uur: Uitreiking eerste insig nes Jeugd-natuurwacht door burgemeester Peek. 27 Februari, Musis Sacrum, 8 u.: Boekenweek. Ben van Eyssel- steijn draagt voor uit eigen werk. 27, 23, 29 Februari Clubhuis „St Joris", Daele, 7.30 uur; Bonte avond t.g.v. 3-jarig bestaan. Sport: 28 Februari, Passage-theater, 8 u: Uitv. gymnast.ver. O.D.Q. Wanneer aan het einde van de film in het passage-theater de man In het zwart het wonderlijke landschap met de uitgestrekte grintbanken betreedt om er aan zijn vervolgers te ontkomen, dan begint op de valreep nog een ge heel nieuw element mee te spre ken in deze Engelse thriller, waar in de spanning de toeschouwer van begin tot einde geboeid houdt. Na tuurlijk zit er zekere overeenkomst tussen deze film en al drie vorige, welke zich op het pad van de ontdekte misdaad begaven, maar dat slot vooral maakt het element van de verrassing volledig. Voordat men .aan de grintban ken toe is, gebeurt er nog wel het een cn ander om de motie van wantrouwen tegen de ma» in het zwart goed te funderen. Hij blijkt een koele moordenaar te zijn. die 'i tenslotte nog heeft gemunt op een argeloos meisje, dat de politie vertelde wat ze had gezien. Onver antwoordelijke berichtgeving maakt de jacht van de moordenaar op haar een feit. De vlotte poiitie- inspecteur van Edward Under- down doet hem in dit laatste be drijf echter voorgoed struikelen. De N-V. „Mavom". Mij voor Op pervlak- en Metaaltechniek aan de Noordvestsingel onder de directie van A. Thomassen Ing. en door deze opgericht in 1938; zal tegen April haar gehele bedrijf over brengen naar Leiden, waar zij de beschikking heeft gekregen over een groot gedeelte 360Q m") van het gebouwencomplex der N.V. De Leïdsche Zoutkeet. Jhr C- C. Roell, directeur van deze laat ste onderneming zal worden be noemd tot lid van de Raad van Commissarissen der N.V. „Mavom". Schoolkinderen krijgen morgen hun insigne Op initiatief van de Stichting „Na tuur en Jeugd" zijn ook in Schie dam enige tijd geleden pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van een instituut voor de jeugd-natuurwachten. Dit stre ven 'heeft suces gehad, want na enkele voorlichtingsfilms in de R.K. Volksbond gaven niet minder dan 800 kinderen zich als jeugd-natuur- "wacht op. Het ligt in de bedoeling het insigne, waaraan zij in het ver volg herkenbaar zullen ïijn.Woens- 1827. Rob steekt een verse pijp op en begint te vertellen. „Over de jeugd van Jan van Rïe- beek weten jullie na tuurlijk wel het een en ander. Hij was een leer. ling van de grote heel meester Hudeman en op een gure dag in het jaar 1639 vertrekt hij als on der chirurgijn naar Indie aan ooord van „Het Hof van Holland", Het. schip ligt voor anker op de rede van Hellevoetsluis en het is uitgerust door de kamer van Delft van de Verenigde Oost Indi sche Compagnie. Van Riebeek acemt afscheid - van zijn stiefmoeder en zijn grootvader, diei vliet te brengen. „God zij met u, Jan zegt zijn 1 Over twee, drie jaar 1 hem naar de kade hebben gebracht, waar een| grootvader, wanneer het uur van afscheid heef11 het zeggen... Of zal kofschip gereed ligt om hem naar het Haring-1 geslagen. Wanneer zullen zij elkander weerzien? 1 altijd zijn? Niemand kan afscheid voor TA/ EET u nog hoe wij in de eerste dagen van de oorlog meenden, dat je althans iéts kon doen tegen bombardementen uit de lucht en wel: de ramen beplakken met stroken papier? Als die ramen dan al sprongen, had je tenminste kans, dat de scherven aan de papieren ble ven hangen, hadden we geleerd. Ach, tua£ tuisten toe in 1939 van lucht bombardementen af?... Over papieren stroken op vensterruiten heb ben wij in Engeland niets gehoord. Wél over onderaardse betonnen schuilplaatsen, over ambulances, brandspuiten, waterreservoirs, schop pen, houwelen, ladders en nog veel meer. Men bestrijdt vliegende bom men en „blockbusters" nu eenmaal niet met papierstrookjes. Ja, maar dringt die vergelijking met ónze onnozelheid van 1939 zich toch niet wéér op, loarmeer wij, met beide voeten op deze waanzinnige aarde staandeimmers heel goed weten, dat de oorlog van gisteren kinder spel zal zijn, vergeleken by de oorlog van morgen? Om het zonder om wegen te zeggen: is er werkelijk nog iets te doen tegen het verschrik kelijkste aller verschrikkelijke oorlogswapenen: de Atoombom? Hoe prachtig en niet alleen op papier, gelukkig de „Civil Defence" in Engeland georgani seerd mag zijn, wie kennis neemt van alle voorbereidingen, de cur sussen, de training, de aanschaf fing van materiaal enz., enz., be kruipt onwillekeurig toch het ge voel: waarom dit alles? Heeft het nog enige zin een dergelijke orga nisatie op te bouwen? Tast men niet volkomen in het duister over de rampzalige gevolgen van een nieuwe oorlog? Erger nog: brengt men met al deze voorbereidingen, met de daarbij behorende inten sieve propaganda, het volk niet, bewust of onbewust, op een dwaalspoor? Kweekt men niet, willekeurig of onwillekeurig, met al 'deze" rhaatrëgélën een gevoel van betrekkelijke veiligheid, dat door niets wordt' gestaafd? Want éen, twee. atoombommen op Lon den en spat dan nfet reeds elke organisatie, elke maatregel, elke menselijke samenleving, in duizen den scherven uit elkaar? Wij hebben uiteraard die vraag voorgelegd aan de velen, die ge acht kunnen worden daarover meer deskundig te zijn dan wij. Hun antwoorden kwamen neer op het volgende: dag uit te reiken. Dit zal geschieden in het Passage-theater, waar 's mid dags om half vijf burgemeester Peek aan één kind van elke schooi alle scholen nemen aan deze actie deel hetinsigne zal overhandi gen. Na deze korte plechtigheid zai voor de jeugdnatuur wachten de jeugdfilm „Het geheim van de wild- stroper" worden vertoond. 1. De atoombom is een zeer kostbaar wapen. Geen enkele vijand zal het zich kunnen ver oorloven met deze bommen naar willekeur te gaan „strooien". De bom zal in de eerste plaats worden gebruikt tegen tactische doelen (havens, legeropslag- plaatsen. vliegtuigfabrieken, enz.) 2. Men maakt zich echter, ook in Londen geen illusie over het eventuele gebruik van een atoombom tegen de burgerbe volking. Hadden de massale bombardementen van de Duit sers tijdens de „Blitz" een an der doel dan de demoralisering van de.burgerbevolking? Hadden de nog veel omvangrijker bom bardementen van de geallieerde luchtmachten op Duitse steden niet dezelfde uitwerking? 3. Ofschoon men wel moet be denken, dat na de eerste atoombom die op Hirosjima dit gruwelijke wapen nog verder is geperfectionneerd (zo, noemt men dit nu eenmaal), verlieze men ook niet uit het oog, dat ook aan de verdediging tegen dit wapen even hard is gewerkt. 4. De ontzettende verwoesting van Hirosjima en Nagasaki vormt geen maatstaaf. De Ja- panners wisten destijds niet, over welke wapens de Amerikanen beschikten. Bovendien kon het vuur zich in deze steden alleen daarom zo razend snel versprei den, omdat zij voornamelijk uit houten huizen bestonden. De luchtbeschermingsdiensten wer den bovendien volkomen gedes organiseerd. Dank van de gemeente Toen burgemeester Peek Maandagmorgen in een werk keet van de firma Muys en De Winter in de polder Nieuwland stond, heoft hij daar niet alleen enkelo (mooie) worden gewijd aan de symboliek van het slaan van de^ eerste paal voor alweer nieuwe wonin gen. Gelukkig deed hij meer dan dat alleen en verzuim de niet een indruk te ge ven van wat deze woning bouw voor Schiedam be tekent. Het gaat niet om die 128 eerste en de wellicht spoedig volgende .184 wo ningen. maar cm het grote project, dal het gemeente bestuur hiorptee een start heeft gegeven. Het slaan van die eerste paal gister morgen. betekende het de finitief ontsluiten van de polder Nieuvvland. waar hopenlijk binnen afzienbare tija duizenden stadgenoten een nieuwe wijk zullen be volken. Na sombere woorden over het nog steeds naderende dieptepunt van de huisves ting in Schiedam, kon.mr. Peek echter van zijn ver trouwen in de toekomst ge tuigen toen hij sprak over de burgerzin, waarop deze. grootscheepse nieuwbouw wordt gefundeerd. Was er aanvankelijk (jjdele) hoop 'geweestop het verkrijgen var» geld langs meer gebrui kelijke. wegen, spijt heeft het gemeentebestuur 'er ze ker niet van gehad dat een. beroep 'moest worden ge daan op de eigen gemeen schap". Daarom kon de eer ste burger' van Schiedam dank brengen aan de bevol king en industrie, die op zo spontane wijze gehoor had den gegeven. Hoe we groeien. In zijn. nieuwsj aarsrede had de burgemeester al verteld dat in het afgelopen jaar 37 ha aan industrieterrein werd uitgegeven. Wanneer woonruimte niet met elkaar we nog zo*n negen jaar verbanden. Meer industrie in dit tempo zouden door- wil zeggen meer Schiedam- gaan. was er geen vierkante mers. Een goeie honderd-, meter meer over. duizend kunnen, wij er hier, Hoe nauw 'zijn industria- althans vólgens het uitbrei- lisatie en het scheppen van dingsplan hebben. Dat is i» ie ii i e !i»üi nm ii iuu un; 'Uit iBiuiaimüiiliais inai iintsi! iuiiiiirBU3 inni qibhi nm ;r.: e; n iHannu:: s-jn ii:n»iBi:faisiNt.,:n] i;i g iuiiiiats m Geen, Scbiedamser fcécjd dan een blik .op de stad vanuit de richting Kethri en. het geziekt op de voorgevel van het stadhuis op de GroteMarkt> Maar wat V en wij aan dit laatste niet hadden gezien, dat was de bouwvallige staat, waarin het metsel werk vei keerde. Een dezer daEe» zal-Gemeentewerken de zaak wei onderbanden nemeiu Als het karwei achter de mg is, mag er minder zorg dan nu zijn voor het behoud van dit historisch zo belangrijke object ln onze stad. meer dan vijf en twintig duizend. die erbij moeten komen. "Wanneer we horen dat in de 700 of B00 wonin gen. die er nu eerst in Nieuwland komen, driedui zend bewoners worden ver wacht, dan is er weinig fantasie voor nodig om te beseffen dat er op 't gebied van de woningbouw nog heel wat zal moeten gebeu ren om tenminste niet ho peloos achter te raken. Wat niet moet We hebben gehoord en niet van de eerste de beste, dat het bestuur van een on zer buurgemeenten er een .mannetje op uit heeft ge stuurd om Schiedamsebe drijven en particulieren er. 'toe te bewegen, zo zij van zins zouden zijn in te teke nen op de nationale woning- bouwlening, de bepaling te smaken, dat dit bedrag aan die' betreffende gemeente ten goede zou komen. Deze -persoonlijke bestemming van de gestorte gelden is moge- vjyk' gemaakt door rie rege- Ting, die hiermee waar schijnlijk de aantrekkelijk- Shéia van de lening voor de 'intekenaars wilde verhogen, Wij kunnen ons voorstel- len dat het. zich kan. voor doen dat b.v. een bedrijf buiten de gemeentegrenzen is gevestigd, terwijl de werk nemers hun woning vinden! daarbinnen. In zo'n. geval lijkt het ons niet meer dan billijk .dat, het. betreffende bedrijf zijn'deel in.de na tionale woningbouwlening bestemt voor de woonge- roeente van zijn arbeiders. Het schijnt dat het- be wuste mannetje echter niets met dergelijke situaties te maken heeft,, xhaar dat het er zijn werk van. maakt te hooi en te: gras pogingen te' doen Schiedammers te be wegen hün geldte bestem men voor woningbouw in hun buurgemeente. Kijk, dat gaat naar onze smaak be denkelijk rieken naar on dermijnen van het gezag i.c. het wekken van wantrou wen 'tio.v. de eigen over heid- Wie, zoals wij, goed kennis heeft genomen van de allerbedroevendste situa tie, welke er in Schiedam op huisvestigingsgebied nog bestaat, en daarbij moet constateren hoe het onver moeide pogen steeds moest afstuiten op het gebrek aan voldoende geldmiddelen bij het gemeentebestuur. zal- zich ten. zeerste ergeren aan dc wijze van organiseren, - zoals deze zich nu dan blijk baar openbaart. Er mag op rechte bewondering zijn voor wat gemeenten tot stand wetent te brengen, zelfs in deze tijd, maar er kan maar heel weinig van overblijven, wanneer het ge beurt dank zij practijken als deze. Het lijkt ons dat Den Haag reden heeft onv zich duidelijk hierover uit te spreken. Voor het teniet doen van enig practisch re sultaat van deze actie mo gen we natuurlijk op bet gezonde verstand en de lief- .de voor de eigen stad van alle Schiedammers rekenen. Drie jaar Doele De heer Scholten van hêt clubhuis „St. Joris Doele" heeft ons uitgenodigd voor het bezoeken van de eerste van drie bonte avonden, die deze week van Woensdag af gehouden worden in het clubhuis aan het Doeleplein (bij de Spoelingbrug). Ouders, leden en oud-le den zullen er dan genieten van alles wat er in de loop van drie jaar tot stand is gebracht. Er zullen leke-- spelen worden opgevoerd, een mondaccordeongroepje laat zich boren en zien en ook de kinderen, die de blokfluit bespelen, laten zich horen. „Wij maken er eer» gezellige bijeenkomst van", zo schreef, de clubhuisleider in het programma. Het is hem en al dia andere zwoe gers en zwoegsters van har te gegund! Een schip vaart uit In ..Musis Sacrum komt .de arbeiderstoneelvereniging „Tot Steun' in den Strijd" Zaterdagavond tevoorschijn meteen nieuw toneelstuk. Onder regie van de heer p. Rodenberg wordt opge- voerd. „Een. schip vaart uit", een toneelspel van Chris van der HeuveL 5. Latere proefnemingen hebben uitgewezen, dat het onjuist is te menen, dat de beruchte gam ma-stralen nog vele weken na de aanval het betreden van het getroffen gebied onmogelijk zou den maken. „Wij kunnen ons verdedigen; óók tegen de atoombom," zeggen de Engelsen. „De uitwerking zal ontzettend zijn, vooral door de enorme luchtdrukverplaatsing en de verzengende hitte. Maar mach teloos zijn wij zeker niét!" Is het werkelijk waar? Of zijn ook de geleerden met blindheid geslagen? Gelukkig maar. dat de atoombom slechts tweemaal „in de praetijk" is toegepast. Doch zal de theorie kloppen? Vergeef het ons, generaal Irwin, mr Ryan, generaal Lethbridge, mr Summers en gij allen, die onze vragen geduldig hebt beantwoord, wanneer wij hier vraagtekens zetten. Tussen de papierstrookjes van 1939 en _de paddenstoel boven Hirosjima lig gen zes jaar. Tussen Hirosjima en de paddenstoel-van-watten, waar mee gij op het vriendelijke „Sun- ningdale" zo gruwelijk echt de theorie toelicht, liggen andermaal zes jaar. En de twijfel blijft. Ongeveer een uur rijden metede auto ten Noorden van Bristol ligt het dorpje Falfield. Ook daar_ is een „Civil- Defence Training School" gevestigd. Men neemt er geen halve maatregelen. De cur sisten oefenen daar temidden van „echte" puinhopen en „echte" slachtoffers. Door de luidspreker klinkt de snerpende fluittoon van een naar beneden gierende bom, daar spuit .zand én modder om hoog en dreunt de ontploffing. Mannen van de burgerlijke verde diging snellen te voorschijn en gaan zoeken in het puin naar slachtoffers. Vlammen knetteren, gordijnen, meubilair, gaan in vlammen op. Draagbaren worden aangesleept. Met bebloede hoofden wankelen de getroffenen naar bui ten. Eén moet er worden uitge graven. Voor de microfoon geeft de instructeur uitleg. En op hou ten bankjes zitten de cursisten te huiveren. Is het alloén van de kou? Maar binnen, in de collegezaal, worden ook de instrumenten ge demonstreerd die gebruikt zullen worden bij .een aanval, met een atoombom. Daar is de „rate-me- ter", een klein kastje,, dat in. een tas over dé schouder kan, worden gedragen. Hiermee kan men de aanwezigheid van radio-actieve stralen aantonen. Daar is de „Do simeter", een soort .potlood, waar mee de reddingsploegen zullen worden .uitgerust; de intensiteit van de straling kan men aflezen op een eenvoudige schaal; wordt ALS ER 'N ATOOMBOM VALT Deze cursist van een Civil Defence Trainingsschaol draagt aan een riem over de schouder een zoge naamde „rate-meter", waarmede hij de aanwezigheid van radia-actieve stralen op him intensiteit kan af lezen. In zijn borstzak heeft hij bovendien een dose-metermet behulp waarvan hy kan waarne men of hij zelf gevaar loopt. de straling te erg, dan moet de man zich uit het gebied begeven. En daar is ten slotte de „Conta- minatïonmeter", waarmee men de aanwezigheid van radio-actief stof (op de kleren b.v,} kan aantonen. Ach ja, er zijn geleerden, die zich gelukkig ook met déze in strumenten en hun toepassing bezig houden. Dat is in deze bezeten wereld een troost. Maar buiten, op het gazon van het park, dat de trainings- school omringt, staat ter „ver siering" een enorme vliegtuig bom opgesteld. Type „block buster". De. metersdikke be tonnen daken van de onderzee bootbases in St. Nazaire en Brest zijn er mee kapotgera- meïd. Vernuftige, verschrik kelijke instrumenten. En hoe kort is het nog maar geleden, dat wij zorgvuldig on ze ramen beplakten met pa pierstrookjes om de uitwer king .van brisantbommen te verminderen? AMSTERDAM. De Party van de Arbeid houdt op Vrijdagavond 14 en Zaterdag 15 Maart a.s. in het Concertgebouw te Haarlem een con gres „Jeugd in deze tijd." Enige en algemene kennisgeving Heden overleed, in de .leeftijd van. 62 jaren, onze lieve onvergetelijke Man, Vader, Behuwdvs- der. Broeder, Oom en Neef. h. HENRI JACOBUS blommendal J. Blommendal Van den Tempel M. Kooijman Blommendal T. A Kooljman C. Blommendal N. J. C. Blommendal en Verloofde Schiedam. 25 Febr. 1952. Hoogstraat 55. De crematie vindt plaats te Driehuis-Wfisterveld op Donderdag 28 Febr. a.s. na aankomst van trein 11.31 uur. STICHTING HET ZONNEHUIS Roerhaavelaan 1, Schiedam kunnende koken. Chroom horlogehanden van af 3.75, IJzersterk. H. A, Di*terich, P.K. Onneslaan 98 Horlogemaker, goudsmid. Tuindersglas in diverse ma ten, uit voorraad leverbaar, voor volkstuin, kippenhok, zomerhuisje etc. Zeer con curreren d. Bel .op 68735, Van Kativijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38, Schie dam. Let op juiste adres. Gevraagd in doktersgezin net meisje van £—2 uur. Vrijdag de hele dae, Aanm. tussen 78 uur Mevr. Ni- colai. Boeierstr. 2B Rotter dam-W. Gevraagd voor 150.a 200.2 beste ruime cltlbs met 4 stoelen. 1 axmïnster karbet 4 bij 3 m. uiterste prijs, Br. no. S 346 bureau van. dit blad. Corsetuaalster gevraagd voor- réparatiewerk (uitsluitend thuiswerk). De Wolbaai, Broersvest 57. Aangeboden zijkamer met pension voor net persoon met huiselijk1 verkeer. Br, No s 348'bureau, van:'dit blad. Ibtellèctueel johg naar. zoekt ongein, kamers, slaap- étage of dergelijke woon ruimte. Brieven onder No. S 347 bur. van ditblad. en .3 gevraagd niet het vak 'bekend.. Aanm. dagelijks: HAMEtt EN KINDERKLEDJNGMAGAZIJN HESMAN E IJL Hoogstraat 58 Schiedam ^1

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2